ViAr^ Niet omzien hinbrechtsel Expositie Gemeenteliuis IVliddeliiarnis Rabobank West-Flakkee helpt genealogisch streekarchief op de been kievit \NarrnXe ESSELINK Snelheidscontroles Gevonden sieraad Vrouwenver. 'Martha' Snorkelbrevetten in De Staver Imado maakt het waar 69e Jaargang -^^odelbD? VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 No. 6547 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0/JAARABONNEMENT ƒ56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Net in de schroef, De Zeemanspot brengt uitkomst Dinsdag 22 oktober was de gamalenkot- ter YE 137 aan het vissen, toen het net in de schroef geraakte. Hulp was noodzake lijk, want de kotter dreef stuurloos rond, omdat de schroef muurvast zat. De be manning van De Zeemanspot werd 00.15 uur opgepiept door de Kustwacht, post Ouddorp en voer direct uit, met een dui ker aan boord. Bij de Maasvlakteboei be reikte de reddingboot de kotter en het ge lukte de duiker in ruim een half uur het net los te snijden. De YE 137 kon daarna de visserij weer voortzetten. Als meer wilt dan de laagste prijs vooraüextkerhetdï De verkeerspolitie van Rotterdam-Rijn mond heeft naar aanleiding van klachten in eerder gehouden buurtbijeenkomsten afgelopen vrijdag een radarsnelheidscon trole gehouden in Nieuwe Tonge en Sommelsdijk. Nieuwe Tonge In de Generaal Snijdersstraat kregen 2 bestuurders proces-verbaal. Hoogst ge meten snelheid 60 km per uur. Op de Molendijk kregen 3 bestuurders proces-verbaal. Hoogst gemeten snelheid 75 km per uur. Sommelsdijk Op de Dorps weg kregen 15 bestuurders een proces-verbaal. Hoogst gemeten snelheid 69 km per uur. Op de Kon. Julianaweg te Sommelsdijk kregen 32 bestuurders een proces-ver baal. Hoogst gemeten snelheid 72 km per uur. Afgelopen week is er naar aanleiding van het verlies van een sieraad een me vrouw geweest bij het Pannekoekhuis van v. d. Spoel te Middelhamis. De betreffende mevrouw wordt verzocht contact op te nemen met de politie van de Basiseenheid Goeree-Overflakkee, tel.(010)2741135. OOLTGENSPLAAT Onze vrouwenvereniging hoopt D.V. woensdag 30 oktober haar verkoping te houden in het verenigingsgebouw 'El- thato', van 14.00 tot 21.00 uur. Er is weer van alles te koop, zoals: onze eigen gemaakte handwerkspulletjes, véél droogbloemboeketten, kransen, kaarten, koek etc. etc. Iedereen is weer van harte welkom, tot ziens. Het bestuur Aquarellen uit de collectie van het Gemeentemuseum Maassluis Na twee succesvolle tentoonstellin gen, met werk van respectievelijk Jan van Heel en Jeanne Bieruma Oosting, is nu een tentoonstelling samengesteld met aquarellen uit de collectie, te zien in het Gemeente huis van Middelharnis. De ten toonstelling is georganiseerd door de culturele kring De Welle. Over de collectie Het Gemeentemuseum Maasluis bezit werk van een belangrijk aantal kunste naars die deel uitmaken van een genera tie die rond het jaar 1900 werd geboren en in de jaren twintig en dertig haar opleiding volgde aan de Kunstacademie. Deze kunstenaars handhaafden de tradi tionele motieven als landschap, portret en stilleven en werkten in een zeer eigen vertaling van stromingen als het impres sionisme en het expressionisme. Zij werkten voor een belangrijk deel figura tief. Naast deze zg. 'generatie van 1900' is de grote vertegenwoordiging van Haagse kunstenaars opvallend. Hoewel deze Haagse kunstenaars vaak jonger zijn dan de bovengenoemde generatie, geldt voor de meesten van hen dat zij op eenzelfde manier met figuratie in hun werk bezig ^y"- De aquarel De aquarel is lange tijd een onderge waardeerde kunstvorm geweest. Op ten toonstellingen speelden werken in olie verf vrijwel altijd de hoofdrol. Kunste naars in Den Haag en Amsterdam riepen zelfs aparte aquarellisten-verenigingen in het leven om de aquarel als zelfstandig medium een bestaandsgrond te geven. De moeilijkheid van de aquarel zit hem in het in één keer goed op kunnen zetten van het werk. In een aquarel kunnen, in tegenstelling tot een schilderij in olie verf, geen correcties gemaakt worden. Het pigment en bindmiddel worden ver dund met water. Dit water is voor de aquarel van levensbelang: het is het water dat de aquarel haar transparante karakter geeft. Het is voor de aquarellist de kunst het water te laten vloeien, maar ook bijtijds weer in te dammen. Een goed stuk aquarelpapier is hierbij een be langrijk gegeven. Wanneer men wordt gevraagd naar de naam van een aquarellist, weet men vaak niet zo direct een antwoord. Toch heb ben de aquarellisten historische vakgeno ten van naam: de Engelsen Constable en Turner; verschillende Amerikanen, zoals op dit moment in het Rijksmuseum in de tentoonstelling 'The Great American Watercolour' te zien is, en moderne kun stenaars als Rodin, Paul Klee, Oskar Schlemmer en Raoul Dufy. De tentoonstelling Op de tentoonstelling is te zien hoe ver schillend de aquarel van uiterlijk kan zijn. Haast doorschijnend, zoals in het portret van Mieke door Otto de Kat, waarin in enkele transparante toetsen een jonge vrouw is neergezet. Maar ook haast ondoorschijnend, zoals bijvoor beeld in de aquarel Siësta van Dora Esser, waarin brede streken verzadigde kleur het papier bedekken. Ook van de al eerder getoonde Jan van Heel en Jeanne Oosting is werk te zien: van Jan van Heel zijn Spaanse land schappen en van Jeanne Oosting onder andere enkele bloemstillevens. De tentoonstelling is aangevuld met enkele beeldhouwwerken, waaronder het portret van de aquarellist Kees Verwey door Charlotte van Pallandt, en schilde rijen in olieverf van Jeanne Oosting. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur, tot 30 november 1996. De Algemeen direkteur Mr. A. den Hertog (links) en de voorzitter van Rabobank West-Flakkee R. van Putten (midden) luisteren met belangstelling naar de uitleg over siamboomonderzoek door C. J. Hameeteman, voorzitter van de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee (rechts) Produktieve samenwerking tussen cultuurhistorisch genootschap en streekbank Nadat de gemeenten op Goeree- Overflakkee jaren geleden tot de conclusie waren gekomen dat het realiseren van een streekarchief fi nancieel niet haalbaar was, leek het woord 'streekarchief' voor deze regio geschrapt uit het woor denboek. Voor stamboomonder- zoek en Flakkeese familiegeschie denis was men aangewezen op het Rijksarchief in Den Haag; voor velen een drempel in verband met tijd en middelen. En dat in een tijd waarin de belangstelling voor stamboomonderzoek sterk is toege nomen en het cultuureigene van Goeree-Overflakkee steeds meer bewoners van de streek ter harte gaat. Dankzij een uniek initiatief van particulieren en streekbank heeft Goeree-Overflakkee straks toch de beschikking over een ge nealogisch streekarchief. Collectie Zaaijer Eerste aanzet tot het stichten van een genealogisch streekarchief was het werk van de heer M. Zaaijer uit Den Haag, die ooit zijn familiegeschiedenis uitzocht en daarmee verknocht raakte aan Dirksland en Goeree-Overflakkee. Alles wat de heer Zaaijer in het Rijksarchief in Den Haag over zijn eiland van herkomst is tegengekomen, heeft hij overgeschreven en getranscribeerd in hedendaags schrift. De heer Zaaijer wilde al dat werk niet verloren laten gaan en gaf in 1991 zijn collectie in beheer aan Cor Hameeteman, met wie hij in het Rijksarchief kennis had gemaakt en bevriend was geraakt. Aanvankelijk vond de heer Hameeteman met de collectie Zaaijer een gastvrij on derkomen bij 'De Motte', de vereniging van amateurarcheologen op Goeree- Overflakkee. Het genealogisch archief groeide echter dusdanig dat in de zomer van 1992 de Stichting Genealogisch Centrum Goeree- Overflakkee werd opgericht. Deze stich ting bleef cultuur-historisch huisgenoot van De Motte, maar groeide De Motte ook ruimtelijk boven het hoofd. De wanden van de bovenverdieping van het gebouw 'De Doele' in Sommelsdijk, waar De Motte haar werkruimte heeft, raakten vol. Met veel dank aan De Motte begon de Stichting Genealogisch Centrum een speurtocht naar andere huisvesting. Zoektocht De zoektocht naar een geschikt onderko men viel niet mee. Cor Hameeteman, voorzitter van de stichting, zegt daar over: „We hebben eerst gezocht in Mid delhamis en Sommelsdijk, vanwege de centrale ligging op het eiland. Daar kon den we nergens ruimte vinden die ge schikt was en die we ons konden permit teren. Want kapitaal heeft de stichting niet. Onze inkomsten verkrijgen we uit donaties en giften. Van de gemeenten Oostflakkee en Goedereede hebben we een startsubsidie gekregen en we hebben financiële steun van de gemeente Dirks land, maar in eerste instantie moeten we het zelf zien te rooien. We moeten een goed donateursbestand opbouwen en dat kan alleen als we een goede ruimte heb ben, waar de donateurs en anderen ons archief kunnen raadplegen". Onze secretaris vroeg op een gegeven moment of het genealogisch centrum persé in Middelhamis moest komen. Of het ook in Dirksland mocht, vroeg ze. In het bestuur was niemand daar op tegen. Zo zijn we in gesprek gekomen met Rabobank West-Flakkee, de eigenaar van een pand aan het Achterdorp". Onbenut pand De voorzitter van Rabobank West-Flak kee, de heer R. van Putten, zegt over het betreffende pand Achterdorp 7 naast de vestiging van de bank in Dirksland: „Als bank hebben we het pand destijds ge kocht voor toekomstige uitbreiding. Door een veranderend bankconcept zijn we voor de keus gekomen: Verkopen of bestemmen ten nutte van de gemeen schap. We hebben voor het laatste geko zen, vanuit het motto van de bank dat de bank midden in de gemeenschap wil staan". „Onze bank heeft voor elke sector van de samenleving wel iets in petto" zegt mr. A. den Hertog, algemeen direkteur van Rabobank West-Flakkee. „We geven nu het Genealogisch Centrum een opstap om een echt genealogisch en cultuurhis torisch centrum te worden. De mensen op Goeree-Overflakkee zijn cultuurhisto risch bewust en daar willen wij als bank rekening mee houden. Als baiik die tra ditioneel midden in de gemeenschap staat willen we er aan meehelpen dat het voor een breed publiek mogelijk is zich te verdiepen in familiegeschiedenis en de algemene cultuurhistorie van de streek. Als we daarvoor een pand dat wij niet meer nodig hebben in gebruik kunnen geven, lijkt ons dat een zinvolle herbe stemming". Sociaal-culturele funktie De heer Den Hertog is zeer te spreken over de manier waarop Achterdorp 7 in orde is gemaakt om als genealogisch streekarchief te gaan funktioneren. Het pand stond al een jaar of zeven onge bruikt en was aan renovatie toe. „Het heeft echt een metamorfose ondergaan. De bank heeft het materiaal daarvoor verschaft en een keur aan vrijwilligers van de Stichting Genealogisch Centmm heeft er een enorm aantal bouwuren aan besteed. Zo'n resultaat had nooit kunnen ontstaan zonder deze unieke samenwer king. De bank geeft de stichting de mo gelijkheid om uit te groeien en dan bekij ken we onze overeenkomst opnieuw". De Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee is hoofdgebruiker van het pand en is verantwoordelijk voor een goed beheer. Op de bovenverdieping wordt het klederdracht Ensemble Eeuw- kant gevestigd, een genootschap dat 1 mei van dit jaar is opgericht en zich ten doel stelt zich structureel met de kleder dracht van Goeree-Overflakkee bezig te houden. Hoe breder het draagvlak hoe liever het de bank is. De heer Van Putten ziet graag dat er ook op het dialekt van Goe ree-Overflakkee gelet wordt. „Ik hoop dat in Achterdorp 7 gewerkt wordt aan het in stand houden van de Flakkeese cultuur in de breedste zin van het woord. Als Flakkeeënaar zie ik dat een heleboel van het cultuureigene dreigt te verdwij nen en dat gaat me aan het hart. In het al gemeen groeit het besef dat het verve lend zou zijn als we straks tot de ontdek king zouden komen dat er zaken verdwe nen zijn die we hadden willen bewaren. Daarom stimuleren we dit initiatief van het Genealogisch Centrum. Wat me treft: Je ziet hier allemaal be trokken mensen hard bezig om van deze huisvesting iets moois te maken, waarbij de saamhorigheid enorm groeit". Resultaat Zowel de heer Den Hertog als de heer Van Putten hebben de renovatie van Achterdorp 7 vanaf het begin met be langstelling gevolgd. Den Hertog zegt niet gedacht te hebben dat één en ander zo snel gerealiseerd zou zijn: „Zo zie je wat er uit samenwerking voort kan ko men. Het archief kan nu gaan groeien en ik hoop dat iedereen de weg erheen zal weten te vinden. Om er infonnatie op te doen en om er informatie te brengen. Boeken, stambomen en zo meer". De heer Hameeteman heeft voor de sti mulerende samenwerking met de bank niets dan lof: „Het is uniek zoals de bank dit initiatief heeft opgepakt. Echt een streekbank die dicht bij de mensen staat. We hebben daarom besloten op ons post papier te vermelden: „Rabobank West- Flakkee, voor generaties". Opening Op zaterdag 2 november zal Achter- dorp 7 een naam krijgen als het wordt geopend door de heer Zaaijer, als grondlegger van de Stichting Genealo gisch Centrum Goeree-Overflakkee, en door de heer Den Hertog, als alge meen direkteur van Rabobank West- Flakkee. Na de ofHciële opening is er 's middags open huis. Iedereen kan dan de huisvesting komen bekijken en kennis nemen van de aktiviteiten van de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee en het kleder dracht Ensemble Eeuwkant. Woensdag 16 oktober jl. zwommen de onderstaande kinderen af voor hun snor kelbrevet 1,2 of 3. Snorkelbrevet 1: Marissa Groeneveld en Bart Mol. Snorkelbrevet 2: Peter Paul de Graaf en Niels Albrechts. Snorkelbrevet 3: Edmond van Dijk, Remco Kievit en Emiel v. d. Est. Snorkelen, wat is dat? Snorkelen is een leuke en leerzame ma nier van zwemmen met een basis-uitms- ting (duikbril, snorkel, zwemvliezen), waarbij je op een andere manier onder water leert zwemmen/bewegen, waar door je je meer dan één gaat voelen met OOLTGENSPLAAT Autowassen voor de kerkbouw Zaterdag 26 oktober a.s. van 10 tot 12 uur kunt u voor 7,50 uw auto laten wassen door de jongelui van de J.V.'s bij de witlofkwekerij van Gebr. de Bonte aan de Spuidijk. De opbrengst is ten bate van de nieuwe kerk van de Ger. Ge meente. Q^£Q3^^Q het water en daardoor ook je zwemvaar- digheid verbetert. Ook is het een goede voorbereiding op het persluchtduiken. Ben je geïnteresseerd? Kom dan eens kijken op woensdagmid dag om 13.00 uur in het zwembad van Recreatiecentrum 'de Staver'. De eerste les is gratis, en in het begin kun je de basisuitrusting (duikbril, snor kel en zwemvliezen) lenen in het zwem bad. Het werd wel steeds gezegd. Maar geloofden we het ook? Hoeveel keer hebben we de wenkbrauwen al opgetrokken als wordt beweerd dat er armoe wordt geleden in Nederland? En als dat al zo is, dan zal er wel sprake zijn van een hoog 'eigen-schuld'-gehal- te. Trouwens wat is armoe eigenlijk? Is daar sprake van als de auto niet meer voor de deur staat? En moet de TV echt tot de primaire levensbehoeften worden gerekend? En verder konden we vroeger best zonder telefoon. Moeten de kinderen nu echt lid van een club zijn? Zo, het 'afweermechanisme' draait in no-time op volle toeren als zoiets aan de orde is. Dat kan te maken hebben met een collectief schuldgevoel. Het kan ook puur uit egoïsme voortkomen. Je zou eens moeten helpen. Inmiddels zijn er deze week onderzoekcijfers bekend geworden die alleen maar bevestigen: Er wordt armoe geleden. Elf tot veertien pro cent van de bevolking had vorig jaar een inko men dat net op of zelfs onder het sociaal mini mum zit Nog erger is dat in 1991 naar schat ting 22.000 huishoudens vanwege financiële redenen soms niet genoeg eten in huis hadden om de honger buiten de deur te houden. En dat in ons rijke Nederland. Het kan geen kwaad de gegevens nog maar eens te noemen. Vier tot vijf procent van de bevolking moet rondkomen van minder dan het minimum en nog eens 7 tot 9 procent moet het doen met een inkomen dat zich rond het minimum bevindt Alles bij elkaar gaat het om 657.000 tot 915.000 huishoudens. De afgelo pen tien jaar is de omvang van deze groep wel afgenomen, maar de intensiteit van de armoe de is sterker geworden. Uit het onderzoek blijkt ook dat als er geen geld meer is voor eten alles echt wel opzij gezet is. Eerst moet men de kledingzaak links laten liggen. Daarna komen verwarming en telefoon aan de beurt. Tenslotte is er geen geld meer voor een warme maaltijd. Ja, en dan. Nu blijkt al direct dat een deel van deze pro blematiek zou op te lossen zijn als alle gedu peerden wisten welke subsidiemogelijkheden enz er zijn. Velen weten de weg niet, er zijn er ook die zich schamen de hand op te houden. Anderzijds nemen de lasten toe. In de gemeentelijke sfeer zijn de bedragen voor het woongenot hier en daar flink gestegen, dat ervaart elke burger Maar als die oneffenheden weggepoetst zou den zijn, dan nog blijft een moeilijk te helpen groep over Moeilijk te helpen? Moeilijk aan het werk te helpen groep is een betere omschrijving. Hier en daar zijn er al wat reacties op deze problematiek ge-uit Een ervan is dat de samenleving hier een taak heeft. Dat betekent concreet dat de overheid moet helpen. Het geld hoeft geen probleem te zijn. Dat lijkt alle maal erg positief Er moet wel wat bij bedacht worden. Het geld dat voor die hulp gebruikt kan worden, zou bij hopen gehaald kunnen worden uit de subsidie- pot voor sport, cultuur enz., zo zegt men. Ook daar is veel voor te zeggen, zeker als het geld betreft dat uiteindelijk zondagsontheiliging of vervaging van normen en zeden tot gevolg heeft Daar is ook veel over gezegd. Voor anderen is het uitputten van dergelijke subsi dies een kwestie van profijtbeginsel. Wie spor ten wil, moet maar betalen. Enzovoorts. Beide groepen kreunen onder de belastinglast Hun standpunt - helaas ook het eerste - is dikwijls daardoor geïnspireerd. Dat kan na tuurlijk niet Het betekent eigenlijk niet anders dan geeft het geld terug dat wij ten onrechte moeten betalen. Molenweg 28 Telefoon: 0187 475400 Fax: 0187 484210 Middelharnis Openingstijden: mat/ra «rij: 8.00-12.00 13.00-17.00 ïrij: 19.00-21.00 za: 9.00-12.00 VingeilingS - 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187) 482518 Audio - video appc'c J:;r £lel(trische huishoudelijke app. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Het geld zou beschikbaar moeten blijven. Dat betekent dat de visie op de taak van de overheid dan geducht bijgesteld moet worden. Ze is er ons ten goede, betekent dan ook: in slechte tijden om de arme helpen. 'Vadertje staat' in een goede zin van het woord. Wie dat niet accepteert kan een andere weg betreden. Het werk van de diaconiën zal geïn tensiveerd moeten worden. Geïntensiveerd, want duidelijk is dat de laatste jaren meer werk aan de 'winkel' was dan voorheen. Meer diaconaal werk. Dat kan echter alleen maar als wij meer aan die diaconie geven. Er 'worden weer offers gevraagd. Medeleven en medelijden zijn echt bijbelse uitdrukkingen. En, als het niet lukt om de subsidies voor allerlei wereldse zaken terug te draaien, als we toch al die belasting moeten betalen, laat dat dan niet blijken via de collectezak. Er kan via de gemeente geholpen worden. Er kan via de kerk geholpen worden. In beide gevallen is er het gevaar dat we op onze tenen staan om te kijken wat er met ons geld gebeurt. We weten soms precies waar het niet en waar het wel goed besteed is. Wij weten precies wat het is om niet arm te zijn en meten anderen daaraan. Laten we maar weldoen en niet omzien, opdat het onze behoeftige naaste welga. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden centrale verwarming - sanitair J^ OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK VOOR BEELD EN GELUID FOTO - woeo snjotofUMRTAO* - rarooMnE intti C=3 C=3 C^ C3 C=3 CJ I Ofxwonp-WMMfaiOS - r«MK» (pran ss»»//iu ouTW r - fthMcp - HogwDom f 72 - r«Mbon 4D r nj 403M)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1