EIIAriDEII-niElJWS Potermarkt en bietekoppen op Diekhuusplein Zingen voor de bus Overdenking T |®TOYOTA| KOM DEZE WEEK NAAR ONZE SHOWROOM uit de Heilige Schrift stoppen of dooi^aan? VERKOOPDAG HET ,glJk VENSTER Ik geloof de weder opstanding des vleses VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 No. 6549 Blik op kerk -^i en samenleving cy - Uitlevering - Strafmaat Het recht moet z'n loop hebben, zegt het spreekwoord. Maar in de praktijk is het dikwijls niet eenvoudig om het recht ook z'n loop te léten hebben... Dat wordt mede veroorzaakt door het feit dat de strafmaat van het ene land soms sterk af wijkt van die in het andere. Neem nu het geval van het Amerikaanse echtpaar Mooring. Die twee zijn in Ame rika veroordeeld wegens verboden wa penbezit en overigens kleinschalige hen nepteelt. Ze zouden in de Verenigde Sta ten een gevangenisstraf van twintig jaar moeten uitzitten. Maar... ze zijn uitge weken naar Nederland en uiteraard heeft Amerika gevraagd om hun uitlevering. Over dat laatste is nogal wat te doen ge weest. Want in Nederland zouden de Moorings voor genoemde feiten hoog stens een paar maanden hebben gekre gen. Daarom is een aktiecomité van be-kende Nederlanders in het geweer gekomen om te trachten die uitlevering te verhinderen. De kwestie is uitgevochten tot voor de Hoge Raad, die uitsprak dat er juridisch geen gronden zijn om de uitlevering te weigeren. Het enige dat minister Sorgdrager over blijft zou zijn een beroep op het Euro pees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Maar wanneer zij op deze grond uitlevering zou weigeren, dan krijgen we onherroepelijk van de Verenigde Staten te horen dat wij ons niet moeten bemoeien met hun rechtsple ging. En naar ik meen zou dat terecht zijn. Wij in ons tolerante landje kunnen wel vinden dat twintig jaar gevangenis straf voor dergelijke vergrijpen buiten alle proporties is, maar wie zijn wij dat we ons vérgaande gedoogbeleid aan andere landen zouden mogen opleggen? Een heel ander geval, dat ook het nodige stof heeft doen opwaaien, is dat van een Nederlandse sekstoerist, die op de Filip pijnen zes kinderen heeft misbruikt. De zaak kwam aan het licht doordat de ver dachte bij het Kruidvat foto's wilde la ten ontwikkelen. Nadat een medewerker de politie had getipt werden in zijn wo ning tal van pornobanden aangetroffen met beelden van sexuele handelingen met jonge Filippijnse meisjes. Voor de Haagse rechtbank werd de man veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Hij is daarmee de eerste Nederlander die in eigen land werd veroordeeld voor een in het buitenland gepleegd vergrijp. Met dit vonnis heeft de rechter uiteraard een voorbeeld willen stellen. Het is ech ter wel van belang dat de zaak internatio naal wordt aangepakt en dat de strafmaat in het ene land niet te veel afwijkt van die in het andere. Want zoals de zaken nu staan kunnen sekstoeristen, om een veroordeling in Nederland te ontlopen, zonder meer uitwijken naar landen als Vietnam en Cuba, waar hun aktiviteiten niet strafbaar zijn. Uiteindelijk hebben we een waarschu wend voorbeeld vlak over de grens. Het gaat omhet welzijn en zelfs om het leven van minderjarige kinderen. Waarnemer Zaterdag 2 november wordt er weer Potermarkt gehouden op het Diekhuusplein. Vanaf 10.00 uur zullen kraampjes zijn ingericht, waar poters met spek en andere win- terkost te verkrijgen zijn. Voor de kinderen zijn vanaf 10 uur suikerbieten beschik baar, waarmee bietekoppen gemaakt kunnen worden. Deelname aan de bietekoppen- wedstrijd is gratis, maar kinderen moeten eigen gereedschap meenemen. Om vier uur 's middags worden de origineelste koppen beloond met een prijs. De Potermarkt wordt 's middags muzikaal opgeluisterd door de volksmuziekgroep Zeeuwse Rei. De potermarkt is een initiatief van Winkelcentrum D'n Diek, het Hervormd Jeugd werk en het Diekhuus. Veel nieuwe modellen en occasions. Automobielbedrijf FlakkeeB.V. Dorpsweg 28 3245 VC SOMMELSDIJK Tel. (0187)48 44 66 Schakelklub Stellendam Deze heeft voor a.s. zaterdag een bow- lingavond op het programma staan. Om een goed overzicht te krijgen hoeveel er mee gaan, kan er t/m woensdag opgege ven worden onder tel. 491893 of 492430. De kosten zijn 3,-. We beginnen om 19.30 uur, maar de Schuur is om 19.00 uur open. Tot ziens op de klub. op D.V. vrijdag 15 november a.s. vindt in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk een zangavond plaats waarvan de op brengst bestemd zal zijn voor de aan schaf van een bus voor de gezinsver vangende tehuizen: Salem, Sjaloom, Refugium en Eben-Haëzer. Dit doel zal u ongetwijfeld bekend in de oren klinken aangezien er al tal van acties voor gehouden zijn/nog worden. Aan deze zangavond werken mee: Jeugd- koor 'De Blijde Klanken' uit Alblas- serdam. Dit koor bestaat ruim 15 jaar en telt ongeveer 75 leden. Henriëtte van Maelsaeke is al 6 jaar de enthousiaste dirigente van dit jeugdkoor; Chr. Jeugd- koor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge o.l.v. Peter Wildeman. Dit jeugdkoor is in 1986 opgericht en telt momenteel 65 leden. ledere dinsdagavond wordt er ge repeteerd in 2 groepen. Eerst de groep jongens en meisjes tot 16 jaar en daarna alleen de meisjes van 12 jaar en ouder. Dit koor heeft reeds aan meerdere cd- opnames meegewerkt zoals: 'Jeruzalem is welgebouwd', 'Jezus, Hij zal komen' en de nieuwste dubbel-cd waar alleen de meisjesgroep op te beluisteren is, geti teld: 'O, Machtig God'; Erica Moree- V. d. Kolk zal de koren op dwarsfluit be geleiden. De piano en het orgel zullen bespeeld worden door Peter Wildeman. Tijdens deze avond zullen ook de bewo ners van enkele gezinsvervangende te huizen hun eigen repertoire ten gehore brengen. Tevens zullen zij met de jeugd- koren en aanwezigen enkele liederen zin gen. De leiding is in handen van ds. J. C. den Toom. Wilt u deze bijzondere zangavond bij wonen? U bent van harte welkom. De aanvang is 19.45 uur; toegang gratis. Een Hij zal de laatste over het stof opstaan; En als zij na mijn huid dit doorknaagd zullen hebben, zal ik uit mijn vlees God aanschou wen; Denwelken ik voor mij aan schouwen zal, en mijn ogen zien zullen, en niet een vreemde; mijn nieren verlangen zeer in mijn schoot. (Job 19:25b-27) Na zijn getuigenis dat de Heere zijn Verlosser leeft laat Job ons ook horen van zijn geloof in de wederopstanding van het lichaam. Zittend op de ashoop, verlaten van vrouw en kinderen, aange klaagd door zijn vrienden belijdt hij: "En Hij zal de laatste over het stof opstaan". Daarmee bedoelt hij te zeggen dat hij op de jongste dag zal opstaan uit het stof. Zijn lichaam zal eenmaal verrijzen. Daarvan is hij vast overtuigd. Dan zal wel zijn lichaam doorknaagd zijn en ont bonden. Maar toch zal hij met een ver heerlijkt lichaam zijn God aanschouwen. En wat zal dan blijken? Wel, dat die God geen vreemde voor hem zal zijn. God zal hem kennen, omdat Hij hem hier op aarde ook gekend heeft. Dit woord is een oud-testamentische profetie van de wederopstanding van het vlees en van het eeuwige leven. Job spreekt heel gemakkelijk over het graf. En dat is ook wel voor te stellen, wanneer we beden ken dat deze man ook dicht bij de dood en het graf heeft geleefd. Hij is vel over been en hij weet dat het nog erger zal worden. Straks zal heel zijn lichaam worden doorknaagd. Die werkelijkheid zet hij niet van zich af, maar houdt er ter dege rekening mee. En het is de realiteit ook voor ons. We moeten de dood en het graf maar niet wegdenken uit het leven. Want dan bestaat het gevaar dat we niet bereid zijn in ons stervensuur. En dat komt wel, of we eraan willen of niet. En nu ligt het er maar aan of we deze dingen onder ogen kunnen zien, zoals Job het hier doet. Namelijk in het licht van de wederopstanding ten eeuwigen leven. En dat kan alleen wanneer u Job hebt nage zegd: "Ik weet, mijn Verlosser leeft". Daarom jaagt voor Job nu de dood geen angst meer aan. Want sterven betekent voor hem God aanschouwen. Hem zien. En dat niet zomaar, voor een korte perio de, maar langdurig, voor altijd, zonder enige onderbreking. Straks hoeft hij Hem nooit meer uit het oog te verliezen. Mag dat ook uw uitzicht zijn over de dood- sjordaan heen. Dan kan er van alles zijn dat u temeerdrukt, dan is er toch uitzicht en hoop en kijkt u anders tegen uw ster vensuur aan. Want dan wordt dat een doorgang en een toegang tot de eeuwige vreugde. Die verwachting heeft alleen grond door het geloof in de Heere Jezus Christus. Dat kan alleen wanneer u met Hem verbonden bent. Als Hij geen vreemde voor u is. Als u Hem persoon lijk mag kennen als uw Heere en God, uw Heiland en Zaligmaker. Als Hij uw Losser is. Die de losprijs heeft betaald, op Golgotha's heuvel, waar Hij zijn bloed heeft gestort en zijn leven gege ven. Maar Hij bleef niet in het graf. Het is pasen geworden. Hij is opgestaan uit de dood. Hij heeft het graf achter zich gelaten. En Hij zegt tot allen, die de toe vlucht tot Hem nemen; "Ik leef en gij zult leven". Welk een troost, wanneer u ziek bent en altijd pijn moet lijden. Als u gehandicapt bent, of niet meer kunt door de gebreken van de oude dag. Als het zicht minder wordt en u niet meer zo goed kunt lopen. Wat is het dan een troost om te mogen belijden Ik geloof in de wederopstanding des vleses en ik geloof een eeuwig leven. Dan mag u God zien van aangezicht tot aangezicht. Dan gaat het geloof over in aanschou wen. Dan is alle leed voorgoed voorbij en zijn alle sporen van de zonde uitge wist. Dan mag u met een verheerlijkt lichaam Jezus zien in zijn heerlijkheid. Ja nog meer, dan zult u in Christus ook ervaren dat de Heere geen vreemde voor u is, maar u kent en uw zaak ook zal beslechten. Om aan die zalige verwach ting deel te krijgen is het nodig dat de Heere hier geen vreemde voor ons is. Als Hij vreemd voor ons is en blijft zal Hij eenmaal tot ons zeggen:" Ga weg van Mij, De heb u nooit gekend". Als het zo met u is, laat het u dan uitdrijven tot Hem, Die gaarne bereid is om ook uw God te willen zijn. En wanneer u Hem mag kennen dan mag u heenzien over de dood en het graf naar het moment waarin u ook met uw vlees uw God zult aan schouwen en verzadigd zal worden met zijn goddelijk beeld. Job is nog niet aan het einde van zijn belijden gekomen. Nadat hij een getuigenis heeft afgelegd van zijn hoopvolle verwachting verne men we uit zijn mond ook iets van zijn vurig verlangen om bij de Heere zijn God te mogen zijn. Immers Job zegt; "Mijn nieren verlangen zeer in mijn schoot". Dat verlangen gaat met een sterk heimwee gepaard. Hij verlangt daarnaar vanuit het diepst van zijn ziel. Er is een brandend heimwee in zijn hart om zijn God eenmaal te mogen ontmoe ten. Zijn vrouw zegt: "Zegen God en sterf' dat is zeg God maar vaarwel en maak er dan een einde aan. Maar Job zegt: "Ik verlang naar Hem met een groot verlangen". Naar Hem dorst zijn ziel. En die wens wordt zeker vervuld. Eenmaal zal God hem geven waar hij zo sterk naar verlangt. Hij zal zijn Veriosser zien. Hij zal eeuwig wandelen in het vro lijk levenslicht. Want zalig is hij die heimwee heeft naar Huis. Eenmaal komt zo iemand ook zeker Thuis. Ik hoop van harte dat dat ook zo is met u. Dat ook bij u dat verlangen leeft om eenmaal thuis te komen om voor eeuwig bij de Heere te zijn, verlost van de zonde zelf en de last die ze veroorzaakt. Wat zou de reden zijn, dat er onder ons zo weinig over de toekomst gesproken wordt. Hoe komt het toch dat er onder ons zo weinig wordt uitgezien naar de dag van Christus wederkomst. Onze oude heidelberger zegt ervan dat we in alle droefenis en vervolging met opgerichten hoofde met verlangen Christus uit de hemel ver wachten. Wordt die verwachting zo wei nig onder ons gevonden omdat er geen droefenis en vervolging is. Of komt het wellicht dat we het hier wel best hebben. Zozeer dat we volop tevreden zijn met hetgeen er in ons leven is, omdat we geen weet hebben van hemelse en god delijke zaken. Komt het omdat ons de dingen van het koninkrijk van God ons niet interesseren en we onze handen meer dan vol hebben aan het goed dat vergaat. Job is zwaar beproefd. En in die beproeving is hij zwaar bestreden. Hij was wat die dingen betreft niet anders dan wij. Maar toch is hij er boven uit gekomen. Toch is het rustig en kalm geworden in zijn gemoed. En als u vraagt hoe, dan mag het antwoord heten: Toen hij de Heere als zijn Verlosser mocht zien. Zo wordt het rustig in het hart van een mens als het stormt van bin nen, als de boze ons aanvecht, als en moeten en zorgen in ons leven zijn. Het wordt rustig in ons hart als we niets meer over houden van onszelf en het moeten hebben van God. Als we op de plaats komen van de dichter van Psalm 42: "De Heere zal des daags zijn goedertieren heid gebieden en des nachts zal zijn lied bij mij zijn, het gebed tot de God mijns levens. Of nog anders gezegd als u komt op de plaats waar Job eindigde bij de Verlosser, Christus Jezus de Heere. In Hem vinden we rust geborgenheid en zegen voor leven en voor sterven. Sommelsdijk JCdT Borstvoeding: Het lijkt vantevoren vaak zo gemakkelijk en vanzelfsprekend: „Ik ga borstvoeding geven". Je moeder gaf het ook, en je zus en... Maar nu jij... Borstvoeding geven is een kunst! Een kunst kun je, zowel moeder als baby, léren! Soms met vallen en opstaan. Maar toch... Er zijn vrouwen die hebben gelijk de kunst 'te pakken'. Soms zijn er wat startmoeilijkheden: kloofjes, te weinig melk? een baby die de borst niet zo goed pakt. Het is altijd fijn als je met je vragen terecht kunt bij andere a.s. en voedende moeders. Ervaringen uitwisselen met elkaar! Ja toch? Heb je hiervoor interesse, dan kun je te recht op de moedergroep; dat zijn infor matie-avonden van borstvoedingsorga nisatie La Leche League. WAAR/WANfNEER? SOMMELSDIJK op woensdag avond 6 november om 20.00 uur. (Voorstraat 17) Koffie/thee staat klaar om 19.45 uur. OUDDORP op dinsdagavond 12 november om 20.00 uur. (Let op! nieuw adres: Rustburg 44). We beginnen om 20.00 uur. Thema's: in Sommelsdijk: „Kan ik nu nog door gaan met de borstvoeding?" in Ouddorp: „Hoe voorkom je proble men in de eerste weken?" Alle a.s. en voedende moeders (baby mag mee), werkers in de gezondheids zorg en andere belangstellenden zijn van harte welkom! De kosten voor zo'n avond zijn: 3,- voor donateurs; ƒ5,- voor niet-donateurs (2x koffie of thee inbegrepen). Voor hulp en/of informatie over borst voeding, kun je contact opnemen met: Carla van Gils (0187-631716) Anneke Akershoek (0187-492498) Wij verhuren ook de electrische kolf. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 2 november 1996 hoopt de Ned. Hervorm de vrouwenvereniging 'Lydia' te Mid- delharnis haar jaarlijkse verkoopdag te houden. Er is van alles te doen op deze dag. U kunt bij ons terecht voor onder andere handwerken, boodschappen, waaronder kaas, eieren, boter, yoghurt en karne melk; ook slaatjes, fruit en jam, advo caat, koek en nog vele andere dingen. Ook nieuwe boeken en oude boeken heb ben wij deze dag in ons assortiment. Neem ook vooral de kinderen mee, want ook voor hen is er bijvoorbeeld een grab belton, enveloppentrekken, knikkerspel, sjoelen en verkopen wij snoep. De opbrengst van deze dag is bestemd voor onze Ned. Hervormde kerk en voor het vakantiewerk voor gehandicapten van onze bond. Komt u deze dag gezellig naar 'De Hoeksteen' te Middelharnis, want ook kunt u bij ons een kopje koffie of thee drinken, met ietsTekkers erbij. De dag begint 's morgens 10.00 uur en eindigt 's middag 16.00 uur. Iedereen is heel hartelijk welkom! Tot ziens dus op D.V. 2 november! Van rijzend Licht Eenzaam staat te midden van tame lijk hoge duinen, slechts een paar minuten van het strand, een huisje. Klein is 't, maar schoon. De verf is op vele plaatsen verdwenen onder het ijverig boenen van nijvere handen. De kleine ruiten blinken als spiegeltjes en de gordijnen daarachter zijn hagel wit. 't Is in de vroege zomermorgen. Uit de purperen oosterkim rijst de zon, en zendt haar eerste stralen over de wachtende aarde: haar herauten, die het vogelkoor wekken, om jubelend haar te begroeten. Door de heldere ruiten van de kleine duinwoning schuift ze haar gouden bundels en de nachtdonker- te kruipt voor haar weg in de uiterste hoeken. Daarbinnen. Stil, zie en luister! In de hoek, tegenover het raam, bevindt zich een bedstee. Op het kussen rust het uitgeteerde hoofd van een vrouw; haar witte, dunne vingers liefkozen voor het laatst de donkere krullebol van haar jongste lieveling, de kleine Emmy. En, de hoofden naar haar toegebogen in uiterste spanning, staan daar de anderen: twee mannen, die een al oud en grijzend, de ander in de kracht van zijn leven; een jongen van dertien en een meisje van veertien jaar. Hoor, de zwakke, stervende moeder spreekt! Over haar gezicht glanst schijnsel van hemelse vrede, als de lippen in blijde trilling zeggen, wat het brekend oog in vervoering verwacht: „Ja, kom, Heere Jezus... kom!" En dan, als haastte zich de ziel het aardse kleed af te leggen: „Dag Jan, dag vader, dag Em, dag Ste ven, dag Greet!" .En, terwijl Jan Harmsma het geliefde gelaat met tere afscheidskussen overdekt, fluisteren de lippen: „Ik kom..." Dan breken de ogen en de strijd is volstreden. Dof weeklagen snikken in de duinwoning, de snik ken van vader, man en kinderen. HOOFDSTUK 2 Licht en Donker Harmsma was visser van beroep. De oude grootvader, zeventig jaar oud, woonde bij zijn zoon en zijn schoondochter in. In vrede en eensgezindheid leefde dit gezin te mid den van de duinen in de kleine woning. Wat kon het op de winteravonden gezellig zijn in het zindelijke vertrek, wanneer vader, dampend uit de lange gouwenaar, aan de haard zat. Hoe konden dan Steven en Greet aandachtig lui steren naar de eindeloze verhalen van grootvader, verhalen uit zijn zeemansleven. Of, in de zomer, wat heerlijk plekje was het daar op de bank voor 't raam, als de daghitte minderde, frisse koeltjes het voorhoofd streelden, en prettige kout de uren deed vliegen. Maar hoe vaak ook was de vrome moeder haar kinderen voorafgegaan in 't lezen uit Gods Woord, in het gebed voor hen, allen zo lief; als de storm op de kust raasde en het doffe golfgebulder allen met angst en zorg vervulde. En, als dan na storm en ontij, de lang verwachte weer het smalle duinpad opklom, dat naar de nede rige woning voerde, dan snelden allen hem tege moet en straalden de blijdschap en de dankbaar heid uit aller oog. Zó werd de band van liefde steeds vaster gesnoerd om dit gezin, en zelfs tegenspoed kon hem slechts hechter maken. En nu? Daar was de wrede dood gekomen. Lang had hij geslopen rondom de woning, en eindelijk was hij binnengedrongen, en geen liefde of medicijn hadden hem kunnen wegduwen. En toch, al vervulde droef heid aller ziel, toch was er in die bittere smart iets, dat verlichting gaf; het besef, dat de lieve dode thans leefde omhoog! Ach, er was zo lang gehoopt! Want langzaam, o zo langzaam was het gegaan. Met een kuch begon het en het eindigde in de doodsnik. Neen, zonnestraal, dring niet zo dartel door de kier van de gesloten blinden. Danst niet, kleine stofjes, in de glinstering van dat licht. Bloemen in 't ven ster, ontplooit geen nieuwe knoppen. Maar komt, sombere misten; komt, donkere regen luchten, kom, stormwind, en huil een weeklacht om de hoeken van 't sterfhuis; kom, nacht, zwart en donker en sprei uw schaduwvlerken uit, wijd uit! Drie dagen daarna verliet een kleine stoet de woning. De dode werd weggedragen. In het klaaghuis waren woorden gesproken van deernis, van rouw, maar Gods dienaar had uit Gods woord óók gesproken van troost, want zalig zijn de doden, die in de Heere sterven, van nu aan! En toen de kist daalde in de groeve, staarde wel het oog, vol tranen, omlaag; maar bij het weerke ren, hief toch vaders blik zich ook weer omhoog: waarom de levende gezocht bij de doden? HOOFDSTUK 3 Afstand wintig minuten van Harmsma's woning ligt het vissersdorp, 't Zijn meest kleine, arme lijke huisjes, voor 't grootste deel rond de kerk gebouwd, alsof ze in hun nietigheid zich vei liger gevoelen in de nabijheid van de oude, hoge toren. Afgescheiden van de andere huizen, aan de uiter ste zij van het dorp verheft zich een sierlijk ge bouw, een villa, omgeven door een grote, fraai aangelegde tuin. 'Duinoord', prijkt in vergulde letters op het hek, dat de tuin naar alle zijden omgeeft, 't Is tien uur in de morgen. In de tuin trippelt een meisje van een jaar of vijf. Dartele lokjes dansen met het lieve kopje mee, als de kleine door de kronkelpaadjes huppelt, om een bloempje te plukken, dat ze straks weer wegwerpt, om jacht te maken op een luchtig vlindertje. Uit een openstaand raam klinken af en toe de vro lijke tonen van een piano. Een dame vertoont zich aan het raam en zoekt blijkbaar de kleine. „Emmy, waar zit je?" „Hier moe!" en de kleine springster staat opeens stil en richt de ogen naar haar moeder. „Kom Em, je mag uit!" De deur wordt geopend en Em vliegt in de armen van moeder, die haar al opwacht. Hoe weelderig is daar binnen alles ingericht. Zie die vestibule, die grote, rijk gemeubileerde ka mers. En geen wonder. Die hier woont, is de voorname reder Barends, de man, die aan bijna de helft van de bevolking van het dorp werk verschaft. Hoeveel kielen heeft hij niet op zee of op de ree, die hem schatten opleveren en zijn vermogen van jaar tot jaar doen groeien. Als hij de dorpsstraat doorstapt, licht elke visser eerbiedig de pet. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3