Bazar in 'de Samaritaan' 40-jarig ambtsjubileum P. L. de Feijter Veegaktie Prins Maurits groot succes Druk weekend voor de KNRM Restauratie kerkdak Eerste steen kerkgebouw Gerei Gemeente Nieuwe serie info-avonden Jeugdschaken in Stellendam Aan onze lezers Van kroontjespen naar computer Jachten in problemen De Zeemanspot in actie voor M.O.D. 69e Jaargang :i:öÈiBUV^>:^^ DINSDAG 1 OKTOBER 1996 No. 6540 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur. A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187)485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De rondritten per ponykar trokken veel belangstelling van jeugd en ouderen Afgelopen weekend heeft de Kustwacht Ouddorp meerdere malen de boten van de KNRM op moeten piepen voor recre anten, die in moeilijkheden waren geko men. In de meeste gevallen kon de actie echter ge-annuleerd worden, toen de boten nog maar net op weg waren. Zaterdag waren er twee surfers in de pro blemen bij de Slufterdam. De Zeemans- pot en de John Stegers werden ongeveer 17.30 uur opgepiept. De Zeemanspot was net buiten de haven van Stellendam en de John Stegers was bijna te water toen de Kustwacht het bericht kon door geven dat de beide surfers reeds aan de wal waren, zodat de actie kon worden afgeblazen. Diezelfde avond was er een surfer in de problemen bij de Brouwersdam. Hier voor werd de Griend uit Ouddorp opge roepen, alsook de beide Stellendamse reddingboten om ongeveer 19.00 uur. Wederomwas De Zeemanspot net buiten de haven van Stellendam en de John Ste gers lag nu net te water en de Griend stond juist op de boothelling aan de Brouwersdam toen het bericht binnen kwam dat de surfer veilig aan de wal was, zodat de boten weer terug konden keren. Zondagmiddag werd de bemanning van De Zeemanspot opgeroepen om onge veer 14.00 uur voor een catemaran, die in moeilijkheden was geraakt voor de kust bij Rockanje. Eer de reddingboot ter plaatse was bleek echter dat het vaartuig, omgeslagen en wel, naar de kust was ge waaid, zodat ook hier geen hulp behoef de te worden verleend. Enkele uren later werd de bemanning van de John Stegers opgeroepen voor een 12 mtr. jachtje dat op de strekdam bij Hellevoetsluis was geraakt. Daarvoor was eerst de brandweer opgeroepen, die de John Stegers liet alarmeren. Ook kwam de boot van de havendienst hier voor in actie. De John Stegers heeft hier nog hulp verleend bij het tot stand komen van de sleepverbinding, waarna de HD-boot het jachtje vlot trok. Ook de sleepboot Ocean 5 is hiervoor uitgevaren, maar behoefde geen hulp te verlenen. Bij deze actie was veel publiek aanwe zig, die van zeer dichtbij de verrichtin gen van de hulpverleners kon volgen. GOEDEREEDE De restauratie aan het kerkdak van de Ned. Herv. kerk te Goedereede vordert gestaag. Het aanbrengen van nieuw dak beschot is voltooid. Voor een ieder is het thans waarneembaar dat de inmiddels vertrouwde felgekleurde zeilen plaats maken voor het uit Wales (Engeland) afkomstige leiwerk. Nog steeds ligt de aannemer voor op schema. Thans verkeert de restauratie in die fase dat het hoogste punt is bereikt. Het is gebruikelijk dat een dergelijke gebeurte nis niet onopgemerkt voorbij gaat. Reden waarom op D.V. woensdag 2 oktober 1996 te 11.00 uur de onlangs aan de Ned. Herv. Gem. van Goedereede ver bonden predikant, drs. J. W. van Estrik de daarmee gepaard gaande ceremoniële handeling hoopt te verrichten. Een ieder wordt van harte uitgenodigd dit historische feit bij te wonen. Na de officiële handeling, die plaatsvindt op het Kerkpad te Goedereede, is er een kortdurende bijeenkomst in het vereni gingsgebouw De Ark. Dinsdag 8 oktober a.s. start Schaakver eniging Stellendam weer met een nieuwe jeugdopleiding. Het doel is de jeugd in zicht en kennis bij te brengen van het schaakspel in al zijn facetten. We richten ons vooral op de jeugd in de groepen 6 t/m 8, hoewel leeftijd in prin cipe geen rol speelt. (Bobby Fischer was op zijn 13e jaar al kampioen van Ame rika). Op onze vaste speelavond (dinsdags) zijn jullie van harte welkom van 19.00 tot 20.00 uur in verenigingsgebouw De Rank. De eerste 15 a 20 minuten zal er uitleg gegeven worden over de regels van het schaakspel, waarna dit gevolgd wordt door een partijtje schaken tegen elkaar. De kosten bedragen 3 gulden per maand, dus daar hoef je het niet voor te laten!! En daarvoor kan je zelfs een officieel diploma van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond halen! Dus kom dinsdag 8 oktober naar De Rank, of neem contact op met je leraar of J. van Dam (tel. 491989 na 18.00 uur). Tot ziens! De eilandelijke veegaktie van leerlingen van de Prins Maurits Scholenge meenschap in Middelhamis op 27 september jl. was een groot succes. In onze editie van vrijdag hopen we uitgebreid over de veegaktie te berichten en de opbrengst bekend te maken. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^ JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Naar het zich laat aanzien zult u het de eerste paar maanden moeten stellen zonder de artikelen van onze hoofdredacteur, de heer A. J. Grin wis. Na een ziekenhuisopname heeft de heer Grinwis tien weken rust nodig voor, naar wij allen hopen, een vol ledig herstel. Omdat de heer Grinwis ook de foto's voor Eilanden Nieuws maakt zal de krant er in de komende tijd wellicht iets anders uit zien. We vragen daarvoor uw begrip. Mederwerkers en vrienden van Eilanden Nieuws doen hun uiterste best om gezamenlijk de funktie van de heer Grinwis adekwaat waar te nemen. We wensen hem van harte beter schap. Eilanden Nieuws OOLTGENSPLAAT - D.V. zaterdag 5 oktober 1996, voormiddag te 10.00 uur, zal de eerste steenlegging van het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Gemeente plaatsvinden. Deze handeling zal worden verricht door oud-ouderling, de heer A. de Bonte en ds. C. de Jongste, predikant van de Geref. Gemeente te Alblasserdam en consulent van Ooltgensplaat. De kerk staat aan de Pieter Biggestraat, hoek Van Weelstraat. Perfect verloop bloedafnames op Goeree-Overflakkee De bloedafname-avonden zijn weer ach ter de rug. Dankzij de inzet en hulp van vele vrijwilligers is het perfect verlopen. Een groot aantal donors gaf gehoor aan de oproep in de media. De resultaten waren als volgt: Goedereede 155, Melissant 100, Nieuwe Tonge 139, Ouddorp 449, Stellendam 165. De afdeling bloedinzameling van het Centraal Laboratorium van de bloed- transfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis wil gaarne dank zeggen aan al diegenen die hebben meegewerkt om de bloedafname-avonden te doen helpen slagen. Tijdens deze afname-avonden hebben 1903 donors op Goeree-Overflakkee vrijwillig bloed afstaan, hetgeen voor vele patiënten van grote betekenis is. Aangezien het geven van bloed van blij vend belang is zullen wij in de toekomst weer gaarne een roep op u doen. 'Borstvoeding' Natuurlijk' in Oude Tonge Borstvoeding geven staat voor sommige vrouwen gelijk aan problemen. Daarbij komen de schrikverhalen over te weinig melk, (te) slaperige baby, tepelkloven, borstontsteking en andere vervelende situaties op tafel. Op onze cursusavonden onder leiding van een contactpersoon van de vereni ging Borstvoeding Natuurlijk, willen wij proberen duidelijk te maken dat het borstvoeden ook zonder problemen kan. Donderdag 10 oktober is het onderwerp over de kraamtijd. Onder andere wordt er dan gesproken over het aan leggen, groeien, maar ook over de bakerpraatjes die de ronde doen. Donderdag 17 oktober gaat het over het herkennen en voorkomen van proble men met de borstvoeding. Bijvoor beeld: tepelkloofjes, te veel (of te weinig) melk etc. Woensdag 23 oktober zal het gaan over afkolven en overgaan op vaste voe ding. Alle moeders (uiteraard met baby's) en a.s. moeders zijn van harte welkom! De avonden worden gehouden bij Gerda de Bruyn, Trumanstraat 6 in Oude Tonge. Het is van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten zijn 4,- per avond, dit is incl. koffie/ thee en een folder. Wilt u deze avonden bijwonen, neem dan contact op met Anne Dogterom, contactpersoon van Borstvoeding Na- tuuriijk, tel. 652349, ook voor vragen over borstvoeding. Donderdagavond 26 september jl. werd tijdens een druk bezochte recepte in het Prieel het 40-jarig ambtsjubileum van de heer P. L. de Feijter, gemeentesecretaris van Middelhamis, gevierd. Enkele sprekers namen het woord en karateriseerden hem, ieder op zijn of haar eigen manier. Burgemeester J. G. Sleurink-Rabbinge gaf aan de hand van een diaserie de le vensloop van de heer De Feijter weer. Zijn wortels liggen in Zeeuws Vlaamse grond, om precies te zijn Temeuzen. Op 23 juni 1956 begon zijn ambtelijke loopbaan als volontair in de gemeente Biervliet, toen nog een zelfstandige ge meente. Voor 50,- in de maand - eigenlijk een onkostenvergoeding voor de fiets - startte zijn carrière. Hij heeft heel wat kilometertjes gefietst tussen Temeuzen en Biervliet; een goede bus verbinding was er niet, maar uit de speech van twee ambtenaren bleek, dat hij niet zo bus-achtig is, zelfs al stopt hij vóór de deur. Na het vervullen van zijn dienstplicht volgde een noeming per 1 augustus 1959 tot klerk ter secretarie in vaste dienst. Het was ook in Biervliet waar hij zijn echtgenote ontmoette en waar zij op 'zijn' gemeentehuis in 1961 in het huwelijk traden. Als je bij de gemeente hogerop wilt, is het zaak om op gezette tijden te verkassen, en zo vertrok hij in het begin van de jaren zestig naar het Zuid Hollandse Zuidland. Na zo'n twee jaar besloot hij terug te keren naar Zee land. Op 15 juli 1965 begon hij in de gemeente Heinkenszand met zijn werk zaamheden als commies eerste ambte naar en waarnemend gemeentesecretaris. Heinkenszand werd per 1 januari 1970 samengevoegd met 14 andere kleine ge meenten in de zak van Zuid-Beveland; zo ontstond de gemeente Borssele. De heer De Feijter werd daar benoemd tot afdelingschef en waarnemend secre taris. In de loop der jaren had hij ver scheidene opleidingen gevolgd en de nodige ervaring opgedaan op de ver schillende afdelingen en terreinen van de gemeentelijke administratie en organisa tie. In zijn vrije tijd was hij maatschap pelijk betrokken bij meerdere verenigin gen en instellingen. Na het vertrek van de heer J. van Bodegraven als gemeente secretaris van Middelhamis, kwam er hier een vacature en de heer De Feijter besloot te solliciteren. In de raadsverga dering van 27 januari 198 werd hij met algemene stemmen benoemd tot ge meentesecretaris van Middelhamis. De afgelopen 15 jaar is er in de gemeen te Middelhamis veel tot stand gekomen en de heer De Feijter heeft vanuit zijn verantwoordelijkheid een belangrijk aandeel gehad in onder meer de bouw van het nieuwe gemeentehuis en de realisatie van Sport- en Recreatiecom plex 'De Staver'. Binnen de gemeentelijke organisatie is er ook het een en ander veranderd. Bij zijn komst als secretaris werd hij gecon fronteerd met een reorganisatie van het ambtelijk apparaat en een uitbreiding van het gemeentelijk takenpakket. Hij heeft ook een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming en de invulling van het ISGO, waarvan hij ambtelijk secreta ris is. Hij is tevens ambtenaar van de burgerlijke stand en in die hoedanigheid heeft hij de huwelijken van zijn beide dochters kunnen voltrekken. Binnen de gemeenschap van Middelhamis heeft hij zich in de loop der jaren een geheel eigen plaats verworven. Op meerdere plaatsen heeft men van zijn kennis en bestuurlijke capaciteiten mogen profite ren, zoals o.a. de VVV/ANWB Over- flakkee, MSV AV Flakkee, het Rode Kruis, de Stichting Olympia, de Rotary, Unicef en het Rien Poortvlietmuseum. Namens het gemeentebestuur kreeg hij voor het hele gezin een midweek in de Kempervennen aangeboden, want on danks zijn vele bezigheden staat hij altijd klaar voor zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen. Bovendien heeft het col lege van B W besloten hem voor zijn inzet voor de gemeente en de gemeen schap de gemeentelijke dasspeld en manchetknopen toe te kennen. Namens de gemeenteraad richtte de nes tor van de raad, de heer W. Villerius, het woord tot de jubilaris. Hij deed dat in dichtvorm en op geheel eigen wijze. Hij schetste met de nodige humor de ver houdingen in de raad en de positie van de gemeentesecretaris. Hij had een beet je met hem te doen, want de secretaris moest elke dag nogal wat trappen lopen en daar boven op zijn kamer kon het nogal eens warm worden en klimaatbe heersing in het gemeentehuis, dat zit er voorlopig nog niet in. De heer C. den Braber sprak namens het managementteam (chefsoverleg). De po sitie van gemeentesecretaris is soms niet zo gemakkelijk. Hij opereert als inter mediair tussen politiek en bureaucratie en beide partijen liggen niet altijd op een lijn. Het kan eenzaam zijn aan de top, en je moet bepaalde gaven bezitten. Het gelegenheidsduo Knijper Schroe- vers zorgden namens het personeel voor een komische noot. In dichtvorm schet sten zij een beeld van hun 'baas'. Aan dacht werd onder meer besteed aan zijn garderobe, zijn kegelcapriolen en z'n traditionele vrijdagsmiddagse rondje door het gemeentehuis. De heer De Feij ter is trots op het gemeentehuis en laat het graag aan anderen zien. „Zelfs in 't weekend wil hij wel eens komen in 't gemeentehuis, met een hoge ome. Wat kreeg hij het warm van het inbraakalarm, want Piet liep waar hij niet mocht komen". Naast deze inside information van beide ambtenaren, wist zoon Jacco de Feijter ook nog enige bijzonderheden over zijn vader te vertellen: hij had altijd bos wachter willen worden. In plaats van een bosrijke streek in het land op te zoeken, bleef hij toch altijd kort bij het water wonen. De heer K. Baas sprak namens het VVV/ANWB Overflakkee zijn waarde ring uit voor zijn grote inzet voor het van de grond komen van het plaatselijke VVV. Het stokpaardje van de heer De Feijter is, dat ook het bedrijfsleven meer moet participeren in de VVV. Ceremoniemeester de heer A. van Alp hen (gemeentevoorlichter) las enkele schetsen voor uit eigen werk, een combi natie van werkelijkheid en fictie, waarin hij verleden, heden en toekomst creatief wist samen te smelten. Zo zag hij de heer De Feijter in het jaar 2000 terugke ren naar Biervliet. Fietsend door het dorp waar zijn carrière eens begon, zag hij dat er veel was veranderd. ANWB-bordjes waren geplaatst op mo numenten en het gemeentehuis was ge transformeerd tot verenigingsgebouw. Korte intermezzo's werden verzorgd door een muziekgroep in Zeeuwse kle derdracht, die oude liedjes ten gehore bracht. In een slotwoord sprak de heer De Feijter een dankwoord uit aan alle aan wezigen, sprekers en bovenal zijn gezin. Speciaal woord van dank en waardering was er voor het personeel, want zonder goed personeel kan een gemeentesecre taris nu eenmaal niet functioneren. Zijn grote droom is een boerderij met kippe- tjes, maar dat zit er - voorlopig althans - niet in, want hij neemt nog geen af scheid als gemeentesecretaris. Kerkdiensten Geref. Gemeenten MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder van Ridder kerk/ Slikkerveer. HERKINGEN - vrijdagmiddag 2.30 uur ds. W. Harinck van Kapelle (huwelijksbevestiging van J. J. Rie- mens en J. D. Kievit). OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur student J. Schipper van Vee- nendaal. Verzorgende beroepen Dinsdag 1 oktober (dus hedenavond) zal er in het verenigingsgebouw 'Reho- both' van de Geref. Gemeente in Dirks- land een bijeenkomst voor werk(st)ers in de Verzorgende beroepen worden gehou den. Aanvang 19.30 uur. Mevr. A. van der Scheur, verpleegkundi ge, hoopt een lezing te houden over 'Verpleging en begeleiding bij ernstig lichamelijk lijden'. Ook belangstellenden voor dit onder werp zijn hartelijk welkom. Door de kustwacht post Ouddorp werd afgelopen zondagmiddag de bemanning van de reddingboot Griend opgeroepen voor hulpverlening. Op de Rede van Brouwershaven was een zeilboot mede door de harde wind, ZW 7-8, buiten de betonning gekomen en al daar vast geraakt. Ter plaatse gekomen bleek dat er inmiddels twee zeilboten vast zaten. Door de Griend zijn beide schepen naar dieper water getrokken. Op de terugweg naar Ouddorp kreeg de Griend nog een melding van een surfer die problemen zou hebben in de omge ving van Port Zélande. Deze surfer is door de Griend aan wal gebracht. Vrijdagmorgen 27 september 02.40 uur werd de bemanning van De Zeemanspot opgepiept door de Kustwacht, station Ouddorp. Er was een drietal viskotters, de G.O. 3, de G.O. 5 en de G.O. 32 die munitie hadden opgevist uit de Tweede Wereldoorlog. Personeel van de Mijn Opruimings Dienst moest die onschadelijk maken. De Zeemanspot ingeschakeld om deze mensen naar de genoemde viskotter te brengen. De reddingboot werd ongeveer 04.00 uur weer aan haar eigen steiger afgemeerd. VOOR BEELD EN GELUID MTO MM» - «Tuno - MKMTAotporoanAM aaaaaaaa 3S - TiMx» |D»^ MlSr2 FM M37M in-nnoatpiimtnco

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1