(010) 2741135 Auto van dijk, bestuurder gewond Burgemeester van Pelt opent Waterschapsweg met f ietstunnel Bazar in 'De Goede Ree' Actie voor vrijlating van Vietnamese christenen U bent toe aan een Daewoo De SGP in Dirksland Politie 24-uurs telefoon: Aanrijding met dodelijke afloop Opbrengst verkoop zendïngswinkeitje Vogeltentoonstelling te Ouddorp y,Water schap zorgt als een goed huisvader voor de wegen" 69e Jaargang DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 No. 6556 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rotterdam-Rijnmond ALGEMEEN Op vrijdagmorgen 22 november waren er op het gehele eiland Goeree-Overflak kee diverse kleine aanrijdingen waarvan de oorzaak was gelegen in het feit dat het wegdek ineens glad was geworden. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Op donderdagmiddag 21 november om streeks 15.00 uur werd er een winkel diefstal gepleegd in een winkel aan de Kerkring te Oude Tonge. Deze diefstal werd gepleegd door een blanke man en een allochtoonse vrouw. Beiden droegen een lichte spijkerbroek en een donker gekleurde jas. De man had een lichtbrui ne jas afwisselend met donkere delen. De vrouw droeg een zware lederen jas. Lengte beide personen tussen 170-175. Hij donkerblond stekelig haar en zij kort staartje naar achtergebonden. Mogelijk dat getuigen deze personen hebben ge zien in de omgeving van de Kerkring te Oude Tonge op donderdagmiddag. Deze getuigen worden dan ook verzocht con tact op te nemen met de politie te Som melsdijk. GEMEENTE GOEDEREEDE Vernielingen Tussen zaterdagmiddag 23 november en zondagmorgen 25 november werd in Ouddorp aan een in aanbouw zijnde woning aan de Berestein beschadigingen aangebracht. Er werd onder andere een ruit vernield. Naar de dader(s) zal een onderzoek worden ingesteld. Vernielingen aan auto In de nacht van zaterdag 23 op zondag 24 november werd te Ouddorp aan de Alexanderstraat een auto ernstig bescha digd. Door de nog onbekende dader(s) werden er meerdere krassen gemaakt op de auto. GEMEENTE MIDDELHARNIS Aanrijding zonder letsel Op zaterdagmiddag vond er een aanrij ding plaats op de Molendijk te Stad aan 't Haringvliet tussen twee personen auto's. Een bestuurster reed namelijk achteruit weg uit een parkeerhaven en botste op een net passerende voorbijgan ger. Hoe Sinterklaas in de war kan zijn Op woensdagmiddag 20 november wa ren twee gezusters uit het Zeeuwse land aan het winkelen in Middelhamis. Ze de den aldaar wat inkopen voor het sinter klaasfeest voor de kinderen en manlief. De ene zuster was dusdanig afgeladen met tassen dat ze tussentijds enkele tas sen in de auto zou gaan doen terwijl de andere zus, waarvan de auto was, door ging met inkopen. Zo gezegd zo gedaan. Na alle inkopen gedaan te hebben zijn de gezusters naar de auto gegaan en wilden wederom weer iets in de kofferbak doen. De ene zus bemerkte toen dat ze de an dere tassen in een andere auto had ge stopt, doch die was al weg. Op 22 no vember meldde zich de eerlijke vinder, een inwoner van Middelhamis, aan het bureau en bracht de gevonden tassen weer temg. Zo kan toch het Zeeuwse ge zin sinterklaas vieren. Aanrijding op parkeerterrein Op vrijdagmiddag 22 november vond er een aanrijding plaats tussen twee auto's op het parkeerterrein bij de Hema te Middelhamis. Een bestuurder reed ach- temit de parkeervakken uit en zag daar bij een andere bestuurder over het hoofd. Een aanrijding was het gevolg. Diefstal herenflets Tussen dinsdag 19 november en woens dag 20 november werd er achter een wo ning aan de Berkenlaan te Middelhamis een groene herenfiets van het merk Ga zelle gestolen. De fiets werd later temg- gevonden nabij de bushalte in Middelhar- nis. Beschadiging personenauto's Tussen zaterdagmiddag 23 november en zondagochtend 24 november werden in de omgeving van het Rubensplein te Middelhamis vier auto's bekrast. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Op de Tilsedijk in Stad aan 't Haringvliet is zaterdagavond omstreeks kwart over acht een 23-jarige man gewond geraakt nadat hij met zijn auto van de dijk was gereden en boven een sloot tot stilstand kwam. Een bromfietser, die de auto boven de sloot zag hangen, waarschuwde de poli tie die de bestuurder met beknelde voe ten aantrof. Nadat het slachtoffer door de brandweer uit de auto was geknipt werd hij met een spoedtransport overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. Later bleek de man een emstige heup/dijbeenfractuur te hebben opgelopen. Het vermoeden bestaat dat hij bij het nemen van een bin- nenbocht in de berm is geraakt en door een stuurcorrectie aan de andere kant van de dijk de weg afschoot. ROCKANJE - Vrijdag werd bij de po litie een aanrijding gemeld aan de Oude- dijk. Ter plaatse werd een personenauto onder aan de dijk aangetroffen, waarin de bestuurder nog aanwezig was. GGD en brandweer, alsmede een arts kwamen ter plaatse. Het slachtoffer, een 40-jarige inwoner van Hellevoetsluis, bleek te zijn overleden. De oorzaak van het ongeval is voorals nog niet bekend. van Ingezonden: In een huis-aan-huis verspreide folder van de SGP in Dirksland, doet het ge meenteraadslid dhr. Koningswoud een aantal opmerkelijke uitspraken. Hij gaat in op de snel dalende reserves van de gemeente Dirksland, die vooral worden veroorzaakt door de sociale werkplaats het Binnenhof en geeft het bestuur daarvan de schuld, misschien vergeet hij dat de SGP daar ook zijn in vloed heeft, zelfs was jarenlang nog een SGP wethouder voorzitter van het Bin nenhof, kan dhr. Koningswoud met een oplossing komen en het werk van de 400 minder-valide mensen verzekeren, aan kreten hebben die mensen niets. Verder gaat hij in op het oplopend tekort van het sportcomplex De Gooije en kon digt aan dat de SGP, nu het moeilijk wordt, uit het bestuur zal stappen, als oplossing van de problemen heeft dhr. Koningswoud het volgende: Verkoop het verenigingsgebouw 'de Schakel' en koop voor dat geld beton en gooi daarmee het zwembad vol (ja zo staat het er echt) en geef de bevolking een subsidie om in de Staver te gaan zwemmen, naar wat vol gens de SGP het Sodom en Gomorra van Flakkee is, een prachtige oplossing dus. Verder gaat hij in op de stille armoede in Dirksland, maar ook daar geen oplos sing, want waar was dhr. Koningswoud toen de PvdA in Dirksland voorstelde om mensen met een minimum inkomen een extraatje te verschaffen of gaat dhr. Koningswoud ziende vanuit zijn bastion aan de Hogeweg op het nieuwe bestem mingsplan zorgen dat daar een aantal goedkope huurwoningen komen, want ook mensen met een minimum-inkomen willen een dak boven hun hoofd. Tot slot voorspelt dhr. Koningswoud dat het volgend college van B en W in Dirks land er heel anders zal uitzien, sollici teert hij met deze uitspraak naar de func tie van loco-burgemeester? Eén pro bleem: dat maken de kiezers van Dirks land uit. Met dank voor het plaatsen. L. B. de Berg, Bloemendaal 20, Dirksland Met het drinken van een glas Glühwein werd de gezellige bazar op vrijdagmid dag 22 november geopend. Het thema winter was in het hele huis merkbaar, maar speciaal in de hal. Het winterse tafereel, compleet met den- nebomen en een sneeuwpop zorgde voor een gezellige sfeer en de oliebollen wer den er goed verkocht. De bewoners van het verzorgingshuis in Sommelsdijk hadden op deze vrijdag de eerste keus, veel artikelen veranderden van eigenaar en de poters, kmukplaetjes en pannekoeken werden volop gekeurd. Tussen de rommelmarktspullen zat al licht nog wel iets leuks voor op de ka mer... al met al was het een gezellige dmkte in het huis. De volgende dag bezochten veel familie leden, bekenden en dorpsbewoners de bazar. Het rad van avontuur kon regelmatig draaien en schoten werden gelost in de schiettent. Aan het eind van de dag werden alle sponsors, vrijwilligers en medewerkers heel hartelijk bedankt voor hun enthou siaste, spontane medewerking. De opbrengst is ruim 1.000,-. Kopers bedankt! OUDDORP De door het zendingswinkeltje gehouden verkoping heeft opgebracht 3.326,50. Allen, die hieraan hebben meegewerkt, heel hartelijk dank. De VCVM-Nederland (Vereniging van Christenen tegen Vervolging en Marte ling) is een handtekeningenactie gestart voor de vrijlating van negen gevangen zittende Vietnamese voorgangers en evangelisten die uitsluitend gevange zit ten vanwege het uitdragen van hun geloof. De Vietnamese voorganger To Dinh Trung werd gearresteerd op 4 april 1995 nadat hij bij iemand thuis, op diens ver zoek, het evangelie had uitgelegd. Volgens de lokale politie werd hij 'op heterdaad betrapt' op evangelisatieactivi teit. Hij werd op 4 oktober 1995 veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf, omdat hij 'de belangen van de overheid geschaad' zou hebben. De evangelisten Ho Van Dung en Hog Van Loc werden op 3 oktober 1995 gevangen gezet en ook veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De drie christe nen zitten gevangen in de Tran Giam Tinh gevangenis in de provincie Quang Ngai. Nguyen Due Loi en Tran Van Vui wer den gearresteerd op 21 november 1995 wegens evangelisatieactiviteiten. Tran Thi Dong, Vo Minh Bang, Nguyen Gia Phai en Pam Van Gam werden op 12 september 1995 gearresteerd tijdens een bijbelstudiebijeenkomst. Deze zes chris tenen bevinden zich in administratieve hechtenis. De VCVM-Nederland acht het van groot belang dat naast het verzamelen van handtekeningen onder het verzoek ook zoveel mogelijk brieven naar de Vietnamese autoriteiten gestuurd worden waarin een verzoek gedaan wordt om vrijlating van de negen gevangen zitten de christenen. De ervaring leert dat acties vaak als gevolg hebben dat vervolgden worden vrijgelaten. Een handtekeningen lijst en een voorbeeldbrief met adressen van de Vietnamese autoriteiten kunnen aangevraagd worden bij VCVM-Neder land, Postbus 451, 3800 AL Amersfoort of telefonisch via (038) 4225041 of (0182)582608. Deze tentoonstelling wordt georgani seerd door v.v. 'De Putter' te Ouddorp en zal gehouden worden in het Multi functionele gebouw 'de Dorpstienden' te Ouddorp, waarbij 411 vogels zijn, van verschillende kleuren. Verder is er ook nog een verkoopklasse aanwezig. De openingstijden zijn: vrijdag 29 no vember van 19.00 tot 22.00 uur en zater dag 30 november van 14.00 tot ±21.00 uur. De toegang is geheel gratis. MiDDELHARNis/OosTFLAKKEE - Met het op groen zet ten van een verkeerslicht, heeft burgemeester A.J.C van Pelt vrijdagmiddag de fietstunnel onder het laat ste gereconstrueerde weggedeelte van de T117 geo pend. Hij deed dit op uitnodiging van het Waterschap Goeree-Overflakkee, die de weg beheert. Nadat de burgemeester het licht op groen had gezet, kwam 'een bakker' -heemraad Jacobs- vanaf de andere zijde, als eerste op een bakkersflets door de nieuwe fietstunnel, waarna hij het gezelschap trakteerde met een overheerlijk 'T117 koekje'. Met deze openingshandeling is het laatste gereconstrueerde stuk weg van de Tl 17 gereed gekomen. Het betreft het gedeel te Tilsedijk tussen de aansluitingen Molendijk en Lageweg of te wel de weg 'van Menheerse over Stad naar de Schaapsweg'. Deze weg wordt dmk bereden door het regionale verkeer rich ting Hellegatsplein. De aanduiding Tl 17 is eigenlijk een oude benaming want deze bestaat officieel niet meer. Ieder wegge deelte wordt dus met de eigen naam benoemd. Geschiedenis In 1991 werd de reconstructie van het gedeelte van Middelhamis tot de Molendijk van Den Bommel afgerond. Naast de weg werd een schitterend fietspad aangelegd. Ook waren de Groeneweg en de Lageweg bij Den Bommel verbe terd in het kader van de aanleg van de rijksweg 59. Op dat moment was geen geld beschikbaar om het tussenliggende gedeelte -de Tilsedijk- ook te verbeteren. Door een toegeno men verkeersdmk verslechterde het wegdek zienderogen. De verkeersveiligheid verminderde behoorlijk, vooral voor fiet sers. Een paar jaar later wijzigde de financiering van de wegensubsidie. Het Waterschap beheert vele wegen maar was voorheen afhankelijk van de subsidie voor onderhoud, welke door de provincie werd toegekend. Vanaf 1993 is dit gewij zigd. De gemeenten krijgen nu de gelden welke noodzakelijk zijn voor het beheer van de wegen en daarvan wordt een gedeelte doorgesluisd naar het Waterschap, voor die wegen die in beheer zijn bij het schap. Zodoende heeft het Waterschap nu meer vrijheid om te bepalen welke wegen toe zijn aan onderhoud. Het Waterschap gaf na deze wijziging van de wet Heidemij Advies opdracht om een plan te maken voor de aanleg van een fietspad en het verbeteren van de weg. Fietstunnel Het plan werd doorgesproken met gemeente, milverkaveling, aanwonenden en aanliggende grondgebruikers. Al snel werd de konklusie getrokken dat een veilige oversteek voor fietsers niet te realiseren was. Derhalve werd gekozen voor een radica le oplossing: Het aanleggen van een fietstunnel. Deze is aan gelegd bij de aansluiting met de Lageweg. Het fietspad werd doorgetrokken tot de Zandweg voor lokaal rekreatief fietsver- keer. Gele-lijn dijk Een groot gedeelte van de 'T-117' is in het ruilverkavelings- plan een zgn. gele-lijn dijk. Doordat aan de noord- en oostzij de van de weg een fietspad is aangelegd verliest deze zijde van de dijk zijn natuurwaarden (gele-lijn status). Daardoor is het onderhoud van die zijde voor het Waterschap c.q. Centraal Boombeheer. De andere zijde heeft nog wel de natuurwaarde behouden, zodat deze zijde wordt beheerd door Staats Bos Beheer. Zo ontstond een toch wat unieke en vreemde situatie, waar de ene kant van de dijk door het Waterschap en de ande re zijde door SBB wordt beheerd. Secundaire waterkering De dijk heeft bovendien de status van secundaire waterkering. Alle duikers in de dijk zijn, indien nodig, met schuiven af te sluiten. Met het aanleggen van het fietstunneltje ontstond er, om het zo maar te zeggen, een niet af te sluiten, open 'stroom- gat'. Hierdoor zou de funktie van waterkering in het gedrang komen. Dit is opgelost door aan de westkant van de Tilsedijk een nieuw stuk dijk te maken wat weer aansluit op de Tilsedijk. De tunnel is namelijk gelegd net voor de aansluiting van de Tilsedijk met de Lageweg. De Tilsedijk maakt daar een bijna haakse bocht in de richting van Oude-Tonge. Door de aanleg van het nieuwe stuk dijk, ontstond er een driehoek die is omgeven van dijken met daarin uitkomend de fietstunnel. Instromend water zou dus nu in deze driehoek komen en zodoende niet verder landinwaarts kunnen. Het fietspad loopt derhalve, rijdend richting Oude-Tonge, vanuit het tunneltje schuin omhoog naar de Tilsedijk. Snelheid Na de openingshandeling door burgemeester van Pelt werd het gezelschap teruggebracht met een bus naar het Waterschaps- huis te Middelhamis. Als eerste kreeg de heer Jacobs, sinds enkele maanden heemraad, het woord. Hij had het als een eer ervaren om als eerste door het nieuwe tunneltje te mogen fiet sen en hij had het dan ook met genoegen gedaan, te meer daar hij aanwonende is. Bovendien vallen wegen onder zijn verant woordelijkheid als heemraad. Hij had als aanwonende het hele verbeteringsproces van dichtbij meegemaakt. Hij dankte alle medewerkers, de Heidemij, de aannemers en onderaannemers en zeker niets als laatste de omwonenden die alle medewer king en begrip hebben betoond tijdens de reconstructie. Hij wees erop dat de Tl 17 ontwikkeld is op een snelheid van 60 a 80 km p/uur. Hij hoopte dat een ieder die discipline op zou kunnen brengen, om van de weg geen racebaan te maken. Hij zou het zeer betreuren als de weg zou moeten worden aange past met allerlei verkeersremmende maatregelen. „Nu is het een natuurlijke weg met natuurlijke bochten en krommingen. Het is een landelijke weg. Ik hoop dat een ieder ook landelijk zal blijven rijden", zo hield hij zijn gehoor voor. Om de auto mobilist regelmatig eraan te herinneren, zijn op diverse plaat sen op het wegdek de cijfers 80 te lezen en zijn hier en daar affiches geplaatst. Kosten De kosten van de laatste recontructie zijn lager uitgekomen dan werd geraamd. Begroot was 4.4 miljoen. De werkelijke kosten komen uit op 3.2 miljoen. De totale kosten van de reconstructie van de Tl 17, inclusief het reeds in 1991 gereed gekomen gedeelte, de weg dus van Middelhamis via Stad a/h Haringvliet naar de N59. bedragen 12.9 miljoen. Goed huisvader Burgemeester van Pelt was zeer kontent met de gereedgeko men reconstructie. „Het is een plaatje van een weg geworden". Hij had in de afgelopen tijd ervaren en zeker nu deze nieuwe weg is gereedgekomen, dat het Waterschap 'Als een goed huisvader' voor de wegen zorgt en daar was de burgemeester heel blij mee. Veel lof had hij ook voor de aanleg van het fietspad en de fietstunnel. Hij hoopte ook dat enkele andere gevaarlijke wegen in de gemeente Oostflakkee de aandacht zouden krijgen van het Waterschap. Duurmam De heer Vermey van Heidemij Advies wees vervolgens op de duurzaamheid van de Tl 17. Duurzaam in landschappelijke inpassing, denkend aan de hoogte van de dijk en de groene inpassing in het landschap. Duurzaam door het hergebruik van materialen in de nieuwe weg. Het is goed voor het milieu en op deze manier wordt er nog wat aan het milieu verdiend, want het hergebruik van oude materialen is gunstig voor de kostenontwikkeling. Ook duurzaam in verkeersveiligheid. Deze is enorm verbeterd. Fietsers zijn van de rijbaan. Zeker door toename van het recreatieve fietsverkeer achtte hij dat een heel goede zaak. Daar hij ook een duurzame relatie met het Waterschap wilde houden, wilde hij naast goed werk ook een blijk van waardering aanbieden. Hij schonk aan Dijkgraaf Goekoop een fiets, daarmede de symboliek met de schitteren de en veilige fietsroute uitbeeldend. Mijlpaal Nadat de heer Noordermeer van de Ruilverkaveling de aanwe zigen had toegesproken, daar ook zij bij dit projekt op diverse fronten nauw betrokken waren geweest, dankte Dijkgraaf Goekoop alle sprekers. Hij wees erop dat hij nog maar pas als Dijkgraaf was aangetre den en nu al een mijlpaal meemaakte. Hij was blij dat naast enkele schapentunnels er nu eens een echte tunnel door het waterschap was gekreëerd, waardoor een mooie, maar boven dien een veilige fietsroute is ontstaan. Als dank voor de ope ningshandeling overhandigde hij aan burgemeester van Pelt de Waterschapskaraf van Waterschap Goeree-Overflakkee. Dirksland-Herkingen Een volgend projekt betreft de weg Dirksland-Herkingen. Het Waterschap heeft inmiddels Ingenieursbureau Zuid-Holland opdracht gegeven voor het maken van een praatplan voor de verbetering van deze weg, inclusief aanleg van een fietspad. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Winkeldiefstal VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VlOeO STUnO - reportage - FOTOQRAnE [zzi cj en cj c3 cj en czt en I OUODOHP- WMtstraat 35- TaiMx» (0187) 681612/Fëx 683734 RENESSe-Prlnlahop-Hognaom 172-T^Moon (Oil 1)462400 Dirksland, Bosdreef 1Tel. (0187) 601357 Heemraad Jacobs is net van de andere zijde af met een bakkersflets door de tunnel gekomen en begint met het uitdelen van de Tl 17 koekjes. V.l.n.r.: Ing. Nelemans, heemraad Jacobs en geheel rechts burgemeester van Pelt. Burgemeester van Pelt opent de fietstunnel met een druk op de knop. Dat het hem een genoegen deed is duidelijk te zien

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1