EIIIVIIDEII-rilEüVa Oude glorie herleeft in Stellendam STADSMUREN ROND GOEDEREEDE Nationale Opel testdag op 2 november VERKOOPDAG r (010) 2741135 Met De Motte op stap in het verleden (19b) Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Jeugd-Stuif-in-Stellendam Gymverenigiiig DOS 60 jaar 2e Blad DINSDAG 29 OKTOBER 1996 No. 6548 Op zaterd.'Ag 19 oktober gaf Fanfa re-orkest De Hoop uit Stellendam haar grote jubileumconcert ter ge legenheid van het 100-jarig be staan van het orkest en ten bate van de Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij (KNRM). Met medewerking van de K.N.R,M. zanger/acteur/presentator Rien Kroon en het Bruinisser Vissers koor bracht De Hoop een avond totaal-theater in de sporthal van de Ouddorpse Dorpstienden, waar men naar uitgeweken was om het grootse gebeuren te doen plaats vinden. Een avond totaal-theater door een 'nor maal' Fanfare-orkest? Jazeker, die beti teling past het best bij hetgeen De Hoop haar publiek te bieden had. Al bij het be treden van de zaal werd de argeloze be zoeker direct ondergedompeld in de sfeer van de scheepvaart, het thema van het concert. Twee reusachtige wanddoeken van 4 bij 6 meter, elk met een afbeelding van een ouderwetse vissersschuit, dien den als decor voor koor en orkest. Een draaiende radar, een scheepsroer, kos tuums en andere materialen die met het reddingswezen te maken hebben, hadden een decoratieve plaats gekregen in de zaal. In het midden van de zaal was een prachtige podium opgebouwd, compleet met verlichtingstorens, geluidsappara tuur en decoratieve planten. Klokslag acht uur klonk een mysterieuze stem die aankondigde: „Dames en He ren, hartelijk welkom op dit jubileum concert namens Fanfare-orkest De Hoop onder leiding van Arie Stolk". Dirigent Arie Stolk kwam in een smetteloos wit kostuum op en dirigeerde zijn orkest zonder verdere aankondiging door het eerste werk, de feestelijke Jubilee Ouver ture van Philip Sparke. En feestelijk werd het! Compleet met vuurwerk op de muzikaal juiste plaatsen werd het com pleet verraste publiek getrakteerd op een spektakel van licht en geluid. Deze Ou verture zou het begin blijken te zijn van een zeer onderhoudende avond. Daar .het ondoenlijk is elk item van een commen taar te voorzien, volstaan wij met het noemen van enkele hoogtepunten. Als eerste hoogtepunt moet genoemd worden het optreden van de bemannin gen van reddingsvaartuigen van de K.N.R.M. In complete uitrusting betrad men de zaal, maakte in snel tempo een rondgang en waren weer verdwenen. Uiterst gedisciplineerd, snel en doel treffend, zoals men van zo'n bemanning mag verwachten. In een interview wat presentator Rien Kroon afnam met de heer de Jong van de K.N.R.M. werd het publiek duidelijk gemaakt dat de beman ningen bestaan uit vrijwilligers, dat de K.N.R.M. zich financieel behelpen moet zonder rijkssubsidie en dat men bijzon der ingenomen was met het initiatief van De Hoop om de baten van deze avond beschikbaar te stellen voor de K.N.R.M. Tweede hoogtepunt mag het totale optre den van het Bruinisser Visserskoor wor den genoemd. Dit uitstekende koor be staat uit zo'n 60 mannen die allemaal iets met de scheepvaart te maken heb ben. Het repertoire van het koor bestaat uit oude Nederlandse zeemansliedjes, Engelse sea-shanties en alles wat met het leven op zee te maken heeft. Hun kle ding, bestaande uit blauwe kiekjes, wijde broeken, zeemanspetjes en klompen brengt de luisteraar al direct in een goede stemming. Ze staan onder de strakke lei ding van dirigent Jaap Knuist. Koor en orkest traden in verschillende samenstel lingen op, zowel apart als in combinatie. Derde hoogtepunt, en zeker niet het min ste, moet het optreden van presentator Rien Kroon worden genoemd. Deze in Numansdorp woonachtige presentator is wel bekend van de t.v., waar hij vaak meewerkt aan kinderprogramma's en educatieve uitzendingen. Kroon bleek veel meer te zijn dan alleen de aankondi- De eerste steen op welke datum deze gelegd is geeft dit artikel helaas geen antwoord. Een ommuring van een stad(je) was vaak een ontwikkeling. Van een houten palis sade naar steenwerk, dat wellicht na een belegering of storm opnieuw werd opge trokken of versterkt. Ook een periode van grote bloei kan een aanleiding zijn tot vernieuwing of algehele ommuring. Alle ingrediënten hierboven genoemd zijn op Goedereede van toepassing. In 1418 werd Dordrecht belegerd door Jan IV, hertog van Brabant. Een deel van zijn troepen ging op strooptocht naar het eiland Westvoorne en 'verspreidde overal schrik en verwoesting, plunder de de vreedzame ingezeten en gaf de stad Goedereede aan de vlammen', al dus B. Boers in 1843. In 1421 (St. Elisa- bethsvloed) stuwde een vreselijke storm het water tegen de stadsmuren, onder mijnde deze, waardoor ze bezweken. In 1428 sloegen de inwoners van Goede reede een aanval van Zevenbergers af. Na plundering van de omgeving dropen zij af. Hiermee was voor Goedereede de maat vol. Latere geschiedschrijvers w.o. Van Dam maken gewag van het feit dat rond 1430 *soo hebben die van Goeree haer stadt stercker beginnen te fortifi- ceeren met het vernieuwen van Muy- ren Poorten ende valbruggen; oock bequame vestingen ende Grachten daer omme gheleydt om alle verdere Aenloop des Vyandst te konnen weer- staen'. Tot in het derde kwart van de 15e eeuw is men druk doende de verdediging te vervolmaken; mede een gevolg van de grote bloei dat het stadje ten deel viel. Rekeningboek Goedereede 1465 In 1982 publiceerde De Motte een aantal bladzijden uit het Rekeningboek van Goedereede uit 1465. Dit naar aanleiding van een proefopgraving aan de Groen- markt 1, waarbij een fundament van de stadsmuur werd blootgelegd, alsmede een spaarboog aan de binnenzijde (afb. 7). De totale 'dikte* van de stadsmuur bedroeg daarmee ruim 3 meter. Puntgaaf was de natuurstenen bekleding aan de buitenzijde van Herduunsteen dat met een zgn. 'staart' in het metselwerk was aangebracht. De totale hoogte van de muur bedroeg ter plaatse 5.60 meter. In de 'rekeningen' uit 1465 staat veel in formatie. Er valt op te maken dat het om een zeewerende muur gaat. Er wordt be taald voor 'het maken van liet funda ment voor een muur bij de Zuutpoor- te' (Mariapoort). Gherit Piersz met z'n voir Riets wordt ten tonele gevoerd; sa men met Neel het 'kuperskind'. Afb. 7: Opgraving van het fundament van de stadsmuur met Herduunbekleding gebouwd in 1465 aan de Groenmarkt Kalk uit Dordrecht voert men voor 9 stuivers per 'hoet' aan (1 hoet was ge noeg om 2.000 stenen te verwerken). Men kocht 100.000 oude stenen aan. Uit Moordrecht 8.000 stenen. 34.000 stenen 'gekocht bij Hainnekiin die in 't Zant- rak woont'. Totale aanvoer: 504.000 stenen en 250 hoet kalk. Herduun of Go- bertanger steen werd per roede uit Ant werpen aangevoerd door Pier Veeke, evenals Comelis Mychielz. en Jan Ter- wert. Ook Jan Selle is van de partij met 1 roede Herduuns, 38 voet leepen (afge- schuinde steen) en 6 bosgaten (schietga ten). Wellicht was het Antwerpse Poortje geheel of tendele van Herduun (uit Ant werpen) gemaakt! En was het Antwerpse Poortje de plaats waar de steen per schip werd aangevoerd en gelost werd? Alle metselaars worden vermeld, totaal aantal werkdagen, hun loon. In de week van St. Jan (24 juni?) begonnen zij het werk. Totaal werkte men 350 mandagen. Een oude wens van De Motte middels een werkgroep alles over de ommuring van Goedereede boven water te krijgen en te publiceren, zal hopelijk eens ge stalte krijgen! Voegen we alle afbeeldingen samen dan zou Goedereede er op haar hoogtepunt hebben uitgezien zoals Matthijs Mijnders reconstrueerde (afb. 8). Op de bres Dreigend lagen de 26 schepen van Jan van Brederode op de rede. Het krijgs volk aan boord maakte zich klaar voor die ene en alles beslissende aanval die nu gauw zou komen. ,J)e meeste man nen zijn op haringvangst! In de stad ger van de te spelen stukken. Met z'n in nemende persoonlijkheid en donkere stem had hij na twee zinnen het publiek in z'n ban. Ook zijn verschijning als oude zeerot was frappant; hij speelde het niet, hij was een oude zeekapitein, met zijn grijze baard en snor, z'n verweerde gezicht en z'n ene dichtgeknepen oog. Zijn aankondigingen waren kleine stuk jes cabaret, met wijdse gebaren voorge dragen zeemansgedichten of zorgvuldig opgebouwde en met gevoel voor timing uitgevoerde kwinkslagen. Heerlijk! Daarnaast bleek hij later op de avond ook nog een goed en beeldend zanger te zijn. In 'Ketelbinkie' kon hij zijn eigen tranen nauwelijks bedwingen! Vierde hoogtepunt was het optreden van Fanfare-orkest De Hoop zelf. Wie De Hoop kent, weet dat het orkest altijd uit stekend scoort op de landelijke concour sen, ja zelfs enkele malen landskampioen is geweest. Op deze avond liet dit orkest zich van een geheel andere kant zien en horen. Met stukken als De Zilvervloot, Bonnie's Medley en Als de Klok van Ar- nemuiden bewees men ook muziek te kunnen maken voor diegenen die het medium fanfare-orkest niet als insider kennen. Met twee stukken van hun pas uitge brachte CD, Malaguena en Montego Bay, waande het publiek zich plotseling te gast bij een groot en soepel gesmeerd spelend dansorkest. Uit het orkest zijn verschillende kleinere ensembles te vor men die elk hun eigen publiek bedienen. Zo is er een boeren-blaaskapel voor fees ten en braderieën, een koperkwartet ter opluistering van'kerkdiensten en het be geleiden van koren en een bigband voor de liefhebbers van de jazz-oude stijl. Wie op deze avond Fanfare-orkest De Hoop heeft bezig gezien en gehoord kan nauwelijks geloven dat de leden van dit orkest amateur-muzikanten zijn, mensen die overdag bijvoorbeeld op kantoor zit ten, bezig zijn een vak te leren of in de bouw werkzaam zijn. Het is de verdien ste van dirigent Arie Stolk dat dit orkest zo veelzijdig is en zo'n hoog niveau heeft weten te bereiken. Het 100-jarig bestaan heeft De Hoop op deze wijze passend gevierd. Men heeft laten zien dat de hedendaagse blaasmu ziek, mits creatief gebracht en met oog voor de eisen des tijds, een waardevolle bijdrage kan leveren aan de noodzakelij ke ontspanning van de beoefenaren van diezelfde blaasmuziek. Maar ook, dat het publiek op een vol waardig, goed verzorgd en kwalitatief uitstekend avondje uit kan rekenen als men een concert van De Hoop gaat be zoeken. Daarom kan De Hoop de vol gende 100 jaar met vertrouwen tegemoet zien. ^'frpC^ ^'r-n- -P^"^' ''(r^l ende gherit pier sone gheg: v g: van een voir Riets te bringen vandie vierbuete bij die zuutpoorte omme den diick mede te maken .ï^;?Kï5^aia-v-.. - -^ Afb. 8: Rekonstruktie van Goedereede in het begin van de 16e eeuw door Matthijs Mijnders zijn slechts wat ambachtslui, vrouwen, kinderen en grijsaards. We lusten ze rauw! Dat wordt een makkie". Zware rookwolken stegen vanachter de stadsgracht omhoog. De lijnbanen, taanhuizen e.d. waren in brand gesto ken door de... Goereeërs, opdat ze niet in handen van de vijand zouden vallen om zich hierachter te verschuilen. Het water kolkte in het laag gelegen omrin gende land, nu de sluisjes geopend wa ren. Goedereede lag weer temidden van het vertrouwde water. De bevolking, ge neraties lang gehard in de strijd, was er klaar voor. Ook al waren het merendeel vrouwen, kinderen, ouden van dagen en gebrekkigen. In golven kwamen de aanvallers en trachttsn via de muren de stad te berei ken en een bres te slaan. Maar men was Afb. 6a: 'Gesigt van de Molen Poort en Hooftpoort te Goedereede van binnen en van buijten te sien' door T. Kluit Jansz Afb. 6b: 'Gesigt van de Maria Poort te Goedereede van binnen, van het Antwerpse Poortje, of van ouds het Antwerpse veer, te sien', door T. Kluit Jansz in allerijl toch goed voorbereid. Zeven volle en bange uren duurde de strijd. Binnen de muren werden de rijen geslo ten. Vetes, burenruzies, lopende ge schillen; zij deden er niet meer toe. Schouder aan schouder stond het vrouwvolk in de weergangen, de ketels kokend pek en teer die werden aange reikt omlaag stortend alsof ze nooit an ders had gedaan. Met pikhaken werden de ladders weggeduwd waartegen de vij and omhoog klauterde. Kinderen verza melden alle handzame stenen, die als een regen op de aanvallers neerdaal den! Op die 22 juli 1490 streden de vrouwen van Goedereede voor hun stad en die van hun mannen. De stad die ze lief hadden. Waar ze woonden en werkten. Niet allen hun pek, teer en stenen be sliste de strijd in hun voordeel, ook hun liefde voor die stad. Met hun hele ziel, met alles wat ze hadden streden ze hun ongelijke strijd... en wonnen! Wilt u de strijd ook eens aanbinden, maar dan met het verleden en op vreed zame wijze? Lees 'Bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee' eens! Tussen de regels door en achter de kookpotten, sommige nog half gevuld met pek, speelt de geschiedenis zich af in dorpen en pol ders. Informatie: De Motte, Molenblok 16, 3253 AL Ouddorp. Tel. (0187) 681005. Daar moet u als Opel-rijder bij zijn GRATIS 18-punten controle. Opel Winterplan voor slechts ƒ29,50. Proefrijden in de Opel van uw keuze. Aantrekkelijke inruilprijzen. Speciale Nationale Opel Testdag aanbiedingen. Na het enorme succes van de voorgaande 2 jaar organiseert Opel op zaterdag 2 no vember aanstaande wederom de Natio nale Opel Testdag. Opel rijders zijn van harte welkom om tussen 09.00 en 17.00 uur een bezoek te brengen aan de Opel- dealer. Centraal staat de gratis 18-punten controle van de betreffende Opel. Daar naast grijpen de Opel-dealers deze gele genheid aan om het hele dealerbedrijf eens in de schijnwerpers te zetten. Van werkplaats tot showroom en van maga zijn tot schadeherstelwerkplaats. Daarnaast organiseren de Opel-dealers afzonderlijk allerhande activiteiten om het bezoek aan de Nationale Opel Test dag nog interessanter te maken. Gratis 18 punten controle De basis van de gratis 18-punten controle wordt gevormd door de 11 wintergevoe- lige onderdelen van het koelsysteem. Als deze in orde zijn of geconstateerde ge breken hersteld, dan ontvangt de Opel- rijder het unieke Opel Winterplan certi ficaat voor slechts 29,50. Met dat certi ficaat komt de Opel-rijder of rijdster zon der (financiële) uitglijders de winter door. Maar tijdens de Nationale Opel Testdag worden nog eens 7 punten van de auto aan een nader onderzoek onder-worpen, met name waar het de veiligheid betreft. De Opel technici controleren het functio neren van verlichting, uitlaat, schokdem pers, banden, remmen, koppeling, wis- serbladen en vloeistofniveaus. Na de controle wordt een gedetailleerd rapport overhandigd met een overzicht van alle uitgevoerde controles. En uiteraard in dien nodig een reparatie-advies en een kostenbegroting. Gebruikte auto's en accessoires Op 2 november staan de gebruikte auto's extra gepoetst en aantrekkelijk geprijsd in de gebruikte wagen-afdeling. Er zijn speciale aanbiedingen op winter-acces soires, zoals sneeuwkettingen, ski-impe rialen en de Opel Sport-Box. Extra ACTivrrEiTEN Tijdens de testdag kan de betreffende Opel worden nagekeken op kleine scha des en wordt advies uitgebracht over de kosten van de te herstellen schade. Wie bij Garage Knöps in Middelharnis of Autobedrijf Akkerdaas in Noord gouwe een gebruikte auto koopt, krijgt 1 jaar non-stop garantie. Tevens wordt er korting gegeven op alle accessoires. En tegen diefstal kan de ruit van de auto gratis gegraveerd worden. Bovendien krijgt iedere tankende klant bij het Mobil Station van Garage Knöps gratis een wijnglas. De Nationale Opel Testdag op 2 novem ber is een unieke gelegenheid om de eigen Opel gratis door de Opel-dealer te laten controleren op belangrijke punten. Gerke Schaap, Directeur After Sales Opel Nederland: „Het zal bij iedere Opel-dealer in Nederland op 2 november bruisen van de activiteiten. Uit ervaring weten wij inmiddels dat veel automobi listen gebruik maken van dit unieke aan bod van de Opel-dealer en naar huis teruggegaan met een terdege gecontro leerde Opel". De Motte Rias Olivier Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden POLITIE 24-UURS TELEFOON: GEMEENTE MIDDELHARNIS 21/10. Een bestuurder van een zg. 'zeil- wagentje' over de Buitendijk in Nieuwe Tonge. Het was op dat moment donker en het waaide flink. De bestuurder ging met zijn wagentje onderuit en brak hier bij zijn rechterscheenbeen. 22/10. Er werd door drie jongelingen een winkeldiefstal gepleegd bij de Plus markt. Zij hadden enige rookwaar in een doos gedaan en wilden zonder betalen de kassa voorbij. Zij werden aangehouden en konden hun gedrag toelichten op het politiebureau. 22/10. Er vond een aanrijding plaats tus sen 2 personenauto's op de Lange weg omdat één van hen geen voorrang ver leende aan de ander vanuit de Hoflaan. Schade aan beide voertuigen. 23/10. Er blijkt dat er herhaald gepar keerd wordt voor de uitrit van de brand weergarage in de Voorstraat van Stad a/h Haringvliet. Indien zich een situatie voor doet waarbij zij moeten uitrukken dan kunnen zij niet weg. Ondanks herhaald waarschuwen schijnt het door de par keerders niet begrepen worden, zodat de tijd van waarschuwen nu voorbij is. Een ongehinderde hulpverleningsdienst is in ieders belang. Jeugd-Stuif-in-Stellendam organiseert zaterdagavond 2 november bowlen in Port Zélande. Toegang 5,00. Zaal open 19.00 uur. Vertrek 19.30 uur. Iedereen vanaf 15 jaar van harte welkom in 'De Schuur', Bosschieterstraat, Stel lendam. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 2 november 1996 hoopt de Ned. Hervorm de vrouwenvereniging 'Lydia' te Mid delharnis haar jaarlijkse verkoopdag te houden. Er is van alles te doen op deze dag. U kunt bij ons terecht voor onder andere handwerken, boodschappen, waaronder kaas, eieren, boter, yoghurt en karne melk; ook slaatjes, fruit en jam, advo caat, koek en nog vele andere dingen. Ook nieuwe boeken en oude boeken heb ben wij deze dag in ons assortiment. Neem ook vooral de kinderen mee, want ook voor hen is er bijvoorbeeld een grab belton, enveloppentrekken, knikkerspel, sjoelen en verkopen wij snoep. De opbrengst van deze dag is bestemd voor onze Ned. Hervormde kerk en voor het vakantiewerk voor gehandicapten van onze bond. Komt u deze dag gezellig naar 'De Hoeksteen' te Middelharnis, want ook kunt u bij ons een kopje koffie of thee drinken, met iets lekkers erbij. De dag begint 's morgens 10.00 uur en eindigt 's middag 16.W) uur. Iedereen is heel hartelijk welkom! Tot ziens dus op D.V. 2 november! GEMEENTE OOSTFLAKKEE 20/10. Een op de Noordlandsedijk rij dende bestuurder van een personenauto raakte de macht over het stuur kwijt bij de T-splitsing Oudelandsedijk en be landde hierdoor in de sloot. Bestuurder kroop ongedeerd uit het voertuig en liep naar huis waar hij de politie belde. Zijn auto werd daarna op het droge getakeld. 21/10. In de Emmastraat te Den Bommel werd een personenauto opengebroken. Men nam uit die auto diverse goederen weg. 22/10. Er werd vanaf een boot in de jachthaven Kaai te Ooltgensplaat een buitenboordmotor ontvreemd. Daders hebben hierbij diverse onderdelen ver moedelijk doorgezaagd. 23/10. Uit een werkplaats aan de Tilse- dijk te Den Bommel werden 2 slijptollen weggenomen. De werkplaats was op het moment van de diefstal niet afgesloten. 23/10. In een woning aan de Ruichrock- straat te Oude Tonge werd ingebroken. GEMEENTE GOEDEREEDE 23/10. Er werd ingebroken bij een be drijf aan de Industrieweg te Stellendam. Een raam werd met geweld geforceerd en het gehele kantoor werd doorzocht. De dader(s) hadden diverse goederen klaargezet om mee te nemen, maar ach teraf bleek er niets weggenomen te zijn. GEMEENTE DIRKSLAND 22/10. Op de Philipshoofjesweg kwam een 12-jarige jongen tijdens het spelen tot de ontdekking dat zijn fiets was weg genomen. Betreft een grijze Batavus tourfiets die hij 'ergens' had neergelegd. 23/10. Er werd geprobeerd in te breken in een auto die geparkeerd stond op het Korteweegje. Onder het portierslot had men een gaatje geboord om kermelijk op die manier in de auto te komen. Er was niets uit de auto weggenomen. OOLTGENSPLAAT Op 1 november a.s. bestaat de gymnas tiekvereniging Door Oefening Sterk 60 jaar. We willen dit vieren met een feeste lijke uitvoering op vrijdag 1 november 1996 in de gymzaal (aanvang 19.30 uur). Er is een gevarieerd programma. We be ginnen met een demonstratie van 6 turn sters van de stichting Top-Turnen uit Rotterdam. De meisjes variëren in leef tijd van 10 tot 15 jaar. Kirsten, Kim- berly, Nicole, Kim, Natalja en Angélique zullen op de balk en brug laten zien wat ze kunnen. Kimberly is genomineerd topsporttalent 1996 en Natalja eindigde als vierde bij de Nederlandse kampioen schappen. De meisjes beginnen om 7 uur met intumen. Hun begeleider, dhr. van Bockhoven, zal tijdens de demonstratie uitleg geven. Hierna laten leden van onze vereniging van jong tot 'ouder' zien hoe het gym men zich in de loop der tijd heeft ont wikkeld. Natuurlijk is er ook de gebrui kelijke verloting met dit keer extra leuke prijzen (o.a. een midweek Centerparcs). We hopen dat veel mensen deze avond komen kijken en meevieren. De zaal is open om 19.00 uur. De toegang kost ƒ2,00. 0v«1-(^-.>

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3