EIÜVriDEII-lilEIJWS Raad Dirksland had rustige septembervergadering Drempelvrees bewoners Korteweegje Dirksland nog niet weggenomen VERKOPING in de Gemeenschapsbibliotheek Oud papier-aktie Dirksland Zendingsmiddag 12 oktober 1996 in Oud-Beijerland Schotejil opnieuw op twee wedstrijden succesvol 'ZofK voor Elkaar-campagne' Diabetes informatiemarkt 2e Blad DINSDAG 1 OKTOBER 1996 No. 6540 In de raadsvergaderingen van sep tember gebeurt er meestal niet zo veel. Er heerst een zekere radio stilte voor de begrotingsvergade ringen van oktober. Het aanbieden van de begroting voor het volgen de jaar is doorgaans het belang rijkste van de septembervergade- ringen. Zodoende was het heel rus tig in de Dirkslandse raad van afgelopen donderdag. Dokter in stichtingsraad ziekenhuis Omdat raadslid Helmreich van Gemeen tebelangen de raad wegens verhuizing naar een andere gemeente verlaten heeft, is een vacature in de gemeentelijke ver tegenwoordiging in de stichtingsraad van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis ontstaan. Er is gezocht naar een kandi daat die deskundig is op het gebied van de volksgezondheid. Die werd gevonden in de persoon van de heer T. van den Doel, huisarts te Melissant. Alle aanwezige raadsleden steunden de benoeming van dokter Van den Doel. De heer P. J. Koningswoud werd even unaniem herbenoemd als lid van de stichtingsraad van het ziekenhuis. Grens bebouwde kom Korteweegje verlegd Eind 1976 is door de minister van Ver keer en Waterstaat besloten om op de grens van de percelen van de heren Van Dongen en Van der Boom een snel heidsbeperking in te stellen van 50 km per uur. Deze beperking is van kracht voor het verkeer dat in westelijke rich ting Dirksland in komt rijden. Daarmee is de enigszins vreemde situatie ontstaan dat het verkeer dat Dirksland in komt rij den niet harder dan 50 km mag rijden, terwijl het verkeer dat Dirksland uit komt op die plaats 80 km mag rijden. Zeker gezien de snelheidsremmende maatregelen die ter plaatse zijn getroffen is dat niet juist, aldus het College van Burgerneester en Wethouders. Het realiseren van een maximumsnel heid van 50 km voor beide richtingen kan op twee manieren gebeuren: er kun nen extra borden met 50 km worden geplaatst of de grens van de bebouwde kom kan worden verlegd. Omdat er juist naar wordt gestreefd zo weinig mogelijk verkeersborden neer te zetten stelde het College de raad voor de grens van de bebouwde kom op te schuiven. Mevrouw Tuinstra (VVD) vond de rede nering van het College wat te eenvoudig, mede gelet op de huidige problematiek in het Korteweegje. "Er zou een gesprek met vertegenwoordigers van de bewo ners van het Korteweegje plaats hebben. Is dat gesprek al geweest en wordt dat teruggekoppeld naar de commissie Gemeentewerken en Verkeer?" vroeg mevrouw Tuinstra. Wethouder Eshuis zegde toe de Commissie Gemeentewer ken en Verkeer op de hoogte te zullen houden over de ontwikkelingen m.b.t. het Korteweegje. Omleiding N215 Eenzelfde vraag had mevrouw Tuinstra bij het voorstel een voorbereidingsbe- sluit te nemen voor de omleiding N215 van Stellendam naar Melissant. Ze vroeg wat er wordt gedaan met de suggesties die bewoners in een hoorzitting naar voren hebben gebracht, o.a. met betrek king tot geluid en de aanleg van een voetgangers- en fietstunneltje. "Heeft de gemeente daar een beetje grip op of zegt de provincie straks: Zo gaat het?" Ook over deze aangelegenheid zag mevrouw Tuinstra graag terugkoppeling naar de commissie Gemeentewerken en Ver keer. Opmerkingen van die aard kwamen ook van de zijde van de heer Kalle (SGP). "Hoe gaat het nu met de aansluiting van Melissant? De gemeente zou een bepaal de mate van inspraak moeten hebben". De heer Kalle vond dat een heel gerecht vaardigde vraag, want: "Er is gezegd dat de gemeente een geringe bijdrage ge vraagd zal worden. Hoe ver strekt onze inspraak?". Volgens de begroting 1997 draagt de gemeente Dirksland 600.000 bij. Mevrouw Struik (Gemeentebelangen) vroeg hoe het moest met de bereikbaar heid van Melissant voor de mensen aan de andere kant van de weg. Ze vroeg zich af of de voorliggende tekeningen actueel zijn of van enige jaren geleden toen de eerste plannen er waren. Wethouder Eshuis was van mening dat de tekeningen van de omleiding geba seerd zijn op huidige ontwikkelingen. Op de bestuurlijke inspraak van de gemeente komt de wethouder terug in commissieverband. Op ambtelijk niveau is er inspraak van de gemeente in die zin dat m.b.t.de uitvoering van de weg een commissie is gevormd waarin de afde ling Weg- en waterbouw is vertegen woordigd. De heer Kalle vroeg nog naar de moge lijkheid van een parallelweg. Daarvoor is zowel ambtelijk als bestuurlijk de aan dacht gevraagd, aldus de heer Eshuis. Het tracé van de omleiding van de N215 van Stellendam naar Melissant ligt al vele jaren gereed. Het is bij wijze van spreken alleen nog een kwestie van het aanbrengen van het wegdek om de weg in gebruik te kunnen nemen. In het verleden ontbrak het aan financië le middelen om de weg af te maken. De plannen werden in de ijskast gezet en bij het tot stand komen van het huidige bestemmingsplan "Landelijk Gebied" kreeg het trace van de weg zelfs weer een agrarische bestemming. Inmiddels zijn de ontwikkelingen m.b.t. de weg in een stroomversnelling geko men en ziet het er naar uit dat binnen afzienbare tijd met de uitvoering van het resterende werk kan worden begonnen. Daarom nam de raad een voorberei- dingsbesluit volgens artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, waar mee het mogelijk wordt met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling van de bepalingen van het bestemmingsplan te verienen. Kerkgracht op peil De raad besloot 8000,= uit te trekken voor een persleiding die de Kerkgracht wanneer dat nodig is van water gaat voorzien. Tot nu toe moest in droge zomers een brandweerauto uit Rotter dam komen om water van de Boezem in de Kerkgracht te pompen. Door de aanleg van een persleiding van de vijvers aan het Poldersweegje naar de Kerkracht kan voortaan de waterstand van de gracht konstant op peil gehouden worden. De heer Van Prooijen vond het een prima idee, gezien de cultuurhistorische waarde van kerk, toren, ring en gracht, welk geheel hij een "schitterend stukje cultuur' noemde. De heer Robijn gaf wethouder Eshuis de suggestie mee twee leidingen aan te leg gen om het water te laten circuleren ten einde het kerkgrachtwater zo fris moge lijk te houden. Aanbieding begroting 1997 Bij de aanbieding van de begroting 1997 zei burgemeester Boonstra dat het met veel wikken wegen gelukt was weer een sluitende begroting te maken. "Met een klein plusje van 1165,=" Om tot een sluitende begroting te komen waren er vele afwegingen gemaakt en daarbij waren ook pijnlij ke beslissingen genomen. De burge meester zei dat het de gemeente finan cieel niet gemakkelijk wordt gemaakt: „We hebben nu nog geen drastische maatregelen hoeven te nemen, maar op langere termijn ziet het er toch wat zorgelijk uit". Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, namens de vrijwilligers. De plaatselijke zendingscommissie van de Hervormde Kerk organiseert zater dagmiddag 12 oktober 1996 haar jaar- lijkswe zendingsmiddag. Plaats van samenkomst is het Kerkelijk Centrum 'Maranatha' en zal beginnen om 14.30 uur. Als sprekers zijn uitgenodigd: Ds. K. M. van Dijk uit Opheusden en ds. C. M. Visser uit Boven-Hardinxveld. De opening zal worden verzorgd door de plaatselijke predikant ds. H. Russcher. De collecte is bestemd voor het werk van de G.Z.B. en I.Z.B. In de pauze is er een boekentafel aanwezig. Tevens is er deze middag kinderoppas aanwezig. Zaterdag 28 september heeft zwemclub 'de Schotejil' deelgenomen aan twee officiële KNZB-wedstrijden, te weten een Jeugdwedstrijd te Papendrecht voor de jeugd tot 12 jaar, en de eerste Vereni gingscompetitiewedstrijd te Krimpen a/d IJssel voor de leeftijdscategorieën vanaf 12 jaar. In totaal werden maar liefst 38 persoonlijke records verbeterd, waaron der ook nog vijf clubrecords. In totaal werden ook nog 7 medailles gewonnen. Tijdens de jeugdwedstrijd te Papendrecht werd door de 9-jarige Anja de Gelder een zilveren medaille gewonnen op de 100 meter vrije slag in een tijd van 1.41.5, hetgeen voor haar tevens een per soonlijk record betekende. Bij de meisjes onder 11 jaar was het Rianne Noordijk, die op de 200 meter wisselslag in een tijd van 3.24.3 haar persoonlijk record en het clubrecord verbeterde. Op basis van de resultaten tijdens deze jeugdwedstrijd mogen in totaal 5 zwem- mertjes ingeschreven worden voor de naderende Speedo-wedstrijd te Spijke- nisse op 12 oktober a.s. In de eerste Verenigingscompetitie-wed strijd werd eveneens met een goed resul taat begonnen. De medailles waren hier voor de estafette-ploeg bestaande uit Richard Abresch, Leander Noordijk, Xander Teuling en Gerwin Grit, die met een tijd van 4.26.7 op de 4x 100 meter vrije slag een derde plaats veroverde. Vervolgens was het Danielle Hagoort, die met een tijd van 1.25.0 op de 100 meter wisselslag een zilveren medaille wist te winnen bij de meisjes onder 13 jaar. Voor haar tevens een persoonlijk re cord. Ook Marjon van Kempen (16 jaar) was goed voor zilver. Zij werd tweede op de 100 meter rugslag in een tijd van 1.11.9, uitkomende bij de dames. Jantine Slinger, eveneens 16 jaar, wist bij de meisjes onder 17 jaar een derde plaats te veroveren op de 100 meter schoolslag in een tijd van 1.31.7. Richard Abresch won een bronzen medaille op de 100 meter rugslag bij jongens onder 17 jaar in een tijd van 1.14.5, voor hem tevens een verbetering van zijn persoonlijk re cord met ruim 4 seconden. Leander Noordijk tenslotte bereikte een derde plaats in een persoonlijk record van 1.15.0 op de 100 meter wisselslag voor jon gens onder 15 jaar. Verder was het opnieuw Marjon van Kempen die een persoonlijk succesje be haalde, door het clubrecord op de 400 meter vrije slag met ruim 15 seconden te verbeteren tot 5.09.7. Tenslotte leverde de 4x 50 meter vrije slag bij de heren (Dennie van Kempen, Bart Meijer, Addie Vroegindeweij, Arjan Blok) een clubrecord op in een tijd van 1.52.9, de 4x 50 meter wissel meisjes on-der 15 jaar (Danielle Hagoort, Ellen van der Slik, Marjet Goedhart, Nicoline Rurenga) een clubrecord in 2.34.7 en de 4x 100 meter dames (Jantine Slinger, Ellen Vroeginde weij, Marjon van Kempen, Marjet Goed hart) een clubrecord in 5.34.9. MIDDELHARNIS D.V. zaterdag 5 oktober hoopt de Chr. Ger. vrouwenvereniging 'Bid en Werk' te Middelhamis in samenwerking met de aktiviteitencommissie de najaarsverko ping te houden van 9.30 tot 12.30 uur. Tevens vrijdagavond 4 oktober van 19.30 tot 21.00 uur geopend. U kunt bij ons terecht voor handwerk-, babykleertjes, boeken, bloemen, vis, koek, advocaat, kaas, fruit, eieren, slaat jes, oliebollen, pannekoeken en hartige hapjes. Voor de kinderen is er speelgoed en een snoepkraam. Van harte welkom in de zaal achter de kerk aan de Hoflaan. Voor de bewoners van het Korteweegje en voor de gemeente Dirksland is het pro bleem van de verkeersdrempels nog niet opgelost. De drempels werden kortgeleden aangelegd voor een bedrag van ruim 80.000,- waarvan ongeveer 15.000,- provin ciale subsidie. Volgens de gemeente Dirksland is de aanleg van de drempels in over leg met een vertegenwoordiger van de bewoners van het Korteweegje tot stand geko men. Van de zijde van bewoners van het Korteweegje komen allerhande klachten over de ellende die door de verkeersdrempels wordt veroorzaakt. In een gesprek tussen wet houder Eshuis en vertegenwoordigers van bewoners is gebleken dat de gemeente vooralsnog niet van zins is de drempels weer weg te halen, zoals door bewoners is gevraagd. De wethouder overweegt op advies van Veilig Verkeer Nederland asfalte ring van de drempels als mogelijke verbetering van de huidige situatie. Nader onderzoek vindt momenteel plaats. Promotie-tournee van het Ned. Rode Kruis door Zuid-Holland. Op woensdag 2 oktober is de truck in Middelhamis op de parkeerplaats voor het Diekhuus aan het Beneden Zandpad van 10.00 tot 17.00 uur. Het belooft een interessante en gezellige dag te worden. Kom allemaal en beleef het mee. Nederlandse Rode Kruis afd. Middelhamis De Diabetes Vereniging Nederland, af deling Goeree-Overflakkee bestaat 45 jaar en houdt daarom op zaterdag 5 ok tober een informatiemarkt in vereni gingsgebouw Vita Nova aan de Van Aerssenstraat 5 in Sommelsdijk. De informatiemarkt duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Er worden korte lezingen gehouden. De heer E. Pane van Boehringer praat over Humalog, een nieuw soort insuline, van 14.00 tot 14.30 uur. Het bestuur hoopt op vele belangstellen den op deze jubileumdag. De Kinderboekenweek 1990 (van 2 tot en met 12 oktober) staat dit jaar in het teken van sprookjes, sagen, mythen en legenden en heeft als titel meegekregen 'Heksenketel'. De jeugdafdeling van de Gemeenschaps bibliotheek te Middelhamis zal er in deze periode sprookjesachtig uitzien en er staan allerlei festiviteiten op het pro gramma. Zo komt jeugdboekenschrijver Bies van Ede op maandag 7 oktober naar de bi bliotheek om te vertellen over zijn leven en zijn boeken. Groep acht van verschillende basisscho len zal deze lezingen bijwonen. In de bibliotheek staan de boeken van Bies van Ede duidelijk zichtbaar bij el kaar zodat de jeugd goed voorbereid naar deze bijeenkomst kan gaan! Op donderdag 10 oktober om 16.00 uur is er een voorstelling van de Maskerver teller getiteld 'Wo Ko Donno Do' en dat is Afrikaans voor 'Er was eens. „En toen sprong Marlou boven op een boomstronk in de Zambezi-rivier zodat haar vriendje haar niet kon tikken. Maar zijn voelde onder haar voeten de boom stronk bewegen en ademen. Langzaam keek ze naar beneden, haar benen be gonnen te trillen. Ret was geen boom stronk maar. De voorstelling is geschikt voor kinde ren vanaf 4 jaar en duurt ongeveer 50 minuten. Gratis toegangskaartjes zijn verkrijgbaar bij de Gemeenschapsbiblio theek. In verband met de te verwachten drukte laten we alleen kinderen met kaartjes toe. Natuurlijk zijn tijdens de Kinderboeken week de boeken met een Gouden of Zil veren Griffe] tentoongesteld en ook is er een expositie met vele sprookjesboeken, mythen, sagen en legenden. In de bibliotheek zijn vanaf nu kleurpla ten voor kinderen van 4 tot 10 jaar gratis verkrijgbaar. Als de plaat voor maandag 14 otober ingeleverd wordt krijgen de kinderen een kleine attentie. Een drakenmobile kan versierd worden en voor kinderen van 8 tot 12 jaar is er een woordzoekpuzzel. Een aantal sprook jesboeken zal als prijs beschikbaar wor den gesteld. Tijdens de feestweek deelt de biblio theek de Kinderboekenmolen en de Voorleesgids uit, twee mooie folders met heel veel boekentips. En als laatste is er een mooie poster van illustratrice Annemarie van Haeringen (welk kind kent niet de Boze Heks?) gratis verkrijg baar. Er valt heel wat te beleven tijdens de Kinderboekenweek in de Gemeen schapsbibliotheek aan het Kerkepad te Middelhamis, dus kom eens langs! -71- Men wacht onder luid gelach af en be denkt alvast wat men doen zal als men temgkomt met Gerrit Silvius. „En best pak op sien huid", slaat er een voor, maar dat valt in verkeerde aarde. „Niks ervan. Gerrit gaat gewoon naar Annegien. Hie zal zo langzamerhand zelf ook wel snappen wat de wil van het volk is". Het is bij twaalven als de derde zoon van Botterdiene, die een paar jaar jonger is dan Hen drik, het café komt binnenlopen. „Jongens", roept Jan van Botterdiene. ,Jongens, Gerrit Sillevius is weer thuus". Men springt overeind. „Wat zeg ie?" „Hie is weer thuus", roept de jongkerel. „Kiek maar, er braandt licht in sien huussien". Men verdringt zich bij het naar buiten gaan. Zelfs Driek Munsters vergeet in de algehele verwarring de deur goed te sluiten en rent achter de jongelui aan. Ja, het is waar, Silvius is er weer. Er brandt weer licht in het huisje. Tjt blijven staan. „Waar bent de aandem?" vraagt men zich af. „Waar bent ze gebleven?" Moeder Belt en Minke komen naar buiten. „Geert is er nog neet weer", roept Minke. „De dacht dat hie weer bie jullie was". Ze kijken elkaar aan. „Nee, Geert is niet bij hen geweest. Klaas niet en Frits niet. Waar zitten die? De terugkeer naar het café is een rustige, stille gang. Men praat niet. Men denkt alleen maar diep na. Ze hebben elkaar niet getroffen, oppert iemand als ze in alle rust weer om de tafel zijn gaan zitten. „Misschien zitten ze wel bie Jansen, op het plies- ieburo", zegt een grapjas. Hij wordt onmiddellijk de mond gesnoerd. Om dergelijke grappen wenst men niet te lachen. Maar waar hangen die drie toch uit? „Ik geve oe op een briefïe dat ze zich nog kepot zuukt naar die Sillevius", zegt een ander. „Ze komt vanzelf weer thuus, as ze hem neet vindt". Ja ja, dat zal het wel wezen. Netuurlijk, de stad is veul groter as 't dorp. Nee, ze zullen nog wel zuken, daar tussen al die huzen. Ze konmien wel weerom. En gerustgesteld gaat de een na de ander weg. Maar Driek Munsters is niet gemst. De drie zijn de hele avond al weg, het is al ver na midder nacht en waar hangen ze uit? Zijn ze slaags ge raakt met de stadslui? Dan zitten ze misschien toch op het bureau. Driek was toch al niet erg enthou siast geweest over het dwaze plan de verdwenen Silvius te zoeken. Het is immers zoeken naar een speld in een hooiberg? Maar hou zulke halfdron ken jongkerels maar eens tegen Hij sluit aarzelend, net op tijd, want de ijverige Freek komt alweer over de Brink gemarcheerd. Nee jong, het spiet mie, maar er zit gien borrel meer veur oe in, ik ben dicht. Ie ziet maar dat ie een slokkie thuus uut de fles kriegt. Freek ziet de herberg voor zijn neus dichtgaan en het spijt hem meer dan iemand vermoedt. Want Freek heeft merakels veel dorst. Driek sjokt naar zijn kleine kamertje en zit daar een tijd te prakkezeren. Dan dooft hij aarzelend de lamp en gaat toch naar zijn bedstee. Moeder Belt zit met Minke te wachten tot Geert terug zal komen. Maar de bekende voetstap laat zich niet horen naast het huisje. De twee vrouwen zijn dodelijk ongemst en telkens spieden ze met een gevoel van lichte wrok naar het huisje naast het hunne. Ook daar brandt het licht nog steeds, al is het dan om een andere reden. „Ik snap Gerrit neet, wat hem de leste tied be zielt", zegt Minke, misschien wel voor de hon derdste keer. „Ja, wicht, het hart is 'n raar ding", verzucht moe der Belt. „Laat mie neet lachen", zegt Minke heftig. „Hie wil Treeske van boer Heringa hebben en ondertus sen maakt hie Annegien te schaande". De oude vrouw zwijgt. Haar oude, bijziende ogen turen de donkere nacht in. Het is maar beter te zwiegen wanneer die beschuldigingen worden uit gesproken. Maar moeder Belt is een van de vele ouderen, die hier in dit dorp twijfelen. Men kan zich niet voorstellen dat Gerrit zin zal hebben in de een en de ander te schande zal maken. Ja, de doomnee is as een bok op de haverkist ge vlogen toen Frans Sandberg met sien verhaal kwam aanzetten. De jongeluu hebt neet eens de kans gehad ook maar iets te zeggen. Dat moest meteen schuld belleden in de kark. Maar ja, Annegien bie Gerrit op bezuuk, zo late op de avond, dat is toch op sien zachies gezegd vreumd. De jongeren bent zo fel in die dingen. Die schreeu wen meteen um recht. Recht, wat veur recht? Wat zee denken dat recht is. Die Frits ook. Zo'n grote bek opzetten en zelf sien meidje zo wied maken dat er hals-over-kop getrouwd zal moeten worden. En waar hangt hie nou uut? Wie weet wat die drie onbesoesden wel neet uutvreet! Ze kunt wel slaags geraakt wezen met de stadsluu en ze kunt wel een mes in de rug gekregen hebben, tegeswoordig hoort men zulke vreumde dingen. De oude vrouw staat op en rekt zich vermoeid uit. „Ik ga maar naar bedde. Geert zal wel een keer tmgkommen, denk ik". „Ik blieve op", zegt Minke gedecideerd. „Ik zal oe neet tegenholden, kind". Moeder Belt zet de kneepmuts af, trekt het jak uit en blijft even rillend staan. Het fornuis is al lang uit. „Doet effen 'n doek umme", zegt ze tegen Minke. De jonge vrouw gehoorzaamt. Dan kijkt ze nog eens even om zich heen en gaat naar de bedstee in de hoek. Minke blijft onbeweeglijk zitten en spiedt naar buiten. In het huisje van de buren brandt nog steeds licht. Wat zol Gerrit doen, pakken of zo? Zol hie er vannacht stiekum tussenuut willen knie pen? Ze voelt de benen zwaar worden. Het licht bij de buren danst haar voor de ogen. Ze geeuwt diep en zwaar. Haar hoofd knikt even voorover. Ze veert weer op en kijkt rond. Ja natuurlijk, moeder ligt al in bed. Langzaam zakt het hoofd voorover. Ze merkt niet meer dat de oude vrouw Belt weer uit de bedstee komt en haar wegleidt naar haar bed. De lamp wordt uitgedraaid en eindelijk daalt de duisternis over het huisje van moeder Belt. HOOFDSTUK 16 De eerste lichtstralen glijden over de heide, over de berken en de plassen, over de grote boerderij van Heringa, waar het leven al begint te ontwaken. Ze glijden over het nog sla pende dorp en de haan van Boksejan schrikt op. Dan klinkt zijn roep fel en schel over het dorp. Hij wordt beantwoord door de magere krielhaan van Botterdiene. Die twee schijnen een wedstrijd te hebben wie het hardste kan kraaien. Terwijl op de boerderij van Heringa Bram zich nog eens uitrekt om even te blijven liggen soezen, klapt de deur van het molenhuis van Bertus met de manke poot open en de grimmige molenaar stapt naar buiten. Hij hinkt het erf over en gaat bij zijn magere koe kijken. Ja best, ja ja, ik breng straks 'n emmer met", zegt hij in zijn vreemde taaltje. Dan hinkt hij terug en trekt zijn jas aan. Het is fris zo 's morgens vroeg. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3