/f De eerste ziekenauto op Goeree-Overflakkee 11 1 1 1 1 Schaakvereniging De Zwarte Pion Herinnering Hervormingsavond Damvereniging 'Denk en Zet' ^cH^AA^ckje V4H üüfH ^0 YiovcpuiAer i Oplossingen van september. Slotavond Omloop Goeree-Overflakkee 1996 Crohn en Colitis Ulcerosa Vereniging Nederland }rfn ktnAcrten ^c^st Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS (II) Dwarsliggende gemeentebesturen "Toen ik aan andere gemeenten wilde beginnen, kwam echter de eerste kink in de kabel. Een paar burgemeesters, tot wie ik mij natuurlijk 't eerst moest wen den als tot 't hoofd der gemeente, sym pathiseerden met het plan, maar verzoch ten me met deze collecte te wachten, tot dat die van de Reddingsmaatschappijen en voor de slachtoffers der mobilisatie hadden plaats gehad. Daar ik deze beide sympathieke geldinzamelingen niet wilde bemoeilijken, stemde ik hiermede in, maar zou nu toch weer graag voor Flakkee zelf verder willen gaan. Voor 't verdere succes der zaak lijkt het me ech ter nodig enkele mij ter oore gekomen bezwaren te bespreken. In Middelhamis- Sommelsdijk dan te beginnen, doet naar 't schijnt, het geheel uit den tijd geraakte bezwaar tegen een ziekenauto als zoda nig nog opgeld of wordt als zodanig op den voorgrond geschoven. Hierover wil len we na al het geschrevene nu maar meer denken dan schrijven. Verder meende men daar, dat zo'n ziekenauto veel goede diensten kon bewijzen voor de buitengemeenten, maar van weinig nut zou zijn voor het centrum Middelhar- nis-Sommelsdijk. Dit lijkt me een geheel onjuist standpunt. Want al was deze beschouwing juist, dan zou 't toch al van weinig gemeenschapszin getuigen, als men hierom deze zaak niet zou willen steunen. De collecte voor de Saksische hulpbe hoevenden b.v. had voor Flakkee hele maal geen praktische betekenis maar is niettemin een zaak geweest, die ons eiland m.i. ten zeerste eert. Maar die beschouwing is, zoals ik zei, geheel er naast en gaat dan uit van de stelling, dat daar de zieken, die naar een ziekenhuis moeten vervoerd worden, wel met de boot daarheen kunnen. Vroeger zou die stelhng nog wel verdedigd kunnen wor den voor vele gevallen, maar bij het tegenwoordig standpunt der geneeskun de is de onjuistheid ervan gemakkelijk aan te tonen En er bestaat bij mij niet de minste twijfel hieraan, dat men vast mag hopen, dat 't aantal sterfgevallen aan blindedarmontsteking ook hier zal verminderen, als deze behandelingswijze steeds meer zal toegepast worden. Deze gevallen komen nu in Middelharnis en Sommelsdijk evengoed voor als elders. En als dan een ziekenauto hier op Flakkee aanwezig was, dan kon zo'n patiënt haast altijd in den loop van den dag op gemakkelijke wijze naar Rotterdam vervoerd worden of hij daar of hier of in Ouddorp op 'De Plaat' of waar ook woont. Met zo'n auto kan men bij ieder huis komen. Per telefoon ontbo den, kon ze in een uur tijds overal op Flakkee op de verlangde plaats aanwezig zijn. De meeste patiënten zouden in zo'n geval beslist de voorkeur geven aan ver voer per ziekenauto en geen enkele geneeskundige in een ziekenhuis zou daar bezwaar tegen hebben, maar wel zou men er bedenkingen tegen maken, om het op ons eiland eerst eens in te wil len zien en dan, zo 't gevaar dreigend wordt, zo'n zieke te zenden, hetzij per boot of wat vervoermiddel ook. Zoals ik al eens meer heb gezegd, niet zozeer het vervoermiddel waarmee als wel de tijd waarop de zieke in 't zieken huis gebracht wordt, geeft bij zulke toe standen den doorslag. De talrijke ziekte gevallen, waarin een zieke per auto ge schikt vervoerd kan worden, wil ik nu hier niet be-spreken, maar wel wil ik nog een voorbeeld laten zien dat het ook voor Mid-delharnis en Sommelsdijk zeer voordelig zou kunnen zijn als er op de voorgestelde manier hier een ziekenauto kon ge-houden worden. MIDDELHARNIS RSB-competitie De tweede ronde is nog niet achter de rug, of er wordt alweer voor de derde ronde gespeeld. Drie spelers van Pionier 1 uit Hellevoetsluis kwamen op bezoek bij het tweede team om vooruit te spelen, met als resultaat en 1-2 achterstand voor het tweede team van De Zwarte Pion. Van Genderen verloor zijn partij kans loos na een te vroeg loperoffer op f7. Smit kwam iets beter te staan, maar de winstkansen waren niet zo groot, zodat tot remise besloten werd en Van Prooijen liet een zekere winst liggen en kwam ook niet verder dan remise. Al met al nog een zware klus voor de resterende vijf spelers die op 11 november moeten spelen. Huishoudelijke Competitie (28 oktober 1996) Groep 1: J. Boeter- H. Taaie1 - O A. L. Mourik - W. I. Peeman1 - O Groep 2: L. Stolk - E. VerbeekO - 1 A. Douw - W. Markwat1 - O M. L. van der Waal - J. L. Minnaar.. 1 - O A. A. Kaneshir - G. de JagerO - 1 Enigen tijd geleden moesten vanuit een gemeente hier op ons eiland twee zenuw patiënten vervoerd worden naar een gesticht. Daar gebruikmaking van de openbare vervoermiddelen ten enenmale uitgesloten was, moesten ze vervoerd worden met auto's. Dit heeft die gemeente honderden guldens gekost. Dit kan Middelharnis en Sommelsdijk even goed overkomen als iedere andere ge meente. Vervoer per eigen ziekenauto hier zou misschien nog niet een vierde van die som gekost hebben." Het was vanzelfsprekend niet zo, dat alle gemeentebesturen een weinig enthou siast waren voor het plan van dokter Van Gelder. 2k) sprak de gemeenteraad van Dirksland uit, dat men het van het grootst mogelijke belang achtte, dat de pogingen van Dr. Van Gelder moet goed succes zouden worden bekroond." Op de overi ge gemeenten op het eiland werd een beroep gedaan om "Gezien de door Dr. Van Gelder genoemde aanschaf-fings- prijs van 4.0b0,- werd echter betwijfeld of door particulieren zoveel bijeen zou worden gebracht, dat men binnen afzien- baren tijd in het genot van het begeerde voertuig zou geraken, temeer daar vroe gere pogingen niet mochten slagen. Daarom werd het denkbeeld geopperd, dat alle gemeenten op het eiland, in ver houding tot haar zielental, in de aan- schaffingskosten zouden bijdragen en dat de auto in beheer en onderhoud zou wor den overgedragen aan de gezamenlijke Groene Kruisverenigin-gen op het eiland, die dan b.v. ieder een lid in de commissie van beheer zouden kunnen aanwijzen of op andere wijze een cen traal orgaan voor dat doel zouden kun nen vormen. De exploitatieuitgaven zou den dan, volgens tarief, uit de vervoer kosten moeten worden gevonden." Dokter Van Gelder reageerde hierop als volgt: "Moge ik ten slotte in 't kort nog even bespreken 't nieuwe feit dat zich heeft voorgedaan in de motie van den gemeenteraad van Dirksland, waarin sympathie werd uitgesproken met mijn poging en de andere gemeenten werden uitgenodigd, zo nodig, het plan te doen slagen, door een geldelijke bijdrage uit de gemeentekas, voor welke sympathie betuiging ik natuurlijk zeer dankbaar ben. Daar er echter hier en daar enig mis verstand daaromtrent is ontstaan, zij nog maals vastgesteld, dat het mijn bedoeling is, zo mogelijk, alles tot stand te brengen door 't zg. particuliere initiatief, ook al is daaraan nog al wat moeite verbonden, daar het al dadelijk een beroep doen op de openbare kassen mij minder gewenst voorkomt. Mocht dit echter niet gelukken, dan zou zo'n beroep m.i. wel met vrijmoedigheid gedaan mogen worden, daar het hier een zaak betreft, die voor heel Flakkee van oost tot west van belang zou zijn. Volgens het krantenverslag van de ge meenteraadszitting te Ooltgensplaat ziet deze raad geen heil in een ziekenauto voor heel Flakkee, hoewel hij overigens daarmee sympathieseert. Naar mijn bescheiden mening zou 't plan wel dege lijk ook heilzaam kunnen zijn voor die gemeente. Wat de verbinding met den vasten wal betreft, die blijft altijd een moeilijk punt, dat is waar. Maar we zijn nu toch zover gekomen, dat we op ieder ogenblik, dag en nacht, een boot kunnen ontbieden naar iedere haven van Flakkee, die daarvoor geschikt is. Een ziekenauto hier zou dan nog goede dien sten kunnen bewijzen, om patiënten op geschikte manier naar die lxx)t te vervoe ren. Ook al kwam hier een ziekenhuis op Flakkee, ook dan nog zou een ziekenauto Op donderdag 7 november a.s. om 20.00 uur vindt in de Grutterswei te Oude Tonge, Willemstraat 14 de feestelijke af sluiting plaats van de Omloop van Goe ree-Overflakkee 1996. Tijdens deze avond, die muzikaal wordt begeleid door 'The Amazing Stroopwa fels', zal het eindresultaat van de spon soractie ten behoeve van Orbis-Inter- national bekend worden gemaakt en zal het totaalbedrag symbolisch worden overhandigd aan een vertegenwoordiger van Orbis-Intemational. Tevens zal door de heer Jaap Wolf de prijs worden uitgereikt die hij bij de start van de Omloop heeft toegezegd aan de deelnemer/ster die het meeste sponsor geld bijeen heeft weten te brengen. Belangstellenden zijn van harte welkom! Groep 3: H. K. Smit - P. Lesuis1 - O L. Struik - Ant. Visser1 - O M. Bom - R. Wolters14 - Vi K. W. Wijnands - C. Groenendijk....1 - O J. Noordijk - Ad. Visser1 - O L. Neleman - B. Loosjes1 - O F. van de Wetering - F. MeiaardO - 1 C. Verbiest - W. VilleriusO - 1 nodig zijn voor het ziekenvervoer van en naar dat ziekenhuis, zoals dat sinds eni gen tijd ook geschiedt op Schouwen en Duiveland. Een ziekenauto past in elk plan, hoe groots ook opgevat, en kan in geen enkel gemist worden. Voor grootse plannen heb ik reeds genoeg geijverd, maar zo lang dit niet gaat, moet men zijn boog maar wat lager richten. Dat zoiets eigen lijk uit moest gaan van de gezamenlijke Groene Kruisverenigingen op ons eiland, is een stelling, die ik al jaren bepleit heb en daarom heb ik getracht een Centrale Vereniging tot stand te brengen. Maar probeert men zoiets, dan heeft de ene dit en de andere vereniging weer een ander bezwaar, 't slot is, dat door sleur en ge brek aan samenwerking niets op dit gebied tot stand komt op ons eiland. Was er zo'n vereniging, dan liet ik dit plan gaarne daaraan over, maar omdat men daartoe zo weinig samenwerking toont, heb ik besloten de koe zelf maar bij de hoornen te vatten, in de overtuiging, dat een goed ingerichte ziekenauto altijd een stap in de goede richting zou blijken, welke verbetering op ziekenvervoer of verpleging men ook zou willen nastre ven. Laten wij echter bij dit streven naar het betere het goede niet verwerpen, want dan lopen we groot gevaar, dat ten slotte geen van beiden tot stand komt." Welk merk auto? Dokter Van Gelder ging er in eerste instantie vanuit om een Ford aan te schaffen, want de firma Dolk raadde aan een ziekenauto te doen bouwen op een Fordchassis. De Fordmotor is een voudig, betrouwbaar, sterk. In de afgelo pen winter heeft hij zich altijd schitte rend door de modder en de sneeuw heen- geslagen, hoe slecht de wegen ook waren, wat iedere meer deftige motor hem lang niet zo na zou doen. 't Is waar de Fordcarrosserie is wat licht, hoewel voor de kleiwegen op de Zuid-Hollandse eilanden, misschien juist daardoor de doelmatigste, als men altijd van de auto gebruik wil kurmcn maken. De carrossericn van de tegenwoordige gesloten Ford's zijn echter reeds zeer verbeterd en zien er in een woord keurig uit. Maar hoe men hierover wil oordelen, met de carrosserie hebben we in ons geval niets te maken, want die laten wc er door de firma Dolk op maken volgens de eisen, die daaraan gesteld moeten worden. En dan hebben we een mooie, goed ingerichte ziekenwagen met een betrouwbare, sterke motor, waarvan de trekkracht door 't aanbrengen van een Ruckstell as, zo gewenst nog enorm opgevoerd zou kunnen worden." Diverse lieden waren het niet eens met deze. "Men was n.l. sterk tegen 'een Ford'. Nu heb ik ook geen bijzondere voorliefde voor dit merk. Maar 'k heb 'de Ford' den afgelopen winter leren kennen als een sterken en zeer betrouwbaren motor en daarop komt 't maar aan. Heeft men daar andere ervaring opgedaan Daarop komt 't immers aan; niet op een zekere voorin genomenheid tegen 'een Ford'. Zoals vroeger gezegd, gaat het hier alleen om het Fordchassis. Nu heeft pas een renwa- gcn op zo'n chassis gebouwd den groot- en Belgischen Prijs gewonnen in een wedstrijd, die 24 uren duurde en was de enige wagen die 't eindpunt bereikte met een gemiddelde snelheid van 76 km in 't uur en verleden jaar veroverde zo'n Ford in den grooten Amerikaanschen wed strijd te Indianapolis met een snelheid van 165 km per uur de 4e plaats tegen de sterkste, speciaal gebouwde rennion- sters. Nu kan men uit vooroordeel natuurlijk wel zijn schouders ophalen over een Ford chassis, maar een nuchter oordee lend mensch geeft zoiets toch te denken want de eischcn die aan motor en chassis in zo'n wedstrijd gesteld worden zijn buitensporig zwaar, dat alleen eerste klasse auto-bouwers er aan kunnen den ken aan zoiets deel te nemen en alleen de best gebouwde chassis hebben kans zo'n proef te doorstaan. Wil men echter een ander, duurder chassis, 't is mij uitste kend, als de Dames en Heren ons door hun bijdragen dan daartoe in staat willen stellen." De Ziekenautocommissie Omdat dokter Van Gelder de kar niet alleen kon trekken, werd er een Zieken autocommissie benoemd, bestaande uit de heren: C. van Gelder en de burge meesters van de gemeenten die tot dan toe de meeste belangstelling en steun gegeven hadden aan het ziekenautoplan: Sterk, Brinkman, Nieborg, Van Schou wen en De Winter. Op 28 februari 1925 verscheen van deze commissie een persbericht, waarin werd medegedeeld, dat thans reeds een goede zesduizend gulden verkregene is voor dit doel, waartoe de verschillende gemeenten tot heden in zeer verschillen de mate hebben bijgedragen. Nieuwe Tonge en Herkingen hebben zich schitte rend gehouden en staan bovenaan, als 't overal zo was gegaan, zou er een bedrag van wel 23.000,- zijn verkregen. (wordt vervolgd) Middelharnis Jan Both afd. Zeeland Wij hebben het genoegen u uit te nodigen op de jaariijkse bijeenkomst van de afde ling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulce rosa Vereniging Nederland. De bijeenkomst wordt gehouden op zater dag 16 november a.s. in Motel Goes te Goes (afslag Goes zuid). Tijd 11.00 tot 15.00 uur. De zaal is open vanaf 10.30 uur. Na een kort huishoudelijk gedeelte zullen lezingen gehouden worden door: 1prof. dr. S. J. H. van Deventer, hoofd polikliniek maag-, darm- en leverziek- ten van het AMC te Amsterdam. Nader ingegaan zal worden op het inzicht dat Crohn en colitis ulcerosa het gevolg zouden kunnen zijn van een op hol geslagen immuunsysteem in de darmen, welk heeft geleid tot snelle en succes volle ontwikkelingen in het uittesten van nieuwe medicijnen. Het verst gevorderd zijn de onderzoeken naar Anti-TNF en IL 10, maar ook andere behandelingswijzen staan op stapel. 2. dr. J. H. C. Kuipers, algemeen chirurg verbonden aan het Academisch Ziekenhuis te Nijmegen. In 1980 pro moveerde hij op het proefschrift 'Over de perianale fistel'. Onder zijn leiding zijn een aantal Amerikaanse projecten in Nijmegen opgestart. De lezingen willen wij door middel van een gezamenlijke lunch onderbreken, hier door kunnen/zullen de onderlinge contac ten worden verstevigd. Uiteraard bestaat de gelegenheid om vragen te stellen aan de sprekers. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor leden, familieleden en belangstellen den. In verband met het verstrekken van een (gratis) lunch verzoeken wij u zich (telefo nisch) aan te melden bij Leny Jansen, Pr. Christinasü-aat 9 te (4691 TH)Tholen, tel. (0166)603834. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. Uy flakkee verhuizingen b.v. VRIJPAG 1 NOVEMBER 1996 NIEUWE TONGE - Morgen, 2 novem ber is er in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge een Hervormingsavond. Aanvang 19.30 uur. Sprekers zijn ds. A. Belder en ds. J. C. de Groot, Dordrecht. Er wordt een col lecte gehouden voor de Stichting Ont moeting. Organist is Martin Weststrate uit Kloetinge. Hè kom jij ook? Opdat wij Gods daden niet zouden vergeten. Jong en oud, harte lijk welkom! Uitslagen 28 oktober Denk en Zet - Goes/Zierikzee5 -11 Afdeling 1: A. Verolme - C. Polder1 -1 Afdeling 2: P. van Brussel - J. Lodder1 -1 A. Knape - A. Krijgsman1 - 1 A. van der Veer - G. Zaaijer3 - O F. Noordijk - R. Jacobs3 - O J. A. Gebuis - J. A. van HoornO - 3 Afdeling 3: H. Noordijk - J. Verbiest3 - O J. Groenendijk - J. van der KooijO - 3 J. Nipius - G. M. KoeseO - 3 T. Staal - J. HollemanO - 3 Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 324Ü AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 4(X) punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Om gelijk met de deur in huis te vallen. Oom Ko heeft een probleempje. Verleden week is er bij het Eilanden- Nieuws een rode envelop aangekomen met enkele oktobcroplossingen erin. Helaas staat er nergens een afzender op. Wil degene die dit per ongeluk vergeten is nog even zijn of haar naam laten weten? Dan kunnen we mooi de punten geven aan de juiste persoon. Een kruiswoordraadsel doen we niet zo erg vaak. Ga er nu maar eens mee aan de slag! Horizontaal: 1Groeide op aan het hof van Farao. 3. Laat des bozen wens gelukken. (Ps. 140:8 berijmd) 5. De maan stond stil in het dal van .on. (Joz. 10:12) 7. Als je moe bent krijg je het. 10. Man van Naomi. 11. De pottenbakkers uit 1 Kron. 4:23 woonden erbij. (Het enkelvoud ervan!) 1Zoon van Jozef. 2. Profeet die een kaal hoofd had. 5. Vrouw die de kleine Joas verstopte. (2 Kon. 11:2) 6. Abraham hoorde dat hij een zoon zou krijgen. Toen viel Abraliam op zijn aangezicht, en hij (Gen. 17:17) 8. Naam van het brandoffcraltaar in de tempel. (Ezcch. 43:16) 9. Toen zij nu aan het van het doornbos aankwamen. (Gen. 50:10) Weten van wie de volgende puzzel afkomstig is? Van Richard Buscop (Oude-Tonge). Eerlijk schrijft Richard in zijn brief dat hij hem niet zelf gemaakt heeft. Hij vond de opgave in een boekje en hierbij geeft hij hem door aan ons. Volg de lijnen vanaf de letters die boven aan staan helemaal naar beneden. Via allerlei kronkelwegen moet je ze dan in de onderste rondjes plaatsen. Wat lees je dan? Elize Boeder (Ede) Vakantie en uitslapen! Ja, ja dat wil wel lukken. Jammer dat we elkaar niet gezien hebben op de Wegwijsbeurs. Het had gekund afgelopen woensdag. In groepjes van drie of vier maken jullie dus met bic iets over ziekte en gezondheid. Een werkstuk (verslag), een poster en een presentatie. Typ ze! Wat zit je week na de herfstvakantie tjokvol met repetities. Alle leraren hebben blijkbaar cijfers nodig. Sterkte! Maaike Boeder (Ede) Gelogeerd bij opa en oma in Middelharnis. Ja, dan kun je gelijk mooi de oplossingen bij de krant door de bus duwen. Probeer saampjes maar zoveel mogelijk Bijbelnamen te vinden met die ren erin. Ga je gang. Heb je veel dingen gekocht op de Wegwijs? 1. Michael of Malchia (12 punten) Vele anderen waren mogelijk, zoals Lamech, Micha enz. Alleen brach ten die minder punten op! A. Agapomis 2. 1-2: Silas; 1-5: Storm; 2-4: Stoel; 3- 4: Kabul, kernel; 4-8: Lydia; 5-6; Mozes, Mozes; 5-7: Medië; 7-11: Ekron; 8-10: Aaron; 9-10: Ruben, raven; 10-14: Naama; 11-12: Nimsi, Naomi; 11-13: Noach; 13-14: Hanna. B. Nederland, daar wonen wij. 3. Adam, Eva, Izak, Jakob, Rebekka, Samuel. Petra Jansen (Castrlcum) Leuk dat je weer eens iets schreef, dat was namelijk een heel tijdje geleden. Fijn op vakantie geweest in Ucghelcn. Dat je daar tijd had om te puzzelen zeg! Welke leuke dingen deden jullie daar? Aagje de Boer (Leek) Jij bent in je sas met die zwarte piano zeg! Dat schiet op, na enkele lessen al in deel 2. Die Wouter reist wat af. Aagje zelf wordt een echte hotclslaper. Pas maar op dat je er niet hoteldebotel van wordt. Het zal inderdaad een grappig gezicht geweest zijn: Jij met die knuffel beer. En de mensen maar denken dat het een slaapkrocltje was. Hartelijk dank voor je frisse brief met altijd weer leuke nieuwtjes. C. O.a.: Tandenborstel, kussen, onder broek, proviand, tent 3x, haarbor stel, broek, zeep, washand, zakdoek, boeken, tandpasta, slaapzak, deodo rant, jas, wekker, pet, pas, pan. schoenen, scheerzeep, sokken, pyama. 4. Anna, Beth-Joab, David, Egypte, Gog, Henoch, Isaï, Koekoek. D. Nieuwsblad. Elize en Marijke verdienden alle bei een bon. Geluk ennee dames! Iedereen gegroet! -1^:' V.yB?KBN)E Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VB{HUiZB?S Tel (0187)482188 Tel (0181)320016 Tel. (0111)413163 Tel (0186)613624 Verticaal: 1 3 7 a 9 t 6 10 11

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 4