y)y^ LITIE hmbreehtse Nieuw of occasion: altijd goec Je zal zó'n vriend maar hebben Toekomst voor ondernemende boer karels. autoschade Kinderdienst in Stellendam (010)2741135 ....MmiMHJiMeê CORMEUSSANT Zeemanspot in actie voor gamalenkotter FOCWJI Ouddorpers opgeletl Prins IVIauritskoor naar Tsjechië Ramoco b.v. 69e Jaargang VRUDAG 18 OKTOBER 1996 No. 6545 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Landbouwpraatje Het bestaan op de boerderü kent wei nig rust. Rondom het erf is alles in be weging. Wat verwachten~boeren van de politiek en wat verwachten politici van de boeren? Gaat het Europees landbouwbeleid op de helling? Er is zeker geen sprake van windstilte op de boerderij. De omgeving van het boe renerf is volop in beweging en verande ring. Al die veranderingen gaan aan het boerenbestaan niet zomaar voorbij. Dat heeft uiteraard gevolgen voor het land bouwbeleid. Boeren hebben te maken met regelaars in Den Haag, Brussel, Ge neve en elders in de wereld. De Europese landbouwpolitiek heeft zich jarenlang ge richt op het boereninkomen en probeerde (met vallen en opstaan) de boeren te be schermen via garantieprijzen en export subsidies. Eigenlijk zit het landbouwpoli tiek systeem heel ingewikkeld in elkaar. In veler ogen is het systeem ook veel te duur. Argeloze buitenstaanders denken nog steeds dat boeren goed worden be taald om onnodige overschotten te pro duceren. De waanzin ten top, zeggen cri tici die de Europese politiek veroordelen. En toch valt het best mee met de kosten van het gemeenschappelijk landbouwbe leid; per Europeaan kost het systeem jaarlijks enkele honderden guldens. Maar dat is dan ook een verzekeringspremie voor een goed voedselpakket waarvan de levering wordt gewaarborgd. Veranderd decor Boeren leven niet op een eiland. Zij heb ben te maken met de samenleving en zul len rekening moeten houden met veran deringen in eigen land en daarbuiten. Iedereen spreekt over een globalisering: nationale grenzen hebben afgedaan en het wereldgebeuren straalt af op het boe renerf. Neem de markt: boeren produ ceerden vroeger voor de lokale markt, later voor een nationale en Europese markt. Maar nu staat de boer oog in oog met zijn collega (lees concurrent) aan de overzijde van de oceaan. De handel in landbouwproducten wordt vrijer. En als men realistisch blijft zullen de handel- stromen over enkele jaren nog groter en vrijer worden. Noem het maar liberalise ring of globalisering. Niemand had jaren geleden bevroed dat de Berlijnse muur doorgang geeft naar Midden- en Oost-Europese landen. Nog minder leefde de gedachte dat Midden- en Oost-Europa volwaardig lid zouden worden van de Europese Unie. Deze ope ratie staat ons te wachten; dat heeft ge volgen voor het 'traditionele* gebeuren in het oude West-Europa. Deze ontwik keling gaat niet voorbij aan het boeren erf, ook niet aan de Nederiandse boer. Boeren moeten nog wennen aan een sa menleving die eisen stelt aan het boeren- product, aan de wijze waarop geprodu ceerd wordt in de land- en tuinbouw en ook aan de groeiende behoefte aan natuur en landschap. Deze verlangens uit de sa menleving vragen aanpassing op en rond het boerenerf. Noem het maar klantge richtheid; noem het maar een duurzame, veilige en concurrerende landbouw. Doel en instrumenten Bij al deze veranderingen is het voor de hand liggend dat de Europese landbouw politiek zijn instrumentarium herijkt. De beproefde formules die bcb rming en steun heetten, blijken niet meer te wer ken. De Europese landbouwpolitiek kan bij liberalisering niet meer bestaan uit subsidies voor export en onbeperkte in terventie (tegen vaste productprijzen). Boeren zullen marktgericht moeten han delen en produceren. De concurrentie wordt feller. Uiteraard komt daarmee ook het boeren-inkomen (opbrengsten minus kosten) onder grote druk. Dat verschijn sel baart ook beleidsmakers zorgen. Zon der de liberalisering te weren en te ver vallen in protectionisme moet het land bouwpolitiek instrumentarium toch ver anderen. Europa maakt zich op om zijn landbouw (en zijn boeren) naar de vrije markt te richten. Wanneer dat te snel gebeurt (door alle beschermende maatregelen ri goureus weg te nemen) gebeuren er op het boerenerf ongelukken. Vandaar dat de regelaars in Brussel toch een geleide lijke aanpassing van het landbouwbeleid voorstaan. Vandaar dat zij het oog rich ten naar de ontwikkeling van het boeren inkomen en de traditionele politieke ins trumenten (steun) omsmeden tot directe inkomenstoeslagen. Dat is even wennen voor vele boeren, zeker als de directe inkomenssteun tijdelijk en aflopend is. Maar als de boeren de tijd krijgen om zich aan te passen aan een grotere en vrijere markt, zullen zij het boerenleven niet aan de wilgen hoeven te hangen. In de toekomst zullen boeren blijven, zo lang ze maar realistisch en ondernemend zijn. B. Schouwing Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden POLITIE 24-UURS TELEFOON: GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstal Van het pand van de Woningbouwver eniging aan de Pieter Biggestraat te Oolt- gensplaat werden in het weekend van 12 en 13 oktober witte letters gestolen. De letters waren aangebracht op de gevel. GEMEENTE MIDDELHARNIS Snelheidscontroles n.a.v. buurtgesprekken te S'dijk en M'hamis Op 15 oktober werden op diverse loka- ties snelheidscontroles gehouden. Tussen 08.50 en 09.50 uur op de Kon. Julia- naweg te Sommelsdijk, 12 overtredin gen, hoogste snelheid 78 km/uur. Tussen 10.00 en 10.30 uur op de Dorps weg te Sommelsdijk, 5 overtredingen, hoogste snelheid 72 km/uur. Tussen 11.00 en 11.30 uur op de Oude- landsedijk te Middelhamis, 7 overtre dingen, hoogste snelheid 76 km/uur. Tussen 11.30 en 12.30 uur op de Lange weg te Middelhamis, 31 overtredingen, hoogste snelheid 86 km/uur. Scooter gestolen op Kerkepad Op dinsdag 15 oktober werd op genoem de plaats te Middelhamis de op slot staande scooter, merk Puch, kleur geel en voorzien van verz. plaatje SQW-791 gestolen. Bij de scooter waren twee hel men, 1 blauwe meric Fletcher en 1 zwarte meik Nolan. Die zijn eveneens gestolen. Fietsenkeuring op school 'De Pannebakker' te Nieuwe Tonge Op dinsdag 15 oktober werd door de politie een fietsenkeuring gehouden op genoemde school. Totaal werden 102 fietsen gekeurd waarvan er 43 niet aan de eisen voldeden. Later zal nog een con trole plaatsvinden bij leerlingen van de Oranje Nassauschool. Snelheidscontroles te Nieuwe Tonge n.a.v. buurtgesprek Op maandag 14 oktober werden enkele snelheidscontroles gehouden in Nieuwe Tonge n.a.v. het gehouden buurtgesprek. Op de Molendijk passeerden in een half uur ongeveer 50 voertuigen. 4 van hen waren in overtreding. Hoogst gemeten snelheid 61 km/uur. Op het Korteweegje geen overtredingen. Op de Duivenwaard- sedijk 1 maal een overtreding van 61 km/uur. Op de Langeweg werd ter hoog te van de kruising met de Molendijk ge controleerd op de handhaving van 60 km/uur. 29 bestuurders reden te hard. Hoogst gemeten snelheid was aldaar 104 km/uur. Op dinsdag 15 oktober werden wederom enkele snelheidscontroles gehouden. Op de Duivenwaardsedijk binnen de be bouwde kom tussen 13.25 en 13.50, 25 passanten waarvan 3 overtredingen, hoogst gemeten snelheid 72 km/uur. Op de Generaal Snijdersstraat tussen 13.50 en 14.20, 7 passanten en geen overtre dingen. Op de Langeweg 60 km stuk, van 14.20-14.50, 18 overtredingen, hoogste 93 km/uur. Inbraak bedryf Tussen zaterdag 12 oktober en maandag 14 oktober werd er ingebroken in een be drijf aan de Oudelandsedijk te Sommels dijk. Uit het bedrijf werd o.a. geld en een ATB, merk Giant, team Worldcup, kleur geel gestolen. Aanrijding Zondagmiddag 13 oktober vond er op de Kaai in Middelhamis een aanrijding plaats tussen een paard en wagen en een stilstaande personenauto. Paard en wagen reden langs de haven. Op dat moment werd er een zeil van zeilboot gehesen. Het paard schrok hiervan en sprong vervolgens opzij. Hierdoor werd de stilstaande personenauto beschadigd aan de rechterzijde. Het paard liep geen letsel op door de actie. A.J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Als u meer wilt dan de laagste prijs voor tiOe zekerhad l De gamalenkotter GO 52 uit Goedereede wilde op woensdag 16 oktober in de monding van het Slijkgat de vistuigen scheep zetten, toen bleek dat de hydro- lische lier lekkage vertoonde en niet werkte. De Zeemanspot kon hier hulp verlenen. De bemanning werd tegen 22.00 uur opgepiept, haalde een vaatje olie bij de bunkerboot en bracht die naar het scheepje. Die kon daarna op eigen kracht het vistuig binnen boord halen en naar de thuishaven varen. De redding- boot was 23.15 uur weer afgemeerd op haar eigen plaats. „Daar moeten jullie beslist eens gaan kijken, dat is echt iets voor in de krant. Het is héél bijzonder!", zo vertelde onze zegsman. Wat dat dan wel was, vroegen we hem. „Het is een trap" en om de laatste tw^fels onzer zijds volledig weg te nemen, vervolg de hij: ,Ja het is niet zo maar een trap, maar een hele bijzondere!" Nieuwsgierig gemaakt door zijn loven de woorden, zegden we hem toe, bij tijd en gelegenheid, eens een kijkje te zullen nemen. Zo traden we enige tijd daarna in kon- takt met de man die de trap ontworpen en gemaakt heeft. Er deed zich wel een probleem voor; de trap lag klaar voor transport naar Wemeldinge (Zld) en zou de andere dag de flakkeese bodem verlaten. Een kort bezoek aan de in losse onderdelen liggende trap was vol doende om te besluiten dit beslist in afgebouwde staat te willen zien. Zo zijn we gezamenlijk op een zonnige herfstmorgen afgereisd naar de fam. de Visser te Wemeldinge, waar de trap zijn bestemming heeft gevonden. Binnen komend in de kamer, alwaar de trap in een hoek staat gesitueerd, waren we toch even sprakeloos. Dat het heel mooi was hadden we tijdens onze korte impressie al gezien, maar nu het geheel in elkaar stond, ging het onze stoutste verwachtingen te boven. We zijn maar leek op dit gebied, maar dat het inder daad iets heel bijzonders is, kunnen we van harte beamen. Onze flakkeese timmerman is een goede vriend van de familie en omdat hij dolgraag met hout bezig is hebben we hem gevraagd of hij voor ons eens een mooie trap wilde maken, zo vertel de mevr. de Visser. „Het gaf niet hoe lang het duurde en wat ontwerp betreft hebben we hem volledig de vrije hand gegeven. Dat dit pronkstuk er uiteindelijk uit zou komen, hebben we nooit kunnen dromen. We zijn er stil van." De trap is een zogenaamde spiltrap en is gemaakt van de merbau houtsoort. De spil is helemaal bewerkt. Het onderste gedeelte lijkt net een stuk van een pilaar dat omwon den is met touw. Lijkt, want het is helemaal in hout uitgesneden. Diverse laklagen en andere bewerkingen zorgen uiteindelijk voor een natuurgetrouw geheel. Boven dit gedeelte bestaat de spil uit heel divers drie- snitssnijwerk. In de figuren zit soms zo ver schrikkelijk fijn snijwerk, dat het ons wel duidelijk werd dat hier enorm veel tijd mee gemoeid is geweest. „Dat is zeker waar", zo vertrouwde de timmerman ons toe, „De heb niet bijgehouden hoeveel uren hier in zitten, maar dat zijn er heel veel. Ik heb dit dan ook puur uit liefhebberij gedaan. Het is mijn hobby en ik had er echt eens zin in om er iets bijzonders van te maken. Het houtsnij werken had ik zelfs nog nooit gedaan. Hoewel het ontwerp op een gegeven moment bepaald was, is het bewerken van de spil stukje bij beetje aan de fantasie ont sproten en gemaakt. En van het ene kom je dan op het andere". We hebben hem onze welgemeende kompli- menten gemaakt met dit hobbywerk en de familie de Visser gelukgewenst met zó'n vriend. j£ ISO 9002 op D.V. zondag 20 oktober a.s. wordt er in de Gereformeerde Kerk van Stellen- dam een 'kinderdienst' georganiseerd! In deze eredienst zal er speciaal aandacht zijn voor de kinderen. Dat zal bijvoor beeld te merken zijn aan de liederen die gezongen worden. Ook de preek zal deze keer meer op kinderen zijn gericht. En verschillende kinderen zullen hun steen tje bijdragen aan deze dienst. Het (grote) kinderkoor 'Luister' uit Maasdijk zal enkele liederen voor ons zingen! In deze dienst hoopt ds. J. Koster het een en ander te vertellen aan de hand van het themaVWV'. Iedereen - jong en oud - wordt van harte uitgenodigd voor deze dienst, die om 10.00 uur zal beginnen. Een liturgie is aanwezig en er is oppas voor de allerkleinsten. Jij/u komt toch ook? (voor meer informatie: 0187-683431). 't Is inmiddels traditie geworden om op een zaterdag in oktober bolchrysanten te verkopen ten bate van de aflossing van de kerk van de Gereformeerde Gemeen te. Morgen is het dan weer zover. Aan de Duinkerkerweg no. 7 bij Fam. van Oostenbrugge vindt u bolchrysanten in vele maten, kleuren en prijzen. De verkoping begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Verfraai uw tuin en steun het goede doel. In de herfstvakantie hoopt het school- koor van de Christelijke Scholengemeen schap Prins Maurits uit Middelhamis, dat onder leiding staat van Mar van der Veer, weer een muzikale reis naar het buitenland te maken. De laatste keer dat dit koor naar het bui tenland ging was enige jaren geleden toen de stad Parijs bezocht werd. Dit maal is Tsjechië het doel. Door de verkoop van een speciale 'Moe- derdag-CD' die in het begin van dit jaar door het koor werd gemaakt, konden de leerlingen een deel van hun reisgeld zelf verdienen. De laatste tijd is hard gerepeteerd om de muziekstukken erin te krijgen. Op de vroege maandagmorgen zal een dubbel dekker met vijftig koorleden en begelei ders op weg gaan naar de stad Eisenberg in het (voorheen Oostduitse Thüringen). In de Evangelische Kirche geeft het koor diezelfde avond nog het eerste concert, dat zal bestaan uit voornamelijk geeste lijke werken en vocale en instrumentale intermezzi door leden van het koor. De volgende morgen wordt koers gezet naar de Tsjechische stad Liberec. Twee nachten zullen de leden van het koor in gastgezinnen worden ondergebracht. Liberec is een stad van ongeveer hon derdvijftigduizend inwoners. Er zal een ontspannen concert gegeven worden op een scholengemeenschap. De koorleden zullen ook enige lessen op deze school bijwonen. Tevens vindt een ontvangst op het gemeentehuis plaats. Samen met het schoolkoor van het plaat selijk gymnasium wordt een kerkconcert gegeven. Het repertoire dat het Prins Mauritskoor op diverse plaatsen zal uitvoeren bestaat uit engelse kerkmuziek, folk songs, tra ditionele Nederlandse liederen en ook enkele liederen in het Tsjechisch. Het gehele programma zal uit het hoofd ge bracht worden. Na het verblijf in Liberec wordt daarna de stad Praag bezocht. Aan het einde van de reis bezoeken de leerlingen van de school het voormalige concentratiekamp Theresienstadt. Via Dresden gaat het dan weer huiswaarts. In de loop van de za terdagochtend hoopt het koor weer in Nederland aan te komen. RENAULT-dealer Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 611553 Fax:(0187)612280 BMW rUIAAKT RIJDEN GEWELDIG. VingedingS - 3241 EB Middelhamis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Elel<trisclie huistwudeiijke app. Een goede en betrouwbare occasion vindt u op het drive-In parl( van Cor Melissant. En als officieel IVIazda dealer staat het team van Cor Melissant ook voor een nieuwe auto voor u Itlaar. AUTOBEDRIJF llldZUd Nijverheidsweg l Dirksland - (0187) 601598 yOOR BEELD EN GELUID FOTO - VHWO - mmto RCTomAOE - POTOORAne Rn?3^^^ Het uitgesneden touwfiguur aan de onderzijde van de spil Eén van de motieven in de spil is een bloem pot met daaridtstekende bloemenmotieven KEMA CEHTIFICATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (P187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Braen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1