EIUVIIDEn-rilEÜWS Flakkeese landbouwer wordt bekend predikant Het krachtigste wapen Jubileum Goodwill Concert ten bate van Reddingmaatschappij De schitterende Goeree- Overflakkee kalender 1997 Het Van Weel-Bethesda ziekenhuis wil meer aandaclit voor palliatieve zorg Levensgeschiedenis ds. L. Gebraad verschijnt onder de titel: Speciale bingo-avond Najaarsverkoping Daar is ie dan: OPHALEN OUD PAPIER DIERENOPVANG Goeree-Overfiakkee 3e Blad VRIJDAG 11 OKTOBER 1996 No. 6543 (6) Voorganger van Tholen Op zondag 13 augustus 1950 waren tus sen de Leersumse voorganger Gebraad en de gemeente van Tholen wonderlijke banden gelegd. In september van dat jaar leidde ds. Smits in die gemeente een ledenvergadering, die daar een vrij logisch gevolg van was. Ds. Smits zei: 'Ik kan zeggen, gemeente, dat Gebraad in de eerste plaats een goede vriend is en zou aan de ene zijde spijt hebben als hij wegging uit Leersum. Maar aan de ande re zijde gun ik hem Tholen. Het is een man, die de Heere genade en gaven gegeven heeft om het Woord te mogen uitdragen.' Aldus werd Gebraad beroe pen. Deze nam het beroep aan. De bevestiging te Tholen vond plaats op 12 december van dat jaar. De vrijdag daarna hield lerend-ouderling Gebraad zijn intreepreek. In zijn Thoolse jaren nam Gebraad in zijn kerkverband een bijzondere plaats in. Evenals ds. Smits en ds. Du Marchie van Voorthuysen werd hij veel gevraagd door vrije groepen en kerken die behoor den tot de Oud Gereformeerde Gemeen ten in Nederland. In deze kerkformatie had Gebraad, evenals ds. Toes en ds. Smits, zelfs officieel preekbevoegdheid. Preekconsent ingetrokken In maart 1952 kwam in de Thoolse pas torie een delegatie op bezoek van de Oud Gereformeerde Gemeente uit Capelle aan den IJssel, om over het kerkelijke leven te spreken. Die gemeente zou in augustus vacant worden, doordat haar predikant, W. van Dijk, een beroep naar Grafhorst had aangenomen. Op 10 maart 1953, een jaar nadat de eer ste contacten waren gelegd, werd door de Oud Gereformeerde Gemeente van Capelle aan den IJssel het verwachte beroep op Gebraad uitgebracht. Op 23 maart preekte Gebraad in de Oud Gereformeerde Gemeente van Ermelo. Voor de Harderwijkse gemeente, die bediend werd door ds. C. van der Weele, was de maat vol. Ze stuurde een protest brief naar de kerkenraad van Tholen en de classis Middelburg. Tot overmaat van ramp preekte Gebraad op Tweede Paasdag in de Oud Gereformeerde Gemeente in Den Haag. Dit optreden werd hem door ds. L.S. den Boer, predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Den Haag- West, hoogst kwalijk genomen, hoewel de kerkgebouwen ver uit elkaar stonden. Den Boer stortte zijn grieven uit in 'een ernstig protest' voor de classis Middel burg. Op een classisvergadering, die op 7 april plaatsvond, werd zijn preekconsent ingetrokken. De gemeente besloot bij het kerkverband te blijven en liet haar voor ganger vallen. Beroepen te Capelle Begin juli 1952 werden door de kerken- raad van Capelle enkele voorgangers aangeschreven voor een preekbeurt, omdat het vertrek van ds. Van Dijk nu snel naderbij kwam. Onder deze sprekers was ook de christelijke gereformeerde Lodewijk Gebraad. Maar het ging de scriba niet alleen om een preekbeurt. Hij schreef ook al iets over een eventueel beroep. Op 18 september dacht de kerkenraad namen te kunnen noemen van een tweet al. Zover kwam het echter niet, want er schoot feitelijk maar één naam over: Gebraad. Op 8 oktober 1952 lag op de classis Den Haag een voorstel op tafel van Capelle aan den IJssel, om Gebraad kandidaat te stellen als voorganger. De vergadering zag Gebraad liever zelf komen. Ondanks de rem van de classis, bleef de naam van Gebraad hardnekkig de ronde doen. De eerste weken van februari maakte Gebraad in Tholen de verschrikkingen van de ramp mee, waardoor de procedure vertraagd werd. Op 10 maart 1953 werd het beroep uitgebracht. Voorganger te Capelle In de tweede week van april, toen zijn preekconsent in Tholen was ingetrokken, richtte Gebraad zich per brief tot de clas sis Den Haag van de Oud Gereformeerde Gemeenten. Weinige dagen erna, reeds op 15 april, zou de jaarlijkse classicale vergadering gehouden worden. Gebraad kreeg bericht om zich tot ds. Mieras te wenden, die voorzitter was van de Commissie van Onderzoek. Op 6 mei werd Gebraad door deze Commissie toe gelaten als lerend-ouderling. Een syno dale vergadering, gehouden op 3 juni te Utrecht, hechtte haar goedkeuring aan dit besluit. Gebraad hield voor de afgevaar digden een proefpreek over 1 Petrus 2 vers 7a. Als reaktie hierop werden opmerkingen gehoord als:'Hij heeft de punten op de 'i' gezet.' En: 'Men durft hem de gemeenten gerust toe te vertrou wen.' En: 'Wij hebben de naam van Gebraad nooit in ongunstige zin horen noemen.' De conclusie van velen luidde: 'Hij heeft gesproken tot stichting der gemeente en Gods kinderen.' Bij stem ming haalde Gebraad dan ook een ruime meerderheid. Gebraad nam het beroep aan naar Capelle, hoewel hij een aantal andere beroepen had gekregen. Zijn vriend ds. Joh. van der Poel uit Giessendam leidde de bevestiging, die plaatsvond op 2 september 1953. 's Avonds deed lerend-ouderling Gebraad intrede met 1 Korinthe 2 vers 14. DIRKSLAND Op donderdag 17 oktober a.s. zal er in de Victoriahal te Dirksland een zeer specia le Bingo-avond worden georganiseerd. Buurtvereniging 'West' uit Dirksland organiseert deze avond en de opbrengst van deze BINGO kom ten goede aan Muziekvereniging 'Amicitia' uit Dirks land. Bij het 75-jarig jubileum van 'Amicitia', dat dit jaar werd gevierd, heeft Buurt vereniging 'West' toegezegd zich te zul len inzetten om de muziekvereniging van nieuwe uniformen te voorzien. Om het geld voor ca. 45 uniformen bij elkaar te krijgen zijn diverse aktiviteiten bedacht, en deze speciale bingo-avond is er daar een van. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren op 17 oktober om 19.00 uur. De Speciale 'Amicitia' Bingo start om 20.00 uur. Er zullen 15 rondes bingo worden gespeeld, en een SUPER- SUPERRONDEÜ! De hoofdprijs in deze Super-Superronde is... gratis winkelen in de C-1000 Voor deelmarkt te Dirksland. Buurtvereniging 'West' staat samen met de C-1000 Voordeelmarkt van de heer Van der Velde opnieuw garant voor een schitterend prijzenpakket. Kom daarom allemaal naar deze bijzon dere bingo-avond, en win een van de vele prachtige prijzen en... u helpt Mu ziekvereniging 'Amicitia' daarmee aan nieuwe uniformen. Graag tot ziens op 17 oktober. DIRKSLAND D.V. dinsdag 15 oktober is er de najaars verkoping in gebouw 'Rehoboth' van de Geref. Gemeente, van zendingskrans 'Prisca' en de vrouwenvereniging 'Acti Agimus' houden Velerlei handwerken, o.a. kussens, kleedjes, ontbijtlakens, mooie wenskaar ten enzovoort, zijn gemaakt. Verder: boeken, speelgoed, heerlijke oliebollen, advocaat en slaatjes. We hopen op een goede belangstelling ten bate van het zendingswerk en andere goed doelstellingen. De gastvrouwen zorgen voor koffie, thee en frisdrank. Hartelijk welkom namens de besturen. Op D.V. zaterdag 12 oktober hopen wij namens de Financiële commissie van het open Hervormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 9.00 uur op de Molenkade, Nieuweweg en School straat. Wilt u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten? Geen karton. Bij voorbaat dank. Honderd jaar 'De Hoop' wordt op 19 oktober luister bijgezet door een groots jubileumconcert in m.f.g. 'Dorpstienden', Dorpstien- den 4 te Ouddorp. Dit concert wordt de afsluiting van een bijzonder jaar voor muziekvereniging 'De Hoop'. Veel activiteiten zijn de revue gepasseerd in het afgelopen jaar. Zo was er de presentatie van de cd van Fanfare-orkest 'De Hoop'; deze is nog steeds verkrijgbaar en zal ook worden verkocht op het jubileumconcert. Misschien een leuk idee om iemand cadeau te doen. In februari werd een reünie georgani seerd, waar veel oud-leden en mensen die betrokken zijn geweest bij de vereni ging aanwezig waren. In de maand april werd ons traditionele Meester Dekker Solistenconcours georganiseerd. Op de traditionele Koninginnedag werd door het orkest een programma gespeeld met uitsluitend toppers van toen. Het jeugdfestival met ais thema enter tainment op 11 mei jongstleden mag gezien worden als een nieuwe activiteit die zeker de moeite waard is geweest. Veel verenigingen van buiten Stellendam hadden hun jeugdorkest voorbereid om aan dit concours deel te nemen. De Boerenblaaskapellendag was erg gezellig ondanks het slechte weer. Op 13 juli was er een Engelse schoolband te gast bij 'De Hoop'. Zij gaven een concert op het Oranjeplein wat door de toeschouwers zeer op prijs werd gesteld. Veel activiteiten waarvan het jubileum concert de laatste in rij is; en het slot spektakel moet worden op 19 oktober a.s. Aan dit concert werken mee het Bruinis- ser Visserskoor, presentator Rien Kroon, de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij, en natuurlijk de jubileren de vereniging. Het Bruinisser Vissers koof werd in 1992 opgericht. In korte tijd werd het koor zeer populair en werk te mee aan veel concerten in het gehele land. Onder leiding van hun dirigent Jaap Knuist werd begin 1995 een cd met liedjes over de zee uitgebracht. Het zijn niet alleen vissers die lid zijn van het Bruinisser Visserskoor. Maar de meesten hebben wel een directe binding met het water, zoals havenmeesters, tonnenleg- gers, kapiteins, en bemanning van alle soorten boten. Het veelal Nederlands repertoire, zeemans- en vissersliedjes, aangevuld met Engelstalig en Schotse ballades, sloeg goed aan bij het publiek. Vooral bij de wat ouderen die herkenba re en verstaanbare liedjes weten te waar deren. Ondanks de jonge staat van dienst neemt het koor al een volwaardige plaats in op de evenementenlijst van zuid-west Nederland. Een van de hoogtepunten was een optreden op 5 mei - bevrijdings dag - 1995 in Soesterberg. Het Bruinis ser Visserskoor is een koor dat zingt met het hart en dat is te horen en bij optre dens te zien. Presentator/acteur en zanger Rien Kroon heeft al vele keren samengewerkt met dirigent Arie Stolk. Steeds weer is Rien Kroon in staat een dimensie aan het con cert toe te voegen. Hij acteerde in veel schooltelevisieprogramma's en is thans onder meer regisseur bij het Groot niet te vermijden dans- en showorkest. Bij dit concert kan de jubilerende vereni ging natuurlijk niet ontbreken. Het orkest zal de diverse gasten begeleiden bij de werken. Ook zullen er enkele werken van de cd worden gespeeld. Naast liedjes als de Zuiderzeeballade, de Klok van Amemuiden, en Ketelbinkie zijn enkele werken van Engelse componisten te horen. Engeland als zeevarende natie was natuurlijk ook voor veel componis ten inspirerend. Ook het thema van de vroeger veel bekeken serie 'The Onedin Line' zal te beluisteren zijn, begeleid, door de nodige visuele aspecten. Het m.f.g. 'Dorpstienden' zal dan ook voor deze gelegenheid tot een heus theater worden omgebouwd. Zo zullen er tijdens het concert spectacu laire beelden worden getoond op een groot videoscherm met verschillende reddingsacties. Ook worden er beelden getoond van reddingsschepen en zeilbo ten uit de oude tijd. Dit alles beschikbaar gesteld door het Nationaal Scheepvaart museum en de KNRM. Als jubilerende vereniging heeft de jubi leumcommissie van 'De Hoop' gedacht om een goed doel aan dit jubileumcon cert te verbinden. Het idee is verder uit gewerkt en het goede doel wat aan dit concert verbonden is, is de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM). Het batig saldo van dit concert wordt dan ook volledig geschonken aan de KNRM. Het thema van het concert past dan ook precies bij dit goede doel. De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij heeft zich ten doel gesteld het gratis hulp verlenen aan hen, die op een of andere manier op het water in nood zijn geraakt. Dit betreft niet alleen hulpverlening op zee, maar ook op bin nenwateren, zoals bijvoorbeeld het Haringvliet en de Grevelingen. Voor die hulpverlening zijn op verschillende sta tions in Nederland moderne en snelle boten beschikbaar, waarvan de beman ningen zeven dagen per week en 24 uur per dag paraat zijn om uit te varen bij de calamiteit. De bemanning bestaat voor het overgrote deel uit vrijwillige opstap pers, die veel vrije tijd aan dit werk besteden. Zij hebben ook de medewer king van hunn werkgevers, want bij een oproep moeten zij onmiddellijk kunnen wegvaren. De exploitatiekosten van de KNRM wor den al vanaf 1824 uit louter particuliere giften betaald. De maatschappij stelt gif ten dan ook zeer op prijs en is buitenge woon content met het besluit van 'De Hoop' om op haar jubileumconcert de aandacht op dit noodzakelijke werk van de KNRM te vestigen en om het batig saldo ter beschikking van het redding- werk te stellen. Dat Gebraad zich in zijn nieuwe kerkver band goed thuisvoelde en ook aan gezag won, bleek wel uit het feit, dat hij met ds. Toes werd benoemd in enkele com missies om bepaalde belangen te beharti gen. Gebraad werd te Sint-Philipsland beroepen op 10 april 1956. Hij had op een tweetal gestaan met zijn Capelse voorganger ds. W. van Dijk. Gebraad moest deze roepstem opvolgen. Tel/Fax (0187) 651887 VERMIST te Stad a/h Haringvliet: Kater, 1 jaar oud, zwart-wit. Witte punt aan de staart. VERMIST te Sommelsdijk: Gecas treerde kater, cypers, zilvergrijs, wordt vermist sinds 2 oktober 1996. VERMIST: Kater, half pers, witte bef witte pootjes. Pluimstaart, 10 jaar oud. Is weg sinds 4 oktober 1996. GEVONDEN te Nieuwe Tonge: Poesje, zwart met witte pootjes, 3 maanden oud. l^^JM Al 124 jaar een begrip op Goeree-Overflakkee.- Het concert vindt plaats in het multifunc tioneel gebouw 'Dorpstienden' in Ouddorp. De entree voor het concert bedraagt 17,50 en u kunt de kaarten aan de kassa van de concertzaal of tele fonisch reserveren bij J. Jelier, tel. (0187) 493774; of G. Moricz, tel. (0187) 492135. We hopen dat u bij dit bijzonde re jubileumconcert aanwezig zult zijn. Het concert begint om 20.00 uur en de zaal is open om 19.30 uur. Kom gezellig allemaal kijken en luiste ren naar dit concert. We hopen dat dit een waardige afsluiting zal worden van een druk jaar voor Muziekvereniging 'De Hoop', en dat deze actie, ten bate van de Koninklijke Nederiandse Redding Maatschappij een succes zal worden. De mensen van de KNRM verdienen het om geholpen te worden. Het is zover! De 'Goeree-Over flakkee kalender' is gedrukt en zal vanaf maandag officieel te koop zijn. De kalender, die inmiddels internationale belangstelling geniet, is nóg mooier dan de eerder verschenen kalenders. Dat komt misschien vanwege dat aparte tin tje dat eraan zit, die aparte sfeer die erin ligt. Er straalt ook een bepaalde rust uit van de schilderd en, op de kalender die je in de eer ste helft van deze eeuw op ons eiland kon aantreffen. Twaalf schilderijen - geschilderd door Jaap van der Slik uit Middelhamis - zijn het die de meest nostalgische plekjes van het eiland weergeven, zoals je die aantrof in de periode 1900-1950. De 'Goeree-Overflakkee kalender' is een kalender waarop je niet zomaar uitgeke ken bent, maar waarvan je een jaar lang (veel mensen langer) geniet. Hij is zeer geschikt voor het noteren van afspraken en aantekeningen, onder elke datum zijn daar een paar regels voor gereserveerd. Bij een mooie kalender hoort natuurlijk ook een mooi doel. Dit jaar is gekozen voor de Stichting Woonvoorzieningen Goeree-Overflakkee. Deze stichting bestaat uit de tehuizen 'Sjaloom' (Mid delhamis), 'Eben-Haëzer' (Goedereede), 'Salem' (Dirksland) en 'Refugium' (Sommelsdijk). Al enige tijd is er drin gend behoefte aan een nieuwe bus voor het vervoer van de bewoners van deze tehuizen. Op dit moment is er geen geld, ook geen subsidie, terwijl de bewoners toch vervoerd moeten worden naar bij voorbeeld de dokter en het ziekenhuis. Ook vinden deze mensen het, net als iedereen, wel eens leuk om met z'n allen een dagje uit te gaan. Op dit moment is dat heel moeilijk. Om de aanschaf van een bus mogelijk te maken gaat er van iedere kalender een rijksdaalder naar de Woonvoorzieningen. De kalender zal de komende twee weken op heel Goeree-Overflakkee huis aan huis worden aangeboden. Gezien het grote tekort aan kalenders vorig jaar is het verstandig om nu alvast een kalender te reserveren: (0187) 483071 of (0187) 483465. De kalender kost nog steeds 14,95 en op Goeree-Overflakkee wordt hij gratis thuisbezorgd. Verras ook uw familie of kennissen in het buitenland of buiten het eiland met deze kalender! N.B. De kalender is ook te koop bij: Boekhandel Van der Boom te Sommels dijk; Boekhandel Akershoek te Ouddorp; Boogert Bloemen te Melissant. Jongstleden donderdag 3 oktober waren tachtig medewerkers van het ziekenhuis bijeen voor een stu diebijeenkomst over palliatieve zorg. In de loop der jaren heeft de geneeskunde steeds meer het idee gegeven dat alle ziekten te behan delen zijn. Hierdoor lijkt het dat men uitsluitend geholpen kan wor den als er kans op genezing is. Meer en meer wordt duidelyk dat dat allerminst het geval is en men wordt zich bewust dat patiënten, die uitbehandeld zijn, ook recht hebben op goede medische zorg. Omdat het ziekenhuis (zoals de directeur patiëntenzorg, de heer J. S. van der Heide in zijn openingswoord stelde) de Bijbel als grondslag heeft, is er een afwijzend standpunt ten opzichte van euthanasie. Dit betekent dat men als instelling verplicht is om de hulpvragers zo te helpen dat ze zich niet in de steek gelaten voelen als genezen niet meer mogelijk is. Dr. Z. Zylicz, internist-oncoloog in Hospice Roozenheuvel in Rozendaal, verzorgde een lezing over deze materie. Hij vertelde dat Nederland achterloopt op dit terrein van de gezondheidszorg. In Engeland ontstond de zorg voor ernstig zieken en stervenden vele jaren geleden evenals in veel Europese landen. De ont wikkelingen rond de legalisering van euthanasie is echter onevenredig ver gevorderd in ons land. Achter de vraag om euthanasie ligt vaak een andere vraag, zoals angst voor het lijden. Doch ook het gevoel van afge schreven zijn of het alles zelf willen kun nen regelen is vaak aanleiding tot de euthanasievraag, evenals depressieve gevoelens. Dit betekent dat als we goede palliatieve zorg willen geven dat een voortdurende totale zorg is voor patiënt en familie. De kwaliteit van het leven, dat nog rest, moet zo hoog mogelijk zijn. Het voorko men van een crisissituatie is daarin één van de belangrijkste taken. Er kan niet beloofd worden dat iemand geen pijn, angst of benauwheid zal ervaren doch het weten dat er iemand is die helpen zal zoveel als mogelijk is, is geruststellend en reduceert de vraag om euthanasie aan zienlijk. Het breekpunt in de behandeling is vaak het erkennen dat genezen niet meer mogelijk is. Er komt dan een moment dat de ziekte niet meer bestre den wordt maar wel de symptomen waar de patiënt over het algemeen de meeste last van ondervindt en die vaak de hoop ontnemen op een waardig einde. Wanneer alle partijen de waarheid onder ogen zien dan ontstaan -daarover geen spanningen, die aanleiding kunnen zijn tot verwijdering in relaties. Het is heel belangrijk dat vroegere nare ervaringen aandacht krijgen, dr. Zylicz noemde het een zoeken naar 'krassen op de ziel'. Er moet een toestand gecreëerd worden waarin veiligheid geboden wordt waarin problemen besproken kunnen worden, angsten en depressies behandeld worden en waarin aandacht is voor details. In het hulpverleningsteam is de patiënt het belangrijkste teamlid. In feite moet de zorg zodanig georganiseerd zijn dat de vraag om euthanasie wegvalt, aldus dr. Zylicz. Verder analiseerde spreker enkele prak tijksituaties, die door de aanwezigen aan gedragen werden. Daarbij werd duidelik dat niet alle problemen kunnen worden weggenomen maar dat door het empa- tisch deelnemen als hulpverlener wel veel lijden verlicht kan worden. De auto nomie van de patiënt stelt hij centraal in de hulpverlenersrelatie. Dit alles vergt veel tijd en dat is vaak het breekpunt in de reguliere gezondheidszorg. Er is geen enkele arts die wil dat de patiënt onnodig lijdt maar door het niet weten van de samenhang tussen de verschillende klachten kan er veelal niet adequaat behandeld worden. Daarvoor is kennis nodig en scholing op het gebied van pal liatieve zorg. Alle aanwezigen waren onder de indruk van de bevlogenheid waarmee dr. Zylicz de materie bracht. Dr. P. C. van der Velden beschouwde deze avond als scharnierpunt om aandacht te geven aan de totale mens in de terminale fase. Dilemma's blijven doch de bewustwor ding daarvan kan leiden tot een bezin ning over ons doen en laten in het totaal van de gezondheidszorg. Deze bijeenkomst, die georganiseerd werd door de Medisch Ethische Com missie, onder voorzitterschap van dr. M. J. Paul, zal een vervolg krijgen in de vorm van bijscholing van medewerkers van het ziekenhuis óm palliatieve zorg gestalte te geven. Wij hopen dat dit in het belang zal zijn van de patiënt. Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde kom wordt gelezen. De Thoolse pastorie van Gebraad STELLEND AM Juvk'eliers Opticiens Zandpaa 2-4 3341 GX IVf Iddelharnia. 01870-82SA7 Gediplomeerd opticien, horlogemaker, juwelier en diamond grading. Wij verzorgen voor u alle reparaties op het gebied van gouden en zilveren sieraden, uurwerken, graveren, brillen, oogmeting enz. Dirksland: Haven en Kaai rond 1900

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3