EIIAI1DEI1-I1IEUV5 Tuingroen voor kerstversïeringen .Vroonlande vijf en twintig jaar een begrip in Dirksland Koffie-ochend wttMom lumEiti uitgaande van de Hem Gem. te Goedereede EIIAtlDEII-niEUWS Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen 4e Blad VRUDAG 29 NOVEMBER 1996 No. 6557 -'"^. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. MUmUEHSiMNOING Ik verzamel munten. Zouden die smelten bij de temperatuur die een brand kan be reiken? Hoe kan ik ze daartegen beveili gen? Antwoord: Het smeltpunt van zuiver goud ligt bij 1063 °C en van zilver bij 960,8 °C. Nu worden die edele metalen eerst vermengd met koper en vaak nog andere stoffen om de munten steviger te maken, doch het smeltpunt blijft ge woonlijk onder de 1100 °C. Bij een bin- nenbrand kan de temperatuur al snel ho ger oplopen en bij grote, uitslaande bran den zijn temperaturen van duizenden graden gemeten. Verzekeringsdeskun digen raden daarom alle muntenliefheb- bers aan, hun verzameling in een brand kast te bewaren. LllTERE LttttTSTE VUIL Nu mijn vrouw overleden is, moet ik mijn testament op de langstlevende wijzigen, maar mijn notaris heeft zijn. ambt neer gelegd. Hoe moet ik daarmee aan? Antwoord: U kunt terecht bij zijn opvol ger aan het zelfde adres, maar ook bij een andere notaris in uw nieuwe woon plaats, want iedere notaris kan een eerder opgemaakte laatste wil laten vervallen en een nieuw testament volgens uw wensen, en aangepast aan de nieuwe omstandig heden, opstellen. sriAdPMUTV/E By een Engelse familie kregen wij voor het slapen gaan een 'posset'Wat kan dat voor groc of slaapdrankje geweest zijn? Antwoord: Dat is meestal een groc van hete melk met suiker en wijn, maar soms met een scheutje cognac of whisky, en vaak gekruid met kaneel en/of nootmus kaat. Weet u, waar dat woord 'Tukker' van daan is gekomen? Antwoord: De taalgeleerde J. Vercoullie wijst op de herkomst uit het Middel (eeuwse) hoogduits, waar 'tuc' slag, snelle beweging en behendige streek be tekende. Ook in Franck's Etymologisch Woordenboek vinden we verwijzingen naar het Friese 'tuk' handig en be kwaam, en het Middelnederlandse 'tuck' voor beweging, streek of list. Dr. N. van Wijck voegde daar aan toe, dat in het Gronings 'toek' bekend is als begerig en dat het woord 'tuk' z.i. de stam kan zijn van een werkwoord 'tucken', dat vroeger tokkelen betekende. Mogelijk is het ver want aan 'toeken' snel een uitval doen, en 'tocker': de snelle en behendige krijgsman. In het Etymologisch Wdb van J. de Vries wordt nog gewezen op het Noordhollandse (Westfriese) 'tuik' voor Het is wel heel vroeg, maar als werk groep hebben we al nagedacht over het afsluiten van het seizoen. En wel op een bijzondere manier. We willen dit doen met een 'lange' morgen of zo u wilt een 'korte' dag (9.30 tot 14.45 uur). Deze datum zal D.V. donderdag 17 april zijn. Wilt u zich voor deze koffie-ochtend opgeven of wilt u verdere informatie, bel dan 492288 of 492672. Als werkgroep hopen we op snelle reac ties, zodat we deze ochtend concreet uit kunnen gaan werken. Van harte welkom, u die alleen staat of die groep vriendinnen die bij elkaar wil len komen. TIP: Praat hier ook eens over met iemand die alleen komen een te grote stap vind. De werkgroep telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! glad en slim. Anderen herinneren eraan, dat het woordje 'tuk' ook is gebruikt voor de broekzak en dat de Twentenaren in vroeger jaren wijde broeken met grote broekzakken droegen, waardoor zij toen al voor 'tukkers' werden nageroepen. Er is zelfs aangevoerd dat 'tukken' in het noordoosten des lands de aanduiding was voor een weinig mank gaan, zodat een 'tukker' daar een hinkepoot werd (zie Nw. Groninger Woordenboek van K. ter Laan). Bij Germ Eist staat 'tuk' voor,mak en stil, of niets meer te koop hebben. Van Dale's Etymologisch Woor denboek nu vermeldt bij Tukker: bij naam voor Twentenaar, vermoedelijk hetzelfde woord als 'kneu', vergelijk voor de betekenis 'heikneuter'. En in de Grote Ned. Larousse lezen we bij 'Tuk ker' 'naam voor heidebewoner, heikneu ter, Twentenaar; hij is een echte heikneu ter'. Over één ding kunnen wij het wel allemaal eens zijn, het wordt vaak gebe zigd als scheldnaam, dus neem dat woord nóóit in de mond! DIRKSLA^fD, Europatuin - December is dé maand van gezelligheid. Iedereen maakt het in en om huis feestelijk met versieringen. Sommige zijn leuk om zelf te maken, bijvoorbeeld een deurkrans. Met winter groen bladmateriaal is dat helemaal niet moeilijk. Kijk in de tuin wat er te vinden is. Misschien zelfs een enkele mooie bestak of wat bloeiend materiaal! Struikklimop Eén van de allerlaatst bloeiende heesters is struikklimop, Hedera helix 'Arborescens'. Zoals bekend is klimop een echte klimheester, die zich met hechtwortels omhoogwerkt. De struikvormige groei is te danken aan menselijk ingrijpen. Klimop ma^t namelijk in de nazomer speciale bloeitakken. Als die worden gestekt ontstaat een struik zonder klimneigin- gen en rijk bloeiend! Een mooie struik dus, met z'n winter groene blad en in oktober-november groengele bloempjes. Die zitten vól glinsterende nectar en daarop komen tal van bijen en andere insecten af voor een laatste hapje voedsel. Als het weer een beetje meezit komen er later nog blauwzwarte bessen aan de struik. Het blad en de takjes van struikklimop lenen zich uitstekend voor kerstversieringen. Om een krans te bedekken zijn bijvoorbeeld de grootste bladeren geschikt. Ze worden met speciale krammen (of U-vormig gebogen stukjes bloe- mendraad) dakpansgewijs over eikaar gelegd en vastgestoken. In een vaasboeket met bladverliezende hulst (Ilex verticillata) zijn takken van klimop een prachtige klassieke kleurcombina tie. Zet ze in water, dan hebben ze lang sierwaarde. Naast een goede tuinplant is struikklimop dus ook een bruikbare heester. TIP Van struikklimop zijn miniatuurvormen, die zich lenen om als tijdelijke kamerplant in een mand of pot te gebruiken. Coniferengroen Voor kerstversieringen wordt allerlei coniferengroen gebruikt, van 'gewoon' kerstbomengroen (fijnspar) tot de mooiste takjes van bijvoorbeeld Chamaecyparis obtusa 'Nana Gracilis'. Deze dwergconifeer komt in veel tuinen voor omdat de groei vrij laag is en de vorm decoratief. De conifeer heeft een diepgroe ne kleur en een schelpvormige groei. Die toppen lenen zich goed om in kerstwerk te gebruiken en blijven lang mooi. Het is maar één voorbeeld van de vele coniferen die mooi materiaal kunnen leveren. Wellicht hebt u zelf een andere conifeer in de tuin, die ook wel een enkel takje kan missen om te gebruiken. Taxus bijvoorbeeld, één van de coniferen die op oud hout opnieuw uitloopt; donkergroen van kleur. TIP Voor guirlandes is soepel coniferengroen het meest geschikt. De takjes kunnen met bloemen- of wikkeldraad in toefjes aan touw worden gebonden. Hulst Bladverliezende hulst (Ilex verticillata) is een prachtige struik. die veel te weinig in tuinen wordt aangeplant. Als het blad is afgevallen zijn de vele vermiljoenrode bessen pas goed te zien. Gewone hulst of scherpe hulst (Ilex aquifolium 'Pyramidalis') is dé kersthulst. Het blad is niet al te sterk gestekeld en dat is prettig om te verwerken in kerststukjes. Bovendien draagt de struik of kleine boom veel rode bessen. TIP Steek in een kale pot in de tuin wat takken bladverlie zende hulst, te koop bij de bloemist. Winterbloemen Het meest verrassend zijn winterbloemen zoals winterjasmijn Viburnum tinus (in knop) en Viburnum bodnantense 'Dawn', Skimmia japonica 'Rubella', kerstroos en Prunus subhirtella 'Autumnalis Rosea'. Op een niet te warme plek en in water blijven ze afgesneden 't langst mooi. DIRKSLAND - Serviceflat Vroon- lande bestaat in december a.s. 25 jaar. In die 25 jaar is er veel veran derd in de maatschappij. Vele ont wikkelingen in regelgeving etc. zijn ook de deur van Vroonlande niet voorbij gegaan. En toch is in die 25 jaar één ding hetzelfde gebleven: Een optimale service en zorg voor de bewoners! Dat het goed toeven is in Vroonlande en dat dit ook door de bewoners gewaar deerd wordt, merkten we al direkt toen we de hal van de serviceflat binnenstap ten. Wat onwennig keken we rond. Achter de receptie was op dat moment niemand aanwezig. Door een vriendelij ke bewoner werden we echter direkt aan gesproken en nadat we hem verteld had den wat ons doel was van het bezoek, wees hij ons galant de weg naar het kan toor van de voorzitter van het bestuur, mevrouw E. van Loon, waarmee we een interview zouden hebben. Serviceflat Onder het genot van een kop koffie ver telde mevrouw van Loon ons allerlei wederwaardigheden van het leven in Vroonlande. De serviceflat bestaat uit 101 appartementen, waarvan er 8-drieka- mer- en 93 tweekamerappartementen zijn. In de volksmond is het altijd 'De Boerenhemel' als het gaat over Vroon lande. Toch is die bijnaam helemaal niet terecht, vindt mevrouw van Loon. „Het is een serviceflat waarin allerlei soorten mensen, afkomstig uit vele delen van ons land, wonen. De destijds geopende servi ceflat Vroonlande is door de jaren heen een echte professionele serviceflat ge worden, waarin vele senioren zich thuis voelen". Veiligheid en geborgenheid Vele oudere mensen worden eenzaam en dat is een heel groot probleem. Daarom tracht Vroonlande een huis te zijn waar de mensen veiligheid en geborgenheid kunnen vinden. „De mensen moeten uit hun eenzaamheid worden gehaald", al dus mevrouw van Loon. „Daar wordt door alle medewerkers van Vroonlande ook steeds aan gewerkt. Enerzijds wordt getracht om de mensen zich echt thuis te laten voelen, waarbij het zelfstandig wonen in een appartement voorop staat. Anderzijds wordt geprobeerd de sociale kontakten van de bewoners te stimule ren. Dit krijgt gestalte in het organiseren van koffieochtenden, theemiddagen, 'het borreluurtje', etc. Ook wordt er regelma tig een bingo gehouden. Heel veel aftrek vindt bijv. bij de mannen het biljarten. Bij al deze aktiviteiten is het dikwijls enorm gezellig onder elkaar. De ervaring heeft inmiddels geleerd dat deze klausule in het algemeen ervoor zorgt, dat de mensen zich hier enorm thuis voelen. We kreëren een soort thuisgemeenschap waarbij een ieder zelfstandig woont, maar met een grote serviceveriening." Service Vroonlande is een serviceflat met eigen zelfstandigheid en met zorg op maat. De bewoners hebben hun eigen appartement en betalen daar servicekosten voor. In die kosten zit standaard een groot pakket aan service en zorg. Mevrouw van Loon vertelde dat indien nodig bijv. de bood schappen worden geregeld, medicijnen worden gehaald, afgeleverd en toege diend. Om op medisch gebied een juiste service te kunnen verlenen heeft Vroon lande verpleegkundigen in huis. Daarnaast heeft het huis 24 uur bewa king. Mevrouw van Loon: „We proberen zoveel mogelijk service te verlenen maar we 'betuttelen' echter niemand. We bie den de mensen een goed appartement, waarbij een standaard pakket aan service hoort. Hebben de mensen meer service of zorg nodig dan moeten ze dat zelf aangeven. Wij zijn er dan voor om dat te helpen verwezenlijken". Het huis heeft een eigen keuken waaruit een ieder zijn of haar eten ontvangt. De kok is dhr. Lavrijsen, welke al 23 jaar in de keuken van Vroonlande werkt en met veel plezier voor de inwendige mens van de bewoners zorgt. Daarbij staat ook bij hem de optimale serviceverlening hoog aangeschreven. ledere dag wordt er een afwisselend menu geserverveerd. Van alle bewoners houdt hij een kaartsysteem bij waarop precies de wensen van de afzonderlijke bewoners vermeld staan. „Als iemand dus iets niet lust, of hij/zij heeft een dieet en mag daarom iets van het dagmenu niet gebruiken, dan past de kok dat gewoon aan. Hij zorgt dan dat er een goed alternatief voor diegenen opge diend wordt", zo vertelt mevrouw van Loon. Zorg „Naast de service die we in Vroonlande bieden, moeten we natuurlijk ook volop aandacht hebben voor de zorg die de bewoners eventueel nodig hebben", ver volgt mevrouw van Loon. „De gemid delde leeftijd van de bewoners schom melt zo rond de tachtig jaar, maar loopt uiteen van 65- tot soms wel 100 jaar. Zo hadden we een bewoonster, mevrouw Verolme, welke in 1994 op honderdjari ge leeftijd is overleden. Ze heeft hier jaren met plezier verkeerd en ze is in Vroonlande gebleven tot haar overlijden. Dat geeft wel aan dat de mensen eigen lijk heel lang in Vroonlande kunnen blij ven. Dikwijls is er meer zorg nodig, dan standaard door ons wordt geleverd. Daarvoor hebben we dan ook hele goede kontakten met de Gezinszorg en de Thuiszorg. Deze extra zorg zit uiteraard niet in de servicekosten en moeten de mensen zelf betalen. Toch schept deze kombinatie van standaard service en zorg, samen met de extra zorg welke Vroonlande van buitenaf inroept, een situatie waarin de mensen, indien er niet al te grote lichamelijke problemen komen, heel lang in Vroonlande kunnen blijven. Dat heeft veel voordelen. De mensen hebben dan nog steeds hun eigen appartement waar ze geborgenheid en veiligheid gevoelen; ze zijn nog thuis! Daarnaast behoeft men niet eenzaam te zijn, want er zijn genoeg mogelijkheden voor sociale kontakten". Bestuur Dat deze zorg en service gepaard moet gaan met een goed bestuur zal een ieder duidelijk zijn. Voorwaarde om bestuurslid van Vroon lande te kunnen worden is dat er een direkte betrokkenheid moet zijn met Vroonlande. Heel bewust is ervoor geko zen dat het bestuur moet bestaan uit enerzijds bewoners van het de serviceflat en anderzijds uit personen die heel nauw betrokken zijn bij de serviceflat. Bewoners: omdat de flat van 'hun' is; zij moeten erin wonen. Personen van 'bui ten' Vroonlande: liefst met enige kennis van zaken, omdat er toch jongere men sen in het bestuur moeten zitten die de problematiek in regelgeving etc. enigzins aan kunnen. Zodoende wordt gezamen lijk een slagvaardig bestuur gevormd, welke het goede zoekt voor Vroonlande. Mevrouw van Loon, zelf voorzitter, ver telt ons wie er, naast haarzelf, in het bestuur zitting hebben. Zo is mevrouw Hoogstraten kontaktpersoon huishou ding, en de heer Verheij is kontaktper soon van de technische dienst. Verheij werkt in dezen nauw samen met de 'technische man van Vroonlande', de heer Hoek die al twintig jaar in de servi ceflat werkzaam is. Bestuurslid van der Wekke is kontaktpersoon voor bouw- en renovatiewerkzaamheden. „Naast het bestuur hebben we naast de reeds genoemde technische dienst en kok nog een uitstekende receptioniste, mevrouw E. Reijnoudt, welke de taak op zich neemt van algehele gastvrouw van Vroonlande. Daarnaast hebben we ook nog een profesionele administrateur in de persoon van de heer van den Ouden", vertelt mevrouw van Loon. „Ook is het een gegeven dat het personeel hier jaren blijft werken. Hoewel men op een gege ven moment soms van een full-time- naar part-time arbeidskontrakt gaat, blij ven de meesten hier werken, want men werkt hier ontzettend graag". Vijf en twintig jaar Vroonlande Niet alleen bestuur en personeel werken graag in Vroonlande, ook de bewoners zelf zijn dik tevreden en blijven het liefst zo lang als mogelijk in de serviceflat. Zo zijn er toch heel wat mensen op dit moment nog in de flat die inmiddels ruim 20 jaar hier wonen. „Ze 'horen' bij de Vroonlande en ze doen er dikwijls zelf hun uiterste best voor om een aantal zaken zo vlot mogelijk te laten verlopen, dit ten goede van het algehele leefkli maat binnen de flat", vertelt mevrouw van Loon verder. „Zonder anderen voor het hoofd te stoten denk ik dat in dezen een leuk voorbeeld is dat de heer Mijnders (82) heel enthousiast is over het wonen in Vroonlande. Ieder jaar maakt hij een gedicht over Vroonlande. Elke morgen ontvangt hij de kranteman bij de hoofddeur en wacht net zo lang totdat deze zijn kranten heeft bezorgd en weer naar buiten wil. Dat doet hij al jaren, iedere morgen weer. Zo zou ik nog diverse personen kunnen noemen, die ieder op zijn wijze, iets doen voor het 'wel' van de serviceflat". Door Vroonlande wordt steeds getracht om de kinderen van de bewoners te bet'^ekken bij het leven van hun ouders. „Dat verloopt echt heel goed en bewo ners en de kinderen van deze bewoners zijn er erg blij mee," vervolgt mevrouw van Loon. „Dat blijkt ook uit de sponta ne medewerking in de vorming van een feestkommissie voor het jubileum welke geheel bestaat uit kinderen van bewo ners. De kommissie bestaat uit drie dames, t.w. E. Wamaer, R. Zoomers en E. Soldaat. Deze zijn druk bezig met de voorbereidingen voor het vieren van het jubileum. Ze doen dat met volledige medewerking van personeel, medewer kers en vrijwilligers". Ondermeer wordt er een Open Huis gehouden op zaterdag 14 december, een receptie op dinsdag 10 december en een feest met koud buffet voor de bewoners, bestuur en medewer kers op donderdag 12 december. Zo is het dan in december al 25 jaar dat Vroonlande een begrip is in Dirksland. Een begrip dat in Dirksland een service flat staat, welke Vroonlande heet, en waar gestreefd wordt naar een komforta- bele woonomgeving waar Service, Zorg en Persoonlijke aandacht hoog staan aan geschreven. Struikklimop, een prachtige tuinheester met bruikbaar (kerst)groen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 13