EiuvriDEii-riiEmi/s stichting Hakkeese Hulpgoederen Polen aktief met het 32e transport Raad Oostflakkee verwerpt hoge stijging rioolrecht Herkingen in vroeger tijden IVIuziekschool 90-jarige boekhandel Vroegindeweij uit Middelliamis neemt 60-jarige boeldiandel en rookartikelen Van Koppen over Eerste uitvoering in dit scliooljaar 3e Blad VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 No. 6555 De S.F.H.P. was jl. 12 november wederom aktief met het laden van een transport voor de Poolse bevolking, met name de gemeente Chelm aan de Oekraïnse grens. Dankzij de vele vrijwilligers waar we altijd op kunnen rekenen was de klus snel geklaard. Enige weken terug reisden twee be stuursleden af om de goederen de juiste plaats te geven, en daar waar de nood het hoogst is de meeste hulp te bieden. In dit transport bevind zich een roestvrij stalen afwasstraat die een lengte van 7 meter heeft. Het ziekenhuis in Chelm heeft ons inziens hier de meest doelmati ge bestemming voor. Dit grote ziekenhuis telt 850 bedden en beschikt niet over deze luxe. De Stich ting is deze machine geschonken door een verpleegtehuis in Amsterdam. Door ons 10-jarig bestaan hebben wij reeds landelijke bekendheid, en worden dan ook vanuit een groot deel van Nederland benaderd om goederen te ontvangen. Wij zijn dan ook blij met deze gift. Veel gezinnen die hulp krijgen uit Hol land werden door ons bezocht, van deze families waren afgelopen zomer kinde ren op Flakkee met vakantie. Komend voorjaar zullen verschillende gastouders van hier naar deze gezinnen gaan om de contacten verder te verstevigen. Ook de kinderen die een jaar terug in Holland met vakantie waren, kunnen dan hun gastouders begroeten. Zij wonen in het kindertehuis, waar wij ook een bezoek brachten. De blijde gezichten deden ons goed als teken van herken ning. De nood is hier erg hoog, er is gebrek aan voedsel, maar ook kleding en zelfs babykleding. Regelmatig worden hier kinderen afge geven, zelfs baby's. Bij ons bezoek was een dag te voren een baby gebracht van 14 dagen oud, de moeder nog in het kraambed en het kindje vanwege armoe de en radeloosheid afgestaan. Het zien van deze baby's, peuters en kin deren scheurt ons hart. De warme maal tijd wordt door de kinderen genuttigd, deze bestaat uit een schep aardappelen met wat vet en 2 zure augurkjes, het is dan ook duidelijk dat deze kinderen met zweren rond lopen. Vitamines is dan ook een eerste vereiste. In het transport zitten veel dozen met kinderkleding, speelgoed en babyspullen en het vele nieuw gebreide goed zal dan ook een welkome gift zijn voor de ko mende winter. Bij ons bezoek aan het ziekenhuis, 25 ki lometer van Chelm vandaan, zal deze keer veel wit linnengoed en matrassen gebracht worden. Deze kliniek is speciaal bedoeld voor de boeren op het platteland, het is voor hen heel moeilijk om naar de grote stad te reizen vandaar dat er in dit dorp een klein ziekenhuis is. Dit ziekenhuis wordt veel vergeten met giften, en wij proberen ook hier de nodi ge hulp te geven. Bij het bejaardentehuis 30 km verderop is het al niet veel beter gesteld. Het warme eten is deze dag alleen een kop bouillon met twee stukken droog brood. De kolenkachel in de keuken was kapot, er moet dus iets anders gemaakt worden, en het personeel moet voor het eten zor gen in het varkenshok. Het valt dan ook niet mee om in deze situatie voor zo'n grote groep een maal tijd te maken. Het doet ons goed om te zien dat de kle ding van een vorig transport door de mensen gedragen wordt. De oudjes klampen ons aan en bedanken ons hartelijk. In dit dorp is nooit hulp geweest, en ons wordt voor een 50-tal families om hulp gevraagd die het heel zwaar hebben. Zo wordt ons werkterrein weer wat verlegd naar andere dorpen en ook op het platteland. Bij een officieel bezoek aan de President (burgemeester van Chelm) wordt ons werk als Stichting zeer gewaardeerd. Zijn dank is enorm groot voor alle hulp aan instanties, ziekenhuizen, bejaarden en kindertehuizen, zo ook de vele fami lies binnen zijn gemeente. Moe van alle indrukken, de vele bezoe ken, en het regelen van transport zien wij terug op veel werk deze week in Polen, maar wellicht nog veel meer werk terug in Holland. Wilt u ons werk steunen, dan is uw gift van harte welkom, mocht dat een gelde lijke gift zijn, graag via Rabobank Oude Tonge, rek.nr. 14.09.91.999 of via Post bank rek.nr. 148004. Het bestuur S.F.H.P. Oude Tonge, (0187) 641824 OOSTFLAKKEE - Tijdens de begrotingsbehandeling afgelopen donder dagavond heeft de gemeenteraad het voorstel van het college om de riool rechten met meer dan 70 procent te verhogen, unaniem van tafel geveegd. Opmerkelijk was dat de VLO, na een verzoek daartoe van het college, uiteindelijk niet tegen de hele begroting stemde. In de avondzitting, die begon om 19.00 uur, besprak de raad de voorgestelde gemeentebegroting. In juni was het tekort in de begroting becijferd op 265.000 gulden. Inmiddels is dat tekort opgelopen met bijna 400.000 gulden. Met name een korting van drie ton op de bijdrage uit het gemeentefonds is daar debet aan. Toch bleek het college er in geslaagd te zijn om met een slui tende begroting te komen. Deze maal kwam de dekking niet voort uit de kaasschaafmethode. Volgens het college was daar geen ruimte meer voor, zodat de dekking op andere plaatsen is gezocht. Zo wordt de gemeentere serve aangesproken voor een kleine drie miljoen gulden, zodat deze terugloopt van 13.3 miljoen naar 10.5 miljoen gulden. Hierbij is geen rekening gehouden met een bijdrage bij het redden van de sociale werk voorziening "Het BinnenhoF'. Een andere bron is de forse verhoging van een aantal gemeentelijke belastingen. Daarbij sprong met name de verho ging van het rioolrecht in het oog. Rioolrechten Dit jaar betaalt de eigenaar van een per ceel 138 gulden aan rioolrecht, terwijl de gebruikersheffing per 500 kubieke meter op 153 gulden lag. In het collegevoorstel kwamen deze heffingen op respectieve lijk 240 en 270 gulden te liggen. Stijgingen van 73 en 76 procent. "Onaanvaardbaar", zo oordeelde de diverse gemeenteraadsfracties tijdens de begrotingsvergadering in het nostalgi sche raadhuis van Ooltgensplaat. Namens de Vrije Lijst Oostflakkee (VLO) noemde fractievoorzitter P.J. Heintjes de stijging niet reeël. Zijn colle ga J. van der Mast (PvdA) zei dat de diverse tariefsverhogingen 4 procent bedragen, terwijl in het collegeprogram een maximum van 2 procent is afgespro ken. SGP'er C. Breeman begreep de noodzaak van de stijging, maar vond dit offer te zwaar. Wethouder N.C.A. Andries trachtte de raad echter duidelijk te maken dat de verhoging noodzakelijk was. "Als deze stijging nu niet wordt doorgevoerd zal er later een nog veel for sere stijging optreden." Hij doelde op de uitkomsten van het conceptplan over de gemeentelijke riolering en het program ma rioolbeheer. De uitvoering daarvan zal erg veel geld gaan kosten. Bovendien is de vervanging van de riolering van de Voorstraat en de Molendijk in de Den Bommel, alsmede van de Bommelsedijk te Achthuizen niet langer uit te stellen. Burgemeester A.J.C, van Pelt kwam zijn wethouder te hulp door te zeggen dat de forse stijging nu de burger het minst zwaar zal vallen. Een en ander wordt namelijk gecompenseerd door de daling van de afvalstoffenheffing met 18 pro cent. Geen indruk Het betoog van het college maakte echter weinig indruk op de raad. In de tweede termijn kwam de fractie van PvdA dan ook met een motie. Daarin werd ver woord dat de raad "grote moeite heeft met de voorgestelde stijging van het rioolrecht en de voorgestelde stijging van de lastendruk in het algemeen" en werd voorgesteld om de stijging van het rioolrecht te verlagen met 25 gulden. Zo zou de stijging van de lastendruk niet boven de 2 procent komen. In hun twee de termijn gaf de CDA-fractie aan deze motie te zullen steunen. De andere partij en sloten zich hierbij aan. Hoewel burg meester Van Pelt nog niet kon aangeven welke financiële gevolgen dit voorstel zou hebben, wilde hij respect hebben voor het unanieme oordeel van de raad. Het college liet het dan ook niet op stem ming aankomen, maar nam het voorstel gewoon over. Datzelfde gold voor een ander voorstel, dat de staatkundig-gere formeerde fractievoorzitter Breeman naar voren bracht. Hij stelde voor om het vogelhuis in Grijsoord te laten opknap pen voor 500 gulden. Dat geld kan wor den weggehaald bij de voederkosten van de gevederde bewonertjes. Een ander opmerkelijke gebeurtenis tij dens de vergadering was de koerswijzi ging van de VLO. Bij de behandeling van de voorjaarsnota had de drieper- soonsfractie tegen de gehele nota gestemd en voorman Heintjes had aange kondigd ook tegen de hele begroting te zullen stemmen. Wethouder R. Malie paard en burgemeester Van Pelt riepen de fractie op dat niet te doen en hoog stens op onderdelen tegen te stemmen. Maliepaard stelde dat dit ook de invloed van de VLO ten goede zou komen. "Ik hoor wel eens dat de VLO zich democra tisch buitengesloten voelt. Praat u dan mee over de begroting door wijzigings voorstellen in te dienen. Zo sluit u zich zelf democratisch in". De fractie toonde moed door zich te laten overtuigen en stem-de alleen op onderdelen tegen. Dat laatste gold ook voor de SGP, die onder meer tegen subsidies stemde voor activi teiten op zondag. Huisvesting Ten aanzien van de bestemming van het gemeentehuis, is de definitieve beslis sing nabij. Volgens Van Pelt wordt bin- nekort een voorstel gedaan om de lege ruimten in het huidige raadhuis te vullen. Verkoop met behoud van raads- en trouwzaal is onmogelijk. De verkoop van de burgemeesterswoning vordert ge staag. Inmiddels is een makelaar in de arm genomen en is er belangstelling zowel binnen, als ver buiten Ooltgens plaat. Volgens wethouder Andries ontkomt Oostflakkee waarschijnlijk niet aan het uitbaggeren van de haven van Ooltgens plaat. De eventuele privatisering van de haven ten spijt. Hiermee is een bedrag van 120.000 gulden gemoeid. Ook is de uitgave van 1.6 miljoen gulden voor wegenonderhoud onontkoombaar. Bij het punt garantieprijzen voor oud papier gaf raadslid A.T. van Gurp (SGP) blijk van scherpzinnigheid. Hij toonde aan dat de vijf cent per kilo, die het college als bodemgarantie wil geven, niet direct naar de verenigingen doorvloeit. Daar gaat namelijk drie cent af voor vervoer. Hij opteerde voor een uitbetaling van acht cent. Hij was bang dat bij een te lage vergoe ding de verenigingen het papier niet meer ophalen en dat het dan in de groene kliko verdwijnt, zodat de gemeente dan anderhalve ton extra kwijt is aan afval- kosten. De burgemeester stelde dat de intentie van het voorstel was om echt vijf cent in de verenigingskassen te laten vloeien. Hij zou de zaak echter nader bekijken. Binnenhof Ten aanzien van de negatieve beslissing van het ministerie om het Binnenhof te steunen, sprak de raad unaniem haar teleurstelling uit. Raadslid Heintjes (VLO) riep het college op om ermee te rekenen dat men niets uit Den Haag zou loskrijgen. Burgemeester Van Pelt kon digde echter aan het hoofd niet in de schoot te zullen leggen en een gesprek met minister Melkert te eisen. Alle frac ties, inclusief, de Vl,0 steunen het colle ge in deze. Piano- en ensembleleerlingen Op vrijdag 29 november, aanvang 19.30 uur, bent u hartelijk welkom op een voorspeelavond van de Mu ziekschool 'Goeree-Overflakkee'. In de grote zaal van het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelhar- nis, kunt u weer genieten van het eerste leerlingenconcert van dit schooljaar. Niet minder dan 32 pianoleerlingen en 22 ensemblespelers laten van zich horen. Pianodocent Piet Westhoeve heeft deze keer uitsluitend gekozen voor composi ties, die geschreven zijn voor vierhandig pianospel, dus piano a quatre-mains. Allerlei duo's zijn gevormd; u hoort moeder en zoon, oma en kleindochter, twee zusjes, twee broertjes enz. De muziek die gespeeld gaat worden start met niet al te moeilijke stukjes van Andriessen en Bastien en klimt op via Diabelli en Tansman naar Handel en De bussy. Ook lopen er lijnen van klassiek naar jazz en ook komt er af en toe nog een Sinterklaaslied of een Christmas Carol langs. Ensembledocent Wim Soeters treedt voor de tweede keer op met zijn in dit jaar gevormde ensemble. Zeer succesvol was hun bijdrage aan de grote uitvoering in juni van dit jaar en dankzij de weke lijkse repetities, de grote inzet van de musici en de gedreven leiding van Wim Soeters hebben ze nu al weer een nieuw repertoire van ongeveer twintig minuten wat ze graag voor u willen spelen. Evenals bij de pianowerken staan hier klassieke muziek en lichte muziek vrien delijk naast elkaar. Van Engelse bodem klinkt bijvoorbeeld zowel vroeg 17e eeuwse muziek van Dowland als muziek van de Beatles. Het ensemble is zeer divers van samen stelling. We noemen fluiten, violen, gi taren, mandoline, hobo, alt-saxofoon, cello en fagot. Zoveel instrumenten ga randeren uiteraard een grote kleuren pracht, die u zeker moet komen beluiste ren. Musici, docenten en bestuur van de Mu ziekschool rekenen op uw warme belang stelling en stimulerende aanwezigheid. Zojuist verschenen deel 2 Al 124 jaar een begrip op Goeree-Overflakkee. HERKINGEN - Zojuist verscheen bij Uitgeverij Deboektant Oost- voorne in samenwerking met boek handel Vroegindeweij het door C. Ras J. Struijk samengestelde tweede deeltje over Herkingen in vroeger tijden. Hoewel de samen stellers in het voorwoord schrijven dat het samenstellen van zo'n tweede deeltje niet meeviel gezien het weinige materiaal dat hen ter beschikking stond, is het hen uit eindelijk toch weer gelukt om een prachtig boekje samen te stellen. Gezien de medewerking van de inwoners die de samenstellers kregen is het zelfs een boekje geworden, waarin veel men sen, veel inwoners van Herkingen, de revue passeren. De lezer komt tijdens zijn visuele wandeling langs de koren molen 'De Dankbaarheid' en zien mole naarsknecht Jan V. d. Tol weggaan met de Ford van molenaar G. Nijpjes, het is dan 1930. Er is aandacht voor Marie de Klerk, die gedurende 40 jaar klokkeluidster was en kijken mee met de familiefotograaf, die in 1922 het gezin van Joh. de Geus op de foto zette. De samenstellers roepen via een prachtige foto de herinnering op dat in de jaren twintig de meeste woningen in Tuindorp werden gebouwd en laten hun lezers over de met slik besmeurde wegen kennis maken met de bietentijd. Als agrarisch dorp is er uiteraard ook aandacht voor het landleven, romanti sche foto's waarvan de romantiek maar gedeeltelijk waar is, want er moest hard gewerkt worden met veel paardenkracht en zonder de huidige machines. De samenstellers tonen Herkingen in alle facetten. Zij gunnen de lezer een blik in de winkeltjes van toen, nemen hen mee naar de pier en maken een praatje op de 'Hoagte', tonen de arbeidershuisjes en de visbank. De veldwachter, de weervisse rij, de timmerman, de melkboer iedereen is wel in deze uitgave vertegenwoordigd. Ook de zo geliefde oude schoolfoto's ontbreken in dit fotoboekje over Her kingen niet. De samenstellers eindigen hun boek met een zekere weemoed naar het verleden. De foto toont het slopen van het centrum van het dorp; een daad waarmee het hart van Herkingen werd verwijderd. Het hart waar zoveel herinneringen lagen voor de Herkenaars. De vele hoekjes waar men vroeger gezellig stond te keuvelen ver dwenen met de sloop. De hoekjes waar men vroeger zo genoeglijk pinda's stond te pellen, waar de biggeboeren hun big gen aan de man probeerden te brengen, waar het dorpsnieuws en de politiek wer den besproken, waar de pruimers hun tabakssap op de stenen spuugden en waar men altijd wel ergens uit de wind kon staan. Het is allemaal verdwenen. Het zijn dan ook juist deze twee fotoboe ken over Herkingen die de herinneringen hieraan weer helemaal ophalen. Voor veel inwoners zijn de in deze uitgave verzamelde foto's dan ook een waarde vol bezit. Een herinnering aan een tijd die nooit meer terug komt. Het boekje 'Herkingen in vroeger tijden' is tegen 34,90 te koop bij boekhandel Vroegindeweij te Middelhamis. Herhaling - stop - herhaling - stop - Morgenavond - stop - volleybalfestijn - stop - de Gooye in Dirksland - stop - start acht uur - stop - vergeten op te geven?— stop - kan nog - stop - bel snel -stop-tel. 482133-stop. Boek- en kantoorboekhandel Gert van Koppen begon in 1936 op de Hoenderdijk 19, in Ouddorp en werd in 1966 overgeno men door zijn zoon Cees van Koppen. In 1971 werd het oude pand afgebroken en kwam er een geheel nieuwe zaak, na enkele verbouwingen en aanschaf van de boerenschuur van de fam. Padmos is dit uitgebreid tot wat het nu nog is. De heer Van Koppen met zijn vrouw hebben evenals zijn ouders hier dus ook 30 jaar, zes dagen per week hun boterham verdiend. Thans vinden ze het tijd worden om het wat rustiger aan te gaan doen, hun kinderen (3 dochters) hebben geen interesse in de overname van de zaak, vandaar de overname door de Fam. Vroegindeweij Sr. en Jr., de 3e en 4e generatie Vroegindeweij, hun zaak bestaat mo-menteel 91 jaar. Zoals van Koppen op Ouddorp een begrip was, is Vroegindeweij een begrip in Middelhamis en wijde omgeving. Zij willen uitbreiden en hun cliënten een nog betere service geven aldus dhr. Vroeg-indeweij, zij zijn lid van de BLZ inkoopcombinatie en kopen met 125 collega's in en is daar door ook voordelig in prijs met een groot en ruim assortiment. Ook onze branche is volop in beweging, zo zal de afdeling supplies voor computers aanzienlijk worden uitgebreid, even als multi media, dit is niet meer weg te denken in onze afde ling kantoorartikelen. In Ouddorp gaan wij begin februari de zaak renoveren en uit breiden met een nieuw interieur en zal de verkoopoppervlakte 160 m^ bedragen. Mevr. Vroegindeweij Sr. zal voorlopig Ouddorp bemannen met het huidige personeel zodat er in prin cipe niet veel zal veranderen. Dhr. van Koppen gaat nog niet in de vut, zoals menigeen denkt, maar zal zich verdienstelijk gaan maken in de drie jaar geleden opgerichte drukkerij aan de Broekweg, die hij samen met Jan Kuiper begonnen is. Tevens blijft hij als Uitgeverij van Koppen zoeken naar moge lijke uitgaven plaatselijk of streekgebonden en gaat grossieren in plaatselijke ansichtkaarten. Verder blijft hij nog aktief in de evenementencommissie van de Ondernemers Vereniging Ouddorp en hoopt met zijn vrouw nog jaren te kunnen genie ten van dingen waar zij in de afgelopen 30 jaar niet aan toe zijn gekomen. De redactie wenst vanaf deze plaats de heren Vroegindeweij met hun echtgenotes, veel geluk met hun nieuwe zaak in Ouddorp. Juweliers Opticiens y^undpad 2-4 - 3241 C:X Middelhurni... 0187«-»2Sö7 Gediplomeerd opticien, horlogemalcer, juwelier en diamond grading. Wij verzorgen voor u alle reparaties op het gebied van gouden en zilveren sieraden, uurwerken, graveren, brillen, oogmeting enz.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5