^u^ Indbrechtsel D'N DIECK In memoriam Arij Wagner Minister laat Binnenliof in de kou staan Plaatwerk riiTïiiTi Bazar de Goede Ree O Vereniging van Bedrijven Goeree- Overflakkee ESSEL I NK Zonnepanelen op dak van gemeentehuis Middelhamis Imai?o maakt het waar Ramoco b.v. 'DECO HOME ZORGT ERVOOR DAT IK MOOIER WOON' ^eco^ HOME Sint Nicolaasmiddag Gemeenten hoopvol dat steun uiteindelijk toch wordt toegekend A. J. VAN RUMPT UW BMW DEALER alle merken Garage Knöps B.V. 69e Jaargang No. 6553 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50/JAARABONNEMENT ƒ56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Dinsdag 19 november a.s. houdt de Vereniging van Bedrijven Goeree- Overflakkee een ledenbijeenkomst in hotel-restaurant 'De Parel van de Delta' te Middelharnis, aanvang 20.00 uur. Mr. K. A. M. Stoffels, fiscaal-jurist bij Schippers Accountants en belastingadvi seur, mede kantoorhoudende te Middel hamis, zal deze avond een inleiding ver zorgen over de recente wetsvoorstellen van staatssecretaris Vermeend van Financiën. De beoogde ingangsdatum van deze wetsvoorstellen is 1 januari 1997 en vanaf die datum zullen er wezenlijke fis cale wijzigingen voor de directeur/groot aandeelhouder worden doorgevoerd. Mr. K. A. M. Stoffels zal ondermeer ingaan op de aanpassingen van het regi me van winst uit aanmerkelijk belang, de beperking van het 'nul-inkomen' en de verhoging van het IB-tarief voor winst uit aanmerkelijk belang aandelen. Gelet op de mogelijke ingrijpende veran deringen van deze wetsvoorstellen voor de directeur/grootaandeelhouder rekent het bestuur op een hoge opkomst. Na afloop van de inleiding door mr. Stoffels is er ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. tm tri D.V. zaterdag 16 november is het zo ver! De reünie van het grandioze weekend in Veere. Ingrediënten voor deze avond zijn: Foto's en video bekijken, herinne ringen ophalen en een terugblik op het thema 'Bouwen aan je geloof'. O, enne... ook als je niet met het week end bent meegeweest, ben je van harte welkom op deze avond. Zo kun je toch nog wat van de 'weekendsfeer' proeven, en je gezellig vermaken op de open avond. Vanaf 19.30 uur staan de deuren van 'De Hoeksteen' voor jou open! RENAULT-dealer Als u meer wilt dan de laagste prijs vooreHaeiékerheidl Oostdijk 1 3245 AS Sommelsdijk Tel. 0187-487184 *UUSTFLAKKEE De plaatselijke commissie welzijnswerk voor Ouderen te Oude Tonge organiseert op woensdag 27 november 1996 a.s. een Sint Nicolaasmiddag in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge. De kosten bedragen 5,00 per persoon. De middag begint om half twee, de zaal is vanaf 13.00 uur open. Het wordt een middag vol verrassingen, met misschien wel een presentje. Natuurlijk weer koffie en thee met ver snapering. Zij die vervoer nodig hebben worden verzocht dit met de opgave gelijk door te geven, ook als je suikerpatiënt bent. Voor een goede organisatie graag aan melden tot en met 22 november a.s. op telefoonnummer 641344 in de ochtend uren. De middag is toegankelijk voor personen vanaf 55 jaar en ouder en wonende te Oude Tonge. Wij wensen u een prettige middag toe. In de vroege ochtend van zondag 10 november overleed, op 74-jarige leef tijd, in zijn woning te Dirksiand, de heer A. Wagner, een bekend en gere specteerd Flakkeeënaar. Geboren in Stad aan't Haringvliet kon hij, na het behalen van het diploma HBS-B aan de R.H.B.S. te Middelhar nis, vanwege oorlog en ziekte pas in 1948 beginnen aan zijn studie voor die renarts in Utrecht. In 1954 nam hij de dierenartspraktijk van de heer W. H. van Nieuwenhuijzen te Dirksiand over en tot 1971 practiseerde Arie, zoals velen hem kennen, als dierenarts op Goeree-Overflakkee, van Ouddurp tot De Plaete. Veel boeren en huisdierenbezitters zul len contact met hem hebben gehad. Hij sprak hun taal en dat maakte het com municeren gemakkelijk. Zonder sema foon bereed hij, bij nacht en ontij vaak, de polderwegen van ons eiland, welke in die tijd nog aanzienlijk slechter waren dan tegenwoordig. Ongeveer een miljoen kilometer legde hij in die periode af. Van groepspraktijken had nog niemand gehoord, zodat hij alle werkzaamheden alleen moest doen, ook als dat betekende dat hij enkele keren per nacht het warme bed uit moest. Zijn beroepsethiek maakte dat hij dat zonder morren deed. Geen won der dat hij geen waardering kon opbrengen voor mensen die hun beroep niet serieus nemen. Nog lang niet iedereen had telefoon. Zo diende slager Floresteyn in Ouddorp als meldpunt voor de eigenaars van zieke varkens of koeien in de omgeving, zodat Arie daar 's morgens eerst het briefje met de af te leggen visites ging halen. Toen het hem, mede om gezondheids redenen, niet meer mogelijk was om zijn beroep uit te oefenen op de wijze zoals hij meende dat het hoorde, besloot hij te stoppen en werd hij direc teur van de Vleeskeuringsdienst. Aanvankelijk alleen van Goeree- Overflakkee, later van de regio Zuid- Holland zuid-west, tot reorganisatie van de dienst hem omstreeks 1985, tegen zijn zin, noodzaakte vervroegd met pensioen te gaan. Tijdens deze periode fungeerde hij ook enige tijd als leraar biologie aan de toenmalige Chr. LHNO en RGO te Middelhamis. Maar dat was niet het enige. Hij was zeer geïnteresseerd in allerlei andere zaken en dat had tot gevolg dat hij bestuurlijk betrokken raakte bij nogal wat verenigingen, instanties en organi saties. Het zou te ver gaan om al zijn functies in detail te noemen, daarom volstaan we met een korte opsomming: - diverse functies binnen de Gerefor meerde kerk te Middelhamis, zoals ouderling, lid van de Commissie van Beheer en, tot nu toe, voorzitter van de orgelcommissie; - 35 jaar lid, waarvan 24 jaar secreta ris, van de Lionsclub Goeree-Over flakkee; - 30 jaar bestuurslid, w.o. zowel voor zitter als secretaris, van Het Groene Kruis te Dirksiand; - 10 jaar lid van de Raad van Toezicht en 6 jaar van het bestuur van de Rabobank Dirksiand; - bestuurslid van de Zeeuwsche Ver- eeniging voor Dialectonderzoek; - ombudsman van het Van Weel-Be- thesda Ziekenhuis; - voorzitter van de klachtencommissie van de Stichting Zorgcentrum Gel dershof te Dirksiand. Al deze taken deed hij zeer nauwgezet en gewetensvol, zonder zijn mening onder stoelen of banken te steken. Was hij overtuigd van enig onrecht, dan was het met hem kwaad kersen eten. Hij had echter ook de moed om, mocht dat eens het geval zijn, toe te geven dat hij het niet bij het rechte eind had. Naast zijn sociale eigenschappen was hij begenadigd met een fabelachtig geheugen, vooral waar het cijfers en data betrof (zo kende hij alle kwadraten tot het getal 200 uit het hoofd en maak te hij enige tijd de getallenpuzzels voor het dagblad Trouw) en had hij een heel brede belangstelling voor allerlei onderwerpen als bijvoorbeeld de natuur (zonnebloemen waren zijn grote pas sie), geografie, geschiedenis (met name over de Tweede wereldoorlog kon je hem niets wijs maken), literatuur, klas sieke en kerkmuziek (hij kende de muziek en de tekst van de Matthaus- Passion van de eerste tot de laatste noot en letter uit het hoofd en bespeelde reeds op 12-jarige leeftijd het kerkorgel te Ooltgensplaat) en niet te vergeten het Flakkeese dialect. Kortom, een veelzijdig, dienstbaar en wijs mens, waaraan de gemeenschap veel dank verschuldigd is. Een uitspraak van hem, die we ons allemaal mogen aantrekken, luidde: Niet de omstandigheden bepalen ons geluk, maar onze houding tegenover de omstandigheden. Tengevolge van een slopende ziekte moesten we, veel te vroeg, afscheid nemen van iemand die trachtte zijn normen en waarden staande te houden in een steeds hardere en zakelijker wor dende wereld. Hij zal met respect in onze gedachten blijven voortleven. Mogen zijn geloof, de herinneringen aan hem en de vriend schap van vele bekenden zijn vrouw en kinderen in de komende tijd tot steun zijn. De minister van Sociale Zaleen en Werkgelegenheid, dhr. A.P.W. Melkert, heeft de steunaanvraag ten behoeve van het werkvoorzie ningsschap Binnenhof afgewezen. Hij acht het redelijk dat de ge meenten zelf tot een oplossing ko men voor de positie van het Bin nenhof. De gemeenten hebben met verbazing kennis genomen van de argumentatie welke de minister hiervoor gebruikt en zijn vastbe sloten verder te strijden om de steun uiteindelijk toch te ontvangen. Ondanks de afwijzing is er volgens vertegenwoordigers van de ge meenten een reële kans dat minis ter Melkert toch uiteindelijk de benodigde steun zal verlenen. Om uit het diepe dal te klimmen in welke het werkvoorzieningsschap Binnenhof zich bevond, is er de achter liggende tijd enorm veel werk verricht. In een korte periode is er veel verbeterd. De kostenbeheersing is behoorlijk aange pakt. Uit onderzoek was o.a. gebleken dat de ambtelijke staf veel te groot was ten opzichte van wat normaliter als norm geldende is. Dit heeft geleid tot een noodzakelijk ontslag van een aantal medewerkers. Door afvloeiingsregelin gen betekent dit niet dat de kosten ook direkt verminderen. Hiermede is echter wel een neergaande lijn in de personeels kosten ingezet. Niet alleen de perso neelskosten, maar de totale kosten wor den zoveel mogelijk gedrukt om te komen tot een financieel goede huishou ding. Omzetcijfers Helaas blijven de omzetcijfers nog ach ter. Dit is o.a. te wijten aan de wetge ving. Door banenpool en de zgn. Melkertbanen komt er minder werk naar de werkvoorzieningsschappen. Derhalve blijft ook de omzet van het Binnenhof onder grote druk staan. Daamaast speelt ook de vermindering van subsidie een grote rol. Er mag echter gerust gesteld worden dat er in het laatste jaar keihard gewerk is door personeel en direktie om de situatie te verbeteren en dat is voor een groot deel gelukt. Door de grote psy chische druk van dreigend ontslag etc. werden veel personeelsleden, begrijpe lijk, gedemotiveerd. Hierin is gelukkig verandering gekomen. De direktie heeft gelukkig kunnen zorgen dat 'alle neuzen nu weer dezelfde kant opwijzen' en dat schept ook voor ons moed voor de toe komst. Zaterdag 23 november wordt weer de jaarlijkse bazar georganiseerd in het ver zorgingshuis 'De Goede Ree' te Som melsdijk. Velen bezoeken elk jaar weer deze bazar, en ook dit jaar wordt er weer een pro gramma geboden dat voor groot en klein aantrekkelijk is. Diverse grote en kleine spullen worden aangeboden op de rommelmarkt, maar het zijn niet alleen oude spulletjes die te koop zijn. Artikelen die de bewoners ge maakt hebben zullen ook weer snel ko pers vinden. Zoals gebruikelijk is wordt ook de in wendige mens niet vergeten: poffertjes, pannekoeken, poters en kniükplaetjes. Zowel volwassenen als kinderen kunnen zich uitleven aan de diverse aktiviteiten zoals o.a. schiettent, envelop trekken, sjoelen. Rad van avontuur. Wilt u onder het genot van een kopje koffie met een wafel de bazar bezoeken, dan bent u van 10.00 tot 16.30 uur van harte welkom. De opbrengst van de braderie is bestemd voor de Welzijnszorg-Aktiviteitenbe- geleiding De Goede Ree. Diverse aktiviteiten die buiten de dage lijkse verzorging vallen, worden hier door gefinancierd. Zo zijn er in het verle den al diverse nuttige materialen ge kocht, zoals nieuwe rolstoelen, een elec- tronisch weegplateau en video-appara- tuur. Nu er zo duidelijk op de uitgaven bezui nigd moet worden, wordt deze bazar be langrijker omdat daar vaak 'de Extraat jes' vandaan moeten komen. Afwijzing steun Des te schrijnender komt dan nu ook de afwijzing van de minister over. Eind 1995 hebben de gemeenten Dirksiand, Goedereede, Middelhamis en Oostflak- kee zich samen met het Algemeen Bestuur van het Werkvoorzieningsschap Binnenhof tot de Commissaris der Ko ningin van Zuid-Holland gewend met het verzoek te bemiddelen in een steunaan vraag bij de Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Deze week hebben de gemeenten de reaktie ontvangen van de minister. De minister heeft zich bera den over de totale steunaanvraag van 2 miljoen, waarvan de gemeenten bereid waren eenmalig 8 miljoen uit eigen middelen voor hun rekening te nemen. Volgens de minister blijft dan nog een struktureel exploitatietekort over van 1 miljoen per jaar extra ten laste van de deelnemende gemeenten. Gegeven de grote verantwoordelijkheid van deze 4 gemeenten voor de ontstane situatie en hun financiële positie, is de minister van oordeel dat het in de rede ligt dat de gemeenten zelf tot een oplossing komen voor de positie van Binnenhof. In deze geest heeft de minister inmiddels ook de Commissaris der Koningin in de provide Zuid-Holland geantwoord. Ten onrechte Vertegenwoordigers van de vier deelne mende gemeenten en het Algemeen Bestuur van het Binnenhof hebben zich inmiddels beraden over deze abrupte afwijzing. Ten onrechte zo vinden zij. Ze vinden dat op geen enkele wijze recht wordt gedaan aan de situatie, dat mede met volledige instemming en steun van het Rijk in tientallen jaren op Goeree- Overflakkee een zeer omvangrijke socia le werkvoorziening is gecreëerd, waar van de kosten door een relatief kleine bevolking moeten worden gedragen. Men vindt dat juist door de nadelige invloeden van de regelingen zoals MIDDELHARNIS - Op het dak van het gemeentehuis in Middelhamis zullen bin nen niet al te lange tijd enkele zonnepane len worden geplaatst. Hier heeft de com missie algemene bestuurszaken maandag avond mee ingestemd. De gemeente wil hiermee twee vliegen in een klap slaan. Ten eerste zal dit zonne-energiesysteem op de langere termijn een besparing moeten opleveren en ten tweede wil de gemeente hiermee de inwoners kennis laten maken met alternatieve energiebronnen. Volgens wethouder G. Slootweg doelt de gemeente vooral op die groep die binnen kort in de Westplaat wil gaan bouwen. „Als wij dit in huis hebben worden de bur-- gers geconfronteerd met zonne-energie. Wij willen dit project dan ook koppelen aan een vooriichtingscampagne van Delta- wind. Daarom zal Deltawind dan ook de investering voor eigen rekening nemen". Omdat de gemeente ook haar voordeel in dit project ziet neemt zij de aansluit- en plaatsingskosten voor haar rekening. Hoewel cte commissieleden de besparing nog niet zo direct zagen zitten, maar op langere termijn dachten konden ze accoord gaan met het voorstel van het college. De zonnepanelen zullen vanaf de weg niet te zien zijn vanwege de hoge rand op het gemeentehuis. Binnen in het ge meentehuis zal Deltawind een voorlich tingscampagne geven, waarbij men uit voerig geïnformeerd wordt over deze vorm van energiebesparing. Banenpool en Melkertbanen en de sterke vermindering van subsidie van het Rijk, deze wel degelijk medeverantwoordelijk heid draagt voor de situatie van Binnenhof. „We kunnen aan de minister laten zien wat er in korte tijd ten gunste intern bij het Binnenhof reeds is gebeurd. Er is al ontzettend veel verbe terd. Alleen mede door door de invloe den die van buiten het werkvoorzie ningsschap Binnenhof op ons afkomen, hebben we de steun nodig om definitief uit het dal te komen". Des te schrijnen der ervaart men de afwijzing daar minis ter Melkert zich juist sterk maakt op het gebied van minimabeleid en armoedebe strijding en nu wel juist zo'n beslissing neemt. Strijd niet opgeven De gemeenten zijn dan ook vastbesloten zich niet bij de beslissing neer te leggen. Men is van plan om enerzijds op de geëi gende plaatsen te reageren op deze afwij zing en anderzijds door te gaan met het verbeteren van de situatie. De verwach ting leeft dat de minister uiteindelijk toch wel gevoelig zal zijn voor de steunaan vraag. Er zijn sterke argumenten, zo gaven de wethouders aan. Het is geble ken dat de minister een andere uitleg aan de cijfers van Binnenhof geeft dan reëel is. Volgens onze becijfering is er bij voorbeeld geen sprake van een jaarlijks exploitatietekort. Zo zijn er nog meerde re punten die aanvechtbaar zijn. Boven dien staat het antwoord haaks op het beleid van de minister in zaken zoals minima en armoede. Daarnaast vindt men het ook voor zichzelf spreken dat van de 102 werkvoorzienigsschappen die ons land telt er op het ogenblik maar een stuk of zes zeven zijn die winstgevend draaien. Alle redenen bij elkaar genomen vinden de gemeenten dat het zeker niet op zijn plaats is de strijd te staken. Molenweg 28 Telefoon: 0187 475400 fax: 0187 484210 Middelharnis Openingstijden: ma t/m vri| 8.00-12,00 13,00-17.00 «rij: 19,00-21,00 za: 9.00-12,00 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 WngerlingS - 3241 EB Middelhamis-Tel, (0187) 482518 Auilio - video apparatuur - Elektrische huistioudelijlce app. VOOR BEELD EN GELUID Fqro-vH>eo-sniDto-REPOBrTAQE-Km>QRMTcgS?Pl nrmüTffïïü OUOOORP-W»ststriut3S-T»hfoanfi187} 681612/Fëxee3734^^gmmM^ REMESSE-Pritnshop-Hooiuoom172-T9kfoonf)111)462400 ^EfflS^T Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijl< 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Töefoon: (0187) 611553 Fax:(0187)612280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Middelharnis Telefoon (0187) 482222

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1