B Woon-werk-fietsen net zo gezond als sporten! Flakkeese tafeltennis- kampioenschappen Itnabo maakt het waar ^^?^-Ö DIEREN OPVANG Milieutest in de Gemeenschapsbibliotheek Opbrengst verkoping Geldershof Uitslag verloting 'Geldershof ESSEL I NK Voor al uw boeken naar de boekenboerderij te Middelharnis VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 FAMILIEBERICHTEN JACOB DE GEUS JACOB DE GEUS OOM JAAP JACOB DE GEUS JAAP DE GEUS BASTIAAN LEENDERT HOKKE VOOR DE MOOISTE BADKAMERS EN PROFESSIONEEL ADVIES DANKBETUIGING Wij hebben alle nieuwe boeken in voorraad, maar ook heel veel tweedehands. Kom gerust eens snuffelen. Tot ziens op Bouwdijk 11 in Melissant Tel. (0187) 60 26 57 OPHALEN OUD PAPIER Persoonlijke milieutest '•P^- Prijsvraag Tentoonstelling Goeree-Overflakkee Tel/fax (0187) 651887 VERMIST te Stad a/h Haringvliet: Grijs-witte poes, 4 jaar. GEVONDEN te Oude Tonge: op Molendijk, zwart wit katje. GEVONDEN te Middel harnis: zwart-witte kat. Zwarte vlek op de neus. Draagt een blauw bandje met een belletje. GEVONDEN te Som melsdijk: Cypers katje, bruin gestreept, witte pootjes wit befje. Draagt bandje met belletje. Kat (waarschijnlijk kater) is klein van soort. VERMIST te Oude Ton ge: Grijs-zwart gecyperde kater (gecastr.), wit snoet je, wit halsbandje met adreskokertje. VERMIST te Nieuwe Tonge: Zwarte poes, vrij klein, draagt een bandje. VERMIST te Stellen- dam: Zwarte hond (briard), lang haar, reu. Fietsen kent vele voordelen: het is beter voor het milieu dan autorijden, veiliger, op kleine afstanden sneller èn het kost vee! minder. Maar Hetsen is vooral heel gezond! Elke dag bewegen kan risicofactoren voor hart- en vaatziekten - zoals een hoog cholesterolgehalte en een hoge bloeddruk - positief beïnvloeden. Boven dien vertraagt bewegen osteoperose (bot- ontkalking) en gaat het stress tegen. En zo zijn er nog veel meer aandoeningen te bedenken waar bewegen een goede re medie voor is. Fietsen is bewegen. Maar hoe gezond fietsen is, was tot voor kort eigenlijk nog nooit wetenschappelijk aangetoond. Deze maand zijn echter de uitkomsten bekendgemaakt van een wetenschappe lijk onderzoek naar de effecten van woon-werk-fietsen bij mensen die tot dan met de auto of met het openbaar ver voer naar hun werk gingen. Het onder zoek werd uitgevoerd door de Amster damse arts dr. U. Zuiderveld en Ingrid Hendriksen, die op dit onderzoek promo veert aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, V.W.S., de Nederlandse Hartstichting en de Stichting Fiets! finan cierden het onderzoek. Betere conditie Aan dit onderzoek deden 122 proefper sonen mee (87 mannen en 35 vrouwen) van 25 tot 56 jaar. De deelnemers moch ten in de zes maanden voorafgaand aan het onderzoek niet lichamelijk actief zijn geweest. De groep werd verdeeld in een fietsgroep en een controlegroep. In het eerste halfjaar fietste de fietsgroep mini maal drie keer per week van huis naar het werk en terug (een afstand van mini maal zes kilometer per dag). De contro legroep fietste niet. Na dit eerste halfjaar was de conditie van de fietsgroep aan merkelijk verbeterd, die van de controle groep was niet veranderd. In het tweede halfjaar mocht behalve de fietsgroep ook de controlegroep het woon-werkverkeer op de fiets afleggen, zonder verdere ver plichtingen betreffende de minimale fiets- frequentie. Na een jaar werden conclu sies getrokken. Het is bekend dat speci fieke trainingsprogramma's, die voldoen aan bepaalde minimumeisen wat betreft frequentie, duur en intensiteit van bewe gen, het fysieke prestatievermogen kun nen verbeteren. Uit het onderzoek blijkt echter dat 'gewoon' fietsen vrijwel het zelfde resultaat oplevert. Met een relatief kleine lichamelijke inspanning kun je je conditie dus verbeteren. Elke dag fietsen Binnen onder andere de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) is recent over eenstemming bereikt voortaan het vol gende bewegingsadvies te geven: „ledere volwassene dient in totaal minimaal der tig minuten middelzwaar lichamelijk ac tief te zijn op de meeste, bij voorkeur alle, dagen van de week". In principe maakt het niet uit of deze inspaiming in één keer gebeurt of in delen verspreid wordt over de dag. Voor dat dagelijkse bewegen is fietsen natuurlijk ideaal, om dat het gemakkelijk is in te passen in het dagelijks leven. Deze richtlijn wijkt af van vroegere richtlijnen omdat men nu spreekt van middelzware lichamelijke activiteit en niet meer van hoge belas ting. Je hoeft dus niet hard te lopen, de positieve effecten van bewegen worden al bereikt door bijvoorbeeld een fikse wandeling of fietsen. De voordelen Behalve dat fietsen gezond is, heeft het nog veel meer voordelen, zowel voor het individu, het bedrijf, het milieu en de economie als de maatschappij. Voorde len voor de fietser zijn bijvoorbeeld: de concentratie schadelijke stoffen waaraan een fietser in het verkeer is blootgesteld, ligt veertig tot zestig procent lager dan die waar automobilisten aan blootstellen. Een fietser bevindt zich namelijk hoger boven de weg, buiten de stroom waar de verontreiniging het hoogst is. Als meer mensen zouden gaan fietsen, betekent dat minder rijdende auto's in een stad en dus voor de fietsers weer minder kans op aanrijdingen met auto's. Vrijwel alle bestemmingen (binnen een bepaalde afstand) zijn per fiets te berei ken. Dus op afstanden tot zeven kilome ter is de fiets een goede concurrent van de auto. Ziekteverzuim Naast alle bovengenoemde persoonlijke voordelen werpen fietsende werknemers ook voor bedrijven hun vruchten af. Het ziekteverzuim kan dalen (algemeen bewegen biedt een betere weerstand tegen stress en een hogere productivi teit). De bereikbaarheid van bedrijven neemt toe. De kosten van parkeervoor zieningen dalen. Het 'groene' imago van het bedrijf wordt versterkt. Sinds 1 sep tember 1995 is er een fiscale stimule- ringsregel voor fietsgebruik in woon werkverkeer. De aanschafkosten van de fiets zijn voor de werkgever aftrekbaar en de werknemer hoeft over deze fiets van de zaak geen of weinig loonbelasting te betalen. Wie geïnteresseerd is in het onderzoek kan de brochure 'Fietsen naar het werk' aanvragen bij: Centrum Gezondheids bevordering op de Werkplek, tel. (070) 3552502. DIRKSLAND Intens bedroefd om zijn te vroeg afscheid, maar dankbaar voor alles wat hij tijdens zijn leven voor ons gedaan en betekend heeft, delen wij u mede dat na een langdurige ziekte zacht en kalm van ons IS heengegaan, mijn lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader, schoonzoon, broer, zwager en oom echtgenoot van Leuntje van Oostenbrugge op de leeftijd van 66 jaar. L. de Geus-van Oostenbrugge Leon en Mirjam 3248 BG Melissant, 31 oktober 1996 Pieterstraat 49 Gelegenheid tot condoleren: zaterdag van 19.00 tot 20.30 uur in het rouwcentrum Nieuweweg 2 te Melissant. De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaats hebben op maandag 4 november 1996 om 14.00 uur op de begraafplaats te Melissant. Aanvang rouwdienst om 13.15 uur in het rouw centrum. Geen bloemen Als leven lijden wordt is rusten goed. Diep bedroefd geven wij u kennis dat na een lang durig geduldig gedragen lijden van ons is heenge gaan onze geliefde broer, zwager en oom echtgenoot van Leuntje van Oostenbrugge op de leeftijd van 66 jaar. Dirksland: A. J. de Munck-de Geus A. C. de Munck Melissant: P. de Geus A. de Geus-Dubbeld Melissant: Joh. de Geus T. de Geus-Troost Melissant: L. de Geus M. C. de Geus-Overweel OudeTonge: W.C. de Geus M. de Geus-van Lenten Herkingen: J. M. Bestman-de Geus Melissant: C. de Geus D. M. de Geus-Visbeen neven en nichten Melissant, 31 oktober 1996 Diep bedroefd geven wij kennis van het overlijden van onze lieve Kees en Ineke Joop en Lenie Jaap en Coby Arie en Lia Marieke en Peter Arja en Ronald Anita en Kees Danielle en Ingomar Lisette en Michel Miranda en Paul Marjon en Leon Johan Jacco Jolanda en Jaap Op zaterdag 26 oktober werden in 'De Staver' te Sommelsdijk voor de derde maal in successie de Flakkeese tafelten- niskampioenschappen gehouden. De or ganisatie van dit toernooi was opnieuw in handen van de vier tafeltennisvereni gingen van Goeree-Overflakkee. Voor het toernooi hadden zich ruim 80 spelers en speelsters ingeschreven, op nieuw een toename ten opzichte van het vorige jaar. De deelnemers werden verdeeld in drie categorieën, te weten jeugd tot 16 jaar, recreanten vanaf 16 jaar en NTTB-spe- lers. Bij de voorronden werd er in alle catego rieën gespeeld volgens een via verloting verkregen poule-indeling, hetgeen bete kende dat iedere deelnemer alleen al in de voorronde 5 a 6 wedstrijden moest spelen. Na de voorronden werden de nummers 1 en 2 van iedere poule ingedeeld in een winnaarsgroep, de nummers 3 en 4 in een middengroep en de overigen in een verliezersgroep. Na deze indeling werden de vervolgwed- strijden gespeeld volgens een bepaald af- valsysteem, hetgeen inhield dat iedere deelnemer nog eens 2 3 wedstrijden kon spelen. Bij de jeugd resuleerde dit uiteindelijk in een finale tussen Arie Heij van t.t.v. 'D.E.S. '85' en Joan Pieter Kraaijeveld (nog clubloos). Al in de voorronden was te zien dat Joan Pieter een nieuw tafel- tennistalent genoemd mag worden. In de finale bleek dit dan ook overduidelijk; ondanks vertwijfelde pogingen van Aiie wist Joan Pieter op simpele wijze in slechts twee games (met de standen 21- 13 en 21-7) van hem te winnen. Bij de recreanten werd de finale gespeeld tussen Hans Huijer van t.t.v. 'Burning Rubber' en Wout van de Tol van t.t.v. 'Oude Tonge'. Beide spelers waren zicht baar gespannen, wat bleek uit voorzich- Diep bedroefd geven wij u kennis dat na een lang durig geduldig gedragen lijden van ons is heenge gaan onze geliefde schoonzoon, zwager en oom echtgenoot van Leuntje van Oostenbrugge op de leeftijd van 66 jaar. Dirksland: D. van Oostenbrugge-Orgers Dirksland: G. Boshoven-van Oostenbmgge W. Boshoven Sommelsdijk: J. van Oostenbrugge D. van Oostenbrugge- van Antwerpen Dirksland: Fr. van Oostenbrugge Dirksland: J. van Oostenbrugge E. van Oostenbrugge-Droger Sommelsdijk: R. Struik-van Oostenbrugge H. Struik Dirksland: C. van Oostenbrugge neven en nichten Melissant, 31 oktober 1996 Na een moedig, geduldig gedragen lijden is van ons heengegaan onze buurman echtgenoot van L. van Oostenbrugge op de leeftijd van 66 jaar. Rijn en Klara Kriek Ben en Kaat Nagtegaal Cor Nagtegaal Melissant, 31 oktober 1996 Ik ben de opstanding en het leven: wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven. (Joh. 11:25) Geheel onverwacht heeft God tot Zich genomen mijn liefhebbende echtgenoot, onze zorgzame vader en schoonvader, onze onvergetelijke groot vader en overgrootvader 24 juli 1917 t 31 oktober 1996 te Vierpolders te Ouddorp Drager van het Mobilisatie-oorlogskruis Drager van het Verzetsherdenkingskruis 1940/45 Gepensioneerd Groepscommandant der Rijkspolitie te Ouddorp Wij bewaren fijne herinneringen aan hem en dragen hem voor altijd mee in ons hart. Ouddorp: A. Hokke-van Halen Middelburg: Jopie Anderiesse-Hokke Kees Anderiesse Erna Tekke-Hokke Kees Tekke Ronald .\nderiesse Tjitske Anderiesse-Schaap Jurrian en Merlijn Richard Anderiesse Lenie Anderiesse-de Meij Niels Tekke Brigit Rutten Oosterhout: Vlissingen: Barendrecht: s-Hertogenbosch; Bemardweg 16 3253 BC Ouddorp Gelegenheid tot condoleren: maandag 4 november van 19.00 tot 20.30 uur in het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp. De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden D.V. dinsdag 5 november in bovengenoemde kerk, aanvang 13.30 uur, waarna aansluitend de begrafenis zal plaats hebben op de algemene begraafplaats te Ouddorp omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er in de kerk alsnog gelegen heid tot condoleren. Geen bezoek aan huis - Geen bloemen tig spel van beide kanten. Door aanval lend iets meer durf te tonen wist Hans deze finale in wee games (met de stan den 21-17 en 21-18) echter toch te win nen. Voor Hans betekende dit prolonga tie van zijn titel van vorig jaar, een knap pe prestatie derhalve. Bij de NTTB-spelers werden de gehele dag diverse spannende en soms ook heel fraaie wedstrijden gespeeld. Door onder ling geringe krachtsverschillen ontston den heel verrassende plaatsingen voor de winnaars-, midden- en verliezersronde. De gedoodverfde favoriet John Wesdijk (reeds tweemaal eerder kampioen) bleek niet aan de verwachtingen te kunnen vol doen; in de strijd om de derde en vierde plaats moest hij zelfs ook zijn teamge noot Erik Langbroek voor laten gaan. De finale werd gespeeld tussen Lennard Springvloed Dubbeld en Erik Mackloet (beiden van t.t.v. 'De Treffers'). In de loop van de dag had Lennard al la ten zien in grote vorm steken, hij wist dan ook al zijn partijen tot aan de finale te winnen. Erik Mackloet bleek echter in de finale van een nog sterker kaliber te zijn; door tactisch uitgekiend spel wist hij de speel stijl van Lennard met name in de derde game geheel te ontregelen. Ondanks knap aanvallend spel, waarbij hij prachti ge smashes te voorschijn toverde, moest Lennard dan ook (met de standen 21-19, 13-21 en 21-13) uiteindelijk het hoofd buigen voor Erik. Mede dankzij de sportieve sfeer en de warme belangstelling van veel ouders en andere belangstellenden, ontstond er een dag waarop zowel spelers, publiek als organisatie met veel genoegdoening kun nen terugzien. En nu 11 af /s (liiiir vi'i'l vriii te iii/dni! Kom dm snel ideeën opdoen III] Iniaho. l)/i/ir vindt n de mooiste badkamers en het fraaiste sanitair. Plus de modernste aeeessoires. Korendien n'eten -ze daar ook alles over de verlionsin'i. de Jtiiste aanleg en plaatstn;.^. I:n liehhen ie al tij tl i'YW oplossiiijien a'aarje zelf nooit of> komt. ii l/ent tenslotte hij de professional', lv^'ilt een droom van een hadkamers' .Molenx^r:^ JS 'J'elefoon: (V,V7 775V('i' /-V/.v; 0IN7 -1^4210 Middelharnis Openin'^stijden: ma tim vrij: N.00-12.00 100-17.00 vrij: l'^.OO-JI.OO za: 9.00-1 J.OO j»iS'..«.*.;;fjj;.;;;..X-iJ:--;K-*-*-X--*;--**-*-'i'-**-'i;--;»:-*-»*--*-*^ Ook namens onze kinderen zeggen wij u heel §i hartelijk dank voor de vele felicitaties, kaarten, bloemen en andere attenties, in welke vorm dan ook, die wij mochten ontvangen ter gelegenheid van ons 50-jarig huwelijksjubileum. Ook betrekken wij onze kinderen en kleinkinde- 'i ren hierbij, die ook deze dag voor ons onvergete- f lijk hebben gemaakt. Bovenal dank aan de Heere, Die het alles zo j^ wonderlijk wel heeft gemaakt. |j G. Tanis H. J. Tanis-Redert §1 Goedereede, 1 november 1996 Als je je walkman elke dag zo'n twee uur je favoriete tapes laat afspelen, kos ten de wegwerpbatterijen je honderdvijf enzestig gulden per jaar. Oplaadbare bat terijen kosten ongeveer vijfendertig gul den. Nog goedkoper is een adapter, maar daar kom je niet zo ver mee. Om te zien of een produkt goed voor het milieu is, let dan op het milieukeurmerk. Dan weet je zeker dat je goed zit. Ook met het EKO-keurmerk zit je goed. Dan zijn er namelijk geen bestrijdingsmidde len of kunstmest op losgelaten. Repare ren is vaak goedkoper dan nieuw kopen. Maar sommige produkten worden zo ge maakt dat ze niet te repareren zijn. Som mige fabrikanten maken dure horloges waar het bandje aan vast zit, zodat je meteen het hele ding kunt weggooien als het bandje scheurt. Daar kun je dus op letten als je iets aanschaft. Tweedehands spullen aanschaffen is na tuurlijk veel goedkoper. En het heeft het voordeel dat de levensduur van een pro dukt veel langer is. Er bestaat ook eco- kleding. Bij Esprit vind je bijvoorbeeld GOEDEREEDE De Stichting Koninklijke Fanfare Apollo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede, Havenhoofd en in de Oostdijk. Wij verzoeken u of u het oud papier vanaf 8.30 uur goed gebun deld buiten wil zetten. een eco-collectie. En fleeces kunnen van gerecyclede PET-flessen worden ge maakt. In de bibliotheek kun je in de periode van 4 tot 16 november terecht om je mi lieugedrag te testen. Met de persoonlijke milieutest. Deze kun je maken op de computer. Met de test kun je zien hoe jij in het dagelijks leven met het milieu om gaat. Er zijn drie uitkomsten mogelijk: je bent een kampioen op groen, je doet het niet slechter dan de meeste jongere en je bent dus doorsnee groen of je scoort la ger dan gemiddeld en je bent grasgroen. Als je meer wilt weten kun je in de bi bliotheek ook het milieumagazine mee nemen. Die bulkt van handige en leuke Op de ansichtkaart die in de bibliotheek te verkrijgen is, vind je een prijsvraag over milieuzaken. Doe mee en maak kans op een stel in-line skates, twee NS TourTimes of een rugzakje. De gehele maand november is er een ten toonstelling over het blikje frisdrank en wel hoe gemakkelijk we dat kopen, op drinken en weggooien. En dan 'Doe mij er nog maar een'. Maar: weg is niet weg. Wat moet er alle maal gebeuren voordat het echt weg is? En wat is er voor nodig om het te ma ken? Welke onvervangbare grondstoffen gaan er in? Onvervangbaar, dus met elk blikje gooi je een stukje van onze aarde weg en 'er is maar één aarde'. Loop tijdens de openingsuren van de Ge meenschapsbibliotheek eens binnen en test jezelf of sta eens stil bij dat fris drankblikje. DIRKSLAND - Op woens dag 30 oktober jl. is er de traditionele verkoping ge houden in Zorgcentrum 'Geldershof'. De opkomst was bijzonder groot. De bruto-opbrengst be droeg 15.225,-. De opbrengst is bestemd voor recreatie-activiteiten voor onze bewoners. Paars: 7, 23, 61, 70, 72, 105, 189, 190, 195, 206, 207. Oranje: 10, 69, 101, 116, 169,174, 197,202,205, 217, 225. Wit: 18, 99, 101, 137, 140, 151, 184, 232, 242. Blauw: 22, 27, 31, 47, 55, 74, 98, 101, 105, 114,128, 135,143,163, 202, 224,245. Prijzen af te halen bij de receptie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 13