Veelbelovend VERKOPING LITIE hmbrechtse kievit warmte ESSELINK ITIÏÏ1T1 (010)2741135 Ontdek het geheim van de regenboog JEUGDCONTACT Imal?o maakt het waar Bingo in 'De Zwaluw' Lezing rabbijn Lion Erwteman 69e Jaargang VRIJDAG 11 OKTOBER 1996 No. 6543 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARMS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^ JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 SOMMELSDUK - De vrouwenvereni ging 'Liefde vindt werk' hoopt D.V. woensdag 16 oktober haar jaarlijkse verkoopdag te houden in 'Vita Nova', van Aerssenstraat 5. De openingstijden zijn 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur en 's middags van 13.00 tot 19.00 uur. Er is weer van alles te koop, zoals: oliebollen, kruukplaetjes, pannenkoe ken, slaatjes, handwerken. We verko pen ook mooie kaarten. De kerst- en nieuwjaarskaarten zijn ook al aanwe zig. U kunt gezellig een kopje koffie of thee drinken met wat erbij en voor de kinderen is er limonade. Komt u even langs? Hartelijk welkom. Wie voor deze dag nog iets gebakken heeft of gemaakt, u weet vast wel een adres waar u het af kunt geven; anders kunt u het afgeven op dinsdagavond tussen 6 en 7 uur in 'Vita Nova'. i»m} district De Eilanden POLITIE 24-UURS TELEFOON: GEMEENTE MIDDELHARNIS Eenzgdig ongeval Zaterdag 5 oktober raakte de bestuurder van een personenauto de macht over het stuur kwijt toen hij over de Brienensweg reed. De auto raakte een boom, waarna de bestuurder uit de auto werd geslin gerd. Hij werd voor onderzoek naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht. De auto raakte totaal vernield. Brand Oplettende buren konden door alert rea geren voorkomen dat brand uitbrak in een woning. Toen zij op zaterdag 5 okto ber, uit een woning aan de Verolmestraat rook zagen komen reageerden zij onmid dellijk door de brandweer te bellen. Door deze actie bleef de schade beperkt tot de schrik en een aangebrande pan. Diefstal uit auto Zondag 6 oktober werd de ruit van een personenauto ingeslagen. De auto stond geparkeerd op de Jacob Banestraat in Sommelsdijk. Uit de auto werden een radiocassetterecorder, een fotocamera, een verrekijker en werkkleding gestolen. SOMMELSDUK Zaterdag 19 oktober organiseert wijkver- eniging 'De Zwaluw' weer een najaars bingo. Wij spelen 6 bingo-rondes, 2 ver lotingen en de superverloting met zoals altijd weer prachtige prijzen. De bingokaarten en loten kosten u slechts 1,-. De zaal gaat om 19.30 uur open en we beginnen dan om 20.00 uur. E)e entree is gratis. Kom u wel op tijd, want vol is vol. Tot ziens bij 'de Zwaluw', Sperwer 5 te Sommelsdijk. Op woensdag 16 oktober a.s. spreekt de heer Lion Erwteman, rabbijn van de Beth Jesjoea Gemeente (een Jezus-Mes- siasbelijdende gemeente) te Amsterdam in het verenigingsgebouw 'De Voorhof', Torenstraat 16 (naast de Ned. Herv. kerk) te Numansdorp over het onderwerp 'De betekenis van de drie hoge feesten in Deuteronomium 16'. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Kof fie wordt geschonken. ledere belangstel lende is heel hartelijk welkom! Uitnodiging De Evangelisatie Commissie van de Ned. Herv. Gemeente te Middelhamis nodigt alle kinderen van 6 t/m 12 jaar uit voor de Kinderbijbelclub op D.V. dins dag 22 oktober a.s. We willen samen met jullie 's morgens gaan zingen en luisteren naar een verhaal uit de Bijbel met het thema: 'Ontdek het geheim van de regenboog' en we gaan wat knutselen. 's Middags spelen we een spannend spel. De plaats waar we dit willen doen is het bijgebouw van de Dlllenburg, Juliana van Stolberglaan 19, tegenover de Groen van Prinstererschool. We beginnen 's morgens om 09.15 uur tot 12.00 uur en 's middags om 13.15 uur tot 16.15 uur. De kosten hiervoor bedra gen 's morgens en 's middags 1,00. Neem je vriendje of vriendinnetje mee om samen het geheim te ontdekken. Mocht je nog vragen hebben, dan kun je even bellen. Evangelisatie Commissie Ned. Herv. Gemeente, tel. (0187) 484452. Jij komt toch ook! GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstal via betaalautomaat Een inwoner van Oude Tonge werd on aangenaam verrast toen bleek dat een on bekende geld van zijn rekening had laten schrijven. Onduidelijk is hoe dit kan zijn gebeurd daar de rekeninghouder geen documenten mist. Vernieling Tussen zondag 29 september en woens dag 2 oktober werden van het schoolge bouw van het Albeda College aan de Mercuriuslaan in Oude Tonge 3 nacht lampen vernield. Diefstal trainingsjas Uit de kleedkamer van OFB werd dins dagavond een groene Australian trai ningsjas gestolen. RÜden onder invloed De bestuurder van een personenauto werd gecontroleerd toen hij over de Tilsedijk reed. Toen bleek dat hij alcohol had gedronken werd overgegaan op de ademanalyse. Hierbij bleek dat hij teveel had gedronken en ruim tweemaal de toe gestane hoeveelheid op had. Hij kreeg direct een boete opgelegd van 850 gul den. GEMEENTE DIRKSLAND Diefstal uit bedrijf In het pand van aannemingsbedrijf Kalle in Dirksland werd ingebroken in de nacht van donderdag 3 en vrijdag 4 okto ber. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak In de nacht van donderdag 3 en vrijdag 4 oktober werd ingebroken in een schuur aan de Eendrachtsweg in Stellendam. Uit de schuur werden diverse gereedschap pen en een kruiwagen gestolen. De maand oktober staat voor veel gemeentebesturen in het teken van de behandeling van de gemeente begroting voor het daarop volgen de jaar. Daarbij worden op basis van de financiële gegevens, ont leend aan de aangeboden begro ting, door diverse politieke partij en de nodige visies gegeven, de zogenaamde algemene beschou wingen. Vooruitlopend op de weer gave hiervan verdient het aanbeve ling om aan de gemeentebegroting voor 1997 voor de gemeente Goe dereede op de diverse onderdelen nader aandacht te besteden. In een volgend nummer zullen alsdan de algemene beschouwingen worden opgenomen. Aanbevelingsbrief B en W hebben in de loop van september j.l. de gemeentebegroting 1997 aangebo den aan de gemeenteraad. De aanbie dingsbrief maakt reeds melding van het feit, dat de gemeente zich nog steeds in een gunstig financieel klimaat bevindt. Voor 1997 staat slechts een verhoging van de rioolrechten van 75 gulden op stapel, waarbij er overigens naar wordt gestreefd om dit totaalbedrag in de loop der jaren op te laten lopen tot 300 gulden per aansluiting. Ook de toeristenbelasting zal verhoging ondergaan, namelijk van 10 cent per overnachting, zodat dit bedrag van 75 tot s? cent wordt verhoogd met ingang van 1997. Overigens zijn er enkele externe factoren, die het financieel beleid mede bepalen, namelijk: - invoering van de wet onroerende zaken per 1 januari 1997, hetgeen van belang is voor de heffing van de onroerend goed belasting. In de toe lichting op hoofdfunctie 9 zal hier nader op worden teruggekomen; - nieuwe verdeling van de gelden door het Rijk aan de gemeenten via het Gemeentefonds; - ontwikkeling(en) rondom het Binnenhof. Als interne beleidslijn is de begroting voor Gemeentewerken voor het jaar 1997 bevroren op het bedrag van 1996, zodat in dit opzicht sprake is van een bezuiniging. Wat heeft de gemeente Goedereede de burger voor het jaar 1997 en volgende te bieden? Wanneer de toelichting op de begroting op de voet wordt gevolgd kan hierover het volgende worden gezegd. Hoofdfunctie O Algemeen bestuur Provinciale indeling Goeree-Overflakkee De provinciale indeling van Goeree- Overflakkee is nog geen vaststaand feit. Door de regering is de commissie Andriessen ingesteld met de opdracht om de vorming van de stadsprovincie Rotterdam toch nog gestalte te kunnen geven, terwijl daarnaast de provinciale indeling van de rest van Zuid-Holland mede tot haar taak behoort. Dit houdt in, dat indeling van Goeree-Overflakkee opnieuw in de beschouwingen zal wor den betrokken. Zout water Haringvliet De mogelijkheid is aanwezig, dat in 1997 proeven worden genomen met de Haringvlietsluizen voor inlaat van zout water. Teneinde de gevolgen hiervan nader te onderzoeken is een zogenaamd milieu-effect-rapportage nodig. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt, dat inlaat van zout water op het Haringvliet dient te worden voorko men vanwege aanwending van water uit het Haringvliet voor de drinkwatervoor ziening en voor doelmatig gebruik-voor landbouwdoeleinden. Beleidsplan Voordelta De belangen van de gemeente dienen zoveel mogelijk te worden veilig gesteld door het bereiken van een zogenaamde nevenschikking van de natuur-, visserij en recreatiebelangen ten opzichte van de door het Integraal Beleidsplan Voordelta voorgestane natuurlijke ontwikkeling voorlanden water. Hoofdfunctie 1 Openbare orde en veiligheid Politie De basiseenheid voor Goeree-Overflak kee bestaat uit 48 personeelsleden. Tijdens de zomermaanden is versterking van elders ingeschakeld om het vakantie- gebeuren zoveel mogelijk geordend te laten verlopen, zowel overdag als 's nacht, onder andere ter voorkoming van 'toeristenoverlast', waarbij vemielingen aan eigendommen en dergelijke werd tegengegaan. Ook het project 'Parkeerwachters' vol doet goed en is voor herhaling voor andere jaren vatbaar. Zelfs waren de deelnemers hiervan ingeschakeld bij het op publieksvriendelijke wijze houden van toezicht op het weren van auto's en dergelijke van de Ring tijdens de afslui tingsperiode. Een goed toezicht zowel op het parkeren als op de auto's op parkeer terreinen is noodzakelijk onder andere ter voorkoming van criminaliteit. Brandweer De persoonlijke uitrusting van de brand weerlieden dient plaats te vinden volgens de EEG-normen tot beveiliging van dit personeel. Dit kan geschieden door beschikbaarstelling van onder andere brandweerhelmen, brandblusbroeken en het gebruiken van lichtmetalen pers luchtcilinders. Hoofdfunctie 2 Verkeer, vervoer en waterstaat Fietspad Kwade Hoek Openstelling van het bestaand duinpad (zogenaamde onderhoudsweg) vanaf de Kwade Hoek tot de Oosterweg wordt door het gemeentebestuur als eerste optie nog steeds nagestreefd, zodat hiervan het fietsverkeer gebruik kan maken. Als tweede optie kan worden ingestemd met de aanleg van een parallel/fietspad langs/evenwijdig aan deze onderhouds weg door het duingebied, doch dit pad dient dan het gehele jaar toegankelijk te zijn. Over de opzet van dit plan wordt momenteel met diverse instanties, onder andere provincie en vereniging Natuur monumenten, overleg gepleegd. Aanleg omleiding nabij Stellendam In samenwerking met de provincie zal de omleiding nabij Stellendam worden gerealiseerd, zodat aftakking van rijks weg N57 in oostelijke richting ten zuiden van Stellendam zal plaatsvinden, met behulp van rotondes. Uitvoering van deze werkzaamheden ligt als het ware binnen de 'bestuurlijke horizon'. Te ver wachten is namelijk dat realisering hier van in 2(X)0 een feit zal zijn. Een en ander zal consequenties hebben voor de huidige aansluiting van de rijks weg N57 op de Korteweg. Aanleg fietspaden Naast het reeds bestaande fietspadencir- cuit in Goedereede zal in verband met de uitvoering van het Landinrichtingsplan Ouddorp-West eveneens de aanleg van fietspaden en andere paden in dit gebied ter hand worden genomen. Hoofdfunctie 3 Economische zaken Voor 1996 is er sprake van een vermin dering van de quota voor tong en schol met 25%. Door de vissers wordt evenwel getracht de aanvoer van vis zoveel mogelijk te stabiliseren, onder andere door het huren of kopen van quota. Voor 1997 wordt een verdergaande daling van de quota verwacht met ca 20%. De verminderde aanvoer leidt evenwel tot een prijsverhoging voor de gsngbare vissoorten aan de afslag in deze gemeente met 30 cent per kilo gram. In verband hiermee is te verwach ten, dat een omzetcijfer van 75 miljoen gulden voor 1996 haalbaar is te achten. De aanpassing van de visafslag aan de EEG-eisen qua hygiëne en milieu is in volle gang. Uitvoering van de tweede fase wordt uit concurrentie-overwegin- gen wenselijk geacht. De kosten hiervan bedragen 1,8 miljoen gulden. De nieuwe plannen voor de visserij c.q. visafslag kunnen als volgt worden ver meld: - aanleg twee steigers in de voormalige jachthaven; - aanleg rioleringstelsel op terrein bui- tenhaven voor visafslag; - voorzieningen voor ijsafvoer vanuit de visafslag volgens milieuvergunning; - aanpassing mijnklok voor moderne gegevensuitwisseling en voor het thuiskopen door afnemers. Momenteel worden onderzoekingen ver richt aangaande de verzelfstandiging van de visafslag en wordt er een studie ver richt aangaande het (blijven) voortbe staan van de visafslag door positieverbe tering en ondanks eventueel van rijkswe ge te nemen maatregelen tot sanering visafslagen e.d. De buitenhaven wordt op diepte gebracht tot een peil van -6 meter N.A.P. vervolg op binnenzijde Als u meer wilt dan de laagste prijs voor aUe zekerheids OUDDORP Beste jongelui. Op D.V. zaterdag 12 oktober zal er weer een Jeugdcontactavond zijn. Wij hebben voor deze avond de heer Slootweg uit Middelhamis uitgenodigd, hij zal ons iets vertellen over. De Kerkhervorming. Het belooft een interessante en gezellige avond te worden. Na afloop is er gele genheid om nog wat na te praten^ We hopen jullie te ontmoeten in Eben- Haëzer aan de Preekhillaan 3 te Oud- dorp. De aanvang van deze avond is zo als gewoonlijk om 19.45 uur, maar om 19.15 uur staat de koffie al klaar. Tot ziens. De JCC Ouddorp De volgende Jeugdcontactavond is op D.V. 9 november. Onderwerp: Spaanse Evangelische Zending. Noteren jullie deze damm alvast in je agenda? De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft een 'veelbelovende gasvondst' gedaan in de Waddenzee Dat was goed nieuws deze week. Hoewel, goed nieuws. Ongetwijfeld zal deze mededeling ook aanzetten tot protest. De messen worden zo gezegd, alweer geslepen. Uit de eerste resultaten van een exploratieboring op ruim drie kilometem buiten Lauwersoog is op een diepte van 4000 meter gas aangetroffen. Nu gaat het erom er achter te komen hoe groot de aangeboorde voorraad is. De NAM gaat eerst nog vanaf de boortoren in de haven van Lauwersoog een tweede gebied onderzoeken. Dat gebeurt met de zogenaamde schuine boortechniek Vanaf de wal wordt naar de mogelijke bel gezocht. Als de maatschappij weet waar de voorraad te vin den is, wore er verder getest om er achter te komen hoe groot de gasbel is. De resultaten daarvan zijn naar verwachting niet eerder dan komend voorjaar bekend. Dat klinkt allemaal nogal omslachtig: schuine boortechniek, voorraden aftasten, daarna testen. Waarom niet direct geboord? Met die vragen boren we eert totaal ander terrein aan: dat van natuur en milieu. De NAM verwacht dat onder het hele Wadden gebied een voorraad van zeker 200 miljard kubieke meter aardgas zit. Het gasveld in Slochteren bevatte bij de ontdekking 2700 mil jard kubieke meter De Wadden leveren vergele ken daarijij dus slechts een 'belletje'. Wat moe ten we daarvoor opgeven aan natuur en land schap? Het is een goede zaak als nagedacht wordt over de wedeaijdse beïnvloeding van de economie, en natuur en landschap. Dat zijn we zelfs verplicht Ook hier gaat het over Gods schepping en de wijze waarop de mens die gebruikt en beïnvloedt. Aan de uitersten van dat krachtenveld opereren zij die of alle heil verwachten van de economie, dan wei er juist alle onheil van zien komen. Dat zijn tevens de militantste groepen in zo'n proces: zij staan voor een eenduidige zaak. Het kan geen kwaad dat de 'economen' er aan herinnerd wor den dat nonchalant omgaan met de schepping eens terug 'komt'in de vorm van troosteloosheid, vervuiling, afstand ten opzichte van het leven, gebrek aan recreatiemogelijkheden en een hele rij meer. Hun tegenvoeters mogen zich weleens bedenken dat zij in actiegroepen, of milieubewe gingen kunnen opereren, mede dankzij de ver worvenheden van de welvaartstaat, inclusief de mogelijkheden voor de burger om goedgeefs te zijn. Er is dus alle reden om na te denken over ontwik kelingen waarbij alle aspecten tegen het licht worden gehouden. Dat wil niet zeggen dat er een naar compromis uit moet komen, waarvan op voorhand wordt gezegd dat plant en dier de dupe zullen zijn. Laten we voorop stellen dat de Wadden een - niet alleen voor Nederland - uniek gebied zijn. Dat geldt niet alleen voor het landschap als zoda nig - wat een woord voor zoveel water -, maar ook voor andere streken. De vogelrijkdom van een deel van Europa hangt immers af van de mogelijkheden die het Waddengebied als rust- plaats en voedselvoorraad betekenen. Er is dus alle reden om serieus mee te denken over mogelijkheden om dat gebied te sparen. Of moet er geschreven worden: zoveel mogelijk te sparen? De NAM heeft dat ook willen doen. De boortechniek vanaf land (de schuine boortech niek) Is juist uit dit soort overwegingen ontwik keld. Zo is er geen sprake van visuele vervuiling en verder wordt zo schoon mogelijk gewerid Een derde probleem dat zich nu pas met alle gevolgen laat meten is de bodemdaling. Daarover mogen vragen gesteld worden en daarvoor moe ten antwoorden gevonden worden. Er is nog een reden om serieus verder te gaan met het zoeken naar aardgas. Verleden week werd de aangekondigde sluiting van de kerncen trale in Dodewaard door velen als een overwin ning gevierd. Dat was het natuuriijk niet. Het was ook weer geen nederiaag omdat we nu plotseling een energiekwestie zouden hebben. Daarvoor speelde Dodewaard een te ondergeschikte roL Het was wél de eriienning dat kernenergie als - nota bene schone - energiebron vooriopig geen toekomst heeft Het veiligheidsaspect maar meer nog de verwerking van de splijtstof, bleef het breekpunt Uiteindelijk een reden - ook voor sommige politieke partijen - om deze optie (voor lopig) af te schrijven. Gas staat nu dus weer hoger genoteerd. Er is nog een andere benadering van het pro bleem. Terecht kunnen we ons zorgen maken over de wijze waarop de aarde wordt beheerd. We kunnen zelfs aanwijzen waar het fout gaat De weelde waarin we leven - althans de meeste van ons - wordt makkelijk genoemd. Als het zo uitkomt zeggen we erijij dat het niet bijbels is, of - het hangt er vanaf wie we zelf zijn - we vragen spottend aan een christen of zijn levensstijl hoort bij de bijbelse soberiieid. In beide gevallen heb ben we het dan weer eens goed gezegd. Hebben we nu ook de moed en inspiratie om ver der te gaan dan het (voor een ander) te zeggen? Hierboven is geschreven over de uitersten op de economie-milieubalk. Dat wil niet zeggen dat de middenmoot gelijk staat aan een zwijgende, compromissen slikkende meerderheid. Door een serieuze discussie aan te gaan over de grenzen van de groei met daaruit voortvloeiende maatre gelen kunnen we meehelpen het uitersten bij elkaar te brengen. Nog beter: daarmee kunnen we de spanning die er is tussen het bijbels bou wen (in cultuur brengen) en bewaren in praktijk brengen. Of dat de nieuwe gasbel voor exploitatie overbo dig zou maken, is de vraag. We zouden er wel anders gebruik van maken. En in ieder geval lan- Molenweg 28 Telefoon: 0187 475400 Fax: 0187 484210 Middelharnis Openingstijden: ma t/m vrij: 8.00-12.00 13.00-17.00 vrij: 19.00-21.00 za: 9.00-12.00 yOOH BEELD EN GELUID FOTO - VKMO - «moto - rarOfnAQC - FOTXXMtAnC ^ffljj^^jl TWMbcn fJIBT) MfffT2 Pn SU7M ■-f>rlnlÈhop-HegKaom172'TtiÊtoonfi111)4az«0 Rotterdam-Rijnmond Begroting 1997 vertoont voor Goedereede een fleurig beeld centrale verwarming - sanitair A. OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Vingef4ing3 - 3241 EB Middelhunis-Tel. (0187) 482516 Audio - video apparatuur - Elel<tri$c)ie tHJishoudelijke app.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1