Vlag in top voor varkenshouderij van Van Genugten te Middelliarnis Foto Hameeteman Eiland Tlengemeten aangekocht voor natuurontwikkeling Druk week-end voor de ORB Cursusaanbod fors gegroeid presenteert fotoprimeur APS Groei Bloei (010) 2741135 Plantenruilochtend te Stad a/h Haringvliet Ook bij u in de regio Bevestiging en intrede kand. J. B. ten Hove Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Dierenopvang Goeree-Overflakkee Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 1 OKTOBER 1996 A. (Antoon) van Genugten kon zich geen mooier cadeau toewensen op zijn verjaardag, waar hy vanuit Oost-Bra- bant (Best) een tweetal varkenshouderijen in het kleigebied in Zuid-West Nederland vestigde, waarvan thans de eerste in Middelharnis in gebruik wordt genomen. Een tweede vestiging komt te Tholen. Dit feestelijk gebeuren werd nog bevorderd doordat de prijzen voor de varkens momenteel goed zijn en bovendien is het geen alledaags verschijnsel, dat er een vlag wordt uitgehangen bij een varkenshouderij. Naast Porker Foods (mixloods) is dit de eerste varkenshouderij van de familie Van Genugten in Zuid- West kleigebied. Na een aanvankelijke stimulering van o.a. de varkenshouderij en door de overheid, werd daarop in de 70-er en 80-er jaren door dezelfde overheid de rem erop gezet o.a. vanwege het mesrvraagstuk. Allerwege werd de vestiging en zeker uitbrei ding in daarvoor gevoelige gebieden tegengegaan en daarom moest men uitwijken naar andere gebieden in ons land. Daarom is er vandaag sprake van een nieuwe start door een varkenshouderij te vestigen op het kleigebied. Op deze wijze is er zelfs sprake van een kringloop in de productie-keten. Het bedrijf levert de bemesting aan de boeren en deze leveren weer graanproducten e.d. voor het voer van de varkens e.d. Vandaar dat deze nieuwe start met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Namens het bedrijf van de fa. Van Genugten werd aan het ge meentebestuur een enveloppe met inhoud overhandigd als dank voor de goede samenwerking, welke bestaat tussen dit bedrijf en gemeld gemeentebestuur. De burgemeester, mevrouw Sieurink-Rabbinge verklaarde reeds voor deze gift een bestemming te weten, nl. voor het aanschaffen van audio-visuele middelen voor het kinderop vangcentrum 'De Regenboog'. Kortom er was reden te over om de vlag in top te hijsen op dit bedrijf, doch dit ging wei met enig ceremonieel gepaard. Een vijftal parachutisten, daartoe aangevlogen vanaf het vliegveld Zestienhoven brachten de Nationale driekleur, de provinciale en gemeentevlag alsmede de bedrijfsvlag van de fa. Van Ge nugten mee en deze vlaggen werden even later gehesen door mevr. Sieurink-Rabbinge, de heer J. Heijkoop, lid Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, mevrouw Van Genugten (moeder van de eigenaar) en Ton van Genugten (zoon van de eigenaar), dit laatste om de familieband en de stimulering van uit de familie te symboliseren. Burgemeester Sieurink-Rabbinge viel de eer te beurt om de openingshandeling te verrichten, hetgeen ze overigens in het verleden niet had verwacht. De vergunningverlening vond nl. plaats met hindernissen (veel bezwaarschriften). Overigens moest spreekster de pioniers geest en het goede ondernemersschap van de heer Van Genug ten prijzen. Ook voor de landbouwsector in deze omgeving kurmen hierbij positieve gevolgen ontstaan door de wisselwer king nl. levering mest aan de landbouwers en door hen voor het leveren van graanproducten e.d. voor het varkensvoer, o.a. via de Porker Foods. De stankhinder wordt niet zozeer veroorzaakt door de mest productie, doch veel meer door het aanzuren van het voeder om dit voor langere termijn in konditie te houden. In samen werking met de bedrijfsbeheerder is evenwel afgesproken, dat bij aanzuring van het voedsel de .schoorstenen van de loods worden afgesloten, terwijl de ventiiator(cn) worden uitgescha keld. Voort wordt in de overkapte sleufsilo door toevoeging van biowasser bacteriën aan de voeder-substantie toegevoegd, welke bacteriecn als het ware de zure onderdelen van de lucht 'opeten'. Spreekster heeft op deze wijze goede vertrouwen in de exploi tatie van het bedrijf van de familie Van Genugten en wenst de ondernemer daarbij veel succes toe, zodat de 'klachtentele foon' niet meer behoeft te worden gebruikt. Overigens ziet spreekster een belangrijke stimulans vcK;)r de levering van de grondstoffen voor de samenstelling van het varkensvoer voor dit bedrijf, zodat ook in de landbouwsector de teelt van granen e.d. gunstig wordt beïnvloed. Op 20 september is overeenstemming bereikt tussen Fortis Investments (beheerder-van onder meer AMEV- beleggingen) en de Vereniging Na tuurmonumenten over de verkoop van het aandelenpakket Tiengemeten BV. Daarmee wordt Natuurmonumenten eigenaar van het eiland Tiengemeten in het Haringvliet. De aankoop komt voor rekening van de provincie Zuid- Holland, het ministerie van LNV en Rijkwaterstaat. Tiengemeten is nu grotendeels verpacht aan akkerbouwers. AMEV en Natuur monumenten zijn overeengekomen dat eerder gemaakte afspraken tussen de pachters van Tiengemeten en andere belanghebbenden enerzijds en AMEV anderzijds volledig zullen worden nage komen. De afspraken met pachters heb ben betrekking op de mogelijkheid voor de pachters om hun bedrijf elders te kun nen voortzetten. Natuurmonumenten en de dienst Landinrichting Beheer Land bouwgronden (LBL) zullen de AMEV hierbij ondersteunen. Zolang agrarische activiteiten worden uitgevoerd op het eiland zal Natuurmonumenten terughou dend zijn met inrichtingsmaatregelen. Grootschalige natuurontwikkeling zal dus niet direct plaatsvinden. Ook zet Natuurmonumenten het overleg met de recreatiebewoners voort om tot een passende oplossing te komen voor de bewoners van de circa 20 weekendhuis jes. Ecologisch belang Het eiland Tiengemeten heeft een strate gische betekenis voor de ecologische hoofdstructuur. Het vormt de schakel tussen bestaande natuurgebieden: ten noordwesten liggen de Korendijkse en Beninger Slikken van Natuurmonumen ten, in het zuid(X)sten de Ventjagerspla ten van Staatsbosbeheer. Zo is het eiland één van de meest kansrijke locaties voor natuurontwikkeling in de noordelijke Delta. Met het beschikbaar komen van het eiland voor de natuur wordt de basis gelegd voor een natuurgebied van allure. Vooral watervogels en op termijn vogels van vloedbossen en rietlanden zullen hiervan profiteren. Als in de verdere toe komst weer meer getijdebewcging in het Haringvliet wordt toegelaten zal het be lang van Tiengemeten voor de natuur nog verder toenemen. In groter verband gezien ontstaat op ter mijn, in samenhang met het Spuimond- gebied en de Ventjagersplaten, in het Haringvliet een aangesloten 'wetland' van ongeveer 40(X) hectaren. Een derge lijk gebied is van internationale waarde. Na de herinrichting van het eiland zullen wandelroutes, vogelkijkhutten en excur sies de recreanten alle mogelijkheden bieden om van de natuur op Tienge meten te genieten. Provincie tevreden De provincie Zuid-Holland heeft in 1992 het initiatief genomen tot de aanwijzing van Tiengemeten als na-tuurgebied. Afgelopen voorjaar werd de formele pro cedure tot aanwijzing afgerond. Nu een half jaar later de aankoop een feit is, is de weg vrij voor natuurontwikkeling op Tiengemeten. Jan Heijkoop, Zuid-Hol landse gedeputeerde voor natuur en land schap en agrarische zaken; „Daze trans actie is de bekroning van vijf jaar werk. Ik ben uiterst tevreden met het behaalde resultaat, ook omdat het nu voor met name de grondgebruikers goed is gere geld. Deze aankoop betekent een grote stap voorwaarts voor de natuur in de Delta". De Ouddorpsc Reddingsbrigade verleen de in het week-end van 28 en 29 septem ber 1996, assistentie bij de Ronde van Tien Gemeten voor Catamarans en bij de Nederlandse studenten surf kampioen schappen aan de Brouwcrsdam. Door de vrij harde wind kwamen ver schillende surfers door materiaal pech en oververmoeidheid in de problemen. Niet alleen deelnemers aan de wedstrijd maar ook andere kwamen in moeilijkheden. Twee Belgische surfers zijn met lichte onderkoelingsverschijnsclen door de ORB aan land gebracht. Bij het sluiten van de reddingspost op zaterdag kreeg de ORB om ca. 18.50 uur een melding van twee vermiste surfers. De door de Reddingsbrigade gealarmeer de kustwacht gaf meteen groot alarm voor de verschillende reddingboten in de omgeving. De reddingsbrigade bracht direkt haar boot te water en zette koers naar de mo gelijke positie van de vermiste surfers. Echter al spoedig kwam het bericht dat de sinds 16.00 uur vermiste surfers lo pend van de Punt, waar zij aan land ge komen waren, naar Port Zélande gegaan waren. De reddingsaktie kon worden stop gezet en de verschillende boten konden naar hun basis terugkeren. Ook zondag kwam bij het opbergen van de reddingboot van de ORB de melding dat een surfer in moeilijkheden was na bij de wcrkhaven aan de buitenzijde van de Brouwersdam. Er staat dan een stevige windkracht 7 uit het Zuidwesten. Ditmaal bleek het om een surfer te gaan die oververmoeid was. Hij kon snel door de ORB aan boord worden genomen en op het strand wor den afgezet. Nieuwe computers Zowel in Hellevoetsluis, Rozenburg als in Middelharnis zijn er drie totaal nieuwe computerlokalen ingericht. Het is nu mogelijk om met behulp van gloednieu we Pentiums 133 met de diverse pro gramma's te leren werken. Sneller en beter kan bijna niet. Surfen door Cyberspace Een van de nieuwe cursussen is de cur sus Internet. Wat vind je hoe en waar op het Internet? Wat is e-mail? Wat is een provider? De antwoorden op deze vragen krijgt u bij Aan Zet Kontrakt. Er wordt in kleine groepen lesgegeven. Er is ruim gelegenheid tot het stellen van vragen. Naast de cursus Internet worden er dit jaar cursussen als Word for Windows 6.0, Excel 5, Windows 3.11, Dbase, WordPerfect 6.0 gegeven. Ook staan er cursussen trouble shooten op stapel. In deze laatste cursus leer je o.a. kleine pro blemen met je computer op te lossen en het geheugen van de computer te behe ren. Deze cursussen zijn interessant voor zo wel de hobbyist als voor diegene die op zijn/haar werk de computer nodig heeft. Nieuw is dat Aan Zet Kontrakt ook een aantal themadagen op het gebied van computer wil gaan houden. In één dag leert men met macro's, tabellen en ko lommen in WordPerfect 6.0 werken. Ook zullen de cursussen internet en trouble shooten ieder op één dag, zaterdag, gege ven worden. Taalcursussen Stichting Aan Zet Kontrakt is bekend om haar computercursussen. Naast deze computercursussen biedt stichting Aan Zet Kontrakt dit najaar ook veel cursus sen op het gebied van taal aan. In de winter zullen er weer een fiks aan tal mensen richting wintersport vertrek ken. Ook warmere oorden als Spanje, Griekenland, Zuid-Frankrijk zijn nog steeds erg in trek. Stichting Aan Zet Kontrakt biedt cursussen Frans, Duits, Engels, Grieks en Spaans aan die zowel geschikt zijn voor mensen die hun talen kennis (conversatiecursussen) willen ophalen als voor mensen die in een korte cursus willen leren hoe zij hun kop kof fie moeten bestellen of hoe zij de weg kunnen vragen. Deze cursussen zijn vaak gezellig en duren in de meeste gevallen 10 weken. Wilt u meer weten? Informatie kunt u krijgen bij Stichting Aan Zet Kontrakt, Jan Tooropstraat 1,3181 HE Rozenburg. U kunt ook bellen: (0181)216094. Vragen naar Peter Rodenburg/ Ineke Hijbcek. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: GEMEENTE MIDDELHARNIS Inbraak snackbar te Middelharnis In de nacht van zaterdag 28 september op zondag 29 september werd er inge broken in een snackbar op de Westdijk te Middelharnis. Vanuit de zaak werden en kele goederen gestolen. Aanryding met letsel te Sommelsdyk Op zondagmorgen vond er op de Oude- landsedijk te Sommelsdijk een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een bestuurder die vanuit de richting Nieuwe Tonge in de richting van Dirksland reed verleende geen voorrang aan de van rechts komende bestuurster uit de Staver- seweg. Een bestuurder werd per ambu lance afgevoerd naar het ziekenhuis te Dirksland, omdat hij zijn hoofd had ge stoten tegen de voorruit. Diefstal Voor de tweede keer in korte tijd werd een bedrijf aan de Langeweg in Nieuwe Tonge slachtoffer van diefstal. In de nacht van 25 op 26 september is er die selolie gestolen uit een opslagtank. GEMEENTE GOEDEREEDE Openstelling bureau Ouddorp In de maand oktober 1996 is het wijkbu reau van de politie te Ouddorp de vol gende dagdelen geopend voor het pu bliek. Dinsdag 1 oktober 1996 van 9-17 uur; Donderdag 3 oktober van 13-16 uur; Donderdag 10 oktober van 13-16 uur; Donderdag 17 oktober van 13-16 uur; Gerenommeerde foto-producenten hebben de afgelopen vijf jaar in het diepste geheim gewerkt aan een ont wikkeling die zijn weerga niet kent: het Advanced Photo System. Een nieuw fotosysteem waarbij gebruiks gemak, veelzijdigheid en fotoplezier centraal staan. Niet alleen bieden de APS-camera's fantastische mogelijk heden; ook het fotograferen zelf en het nabestellen van foto's is nog makkelij ker ge-worden. Bovendien slaat dit foto-systeem een brug naar de toe komst, dankzij digitale data op APS fotorolletjes. Nieuwsgierig geworden? Dan kunt u deze revolutionaire foto grafische ontwikkeling nu bewonderen by Foto Hameeteman. Klein en licht APS-camera's en films zijn klein en licht en neemt u makkelijker mee, altijd, over al naartoe. En zoals dat handige formaat misschien al doet vermoeden, bieden ze heel veel gebruiksmogelijkheden! U hoeft ook verder niets in te stellen of te controleren, de camera doet dat voor u. Zelfs de filminleg is honderd procent probleemloos: de filmcassette heeft geen aanloopstrook en past maar op één ma nier in de camera. U klikt de film in de camera en de rest gaat vanzelf. Het enige dat u hoeft te doen is foto's maken! Drie foto-formaten Voor elke foto kunt u kiezen uit drie for maten: het klassieke standaardformaat, het brede en veelzijdige HDTV-formaat en het extra lange panoramaformaat. Daarmee kunt u kiezen hoe u elk onder werp het mooist in beeld brengt. Meer gemak thuis Met APS is nabestellen van foto's wel heel erg makkelijk. Het nummer staat gewoon achterop de foto. Ook kunt u de tijd en de datum van de opname achterop de foto laten printen, en soms zelfs nog meer informatie. De indexprint, die u bij uw afgedrukte foto's krijgt, geeft u een overzicht van alle opnamen op een film. De film zelf blijft in de cassette, ook na het ontwikkelen. 7x> bent u er zeker van dat uw kostbare negatieven niet kunnen beschadigen. Voor films en indexprints zijn bij foto Hameeteman handige op bergsystemen verkrijgbaar. Fantastische fotokwaliteit De film bevat een magnetische laag, waarop belangrijke gegevens kunnen worden opgenomen. Die informatie kan bij het afdrukken weer worden gebruikt om een zo hoog mogelijke kwaliteit te bereiken. Hebt u bijvoorbeeld geflitst, dan wordt daar bij het afdrukken reke- nihng mee gehouden, zodat gezichten niet te wit worden. Als men bij foto Ha meeteman uw foto's afdrukt, worden alle belangrijke gegevens op de film opgesla gen, die bij nabestellingen weer kunnen worden gebruikt. Daardoor bent u verze kerd van een constante kwaliteit. Toekomstmogelijkheden APS is helemaal voorbereid op nieuwe ontwikkelingen op het gebied van TV, computers en elektronische communi catie. Nu al kunt u uw rolletje in een TV-player stoppen en de foto's op uw TV bekijken. Straks is er nog veel meer mogelijk. Waar dat ophoudt kan nu nog niemand precies overzien. Maar APS is er klaar voor. Gratis informatief magazine Ter gelegenheid van de introductie van dit nieuwe fotosysteem kunt u bij foto Hameeteman kennis maken met de fasci nerende mogelijkheden van het Advan ced Photo System. Men heeft zowel APS-camera's als APS-fotocassettes in huis en zal u graag alle mogelijkheden demonstreren. Bovendien krijgt u nu een informatief magazine cadeau waarin alle facetten van APS worden belicht en waarmee u tientallen prachtige prijzen met een totale waarde van 29.000 kunt winnen! OOLTGENSPLAAT - Kandidaat J. B. ten Hove te Utrecht zal D.V. zondag 6 oktober 1996 tot zijn dienstwerk worden ingeleid in de Ned. Herv. gemeente te Ooitgensplaat en Langstraat. De bevestiging zal plaatsvinden v.m. 9.30 uur door ds. C. den Boer, em. pred., wonende te Bennekom, tot voor enkele weken verbonden als Studieleider aan de Theologische Hogeschool vanwege de Geref. Bond. In de middagdienst, welke aanvangt om 14.30 uur, hoopt ds. J. B. ten Hove zijn intrede te doen. Vrijdag 18 oktober van 13-16 uur. Het bureau is gevestigd aan de Wilhel minaweg 14 te Ouddorp, tel. (010) 2742700. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak snackbar te Achthuizen In de nacht van zaterdag 28 september op zondag 29 september werd er inge broken in de snackbar te Achthuizen. Er worden vooralsnog geen goederen ver mist. Wel schade aan het bedrijf. Inbraak In de nacht van 25 op 26 september werd bij een bedrijf aan de Stationsweg in Oude Tonge ingebroken. Uit het bedrijf werden audio/visuele apparaten gestolen alsmede enkele stukken gereedschap. Tussen 26 september en 28 september werd er ingebroken in een woning aan de Mercuriuslaan in Oude Tonge. Ook nu weer werden diverse kasten doorzocht en werd o.a. een tv gestolen. Ongeval door losrakend wiel In de namiddag van 28 september raakte een 25-jarige inwoonster uit Dordrecht gewond tijdens de autocross in Ooitgens plaat. Tijdens de wedstrijd brak er een wiel van een deelnemend voertuig af die de 25-jarige vrouw achter de afrastering raakte. De vrouw liep een gebroken sleu telbeen op. GEMEENTE DIRKSLAND Diefstal In de nacht van 26 op 27 september werd van een erf van een boerderij aan de Tweede Weg in Melissant een dieplepel- bak gestolen. De eigenaar van de bak, een transportbedrijf uit Melissant, heeft nu een schade van zeker 3.500,-. Winkeldiefstal Een 55-jarige inwoner uit Sommelsdijk werd op zaterdagmiddag 28 september bij Hochem in Dirksland betrapt bij dief stal van een busje algverdelger ter waar de van 9,25. De man werd aangehou den en overgebracht naar het politiebu reau. Koninklijke Maatschappij Tuinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee Ook dit najaar organiseert onze afdeling weer het 'plantenruilen'. Een ieder kan weer zijn zaailingen, stekken, scheurlin- gen (of dit een correcte Nederlandse be naming is voor plantendelen die u scheurt van een vaste plant weet ik niet, maar u weet vast wat er bedoeld wordt...) of speciaal voor deze week ge kweekte of gezaaide planten komen rui len. Mw. Bauman uit Stad aan 't Haringvliet heeft zich deze keer aangeboden als gast vrouw. Heeft u al wat plantjes gereed gezet? Als u nu denkt: „Daar wil ik heen, dat lijkt me leuk", loopt u dan eens door uw tuin en steek hier en daar een zaailing of een deel van een grote pol uit en zet deze alvast gereed in een potje. De kans dat u dan op de bewuste dag 'wel wat anders te doen hebt' is dan een heel stuk klei ner. En het 'plantenruilen' is echt leuk en vooral ook gezellig. U ontmoet een flink aantal andere tuinliefhebbers en wie weet kunt u de hand leggen op een heel aardi ge aanwinst voor uw tuin. Pak dus nu uw agenda of kalender en noteer: Zaterdag 12 oktober van 10 tot 12 uur. Plantenruilen in Stad a/h Haringvliet. bij de fam. Bauman, Zeedijk 38 (aan de haven). U doet uzelf en uw tuin echt tekort als u die ochtend thuis blijft! Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde kom wordt gelezen. Tel/fax (0187) 651887 VERMIST te Oude Tonge: Poes, vlek kerig bruin, 1 weck weg. VERMIST te Achthuizen: Poes, 4 maanden oud, wit met grijs, cyperse vlekken. Weg sinds 20-9. GEVONDEN te Stellendam: Grijs met wit gecyperd poesje. Witte pootjes. GEVONDEN te Middelharnis: Poes 4 maanden, witte pootjes, witte borst, witte kin.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2