IMJ^ Moblin Waterscliap kapt bomen langs fietspad Oudelandsedijk VOOR HET JAAR ONZES HEEREN Roofmoord op dhr. Nipius opgelost kievit warmte hMubrechtse Kotter gestrand -ir- Kerstmarkt in Ons Dorpshuis Rally Formula Garage Knöps B.V. karels. oufoschade Stuif-in Schakelklub Stellendam |£lSO9002 Laatste Rien Poortvliet-kalender POORTVLIET KALENDERv 69e Jaargang ^OELBU'^^:^--'' VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 No. 6555 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 autj MIDDELHARNIS - Het bericht dat dhr. Hans Nipius in april jl. ge- weldadig om het leven is gebracht, heeft de bevolking destijds uiter mate geschokt. Nog steeds houdt het de gemoederen bezig. Destijds was al duidelijk dat dhr. Nipius het slachtoffer was geworden van een brute roofoverval. Deze week is de verdachte door de politie aange houden. Vrijdagmorgen 12 april jl. werd dhr. Nipius (66) levenloos aangetroffen. Na langdurig onderzoek door de recherche van district de Eilanden, heeft de politie afgelopen dinsdag de verdachte, een 27- jarige man uit Middelharnis, in zijn woning aangehouden. Na verhoor bekende hij het slachtoffer, op diens opslagterrein in Middelhamis, met een metalen voorwerp te hebben neergeslagen. Daarna heeft hij van het slachtoffer de portemonnee weggeno men, met daarin het bedrag van enkele duizenden guldens. Het geld is opge maakt aan schulden, drank en gokken. De verdachte wordt vandaag aan de Officier van Justitie in Rotterdam voor geleid. Op D V, zaterdag 23 november hopen de beide klubs weer bij elkaar te komen. Voor deze avond is het de bedoeling dat we gaan zwemmen. Dus het belooft een gezellige avond te worden. De aanvang voor de Schakelklub is om half acht. De stuif-in bezoekers moeten uiterlijk om kwart voor acht in de Schuur zijn. De kosten voor deze avond zijn 3,00 per persoon. We hopen dat jullie allemaal weer komen. NIEUWE TONGE Op zaterdag 7 december zal in 'Ons Dorpshuis' te Nieuwe Tonge een KERST MARKT worden gehouden. Het zal zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Deze markt zal; worden gehouden voor het volgende, zoals u weet krijgen we in Nieuwe Tonge van de gemeente een nieuw Dorps huis. Hier zal nog veel nieuwe spullen voor gekocht moeten worden want, dat ook kan de gemeente niet dragen en dat doen we dus zelf Op deze markt zullen de volgende din gen te koop zijn. Kerststukjes, Kerst spullen en alles wat verder met kerst te maken heeft. Ook zullen er oliebollen zijn en erwtensoep zal ook worden ver kocht. Kleding zal er ook zijn en omdat goed te kunnen zien zal er in de ochtend en in de middag een modeshow gelopen worden voor u. Ook zullen verenigingen uit Nieuwe Tonge verschillende dingen te koop aan bieden om hun kas ook iets beter gevuld te kunnen krijgen. We zullen hopen dat het nieuwe 'Ons Dorpshuis' mooi zal worden en daarom zullen wij als Stich ting proberen het aan de binnenkant net zo mooi te maken. Kom daarom naar de Kerstmarkt en steun de stichting zodat wij het Dorps huis mooi kunnen afleveren aan de inwo ners van Nieuwe Tonge. Als u meer wilt dan de uugste prijs voor aOe zekerheid i Op 19 november jl., omstreeks 21.25 uur, kreeg de kustwacht post Ouddorp van de gamalenkotter OD 52 de melding door dat deze op een strekdam voor de kust van Ouddorp vast zat. Gelet op het tij, nl. hoog water, werd di rect besloten om de bemanning van de reddingboot Zeemanspot op te piepen. In overleg met de schipper van de Zee manspot werd ook de bemanning van de reddingboot Griend opgepiept. Omstreeks 22.30 uur lukte het om de kotter los te krijgen. Door de Zeemanspot werd de kotter naar Stellendam gesleept. De Griend zorgde voor begeleiding. In Stellendam aangekomen werd de kot ter direct in een dok gezet voor reparatie vap de opgelopen schade aan het roer en de schroefas. SOMMELSDUK - Het Waterschap Goeree-Overflakkee is deze week begonnen met het kappen van de bomen langs het fietspad, buiten de bebouwde kom, op de Oudelandse dijk. Het kappen is een voortvloeisel uit de voorgenomen opknapbeurt van het fietspad. Daarnaast waren deze pop ulieren dermate kaprijp, dat ze verkeersgevaarlyk werden. Zo moest onlangs tijdens storm de Oudelandsedijk tijdelijk afgesloten worden, daar de veiligheid van de weggebrui kers niet langer gegarandeerd kon worden. De meeste populieren aan de Oudelandsedijk zijn enkele jaren na de ramp van 1953 geplant. De laatste jaren werd het over last van de bomen steeds aanzienlijker. Zeker met storm lag de Oudelandsedijk dikwijls bezaaid met takken. Het fietspad werd steeds slechter begaanbaar, doordat de wortels de tegels van het fietspad steeds weer naar boven duwden. De verkeers veiligheid nam derhalve steeds meer af. Bovendien zorgden de bomen steeds meer voor onderhoud, zowel aan de bomen als aan de weg en het fietspad. Het waterschap heeft besloten de bomen aan de fietspadzijde allemaal te kappen. Direkt na het kappen zal begonnen worden met het opnieuw inplanten van jonge bomen. De populieren die nu worden gekapt, zullen vervangen worden door Lindebomen. Het Waterschap hoopt met deze boomsoort het aanzicht van de Oudelandsedijk te verfraaien. Uiteraarü zal het resultaat hier van pas over een aantal jaren zichtbaar worden. De Oudeland sedijk is, vanwege de werkzaamheden, op dit moment voor alle verkeer afgesloten. Naar verwachting zullen eind volgende week de kapwerkzaamheden zijn afgerond, zodat de rijbaan weer zal kunnen worden opengesteld. Het fietspad zal in maart/april worden aangepakt. Het bestaan de tegelpad zal worden gerekonstrueerd tot een asfaltfietspad. Het fietspad op de Oudelandsedijk binnen de bebouwde kom, is in onderhoud bij de gemeente. Het kollege wil het fietspad binnen de bebouwde kom tegelij kertijd aanpakken en wel op dezelfde manier als het Water schap dit zal doen. De oprijlaan in Soest is gepenseeld in alle denkbare kleuren bruin, rood en geel. Achter de bocht doemt 'Huize Hees' op - een huis waarvan je slechts durft te dromen. De talloze ruitjes in de houten sponningen spie gelen de door bomen omzoomde dreigende herfstlucht, waaruit niet alleen van tijd tot tijd regen valt, maar ook een dwarreling van herfstbladeren neerdaalt en de grond omtovert tot een schilderspalet. Binnen twinkelt het vlammetje van een enkele kaars. We beseffen dat we in een levend schilderij van Rien Poortvüet zijn terecht gekomen. Een eekhoorn schiet razendsnel de boom in, terwijl de paardjes in het weitje rustig doorgrazen. Heel opvallend is de nadrukkelijke aanwezigheid van een roodborstje. Alsof die ons nieuwsgierig in de gaten houdt wat we wel komen doen. De begroeting van beide honden is uitbun dig maar niet opdringerig. Eenmaal binnen ontkom je niet aan emoties. Alles ademt het leven van de schilder-tekenaar-schrijver Rien Poortvüet uit. Een aantal van zijn 'doensels' - zoals hij ze zelf eens noemde - hangen aan de wanden. Onze {bet)overgrootvader Sacharias Poortvliet bekijkt ons met z'n felle 'oagjes' als we de jassen weghangen. Allerlei vormen van huisvlijt - houtsnijwerk, modelleerwerk in brons gegoten - zet zich op onze netvliezen vast. Plots staan we met echtgenote Corrie in het atelier. Hier geen ruitjes, mar een kolossaal raam dat het noorderlicht gast vrij binnenlaat. In het atelier is het stil. Geen Bach-canta- tes of Scarlatti. Geen gekras van een kortharige kwast ter voltooiing van het zoveelste schilderij. Geen getinkel van een penseel die in een glazen pot wordt uitgespoeld of de doordringende geur van vernis. Wel liggen er nog de tubetjes verf, de talloze soorten kwasten en dotjes uitge smeerde waterverf op een vel papier. Niets in dit atelier schijnt veranderd te zijn na het overlijden van de onvol prezen schilder op 15 september 1995. Voor we ons voor een geanimeerd gesprek in de woon kamer installeren - waar we overigens nog steeds ogen te kort komen - werpen we een laatste blik naar buiten door het grote raam - de lichtbron van Rien's schilde rijen. Op een lage tak zit roerloos het roodborstje. De roodbruine vlek op de borst licht helder op in het gefil terde novemberlicht. Z'n kraaloogjes kijken vanuit Rien's wereld - de schepping der natuur - het atelier in, waar in de zomer van 1995, kort voor zijn overlijden, de kalender voor het jaar Onzes Heeren 1997 werd vol tooid! Zwijn als visitekaartje De door de uitgeverij KOK-Kampen in vorstelijk formaat (50x43 cm) uitgegeven kalender is een plaatje - letterlijk en figuuriijk. Maar liefst elf aquarellen en twee olieverfschilderij en produceerde Rien Poortvliet ter voltooiing van de kalender kort voor zijn overlijden, zoals de voorzijde vermeldt. Gedreven als hij was, werkte hij zolang als mogelijk was, hoe wel hij wist dat het eind van z'n bestaan nabij was. Wie de kalender aanschouwt, kan niet begrijpen dat dit het laatste werk is van deze grote schilder, die maling had aan stromingen en wars was van het woord kunstenaar of artiest. Zoals in de Gouden Eeuw de schilder werd beschouwd als louter ambachtsman, zo zag Rien Poortvliet zichzelf. De kalender is dan ook van een ambachtelijk hoog gehalte! De voorplaat is meteen raak! Het statieportret van een zwijn- een ruwharige keiler. De slagtanden vervaarlijk blinkend. Een geliefd thema van Rien, waarbij hij laat zien - voor wie het nog niet wist - wat hij in huis had! Welk een talent en ijverig vakmanschap spreidt zich hier ten toon. Welk hoog niveau dit visitekaartje uiteindelijk heeft, zal later blijken, wanneer zijn oeuvre over een groter tijdvak vergeleken kan worden met anderen! n- Binnenwerk Bladerend in de kalender trekt een stoet van dieren in vaak schitterende landschappen aan ons oog voorbij. Het zijn Rien's dieren, vergezeld van zijn karakteristieke handschrift. Het heeft geen zin een gedetailleerde beschrijving te geven van deze magistrale platen, die bijna alle in een opvallende lichte tint zijn neergezet. Het vele groen van gras en bladeren lijkt bijna als symbool voor het leven te staan. Alsof Rien Poortvliet zich zolang mogelijk aan het leven wilde vasthou den. En vooral het jonge leven - zoals in de meimaand - recht wilde doen. Passief Al werkend belandde hij uiteindelijk in de decembermaand - het laatste blad. En daar verenigt hij z'n grootste passies: de vos en sneeuw! Tegen een dekor als uit een sprookje stapt een vosje parmantig door een spoor de toeschouwer tegemoet. De bomen, het water in de sloot, de sneeuw en het vosje zijn van een schoonheid die de adem doet inhouden. Alsof elk schilde rij dat af was opnieuw een openbaring voor hem geweest moet zijn. Steeds een nieuw hoogtepunt in een nog alsmaar groeiend vakmanschap! De allerlaatste Rien Poortvliet-kalender is voltooid! Ik heb er niet voorgeleerd In het Rien Poortvlietmuseum te Middelhamis is het werk van één van Dirkslands grootste zonen (opa Marinus emigreerde rond 1900 naar Rotterdam) in een steeds wisselende collectie te zien. In de videoruimte is een permanente vertoning van de film: Ik heb er niet voor geleerd... (voor het maken van een boek)! Daarin vertelt Rien Poortvliet over zijn werk en laat en passant zien hoe hij een vosje in de sneeuw schildert voor het boek 'Aanloop', dat evenals andere boeken e.d. in het museum te koop is. Heil en Zegen Terwijl de regen uit de hemel gutst nemen we afscheid van Corrie, van het huis, de dieren en... van Rien Poortvliet. Door zijn uitstraling, uitspraken en niet in de laatste plaats z'n werk, heeft hij een blijvend stempel op 'Huize Hees' gedrukt. De oprijlaan afrijdend ontwaren we in een oog hoek het roodborstje dat halverwege zit te schuilen en dat, als we gepasseerd zijn, weer terugvliegt naar het huis. Onwillekeurig schieten de twee handgeschreven regels van de maand Januari in onze gedachten: Rien, bedankt voor deze wens en bedankt voor al die prachtige 'doensels' die Je de mensen naliet! 'Ze zijn niet waarlijk dood die in onze harten leven! Rias Olivier (de afbeeldingen zijn met vriendelijke toestemming ontleend aan de door KOK-Kampen uitgegeven Rien Poortvliet-kalen der 1997). VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - BTUD» - nEPORTAQC - FOTOQfWFIC ^^n 0^9 ^Q3 OUOOOt»-WÊtt»tnÊt3S-TêlÊfhantai»7) 681812/Fmx 683734 -PrinOhop-Hognoom 172'Tthfoen toil 1)462400 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK WngerlingS - 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187) 482518 Audio - video apparatuur - Elel<trische huishoudelijl^e app. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 KEMA CERTIFICATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 De boom wordt direkt met kettingzagen bewerkt, zodat enige tijd later van de reus, die wind en weder heeft getrotseerd, niet veel meer over is Eén van de bomen wordt geveld Rien Poortvliet temidden van zijn natuur. De verrekijker in de aanslag voor een messcherpe observatie als inspiratie voor een nieuwe kalender of een boek Vosje in de sneeuw; tevens het laatste schilderij Voorplaat van de allerlaatste kalender (detail)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1