ommmE Eerste steen gelegd van zeven sociale huurwoningen in Goedereede SWOO zorgde voor diskussies in middagvei^dering Raad Oostflakkee De Christenvrouw Verkeersongeval met gewonde U bent toe aan een Daewoo Steunaanvraag Binnenhof Drugsactie Rotterdam-Antwerpen Intocht St. Nicolaas GEREF. GEMEENTE 'De Zeemanspot' in de weer voor visbootjes Lezing Prof. Dr. A. de Reuver in Nieuwe Tonge Bijbels GBS voor Roemenië Jeugd-Stuif-in- Stellendam DINSDAG 19 NOVEMBER 1996 No. 6554 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Lange weg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 SWOO voelt zich tekort gedaan door opzet Welzijnsnota 1997 In de middagvergadering heeft de gemeenteraad van Oostflakkee zich donderdag gebogen over de 'normale raadstukken' om aan het eind van die middag over te gaan tot het behandelen van de begro ting voor 1997, vfelke tot tegen elf uur zou duren. Naar aanleiding van Welzijnsnota 1997 waren er di verse kritische opmerkingen. Allereerst kwamen deze van Mevr. Aanraad van de Stichting Wel zijnszorg Ouderen Oostflakkee - SWOO-, die gebruik maakte van het spreekrecht voor het publiek. Wethouder Maliepaard werd min of meer door haar beschuldigd zijn woord niet gehouden te hebben, daar de bedragen in de Welzijns nota duidelijk aangeven dat er behoorlijk wordt gekort op het werk van de SWOO en dat was niet volgens de afspraken. Er was een subsidie aanvraag gedaan door de SWOO van 244625,-. Volgens mevr. Aanraad blijkt nu uit de begroting dat er, inclusief een projektsubsidie van ongeveer 50000,-, totaal een subsidie wordt verleend van nog geen twee ton. Er wordt dus totaal zo'n slordige 50.000,- gekort op onze middelen. Hoe de SWOO dan nog haar werk moet doen is voor mevr. Aanraad de grote vraag. Het bevreemd haar dat dit zo verloopt, want in september heeft de SWOO nog een gesprek met wethouder Maliepaard over deze materie gehad. De wethouder heeft toen duidelijk aangegeven dat er wel wijzigingen zouden komen in de struktuur van de subsidies maar dat een en ander niet tot gevolg zou hebben dat er gevolgen zouden ontstaan voor perso neel of accommodaties. Hoe een mindere subsidie toekenning nu met deze uit spraak te rijmen valt is voor de Stichting onverklaarbaar. In de direkte beantwoordiging van wet houder Maliepaard aan mevr. Aanraad, gaf deze te kennen dat de stichting hem aan zijn woord mag houden. Het jaar 1997 is een overgangsjaar naar een nieu we opzet van subsidieverlening. De per sonele formatie zal niet bedreigd worden en ook zullen de accommodaties intakt blijven. Hij gaf verder aan dat de SWOO een heel belangrijke plaats in kan nemen in de ideën voor wat betreft de toekomst. Wat betreft de bedragen geldt dat er een bedrag is opgenomen in de begroting die voor '97 en '98 gegarandeerd wordt. Daar is niet in opgenomen de post Zorg. Hiervan is door de Raad besloten deze uit de Welzijnsnota te halen en zodoende komt deze niet meer naar de begroting van de SWOO. De voorzitter van de Raad, burgemeester van Pelt achtte dat verdere behandeling onder het punt Welzijnsnota 1997 valt en sloot daarmee de direkte diskussie met Mevr. Aanraad. Archiefverordering De Raad had een voorstel ontvangen om een nieuwe archiefverondening vast te stellen. Sinds 1 januari 1996 is er een nieuwe archiefwet en daardoor is een nieuwe verordening noodzakelijk. Dhr. Breeman (SGP) vroeg zich af of de gemeente niet veel meer kan doen met de gegevens op microfilm te zetten. Dat bespaart ruimte en kosten, want hij was toch bang dat door deze nieuwe regelge ving er meer personeelskosten zouden kunnen ontstaan. De burgemeester ant woordde dat daar waar mogelijk al veel op microfilm wordt gezet. Maar er zijn zaken die niet op microfilm mogen, daar De politie Rotterdam-Rijnmond heeft in samenwerking met de Spoorwegpolitie en de Rijkwacht Antwerpen zaterdag avond en zondagmorgen een actie ge houden in de treinen tussen Rotterdam en Antwerpen. In totaal zijn 48 personen gecontroleerd, waarvan er 31 zijn aangehouden wegens overtreding van de Opiumwet. Ze zijn overgebracht naar een politiebureau in België en al dan niet met een proces-ver baal heengezonden. In beslag genomen werden ruim 45 gram marihuana, 105 XTC-pillen, 28 gram hashish, 15 gram speed en 9 gram heroï ne. Het doel van de actie stond in het ka der van de bestrijding van het drugstoe risme. hebben we ook mee te maken. Overigens zal de nieuwe verordening geen extra verzwaring van aktiviteiten opleveren, zodat van eventuele extra personeelslas ten geen sprake zal zijn. Voorbereidingsbesluit t.b.v. Stoeterij Omtrent het vaststellen van een voorbe reidingsbesluit ten behoeve van de bouw van een stalling en berging van Stoeterij Berkenhorst Dressage aan de Capelle- weg te Oude-Tonge ontstond enige dis kussie. Eigenlijk niet over de stalling maar over de tweede bedrijfswoning, welke overigens helemaal op dit moment niet ter diskussie stond. Dhr. de Wit (CDA) ging akkoord met stalling en ber ging maar had enige moeite met die tweede bedrijfswoning. We moeten zui nig zijn op ons woningcontingent en der halve kritische bekijken of zo'n woning wel of niet gebouwd mag worden. De grote vraag voor dhr. de Wit was of het nu een 'agrarische' woning was of niet. Wethouder Andries sloot zich graag bij dhr. de Wit aan dat we zuinig moeten zijn met het woningcontingent. Deze tweede woning kan, mits het een agrari sche bestemming heeft. Het kollege heeft gemeend dat dit inderdaad het geval is en dat deze woning dus gezien moet worden als een bedrijfswoning. Dhr. v.d. Mast (PVDA) gaf aan dat volgens de regels de eigenaar het gehele jaar zijn inkomsten uit dat bedrijf moet halen. Wethouder Andries beantwoordde deze opmerking met te zeggen dat de bewoner inderdaad in hoofdzaak zijn inkomsten uit het bedrijf moet halen en dat dit vol gens onderzoek het geval is, zodat het kollege aan een en ander meegewerkt heeft. burgemeester van Pelt besloot de diskus sie door aan te geven dat hij geen bezwa ren vernam omtrent de stalling en ber ging en dat het punt van de woning op dit moment helemaal niet ter diskussie stond en dus het punt voor afgehandeld beschouwde. Molenpolder Ten behoeve de voorbereidingsfase van het bestemmingsplan in het kader van de ontwikkeling van het woningbouwpro- jekt Molenpolder, waartoe de Raad eer der dit jaar had besloten, achtte het kolle ge het noodzakelijk een voorbereidings krediet beschikbaar te hebben. De totale voorbereidingskosten worden geraamd op 100.000,-. Deze kosten zullen volle dig door de exploitatie van het gebied worden gedekt en derhalve ten laste wor den gebracht van de exploitatie van de woningbouwlocatie Molenpolder. Dhr. de Vries (VLO) heeft grote bewondering voor het plan Molenpolder. Het is een prachtig plan, maar waarom alles zo snel, vroeg hij zich af Naar zijn mening is ook het kollege de gedachte toegedaan dat er voor 2000 toch geen kontingenten beschikbaar zul len zijn om daar te kunnen bouwen. Hij vroeg zich ook af hoe het met de grond staat. Wiens eigendom is dat? Als we in evt. onteigeningen ook zo voortvarend moeten zijn, hoe duur wordt straks de grond wel niet, voordat er werkelijk gebouwd gaat worden? Wethouder Andries relativeerde de opmerking dat er voor 2000 niet gebouwd gaat worden. We hebben nooit gezegd dat er voor 2000 niet gebouwd gaat worden, we heb ben alleen angst dat er voor 2000 niet gebouwd kan worden en dat is heel wat anders. De wethouder vindt het wel degelijk noodzakelijk voortvarend te handelen want zo'n procedure kost veel tijd. Wat betreft de eigendommen kon dhr. Andries geruststellend antwoorden dat de meeste grond nu al in handen van de gemeente is, zodat die niet meer behoeft aangekocht te worden. Dhr. Heintjes (VLO) had ook zijn bedenkin gen tegen het vroegtijdig gelden beschik baar stellen voor dit plan. Gezien de hoge kosten, zeker van o.a. ontsluiting kan de grondprijs wel eens een niveau gaan bereiken dat het te duur wordt voor inwoners van eigen gemeente. (vervolg op binnenzijde van dit blad) afd. Dirksïand Als christenvrouw komen we op 20 no vember D.V. weer bijeen (morgen avond). We krijgen de Trans Worid Ra dio op bezoek met een lezing en dia's. De avond begint om 19.45 uur in 'On der de Wiek'. Nieuwe leden en gasten hartelijk welkom. Het bestuur OOLTGENSPLAAT op zaterdag 23 november a.s. wordt Sint Nicolaas per boot door het Burgemeester W. M. van der Harst Tamboer- en Trom petterkorps en de Oranjevereniging Ooltgensplaat binnengehaald. Zijn aankomst is om 14.00 uur aan de Kaai te Ooltgensplaat. Hij zal v,'orden ontvangen door de loco-burgemeester van de gemeente Oostflakkee, de heer Andries. De sint zal onder muzikale begeleiding van het zwarte pieten-korps een rondrit door het dorp maken. Na afloop van deze rondrit hoopt Sint Nicolaas met zijn pieten te gast te zijn in het verenigingsgebouw 't Centrum, waar hij met de kinderen nog een gezellig uur tje wil doorbrengen. Op zaterdag 16 november 1996 omst reeks 17.45 uur vond een verkeersonge val plaats op de Priestermeetpolder, de weg van Oud-Vossemeer naar Sint Annaland. De 29-jarige bestuurder uit de gemeente Tholen raakte met zijn auto via de berm in de sloot, botste vervolgens tegen een dam, waardoor de auto over de kop sloeg en in een naast die sloot gele gen boomgaard terechtkwam. De bestuurder raakte hierbij gewond en moest worden overgebracht naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom. De auto werd zwaar beschadigd. Omdat de juiste toedracht van het onge val nog niet geheel duidelijk is, zoekt de politie nog naar eventuele getuigen of mogelijk andere betrokkenen van dit ongeval. De politie zou ook graag in contact komen met een brildragende man, die het ongeval gemeld heeft in een nabijgelegen schuur. Mensen die beschikken over nadere informatie betreffende dit ongeval, wor den verzocht contact op te nemen met het politiebureau in Tholen, tel. (0166) 601700; of in Goes, tel. (0113) 245000. DIRKSLAND I.v.m. ziekte van ds. A. M. den Boer kan de Bijbellezing van hedenavond geen doorgang vinden. van Vrijdag 15 november had 'De Zeemans pot' het druk in verband met visbootjes, die met motorstoring te kampen kregen. De eerste keer dat de bemanning werd opgepiept door de kustwacht, post Ouddorp, was om 11.30 uur. De Delta 712 had pech met de motor bij de Bol- lenboei. Via hun communicatie-appara- tuur sloegen zij alarm bij de kustwacht, die 'De Zeemanspot' opriep. De redding- boot nam het bootje op sleep en leverde het, met de twee bemanningsleden, af bij de trailerhelling op de Brouwersdam. Om 16.00 uur was 'De Zeemanspot' weer op zijn basis terug. De bemanning werd om 17.15 uur weer opgepiept, nu voor het visbootje Delta 642, eveneens met motorpech. Deze kon de juiste positie niet opgeven. Het werd later zes mijl ten weten van de uiterton aangetroffen door 'De Zeevalk', het dou anevaartuig. Deze nam het mee en het werd door 'De Zeemanspot' overgeno men bij de uiterton en ook afgeleverd bij de trailerhelling op de Brouwersdam. Ook hier waren twee bemanningsleden aan boord. D.V. donderdag 21 november hoopt Prof. Dr. A. de Reuver een lezing te hou den in het Hervormd Centrum 'Elim' met als onderwerp 'Luther over de aan vechtingen van het geloof'. De avond vangt aan om 20.00 uur. Na de lezing is er gelegenheid om vra gen te stellen aangaande het onderwerp. Een ieder is van harte welkom! Dhr. Visser neemt na ruim 43 jaar afscheid van de Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' GOEDEREEDE - Dhr. L.Visser, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Woning bouwvereniging 'Beter Wonen', iieeft vrijdagmiddag de eerste steen gelegd van de zeven sociale huurwoningen aan de Doornmeet te Goedereede. Deze officiële han deling betekende tevens zijn defini tieve afscheid van de Woning bouwvereniging. Na een voorzitter schap, vanaf de oprichting van de vereniging, ruim 43 jaar geleden, moest hij vertrekken daar de over heid het niet meer toestaat dat een wethouder tevens lid is van een bestuur of een Raad van Commis- sarisssen van een Woningbouw- vereninging. Het bestuur zag hem node gaan. Na de eerste steenlegging werd in Res taurant Van Duinzicht verder aandacht besteed aan deze gebeurtenis. Dhr. Vis ser had de Woningbouwvereniging een enorm groeiproces zien doormaken. In 1953 begon de vereniging met 8 wonin gen in Stellendam. Door samenvoeging met een andere woningbouwvereniging in de gemeente, werd begin 1968 de 260 huizen bereikt en doordat ook de sociale woningbouwhuizen van de gemeente naar de vereniging kwamen, kwam het aantal woningen rond diezelfde tijd uit op ruim 600. Dhr. Visser memoreerde wat er zoal in die 43 jaar veranderd was.„Drie en veertig jaar geleden, net na de ramp, was het allemaal geen rozegeur en maneschijn". Hij vond het een heel goede zaak dat juist toen met de woning bouwvereniging werd gestart. Hoewel ook toen goede woningen werden ge bouwd, kunnen deze absoluut niet meer vergeleken worden met deze tijd. Op humoristische wijze schetste hij hoe je vroeger eens per week gebruik maakte van het levet, omdat het dan toch wel eens nodig werd om het gehele lichaam te reinigen. De andere dagen werd alleen het hoogst noodzakelijke gedaan. Bij het ouder worden, nam het gebruik van het levet af, want voor oudere mensen was het mklimmen van het levet een hele onderneming. Hij vergeleek de situatie toen met die van heden. Een woning met alles er op en eraan. Voorzien van CV, een douche enz. Hoewel een sociale woningwetwoning, toch een schitterend uitgeruste woning, zeker in vergelijking met 43 jaar geleden. Hij blikte ook voor uit. Hoe zou het er over 43 jaar uitzien, met name met onze woningbouwvereni ging en onze woningen. Hij speculeerde op komende wijzigingen in 'het wonen'. Nu allemaal nog wat onwerkelijk, maar dat dachten de men sen 43 jaar geleden ook omtrent een aan tal zaken en nu zijn bepaalde dingen al zo gewoon geworden, dat je ze niet meer kunt wegdenken. Dhr. Visser vindt het heel belangrijk dat er gebouwd blijft worden in de sociale sektor maar ook dat deze woningen onder beheer blijven van een woning bouwvereniging. D.V. zaterdag 23 november worden alle sportievelingen weer verwacht. Het is de bedoeling dat we er met z'n allen een (ont)spannende volleybalavond van maken. Zoals we gewend zijn op een sportavond, zitten we niet in de Hoeksteen, maar in Dirksïand, in sport complex 'De Gooye'. We willen rond de klok van acht uur starten, maar je bent vanaf half acht wel kom om de nodige voorbereidingen te treffen (warming-up enz.). Heb je niet zoveel zin om te volleybal len, dan toch ben je van harte welkom, want goede supporters hebben we ook nodig. Je loopt dan alleen wel de kans op de hoofdprijs mis! Dus... zin in een potje volleybal? Geef je dan snel op! Je kunt je als volledig team opgeven, maar dat is niet persé noodzakelijk. Opgeven kan tot en met vrijdagavond. Kosten zijn 2,50 per per soon. Bel snel Martha (482133). Gedenkplaat Namens het bestuur van de woning bouwvereniging had voorzitter P.A. Braber de bijeenkomst geopend. Afge lopen dinsdag had dhr. Visser al afscheid genomen als voorzitter van de Raad van Commissarissen van de vereniging. Spontaan was er binnen het bestuur de gedachte geboren om op enerlei wijze de verbondenheid, die dhr. Visser had en ongetwijfeld blijft houden met de vereni ging, zichtbaar te maken. Eerst dacht men aan een bankje, zoiets als in Oud- dorp-Zuid. Daar zou dan voor dhr. Visser ook een plaatsje worden inge ruimd. Dat bleek niet zo'n goed idee. „Je krijgt dhr. Visser niet stilzittend op een bankje. Hij moet op de fiets en dan de gemeente rond", zo hield dhr. Braber zijn gehoor voor. Uiteindelijk was men tot het idee gekomen, om bij de eerste steenlegging van de zeven woningen aan de Doornmeet te Goedereede, een gedenkplaat te schenken, ter herinnering aan die handeling. „Daar hoefje niet bij te gaan zitten. Daar kun je gewoon langsfietsen". Hij dankte dhr. Visser voor de enorme inzet en betrokkenheid in al die 43 jaren. Betaalbare woningen Dhr. Braber vestigde tevens de aandacht op de sociale woningbouw. Het wordt er door de jaren niet eenvoudiger op. Subsidiemogelijkheden nemen af. Minder subsidie heeft duidelijk gevolgen voor de stichtingskosten en daardoor voor de huur. Het is heel belangrijk dat alle partijen die bij de bouw van sociale woningen betrokken zijn, dit goed besef fen. De overheid trekt zich terug en we zijn als woningbouwcorporatie op ons zelf aangewezen. Er moet betaalbaar gebouwd blijven worden, om de woning zoekenden met de lagere inkomens, ook te kunnen huisvesten. Dat is geen een voudige zaak. Gemeente, architect en aannemer zullen in dezen de vinger aan de pols moeten houden. Wanneer alle partijen, die uiteindelijk bij een bouw betrokken zijn hun bijdrage leveren, dan blijft het, volgens de heer Braber, moge lijk om goede en betaalbare woningen te blijven bouwen. OUDE TONGE Bij haar laatste zending van hulpgoede ren naar Roemenië heeft de diaconie te Oude Tonge 250 bijbels van de Gerefor meerde Bijbelstichting belangeloos mee gekregen. Waar men in Ozun erg verblijd mee was! De boekentafel op de GBS/Hervor- mings-avond te Herkingen heeft het mooie bedrag van 440,- opgebracht. 'Jeugd-Stuif-in-Stellendam en Schakel- club organiseren zaterdagavond 23 no vember een zwemavond in zwembad 't Zuiderdiep. Toegang 5,-. Verzamelen in de Schuur, zaal open 19.00 uur. Iedereen, vanaf 13 jaar, van harte wel kom in 'de Schuur', Bosschieterstraat, Stellendam. Hij wees er in dit verband op, dat in samenwerking met de gemeente, de woningbouwvereniging in staat werd gesteld om voor 1997 een bepaalde bouwstroom voor te bereiden. Deze bouwstroom, die bestaat uit in totaal 30 woningen in de huur- en koopsektor, kan een belangrijke bijdrage leveren aan het tot stand komen van een goedkope bouw, waarvan zowel huurders als eige naren profijt kunnen trekken. Dankwoorden Hij dankte architectenbureau Vroeginde- weij voor de ontwikkeling van de huidi ge woningen aan de Doornmeet. Het worden woningen die geschikt zijn voor starters en 2-persoonshuishoudens. Hier is in Goedereede een behoefte naar. Ook aannemer Bloemfontein werd dank gezegd voor de goede wijze van bouwen. „We hebben in Bloemfontein een goede aanrmemer gevonden, zodat ik overtuigd ben van een goed resultaat", aldus dhr. Braber. De huur van de woningen komt uit op ongeveer 625,- per maand. Dhr. Braber hoopte, namens het bestuur, ook in Ouddorp in de nabije toekomst derge lijke kleine woningen te kunnen bouwen. Dhr. Visser dankte hierna voor de gedenkplaat. „Ik ben er zeer blij mee". Hij sprak de wens uit dat de Woning bouwvereniging mag blijven wat het nu is. „Een grote vereniging met een heel hoog gehalte. Ik heb vele bestuurders zien komen en zien gaan in die 43 jaar, er zijn heel wat stormen over de vereni ging heengegaan, maar één ding is gebleven: De Woningbouwvereniging. 'Beter Wonen', een vereniging waar we trots op mogen zijn en waar anderen gerust jaloers op kunnen zijn!" Als laatste spreker dankte dhr. Vroeg- indeweij van Architectenbureau Vroeg- indeweij voor de opdracht die aan hem was verstrekt. „Het is voor ons niet vreemd om te zoeken naar oplossingen waardoor woningen betaalbaar blijven. Meestal gaat dat over grotere projekten. Met dit projekt van zeven woningen zijn we in samenwerking met aannemer e.a. erin geslaagd om toch tot een alleszins acceptabele huurwoning te komen voor een redelijke prijs". Helaas is in het artikel 'Minister laat Binnenhof in de kou staan' een fout ont staan bij het opmaken van de krant. Daardoor komt een en ander heel vreemd over. De zin m.b.t. de steunaanvraag van het Binnenhof moet zijn: De minister heeft zich beraden over de totale steun aanvraag van 22 miljoen, waarvan de gemeenten bereid waren eenmalig 8 miljoen uit eigen middelen voor hun re kening te nemen. Onze exuses. De Redaktie. Dirksïand, Bosdreef 1Tel. (0187) 601357 Dhr. L. Visser, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Woningbouwvereniging 'Beter Wonen', legt de eerste steen van de zeven sociale huurwoningen aan de Doornmeet te Goedereede VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDK) - BEPORTAQE - FOTOGRAFIE Wm czi en czi czi c=i czi CZ3 cm izzi czi en czi C3 en I OUDOOftP - WaatatnÊt 35 Tahfoon (0197) «T5f 2 Fax 683734 RENESSe-Prtnt3hop-HogK0om 172-T9hfoonlOt 11) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1