NIEUWS uit de kerken Opening speeltuin Hernesseroord NIEUWS uit de kerken Hervormingsavond Stichting Ontmoeting Met De Motte op stap in het verleden (19a) Ommuring Oude kaarten Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 21 oktober Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUOAG 25 OKTOBER 1996 STADSMUREN ROND GOEDEREEDE Eén en al bedrijvigheid! Vanaf de los plaats bij de 'Zuutpoorte' ratelt een kar met bakstenen naar het fundament hal verwege de haven. Een schip, zwaar be laden met 'herduun' wordt ijlings gelost voor de eb valt en er alleen maar meer gesjouwd moet worden. Op de rede wachten twee schepen met zand hun beurt af. Bij de ingang van de haven ligt naast de Waterpoort een schipper uit Dordrecht met een lading kalk, die vermengd met zand de specie zal vor men. Zelf werkt Gherit Piersz aan het onder houd van het dijkje dat voor het funda ment aan de zeezijde is aangelegd. Hoe vaak heeft hij niet samen met Neel 'het kuiperskind' en alle anderen riet ge bracht om de dijk mee te dekken. Vannacht schijnt het weer behoorlijk raak te zijn geweest. Een heel stuk be dekking is door het water wanordelijk in het slijk geschoven. Slechts met nieuw riet is de schade te herstellen. Door de drukte loopt Gherit Piersz naar de 'Zuutpoorte'. Su het weer dag is staan beide zware deuren wijd open om de transporten door te laten. Gherit heeft de opdracht om 'te bringen vandie vierbuete bij die zuutpoorte een voir Riets omme den diick mede te maken'. En dat doet hij. Uiteindelijk zal zijn loon 5 groten bedragen. Een heel werk voor Gherit. Hij moet het alleen ver sjouwen naar het beschadigde dijkvak. Het riet moet hij op lengte snijden en in de aarde steken. Lange stukken worden geordend op de klei gelegd en vervol gens met houten staken vastgepind. Deze moet hij in de aarde duwen of slaan al naar gelang de gesteldheid van de grond. Zwaar werk voor een oude man, maar altijd nog beter dan stenen sjouwen of aan het fundament werken. Zoals Wouter Jansz, Cornells Heyne, Clays en Adriaen Vodt, Jan Hugesz en zijn beide zonen Floris Piersz en Gherit Piersz. Jan Scalx en z'n knecht zijn al ettelijke dagen aan het graven, staken uitgraven, aan het kruien en hijsen! Wat geeft de bouw van de nieuwe muur tussen de Waterpoort en de Zuidpoort een werk aan een ieder die maar wil. En dan te bedenken dat er in deze jaren van voorspoed nog meer grootse bouw plannen op stapel staan, zoals bijvoor beeld een nieuw Stedehuus met Vlees hal aan de Marckt. Kon hij daar maar werk krijgen mettertijd! En hij zeult verder met z'n riet, dat als de stadsmuur voltooid zal zijn aan de zee wordt prijs gegeven. ..Gherit Piersz heeft in 1465 meegehol pen Goede re e de van een stadsmuur Ie voorrien!" Zou men dat later nog we ten?, vraagt hij zich af. Vast niet. Wie kent hem buiten Goedereede, peinst hij, terwijl hij na het werk terugsloft naar zijn huisje achter de '.Aghterstraet'. Wanneer is men in Goedereede begon nen met het aanleggen van stadsmuren en poorten? In welk jaar was dit voltooid en was de ommuring sluitend? Vragen die de onderzoeker bezig houden en waarop oude geschriften en kaarten wel licht een antwoord kunnen geven. Alvo rens het kaartmateriaal onder de loep te nemen, laten we eerst de geschiedschrij ver Hendrik van Dam in 1680 aan het woord: (Goeree was een koopstad) die van tijdt tot tijdt oock is aengegroeydt, soo dat ze ejndelijck gefortificeert is, en met een stercke Muyr omtogen, ver- sien met heeriijcke Poorten en groote Val bruggen. Eerstelijck soo is er een Hooftpoort, daer men nae 't Hooft gingh; nu wel genoemt bij de Inwoonders de Katha- rinapoort; dit heeft een schoon en heerlijck gebouw geweest; gij gaat er toch aen de zuijdzijde met veel trap pen op; boven sijnde kunje over alle de Klingen en Bergen in zee henen sien, dat een vermaekelijk gesicht geeft, en de aan de andere zijde van dese poort zijn sterke Gevangenissen onder en boven gemaakt en wel met hechte ijsere Traliën voorsien. Daar men deur gaet, is een hooge Boogh tus- schen beijde, die met zware deuren wierde toegesloten, gelijck als noch soude konnen worden gedaen; dit was voorts met een messive muyr omtroc- ken tot de Waterpoort toe; ook lagen de Schepen daer in menighte. De \Va- terpoorte was overwulft, so dat men daer op konde woonen, ende wierdt AJb. I: Goedereede op Voome. Detail kaart ca. 1500 AJb. 2: Canon van Goedereede door Jacob van Deventer. Ca. 1560 met een Boom afgeslooten; dese Poort was zo hoog, dat de groote Scheepen, als haer masten gestreken waren, be- quamelijck in de Haven konden ko men, ende aldaer gerust leggen, terwijl de Zee met een groote kracht, dick- maels tegen de Muyr aanbonste, soo- dat de Schepen meest lagen tussen de Hooftpoort ende de Waterpoort: voorts in de Have van de Stadt, wan neer de V'isschers uijter Zee quamen, smeten zij dickmaels de Vis uit haarer Scheepen over de muijren van de Stadt, gelijck mij menigmael verhaeldt is. Aan de oversijde van de Water poort stont mede een Poort, die men nu Beckaf noemdt. Dan heit ghy ver volgens de Vrouw-Mary-Poort; op dese Poorte heeft men oock eertijds konnen gaen, en was soo hoogh van Metselwerk, dat men daer op zijnde, over de Klingen heene in den vollen Oceaan sagh, is oock overwulft en men rijdt er met wagens en Paarden door, die hem streckt tot aen den jonker- dijk. Daer is ook een Poort geweest aen den Speycijk, die de oude luijden noemden het Staeketsel; hier staet als noch en Poortje, dat met Palissaden afgezet is. Oock hebje aan de Koepoort, die nu de Moolepoort genoemdt wordt, is mede seer zwer van Metselwerk en treffelijck overwulft. Hier liepen de Vesten van de Stadt henen, soodat hier een \'albruggen gheweest is. In dese Poorte leggen nog groote stukken ge schut in de schietgaten, die van oudts nog overgebleven zijn. Voorts was er nog een Doelpoort, die mede met een Valbrugge was versien; hieruit gingh men na den Doel toe, oock na de Taen- huyzen ende Lijnbanen. uit ca. 1560, die weer in Den Haag be waard wordt. Heel fraai is de vooruitge schoven stadsmuur in zee weergegeven met twee 'porta's (Maria- en Hooft poort). De Waterpoort rechts voor de in gang van de haven wordt niet genoemd. Ook een aantal verdedigbare halfronde uitbouwtjes zijn getekend. Rechts van de molen staat de Molen- of Koepoort. Voor één van de bruggen in de stads gracht is een gebouwtje weergegeven (Doelpoort?). Zowel langs de gracht als tussen Staeketsel en Molenpoort tekent Van Deventer geen stadsmuur. De meest tot de verbeelding sprekende kaart is een 'ansichtkaart' van Goederee de gemaakt rond 1600 (afb. 3). Dit aangezicht geeft de ommuurde stad weer in een vroegere periode. De toren is 'af (1512). De polder Oude Westerio is nog water (ingepolderd 1591). Een bijge voegde latijnse tekst luidt: Niets is altijd bloeiende en niets blijft eeuwig be staan. De vergankelijkheid van Goede reede wordt hier aan de kaak gesteld. Van rechts naar links worden Hooft poort, Waterpoort en Mariapoort (Zuid poort) weergegeven. Vanaf de 'Zuut poorte' is een meer naar achteren gele gen sladmuur zichtbaar die optisch ein digt ter hoogte van de molen (nabij Mo lenpoort). Voor deze muur is de Spuidijk getekend. Of de muur ook afbuigt rich ting Molenpoort is hier niet zichtbaar. Afbeelding 4 daarentegen laat Goederee de geheel ommuurd zien. Links ligt de haven. Kerk en toren zijn gespiegeld. W. Terling tekende deze situatie in 1602 en het geheel mag als onbetrouwbaar worden aangemerkt. Neen, dan afbeel ding 5 die ons een detail toont uit het 'Kaertboek van Voome' (1696). Tussen de 'Marya Poort' en de Hooftpoort lijkt de stadsmuur geheel intakt met schietga ten en weerbogen incluis. Aan weerskan ten van de 'Molepoort' is een gedeelte van de muur met weerbogen weergege ven: vanaf het 'Swane Gadt' tot aan de Spuidijk en een deel langs de 'Stads Gracht'. Vanaf de 'Hooft Poon' tot de Doel Wegh bevindt zich eveneens een muurdeel. Tot slot de meest natuurgetrouwe afbeel dingen die voorhanden zijn (afb. 6a en 6b). In 1772 'portretteerde' T. Kluit Jansz. de nog bestaande resten van poor ten en muren rond Goedereede. Respek- AJh. 4: Goedereede door W. Terling. 1602 AJb. 3: Aangezicht van Goedereede (anoniem). 16e eeuw Welk houvast geven oude kaarten ons over de stichting van de ommuring van Goedereede? Weinig! De oudst bekende kaart is van de landen van Voorne uit ca. 1500. Goedereede wordt hierop schetsmatig aangegeven. Aan de voet van de kerk en toren zou een (stads)muur weergegeven kunnen zijn (afb. 1). Afbeelding 2 toont ons de bekende kaart van Jacob van Deventer die in opdracht van Philips 11 alle steden in Noord- en Zuid-Nederland op dezelf de schaal vastlegde. Dit 'carton', dat bewaard wordt in .Madrid, is een voor studie van een uitgewerkte plattegrond tievelijk worden de Molen Poort (van binnen te sien), de Hooftpoort (van bin nen en van buiten te sien) (afb. 6a), en de Mana Poort - genoemd naar Maria van Bourgondië - die als Zuutpoorte in 1465 vermeld wordt, getoond. Deze laatste poort wordt getekend vanaf de binnenzij de met muur, waarbij het Antwerpse poortje en veer worden vermeld. Ook de buitenzijde is afgebeeld (afb. 6b). Hier is duidelijk dat tussen 1696 en 1772 het verval enorm was en totale sloop van alle muren en poorten slechts een kwes tie van tijd zou zijn. In 1904 en in 1953 werden de laatste zichtbare restanten van de ommuring van Goedereede met de grond gelijk gemaakt en kwam aan de enige ommuurde stad van Goeree-Over- flakkee een eind. Afb. 5: Detail Goedereede uil hel Kaertboek van Voorne. 1696 Dammen, afdeling 1: G. Smits - J. Knöps2 - O Joh. Wolfert - K. de Munck2 - O H. Keuvelaar- J. Stolk1 - 1 Afdeling 2: W. Stolk - M. Poortvliet2 - O J. v. d. Groef- A. van Rossum2 - O K. de Jong - A. Los2 - O W. Nieuwland - H. de MunckO - 2 Schaken: E. Bartelds - W. Zorge1 - O H. Zorge - W. de Vos1 - O A. Knöps - J. C. de JongVi - ¥2 D. Wolfert - W. KnöpsVi - NIEUWE TONGE - 1546-1996. Zoals u aan deze jaartallen kunt zien is 1996 een herdenkingsjaar. Ja, we leven in het Lu- therjaar. 450 jaar geleden is de bekende Reformator Maarten Luther in vrede ont slapen. Toen zei de Heere: Maarten, het is genoeg, kom in gij gezegende des Va ders, Ik heb de erfenis al voor je klaar liggen. OpD.V. zaterdag 2 november 1996 wil len wij bij Gods wondere daden stil staan middels een Hervormingsavond in de Nederlands Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge. De avond begint om 19.30 uur. Op deze avond kijken we niet alleen terug naar het verleden, maar staande in het heden zien we ook op de toekomst. Vandaar de kollekte voor Stichting Ont moeting. U weet wel, dat is een stichting die haar werk verleent onder onze dak en thuisloze naaste. Inmiddels wordt vanaf een tweetal plaatsen in Rotterdam en Epe hulp aan hen verleend. Ook u/jij kunt een steentje bijdragen, door 2 november naar Nieuwe Tonge te komen en uw gave te geven voor het werk onder onze naaste in nood. Wat hebben wij dat we niet hebben ontvan gen? be plaatselijke predikant ds. A. Belder zal de avond openen en zal spreken over het thema: 'De rechtvaardige zal in het geloof sterven', terwijl ds. J. C. de Groot, Herv. predikant te Dordrecht en tevens bestuurslid van Ontmoeting, de avond zal sluiten en zal spreken over het thema: "De rechtvaardige zal uit het ge loof leven'. Beide onderwerp)en moeten u en jou toch wel aanspreken om deze avond te komen bezoeken. De organist van deze avond is Martin Weststrate uit Kloetinge. Hij hoopt de samenzang te begeleiden en nog een or gelsolo te verzorgen. De avond zal be sloten worden met het bekende Luther- lied. Dit zal de eerste keer zijn dat in Nieuwe Tonge een dergelijke avond georgani seerd wordt. Daarom temeer wekken we u op om deze avond door uw aanwezig heid er blijk van te geven dat u het op pnjs stelt om op deze wijze Gods grote daden te mogen herdenken. En jongelui: een betere plaats op zater dagavond kun je toch niet zoeken dan om in Gods huis te zijn? Daarom een extra oproep voor jullie om te komen samen met vrienden en vriendinnen. Moge de kerk te klein zijn. maar boven al moge de Hcerc ons een gezegende avond willen schenken. Zullen we be sluiten door te zeggen: Tot ziens op za terdag 2 november D.V.? SED. HERV. KERK Beroepen te .Middelhamis M. A. van den Berg te Groot-Ammers; te Emst R. A. de Koeijer te Hellouw; te Leerdam (wijkgemeente centrum'oost) J. P. Nap te Bameveld. Bedankt voor Papendrecht (wijk west) W. van den Bom te Rijssen; voor Amstelveen- Buitenveldert (b.w.) P. van der Kraan te Bleskensgraaf; voor Katwijk aan Zee (Immanuelwijk) P. Molenaar te Wouden berg; \ooT Maartensdijk Tj. de Jong te Staphorst. ^(t GEREF. KERKEN Beroepen te Haren (Gn) drs. W. M. Schut te Mus- selkanaal, die dit beroep heeft aangeno- •"^n- GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Barendrecht G. Meijer, kandidaat te Kampen; te Vlissingen J. J. T. Doedens. kandidaat te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-West W. van Sorge te Nij- kerk en A. van de Weerd te Dordrecht- Centrum. Beroepen te Westzaan i.c.m. Beverwijk G. M. Bij kerk te Beverwijk (part-time), die dit be- rix;p heeft aangenomen; te Papendrecht C. van Atten te Aalsmeer; te Naarden W. van Sorge te Nijkerk. Bedankt voor Katwijk aan Zee M. C. Tanis te Sliedrecht (Bethelkerk). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Goudswaard en te Leerdam C. Hog- chem te Borssele; te Meeuwen en te Nieuwdorp J. Karels te Oudemirdum; te Oosterland en te Klaaswaal C. A. van Dieren te Stolwijk, die bedankte voor Nieuwerkerk (Zld.). Bedankt voor Doetinchem, voor Middelburg-Zuid en voor Tricht-Geldermalsen P. Mulder te Capelle aan den IJssel/Middelwate- ring; voor Emmeloord en voor Hoog vliet en Spijkenisse M. Golverdingen te Groningen; voor Scheveningen J. S. van der Net te Apeldoorn; voor Rotterdam- IJsselmonde E. Venema te Elspeet; voor Uddel G. J. van Aalst te Ridderkerk. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Salford (Can.)T. Klok te Kinderdijk: te Scheveningen D. Monster te Bame veld. Dhr. Wesira. regiomanager Goeree-Overjlakkee van de stichting Zuidwester, opent, middels het doorknippen van het liru, de nieuwe speeltuin op Hernesseroord Afgelopen zaterdag is de bijzondere speeltuin op Hernesseroord geopend. Judith de Bruijn, Inge Malipaard, Mary Klaasse, Joke de Haan, Hilde Bazen en Annelies Dub beldam vormen samen de speeltuimcommissie. Zij hebben de afgelopen vier jaar veel vrije tijd gestoken in de realisering van deze speeltuin. Een gewone speeltuin, en tege lijk ook een heel bijzondere. Naast de gebruikelijke toestellen zijn ook aangepaste speelmaterialen voor gehandi capten te vinden. Er zijn schommels, maar ook aangepaste schommels, een glijbaan en een aangepaste glijbaan, een bijzondere zandbak, een geuren/'kleurentuin, en nog veel meer. Wat er nog niet is is een rolstoeldraaimolen. Een grote wens van de dames is om deze draaimolen nog te realiseren en dan de commissie op te heffen. Om 12.00 uur zaterdagmorgen, kreeg de regiomanager Goeree-Overflakkee van Zuid wester, de heer Wytze Westra, de speeltuin overgedragen. Zoals bekend bouwt Zuidwester op de Zuidhollandse Eilanden voorzieningen voor mensen met een verstandelijke handicap. Er zijn vier regio's waar nu al sociohuizen staan en waar in de komende maanden woonhuizen en een dienstencentrum in ge-bruik genomen worden. Voor elke regio is een regiomanager benoemd. Op Voome is dit mevrouw M. Hofstra, op Putten/Rozenburg de heer W. Rijvers, in de Hoekse Waard de heer A. Wiese, en op Goeree-Overflakkee zoals vermeld de heer W. Westra. Vanuit Hernesseroord zullen mensen met een verstandelijke handicap verhuizen naar één van de andere regio's. Een flink aantal blijft echter hier wonen. Voor hen is door de speelmincommissie de speeltuin ontwikkeld. Eén van de bedoelingen van de speel tuin is dat zowel gehandicapten als niet-gehandicapten samen kunnen spelen. Deze bedoeling wordt breed ondersteund. Dal blijkt wel uit de behaalde prijs die beschik baar is gesteld door De Open Ankh, maar meer nog door het grote aantal sponsors (125) die gezamenlijk ruim 200.000,- bijeengebracht hebben. De ingang is aan de rand van Hernesseroord, tussen de Meerpaal en de Plantenkas, te herkennen aan de 'Aanduidings-paal'. Deze is in 1995 onder begeleiding van Suzan Offereins (Inter national Art Centre) gemaakt door Z-verpleegkundigen die toen eindexamen deden. Vanaf 19 oktober is deze speeltuin voor het publiek geopend. Kinderen uit de wijde omgeving zijn welkom. Naast een bezoek aan de kinderboerderij mag een bezoek aan de speeltuin niet ontbreken. Bewoner Hans Tukker neemt gelijk de h^ns - om eens e\en de schommel uit te proberen NED. HERV. KERK Beroepen te Schoonhoven G. D. Kamphuis te Apeldoom (buitengewone wijkgemeen te); te Oude Tonge A. Jonker te Baren drecht (buitengewone wijkgemeente); te Gouda (wijkgemeente 5) W. Dekker te Wezep; te Streefkerk H. Roseboom te Bmchem en Kerkwijk; te Giessendam- Neder-Hardinxveld J. P. Nap te Bame veld; te Woerden M. C. van der Meer te Nieuwerkerk aan den IJssel (deelge meente De Bron). Bedankt voor Zoetermeer (wijk 4) G. J. Mantel te Hattem; voor Wapenveld (2e pred. plaats) A. Visser te Voorihuizen; voor Boskoop A. Juffer te Veenendaal. Beroepbaar Ds. W. G. Schaap, Kromme Spierinaweg 465c, 2141 AP Vijftiuizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Oostburg, tevens als ziekenhuis- en verpleeghuispredikant van het zieken huis West-Zeeuwsch-Vlaanderen (loca tie Antonius) en verpleeghuis de Stelle drs. J. Riesebos, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Tilburg/Goirle (SoW) drs. A. G. Endeveld te Oostvoorne (SoW); naar Doorn G. J. van Pijkeren te Breda- Haagse Beemden (SoW). Beroepbaarstelling drs. J. Riesebos, kandidaat te Oostburg. GEREF KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Enschede-Oost en te Hardinxveld- Giessendam A. de Jager te Berkum; te Bergen op Zoom i.c.m'l Middelhamis M. I J. C. Blok, kandidaat te Kampen: te Rot terdam-Zuid C. van Dijk, kandidaat te Kampen: te Usselmuiden-GratTiorst J. J. .A. Colijn, kandidaat te Kampen. Bedankt voor Bunschoten-Oost G. F. Overweg te Vrouwenpolder. XED. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten-Spakenburg J. J. .Amold te Zoetermeer. Aangenomen naar Enschede-Noord W. Borgdorff te Sliedrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel J. Plantinga te Groningen; te .Meerkerk naar art. 6"k.O. als geestelijk verzorger van de varenden HTvan der Ham te Zuidland; te Doesburg en Doe tinchem en Nijmegen H. van den Heuvel te Dokkum. Bedankt voor Culemborg A. van Ek te Zaamslag: voor Mijdrecht E. Evens te Ulmm en Lutjesast. GEREF. GE.\!EE.\TEN Beroepen te Ouddorp C. .A,. van Dieren te Stolwijk. die bedankte voor Urk; te .Arnhem J. Driessen te Woerden, die bedankte voor Zoetemicer; te Gonnchcm J. Karels te Oudemirdum; te Rotterdam-Zuid J. W. \'erwe\j te Rijssen. Bedankt voor Gouda C. Hogchem te Borssele; voor Scherpenisse G. Mouw te De Valk- Wekerom; vwr Temeuzen M. Golver dingen te Gamingcn; vcvr Nunspeet W. isscher te AmerstVxirt; voor .Amster dam en voor Meliskerke P. Mulder te Capelle aan den IJssel Middelwatering. GEREF. GEMEENTEN IN NED Bedankt voor Bameveld J. Roos te Opheusden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6