hmbrechtse Dirkslandse Boezem hevig in liet geding in vei|[adering Waterschap Spaarfeest bij de Rabobank (010)2741135 SGP Goeree-Overflakkee oi^aniseert informatie-avond over artikel 28 Gemeentewet Tljdrede SGP Bruinisse Wijzigingen bestuur Waterscliap Goeree-Overflakicee GULDENMARKT Buurtver. 'West' Ramoco b.v. Na meer dan 200 jaar andere eigenaar? VRIJDAG 4 OKTOBER 1996 No. 6541 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^ JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per min; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden POLITIE 24-UURS TELEFOON: GEMEENTE MIDDELHARNIS Die&tal portemonnee Op zondagavond werd bij het afhaalge- deel van een Chinees restaurant te Mid delhamis op een tafel een portefeuille met inhoud achter gelaten. Toen de eige naar bemerkte dat hij de portefeuille had laten liggen ging hij terug naar het res taurant. Bij terugkomst bleek de porte feuille te zijn weggenomen. Een dag later werd de portemonnee gevonden. Het bleek dat het geld en een creditcard eruit waren genomen. Diefstal spiegel Afgelopen weekend werd vanaf een per sonenauto die geparkeerd stond aan de Dorpsweg te Sommelsdijk een buiten spiegel gestolen. Aangifte is opgenomen. Vernieling ruiten Afgelopen weekend werden er 6 ruitjes vernield van de Nederlands Hervormde Kerk te Middelhamis. Naar de identiteit van de daders wordt een onderzoek inge steld. Kat beschoten Verleden week werd te Middelhamis een kat beschoten met een luchtbuks. Het dier bleek bij thuiskomst een kogeltje in de mg te hebben. De kat is hiervoor be handeld door een dierenarts. Aanrijding met letsel Op dinsdagmiddag reed de bestuurder van een vrachtauto op de Rottenburgse- weg te Middelhamis. Toen de man af sloeg bemerkte hij niet dat een bestuur der op een bromfiets naast hem reed. De bestuurder van de vrachtauto botste tegen de bromfietser. De bromfietser werd vervoerd naar het ziekenhuis te Dirksland. Hij werd i.v.m. bekomen let sel opgenomen. Winkeldiefstal Op woensdagmiddag werd bij de Plus markt aan het Kerkepad een 15-jarige jongen aangehouden. De jongen had snoepgoed gestolen. Aan het buro werd de jongen na verhoor en opgemaakt pro ces-verbaal heengezonden. Een opmerking van SGP-raadslid F. J. Koningswoud in de commissie Algeme ne Bestuurlijke Zaken van de gemeente Dirksland heeft heel wat losgemaakt. Het was bij de behandeling van de begroting van het zwembad dat de heer Konings woud zich afvroeg of hij als raadslid wel mee zou kunnen stemmen over financië le aangelegenheden van het zwembad, terwijl hij als gemeentelijk vertegen woordiger in het bestuur van het zwem bad zit. Burgemeester Boonstra antwoordde toen dat de nieuwe Gemeentewet daarvoor bepaalde regels stelt, waar gemeentebe stuurders niet omheen kunnen en waar- Op D.V. donderdag 10 oktober 1996 hoopt de heer J. de Rooij uit Veenendaal een tijdrede uit te spreken in het kerkge bouw van de Ger. Gem. in Ned., School straat 13 te Bminisse. Aanvang 19.30 uur. Per 1 september 1996 is de nieuwe dijk graaf, ing. D. C. Goekoop, in funktie ge treden. Per 1 september 1996 benoemd ver klaard en op 27 september 1996 toegela ten als hoofdingeland van de categorie ongebouwd, de heer A. A. Blokland te Stellendam. Per 27 september 1996 benoemd als heemraad categorie ongebouwd, de heer Th. C. Jacobs te Den Bommel en tot waarnemend heemraad voor de categorie ongebouwd de heer D. van Loon te Oude Tonge. Per 5 september 1996 benoemd als eerste waarnemend dijkgraaf de heer J. van der Vlugt en als tweede waamemend dijk graaf de heer C. Stehouwer. GEMEENTE DIRKSLAND Vernieling auto Door een bewoonster van Oud-Beijer- land werd aangifte gedaan van vemieling van haar auto. Ze had afgelopen week end haar auto geparkeerd in Melissant. In die tijd werd met een scherp voorwerp de rechterzijde van de auto bekrast. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Eenzij ding ongeval Op zondagmorgen raakte de bestuurder van een personenauto met zijn auto op de Rijksweg 59 in de slip nadat hij eerst in de berm was gekomen. Vervolgens sloeg het voertuig over de kop. De be stuurder kwam met de schrik vrij. Het voertuig werd geheel beschadigd. Poging inbraak Van zaterdag op zondag werd er ge poogd in te breken in een cafetaria te Achthuizen. Het gelukte de dader(s) niet om binnen te komen. Wel ontstond er braakschade. GEMEENTE GOEDEREEDE Aanrijding met letsel Op zondagmiddag vond op de kmising Zuiderstraatweg/Mt. Snijderweg een aan rijding plaats. Twee bestuurders van per sonenauto's kwamen met elkaar in bot sing doordat door een van hen geen voor rang werd verleend. Een bestuurder werd met lichte verwondingen vervoerd naar het ziekenhuis alwaar hij werd behan deld. Poging inbraak in auto In de vroege uren van de zondag werd er geprobeerd in te breken in een personen auto die geparkeerd stond aan de Prins Bernhardstraat te Stellendam. Het slot werd verbroken maar het gelukte de da- der(s) niet om in de auto te komen. Inbraak in woning Op dinsdagmiddag of -avond werd er in gebroken in een woning aan de Dijkstel weg te Ouddorp. Er werden enkele goe deren weggenomen. De technische re cherche stelt een onderzoek in. Diefstal portemonnee Op maandagmiddag werd er een porte monnee gestolen van een inwoonster te Ouddorp. Terwijl de vrouw aan het win kelen was werd de portemonnee die zij bij zich had weggenomen. over in de Dirkslandse raad nader van gedachten moest worden gewisseld. Artikel 28, Lid 1, punt b luidt: „Een lid van de raad neemt niet deel aan de stemming over de vaststelling of goed keuring der rekening van een lichaam waaraan hy/zij rekenplichtig is of tot welks bestuur hy^ij behoort. In een artikel in onze krant van 9 augus tus ging burgemeester Boonstra dieper op de materie in en gaf daarmee de aan zet om artikel 28 van de Gemeentewet eens nader te bestuderen. Om nog meer informatie over dit wetsar tikel te verkrijgen nam het eilandelijk SGP-fraktieoverleg het initiatief om de heer Mr. A. Weggeman uit te nodigen om het wetsartikel toe te lichten op een avond voor colleges van B en W, ge meentesecretarissen en raadsleden. De heer Weggeman is werkzaam bij de Raad van State als Wetgevings Jurist en dus zeer bekend met de betreffende ma terie. De informatie-avond zal worden gehou den op D.V. 25 november 1996 om 20.00 uurin het verenigingsgebouw Me lishof, Binnenweg 61 te Melissant. STELLENDAM De Gereformeerde Kerk van Stellendam houdt op zaterdag 12 oktober van 9 tot 16 uur een 'Guldenmarkt' in en om de kerk met rommelmarkt, verloting, kin derspelen, gebakken vis, patat, hand werk, kleurwedstrijd, grabbelton. DIRKSLAND Op 10 oktober zal in de Victoriahal te Dirksland een BINGO-AVOND worden georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 15 rondes en 1 Super- ronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Natuurlijk staat Buurtvereniging 'West' opnieuw garant voor een schitterend prij zenpakket, dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele mooie prijzen. Graag tot ziens op donderdag 10 oktober. ALS U MEER WILT DAN DE LAAGSTE PRIJS voortüUiiékertmdl GOEDEREEDE Na een maandenlange vakantie gaan we nu eindelijk weer starten met ons Open- Deur-seizoen. Zaterdagavond vanaf 19.30 uur is iedereen vanaf 15 jaar van harte welkom in 'de Ark' in Goedereede. Het belooft een afwisselende avond te worden. We zullen ook de dia's laten zien van 6- kamp afgelopen mei. Vergeet je zaklicht niet! Tot zaterdagavond 5 oktober in 'de Ark'. Het O-D team Appels voor de dorst: In de week van 21 tot 25 oktober lijkt het wel of er bij Rabobank Middelhamis alleen nog maar ge spaard wordt. Overal hangen spaarposters. En alle spaarders krijgen een aardige attentie als ze komen sparen. Kortom, het is weer Spaarfeest bij de Rabobank! Hoezo appels? Omdat met 'een appeltje voor de dorst' al sinds eeuwen bedoeld wordt, dat je nu iets opzij legt voor later. Bij de Rabo bank kan dat op allerlei manieren, want er zijn heel veel verschillende spaarvor- men. En er komen nog steeds nieuwe bij. Het jaarlijkse Spaarfeest is een prima gelegenheid om het publiek daarover goed te informeren. Nieuw: TeleSparen Rabo TeleSparen is een heel nieuwe spaarvorm. De naam zegt 't al: via de te lefoon kunt u direct geld overmaken van uw Betaalrekening naar uw Spaarreke ning. En andersom. Dat geldt kunt u ver volgens meteen opnemen, gewoon uit de geldautomaat. Of u betaalt ermee in de winkel, met uw betaalpas met pincode. Rabo TeleSparen levert bovendien een heel aantrekkelijke rente op, die ingaat op het moment dat u geld overboekt naar uw spaarrekening. Modemer en makke lijker kan het niet. Cadeaus Iedere Rabo-spaarder kan tijdens het Spaarfeest kiezen uit diverse leuke ca deautjes. Aktiviteiten Woensdagmiddag is er een feestelijke middag op kantoor Middelhamis. Er ko men drie clowns, die schminken en bal lonfiguren maken. Op donderdagmiddag wordt er op kan toor Herkingen en op vrijdagmiddag op kantoor Melissant een balonnenwedstrijd georganiseerd met medewerking van de plaatselijke brandweer. RENAULT-dealer Dijkgraaf en Gezworenen van de polder Dirksland zullen in 1731 niet hebben bevroed hoeveel stof de Dirkslandse Boezem in 1996 hg het Waterschap Goeree-Overflak kee zou doen opwaaien. In de laatst gehouden Verenigde Verga dering van het waterschap was de toekomst van de Boezem het on derwerp waarover lang en inten sief werd gesproken. Voor dijk graaf D. C. Goekoop was deze 62e Verenigde Vergadering de eerste die hij voorzat in zijn hoedanig heid van dijkgraaf. Het was zeker geen onprettige vergadering, al leek de Boezem eventjes een heet hangijzer te worden. Integraal Waterbeheersplan Samen met zes andere waterschappen en het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden heeft het waterschap enige jaren geleden een Integraal Waterbe heersplan voor Zuid-Holland zuid opge steld. Als uitvloeisel van het Integraal Water beheersplan hebben de zeven water schappen in 1993 een overeenkomst on dertekend over verdeling van de kosten van verwijdering van verontreinigde baggerspecie. De kosten komen voor 60% voor rekening van het water schap en voor 40% voor rekening van het zuiveringsschap. De overeenkomst treedt in werking als de meerjarenbaggerprogramma's zijn vastgesteld tussen waterschap en zuive- ringsschap.De meerjarenbaggerprogram ma's zijn allemaal gebaseerd op de uit gangspunten die partijen gezamenlijk hebben opgesteld. Zo is het Gemeenschappelijk Meerjaren Baggerplan van het Waterschap Goeree- Overflakkee en het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden tot stand gekomen. Dat baggerplan werd in de Verenigde Vergadering ter goedkeuring aangeboden aan de hoofdingelanden die het algemeen bestuur van het waterschap vor men. Baggeren Het Meerjaren Baggerplan beslaat de jaren 1996-2001. Het gaat in op de specifieke baggerproblemen binnen het beheersgebied van het waterschap, vermeldt de verwachte hoeveelheid baggerspecie voor de betreffende jaren en de kosten. Wat het baggeren gaat kosten hangt van een aantal factoren af, zoals wijze van ver werken, categorie en classificatie van de bagger. De Boezem van Dirksland zal binnen de planperiode gebaggerd worden, waarbij het gaat om ongeveer 8000 m3 specie, waarvan 4000 m3 klasse 3 specie en 4000 m3 klasse 4. Beide klassen baggerspecie moeten naar een depot voor verontreinigde bagger wor den afgevoerd. Dure bagger dus in de bodem van de Dirkslandse Boezem en daarenboven heeft de Boezem een water- diepte van slechts een halve meter, hetgeen naar de huidige maatstaven van het zuive ringsschap erg weinig is. Eigen Boezem Het baggeren van de Boezem zal voor het waterschap een netto investeringslast van bijna 400.000 gulden met zich meebrengen. Dit punt bracht iDcroering in de vergadering. Hoofdingeland S. C. Poortvliet vroeg het college van Dijkgraaf en Heemraden om nog eens met de gemeente Dirksland te gaan praten of de gemeente de Boezem wel wil hebben als die schoongemaakt is. Daarop gooide hoofdingeland J. A. van Nieuwenhuijzen op de hem eigen wijze de spreekwoordelijke steen in de vijver door te verklaren dat hij het niet eens was met het voorstel van het college van D en H. Uit de stukken had hij opgemaakt dat de vervui ling van de Boezem afkomstig is uit rioolo- verstort van de gemeente en uit toevoer van de Boezemweg, tot voor kort provinciale weg. "Aan het waterschap wordt nu ge vraagd hem schoon te maken. Allemaal mooi en aardig, maar wat gebeurt er daar na? Moeten we hem over tien jaar weer schoonmaken?". Van Nieuwenhuijzen vroeg D en H eerst met de gemeente Dirksland te onderhande len over overname van de Boezem. "En als ze hem niet willen hebben dan nog maar even wachten met schoonmaken. De Boezem is voor het waterschap van weinig belang, we kunnen vandaag besluiten hem te dempen en te gebruiken voor opslag van slib.". Er ligt al slib, dan doen we er nog wat bij, bedacht de heer Van Nieuwenhuij zen. Hij vond het jammer dat de Boezem niet in milverkavelingsverband is toegewe zen aan de gemeente Dirksland. Geen nut meer voor waterhuishouding Al enige jaren heeft de Boezem geen funk tie meer voor de wateriiuishouding en heeft het waterschap er alleen maar zorg en kos ten aan. Reden waarom het waterschap de Boezem in het verleden al aan de gemeente ter overname heeft aangeboden. Het gemeentebestuur van Dirksland had toen weinig trek in overname van een vervuilde watergang van het waterschap. Heemraad C. Stehouwer antwoordde als portefeuillehouder op de vragen van Poortvliet en Van Nieuwenhuijzen dat er eerst onderzoek naar de oorzaak van de verontreiniging gedaan wordt. "Voordat we gaan baggeren moeten we dat boven tafel hebben. Het laatste woord is er nog niet over gevallen". De heer Stehouwer bleek zelf geen voor stander van schoonmaken op korte termijn, hij had het graag meer naar achter gedron gen. Hij vond het overigens niet onlogisch dat de gemeente niet stond te springen om een vervuilde Boezem over te nemen. In een tweede vragenronde kwamen er meer stemmen uit de vergadering om te gaan praten met de gemeente Dirksland over de Boezem, omdat die toch beeldbe palend voor Dirksland is en daarmee van belang voor de gemeente. Van Nieuwenhuijzen had de indruk dat aan de verplichting van schoonmaken niet viel te ontkomen. "Maar" zei hij," niet schoon maken dan nadat de bestemming voor na het schoonmaken goed geregeld is". Hij wilde in geen geval als waterschap onder houder van stads- of dorpsvijvers worden. "Dan eventueel maar dempen" was zijn voorstel. Dijkgraaf Goekoop zei over alle 'ontboeze mingen" dat de Boezem binnen het territoir van het waterschap valt. "We moeten hem een keer schoon opleveren en dan met de gemeente gaan praten. We hebben geen reden om aan te nemen dat de gemeente geen interesse heeft in de Boezem" Demprecht? De heer Poortvliet vroeg of het waterschap het recht heeft de Boezem te dempen. De secretaris-directeur van het waterschap. Mr. J. B. van Gerdingen, stelde dat het water schap - nu de Boezem nog onder de keur van het waterschap valt - zichzelf ont- heffmg voor dempen zou moeten verlenen. Dat moet ter visie komen, met de mogelijk heid van bezwaren. Hoofdingeland W. Balde merkte over het voorstel van Van Nieuwenhuijzen op: "Het is fijn dat je met zijn voorstellen altijd ver schillende kanten op kunt." Balde zei bij Van Nieuwenhuijzen altijd te scheiden: "Wat zegt hij" en "Wat bedoelt hij eigen lijk". "Hij b&doelt eigenlijk: open houden en schoonmaken. Daar ben ik het mee eens". De heer Balde wees op de intentie bij de waterschappen om water in het land schap vast te houden. Het leek hem het beste qua vernieuwing te kijken hoe de schone Boezem zo ingericht kan worden dat het landschap er door verbetert Hoofdingeland I. H. Kalle vond het het beste het baggeren van de Boezem zo veel mogelijk voomit te schuiven en stelde voor de kwestie nog eens in de commissie te behandelen. Schorsing De dijkgraaf besloot de vergadering te schorsen voor beraad. Tijdens de schorsing ging de discussie onder de hoofdingelanden op volle steikte door. E)e heer Goekoop heropende de vergade ring met er op te wijzen dat in het Integraal Waterbeheersplan staat dat het waterschap de intentie heeft het water in het beheersge bied schoon te maken. "De Boezem is een van de speerpunten, die moet gebaggerd worden". Uiteraard worden aard en ooizaak van de vervuiUng nader onderzocht voordat er gebaggerd wordt. "Ik denk dat er gebag gerd wordt als we een doorgangsdepot heb ben" aldus de heer Goekoop en: De denk dat de klasse 4 wel meevalt". De dijkgraaf zei op korte termijn overleg te zullen zoeken met de gemeente en bij het zuiveringsschap de Boezem te zullen aan kaarten als voorbeeldgebied. De heer van Nieuwenhuijzen bleef op het standpunt staan:"Als de gemeente hem niet wil dan niet schoonmaken" en vond de heer Struik aan zijn zijde. De heer Van Gerdingen stelde dat je bij het vaststellen van een plan tussen twee partij en niet overname door een derde partij daaraan vast kunt koppelen als een conditio sine qua non.Dat overtuigde beide heren niet Zij stemden tegen toen de Verenigde Vergadering tenslotte akkoord ging met het meeijarenbaggerplan. Dijkgraaf Goekoop Vriendelijk en onverstoorbaar leidde dijk graaf Goekoop de vergadering. Aan het begin was hij een beetje gespaimen, zoals hij zelf in zijn openingswoord zei. Hij liet blijken zijn nieuwe taak als dijkgraaf zeer serieus te nemen. "Het is voor mij een bij zondere dag waarbij ik voor de eerste keer de verenigde vergadering van het Waterschap mag voorzitten." begon de heer Goekoop en zei verden "Om het eiland dat wij allen liefhebben te mogen besturen, waarbij de oertaak van droge voeten hou den voorop staat, maar ook de taken water beheersing en wegen heel belangrijk zijn, is een groot voorrecht". De manier waarop de nieuwe dijkgraaf door waamemend dijkgraaf, heemraad Van der Vlugt en door secretaris-directeur Van Gerdingen werd toegesproken was zo har telijk en waarderend dat het de heer Goekoop overrompelde. "Aange-naam ver rast" veiklaarde hij zich en hij voelde zich er een beetje verlegen mee. In zijn toespraakje zei de heer Van Genlingen dat het waterschap met de nieu we dijkgraaf een nieuwe periode tegemoet gaat met een nieuwe slogan. Was het motto onder dijkgraaf Van KampenhoutZuinig, maar niet armoedig", onder de huidige dijk graaf wordt dat "Niet armoedig maar wel Goe(d)koop". VingertingS - 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187)482518 Audk) - video apparatuur - Elektrische huishoudelijke app. VOOR BEELD EN GELUID POTO - VUCO - SIUNO - RCTOfTTAOe - FOTOORAFE raiMtoon laiSTi 68102 Fa» S837M mnWiop - Hogazoofn 172 - rdWoon (D n i; 402400 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 6116 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1