Gedenksteen Rehobothkerk der Ger. Gem. te Ooitgensplaat op 5 oktober 1996 i^Ê Lange vergadering met het goede nieuws in de Icop en liet venijn in de staart Het hart, de aanstoot en de rijkdom van de prediking Petra de Munnik spoorloos %^!ctAö Najaarsverkoping Dia-middag Rode Kruis Welfare Uitvoeringen Dirkslands Mannenkoor Resultaten Binnenhof voor 1996 hoopgevend Kandidaat J. B. ten Hové werd verbonden aan zijn eerste gemeente 69e Jaargang DINSDAG 8 OKTOBER 1996 No. 6542 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 KI-'- "~M ,>- -^-— -.C,.^ -/#^ Het bouwen van de kerk mag zeer voorspoedig gaan, dat was te merken daar er nu reeds een gedenksteen kon worden geplaatst. Het dak van de kerk is aangebracht maar nog niet geheel lekdicht omdat het nog dient te worden afgewerkt. Op deze ochtend van zaterdag 5 oktober was het echter al druk in de kerkzaal. Veel gemeenteleden waren aanwezig, om samen met hun kinderen getuige te mogen zijn van het plaatsen van de gedenksteen door oud-ouderling de heer A. de Bonte. De heer De Bonte was bereid gevonden deze plaatsing uit te voeren onder het toeziend oog van onze consulent ds. C. J. de Jongste. De dominee heeft staand op een geïmprovi seerde verhoging, in aansluiting op de inleiding van de bouwcommissie voorzitter de heer A. T. van Gurp sr. een korte meditatie uitgesproken met als tekst 'Genesis 26:22'. Waaruit blijkt dat de Heere ruimte(n) (grondtekst) maakte. De dominee haal de aan dat er ook in de Gereformeerde Gemeente van Ooitgensplaat sprake is van groei, zoals dit is beschreven in 'Genesis 26:13' als er gekeken wordt naar het aantal leden bij de instituering van de gemeente in 1946, waar er sprake is van zo'n 70 leden en doopleden, terwijl er nu medio 1996 sprake is van zo'n 200 leden en doopleden, dan mag wel worden opgemerkt dat de Heere zijn zegen, ondanks onze onwaardig heid toch nog heeft willen geven. De dominee kwam er ook op te wijzen dat uitsluitend groei in de breedte (ledenaan tal) hoewel op zich zelf een zegen niet voldoende is. Het gaat uiteindelijk om de groei in de diepte. De dominee sprak dan ook de wens uit dat daarvan spraJce zou mogen zijn nu nog in het huidige kerkgebouw en zo de Heere het geeft vanaf medio decem ber 1996 ook in het nieuwe kerkgebouw. Dat 's Heeren gunst ervaren wordt bij de kerkbouw mag wel blijken uit de bijzondere locatie, een voormalig braakliggend ter rein, centraal in het dorp en de wijze waarop de financiering tot op heden mocht ver lopen. Met name in de situatie van de Gereformeerde Gemeente te Ooitgensplaat gaat op 'zo de Heere het huis niet bouwt, vergeefs werken deszelfs bouwlieden daaraan'. De dominee mocht in het gebed dan ook de aannemer en zijn personeel alsmede allen die een bijdrage leveren bij het totstandkomen van de Rehobothkerk aan de Heere op dragen. Na het zingen van psalm «105 vers 5, heeft de heer de Bonte de gedenksteen in de wand van het portaal geplaatst. De locatie is zo gekozen dat een ieder die de kerk be treed mag vaststellen dat het de Heere is die de ruimte gaf aan onze gemeente dit grote werk te realiseren. De troffel waarmee de heer de Bonte de plaatsing mocht uit voeren, werd hem ter geschenke als aandenken gegeven. Voor mevrouw de Bonte was er een grote bos bloemen. Na het plaatsen werden de aanwezigen, onder het genot van koffie of frisdrank, in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de bouwvorderingen. Sinds maandag 30 september 1996 wordt vermist: PETRA DE MUNNIK, gebo ren 5 januari 1982 te Brouwershaven, woonachtig te Brouwershaven. Signalement: 1.70 m lang; normaal postuur; lang geblondeerd haard tot op de schouders. Zij is gekleed in een zwart Bomberjack; blauwe spijkerbroek en zwart/paarse Nike sportschoenen. Ze heeft een rode O'Neil rugzak bij zich. Petra heeft op maandag 30 september j.l. omstreeks 9.00 uur haar school in Zierikzee verlaten en is sindsdien spoor loos. Indien u informatie heeft over de ver blijfplaats van Petra de Munnik of meent haar ergens te hebben gezien, wordt u verzocht contact op te nemen met de politie Oosterscheldebekken, Zierikzee, tel. (0111) 414055; Goes (0113) 245000 of met de politie in uw woon- of verblijf plaats. DIRKSLAND De zendingskrans 'Prisca' en de vrou- wenverniging 'Acti Agimus' houden D.V. dinsdag 15 oktober de najaarsver koping in verenigingsgebouw 'Reho- both' van de Geref. Gemeente. Er zijn veel mooie handwerken, kinder en babykleren, prachtige ontbijtlakens en dekservetten, cadeau-artikelen enz. Zou u zo ook het zendingswerk willen steu nen? We hopen op uw belangstelling. We herinneren er onze leden aan, dat de bussen met bestemming het prachtige vestingstadje Heusden, waar we op zaterdag 19 oktober a.s. een Hervor mingsavond hopen te verzorgen, reeds om 17.00 uur vanuit Dirksland vertrek ken. Laten leden en belangstellenden, die niet hebben ingetekend voor de bussen, zich alsnog opgeven bij Kees van der Veer, tel. (0187) 602288. Indien er plaatsen over zijn kunnen gasten voor slechts ƒ10,- meegenieten van deze hopelijk en warschijnlijk prachtige zangavond. In verband met het plotseling overlijden van één van onze koorleden wordt de generale repetitie verzet van 5 oktober naar D.V. donderdag 17 oktober om 19.30 uur in'Rehoboth'. Zaterdag 2 november a.s. zullen wij en het gemengde koor 'Soli Deo Gloria' onze medewerking verlenen aan de her vormingsavond in de eigen kerk te Dirksland. Het mannenkoor wordt deze avonden voor de eerste keren geleid door onze nieuwe dirigent Frans Cornet. Dit alles zo de Heere wil en wij leven! Raad Middelharnis: De raad van Middelharnis maakte van een vry korte agenda een lange vergadering 3 oktober j.l. Een aan gename mededeling deed wethouder Tiggelman bij de ingekomen stuk ken aan het begin van de vergade ring. Minder aangenaam was de behandeling van een nagekomen stuk van de fraktie van Lijst Hoog- zand aan het eind. Wethouder Sloot weg antwoordde een beetje bits op vragen van de fraktie Hoogzand over bodemverontreinigii^. Binnenhof De jaarstukken van het Werkvoorzie ningschap Binnenhof over 1995 laten een verlies van ruim vijf miljoen zien. Voor de heer Holleman van Lijst Hoogzand aanleiding om te vragen hoe lang het college van burgemeester en wethouders de problematiek van het Binnenhof nog voor zich denkt uit te schuiven. Holleman zei dat de tijd van lijdzaam toezien voorbij was. Zijn fraktie was weinig optimistisch over subsidie van het rijk. Ook de fraktie van Vooruitstrevend Dorpsbelang zag het somber in. De heer Van de Berg vroeg hoe het nu verder gaat. Had het college nog nieuws te mel den? Hij vond het tijd worden ook wat meer aandacht te schenken aan een alter natief scenario. Wethouder Tiggelman (PvdA) vond het jammer dat de heer Holleman zeide tijd van lijdzaam toezien is voorbij". Want er wordt niet lijdzaam toegezien, aldus de wethouder. "Er zijn maatregelen geno men voor verbetering van het Binnenhof die er niet om liegen. U weet als lid van de commissie financiën dat de cijfers die tot 30 augustus van dit jaar bekend zijn betekenen dat we een enorme sprong gemaakt hebben in de plus ten opzichte van vorig jaar. Nu, zonder steunaanvraag, - en er is nog geen enkel signaal dat die geweigerd wordt - komen we per 30 augustus op een tekort van 1 miljoen. Dat is een geweldige sprong vooruit. Als de steunaanvraag wordt gehonoreerd komen we uit op nog geen twee ton verlies. Ik weet wel, we moeten van nul uitgaan en niet van een tekort van 5 miljoen, maar we zijn dan toch een eind in de goede richting. We mogen aannemen dat door de maatregelen die door bestuur en direktie zijn genomen er nog hoop is voor het Binnenhof. Goede hoop zelfs.". Akoestische milieuvervuiling Een brief van de Stichting Bestrijding Akoestische Milieuvervuiling deed de heer Van de Ketterij namens de SGP opmerken: "In de brief staat een aantal behartenswaardige zaken die ook in onze gemeente voorkomen. In dit verband de vraag: Controleert de gemeente of de decibellen overtreden worden, want geluidsoverlast duurt soms tot midden in de nacht". De brief sprak ook het CDA wel aan, aldus de heer Hutink. Hij vroeg het colle ge er bij de Stichting Olympia op aan te dringen maatregelen tegen geluidsover last te treffen. Ook al gaat het maar om een paar keer per jaar, door veel mensen wordt de geluidsoverlast toch als hinder lijk ervaren. De heer Hutink zei iedereen zijn eigen vrijheid en eigen voorkeuren te gunnen, maar had er moeite mee dat geluidshinder zo opgedrongen wordt. Wethouder Slootweg (SGP) zei dat het een probleem is om de exacte geluidsbe lasting in een bepaalde omgeving op een bepaald tijdstip te meten en concludeerde: "Ik wil maar zeggen dat het een buitenge woon weerbarstig probleem is en dat we ons zullen houden aan de bepalingen van de algemene Wet Milieubeheer". Te duur voor de Staver Burgemeester Sleurink zei in reactie op de opmerking van de heer Hutink over de Stichting Olympia: "Het is een gegeven dat de Stichting Olympia probeert niet een exploitatietekort te krijgen en wanneer bedoelde activiteiten niet door kunnen gaan, dan krijgt de stichting een exploita tietekort waarvoor uw raad een bijdrage gevraagd zal worden. Wanneer u zegt: Dan moeten er maar akoestische maatregelen getroffen worden, kan dat. maar dat is een kostbare zaak. Het gebouw is van de gemeente en het verzoek zal dus bij de gemeente komen". De heer Hutink vroeg of wel eens is beke ken hoe duur akoestische maatregelen zijn. De heer Rijvers (VDB) bracht naar voren OOLTGENSPLAAT - Na een vacature van een jaar kreeg zon dag 6 oktober 1996 de Hervormde Gemeente van Ooitgensplaat en Langstraat weer een eigen predi kant. Zondag 27 augustus 1995 nam ds. C. J. W. Verboom afscheid wegens vertrek naar Bodegraven. Met de komst van kandidaat J. B. ten Hove van Utrecht werd de lege plaats vervuld. De bevestiger in de morgendienst was ds. C. den Boer uit Bennekom. In de middagdienst deed ds. Ten Hove zijn intrede in zijn eerste gemeente. Voor beide diensten was er grote belangstelling. Kerkera den en afgevaardigden van diverse instanties gaven blijk van medele ven met de jonge V.D.M. - Verbi Divini Minister (bedienaar van het Goddelijke Woord) - en zijn gezin. Bevestiging De bevestigingsdienst werd geopend met het zingen van Psalm 147 vers I. De Schriftlezing was uit Efeze 3 vers 1-21, waaruit ds. Den Boer zijn tekst koos, namelijk vers 8: „Mij, de allerminste van al de heiligen, is deze genade gegeven, om onder de heidenen door het Evangelie te verkondigen de onnaspeur lijke rijkdom van Christus". Wat is het geheim van een gemeente? Een gemeente van Jezus Christus is gefundeerd in de verkiezende God, met garantie en hoop. Gods Kerk is een geweldig groot wonder, ook vanmorgen in Ooitgensplaat. De inzet van zo'n gemeente is van dood leven geworden, het staan in het testament, Paulus voelt zich geroepen om dit heil aan Jood en heiden te prediken. Kanditaat Ten Hove mag dit geheim ook gaan verkondigen in Ooitgensplaat. Ds. Den Boer sprak in zijn preek bemoe digende woorden voor allen, maar vooral voor de jonge dienaar. Na het zingen van Psalm 135 vers 1 en 12 las ds. Den Boer het bevestigingsfor mulier. Aan de handoplegging die hierna volgde, namen de volgende predikanten deel: ds. C. den Boer, ds. W. Westland, ds. C. J. W. Verboom, ds. A. Beens, ds. J. v.d. Ketterij, drs. P. Koeman, ds. G. H. Koppelman, ds. P. Molenaar, ds. J. Muller, en de heer J. ten Hove, de vader van ds. Ten Hove. De gemeente zong na de handoplegging staande Psalm 121 de verzen 3 en 4 „De Heer zal u steeds gadeslaan". Persoonlijk woord In een persoonlijk woord richtte ds. Den Boer zich tot ds. Ten Hove, met dank baarheid dat hij hem mocht bevestigen. Voorts dank aan de consulent ds. West land die deze dienst heeft afgestaan. Spreker wenste ds. Ten Hove, die een bekroning van zijn studie heeft mogen zien vervuld, met zijn vrouw en kinderen van harte Gods zegen toe. Ook ouders en familie kregen gelukwensen van ds. Den Boer. De kerkeraad van Ooitgensplaat (het dorp is bekend omdat er kinderen van ons hebben gewoond) werd opgedra- dat geluidsoverlast ook relatief is. Wat de een prettig vindt, vindt de ander niet om aan te horen. "Het heeft ook alles met toler antie te maken". Van de Ketterij wees er op dat in de brief niet alleen culturele evene menten worden genoemd maar ook ver keerslawaai. Over de evenementen:" Er komen regelmatig vragen bij ons binnen. Ik vraag me af of de Stichting Olympia op deze wijze door moet gaan". Daarover wou hij in commissieverband nog eens van gedachten wisselen. De heer Van der Kamp (Lijst Hoogzand) vond het maar een gevaarlijke uitspraak van de voorzitter om te zeggen: Anders zitten we met een exploitatietekort Hij dacht dat nu alle horecagelegenheden zullen zeggen: Ja, ik moet wel anders kan ik mijn hoofd niet boven water houden. Hij vond dat de norm voor iedereen moet gelden, ook voor de Staver. Wethouder Slootweg stelde voor de problematiek van de Staver in de com missie te bespreken. "Aan verkeerslawaai kunnen we in het algemeen weinig doen" zei hij. "Wat bedrijven betreft woidt in de vergunningverlening nauwkeurig gelet op de norm. Wat incidenten betreft proberen we er aan te doen wat we kunnen". (vervolg op binnenzüde van dit blad) gen met de gemeente goede zorg aan hun nieuwe predikant te besteden. „Waak over deze jonge dienaar en draag hem en de zijnen veel op in uw gebed." Met het zingen van Psalm 145 vers 3 werd deze indrukwekkende dienst beslo ten. Intrede De middagdienst werd aangevangen met Psalm 84 vers 1 en 4. Ds. Ten Hove bepaalde zijn gehoor bij de tekst uit 1 Korinthe 1:23 en 24: „Doch wij prediken Christus de Gekruisigde, den Joden wel een ergernis, en de Grieken een dwaas heid. Maar hun die geroepen zijn, beiden Joden en Grieken, prediken wij Christus, de Kracht Gods en de Wijsheid Gods". Dominee stond stil bij drie gedachten: l)Het hart van de prediking; 2) De aan stoot van de prediking; 3) De rijkdom van de prediking. Jaar lang meeleven Na het zingen van Psalm 89 vers 7 en 8 sprak ds. W. Westland namens de Classis Brielle, de Ring Sommelsdijk en als consulent. Spreker hoopte dat ds. Ten Hove hier zijn plaats mag innemen zon der schroom. „Als consulent heb ik een jaar lang mogen meeleven met Ooitgens plaat en we hebben ervaren dat de Heere deze nieuwe dienaar aan deze gemeente heeft verbonden." De heer C. W. Braber (scriba) sprak namens de kerkeraad en de gemeente van Ooitgensplaat en Langstraat. De Heere werd dankgezegd voor de vervul ling van de vacature en spreker hoopte dat Hij de woorden in de mond van de nieuwe predikant zou leggen: „Sta op en eet, want de weg zou voor u te veel zijn". Hij geve u de wijsheid van Salomo, het geduld van Job, de listigheid van Paulus en de waakzaamheid van de haan van Petrus. Gemeente, ontvang deze dienstknecht in liefde", aldus de heer Braber die de familie Ten Hove ver volgens hartelijk welkom heette. Hij ver zocht de gemeente staande te zingen Psalm 75 vers 2 'Als ik 't ambt ontvan gen mag' en vers 1 'U alleen, U loven wij'. Veelzijdige dank Ds. Ten Hove sprak hierna een woord tot de burgerlijke overheid. De burgemees- |^^3ES9^^^ GOEDEREEDE - De Welfare van het Rode Kruis in de afdeling Goedereede organiseert al sinds november 1994 met succes op de woensdagmiddag een acti viteitenmiddag in het Verenigingsge bouw Oostdam aan de Jongkoenstraat 1 te Goedereede. Op 16 oktober aanstaande organiseren wij een dia-middag. Aan de hand van de dia's willen we een reis maken over de rivieren van Nederland en België. Voor deze middag nodigen wij u van harte uit. De toegang is gratis en de mid dag duurt van 14.00 tot ±16.00 uur. Nadere informatie bij Mar van Dijk, tel. (0187)493180. De nieuwe hervormde predikant van Ooltgensplaat-Langstraat, ds. Jan Bernard ten Hove, werd op 30 juli 1970 te Rijssen (Ov.) geboren. De familie Ten Hove verhuisde binnen de twee jaar naar Wezep waar ds. Ten Hove de lagere school bezocht. Het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo) volgde hij aan het Van Lodensteincollege te Amers foort. In 1988 werd met de studie theologie begonnen aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Daar legde ds. Ten Hove in augustus 1995 zijn doctoraal examen af met een scriptie 'Zonde en Genade'. Een onderzoek van de genadeleer van Augustinus vanuit zijn sermones over Romeinen 7 en 8. Op bovengenoemd onderwerp studeerde hij af bij dr. J. van Oort. Het kerkelijk examen werd in oktober 1995 afgelegd aan de RU te Utrecht en het Colloquium even eens in oktober 1995 voor de Provin ciale Kerkvergadering te Rotterdam. Vanaf januari 1993 verleende ds. Ten Hove bijstand in het pastoraat te Scherpenzeel (Gld) en te Amstelveen (buitengewone wijkgemeente). Dat ds. Den Boer hem heeft bevestigd is een relatie uit de Vriendenkring en resulteert ook uit de tijd dat ds. Den Boer predikant was te Bilthoven. Ds. Ten Hove is sinds 5 februari 1992 gehuwd met mevrouw E. W. van den Brink uit Nijkerk. Mevrouw Ten Hove-van den Brink studeerde aan de Landbouw Universiteit te Wageningen, met als studie Huis- houdwetenschappen, richting Gezond heidsvoorlichting en -opvoeding. Zij heeft gewerkt bij de GGD en de Stichting Thuiszorg, beide te Utrecht. Het predikantenechtpaar heeft twee kinderen: Geert-Jan, geboren 25 maart 1994 en Annerike, geboren 11 december 1995. ter en mevrouw Van Pelt waren in de morgendienst aanwezig. Ds. Westland werd dankgezegd voor zijn woorden en werk, de bevestiger (hij bepaalde ons bijd e grond van de zaak), de collega's van hier en elders voor hun belangstel ling en de handoplegging, ook de kerke- raden, de pastorale medewerker, de heer G. A. Slabbekoom te Goes en kandidaat de heer P. C. Zorge te Ouderkerk aan den Ussel, voor resp. de bezoeken in de gemeente en het houden van de catechis aties (beiden waren aanwezig), de vorige predikant ds. Verboom en zijn gezin voor hun aanwezigheid, alle plaatselijke kerkelijke instanties voor de hulp aan kerk en pastorie, de opzichter in deze, de kosters en de organisten, drs. A. C. Feij met zijn vrouw en kerkeraad van de Geref. Kerk, kerkeraad van de Geref. Gemeente, de vertegenwoordiger van de deelgemeente, personeel en bestuur van 'De Hoeksteen', de organisatie van deze dag in 'Elthato', de kerkeraad en de scri ba voor de vele contacten en de regeling van alles en niet te vergeten de jongelui die ds. graag ziet op de verenigingen en catechisaties. Ds. Ten Hove: „Bovenal dank aan de Heere"; 'Soli Deo öloria'. Na de slotzang legde ds. voor het eerst de zegen op zijn eerste gemeente. Organisten waren de heren Sjaak Kreeft en Kees van Eek. Het was ook fijn om zoveel jeugd van hier en elders, klein en groot, in de kerk te zien en in 'Elthato' te mogen ontmoeten. Het was een goede zondag, zowel in de natuur, en zeker tij dens de Woordverkondiging in beide diensten. ■"V. -- i T "Sk_»,. -- VOOB BEELD EN GELUID wro - wco - nmo - nvoHTMBponMMiw aczicacjaaoa - raMx» |l>»9 nifu Ah tasTM imesae - AMitap - HogMOom fTWMbon IDf T t; 4«»O0

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1