EIÜVriDEII-lilEUWS Klederdracht op straat Overdenking Oostflakkees concert Alzheimer Vereniging Zuid-Hollandse eilanden opgericht uit de Heilige Schrift Bouw zeven sociale huurwoningen in Goedereede gestart Hoe komen we de kraamtijd door? De Heere baant een weg! iB^r^i:^:?^^ VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRUDAG 27 SEPTEMBER 1996 foto: Arjo van der Graaff Leden van het Klederdrachtensemble Eeuwkant liepen op open monumentendag over de Ring in Dirksland in kleding van een eeuw geleden. De dames trokken de aandacht van oud en jong. Bij de ouderen was er een blik van herkenning, bij de jongeren soms een blijk van verwondering. Het commentaar was overwegend positief. Een klein meisje vroeg over een donker blauwe verschijning met hoed: „Oma, is dat nou Koningin Beatrix?" Een jongetje constateerde daarentegen: „Martta, er lopen nu zulke rare vrouwen op de Ring". Een late toerist complimenteerde de keuveldraagsters met 'lovely'. Op deze foto dienen drie leden van het Ensemble Eeuwkant zich aan op boerderij 'Het Groene Woud' in Dirksland, waar de deur voorzichtig wordt geopend door Elize Blonk. Op 20 september is in Middelharnis de Alzheimer Vereniging ZHE opgericht. Deze vereniging is een zelfstandig onder deel van Alzheimer Nederland, maar is actief op regionaal en lokaal niveau. De activiteiten van de vereniging vinden plaats binnen de regio Zuidhollandse Eilanden, welke als volgt worden om schreven: Goeree-Overflakkee, Hoekse Waard, Rozenburg en Voome-Putten. Er bestaat in het gebied van de ZHE be hoefte aan een centraal punt waar men geïnformeerd kan worden over dementie. Dementie is een ziekte die met name het geheugen van mensen aantast. Dit kan leiden tot onrust, achterdocht en soms agressie. Het kan voor de partner of de verzorger dan ook op een gegeven mo ment een zware belasting worden. Het kan dan opluchten er met iemand over te praten of ondersteuning te krijgen van mensen die (al dan niet uit eigen erva ring) begrijpen wat je bedoelt. Op deze manier kan de verzorger zijn taak moge lijk beter en langer uitvoeren. De Alzheimer Vereniging ZHE heeft een aantal doelstellingen: - belangenbehartiging van dementie-pa- tiënten en hun centrale verzorgers; - het organiseren van bezoek- en oppas diensten voor dementie-patiënten; - het houden van thema-bijeenkomsten; - het instellen van een info-telefoon; - het organiseren van lezingen; - het opstellen van gespreksgroepen; - het bieden van een luisterend oor. In Nederland zijn momenteel meer dan 250.000 dementerenden. Dit aantal zal in de komende jaren waarschijnlijk alleen nog maar toenemen. Het is dan ook van groot belang dat de mensen die door deze ziekte worden getroffen hierin onder steund kunnen worden. Binnen de Alz heimer Vereniging ZHE wordt er zowel met ervaringsdeskundigen als met pro fessionals gewerkt. Om bovenstaande doelstellingen te reali seren is er behoefte aan menskracht en fi nanciële ondersteuning. Wij zoeken vrij willigers om ons met het praktische werk te ondersteunen, maar willen ook graag een oproep doen onze vereniging finan cieel te steunen. U kunt dit doen door lid te worden van onze Vereniging. De kos ten van het lidmaatschap bedragen ƒ35,- perjaar. Wanneer u zich aangesproken voelt tot ons werk, kunt u zich wenden tot ons secretariaat. Wij zullen dan zo snel meiijk contact met u opnemen. Het adres van ons secretariaat is: Alzheimer Vereniging ZHE Halsjuk 69,3245 DA Sommelsdijk. Gedurende kantooruren kunt u bellen met: Lokaal Ouderenwerk Middelharnis, tel. (0187) 483366. vloerbedekking 't lange uus Vorige week is aannemingsbedrijf Bloemfontein uit Stellendam begonnen met de bouw van zeven sociale huurwo ningen aan de Doommeet te Goedereede. De woningen worden gebouwd in op dracht van Woningbouwvereniging Be ter Wonen Goedereede en zijn een ont werp van het bureau voor architectuur en ruimtelijke ordening Vroegindeweij b.v. te Middelharnis. Het betreft hier de bouw van kleinere woningen in twee types. Twee woningen hebben op de verdieping drie slaapka mers, terwijl de overige vijf twee slaap kamers tellen. Een vliering of zolder ont breekt. Voor dit type woning is gekozen om allereerst de huur betaalbaar te houden. Deze huur is berekend op rond de ƒ625,- per maand voor het kleinere type. Daarnaast biedt dit type woning de melijkheid voor alleenstaanden en star ters om zich ook in de woonkern Goede reede in een passende woning te kunnen vestigen. De toewijzing van deze woningen zal t.z.t. op de gebruikelijke wijze plaatsvin den. Gegadigden dienen derhalve inge schreven te zijn als woningzoekende in de gemeente Goedereede. Deze vraag gaan we onszelf stellen op de eerstvolgende informatie-avond over borstvoeding. Soms gaat er al snel wat mis, en dat is jammer. Als er een goede voorbereiding is, hoeft dat niet zo te zijn. We nodigen alle zwangere en zogende moeders uit om met ons mee te praten en ervaringen uit te wisselen. U bent welkom in Sommelsdijk, Voor straat 17, om 19.45 uur staat de koffie en thee gereed op woensdag 2 oktober. Op dinsdag 8 oktober bent u welkom in Ouddorp, Stationsweg 21. Aanvang 20.00 uur. Bij La Leche League kunt u uw baby mee brengen. Hartelijk welkom. Voor hulp en/of informatie kunt u bellen met: Carla van Gils, tel. (0187) 631716. Anneke Akershoek, tel. (0187) 492498. Ook voor veiiiuur van de electrische kolf. „En de kinderen Israels zijn inge gaan in het midden van de zee op het droge; en de wateren waren hun een muur aan hun rechter- en aan hun linkerhand". (Exodus 14:22) In dit gedeelte ontmoeten we het volk in één van de meest angstige momenten, die het meegemaakt heeft in de geschie denis. Nadat ze op wondere wijze be vrijd waren uit Egypte, zijn ze nu aange komen bij de Rode Zee. Maar dan ver schijnt het leger van Egypte. Zeshonderd strijdwagens die uitgetrokken zijn om Israël terug te halen naar hun diensthuis. Nu lijkt het voor Israël verloren. Het water van de Rode Zee voor zich, en de Egyptenaren achter zich, ze kunnen geen kant meer uit. En dan komt het volk met bittere verwijten tot Mozes: waarom hebt u ons hier gebracht? Maar dan gaat Mo- zes in gebed: Heere ontferm U over ons. 1) Een onmogelijke opdracht Op zijn gebed krijgt Mozes een duidelij ke aanwijging van de Heere: Zeg de kin deren Israels dat ze voorttrekken. Het volk moet zich klaar maken voor vertrek. En wat moet Mozes doen? Hij moet met zijn staf in het water slaan. Met die staf, waarmee hij in Gods kracht al zoveel wonderen heeft mogen doen. Als hij met die staf in het water van de Rode Zee zal slaan, dan zal er een doortocht mogelijk zijn. Wondere zaak. We zouden kunnen begrijpen, als Mozes hier met zijn vra gen, met zijn bezwaren kwam. Maar neen, daar lezen we niets van. Mozes is gehoorzaam aan het Woord van God. In stil vertrouwen op de Heere gaat hij voort. Wat kunnen we daarvan leren! Want ook voor ons komt het erop aan, dat we ge hoorzamen aan Gods Woord. Vertrou wen op Hem, en doen wat Hij zegt. Misschien is het bij u hetzelfde als bij Israël. Ook helemaal vastgelopen. U kunt geen kant meer uit. Misschien in uw dagelijks leven: Zorgen over uw gezondheid. Pro blemen in uw werk, of in uw gezin. En u staat als het ware met de rug tegen de muur. En toch klinkt de opdracht van God om voort te gaan. Niet bij de pak ken neerzitten. Ook niet proberen om zelf een oplossing te vinden. Maar luiste ren naar het Woord van God. Vertrou wen op Hem. O, dan zult u ervaren, dat u met de Heere niet beschaamd uitkomt. En dat de Heere een weg baant. Waar geen weg is, maakt Hij een pad, waar langs uw voet kan gaan. En zo is dat ook in het geloofsleven. Waar de Heere u ontdekt aan uw zonden en schuld, daar loopt u ook helemaal vast. Daar gaat u OUDE TONGE - Zaterdag 12 oktober gaat het weer gebeuren. Op deze dag vindt het inmiddels tot een bescheiden traditie uitgegroeide concert door Oost- flakkeese muziekverenigingen plaats. Dit jaar in de Grutters wei te Oude Tonge. Op het programma staan ondermeer pop muziek, muziek uit musicals, klassieke muziek, filmmuziek en originele compo sities. De aanvang is om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. Enkele jaren geleden namen zij geza menlijk het initiatief om een concert te organiseren voor en door de bevolking van Oostflakkee. De deelnemende verenigingen zijn Mu- verstaan, dat u verdiend hebt voor eeu wig om te komen onder het oordeel van God. En u leert ook, dat u het zelf nooit meer goed kunt krijgen. Wat u ook pro beert, u bederft het steeds meer. En u zingt mee met de psalmdichter: Ik wou vluchten, maar ik kon nergens heen! Dan komt het er op aan, dat u luistert naar het Woord van de Heere. En dat u op Hem uw vertrouwen stelt. Heere ont ferm U over mij! Want dan wil de Heere u ook in uw geloofsleven de weg wijzen. En baant Hij een weg, dwars door alle onmogelijkheden heen. 2) Een verrassend wonder Zie, daar gaat het volk Israël in de rich ting van de Rode 2^e. Terwijl de avond valt. En dan gebeuren er opmerkelijke dingen. De wolkkolom, die anders altijd voorop gaat, maakt nu een achterwaartse beweging. Hij vormt nu de achterhoede. Israël kan de Egyptenaren niet meer zien, de wolk werpt een donkere schaduw over hun leger. Maar voor Israël is het licht in de avond, want vanuit de achter hoede beschijnt de vuurkolum het volk. En dan zien we Mozes naar het water toelopen, en hij slaat met zijn staf in het water. En dan gebeurt het wonder: Op hetzelfde moment komt er een krachtige oostenwind, dwars op het water. Die oostenwind drijft het water uiteen, en er ontstaat een breed pad. De bodem van de Rode Zee droog gevallen over grote afstand. En aan weerszijden blijft het water staan, als een geweldige muur. Gods hand houdt het water tegen, en zo komt er voor Israël een weg door de zee! En dan lezen we in ons tekstgedeelte: de kinderen Israels zijn ingegaan in het midden van de zee. Zo was het ook: het pad liep van de hoge oever af naar bene den. Deze tocht zou hun dood betekenen, als het water terug zou komen. Maar dit pad door de Rode Zee redde hen juist van de dood, en bracht hen het leven! We mogen ons wel afvragen, waarom het volk zo gered werd. Dat hadden ze immers helemaal niet verdiend. Wat had den ze de Heere door hun murmurering vertoornd. En nu toch behouden? Dat is alleen mogelijk, omdat eeuwen later uit dit volk de Christus is geboren. De Mid delaar van God gezonden. En Hij heeft in de diepste zin van het woord een pad gebaand. Door de wateren van de dood de weg tot het leven geopend. Daartoe is de Heere Jezus zelf onder gegaan in de wateren des doods. Toen Hij hing aan het kruis, en zelfs van Zijn Vader verla ten werd, moest Hij het zeggen: Al Uw golven en baren zijn over Mij heenge gaan (Ps. 42). Hij is er midden in ge weest. Gestorven en drie dagen in het graf gelegen. Maar dan het wonder: Hij komt er doorheen. Op de Paasmorgen rijst Hij uit het water van de dood om hoog. Door de Rode Zee heengegaan, staat Hij nu op de andere oever. Als de Levensvorst! De dood overwonnen, de zonde verzoend. Nu is er een pad ge baand, achter Christus. Hij staat aan de overkant, en Hij wenkt u. Kom maar, met uw verzondigde leven. Kunt u geen kant meer uit? Zie dan op Mij, en ga de weg, achter Mij aan. Door de dood heen is er behoud. Omdat Ik alles volbracht heb! 3) Een rijke betekenis Zo komt er dus een rijk Evangelie naar ons toe, vanuit Exodus 14. Israël behou den uit Gods grondeloze barmhartigheid, alleen om de verdienste van Christus. En nu een weg gebaand door Zijn lijden en sterven, ook voor u en jou. Ziende op Hem is er doorkomen aan. Ziende op Christus is er behoud. Maar nu vraagt iemand: mag ik die weg wel gaan? Kan dat wel voor zo'n zon daar als ik? Het is misschien een vraag, waar u al jaren over loopt te tobben. En u blijft als het ware aarzelend aan de oever staan. Dan moet ik u toch waarschuwen: stelt u zich eens voor, dat de Israëlieten geaarzeld hadden, en op de oever waren blijven staan. Dan zouden ze in de han den van de Egyptenaren gevallen zijn. Het was voor hen levens-noodzakelijk om te gaan. En zo is het voor u levens-noodzakelijk om op Christus te zien, en de weg te gaan, die Hij u wijst. En dan bent u niet te vrijpostig. Denk er dan eens aan, dat u gedoopt bent, en dat de Heere toen al die weg gewezen heeft. En dan geeft artikel 34 van onze Nederlandse Geloofsbelij denis een prachtige verklaring van dit gedeelte: „...de vergeving van de zon den en de vernieuwing van ons leven gebeurt niet door het water van de Doop, maar door de besprenging met het dier baar bloed van de Zoon van God, die onze Rode Zee is, door welke wij moe ten doorgaan, om te ontgaan aan de ti rannie van de Farao, welk is de duivel, om zo in gaan in het geestelijk Ka- naan!..." Ziet u de rijke betekenis van deze ge schiedenis: Christus onze Rode Zee, door welke wij moeten doorgaan. En dan is het ook bij ons: Van de hoge oever af. Uw hoogmoed en troost moet eraan. Waar de Heilige Geest u leidt, vallen eigen zekerheden weg. Het gaat door de diepte heen. Sterven aan u zelf. Om nu te mogen leven uit Hem. Met Christus te mogen opstaan tot een nieuw leven. Ik weet het, dat willen we van nature niet. Dan zijn we net als die Egyptena ren, die in eigen kracht voort wilden gaan. Maar zij kwamen om in de wateren van Gods oordeel. En zo is dat ook bij u, als u niet tot Christus de toevlucht neemt. Daarom, buigen voor Hem, en de weg gaan, die Hij u wijst. Als een verlo ren zondaar schuilen bij het bloed van Christus. En dan mag u ook pleiten op uw Doop: Heere, toen hebt u het al be loofd dat U mij wil leiden in die weg. Want dan zult u ervaren, dat de Heere Zijn Woord waar maakt. Dat Hij een weg baant, waar geen doorkomen was. Dan zult u behouden de overkant berei ken. En zult u eenmaal meezingen met heel de kerk van Christus, zoals ik dat lees in Openbaring 15:3: „En zij zongen het gezang van Mozes, de dienstknecht van God, en het gezang van het Lam, zeggende: Groot en wonderlijk zijn Uw werken, Heere, Gij Almachtige God!" M. W. Westland ziekvereniging E.M.M, uit Den Bommel, UDI uit Ooltgensplaat het het Fanfare orkest Vooruit uit Oude Tonge. Helaas kan de Gemengde zangvereni ging Advendo niet aanwezig zijn, maar we hopen dat vele zangers en zangeres sen aanwezig zullen zijn om te luisteren naar anderen. ledere vereniging verzorgt zelf een eigen programma van ongeveer een half uur. Het Fanfare-orkest Vooruit staat o.l.v. Truus Migchielsen, een uitstekende ge legenheid voor het Fanfare-orkest om de concourswerken te repeteren en uit te voeren. Als afsluiting zullen het Fanfare-orkest Vooruit en de Muziekvereniging UDI met twee werken afsluiten. Het Fanfare-orkest Vooruit gaat nl. op 9 november a.s. naar Numansdorp op con cours van de KNF in de Ere-afdeling afd. Al 124 jaar een begrip op Goeree-Overflakkee. Fanfares. Ook presenteert zij zich op 2 november in de Sporthal Comstrijen sa men met De Hoop uit Stellendam. De aanvang van dit concert is 20.00 uur. Toegang gratis. iHenhySchoiten DORBINHET OUDEIAND -70- Geert van Boksejan, Frits van Kleins- mans en Klaas van Hendrikus, die ook meegetrokken is naar de stad, worden pas iets nuchter als ze zien hoe ze mee worden gevoerd als gevaarlijke misdadi gers. Ze verzetten zich heftig tegen hun boeien en schreeuwen: „Wie bent geen misdadigers, wie bent nette luu". Maar ze worden onverbiddelijk meegesleurd. Ze hebben Gerrit Silvius niet gevonden, maar wel de rijksen, die ze ook al uit het oog verloren meenden te heb ben. Ze worden onzacht naar het kantoor van de rijksen getransporteerd. Jansen gaat hen voor naar de kamer, waar een goed halfjaar geleden Heringa en Silvius ook al eens gezeten hebben. Eerst wordt Frits binnengeleid. Jansen zit streng en hooghartig op zijn stoel en Frits voelt zich klein worden. De onverwachte gebeurtenis heeft hem totaal ontnuchterd en hij voelt zich als een kleine jongen, die voor het eerst op de school van mees ter Van Laar komt. Maar toch zit in zo'n kind al de boodschap van moeder: „Denk erum, niks vertel len over het huus en over oen vader en oen moe der, begrepen?" Ja, Frits begrijpt ook dat hij zijn mond moet hou den. „Wat zochten jullie in de stad?" wil Jansen weten nadat hij de naam en de woonplaats heeft ge vraagd. „Wie zuken een kameraad van ons", zegt Frits, en meer kan de rijks er niet uitkrijgen. Nooit mooipraten, noch schreeuwen, de jongkerel vertikt het om meer te zeggen. Dan wordt hij door een andere deur weggeleid. Klaas wordt binnengebracht. „Hoe heet jij?" „Kromnagel, commendant". „De ben geen commendant, ik ben brigadier". „Zekes, brigadier", zegt Klaas, en slaat met de hand tegen de klep van zijn pet. „Of dacht jij soms dat ik geen brigadier was?" „O nee, nee, commendant". „Imbeciel". „Zekes, commendant", zegt de onderdanige arres tant. „Hoepel op". En Klaas wordt met de meeste spoed afgevoerd door dezelfde deur, die Frits ook verliet. Dan stapt Geert van Boksejan binnen. Geert, die al eerder oog in oog heeft gestaan met de krijgshafti ge politieman. Jansen heeft hem al herkend, toen hij hen oppakte bij het café. „Zo, Mulders is de naam, niet?" „Jawel", klinkt het kortaf. „Wat zocht jij in de stad. Mulders?" De man tegenover hem blikt hem uitdagend aan. „Een olde kameraad van mie". „En heb je hem gevonden?" „Nee". Jansen gaat omslachtig zitten en beduidt dat ook Geert kan gaan zitten. Wat verwonderd over deze gang van zaken neemt de jongkerel op het puntje van een van de harde stoelen plaats. „Ik wil eens even met je praten over een oude kwestie". „Olde kwestie?" vraagt Geert onnozel, maar zijn hersens werken razendsnel. Hij begrijpt heel goed waar Jansen op aan stuurt. Harmen den sosjalist. Terwijl iedereen denkt dat het nou wel een keer over zal gaan, terwijl men in Zandwierde went aan het denkbeeld dat een andere kerel de molen heeft overgenomen, begint die ellendige Jansen weer te zeuren over Harmen den sosjalist. „Jij was in dienst toen jouw.verioofde werd aan gerand door Harmen Veenstra?" „Jawel", klinkt het kortaf. En jij kwam net uit dienst toen Harmen werd ver moord?" „De dacht dat ie dat zelf net zo goed wisten as ik". „Dus zo is het", concludeert Jansen. Hij buigt zich voorover en kijkt de man doordringend aan. „En jij weet niets af van de dood van Harmen Veen stra?" ,J^een". „En als ik nou eens denk dat jij zit te liegen, wat dan?" „Ik kan oe het geleuve er neet bie geven", zegt Geert onwillig. „Ik hoef natuurlijk dergelijke brutale antwoorden niet te accepteren", zegt Jansen vaag. Geert zwijgt nukkig. Jansen weet eigenlijk niet goed welke kant hij op moet. Die hele zaak ligt hem als lood op de schou ders, zo zwaar en zo onbehaaglijk. Zijn meerderen hebben hem uitgelachen. „Kerel, kerel, kun jij dat stelletje heidekrabbers nou nog niet de baas?" Maar die meerderen hebben nooit een boer He ringa tegenover zich gehad. Hij heeft zich wel twee keer bedacht om hun te vertellen dat Zand wierde zijn hulp heeft ingeroepen inzake een aan randingsgeschiedenis en dat hij die zaak eigenlijk een beetje heeft verwaarloosd. Het zou toch mooi zijn als hij alsnog met een ver dachte in die onverkwikkelijke zaak kon komen aanzetten. En die is hem vanavond als een rijpe peer in de handen gevallen. Er is iets met die Mulders, dat weet hij. Het staat voor de opper vast dat Mulders er meer van weet. Niet alleen hij, iedereen daar op die vervloekte heide. Daar houden ze elkaar de hand boven het hoofd, ze zwijgen als het graf en in hun ogen blinkt de spot. Zie maar dat je erachter komt, opper. „De kan je hier een paar dagen houden", begint hij langzaam. „Waarum?" vraagt de arrestant abrupt. „Openbare dronkenschap". De arrestant heeft moeite om niet in luid lachen uit te barsten. Dat is de mooiste mop, die hij ooit heeft gehoord. Daar moest Freek mee aankomen. Ze zouden hem recht in zijn gezicht uitlachen. Dron kenschap. As een kerel een paar cent in de tuk heeft, dan drinkt hie zich 'n stuk in de kraag, waar um neet? Wat is daarop tegen? „En zit niet te lachen", schreeuwt de opper hem toe. „Waar denk je wel dat je bent? Breng hem weg". Hij weet het, mislukt. De opper heeft een unieke kans verspeeld omdat hij nog steeds dat heidevolk niet kent. Onontwikkeld volk, boeren met twee armzalige koeien en een oud varken, levend in huizen, die amper die naam mogen hebben. Armoe lijdend, maar liever hongerlijdend dan werken in de stad. De arrestant verdwijnt. Jansen kijkt naar de dicht vallende deur. Morgen zal hij hen wel weer laten gaan. Wat moeten ze hier eigenlijk ook? Ze kosten alleen maar geld. In Zandwierde zit men vol spanning te wachten op de terugkeer van de drie kameraden. Het is al ruim na elven en nog zijn de drie niet teruggekeerd. Bij Driek is het bij lange na nog niet rustig. Freek is twee keer binnengekomen en heeft ook al twee keer haastig een borrel voorgezet gekregen. Nee, vanavond geen gezanik met Freek. Hij verdwijnt dan ook weldra weer tevreden. „De geleuve dat ze int café in de stad zit", zegt er een. „Ach, loop toch heen, ie", verwenst iemand anders de spreker. (wordt vervolgd) van: van besouw, vorwerk, louis de poortere, tretford, cotton club, bonaparte, etc. binnenhuisadviseurs havenpark 28 zieril<zee 0111 413727 J«:Kweli6i*s Oi>ticiëns Zandpad 2*4 3Z41 GX. IVIlddclhBrnlis 01870-825(>7 Gediplomeerd opticien, horlogemaker, juwelier en diamond grading. Wij verzorgen voor u alle reparaties op het gebied van gouden en zilveren sieraden, uurwerken, graveren, brillen, oogmeting enz. ^^^W*É

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3