Schuurbrand in Tholen Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Auto's eerder door de keuring 'Leidse Parochot', een bijzondere uitgave van de Joodse Gemeente Leiden Leidse Parochot ^tli^dkotk)^ vnn oom -^0 ^ost Schaakvereniging De Zwarte Pion „WAT EEN NAEMEN!" Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 29 NOVEMBER 1996 LEIDEN - Rond het joodse inwij- dingsfeest Chanoeka in december 1996 zal de Joodse Gemeente Leiden een boek publiceren over de parochot (voorhangsels) die zich bevinden in de Leidse synagoge. Deze oude rituele textilia zijn voor een deel oorspronke lijk eigen bezit van de Joodse Gemeen te Leiden en voor een deel afkomstig van andere Joodse gemeenten (Om men, Heenvliet, Hoorn en Middelhar- nis) en na de oorlog in Leiden terecht gekomen. Ten tijde van de grote restauratie van de Leidse synagoge in 1978 verkeerden deze voorhangsels in zeer slechte staat en waren ze min of meer rijp voor het grof vuil. Het bestuur van de kleine Joodse Gemeente Leiden besloot in 1984 echter anders: er werd advies ingewonnen bij de afdeling Culturele zaken van de gemeen te Leiden, bij het Joods Historisch Mu seum en bij de Rijksdienst voor de Beel dende Kunst in Den Haag. Deze advie zen waren eensluidend positief en het bestuur van de Joodse Gemeente Leiden besloot daarop om een offerte voor de restauratie, respectievelijk conservering van de voorhangsels, aan te vragen bij de Stichting Werkplaats tot Herstel van An tiek Textiel te Haarlem. Deze instelling heeft vervolgens de restauratie van de doeken uitgevoerd. Verschillende fond sen hebben dit langlopende project ge subsidieerd. De restauratie van de voorhangsels werd in 1990 afgerond. Met dit stukje cultuur behoud was de kous echter niet af. In 1993 bezochten de Amerikaanse prof. dr. Yedida K. Stillman, expert op het gebied van joodse rituele textilia en dr Gillian M. Vogelsang-Eastwood, die verbonden is aan de Stichting Textile Research Cen tre te Leiden, de Leidse synagoge. Hun enthousiasme over de bijzondere restau ratie en conservering van de doeken vormde de aanzet tot het binnenkort te verschijnen boek 'Leidse Parochot'. De publikatie bevat vier artikelen die te zamen de verschillende aspecten van de Leidse parochot belichten. Drs. Karin nc:Dn n-3 msan'? Hofmeester van het Internationale Insti tuut voor Sociale Geschiedenis in Am sterdam gunt de lezer een blik op het sociale leven rond de synagoge in een medienekille met het accent op het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. Zij onderzocht de herkomst van de voorhangsels die nu in Leiden aanwezig zijn en legde hiermee een niet zo bekend stukje sociale geschiedenis van de kleine kille in de mediene bloot. Hierna volgt een algemene inleiding over de iconogra fie van het parochet, toegespitst op de Leidse parochot, van de hand van prof. Stillman van de Universiteit van Okla homa. Dr. Vogelsang-Eastwood geeft samen met prof. Anne Morrell van de Universiteit van Manchester een gede tailleerde technische beschrijving van de Leidse voorhangsels. Het laatste artikel is van mevr Emmy C. de Groot. Zij was als medewerkster van de eerder vermelde Stichting Werkplaats tot Herstel van An tiek Textiel verantwoordelijk voor de minutieuze en geduldige uitvoering van de restauratie van de voorhangels en doet hiervan uitgebreid verslag. Paarden ternauwernood gered uit benarde positie OUD-VOSSEMEER - Maandagavond kwam er by de politie een melding bin nen van een uitslaande brand in een schuur aan de Zeedijk, even buiten de bebouwde kom van Oud-Vossemeer, gemeente Tholen. De brand werd om streeks kwart over tien ontdekt door de 45-jarige eigenaresse, die naast de schuur woont. In de schuur bevonden zich op dat moment een aantal paarden en pony's. Door haar kordate optreden konden direkt vijf paarden uit de schuur worden gered. Vier pony's die nog in de schuur waren konden pas later, nadat de brandweer ter plaatse was gekomen, uit hun benarde positie worden bevryd. Na de redding van de vijf paarden kon men door de sterke rookontwikkeling niet meer bij de pony's komen. Inmiddels was men begonnen om met eigen blusmidde len het vuur te bestrijden, doch deze waren niet toereikend. Ondanks verwoe de pogingen van politieagenten, de eige naresse en toegesnelde omwonenden, lukte het niet om de pony's te ontzetten. Korte tijd daarna arriveerde de brandweer van Tholen, later gevolgd door de brand weer van St.Annaland. De brandweer heeft alsnog kans gezien om de pony's uit hun benarde positie te bevrijden. Ze wer den met brandwonden ondergebracht in een andere schuur. Enkele dierenartsen hebben zich over de paarden ontfermd. Na onderzoek bleek dat er één van de vier pony's schade aan de longen had opgelopen. Uit voorzorg werden uit een schuur, die op een afstand van ongeveer 15 meter van de in brand staande schuur stond, de paarden weggehaald en elders onderge bracht. Hoewel de paarden onrustig waren, raakten ze niet in paniek. De brandweer had het vuur vrij snel onder kontrole. Belendende panden kwamen niet in gevaar en er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De nablussingswerkzaamheden namen de gehele nacht in beslag. De schuur brandde geheel uit waarbij tevens de totale inventaris, bestaande uit allerlei gereedschap, zadels en ander paardentuig alsmede hooi en stro, verloren ging. De politie stelt een nader onderzoek in naar de toedracht van de brand. Ter completering en ter verfraaiing zijn in dit bijzondere boek de verschillende parochot zowel integraal als ook in detail in kleur opgenomen. De Joodse Gemeen te Leiden vond rabbijn L. B. van de Kamp bereid om een voorwoord te schrij ven, waarin hij de nadruk legt op de sym bolische functie van het parochet in de synagoge en de conservering van de pa rochot omschrijft als een symbool van de daadkracht van het joodse leven in de Sleutelstad. Leidse Parochot. Voor de glorie van de synagoge, red. F. Hiegentlich, H. van het Hoofd, L. Levie, Leiden 1996 (een uit gave van de Joodse Gemeente Leiden). ISBN 90-803206-1 -7. Prijs 49,50. Het boek kan worden besteld bij het sec retariaat van de Joodse Gemeente Lei den, Levendaal 14, 2311 JL Leiden. Tel. (071)5125793. Bij toezending van het boek wordt 10,- in rekening gebracht voor verpakking en verzcndin". Puzzelreglement 1Siuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilandcn-Nleuws, Postbus 8,3240 AA Middciharnis. 2. Per maand zijn er 80 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. In gedachten zie ik jullie gezellig thuis zitten. Je benen op de salontafel. Eilan- den-Nieuws op schoot. Schemerlampen aan. In de keuken pruttelt het koffiezetappa raat. Heerlijke vrijdagavondsfeer! Fijn de laatste opgaven oplossen. Ter afsluiting van de gure november- maand een simpele puzzel. ledere keer is de eerste letter tegelijk dezelfde als de laatste. Aan de hand van de streepjes ertussen kun je bepalen hoeveel andere letters er nog tussen zitten. 1. Wijs persoon uit Spreuken 31:1 2. Zus van Aaron en Mozcs. 3. In deze plaats werd een dode jongeling opgewekt. 4. Plaats die genoemd wordt in 1 Kron.8:12 5. Muziekinstrument in het enkelvoud. (1 Sam. 10:5) 6. Andere naam voor Nea. (Joz. 19:13) 7. Eerste naam van Paulus. 8. Abraham woonde erin. Vul hier de antwoorden in! 1. L---------L M---------M N - - N 4. O - O 5. P - P 6. R 7. S---------S 8. T - - T R Aagje de Boer (Leek) Hopelijk weer fris en gezond. Journalis tiek ligt je dus niet. En ook al heet je de Boer, daarom hoef je nog geen boerin te worden. Die politie-vcxirlichter kon sma kelijk vertellen. Agente worden valt ook buiten je horizon. Gelukkig kun je er nog enkele jaartjes over denken. Oplossingen oktober 1. Hier een kleine greep uit de vele mogelijkheden. I. Hadassa, Judas; 2. Efratha, Ararat; 3. Amos, Ahasvéros, Isbo- seth; 4. Jabbok; 5. Lamech, Elam; 6. Nicodemus, Didymus; 7. Baal, Gaal. A. Vakantiepret. 2. 1. Immanuël; 2. Benhadad; 3. Felix; 4. Demetrius; 5. Hofni; 6. Judas- Iskarioth; 7. Jethro; 8. Methusalach; 9. Lamech. B. Krant. 3. C. Wie het laatst lacht, lacht het beste. 4. Dromedaris. D. 1. Viooltje; 2. Dahlia; 3. Klaproos; 4. Narcis; 5. Anjer; 6. Margriet; 7. Hyacint; 8. Goudsbloem. Letters vormden het woord: Vakantie. Jorieke van Groningen (Oude-Tonge) komt hier met haar eerste zelfverzonncn puzzel. Een kruiswoordraadsel om pre cies te zijn. Dat is leuk Jorieke, bedankt! Let allemaal goed op de cijfers. Ze staan namelijk niet in de gewone volgorde in het veld met hokjes. Horizontaal 1Eerste vrouw op aarde. 2. Ding waarop je zit met paalzitten. 4. Die banaan is 5. Tegenovergestelde van dicht. 6. Wil je die ..die? 7. Hij heeft een pleisterzijn vinger. 8. Een jongen en een 9. Van en school. 10. Muzieknoot. Verticaal 2. Deel. 3. Vrucht. 6. Het getal 1 in het Engels. 7. Tegenovergestelde van eraf, namelijk er. 11. Dier. 12. Wat Ruth opraapte op het land van Boaz. 13. In mei leggen alle vogeltjes een 14. Geeft licht. 15. Zeg jij tegen een broer van je vader of je moeder. 16. hond in de pot vinden. 3 2 14 12 1 9 10 4 15 5 13 6 7 11 16 8 MIDDELHARNIS RSB-competitie Als laatste team voor de derde ronde van de RSB-competitie was De Zwarte Pion 1 aan de beurt. Thuis moest het aantre den tegen De Penning 1 uit Rozenburg. Helaas ging deze wedstrijd met 2V4-5'/^ verloren. Aan bord 1 speelde M. H. R. van der Waal de Versnelde Drakenvariant van het Siciliaans. Hij kwam goed uit de ope ning en had winstkansen. Hij liet die echter liggen, waardoor zijn tegenstander terug kon komen. Na een spannende tijd noodfase resulteerde een toren eindspel met een pion minder, dat zwart uiteinde lijk verioor. Mourik kreeg met wit een Geweigerd Damegambiet op het bord. Hij bleef na de opening met een geïsoleerde d-pion zitten, die in het middenspel verloren ging. Daarna speelde zwart de partij be kwaam uit en won. Op bord 3 speelde de tegenstander van Van Hooff het Schotse Vierpaardcnspel. Na afruil van de dames en een aantal lichte stukken was remise een logische uitslag. Lagendijk moest met wit op bord 4 ook een Geweigerd Damegambiet be vechten. Ook hier resulteerde dat in een geïsoleerde d-pion, maar wit kon de zaak in evenwicht houden. Verolme speelde het Wolga gambiet en kreeg goed spel op de damcvleugel. Ech ter na afruil van de meeste stukken en de tijdnoodfase bleef een loper eindspel met 5 pionnen over, zodat tot remise IJesloten werd. Het spannendst was de partij van Van Prooijen. In de ruilvariant van de Caro-Kann kreeg hij met wit een over wegende stelling. Zijn tegenstander offerde daarom een paard voor drie pion nen. Lange tijd werd er heen en weer ge schoven om de dames en de torens in de goede posities te krijgen. In de tijdnood- fase sloeg de vlam in de pan: wit her overde de pionnen en kon zelfs mat geven. Deze voortzetting werd echter in grote tijdnood gemist. Met voor zwart alleen nog de koning op het bord, terwijl wit een toren en een dame extra had, viel de vlag van wit: uitslag remise. Boeter speelde op bord 7 de Klassieke Variant van het Twee Paardenspel niet goed. Hij verloor een paard en een pion. Daarna kwam hij nog sterk terug, omdat zijn tegenstander teveel afwachtte, maar hij kon de partij niet meer redden. Op het laatste bord werd ook een Geweigerd Damegambiet gespeeld, wat eveneens in een geïsoleerde d-pion resulteerde. Deze was echter al ver opgeschoven toen Du Pree in tijdnood in de fout ging. Hij ver loor deze pion en kreeg prompt een rémise-aanbod, hetgeen uiteraard werd aangenomen. Huishoudelijke Competitie (25 noveinbcr 1996) Groep 1: thuisgespeeld I. Lagendijk - M. H. R. v. d. Waal ...O - 1 Groep 2- L. Stolk - M. L. V. d. WaalO - 1 A. Douw - G. de JagerO - 1 A. A. Kaneshir - C. J. SmitVi - '/i E. Verbeek - J. L. MinnaarV4 - Koploper Douw speelde in deze groep een moeilijke partij tegen de nummer 5 De Jager In de Bourdonnais variant van het Frans probeerde wit op de konings vleugel aan te vallen. Zwart verdedigde in dit gecompliceerde middenspel echter secuur, zodat wit niet veel bereikte. Uit eindelijk kon wit toch een stuk winnen ten koste van een pion. Hij verzuimde daarna de partij uit te maken en liet toe dat zwart met drie pionnen doorliep naar de achterste rij. Groep 3: H. K. Smit - L. NelemanO - 1 P. Lesuis - M. BomVi - V^ C. Groenendijk - L. Struik1 - O F. Meiaard - R. Wolters1 - O W. Villerius - J. NoordijkO - 1 B. Loosjes - Ad. VisserO - 1 F. van de Wetering - C. Verbiest1 - O In de Najdorf variant van het Siciliaans kon Neleman tegen de koploper van deze groep een mataanval opzetten. Wit kon daar weinig tegen doen en vedoor uitein delijk zijn dame en daarmee de partij. Ongeveer een jaertje geleje, mit h't vet^imien van al de bienaemen was 'k buutengeweun verrast over de echte naemen, h.j je d'r wel s b.e stille gestae dat veul mensen een achtemaem draege die wat betekend heit vroeger? As 'k h't goewd hoa. komt dat uut de Franse tied, toen most lederean een achternaem opgeve, geloaf mar gerust dat ze d'r een potje van hoa ge- maekt, dienk je oak niet? n ii Neem noe bevoorbeeld de naemen die een beroep uutbeelde zoas Bakker, Boer, Visser, Slager of Slagter, Molenaar, Koster, Dokter Smid of Sinit, Scheepmaker of Schuitemaker, Dekker, die zal wel rietdekker geweest hoa of. Pater dat was eigenlijk oak een beroep, wat dienk je van Kastelein, die zal wel een kroegje gehad hoa of Kruider, Kruijer, een echte sjouwer. Beier, waerschienlijk iemand die de klokke liet luuje, de Ruiter, die zal wel op een paerd gereje hao. Brouwer, bier maeker? Wielhouwer, de earste fietsemae- ker. Dorsman, 't zal wel te maeken gehad hao mit graen dorsen, Schillemans die voor z'n paerd aerpelschellen verzaemelde, Bogerman, uit d n boam- gaerd, of Boogert, Snijder, zal wel wat gesneje hoa. Mandemaker, spreekt voor zich, Ottevanger vieng otters, Berger om te bergen. Droger, waer schienlijk had 'ie een droagerieje. Kamerling, je zou kenne dienke an iemand die z'n waark binnenskaemers had. Steehouwer zal wel mear as eane boerderieje bezete hoa. de Waardt voor de dorstige kelen. Dorst kwam daer veul, van der Veer, iemand die maansen overvaerde, in wat dienk je van Post. of Schrijver, zou die soms iets te maeken gehad hoa mit h't rond- briengen van h't nieuws? Bruggeman die zurgde voor de brugge. Kok was te vinden in een keuken, toen had je nog geen kabbenet! Zeeman. Fokker, Rover, noe was dat niet zo'n moai beroep Zo binne d'r nog al wat! Mar niet allean beroepen oor, welnee, oak visse naemen warre schienbaer in trek, zo as Vis, Bot of Both, Kreeft, Haring of Haringsma, dat zal wel iemand geweest hoa waer de moeder Haring hiete, of Schellevis. Zalm, Stokvis, dat zal wel een houte klaos geweest hoa, dienk je oak niet? Mosselman.die zal wel mosselvisser geweest hoa of ver-koaper, de Baars, Schol in Snoek, deze maansen verkochte meschien wel vis, wie zal 'zaage'? Visbeen. In wat dienk j^ van naemen die betrekkieng hao mit een kleur zo as Roodzand (t). Zwart, de Wit, Witte, Groen of Groenendijk van Geel, Geelhoed, die had meschien wel een geele hoed, wie zal 't zaage, Roozemond of Witvliet, de Bruin, Bruinsma. de moeder van de Bruin, Rosenbrand, de Bonte, deze was van mear as eane kleur. De veugeltjes nae men wiere niet vergete oor zo as Kraai in Reiger, de Gans, 't is te hopen dat h't niet betekende dat deze persoon een beetje argeloas was. Meeuw of Mecuwse, de Mus, Koekoek, de Haan, de Vogel, de Valk. Havik, de Gier, meschien wel een schelnaem? of Pauw, Zwaan, Zwanenburg, Ravenstein, Kievit, Vogelaar die zal mear as ean veugeltje gehad hoa of gevange. Hoendervangers warre de earste eigenaeren van een legbatterij dienk 'k. De Haan. Oak an aore dieren is gedocht oor, zoas Hond in Kater, Wolf, Leeuw, de Bok. Zelfs de groente wier genoemd ten Sla. Kool of Coolber- gen, die zal een hoap koale gehad hao. Spruit alhoewel dat oak een jong kind geweest zou kenne weze, in wat dienk je van Boon of Boone? Appel, Maansen nog an toe, ze hadde ze in allerlei smaeken, zo as Zuur, Zout, Zoutendijk, Zoeteman of Soeteman, Peper. Mostert, van Zuuren, Zoutewelle, Bitterman. Oak naemen die betrekkieng hadde op een maanseliev, Beens, Oorbeek, Neuszwanger, Brooshoofd(t), Hart of van 't Hart, de Korte, de Lange, Klein of Klijn, de Groot, Stouthart, Hartensveld, de Reus! In gedachten zie 'k ze stae, in tegen mekaore zaage "Hei joe al een naem verzonne?".. "Nee ,'k wachte mar of, h't is allemaele onzin, nieuwerwesse fratsen" Jae, in dan krieg je allerlei naemen, bevoorbeeld van gebruuksvoorwerpen zo as Bijl, Dijk, Bal, Mast, Pijl, Trommel, Boom, Netten, Touw, Nap, Spijker, of geweun de Man, Los, Blom, Slik, van der Ploeg, Stam. Bic de dierenacmcn was h't zeker niet moeilijk om een achtemaem te verzin nen, daer hei je een Schaap, Vos, Lam Koe-dam, de Leeuw, Kattestaart, Beer, Haas of de Haas, Mol, of Haasbroek, Gijtenbeek in Maliepaard, Osseweier, die zal wel koeien gehad hoa. Made, as je Spek te lange bewaerde zatte die daer in. Blok, of Hobbel, Wal, Werf, Waal, Schuit, Berg, Ras, Loon, allemaele naemen die wat zouwe kenne zaage over de persoon, dienk 'k. Wat "k zelf moaie naemen vind, binne naemen die iets vredigs uutbeelde zo as Geloof of Engel in Nobel of Robijn, Vrolijk, den Eerzamen, Geluk, Roos, de Koning in Prins, of van der Kroon, Ridder, Trouw, mar h't sprekenste is toch wel Weltevrede of niet soms? Da's heal wat aores as Zurge in Ernst of Goor. Naemen uut alle streken van ongs moaie Flakkee, van Noord, Zuidema, Westdijk, van Oosten, Oostdijk in Noordijk. Daer weunde meschien wel Fris of Struik in Notenboom, op 't'n Hoek bie h't Nieuwland, daer lagge de Broek-Hoven of Tuinstra, korte daer bie weunde Keuvelaer. die kon zo gezellig keuvele, ze was altied Vroegop om Vroegindewei te wezen, dwors deur de Akker, ze hadde eane Troost, d'r warre toen nog geen Straaten. meastal stienge d'r mar Drie of Vijfhuizen, soms oak Dubbeld of Veldhui zen, van der Velde, Nederveld, soms oak nog d'n Dikken of Breejen, de Ronde. Zelfs boamen wiere genoemd, zo as Wilg, van Es, van Eik, Pere boom, PoppelierIk schei 'ruut oor. Je wordt 'r tureluurs van, in... al deze naemen komme voor op Goeree in Overtlakkee. d'r binne d'r nog wel mear dienk 'k, mar ik vindt h't welletjes zo. Noe ino'k 'r nog bie zaage, dat h't nctuurlijk niet de bedoeling is om iemand belachelijk te maeken, in oak hoe ze an hun naem gekomme binne, dat hoa'k zomar verzonne..., mar... 't zou gekenne hoa toch? Volgende kear weer wat aores, goewd? De groeten uut Dirksland. J. Wolfert ■^mmUÊM Nieuw op de markt Vervuilde motor wordt probleem Als per 1 januari de roetmeting (bij dieselmotoren) en in de loop van 1997 ook de v iergastest (bij benzi nemotoren) een verplicht onderdeel van de APK- keuring wordt zullen heel veel auto's de nieuwe strenge keuringswaarden overschrijden. Ze mogen dan niet meer de weg op. Heel wat vervuilde benzi nemotoren veroorzaken slechte uitlaatgasemissies. Maar ook dieselmotoren geven een hoge uitstoot, van roet. Bij motoren die inwendig vervuild zijn is de verbranding niet in orde en dat heeft invloed op de prestaties, het verbruik en vooral de uitlaatgas sen. In garagetaai: compressieverlies, hoger oliever- bruik, pingelen, nadieselen, vermogensverlies. Minder rook Stam Automotive Products uit Beverwijk heeft een reinigingsmiddel, Tecflow Speedcleaner, ontwik keld dat doeltreffend alle roet, kool, hars en gom in het hele brandstofsysteem, op kleppen en zuigers tot aan de katalysator toe, oplost en afvoert. Het middel wordt toegevoegd aan de brandstof, voldoet aan de laatste milieu-eisen en halveert bij dieselmotoren de roetuitstoot al na 60 kilometer, terwijl de uitlaat- emissies bij benzinemotoren tot een acceptabele hoogte worden teruggebracht. Daarna kan de garage de motor weer afstellen op de fabrieksgegevens, komt de auto door de APK, func tioneert hij weer als nieuw, rookt minder, trekt beter en rijdt weer zo zuinig als vroeger omdat er weer optimale verbranding is. De Tecflow Speedcleaner is te koop bij garages en de betere autoshop (22,50 gulden). Eén flacon is voldoende om een inwendig vervuilde motor helemaal schoon te krijgen. Voor de glorie van de synagoge 2. 3.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 10