Ds. Westland vertrok uit Middelharnis Ouddorp haalt eerste prijs op eiiandelijke brandweerwedstrijd Schaken in Stellendam Heerma: „Samen verantwoordelijkheid delen'' Winterse maaltijden IZB Impuls dag "'t - '"~tlT Windroos-weekend over 'hemel en lie!' Olïebollenactïe Muziekver. 'Amicitïa' Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 1 OKTOBER 1996 Vrijdagavond werd in een besloten bijeenkomst in "de Hoeksteen" afscheid genomen van de familie Westland. Aan het begin van de avond waren de vertegenwoordigers van allerlei instanties, verenigingen en clubs bijeen. Er werden toespraken gehouden door enkele afgevaardig den. Daarbij werden cadeaus over handigd aan de dominee, zijn vrouw en zijn kinderen. In de loop van de avond werd de gemeente in de gele genheid gesteld afscheid te nemen. Velen hebben hiervan gebruik ge maakt en het gezin Westland Gods zegen voor de toekomst toegewenst. Het definitieve afscheid was zondag middag. Nadat Ds. Westland een per soonlijk woord tot vele instanties en personen had gericht, bepaalde hij zijn gehoor by Hebreeën 12: Ib en 2a: "Laat ons met lijdzaamheid lopen de loopbaan, die ons voorgesteld is; zien de op de overste Leidsman en Voleinder des geloofs, Jezus." We mogen terugzien op een goede periode van 41/2 jaar, zo begon Ds. zijn preek. De Heere heeft alles wel gemaakt. Ik heb niet één keer wegens ziekte behoeven te verzuimen. De Heere heeft ook meerdere malen betoond in het midden te zijn. Dat is niet onze verdienste. Dat is Gods goedheid. Anderzijds beseffen wij onze tekorten, ook in het ambtelijk werk en daarom is er de bede: Heere, treedt niet in het gericht! Ds. wilde niet alleen achteruitkijken, maar ook vooruitzien. Het Koninkrijk van God richt zich op de toekomst. Zo is het ook in de tekst. Het gaal daarin over een loopbaan. Die was bij de Hebreeën bekend, ook bij de schrijver van dit boek. Deze heeft het echter over een andere loopbaan. Een loopbaan waarbij het gaat om de Kroon des Levens. Naast de baan zijn er de hindernissen en is er de tribune eromheen. En dan zijn er vanzelfsprekend de lopers. Hierin liggen veel lessen. De Hebreeën in Klein-Azië hebben een opwekking nodig. De verdrukking nam er toe. Er waren er die verslapten, anderen dreigden af te haken, zoals een Demas. Ze worden daarom opgewekt om met lijdzaamheid de baan te lopen die is voorgesteld. Het leven is een weg van strijd en vol harding. Ook onder ons zijn er misschien wel die liever weggaan. Ze gaan een eindje mee, maar o wee, als de hindernissen komen. Bent U een loper of een meeloper? De loopbaan hier is voorgesteld, d.w.z. is uitgezet. Dat deed de Heere. „Uitrukken naar Slikdijk 34 te Ooitgensplaat voor brand in een slooppand", zo luidde afgelopen zaterdag de opdracht waarmee de rivaliserende blusploegen van Goeree- Overflakkee de strijd aanvingen. De gastheer van deze dag, de blusploeg van Ooit gensplaat, had de beschikking gekregen over een ideaal slooppand waarmee ze een perfekt uitgezette brand hadden geënsceneerd. Bij Slikdij k34 aangekomen, kon met enige oplettendheid onmiddellijk worden gekonstateerd dat boven in de woning een slachtoffer voor het raam stond die er graag uitgehaald wilde worden. Deze moest met een ladder in veiligheid gebracht worden. Aan de achterkant van het pand werd een tweede slachtoffer gezien welk zich echter achter een brand bevond. Het was dan ook de bedoeling dat hier de eerste straal moest worden ingezet, waarna dit slachtoffer kon worden bevrijd. De brand was doorgeslagen naar een daarnaast liggende ruimte en naar de bovenverdieping. „Alle ploegen hebben dit jaar op een goed niveau gespeeld", aldus de jury-uitleg en dat kan niet altijd worden gezegd. Voor het tweede achtereenvolgende jaar waren de prijswinnaars hetzelfde. Eerste werd de blusploeg van Ouddorp, tweede Sommelsdijk en derde Dirksland. De volledige uitslag luidt als volgt: 1. Ouddorp1506 pnt. 2. Sommelsdijk1493 pnt. 3. Dirksland1477 pnt. 4. Nieuwe Tonge1462 pnt. 5. Den Bommel1448 pnt. 6. Melissant1437 pnt. Het korps van Middelharnis was deze dag verhinderd mee te doen aan de eiiandelijke wedstrijd vanwege deelname aan de Landelijke wedstrijden Technische hulpverle ning, alwaar ze een zesde plaats behaalden. 'Mmu. 7. Stad a/h Haringvliet1426 pnt. 8. Stellendam1426 pnt. 9. Herkingen1411 pnt. 10. Goedereede1401 pnt. 11. Oude Tonge1290 pnt. Alleen door Woord en Geest is het mogelijk de baan te lopen.. Daarvan hebben we hier iets mogen ervaren, onder ouderen en jongeren, die ervan mochten getuigen, aldus Ds. Voor de een is de baan lang, voor de ander kort. Ook de hindernissen zijn voor iedereen verschillend. Dat geldt eveneens voor predikanten. De een mag langer dienen dan de ander. Maar voor allen geldt: Laat ons met lijd zaamheid lopen. De Heere stuurt mensen niet zomaar de baan in. Hij geeft aanwijzingen. In de tekst wordt onze aandacht geves tigd op de toeschouwers, de wolk van getuigen. We zien in Hebreeën 11 hoe zij in de loopbaan hebben gelopen. Die toeschou wers zijn er om te troosten en te bemoe digen. Ze roepen ons toe: Houd vol, de Heere is zo getrouw als sterk. Daarbij is het ook goed acht te geven op jezelf. Een mens moet heel wat ballast afleggen om snel te kunnen lopen. Dat is ook zo in het geloofsleven. Er zijn de zorgen, de tegenslagen, de bestrijdin gen. Ze vormen bij het lopen een verhin dering. Ds. roept op al die bekommer nissen op de Heere te werpen. En dan is er de zonde. Satan legt wat valstrikken op de loopbaan: wereldsge zindheid, begeerte naar geld en goed, ongeloof, enz. Laten we bij een open Bijbel onze han den vouwen en vragen of de Heere ons voor süaiikelen behoeden wil. Met lijdzaamheid lopen, dat is wat anders dan met lijdelijkheid lopen. Dat komt in de Bijbel niet voor. Lijdzaamheid is volharding. Ook bij grote hindernissen. In vers 1 is er dus sprake van een krach tige aansporing. Wat zou het arm zijn als het daarbij bleef. Dan zou het alle maal van ons moeten komen. Daarom is vers 2 van zo grote betekenis. Ds. ver wees naar zijn intreepreek: het zien op de koperen slang. Hij had het steeds als zijn opdracht gezien om de mensen op Jezus te wij zen. In de grondtekst betekent het woord zien "afzien van" de dingen van deze wereld, de zorgen, de aanvechtingen en "het oog richten op de Heere Jezus. Dat kunnen we uit onszelf niet. We zien, verblind zijnde door de zonde, alles, behalve Jezus. Daarom is het nodig om net als die blinde man telkens weer te vragen om ziende te mogen worden, ook na ontvangen genade. De Heere opent blinde ogen. Hij is de 'overste' Leidsman. Hij gaat boven alle getuigen uit. Hij is de goede Herder. Wij mogen de herdersstaf hier terugleg- gen in de handen van de Grote Herder. Hij houdt dit deel van de kudde in het oog. Hij roept terug van dwaalwegen; Hij geeft kracht waar het ontbreekt. Hij brengt als de Voleinder het geloof ook tot zijn volle bestemming. Als God Zijn kinderen thuishaalt gaat dat geloof over in aanschouwen. Daar werkt Christus opaan. Wat ligt er in die namen 'overste Leids man' en 'Voleinder des geloofs' een heerlijk Evangelie. Het hangt gelukkig niet van ons af. Hij zorgt ervoor dat Zijn kinderen de einds- ü-ecp halen. Dat is ook tot troost voor Zijn dienaren. Het afscheid betekent niet dat Christus' werk af is. Het welbehagen zal door Zijn hand gelukkig voortgaan totdat de vol komenheid zal aanbreken. Hij heeft het kruis gedragen en de schan de veracht. Wat een zware loopbaan was dat, maar ook: Wat een liefde! Hij hield vol, ziende op de vreugde die Hem voorgesteld was, dat Hij eenmaal met Zijn Bruidskerk voor Zijn Vader zou staan. Zo mocht de Heere Jezus na een weg van diepe vernedering ook de weg van de verhoging gaan. Hij zit nu aan de rechterhand van Zijn Vader, ons ten goede. Hij bewaart en beschermt Zijn Kerk en deelt gaven uit. Deze Jezus is gepredikt in Zijn vernede ring om genade te verwerven en in Zijn verhoging om genade uit te delen. Zie op Jezus, om met de ogen der ziel aan Hem te blijven hangen (aldus Kohlbrugge). Met deze Koning kom je nooit beschaamd uit. Ds. laat nog één keer een appèl uitgaan om voor die Koning te buigen. Eens zal Hij staan aan het eind van de loopbaan met de Kroon der overwinning en dan zal het klinken: U hebt de goede strijd gestreden en dan zult U de Kroon der rechtvaardigheid uit Zijn handen mogen ontvangen. Wat zou ik U van harte gunnen om een maal samen te mogen binnengaan in die hemelse bruiloftszaal, om dan Hem te mogen zien van aangezicht tot aange zicht, zo besloot Ds. Na afloop van de preek sprak Ds. Ruijg- rok hem namens classis en ring, namens kcrkeraad, kerkvoogdij en gemeente nog hartelijk toe en wenste hem voor de toe komst met zijn gezin de zegen van de Koning van de Kerk toe. Tenslotte werd het gezin Westland staande toegezongen: de Avondzang:7 (gewijzigd). Abonneert U op Ellanden-Nieuws In oktober gaat de SWOO weer van start met het organiseren van winterse maal tijden voor 55-plussers. Op dinsdag 8 oktober is er een winterse maaltijd in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a in Den Bommel. Dinsdag 8 oktober wordt er door de kookploeg ook een winterse maaltijd in het Infocentrum in Oude Tonge ver zorgd. Donderdag 10 oktober wordt in i.s.m. de beheerder van 't Centrum, Van Weel straat 10 in Ooitgensplaat een winterse maaltijd georganiseerd. In Achthuizen wordt op woensdag 16 oktober weer een winterse maaltijd ge serveerd. De maaltijden beginnen om 12.00 uur en kosten overal 6,-. In Den Bommel en Ooitgensplaat staat er erwtensoep op het menu, in Achthuizen zuurkoolstampot en in Oude Tonge an- dijviestampot. U kunt zich aanmelden voor Den Bom mel bij de fam. Zoon, tel. 611574; in Ooitgensplaat bij mevr. Huijer, tel. 631676; in Achthuizen bij mevr. Schille- mans, tel. 632197 en in Oude Tonge bij dcSWOO, tel. 641344. Als we de statistieken mogen gelo ven is het met het geloof in de hemel en de hel niet best gesteld. Steeds meer mensen menen dat het leven met de dood gewoon op houdt of geloven in reïncarnatie. Zelfs voor kerkmensen zijn hemel en hel in nevelen gehuld. Ongetwij feld hebben jongeren er ook de no dige vragen bij. Wat lezen we erover in de Bijbel? Jezus heeft meermalen verwezen naar het Ko ninkrijk der hemelen. En in het boek Oj)enbaring komt Johannes bijna woor den tekort om te beschrijven wat hij er van ziet. En de andere kant? De buitenste duister nis, de eeuwige straf... Hoe zit het met jouw geloof in hemel en hel? Op het Windroos-weekend dat op vrij dagavond en zaterdag 25/26 oktober 1996 wordt gehouden hopen we voor onszelf helderheid in de vragen te krij gen en ook te zien hoe we er met niet- gelovigen over kunnen praten. Jongeren vanaf 17 jaar zijn welkom in het Zendingsdiaconessenhuis in Ame- rongen. Naast de bijbelstudies en de ge sprekken wordt er ook veel gezongen en vind je op een Windroos-weekend gezel ligheid in het contact met elkaar. Voor 45,- kun je er bij zijn. Meld je snel aan bij 'De Windroos', Joh. van 01- denbarneveltlaan 14, 3818 HB Amers foort, tel. (033) 4622802 (tijdens kan tooruren). Na aanmelding krijg je - kort voor het weekend - het programma en een routebeschrijving toegestuurd. Afgelopen week werd de tweede ronde verspeeld in de gezellige thuishaven van Schaakvereniging Stellendam, De Rank. De Nooyer tegen van Meenen was een interessant Damegambietje, waarin zwart alras een pion verloor, om zich tot actief te kunnen verdedigen gaf hij een tweede pion. Wit deed het wat overhaast en moest een pion teruggeven. Een goed getimed remise-aanb(xl van zwart voor kwam ervoor voor wit. Van de Nieuwendijk kwam gemakkelijk aan zijn punt: in een Siciliaanse Draak gaf tegenstander Botma op na stukver lies. Ook favoriet van Oostenbrugge kwam gemakkelijk aan zijn punt; tegen stander Hameeteman bood weinig weer werk tegen de Franco-Indische opstelling van zwart. Roon en Tanis vochten hard om de winst in hun onderlinge: Tanis verdedigde zich met de Tsjichorin verdediging i.p.v. zijn vertrouwde aangenomen damegambiet, en moest alle zeilen bijzetten om Roon van zich af te houden, na eerst zelf kan sen gehad te hebben. Dit lukte waarna in een dubbel toreneindspel de vrede werd getekend. Smit ontsnapte op het nippertje aan ver lies tegen Zonneveld, die in een Ko- over liefde voor de kerk' Onder de naam Impuls-werk houdt de Herv. Bond voor Inwendige Zending (IZB) conferenties voor gemeenteleden van ca. 25-45 jaar. Op zaterdag 2 novem ber a.s. wordt de eerste conferentiedag van het nieuwe seizoen gehouden. Het thema is: 'Liefde voor de kerk'. In ge sprekken over Samen op Weg gaat het nogal eens over liefde tot de kerk. Hou den we van de kerk? Houden we van onze gemeente? Liefde moet immers blijken, bijvoorbeeld in trouw. Dat geldt ook van de liefde voor de kerk. Maar hoe toets je die liefde en sluit die kritiek op de kerk of de plaatselijke gemeente uit of juist in. Kan liefde voor de kerk wel be staan zonder bewogenheid met degenen die niet bij de gemeente horen? Op de Impuls-dag zullen we het gesprek over de kerk aangaan. Met de Bijbel, met elkaar en met de hoofdspreker van deze dag: prof. dr. C. Graafland. Het program ma bevat naast zijn lezing en de gedach- tenwisseling met hem een bijbelstudie en groepsgesprekken over een aantal stellin gen. Verder veel samenzang en oppas en programma's voor kinderen tot maxi maal 12 jaar. De dag begint om 10.00 uur en is om 15.30 uur afgelopen. Deelname kost 10,- per persoon (echtparen 17,50) en 2,50 per kind. De dag wordt gehou den in 'Rehoboth' te Bameveld. Na aan melding wordt het programma met route beschrijving toegezonden. Meer informatie en aanmelding: Bureau IZB, Joh. van Oldenbarneveltlaan 10, 3818 HB Amersfoort, tel. (033) 4611949. nings-Indier vrij spel kreeg op de witte koningsvleugel maar de kroon op de stel ling niet kon vinden en aldus in remise moest berusten. De spectaculairste partij werd gespeeld door Van Gurp en Hameeteman. Een Schotse partij met pionoffer van wit resulteerde in een goede stelling voor wit. Een verkeerde zet deed de bordjes verhangen, en plots was het Hameete man die met spel dicteerde. In tijdnood gebeurde er van alles met als uiteindelijk resultaat dat Van Gurp toch aan het lang ste end trok. Uitslagen 2e ronde: J. de Nooyer - H. van MeenenVi - Vi D. Botma - K. v. d. Nieuwendijk ....O -1 D. Hameeteman - H. van OostenbruggeO - 1 A. Roon- K. TanisW - ^h H. Smit - G. J. ZonneveldVi - V4 J. van Gurp - K. Hameeteman1 - O Nagekomen uitslag Ie ronde: J. van Dam - D. Hameeteman1 - O Tot besluit van dit verslag een mooi voorbeeld van hoe mooi schaken wel kan zijn: (zie diagram) Een stelling uit de partij Levitski- Marshall: wit speelde 1. Dxg6?? en dacht het punt op zak te hebben middels volgende varianten: 11hxgó 2. Pe7 Kh7 3. Th3 mat. 2. 1fxg6 2. Pe7 Kh7 3. Txf8 Txf8 4. Txf8 mat en niet te vergeten dat en passant ook mat dreigde met Dxg7. Maar zwart had een mooie riposte via een ander dame- offer 1. Dxb2!! 2. Lxb2 Tal! 3. Lxal La3 4. Lb2Lxb2mat!! Voorwaar een kunststukje. Uw schakende verslaggever, G. J. Zonneveld Vrijdag 4 oktober aanstaande zal door muziekvereniging 'Amicitia' uit Dirks land weer een oliebollenactie worden gehouden ten behoeve van het unifor men- en instrumentenfonds. De oliebollen, gebakken door bakker Nagtegaal uit Melissant, zullen zowel 's middags als 's avonds verkocht worden. Vanaf 15.00 uur kunt u de leden van 'Amicitia' dan ook bij u aan de deur ver wachten. De actie zal in Dirksland en in Herkin gen worden gehouden gehouden. Verder is het mogelijk om de oliebollen vanaf 15.30 uur af te halen bij het gebouw van de muziekvereniging aan de Nijverheids- weg in Dirksland. Op uitnodiging van het CDA afdeling Middelharnis bracht drs. E. Heerma een bezoek aan de gemeente Middel harnis en hield 's avonds een lezing in Stad aan 't Haringvliet. Een samen vatting van die lezing vindt u hieron der. Overlegeconomie Als één van de sterke, typische karakte ristieken van de Nederlandse identiteit noemt Heerma de overlegeconomie. Ne derland geeft de toon aan als het gaat om overleg door, en consensus tussen werk gevers en werknemers. Medeverantwoordelijkheid van de socia le partners en loonmatiging vormen mede de basis van de huidige successen op financieel economisch gebied. Groeieconomie door overlegeconomie. Een compliment aan de sociale partners is op zijn plaats. Heerma verbaast zich over de opstelling van VVD-leider Bol- kestein, die zich onlangs uitte over het verder beperken van de rol van sociale partners. Aanvullende pensioenen Heerma hekelt de plannen van het kabi net rond de aanvullende pensioenen. In deze plannen wordt gepoogd de aanvul lende pensioenen te verlagen. Heerma redeneert: Aanvullende pensioenen zijn uitgesteld loon. Ze komen tot stand via afspraken tussen werkgevers en werkne mers, daar moet de overheid van afblij ven. Het CDA is tegen deze uitholling van verantwoordelijkheid van de sociale partners. Als de pensioenplannen van dit kabinet doorgaan, zullen de gevolgen op termijn groot zijn. Rechtstaat Het rapport over de IRT enquête schetst een situatie waarbij het er op lijkt dat delen van de samenleving geheel in de greep komen van de zware misdaad. Verder bracht de IRT enquête een ont hutsend beeld van politie en justitie. Bij veel burgers is het vertrouwen in de rechtstaat aangetast. Het duurde wel heel lang voordat er een begin werd gemaakt verantwoordelijken aan te spreken op al die gemaakte fouten. Het herstel van vertrouwen in de rechtstaat bij de burger moet in het kabinetsbeleid en uitvoering volgens Heerma de hoogste prioriteit hebben. Juist op dit punt moet Neder land weer gidsland worden. Anti-drugsbeleid Het huidige anti-drugsbeleid gaat het CDA niet ver genoeg. Er zijn nog te veel tegen- stellingen ingebouwd. Tegenover de zwaardere aanpak bij de productie van XTC, staan meer mogelijkheden omde pil len te testen. Wat is nu de lijn? De groot schalige productie van neder-wiet wordt strenger vervolgd, terwijl er gemeenten zijn die eigen coffeshops exploiteren en zelfs voornemens zijn eigen kwekerijen te starten. Heerma: „Moet ik bij softdrugs vaststellen dat die gaat bestaan uit 'gedo gen, stimuleren en produceren?' Conferentie Stockholm Tijdens de internationale conferentie 'Sexueel geweld tegen kinderen' in Stockhol is voorgesteld om het in bezit hebben van kinderpornografie strafbaar te stellen. Heerma heeft de regering gevraagd of ze voornemens is deze aanbevelingen over te nemen. Heerma heeft een motie inge diend om de Jeugd- en Zedenpolitie in alle regio's op peil te brengen. Ook vraagt hij aandacht voor de slachtoffers. Ook sex en geweld op de televisie dient volgens Heerma aangepakt te worden. Politie Heerma ergert zich aan het feit dat er in de stukken opnieuw geen gegevens staan over de exacte sterkte van de politie. Het lijkt er op dat er aan het eind van deze paarse regeerperiode minder blauw op straat is dan aan het begin. Dat staat in schril contrast met de VVD-veiiciezings- belofte van 10.000 extra agenten of de PvdA leus van vele duizenden agenten extra. Gezins- en famimebeleid Nederland is bepaald geen gidsland in Europa te noemen waar het gaat om een actief gezins- en familiebeleid. Hier kan Nederland leren van ervaringen elders. Heerma heeft de regering gevraagd een in Noorwegen geldende regel rond ver plichte bemiddeling bij echtscheiding zolang er kinderen zijn onder de zestien jaar. Heerma spreekt schande van de buiten sporige bezuinigingen op de kinderbij slag. Vooral voor gezinnen met kinderen en een minimuminkomen zijn de gevol gen groot. Heerma heeft een motie inge diend om te komen tot een kindertoelage bij minimuminkomens van ouders met kinderen. Zorgsector Het voorstel van de CDA-fractie om de thuiszorg meer prioriteit te geven werd vorig jaar verworpen. Het kabinet komt nu zelf met extra geld. Heerma vindt dat er extra aandacht nodig is voor 'meer handen aan het bed' in de zorgsector, om de wachtlijsten terug te dringen. Lastenontwikkeling Veel burgers hebben extra moeten beta len voor de ziektekosten en voor de ster ke stijging van de gemeentelijke lasten. Het CDA maakt zich ernstige zorgen over de stijging van de gemeentelijke lasten in het komende jaar. De lasten op het eigen huis komen onder zware druk te staan. Dit geldt ook voor de huurstijgingen. Heerma: „De minimale huursomstijging kan toch naar beneden bij aanhoudende lage inflatie?" Ter afsluiting zegt Heerma: „Voor ons is het zonneklaar de menselijke maat, het overleg, de betrokkenheid bij de omge ving, de ruimte voor identiteit en waar den, de vitale samenleving: het heeft vele generaties geduurd voordat het ken merk is geworden van de Nederlandse identiteit. Dèt is wat Nederland zo de moeite waard maakt. Laat Nederland onderweg naar de volgende eeuw zijn kracht ontle nen aan de sterkte van zijn eigen identi teit. Voor dèt Nederland zet het CDA zich in!!! Hel slachtoffer van de bovenverdieping wordt afgevoerd op een brancard, {foto Johan Kieviet) De bevelvoerder van Ouddorp neemt de Ie prijs in ontvangst (foto Henk Koppelaar) B

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 4