EiüvriDEn-riiEuws |@)toyota| VERKOPING Overdenking D JUISTE TOESTEL OP JUISTE PLAATS KOM DEZE WEEK NAAR ONZE SHOWROOM uit de Heilige Schrift 37 miljoen voor sanering kottervloot PvdA Middelharnis HET ,KIJk VENSTER Lege netten - volle netten Concert met VERVOLGVERHAAL DOOR DONKERE DAGEN 2e Blad VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 No. 6555 Blik op kerk en samenleving Ij - Rechts-extremisme - Ingrijpen of niet? - Twee kanten De uitlatingen van de rechtse extremist Joop Glimmerveen hebben weer een hele discussie op gang gebracht. Opnieuw is de vraag aan de orde hoe ver de vrijheid van meningsuiting gaat en wanneer de overheid of de rechter moet ingrijpen. Wie kennis heeft genomen van de uit eenlopende meningen daaromtrent zal kunnen begrijpen dat een eenduidig ant woord op die vraag niet kan worden ge geven. De feiten kunnen bekend zijn. Glimmer veen, voorzitter van een onbetekenend partijtje, de Nationale Unie, had op za terdag 9 november een zaal van een café in Schiedam afgehuurd. Hij heeft daar onder meer gezegd dat, wanneer zijn par tij aan de macht zou komen. Schinkels- hoek, hoofdredacteur van de Haagse Courant, als één van de eersten zou wor den opgehangen. Het kamerlid Varma van Groen Links, zou eerst vijfjaar moe ten verblijven in een werkkamp, op wa ter en brood, en vervolgens als onge wenste vreemdeling het land worden uit gezet. Meteen toen deze uitspraken bekend werden klonk het verwijt dat er niet was ingegrepen. De autoriteiten waren ervan op de hoogte dat er een bijeenkomst zou zijn van de aanhangers van Glimmer veen, dus ze hadden dit kunnen voorkó men. Ik geloof niet dat zo'n verwijt terecht is. We hebben in ons land allerlei vrijheden - vrijheid van vergadering, vrijheid van meningsuiting, enz. Om die vrijheden aan banden te leggen moeten er wel ar gumenten zijn. Wie het extremisme wil bestrijden moet daarbij geen gebruik maken van extremistische methoden. De duivel kan nu eenmaal niet door Beëlze- bul uitgedreven worden. In een democratisch bestel moet men altijd tussen twee klippen doorvaren. Eén mogelijkheid is er dat men alles maar op z'n beloop laat, uit vrees mensen aan te tasten in hun democratische rechten en vrijheden. Een andere mogelijkheid is dat men al te snel wil ingrijpen of extre me partijen verbieden. Aan beide zitten gevaarlijke kanten. Bovendien is er het risico, wanneer een partij of een groep verboden wordt, dat de aktiviteiten ondergronds worden voortgezet, en dan zijn we de hele grip op het gebeuren kwijt. Afgezien nog van het feit dat de verboden groep zichzelf een martelaarsrol toekent en als gevolg daarvan ook nog groeit. Een geruststelling is dat de extreme groepen onderling veel ruzie hebben en daardoor weinig aanhang krijgen. De grote meerderheid van ons volk heeft er alleen maar een afschuw van. Wat nog weer geen reden is om de zaak te baga telliseren. Wat dat betreft mogen we de les van de jaren voor de Tweede Wereld-oorlog niet vergeten. Waarnemer Nooit meer de schrik van een koude douche voor keuken en douche voldoende aan 2,5 liter warm water per minuut, bij de ander wordt vaak gelijktijdig gedouched en afgewassen of wil men snel in een groot bad kunnen. Het nationale kwaliteitsmerk GAS KEUR heeft een belangrijk nieuw label gekregen: CW. Dit staat voor Comfort Warmwater. Zo kan de con sument nog vóór de aanschaf vaststel len of een combiketel, geiser of gasboi- ler wel voldoende warmwater biedt en dus ongemak voorkomt. Maar ook of het toestel niet juist teveel capaciteit heeft, met als resultaat jaar in jaar uit verspilling van energie en water. GASKEUR staat voor de kwaliteit van gasgestookte apparatuur. Het CW-label is door onafhankelijke deskundigen vastgesteld en geeft aan, wat je van een warmwatertoestel mag verwachten. Vraag was altijd: levert dit toestel ge noeg warm water aan mijn keuken en/of douche en/of bad. Want hoe vaak gebeurt het niet dat iemand ineens een koude douche krijgt als een ander gezins lid de warmwaterkraan aanzet voor de afwas? Duidelijkheid Met het uitgebreide GASKEUR CW- label is nu duidelijkheid ontstaan. Want door een overzichtelijke indeling in zes toepassingsklassen kan men in één oog opslag nagaan welk toestel waarvoor nodig is. Het keurmerk geeft het aantal liters warm water aan, dat men minimaal mag verwachten. GASKEUR CW geeft zelfs de tempera tuur aan: 40°C of 60°C. Zo kan iedere gebruiker van een nieuw toestel dus direct zien of het toestel bij het gezin past. Immers, elk gezin heeft zijn eigen behoefte aan warm water. De één heeft Waarom GASKEUR? De meeste nieuwe CV-toestellen en gas gestookte boilers dragen sinds 1995 het kwaliteitsmerk GASKEUR. Nu was er voor gastoestellen al een verplicht Europees CE-merk, maar dat kijkt vooral naar veiligheid. Gaskeur betekent veel meer. Als dat erop staat heeft men te maken met een toestel volgens Neder landse kwaliteitsnormen. Gaskeur geeft daarmee aan of een toestel doelmatig is, duurzaam geconstrueerd is en daardoor een lange levensduur heeft. Maar ook dat er sprake is van een goed rendement. Bovendien kan de vakman zo'n toestel moeiteloos installeren en onderhouden. Meer labels Er bestonden al drie GASKEUR-labels: GASKEUR SV (Schonere Verbranding, dus milieuvriendelijk), GASKEUR HR (voor een stookrendement van minstens 90%, dus zuinig voor milieu en porte monnee) en GASKEUR NZ (Naverbran- ding Zonneboilers). Deze labels kan men ook in combinatie met elkaar tegenko men. Het kwaliteitsmerk GASKEUR is een initiatief van Gastee, het Nederland se Centrum voor Gastechnologie en de Vereniging van (CV-)Ketelfabrikanten. De betrouwbare GASKEUR-standaard is ontwikkeld om kwaliteit aan te geven en de consument optimaal voor te lichten bij de aanschaf van gasgestookte verwar mingsapparatuur. Veel nieuwe modellen en occasions. Automobielbedrijf Flakkee B.V. Dorpsweg 28 3245 VC SOMMELSDIJK Tel. (0187) 48 44 66 Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Visserij heeft 28,5 miljoen be schikbaar gesteld voor sanering van Ne derlandse kotters met licentie. Bovenop dat bedrag komt ongeveer 8,5 miljoen als bijdrage van de Europese Unie. De saneringsregeling is opgesteld naar aanleiding van de lage visquota voor 1996. Met het beschikbare geld kunnen naar verwachting bijna 40 van de ca. 400 in aanmerking komende vaartui gen uit de vaart worden genomen. De Europese Commissie heeft de rege ling dezer dagen goedgekeurd. Het 'Besluit capaciteitsaanpassing vis- sersvloot 1996' maakt het mogelijk een bijdrage te verlenen voor de definitieve onttrekking van vissersvaartuigen - in het bijzonder kotters met licentie - aan de visserij in de wateren van de Euro pese Unie. De hoogte van de bijdrage is ƒ3.800 per BT (Bruto-Ton). De betrok ken vissers leveren hun licentie in, maar kunnen hun individuele vangstrechten verkopen. Nieuw ten opzichte van eerde re saneringsregelingen is, dat de indivi duele vangstrechten niet meer vrij ver handelbaar zijn, maar alleen kunnen worden overgeschreven naar vaartuigen die al vangstrechten hebben voor de be treffende vissoort(en). Dat moet binnen zes maanden na toewijzing van de sane- ringsaanvraag gebeuren. Op deze manier wordt niet alleen het aantal vaartuigen verminderd, maar ook het aantal houders van individuele vangstrechten. Een vaartuig komt alleen in aanmerking voor sanering, als er een geldige licentie voor is afgegeven en als het zowel in de periode 21 juni 1994 t/m 20 juni 1995 als in de periode 21 juni 1995 t/m 20 juni 1996 tenminste 80 zeedagen heeft ge maakt. De uitbetaling van de sanerings bijdrage vindt plaats in drie jaarlijkse ter mijnen. OUDDORP De zendingskrans 'Dorcas' hoopt D.V. donderdag 28 november a.s. haar verko ping te houden t.b.v. de Mbuma-zending. Er is van alles, o.a. handwerk, koekjes, cake, schoonmaakartikelen en de boe- kentafel niet te vergeten. Het verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer' is geopend van 's morgens 9.30 uur tot 's middags 16.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom! „En als zij dat gedaan hadden, besloten zij een grote menigte vissen". (Lukas5:6) Het was een wonderlijk bevel, dat de Heere Jezus aan Simon gaf, toen Hij zei dat hij af moest steken naar de diepte en het net moest uitwerpen. Volgens Simon was dat nutteloos. En Simon kon het weten, want hij was visser. De hele nacht over hadden ze gezwoegd en geploeterd om wat vis te vangen, maar er was ge woon geen vis. Hun inspanning was te vergeefs. Nu, dan ga je het toch niet overdag nog eens proberen. Dat doet geen echte visserman! In de oren van Simon klonk dit bevel van Jezus dus als iets heel wonderlijks. Waarom gaf Jezus dit bevel? Wilde Hij Zich met het werk van Simon en zijn collega's bemoeien? Nee, dat niet. Maar Hij had er wel een duidelijke boodschap mee. Zopas had Hij gebruik gemaakt van het scheepje van Simon om van daaruit de schare op de kant toe te spreken. En als Jezus iets van Simon gebruikt, wordt Simon daar niet minder van. Dan wordt hij rijk beloond. Wat we aan de Heere geven krijgen we veelvoudig terug. Dat wil de Heiland gaan bewijzen. Maar dat is niet alles. Het is zelfs niet eens het voornaamste. Door dit bevel te geven schept Hij ook een mogelijkheid om Zich nog rijker dan tevoren aan Simon en de anderen te openbaren. Ze moeten Hem beter leren kennen. Ze moeten Hem ook leren kennen als de Zoon van God. Hun ogen moeten meer en meer open gaan voor het feit, dat Hij de beloofde Zaligmaker is, de Immanuel. En daar is dit bevel aan dienstbaar. Hij heeft de weg naar deze nieuwe zelf openbaring al gebaand. In de nacht, toen Simon en de anderen zo ingespannen bezig waren, was Hij ook bezig. Wat Hij toen deed? De vissen bij het net vandaan houden! Hij is de Heere. Alles staat onder Zijn bevel. De Schepper-Eigenaar van heel de schepping. En ook de vissen in het meer van Galilea staan onder Zijn bevel. „Zijn hoog bevel deelt Hij aan allen mee". Dat de netten die nacht leeg bleven was dus Zijn werk. En als vandaag de netten vol worden is dat weer Zijn werk. Maar voordat het zover is zal Simon een bevel van de Meester moeten opvolgen. Tegen alle redeneringen van zijn vissersver stand en zijn visserservaring in zal hij moeten doen wat de Heere in dit won derlijke bevel van hem vraagt. Is dat dan zoiets als wat wel eens genoemd wordt 'verstand op nul en blik op oneindig'. Helemaal niet! Het is wel dit dat we eigen inzichten op zij zetten. Maar het is verder: „doch op Uw Woord zal ik het doen". Het is dit dat Simon zich moet verlaten op niets anders dan het Woord van de Heere. Het is: in het geloof aan dat Woord gehoorzamen. Hoe kan Simon ooit zover komen? Ge loven en in het geloof gehoorzamen ligt hem net zo min als welk ander mens ook. Van nature is hij immers ook een ongelovig zondaar, die heel zijn leven al aan de Heere ongehoorzaam geweest is. Hoe kan hij dan zover komen, dat hij in het geloof gaat gehoorzamen? Simon kende de Heere Jezus al. Er was al eens een ontmoeting tussen hen ge weest en toen was de band gelegd. Toen had Simon ook respect en eerbied voor het Woord van Jezus gekregen. Toen was het nieuwe leven in hem gewerkt. Toen was ook de gave van het geloof hem geschonken. Toen was er genade aan hem verheerlijkt. En het gevolg daar van was, dat hij crediet heeft voor het Woord. Wat zijn eigen inzichten ook zeg gen, het Woord van Jezus verdient ge hoorzaamheid. Ja, Simon heeft geloof gekregen. En daardoor houdt hij ermee op in ongeloof 'ja-maar' te zeggen. Op Uw Woord zal ik het doen. En toen hij het deed - waar schijnlijk samen met zijn broer Andreas - bleek het geen vergeefse moeite te zijn. Hoe wonderlijk dan ook, maar midden op de dag raakt het net vol. Een grote menigte vissen zwemt in het net. Toe vallig? Nee, dat is al weer werk van de Schepper-Eigenaar van al het geschape ne. Dit maal stuurt Hij de vissen in de richting van het net en de vissers hebben ze maar voor het opscheppen. Zoveel is er, dat ze slechts met de grootste moeite de vangst aan boord en daarna aan de kant krijgen. Lege netten; lege handen. Dat is ook vaak de ervaring in het geestelijke leven. We spreken niet zonder reden van 'arm- makende genade'. Dan houdt de Heere alles bij de Zijnen vandaan en dan neemt Hij hen alles af. Wat houdt een mens dan over? Dan lopen we vast. Dan zit er geen visje in het net. Dan is het alsof er geen enkele belofte meer in de Bijbel staat waar we houvast aan kunnen krijgen. Waar je ook zoekt en wat je ook doet, het is alles tevergeefs. Je hebt het maar niet voor het grijpen. Wat kan een mens zich dan moe en moedeloos voelen. Wat raakt hij dan aan het eind met alles! Maar de Heere bewerkt dat met een be doeling. Zo maakt Hij plaats voor nieu we openbaringen van Zijn genade. Met dat voor ogen maakt Hij arm. Maar Zijn bedoeling is niet de Zijnen in die armoe de te laten zitten en wegkwijnen. Nee, Zijn bedoeling is hen in de weg van de oefeningen van het geloof te brengen tot de plaats waar Hij Zich nog heerlijker als de Zaligmaker zal gaan openbaren. Hij houdt het net leeg met de bedoeling dat later te vullen; en zo te vullen dat het duidelijk is: Dit werk is door Gods alver mogen, door 's Heeren hand alleen ge schied. Hoe dat gaat? In de weg van geloofsge hoorzaamheid. In de weg van het steunen op het Woord. Eerbied voor het Woord leidt tot gehoorzaamheid aan het Woord en dat gaat gepaard met verloochening van eigen inzichten. En de uitkomst laat zien, dat dit niet tevergeefs is. Wat blijkt het zo, dat het allemaal het werk van een goedertieren Zaligmaker is. Ds. P. den Butter Ecostroom. Schoon en onuitputtelijk. 'Hollandse koraalkunst' in Sommelsdijk Morgenavond, zaterdag 23 november (20.00 uur) hoopt organist Paul Kieviet te concerteren rond bovengenoemd thema. Centraal staat het fraaie Meere-orgel in de Hervormde kerk te Sommelsdijk. Het programma omvat koraalmuziek van hoUandse bodem in verschillende stijlen. Vorige week vrijdag las u in het 'Eilan- den-Nieuws' een uitgebreide toelichting op de uit te voeren muziek. Welkom! De toegang is uw gift aan de uitgang. Ook in de maand november komt de Partij van de Arbeid Middelhamis naar u toe. Heeft u vragen, suggesties, op- of aanmerkingen naar aanleiding van onze standpunten, laat het dan horen. Bent u het niet eens met ons beleid? Ook dat willen we weten. Wilt u informatie? Daar zorgen we voor. Op maandag 25 november a.s. komen we naar Het Diekhuus in Middelhamis. U kunt daar terecht van 19.00 tot 20.00 uur. Woont u in een andere kem van de ge meente Middelhamis, dan kunt u natuur lijk ook langs komen, maar wees gemst, ook in 1997 gaan we weer alle kernen langs. „Goed hoor. Steef. Ga maar gerust sla pen. Ik zal er voor zorgen. Wel te rus ten!" Spoedig zit Greet alleen. Het ogenblikje, waarmee ze grootvader paaide, loopt uit tot een uur. Eindelijk krijgt de naald mst. „Zie zo", zegt ze bij zichzelf. „Dat is èf. Nu nog een papier opgezocht om het naaiwerk in e pakken; dan is het meteen geborgen. Wacht, daar ligt net nog een krant van verleden week. Die kan goed dienen", en tegelijkertijd rolt ze het naaiwerk in het blad. Daar valt haar oog op een advertentie. Wordt gevrafagd: Een aankomend meisje, bekend met verstetwerk, voor een dag per week Nadere inlichtingen aan het Bureau van dit blad. „Iets voor mij", is haar eerste gedachte. „Maar wie moet dan voor Em zorgen. En hoe zal grootvader het alleen rnaken?" Maar 't is immers al een oude krant. Zeker is al lang iemand daar voor aangenomen... Toch, 't zou helpen. En wat vaste inkomsten geven. „Maar nee, dat is al te lang geleden; jammer", denkt ze. En evenwel leest ze nèg eens met aandacht de ad vertentie over. 't Is reeds bij middernacht, als eindelijk ook Greet naar bed gaat, maar met het zoet besef haar plicht te hebben vervuld. In haar gebed klinkt een toon van stil vertrouwen, van lijdzaam bemsten, maar ook roepen om hulp, voor haar zelf, voor het hele gezin, ja zelfs.voor vader! O, het wrakhout van 'De Vrouw Maria' mocht eens gelogen hebben! HOOFDSTUK 8 Kennismaking e andere morgen begeeft Greet zich tegen tienen naar het dorp. Steven is vandaag voor het eerst naar de stad gegaan om te werken. Zijn vreugde is al enigszins bekoeld. Sinds het zeker scheen, dat 'De Vrouw Maria' was vergaan, is hij erg terneergeslagen. Het voomit- zicht in de stad te zullen gaan werken, dat hem vroeger zo aanlokte, heeft veel van het aantrekke lijke verloren. Bram Sanderse heeft hij in een paar weken niet meer ontmoet, en hij heeft er geen spijt van. Grootvader is met Em thuis. Vanmorgen heeft hij, langs het strand wandelende, enige stukken wrakhout kunnen bemachtigen en Greet troost zich met de gedachte, dat het tenmin ste warm zal zijn in huis, terwijl ze weg is. Het pakje, waarin het naaiwerk is geborgen, houdt ze in de hand en moedig stapt ze door de natte kille mist, die op deze eerste Maartdag is komen opzetten, voort. Ze zal maar gauw van de mensen zien af te komen, en dan nog even informeren aan het kan toor van de krant; wie weet, misschien is het nog niet te laat; in elk geval, ze wil het proberen. Hoe zoet is haar het geringe loon, dat ze voor haar arbeid ontvangt. Nu kan tenmmste weer het aller- nodigste gekocht worden. Weldra stapt ze de kleine boekwinkel binnen, die tevens het bureau van de bewuste krant is. Op haar vraag naar het adres van de steller van de bedoelde advertentie, krijgt ze als antwoord: „O, dat stond al in de krant van vorige week, niet waar? Er zijn al een paar meisjes naar wezen vra gen; maar of men al voorzien is, weet ik niet. 't Is bij mevrouw Barends". „Danku wel", stottert Greet. Haastig keert ze zich om en verlaat de winkel. Als ze buiten komt, schijnt het, of de mist nog kouder en natter is dan straks. Naar mevrouw Barends! Zou ze dat doen? En een stem zegt in haar binnenste: doe dat niet. Die mensen nemen je toch niet. Misschien staan ze je niet eens te woord. En de trots zegt, dat ze zich toch zo niet moet ver nederen. En de haat fluistert haar in, dat ze toch zeker daar haar diensten niet zal aanbieden, bij die man, die zijn zuster, haar lieve moeder, verstootte. Greet voert een hevige strijd. Bijna werktuiglijk loopt ze de Dorpsstraat door. Opeens staat ze stil. Ze keert op haar schreden terug. Vastberaden stapt ze op 'Duinoord' aan. De nood van het huisgezin, de liefde van haar moeder, die ook in haar laatste ogenblikken haar broer niet kon vergeten, hoewel deze zijn hart voor haar had gesloten, drijft haar voort. Ze doet het hek open, begeeft zich de tuin door en staat binnen enkele ogenblikken op de hoge stoep, die met brede treden naar de deur leidt. Zonder weifelen ai is het met bonzend hart, schelt ze aan. Het duurt tamelijk lang, eer de deur wordt ge opend. „Gunst, Gree, ben jij het?" luidt Keetjes groet, ter wijl ze Greta binnenlaat. En vol bevreemding laat ze er op volgen: „Wat kom jij hier doen?" Met onverholen verbazing ziet ze haar vroeger schoolkameraadje aan. „Is mevrouw te spreken, Kee? Wil je eens horen voor me?" zegt ze vriendelijk. Keetje is zo verwonderd, dat ze eerst Greet nog enkele ogenblikken blijft aankijken. „Nu, Kee..." „Zeker, zeker", valt Kee uit. „Ik ga al. Wacht hier maar even, ik kom zo terug". Een poosje later bevindt Greet zich in de huiska mer van haar tante. Deze kent haar nauwelijks en is eigenlijk maar half op haar bezoek gesteld. Mijnheer Barends is niet thuis vandaag. Greta blijft bij de ingang staan. Mevrouw Barends zit in een gemakkelijke stoel bij he traam aan het andere eind van de kamer. „Wel kind?" komt ze. Greet verzamelt al haar moed, al haar kalmte. „Mevrouw heeft een advertentie geplaatst om een verstelnaaister. Zou u mij er voor kunnen gebrui ken?" Mevrouw Barenmds heeft iets anders verwacht. Een bedelpartij of zo iets. Want ja, ze heeft er wel van gehoord, dat Harms- ma's schip is vergaan; die mensen moeten het maar arm hebben. Maar dit meisje, dat daar wel bescheiden, maar toch zo beslist haar verzoek doet, vraagt geen aal moes, vraagt werk. Zó heeft ze het zich nog niet voorgesteld. Ze heeft straks gedacht, toen Keetje Greets komst meldde, dat ze nu eerst recht last zal gaan krijgen van haar mans arme familie. Ze heeft zich al voorgenomen. Greet maar wat in de hand te duwen, met verbod om niet voor de tweede keer te komen. En nu... De deur gaat open. Em komt binnen. Dadelijk stapt de vriendelijke kleine op Greet toe. „Wat ben je koud", zegt ze, en voelt aan Greets verkleumde vingers. ,,En wat is je mantel nat. Kom een beetje bij de kachel, toe!" En ze neemt Greets hand om haar mee te tronen. In Greets ogen welt een traan. „Dag Em", zegt ze dankbaar. (wordt vervolgd) DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelhamis Tel. (0187) 482784 Dat kan met Ecostroom. Voor een paar gulden per maand extra. Het energiebedrijf wijst u "'xgjj graag de weg. Deelnemen? Bel gratis 06 - 0159. ^costroo"^ Ecostroom is een nieuw product van uw energiebedrijt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3