EIIIVt1DEt1-t1IElJW5 Bijzondere Keurbijbel TYPISCH ENGELS? De RPVGO voert actie: 'Pas op! Slik op de weg' TYPISCH ENGELS? Welnee... NIEUWS Start kaartverkoop JostiBand-conGert op maandag 14 oktober uit de kerken Muziekcassette Jongerendienst in Ouddorp ENTERPRiSE-project voor startende ondernemers Publicatie Streekmuseum Goeree-Overflakkee Zang- en orgelavond ^«B'ad VRIJDAG 11 OKTOBER 1996No. 6543 Dat zo'n toegewijd zingende knaap een heel gewone Hol landse jongen is wekt wellicht enige verbazing. 'Verbluf fend Engels' is het algemene oordeel over de uitstraling van het Roder Jongenskoor en dat geldt voor de wijze waarop het koor zich organiseert en presenteert, maar bovenal het klinkende resultaat. Intussen wordt hollands- hard gewerkt aan de instandhouding van dit alles. Het begon in 1985. Koorleider Bouwe Dijkstra zag kans basis school 'De Woldzoom' in zijn woonplaats Roden warm te maken voor een opmerkelijk initiatief: het creëren van een samenwerkingsverband waarin de jongens naar Engels voor beeld, naast hun gewone schoolopleiding ook op muzikaal ter rein intensief worden begeleid. Op die manier ontstond de mo gelijkheid dagelijks te musiceren en dat bleek een schot in de roos. Door de jaren heen is weliswaar een situatie ontstaan waarin, naast basisschooljongens, ook middelbare scholieren en volwassen mannen deel uitmaken van de koorsamenstel ling, maar toch blijkt telkens weer dat de intensieve regelmaat van het dagelijks zingen op de basisschool het fundament vormt en een absolute voorwaarde is om op het bereikte ni veau te kunnen blijven opereren. De concertkem van het koor bestaat uit 18 jongenssopranen en 15 (mannelijke) alten, tenoren en bassen. Daarnaast is er door lopend een wisselend aantal 'probs-in-opleiding' een groep 7- en 8-jarige jongens die aan de zijlijn de verrichtingen van het 'echte koor' nauwlettend volgt, klaar om een opengevallen plaats in te nemen. Uitdaging Voor mannenkoor 'Ons Koor' was het een uitdaging om dit jongenskoor naar Flakkee te halen, een datum waarop een con cert gegeven kon woi verschillende telefooi gevonden. Na een optreden in d optreden in Dirksland zitten die dag ongevei Op het concert word jongenskoor gezongei with thorns, Jeremiah eyes, William Boyce Magnificat and Nut \92Sy, The Peace of C Natuurlijk zingt het hun repertoire, beken Da Palestrina (1523- Smetana (1824-1884 1972); Nobody knows Het concert wordt bes nobis Domine van Ro Het concert wordt j kerkgebouw van de Aanvang 20.00 uur. Medewerkenden: Ro begeleiding Euwe d Willem Chr. Meyboo Jan Ossevoort, de pri. Kinderen onder de 12 Toegangsbewijs telef 484684 of 483859. Dat zo'n toegewijd zingende knaap een heel gewone hol- landse Jongen is wekt wellicht enige verbazing. 'Verbluf fend Engels' is het algemene oordeel over de uitstraling van het Roder Jongenskoor en dat geldt voor de wijze waarop het koor zich organiseert en presenteert, maar bovenal het klinkende resultaat. Intussen wordt hollands- hard gewerkt aan de instandhouding van dit alles. Het begon in 1985. Koorleider Bouwe Dijkstra zag kans basis school 'De Woldzoom' in zijn woonplaats Roden warm te maken voor een opmerkelijk initiatief: het creëren van een samenwerkingsverband waarin de jongens naar Engels voor beeld, naast hun gewone schoolopleiding ook op muzikaal ter rein intensief worden begeleid. Op die manier ontstond de mo gelijkheid dagelijks te musiceren en dat bleek een schot in de roos. Door de jaren heen is weliswaar een situatie ontstaan waarin, naast basisschooljongens, ook middelbare scholieren en volwassen mannen deel uitmaken van de koorsamenstel ling, maar toch blijkt telkens weer dat de intensieve regelmaat van het dagelijks zingen op de basisschool het fundament vormt en een absolute voorwaarde is om op het bereikte ni veau te kunnen blijven opereren. De concertkem van het koor bestaat uit 18 jongenssopranen en 15 (mannelijke) alten, tenoren en bassen. Daarnaast is er door lopend een wisselend aantal 'probs-in-opleiding' een groep 7- en 8-jarige jongens die aan de zijlijn de verrichtingen van het 'echte koor' nauwlettend volgt, klaar om een opengevallen plaats in te nemen. Uitdaging Voor mannenkoor 'Ons Koor' was het een uitdaging om dit jongenskoor naar Flakkee te halen, een datum waarop een con cert gegeven kon worden was met gemakkelijk te vinden. Na verschillende telefoongesprekken werd de datum 19 oktober gevonden. Na een optreden in de Verenigde Staten van Amerika nu een optreden in Dirksland. Voor de jongens best een lange reis. Ze zitten die dag ongeveer 5 uren in de bus. Op het concert worden er werken uit het repertoire van het jongenskoor gezongen, zoals: The head that once was crowned with thorns, Jeremiah Clarke (1659-1707); O turn away mine eyes, William Boyce (1710-1779); Psalm 122, R. Woodward; Magnificat and Nunc Dimittes, A. Hebert Brewer (1897- 1928); The Peace of God, John Rutter (geb. 1945). Natuurlijk zingt het mannenkoor ook een aantal werken uit hun repertoire, bekende werken, zoals: Popule meus, Giovanni Da Palestrina (1523-1593); Die Mitgift, Das gebet, Bedrich Smetana (1824-1884); Schone Nacht, Quirin Rische (1903- 1972); Nobody knows en Steal away, twee Negro Spirituals. Het concert wordt besloten met een gezamenlijk werk, het Non nobis Domine van Roger Quilter (1877-1953). Het concert wordt gegeven op zaterdag 19 oktober in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Dirksland. Aanvang 20.00 uur. Kerk open 19.30 uur. Medewerkenden: Roder Jongenskoor o.l.v. Bouwe Dijkstra, begeleiding Euwe de Jong. Mannenkoor 'Ons Koor' o.l.v. Willem Chr. Meyboom, begeleiding Andries Stam en de tenor Jan Ossevoort, de prijs die u betaalt voor dit concert is 10,-. Kinderen onder de 12 jaar gratis. Toegangsbewijs telefonisch te bestellen bij no. (0187) 485248, 484684 of 483859. Enkele maanden geleden heeft mevrouw Mulder-Knöps uit Dirks land een prachtige Statenbijbel geschonken aan het Streekmuseum Goeree-Overflakkee. Zij handelde daarbij naar de wil van haar over leden echtgenoot, die in het verle den veel voor het museum heeft gerestaureerd. Deze Bijbel is ge drukt door Pieter en Jacob Keur en wordt daarom ook wel *Keur- bybel' genoemd. De Statenbijbel op de Nationale Synode te Dordrecht in 1618-1619 werd onder meer besloten om over te gaan tot een nieuwe vertaling van de Bijbel. De gereformeerde kerk had voor die tijd vooral gebruik gemaakt van een Nederlandse vertaling van Luthers Duitse bijbelvertaling, maar hierover werd in de voorgaande eeuw al geklaagd; eerdere pogingen tot verbete ring bleven vruchteloos. Men besloot een geheel nieuwe vertaling te laten maken, direct uit het Grieks en Hebreeuws, en niet alleen de bestaande vertaling te ver beteren. Het geheel was een project, dat jaren zou gaan duren. Voor de vertalin gen werden zes vertalers, allen theoloog, aangewezen, drie voor het Nieuwe en drie voor het Oude Testament. Maar na de Synode gebeurde lange tijd niets. De Staten-Generaal, die het geheel zouden bekostigen, ondernamen geen initiatie ven. Waarschijnlijk bestond ook binnen de Kerk tegenstand tegen het al te snel invoeren van een nieuwe vertaling; men zat nog met de nasleep van de remonst rantse twisten en men wilde geen risico lopen dat er opnieuw onrust binnen de kerk zou ontstaan. Eerst in november 1626 werd begonnen aan de vertaling. Het eerste gedrukte exemplaar van de nieuwe vertaling van de Bijbel werd op 17 september 1637 aan de Staten-Gene raal aangeboden. De Bijbel kreeg de naam 'Staten-Bijbel'. Deze Bijbel was niet alleen voor het kerkelijk leven belangrijk, maar hij was ook van grote invloed op de standaardisering van de Nederlandse taal. De 'KeurbijbeV In 1727 werd door het stadsbestuur van Dordrecht aan Pieter en Jacob Keur toe stemming gegeven „...omme den Bibel, in 't geheel ofte ten deele, te mogen drucken, verkoopen ende uytgeven, in sulcken formaet als sy goet vinden sul len". Alle gedrukte exemplaren moesten, voordat zij werden uitgegeven, gecontro leerd worden door de secretaris van de stad Dordrecht en worden voorzien van zijn handtekening. Deze Bijbel is dan ook getekend door Mr. Jeronimus Karsseboom; jaar van uitgifte is 1730. Bijzondere aantekening Bijzonder aan deze Bijbel zijn de aante keningen, die we er in aantreffen. Zo vinden we voorin een tweetal mededelin gen, die voor de historie van ons eiland interessant zijn. Men had vroeger de gewoonte in oude Bijbels allerlei gebeur tenissen op te tekenen. Soms leest men er in van natuurrampen, grote branden. MIDDELHARNIS - Inmiddels gonst het van de geruchten op en rond het eiland Goeree-Overflakkee. De Josti- Band zal een concert geven in Middel- harnis. Inmiddels zijn de organisato ren zover dat de kaartverkoop kan starten. Vanaf maandag 14 oktober zullen bij alle Rabobankkantoren op geheel Flakkee de kaarten voor dit unieke concert te koop zijn. Een nieuwe bus Inmiddels zijn de acties die op Flakkee worden gevoerd t.b.v. een busje voor de bewoners van de gezinsvervangende te huizen Sjaloom, Salem en Reftigium be hoorlijk bekend. De veegactie van de Prins Maurits Scholengemeenschap le verde een prachtige som geld op. Ook de verkoop van de bekende Flakkeese kalen der zal voor dit doel zijn bestemd. Dat de opbrengst van het te houden con cert van de JostiBand op zaterdag 14 de cember in de Staver te Middelhamis ook voor dit sympathieke doel is bestemd, is misschien nog niet goed doorgedrongen. Flakkee gaat ervoor, en ook de JostiBand zal ervoor gaan. Een bus om de dokter te kunnen bezoeken, of gewoon een mid dagje winkelen. Duizend en één redenen zijn te bedenken waarvoor een busje voor de genoemde instellingen broodnodig is. Een reden temeer dus om beslist op za terdag 14 december aanwezig te zijn in De Staver als het bekende orkest van ge handicapten een concert geeft in Middel hamis. Een concert dus, letteriijk van en voor mensen met een handicap! Rabobank Toen de organisatie van de verschillende acties voor deze bus dan ook een beroep plotselinge sterfgevallen of andere merk waardigheden, die op deze wijze voor het nageslacht werden bewaard. Als zo'n Bijbel in een bepaalde familie blijft, kun je soms zelfs een familieschets maken. Een dergelijke Statenbijbel is dan een belangrijk familiebezit. Helaas hebben we tot heden nog niet na kunnen gaan wie de betreffende aantekeningen heeft geschreven en uit welke familie de Bijbel afkomstig is. Op de kaft vinden we de initialen S.L.V.D.R. en een drie hoek met daarboven een kruisje. Omdat niet duidelijk is wanneer deze inscripties zijn aangebracht, is het lastig een per soon te vinden die correspondeert met de initialen. Zeker is, dat het een persoon moet zijn geweest die ooit op het eiland woonde (zie de onderstaande aantekenin gen). Indien u iemand weet, die aan de initialen S.L.V.D.R. voldoet, dan horen wij dat graag van u (tel. 0187-483778). NED. HERV. KERK Beroepen te Capelle aan den IJssel (wijk west) A. W. van der Plas te Waddinxveen; te Moerkapelle A. L. van Zwet te Uddel; te Papendrecht W. van den Bom te Rijssen. Aangenomen naar Wageningen (wijk 1) B. J. van de Kamp te Brakel; naar Zetten en Andelst T. Ouwerkerk te Ridderkerk. Bedankt voor Usselmuiden-Grafhorst A. Visser te Voorthuizen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar K. Hansen, Tjalk 80, 9606 RH Krops- wolde, tel. (0598) 326970; P. J. Huiser, Dukdalf 126, 9732 BP Groningen, tel. (050) 5425261; J. F. Schonewille- Swierts, Jupiterweg 17, 8251 AW Dren ten, tel. (0321) 314047. GEREF. KERKEN Beroepen te Zierikzee als ziekenhuispastor van het Rode Kmisziekenhuis aldaar en als gees telijk verzorgster in Zorgcentrum De Wieken aldaar J. S. van den Beukei, wo nende te Zonnemaire, die dit beroep heeft aangenomen. deed aan het adres van de gezamenlijke Rabobanken op Goeree-Overflakkee, sprak men niet tegen dovemansoren. Inmiddels is het bankbedrijf hoofdspon sor voor dit concert. Op al haar kantoren op geheel Goeree-Overflakkee zullen dan ook vanaf maandag 14 oktober kaarten te koop worden aangeboden. Hiermee bie den zij een geweldige verkoopmogelijk- heid, binnen het bereik van alle Flak keese bewoners. De toegangsprijs is vast gesteld op ƒ20,- per persoon, hierbij is een consumptie tijdens de pauze inbegre pen. Kijk- en luisterspektakel Wat u zich van zo'n concert moet voor stellen? Tweemaal drie kwartier een kijk en luisterspektakel, want de JostiBand is niet alleen mooi om naar te luisteren, het musiceren van dit orkest, bestaande uit mim 180 verstandelijk gehandicapten is zeker ook een lust voor het oog. Een avondje JostiBand is dan ook genieten van mensen die ondanks hun handicap tot grote prestaties in staat zijn. Bekende melodieën, volksliedjes maar ook het geestelijk lied, vormen onderdeel van haar repertoire. Van Zuiderzee Ballade, tot Abba Vader, u zult ze allemaal horen. Eigenlijk behoeft goede wijn geen krans. De laatste tv-uitzending van het orkest bewees onlangs weer dat vele Nederlan ders grote waardering hebben voor deze muzikanten. Het moet dan ook wel gek gaan, wil de Staver in Middelhamis op 14 december geen uitverkocht huis zijn. Wees er dus op tijd bij en zorg dat u in het bezit komt van kaarten voor deze muzikale actie voor een nieuwe bus. Dat mede-gehandi capten hieraan een bijdrage leveren is zeker uniek te noemen. Brand in Sommelsdijk Voorin de Bijbel staat het volgende opgetekend: „1799 den 23 September te Sommelsdijk afgebrant den tooren en kerke en 17 buy se soo verbrant als beschadig. Den 22 dito Sondags na de middag nog in gepredik over de tagtigste vrage uit de heidelbergse onderwyser". Met deze laatste kerkbrand te Sommels dijk werd kerk en toren zeer zwaar beschadigd. Wegens beperkte financiële middelen van het kerk- en dorpsbestuur kon de kerk slechts gedeeltelijk worden herbouwd. De achterzijde van de huisjes van het Streekmuseum wordt gevormd door een restant van de oude koormuur van de kerk. Het koor van de kerk werd echter niet herbouwd. Doodstraf in Middelhamis Verder lezen we: „Op den 21 September 1818 is op Middelhamis justitie gedaan aan twee broeders, genaamt Leendert en Comelis Wetsteen, den eenen is met de koorde gestraft en Komelis gegeeselt en gebrandmerict." Leendert had in 1815 op een boerderijtje nabij Nieuwe Tonge twee mensen vermoord. Comelis was medeplichtig aan deze roofmoord, zijn broer had evenwel beide moorden op zijn geweten. Hij werd daarom gestraft 'met de koorde', dat wil zeggen opge hangen aan de galg van Middelhamis. Deze Bijbel is niet alleen een fraai muse umobject, het is een document van grote historische waarde. Er was een onzer voorouders, die besloot wat hij had gehoord of gezien eens op te tekenen in zijn Bijbel. We lezen over een tweetal dorpsdrama's van zo'n twee eeuwen temg. Het is van belang, dat wij heden ten dage kuimen kennismaken van feiten uit het verleden. Mocht u in een Bijbel of een ander oud boek aantekeningen hebben aangetrof fen, die van belang kunnen zijn voor onze regionale historie, wilt u dan de inhoud van het geschrevene doorgeven aan het museum of aan ondergetekende. Jan Both secretaris Streekmuseum Aangenomen naar Amsterdam (part-time) als studen- tenpredikant drs. G. H. van der Bom te Leiden; naar Hoofddorp (SoW) A. J. O. van der Wal te Vianen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Almkerk-Werkendam M. J. C. Blok, kandidaat te Kampen. Aangenomen naar Bedum G. Zomer te 't Harde. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam G. J. Zwarts te Amsterdam-Centrum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aarlanderveen J. Bos te Bussum; te Katwijk aan Zee M. C. Tanis te Sliedrecht (Bethelkerk). Aangenomen de benoeming als toerus tingspredikant voor het zendingsgebied Zambezia in Mozambique J. van 't Spijker te Zwijndrecht. Beroepen te Brakel A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Nieuw Beijerland C. Hogchem te Borssele; voor Boskoop M. Golverdingen te Groningen; voor Rotterdam-Zuidwijk/Pendrecht/ Lom- bardijen J. Driessen te Woerden; voor Aagtekerke, voor Krimpen aan den Ussel en voor Rotterdam-Centram W. Visscher te Amersfoort; voor Aalburg G. J. van Aalst te Ridderkerk; voor 's-Graven- zande J. W. Verweij te Rijssen. CHR. AFGESCH. GEMEENTEN Bedankt voor Waddinxveen J. G. van Tilburg te Meeuwen. in de Visafelag te Stellendam Verkrijgbaar bij: P. den Hertog, tel. (0187) 68 2913. Boekhandel Akershoek, Ouddorp. Van der Boom boeken, Sommelsdijk. Op D.V. zondag 13 oktober wordt er in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp een 'jongerendienst' gehouden! Verschil lende jongeren uit de kerk zullen hun bij drage leveren en ook het gospelkoor 'To gether' zal aan deze dienst meewerken. Met elkaar hopen we dat het een fijne dienst wordt waarin we ook zelf mooie liederen zullen zingen. Ds. J. Koster hoopt het een en ander te vertellen aan de hand van een wonderlijk thema: 'Twee spirmen?!' Wat er mee be doeld wordt? Kom dan maar luisteren! Voor jongeren (en ook ouderen) geldt: Van harte uitgenodigd! En neem gerust eens iemand mee! Deze bijzondere dienst begint om 10.00 uur. Er is liturgie aanwezig en voor de kleintjes is er op pas. Nogmaals van harte uitgenodigd! Voor meer informatie: (0187) 683431. Het landbouwverkeer in de oogstperiode Tijdens de oogsttijd maken veel land bouwmachines intensief gebmik van het wegennet op Goeree-Overflakkee. Deze landbouwvoertuigen kunnen levensge vaarlijke problemen op de openbare weg veroorzaken. Vooral als de weer somstandigheden ongunstig zijn (sche mer, duisternis, mist en regen) zijn de risico's het grootst. De onveiligheid manifesteert zich vooral in de oogstpe riode van oktober tot en met december. Dan gebeuren ook de meeste verkeerson gevallen (ca 65%) met landbouwverkeer. Oorzaken van ongevallen met landbouwverkeer De meeste ongevallen in deze periode met betrekking tot het landbouwverkeer zijn botsingen met landbouwvoertuigen en slipongevallen. Als oorzaken kunnen in het eerste geval genoemd worden het grote snelheidsverschil tussen het snel verkeer en het landbouwverkeer en de soms slechte zichtbaarheid van de land bouwvoertuigen. In het tweede geval is de vervuiling van de openbare weg met slik en de soms onverantwoordelijk hoge snelheid die automobilisten in landbouw gebieden hanteren. De Regionale Projektgroep Verkeersvei ligheid Goeree-Overflakkee - een regio naal samenwerkingsverband van alle gemeenten op Goeree-Overflakkee, het waterschap, de provincie, rijkswaterstaat. Veilig Verkeer Nederland en de politie - geeft, om ook deze periode zo veilig mogelijk te maken, de volgende tips aan de landbouwers en de overige wegge- bmikers. Tips voor landbouwers Zorg voor goede verlichting van uw landbouwvoertuig. Het is erg belang rijk om in het donker gezien te worden door andere weggebruikers. Zorg er voor dat de lampen goed zijn afgesteld (verblinden is net zo erg als niet gezien worden!). Gebmik op de openbare weg altijd een zwaailicht. Controleer regel matig of de richtingaanwijzers werken, ook die van de aanhangwagen! Zorg er voor dat bij de oogstwerk- zaamheden zo weinig mogelijk slik op de weg komt. Wat dit betreft zou de actie eigenlijk 'GEEN slik op de weg' moeten heten. Een eenvoudige metho de om dit te vermijden is voor het ver laten van het land de ergste slik van de banden te krabben of te spuiten. Mocht er derhalve toch slik op de openbare weg terecht komen, mimt dit dan zo snel mogelijk op het behulp van bij voorbeeld een sleepbord. Zet, als er toch slik op de weg komt, een waarschuwingsbord neer, zodat de overige weggebruikers gewaar schuwd worden. Het plaatsen van een bord ontslaat de vervuiler echter niet van de plicht om de wielen van de voertuigen zoveel mogelijk van slik te ontdoen. Er zijn bij het waterschap borden 'slipgevaar' te koop tegen de gereduceerde prijs van 200,- per twee borden, af te halen bij het water- schapshuis aan de Dwarsweg te Middelhamis. Zodra de oogstwerk- zaamheden zijn beëindigd en de weg weer schoon is, behoren de borden weggehaald te worden. (Het onnodig laten staan van de borden vermindert de effectiviteit van de actie). Tips voor andere weggebruikers Let extra op in de oogstperiode. Verminder uw snelheid als u een landbouwvoertuig nadert. Een land bouwvoertuig is te herkennen aan het oranje driehoekige afgeknotte bord. Vooral bij duisternis extra opmerk zaam zijn op verlichting, stoplichten en richtingaanwijzers, die bij landbouw voertuigen vaak minder goed zichtbaar zijn. Wees zeer voorzichtig op natte en gladde wegen. Verminder ook uw snelheid als u een bord slipgevaar ziet. Er ligt dan hoogstwaarschijnlijk slik op de weg! Vermijd als het even kan de stille bin nenwegen. De kans dat hier tijdens de oogstperiode slik ligt, is erg groot. Verminder de snelheid ook vlak voor een bocht in zo'n weg. Houdt rekening met de lengte en breedte van landbouwvoertuigen (deze zijn groter dan u denkt). Wees er op bedacht dat landbouwvoer tuigen vrij onverwacht kunnen afslaan en houdt rekening met hét uitzwenken van deze voertuigen. Overige maatregelen De RPVGO probeert ook zelf de aan dacht van het overige verkeer op het landbouwverkeer te vestigen. Zo wordt het verkeer, zodra het de rijkswegen ver laat, gewaarschuwd door borden met de opschriften: Let op, landbouwtrekkers! Oogsttijd, pas op, slik! Ook langs de pro vinciale weg wordt (binnenkort) door borden gewezen op de aanwezigheid van landbouwvoertuigen. Verder maakt de projectgroep bekend dat de politie, in samenwerking met de weg beheerders, zal toezien op het schoonma ken van vervuilde wegen. Tegen vervui lers die (ernstig) in gebreke blijven inza ke het opraimen, zal zeker proces-ver baal opgemaakt worden en lopen de kans een forse boete op te lopen, maar de pro jectgroep hoopt dat dit niet nodig is. Al met al hoopt de RPVGO op de mede werking van alle weggebmikers tijdens de oogstperiode. Tenslotte nog één advies: Geef ook tij dens de oogstperiode je verstand eens voorrang! nu ook in de regio Drechtsteden Op donderdag 24 oktober om 14.00 uur vindt er, bij de Kamer van Koophandel in Dordrecht, een voorlichtingsbijeenkomst plaats over het project ENTERPRISE Drechtsteden voor startende onder nemers. Sinds 1991 worden er in verschillende regio's in Nederland projecten georgani seerd voor startende ondememers onder de naam ENTERPRISE. Per 1 november 1996 gaat ook in de regio Drechtsteden een project van start. ENTERPRISE Drechtsteden is tot stand gekomen op initiatief van de Kamer van Koophandel Zuid-Holland Zuid. Het project wordt gefinancierd door het Europees Sociaal Fonds (ESF) en gemeenten. Het doel van ENTERPRISE Drechtste den is om aspirant ondememers na een intensief trainingsprogramma succesvol van start te laten gaan. Zij worden hierbij gecoached door ervaren bedrijfsadvi seurs, die ook na de start nog klaar staan voor de ondememers. Het project duurt één jaar. Per groep nemen 15 personen deel. De trainingen zijn gericht op het ontwik kelen van de ondememerskwaliteiten en het ondernemingsplan. Er is veel aan dacht voor marktonderzoek, verkopen, begroten, boekhouden, time-manage ment, financieel management, persoon lijke presentatie en marketing. ENTERPRISE richt zich op starters uit de regio Drechtsteden, die vanuit een uit keringssituatie willen beginnen. ENTERPRISE wordt uitgevoerd door FAKTOR Managementadviseurs Oplei ders en Trainers. Er worden ook projec ten uitgevoerd in Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Salland en Zuidoost Brabant. Geïnteresseerde aspirant ondernemers kunnen een brochure met inschrijfformu lier opvragen onder het gratis ENTER- PRISE-nummer: (06) 0996622. GEREF. GEMEENTEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5