EHIVI1DEI1-l1IEmi/5 TSJECHIË: KOORREIS OM NOOIT TE VERGETEN Voorronde Daltonschool Nationale Voorleeswedstrijd Algemene ledenvergadering Zonnebloem zoekt leden en vrijwilligers Fietsenbezit in de wereld naar één miljard 4e Blad VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 No. 6549 Maandag Om kwart voor zes loopt de aula vol. Her en der witte snoetjes. Geslapen is er nauwelijks. Meneer Van der Heide gaat op een tafel staan. Psalm 139. Waar ik ook heen ga, Gij zijt bij mij. Voor het instappen paspoortencontrole. Paniek. Er ligt er nog één op de keukentafel. Die pikken we wel in Oude Tonge op. Zwaaien naar de familie in het donker. Het avontuur is begonnen. Buschauffeur Sjaak houdt z'n openingstoespraak 'met elkaar, hè In de dubbeldekker zitten de koorleden boven. De ouwetjes beneden. Het regent. Het wordt een lange tocht. Een koorlid leegt spontaan z'n maagin houd. Eenmaal houden we maar een plasstop, we moeten op tijd in Eisenberg zijn. Op de video beleeft een jongen spannende avonturen met een orka. Kijk, jongens hier was vroeger het ijzeren gor dijn' roepen de ouderen door de micro foon. De jongeren kijken verbaasd. Wat was dat dan vragen ze. Ze zien alleen garages met de nieuwste automerken en Mc Donalds. Aan de voet van de Wartburg nuttigt de hele familie z'n Big Mac. Nog even een wandelingetje en weer op weg naar Eisenberg. Bij de kerk stoppen we. Daar hebben ze ook mannen met baarden. Eerst gaan we repeteren. Kijk, op die preekstoel heeft Luther nog gestaan. In de kerk hangen collages van kinderen. De koster heet ons 'ganz herzlich will- kommen'. De Kantor van Eisenberg zal wel jaloers zijn op zo'n koor, zegt hij. Het op- en afgaan wordt geoefend. Vier keer. Het moet perfect. Allemaal naar de Lutherzaal. Nieuwe koorkleren aan en een hapje eten. Op lange tafels staat pro- fetenbrood. Jongelui uit Eisenberg schenken koffie en limonade. Het is bijna acht uur. Opstellen in de gang en over straat naar de kerk. Het concert begint. Het gaat goed. Veel applaus en het koor buigt keurig. Gerdine zingt het Duitse 'Wachet auf' uit het hoofd. Ze steelt de harten. We zingen in vijf talen. Alles uit het hoofd. Ook het vioolstuk van Mirjam. 'Ik heb m'n partij vergeten' zucht ze en ze pro beert het toch. Het publiek vindt het knap. Het slotapplaus houdt niet op. Ze gaan zelfs op de banken roffelen. Een toegift. 'Denk aan mij' zingt Joanne. Het geroffel gaat crescendo. We laten het wuf opdraven. En dan kappen we ermee. We moeten nog een stuk lopen. Sjaak brengt ons een eindje weg. Dan gaan we te voet. De koffers gaan in drie auto's. Het koor loopt in het pikkedonker door het bos langs een klaterende beek. Gelukkig is het net droog. Zucht - steun. Daar brandt licht. 'We zijn er!' Mis dus. Mevrouw de Jong verdwaalt. En dan is er soep. In de jeugdherberg. Meneer Van Dis sluit de dag en dan volgt de pyjama- show. Ze hebben allemaal een nieuwe. Zelfs de dirigent verschijnt in pyama. Wat een stom gezicht. De wereldpers ^'^^^- Dinsdag Slechts één doerak moest voor straf op de gang slapen. Na het ontbijt sjokt de hele zaak naar de bus. We gaan naar de Schlosskirche. Vorig jaar zong hier Nuove Prima vera. 'Oh!' roept iedereen als ze de kerk binnengaan. In de achter ste bank staan tien fotografen te flitsen. 'Dat is nou barok!' Pieter speelt 'Wer nun den lieben Gott lasst wal ten' en we zingen nog een lied. Op naar Tsjechië. Begeleidster Gertrudeke van der Maas geeft Tsjechische les. 'En als je binnen komt moet je je schoenen uitdoen'. De reis duurt langer dan we denken. Wat is het mooi buiten. We nemen een stille grensovergang. Dankzij Gertrudeke mogen we in een keer doorrijden. We gaan maar gelijk naar het stadhuis van Liberec. Daar staan de vader van Wyanda en de dirigente van het andere schoolkoor. We gaan eerst naar het hotel, pas morgen worden we op het stadhuis verwacht. Het wordt steeds spannender. 'Laat allemaal een plaats leeg aan tafel voor een Tsjechische jon gen of meisje'. Vijf minuten Tsjechje staren en dan proberen. 'Wie wil er tóch alleen in een gezin slapen De Tsjechen hebben zo uitgezien naar onze komst, maar veel huizen zijn te klein voor twee gasten. Vier melden zich aarzelend. De kontakten worden steeds makkelijker. Bonte avond in pyama Aan het einde van de maaltijd zijn alle problemen opgelost. Het wordt druk. De gastouders komen. Tsjechen rechts, Hollanders links. Steeds vertrekt er een familie. De begeleiders blijven achter. Morgen zullen we de verhalen wel horen. Woensdag Voor het stadhuis is het een groot geka kel. Het was zó leuk! Zó gezellig! We gaan het stadhuis in. Trap op. In de oude raadzaal moeten de volwassenen voorin plaats nemen. Wat een schitterende kaar senkroon. Een man met krijtstreep pak en glimsnor verschijnt. Onder zijn arm een leren map. Het is geen burgemeester, maar hij zou het wel kunnen zijn. Meneer Quist vertelt wie we zijn. De volwassenen worden voorgesteld. Ger trudeke vertaalt. De man buigt vriende lijk. Toespraken, cadeaus en we zingen een lied in het Tsjechisch. 'Helaas zijn we niet ingezongen'. De krijtstreep zegt dat hij hetzelfde gevoel als acteur ook 's morgens heeft. Naar de school. Het is een gymnasium. De Nederlanders vinden het maar een beetje vervallen toestand. Maar in de gymzaal vertelt een leerling hoe trots ze zijn op hun moderne school. We geven een miniconcert. In de 'piano trui'. Een man met een reusachtige camera maakt opnamen voor de televi sie. Het programma is lichtvoetig. Het koor beeldt een bewegend spinnewiel uit en de Tsjechen moeten 'In Holland staat een huis' leren zingen. Maar ook zingen we: Zoek eerst het Koninkrijk van God. In het Tsjechisch. Het koor wordt in zeven groepen verdeeld. Ze volgen scheikunde, muziek, tekerten of engels. Bij engels maken ze gedichten en bij frans spreken de leerlingen een video over Liberec in. Het onderwijs is modem. De rectrix leidt volwassenen rond. Een studeerkamer voor elke docent. Quist is jaloers. Een heus leraren-fitness-centrum om jong voor de klas te blijven. In de kantine krijgt iedereen een warme hap. We krij gen een rondrit rondom Liberec. Het oude kasteel is prachtig, maar het geld begint te jeuken. 'Wanneer gaan we win kelen?' Drie kwartier wordt het gezel schap losgelaten. De zilveren ketting verkopers zien hun omzet ongekend stij gen. Terug naar de gezinnen. Om zes uur in de kerk aanwezig. In de moderne kerk loeit een enorm warmtekanon. Wat een mooie akoestiek. De Nederlanders oefe nen in de kerk, de Tsjechen in een gan getje. Zij zingen vierstemmig en meer. Ze hebben dan ook grote jongens. Ze zingen prachtig en ze kijken perfect naar hun dirigente. Als het concert begint is de kerk afgeladen. Het schoolkoor Gaudea begint, daarna nemen de Nederlanders het over. Het gaat weer uit stekend. De sfeer wordt ontspannen. Bloemen, cadeaus en toespraken. Meneer Pater deelt cd's, kazen en vlag getjes uit. 'De echte vlag komen jullie volgend jaar zelf maar bij ons bekijken'. Donderdag Marije is jarig. Bij de bus vieren we feest. Ze gaat de lucht in. Afscheid nemen van de Tsjechen. Kort geleden was alles zo eng. Nu zijn er al tranen te zien. Zwaaien en cadeaus uitpakken. Wat waren ze aardig. Sjanet's lunchpakket is een plastic tas vol lekkernijen. Hoe kun nen we het stadion in Praag vinden Want daar staan de gidsen. De drie Het aantal fietsen in de wereld is vorig jaar opgelopen tot één mil jard stuks. Van dit totaal bevindt bijna eenvijfde (200 miljoen) zich in Europa. Op de wereldranglijst staat China boven aan met een fietsenpark van maar liefst 450 miljoen rijwielen. Op de tweede plaats komen de Verenigde Staten met 99 miljoen fietsen, gevolgd door Japan met bijna 77 miljoen exemplaren. Nederland neemt op de wereldranglijst een tiende plaats in met bijna 16 miljoen rijwielen. Als niet alleen het absolute aantal fietsen in ogenschouw wordt ge nomen, maar ook wordt gekeken naar het fietsbezit in verhouding tot het aantal inwoners, dan staat Nederland met één fiets per inwoner bovenaan. Hoewel China het grootste fietsenpark kent, is in de volksrepubliek slechts één fiets per 2,6 inwoners beschikbaar. De Verenigde Staten waar de fiets een veel minder van zelfsprekend vervoermiddel is, kennen eenzelfde verhouding. In Duitsland moe ten gemiddeld 1,3 personen een fiets delen en in Spanje 5,7 personen. India is er het slechts aan toe. Hier is slechts één fiets per 16,7 inwoners aanwezig bij een fietsenpark dat met 30,8 miljoen bijna twee keer zo groot is als in ons land. 'Tweewielers in Cijfers' laat duidelijk zien dat we in 1995 sprake was van een ware hausse in de Europese fietsmarkt. De totale verkoop kwam uit op 15,7 mil joen fietsen en evenaarde het hoge ni veau van 1994. De fietsproductie binnen de Europese Unie groeide het afgelopen jaar met meer dan 4% tot een record van 13,7 miljoen eenheden. In totaal werden er vorig jaar 108 miljoen fietsen in de wereld vervaardigd. Binnen Europa is Italië de grootste fietsproducent (5,3 mil joen stuks). Buiten Europa is dat China (38 miljoen). Oud papier-aktie Dirksland Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten (geen karton). Bijvoorbaat dank, namens de vrijwilligers. race in de gang. Om twee uur is alles al stil. Een aantal jongens lukt het om diep in de nacht de meiden te bereiken. Verder dan het getraliede venster komen ze niet. Maar het was wel spannend. Optreden in het historische gemeentehuis van Liberec (Ts) Plezier tijdens ontvangst in de Luther-zaal te Eisenberg (D) Concert in de Evangelische Kirche te Eisenberg (D) dames hebben zich op een dagje cultuur voorbereid. Het lukt maar ten dele. De honderden toeristenwinketjes zijn te begeerlijk voor de kinderen. Het is acht graden celsius. Maar de sfeer in de stad is perfect. De Praagse burcht, de prachti ge kathedraal, de klok met de twaalf apostelen. Esther heeft een clowns-hoed gekocht. Elke leraar zet hem op. In een kerk zingt een groepje zomaar 'Zoek eerst het koninkrijk van God'. Video camera's flitsen aan en de mensen reage ren enthousiast. Het restaurant blijkt een oude bierbrouwerij te zijn. Met het voor gerecht hebben sommigen moeite, maar de rest is heerlijk. Met de Praagse metro terug naar de bus. Een belevenis op zich. Het jeugdhotel lijkt in het duister lugu ber. Overal tralies en hekken. Grote teleurstelling. Jongens en meisjes in twee gebouwen. 'Het lijkt wel een gevange nis'. De bonte avond wordt een pyama- party in een klein halletje. Van voor naar achter van links naar rechts. En dan naar je bed. Pater houdt nog een slaapzakken- Vrijdag De terugreis wordt aanvaard. De eerste stop is het concentratiekamp Theresien- stad. Het blijkt een soort hollandse ves ting te zijn. Pas als de kinderen de don kere cellen, de slaapbarakken, de galg en de executieplaats gaat het verhaal voor hen leven. 'De vind het gemeen!' zegt Wieteke. De zon schijnt. We rijden dwars door Bo- hemen. Bij de grens is er paniek. Ma- riëlle is haar paspoort kwijt. Als de doua ne komt duikt ze de wc in. Als hij weg is vindt ze het paspoort weer. Meneer Van der Heide heeft een wandelroute voor Dresden gemaakt. Als iedereen de stad bezocht heeft is hij het enthousiasts van allemaal. 'De reis was al geweldig. Nu kan het niet meer stuk'. In het donker gaan we westwaarts. Om half elf 's avonds bezoeken we weer Mc Donalds in Eisenach. Buiten staan aangeschoten jongens onze meisjes te bewonderen. Arm in arm gaan we naar de bus. De nacht begint. In de meest vreemde vor men nestelen zich de koorleden. Meneer van der Veer en mevrouw De Jong han gen aan twee kanten tegen een kussen. De koorleden liggen naast elkaar, over elkaar, op de grond. Voor de niet-slapers is er een geluidsloos filmpje. De bus rijdt snel naar het westen. Te vroeg arriveren we in Middelharnis. Jammer dat alles voorbij is. Het 'Sjakie-bedankt' klinkt alweer. Op zijn verzoek zingen we in het muzieklokaal nog een keer 'Denk aan mij', maar het klinkt van geen kanten. Meneer Quist eindigt. Een wolkkolom des daags, een vuurkolom des nachts. Hij bedankt iedereen. Niet te vergeten de koormoeders en de chauffeur. Denk aan Hem, zegt Sjaak. Buschauffeur en een beetje dominee. De eerste vaders en moeders verschijnen. Op weg naar huis en dan vertellen en nog eens vertellen. Eén gróte familie. En die gaat hele maal... naar bed. M.v.d.V. Op de foto v.l.n.r. Bo de Wit, Martijn Roos, Eduard Casteleijn en Jelle Trompper. Achter v.l.n.r. Merel Luiten, voorleeskampioen Ayla de Wit en schoolvertegenwoordiger Tim-Erik Roos. De laatste dag voor de herfstvakantie stond de Daltonschool Middelharnis in het teken van de Nationale Voorleeswedstrijd. Hoewel in de landelijke wedstrijd de deel name is voorbehouden aan leerlingen uit groep 7 en 8, deden in de schoolwedstrijd weer leerlingen uit alle groepen mee. Eerst werd in de acht groepen voorgelezen door de kinderen, per groep werd een vertegenwoordiger gekozen. Vrijdagmiddag was de beurt aan acht leerlingen, die met hun leesboek of prentenboek op het podium zouden verschijnen. De andere leerlingen en belangstellende ouders vormden het enthousiaste publiek. Natuurlijk was er een jury, die voor de Daltonschool de schoolwinnaar en de verte genwoordiger naar de regionale finale moest kiezen. De jury werd gevormd door Rena Huisman van de Gemeenschapsbibliotheek, Jeanet Breesnee als ouder en Marja Weeteling namens het schoolteam. De spits werd afgebeten door de leerling uit groep 3, Eduard Casteleijn, die voorlas uit de vrolijke avonturen van Beertje Paddington. Daarna las Martijn Roos (groep 8) voor uit Kruistocht in Spijkerbroek over een jongen die door een tijdmachine in de Middeleeuwen terecht is gekomen. Jelle Trompper (groep 6) las voor uit Tin Toeval over grootvaders en grootmoeders die gaan demonstreren. Ayla de Wit (groep 5) las voor uit Michiel en kleine Ida van Astrid Lindgren. Daarna was de beurt aan Merel Luiten uit groep 4 die een verhaal voorlas uit Buurman Bolle van Bumy Bos. Tim-Erik Roos (groep 7) koos zijn verhaal uit het Confettie Conflict. En als laatste vertelde Bo de Wit uit groep 1 het sprookje Hans en Grietje uit zijn prentenboek. De jury wees als voorleeskampioen 1996 van de Daltonschool aan Ayla de Wit. Voor de regionale finale werd als vertegenwoordiger van de school aangewezen Tim-Erik Roos. Alle deelnemers kregen van de jury een dikke pluim en applaus van de hele school. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 28 oktober Dammen, afdeling 1: M. van 't Geloof - G. SmitsO - 2 C. van Prooyen - J. Knöps1 -1 H. Keuvelaar - D. Keuvelaar2 - O Afdeling 2: M. PoortvHet - W. NieuwlandO - 2 A. Los - A. van Rossum2 - O H. de Munck - K. de JongO - 2 W. Stolk - J. v. d. Groef2 - O P. V. d. Groef - C. v. d. KroonO - 2 Schaken: A. Knöps - W. de VosO -1 H. Zorge-J. de Jong1 -O D.Wolfert-W. Stolk1-0 iocooocoooscoseoaeosooooQocot van het kruiswerk met een rondleiding door de pas vernieuwde Thuiszorgwinkel Vereniging Kruiswerk ZHE Ge zondheid Service houdt op maan dagavond 18 november a.s. een al gemene ledenvergadering. De ver gadering vindt plaats in de verga derzaal van het Kruiswerk, Gou- denregenplein 9 te Spijkenisse (in gang de Marckenburgh) aanvang 19.30 uur. Maar het Kruiswerk wil meer die avond. Trots zal het u in de pauze van de vergadering het pas vernieuwde Thuiszorgwinkel/ Hulpmiddelencentrum tonen. Gro te kans bovendien dat u niet zon der presentje vertrekt. Leden zijn van harte welkom op deze avond. Wij hopen op uw komst, want in deze, ook politiek gezien, woelige tijden voor kruiswerkorganisaties horen wij graag de wensen en meningen van onze leden. De vereniging functioneert im mers nog altijd op basis van het solidari teitsbeginsel: voor allen, door allen en om adequaat te kunnen inspelen op vra gen op het gebied van de gezondheids zorg in een tijd waarin de overheid zich terugtrekt zijn actieve, kritische leden nodig. Lid zijn betekent natuurlijk ook dat u de jaarrekening 1996 en de begroting 1997 mede kunt helpen vaststellen en uw stem kunt laten gelden bij het kiezen van een nieuw bestuurslid. Het bestuur rekent op uw steun. In de pauze krijgen de bezoekers een rondleiding door de pas verbouwde Thuiszorgwinkel. In de winkel treft u een keur aan artikelen aan, zoals loop hulpmiddelen, rolstoelen, kraamzorgarti- kelen, babyzitjes, vergrootglazen voor slechtzienden, fitnessapparatuur, kaart- standaardhouders voor verwoede klaver jassers en noemt u maar op. Een bezoek je is zeker de moeite waard. Artikelen uit de Thuiszorgwinkel kunnen Ledenwerfactie in Midden- en West Flakkee De Zonnebloem, de vereniging die zich inzet voor langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en lichamelijk hulpbehoe vende ouderen, gaat in de week van 11 t/m 15 november op uitgebreide schaal ondersteunende leden werven in de dor pen op Midden- en West Flakkee. „Men sen die ons werk met een jaarlijkse bij drage van ƒ18,- willen ondersteunen", legt Clarine Bemelmans, contactpersoon voor de Zonnebloem in Dirksland uit. Na een korte informatieve brief worden alle inwoners van de dorpen die nog geen lid zijn door Zonnebloemmede werksters benaderd met de vraag of zij ondersteunend Zonnebloemlid willen worden. „Ook hopen we dat de leden werfactie vrijwilligers oplevert", vertelt Clarine Bemelmans. „We willen name lijk dolgraag in Middelharnis en Dirks land een plaatselijke Zonnebloemafde ling oprichten". Activiteiten Vrijwilligers van de Zonnebloem houden zich voornamelijk bezig met het regel matig bezoeken van zieken en gehandi capten. „Vooral die mensen die door hun ziekte of handicap dreigen te vereenza men worden bezocht", legt Clarine uit. „We willen kost wat het kost voorkomen dat zij in een vergeetboek belanden en proberen ze zoveel mogelijk bij het maat schappelijk leven te betrekken. „Naast dit bezoekwerk organiseert de Zonne bloem diverse ontspanningsactiviteiten voor zieken en gehandicapten, zoals aan gepaste vakanties, dagboottochten, win- keldagen en verschillende andere gezelli ge bijeenkomsten en leuke uitstapjes. Serieuze poging Behalve veel nieuwe leden hoopt de Zonnebloem tussen 11 en 15 november ook een groot aantal mensen op het spoor te komen die zich actief als Zonne bloemvrijwilliger op Midden- en West Flakkee voor zieken en gehandicapten in willen gaan zetten. „Enthousiaste men sen die bezoekwerk willen doen en wil len helpen bij de diverse activiteiten", vertelt mevrouw Bemelmans. „We wil len echt een serieuze poging doen om in de dorpen een plaatselijke Zonnebloem afdeling van de grond te tillen en zijn dus op zoek naar mensen die de Zonne- bloemkar hier willen trekken. Voor meer informatie over het werk van de Zonnebloem en/of de ledenwerfactie kan men contact opnemen met Clarine Bemelmans, tel. (0187) 603445 of dhr. A. de Wit, tel. (0187) 485629. gehuurd of gekocht worden, waarbij le den altijd korting krijgen. Vóór u de vergadering verlaat, wacht u nog een kleine verrassing. Tot ziens op 18 november in Spijkenisse. Wanneer u de agenda en de stukken van de vergadering wilt ontvangen, belt u dan 's morgens tussen 9.00 en 12.00 uur naar het secretariaat KGS, tel. (0181) 626226.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 7