Twee petten Regionaal ambulancevervoer onderweg naar hulpverlening Regionale pers bekijkt KNRM van binnen en buiten -boie^-t. kievit warmte voor'neoede de auto niet uit Oefentocht reddingboten o.l.v. schipper Leen Koes e N(VP(Ws Omleidingsweg Stellendam in ziclit Ongeval t.h.v. Schaapsweg Ambulanceverpleegkundige een vak apart ESSEL I NK Imal?G maakt het waar C0RMEL155ANT 69e Jaargang VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1996 No. 6539 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De provinciale Statencommissie van ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer en economische zaken heeft op 25 sep tember jl. in meerderheid ingestemd met door GS voorgestelde besteding van een investeringsimpuls ten behoeve van we gen en verkeer voor een bedrag van 25 miljoen gulden in de periode 1996-2000. In de voorgestelde besteding is de om leidingsweg rond Stellendam begrepen. De omleidingsweg kost ongeveer llVi miljoen gulden. Volgens gedeputeerde Ted Jansen is de planning nog steeds om met de aanleg van de omleidingsweg te beginnen in 1997. Als alles volgens plan verloopt kan de omleiding in 1998 vol tooid zijn. Gedeputeerde Jansen heeft zich altijd sterk gemaakt voor de wegomlegging bij Stellendam, uit een oogpunt van ver keersveiligheid en economische en toe ristische ontwikkeling van Goeree-Over- flakkee. In de toelichting aan de Statencommissie schrijft het College van Gedeputeerde Staten: „Door de aanleg van de omleg ging Stellendam wordt de provinciale wegenstructuur op Goeree-Overflakkee bijna voltooid. Deze 'ruggegraat' op het eiland is van grote betekenis voor de economische en toeristische ontwikke ling van de streek". SGP-statenlid Klaas van de Ketterij heeft met zijn fraktie in de provinciale staten altijd gepleit voor aanleg van de omleidingsweg Stellendam. Van de Ket terij is blij met het fiat van de Staten commissie voor financiering van de weg, die hij ziet als een verbetering van de verkeersveiligheid voor heel Goeree- Overflakkee. voor idle zekerheid t OOSTFLAKKEE - Woensdagmiddag 25 september even na 14.15 uur moesten politie, ambulance en de brandweer van Den Bommel uitrukken naar de N59 ter hoogte van de Schaapsweg voor een on geval met beknelling. Twee auto's waren frontaal met elkaar in botsing gekomen. Twee personen uit een auto werden door de brandweer bevrijd. Een persoon raak te licht gewond, een ander zwaar gewond en een derde overleed ter plaatse aan de verwondingen. De gewonden werden met een tweetal ambulances overgebracht naar zieken huizen in Rotterdam. De wrakstukken van de auto's werden door de fuma Visbeen uit Achthuizen ge borgen. Naar de oorzaak van het ongeval wordt door de Technische Ongevallendienst (TOD) een onderzoek ingesteld. De N59 is geruime tijd afgesloten geweest voor alle verkeer. Nieuwe wetgeving, technologische ontwikkelingen, alsmede toenemende kwaliteits- en efficiëncy-eisen gaan ook aan het ambulancevervoer niet voorbij. Ook het ambulancevervoer gaat met de tyd mee en ontwikkelt zich van gewonden- en ziekenvervoer tot professionele verpleegkundige hulp onderweg. Was ambulancevervoer eerst: „De patiënt naar het zie kenhuis brengen", tegenwoordig wordt het steeds meer: „Het ziekenhuis naar de patiënt brengen". Deze ontwikkeling heeft uiteraard ook gevol gen voor het ambulancevervoer van de regio Goeree-Overflakkee, welk gebied evenveel recht heeft op adekwaat ambulancevervoer als de rest van Nederland. Fusie In een complex geheel van voorschrif ten, budgetten en eisen is het ambulan cevervoer van Goeree-Overflakkee aan reorganisatie toe. Al in 1991 liet de In spectie van Volksgezondheid weten dat de ambulance-hulpverlening op Goeree- Overflakkee verbeterd diende te worden en dat herstructurering aan de orde moest komen. In 1994 werd door de toenmalige ambu lancediensten op Goeree-Overflakkee met de zorgverzekeraars afgesproken dat door een reorganisatie van de diensten aan verbetering van de ambulancehulp zou worden gewerkt. Om de gewenste reorganisatie te reali seren werd per 1 januari 1995 de Stichting Ambulancedienst Goeree- Overflakkee opgericht. Deze stichting is ontstaan door fusie van de ambulancediensten van Dirksland en Op zaterdagmiddag 21 september werd de regionale pers letterlijk in de boot genomen. De KNRM, sta tion Stellendam, had de redakties van de diverse regionale nieuws media uitgenodigd om op die dag deel te nemen aan de maandelijkse oefening van de 'Zeemanspot' en de 'John Stegers', de twee red dingboten van het station Stellen dam. Inleiding Als voorzitter van de plaatselijke com missie van de Koninklijke Nederlandse Reddingmaatschappij verwelkomde bur gemeester C. Sinke van Goedereede journalisten en fotografen in het kantoor aan de buitenhaven in Stellendam. De heer Sinke gaf een interessante uit eenzetting over de reddingmaatschappij en benadrukte het feit dat de KNRM zonder overheidsbijdrage werkt. De ex ploitatie van de 63 boten wordt geheel uit particuliere giften en donaties beko stigd, aldus Sinke. „Dat is al zo vanaf 1824 toen er twee reddingmaatschappijen werden opge richt, de Noord- en Zuid-Hollandse Red- djngmaatschappij en de Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen". In 1991 smolten deze twee maatschap pijen samen tot de Koninklijke Neder landse Reddingmaatschappij. De KNRM heeft langs de kust van Cadzand tot Eemshaven en langs het IJsselmeer in totaal 35 stations, waarvan twee in de ge meente Goedereede. In Ouddorp is de reddingboot 'Griend' gestationeerd, in Stellendam de 'Zeemanspot' en de 'John Stegers'. De 'Zeemanspot' is gestationeerd voor de kust en voor hulpverlening verder weg op zee. De 'John Stegers' is aan de binnenhaven gestationeerd, voomamelijk voor werk op het Haringvliet, hoewel deze snelle rubberboot ook wel buiten gaats wordt ingezet. Akties De heer Sinke vertelde hoe de akties van de reddingboten verlopen. De akties be ginnen met het oppiepen van de beman ningen door de Kustwachtpost vanuit de vuurtoren van Ouddorp. Daar komen alle meldingen van calami teiten binnen en de Kustwacht alarmeert de bemanning van de boot - of boten - die uit moet varen. Het merendeel van de akties is nodig voor de recreatie (surfers, zeil- en motorjachtjes, etc), maar ook de beroepsvaart heeft veel baat bij de aan wezigheid van de 'Zeemanspot'. Vooral vissersschepen maken gebruik van de hulp van de 'Zeemanspot'. Bij motorsto ring of wanneer er een net in de schroef is gekomen sleept de 'Zeemanspot' de betreffende kotter binnen. Ook komt de Stellendamse reddingboot meerdere ma len in aktie om een gewonde of ernstig zieke van een vissersschip af te halen of een opvarende die met spoed naar huis moet komen. Getraind De KNRM heeft op de reddingboten in Nederland 14 mensen in vaste dienst. Eén daarvan is Leen Koese, de schipper van de 'Zeemanspot'. De andere beman ningsleden zijn vrijwilligers. Wel krijgen zij van de maatschappij een gedegen op leiding, zodat zij in een noodsituatie pro fessioneel weten om te gaan met mens en materiaal. Om geoefend te blijven maken de bemanningen elke maand een proeftocht waarbij alle belangrijke on derdelen van het reddingswerk worden doorgenomen. Naar buiten Zaterdagmiddag was er weer zo'n oefen- tocht, deze keer dus met een gezelschap gasten aan boord van de 'Zeemanspot'. Tegen half twee ging de 'Zeemanspot' naar buiten. Het was redelijk weer. Wel een aardig windje maar uit de goede hoek; uit het oosten, zodat de boot in de luwte van de kust voer. Voor mensen die geen zeebenen hebben was dat wel zo prettig want de 'Zeemanspot' kan aardig te keer gaan als hij meedeint met de gol ven. Eenmaal buitengaats werd de 'Zeemans pot' al snel opgelopen door de 'John Ste gers'. Burgemeester Sinke, evenals de beman ningsleden in een overlevingspak gesto ken, stapte over op de 'John Stegers' en voer enige tijd met deze boot mee. Er werd ook een oefening 'Man overboord' gehouden. Vanaf de 'Zeemanspot* raakte iemand te water, die met een vuursignaal zijn positie aangaf en door de bemanning van de 'John Stegers' uit het water werd gehaald. Door de bemanningsleden van de red dingboten werd aan de aanwezige gasten uitvoerig uitleg gegeven over de inrich ting van de reddingboot en over de appa ratuur die aan de modernste eisen vol doet. Op de terugtocht kon er nog echte hulp verleend worden. Een visbootje uit Hel- levoetsluis had motorpech. Door hard te zwaaien wisten de opvarenden de aan dacht van de oefenende reddingboten te trekken. De 'John Stegers' nam het boot je op sleeptouw en bracht het naar Helle- voetsluis. Aan boord van de 'Zeemanspot' werden diverse interviews afgenomen; er werd veel geschreven en gefotografeerd. De KNRM hoopt nu maar dat de ver slagen in de streekpers er toe zullen bijdragen dat meer mensen donateur van de reddingmaatschappij willen worden. Men kan zich als 'Redder aan de wal' opgeven bij: KNRM, Haring kade 2, 1976 CP Umuiden, tel. (0255) 520501 of KNRM, station Stellendam, p/a Raadhuisplein 1, 3251 AV Stellen dam, tel. (0187) 491663. Ouddorp. Het bestuur van de Stichting Ambulancedienst Goeree-Overflakkee, afgekort SAGO, bestaat uit vijf perso nen, van wie er drie benoemd werden door de vroegere ambulancedienst Dirks land en twee door de vroegere ambulan cedienst Ouddorp. Voorzitter is C. Noorthoek, secretaris W. Koek, penningmeester D. Leeflang en algemene bestuursleden zijn G. J. Timmerman en G. van Velzen. Bij de samenstelling van het bestuur is bewust gekeken naar regionale spreiding. Me disch adviseur is dokter Maas uit Stad aan 't Haringvliet. De ambulancedienst is een zelfstandige organisatie met een eigen budget en eigen verantwoordelijkheden. De dienst benoemt zijn eigen personeel. Door het bestuur van de SAGO werd een coördinator op direktieniveau aan getrokken om de fusie in de praktijk handen en voeten te gaan geven. In het inspektierapport dat aan de fusie vooraf ging werden bepaalde eisen aan de funk- tie van de coördinator gesteld, onder meer dat een verpleegkundige leiding aan de nieuwe ambulancedienst moest gaan geven. Zo trad per 1 mei 1996 Frans van de Leemputte in dienst bij de Stichting Ambulancedienst Goeree-Overflakkee. Drie taken kreeg hij toegewezen. Hij is manager van de ambulancedienst, hoofd verpleegkundige en ambulanceverpleeg kundige. (vervolg op binnenzyde van dit blad) Tussen gelijk hebben en gelijk krijgen ligt soms een diepe kloof. Of die kloof er is, dan- wel of tiij overbnigd kan worden hangt af van de wijze waarop de gelijkhebber en zijn tegenpartij eerder met elkaar omgingen. Het is ook afhankelijk van de wederzijdse belan gen. In de politiek geldt naast landsbelang maar een belang: groei van de eigen partij. Die moeten zoveel mogelijk samenvallen. In het ene uiterste is dat een erg materieel verlan gen. Aan de andere kant zullen ideële motie ven een rol spelen. De praktijk zal zich ergens tussen die uitersten manifesteren, per partij verschillend waar. Die groei hangt niet alleen af van wat er aan politiek programma wordt ingebracht, maar ook wie het brengt en hoe hij of zij dat doet Politiek is (gelukkig) niet los te maken van personen, zij het dat die nooit losgezien mogen worden van een bepaald ideaal. De WD groeit als nooit tevoren. Daarvoor is natuurlijk een maatschappelijke voedingsbo dem. Individualisering met als negatieve rand egoïsme; een groeiend besef dat de economi sche groei onontbeerlijk is om de samenleving in stand te houden; de oostblokervaring die leert dat het vrije marktmechanisme nog niet zo gek is; de mens als zeifbeschikkend wezen; een doorgeschoten verzorgingsstaat die weer in het gareel gebracht wordt, alle maal meststof voor een liberaal beleid. En, het moet gezegd, WD-fractieleider in de Tweede Kamer Bolkestein toont zich lot heden een bekwaam verzorger van dit akkertje. Hij wiedt zo nu en dan wat onkruid en zorgt dat de mensen-in-het-land dat goed te weten komen. Dat er weleens onterecht een plantje mee getrokken wordt, wie geeft erom? Het bonenbed wordt pas echt schoon als er zo nu en dan ook een bonenplant meegaat, is geen onbekende regel. Wie groeit, zeker in de poli tiek, maakt anderen jaloers. Soms maak je er vijanden mee. Je moet niet teveel in ander mans tuintje wieden en zeker geen onkruid op eigen akker over het hoofd zien. De WD groeit Dat zien coalitiegenoten ook. Die groei doet pijn. Er komt dus de neiging om zich tegen de WD te profileren. Met een begroting als die voor 1997 kan dat wat de PvdA betreft ook wel. Het sociale gezicht wordt opgepoetst. Dat gaat gepaard met een voorzichtig verkennen hoe de stand van zaken momenteel bij het CDA is, een partij die soci aal dichter bij de PvdA staat dan de liberalen. En zou dat niet het geval zijn, het is altijd goed een alternatief achter de hand te hebben. Dat heeft men in ieder geval wél van het CDA geleerd. Tijdens de algemene beschouwingen vorige week kwam het tot een incident tussen de heren Bolkestein en Wallage van de PvdA. De WD'er manoeuvreerde zich in een intenuptie- debatje over vreemdelingenbeleid handig tus sen de Centrum Democraten en PvdA. Ten aanzien van CD maakte hij zo duidelijk dat hij zover als zij niet wil gaan, maar tegelijkertijd suggereerde hij met zijn opstelling ook niets te willen hebben van de (slappe) opstelling van de socialisten. En dat laatste zal meer blij ven hangen dan het eerste. Het hoort er allemaal bij, maar de rekening wordt wel een keer vereffend. Bolkestein kan dat weten als geen ander. Daarom is het zo wonderlijk wat er deze week gebeurt. Het programma wat de feiten naar buiten bracht over zijn werkzaamheden als commis saris van een medicijnenproducerend bedrijf was netjes getimed, direct na de algemene beschouwingen. De makers hadden uiteraard niet kunnen voorzien dat de ruzie met Wallage er vlak aan vooraf ging. Over dat programma is natuurlijk wel wat te zeggen. Allereerst dit: Er heeft iemand of een 'instelling' gelekt. De vragen/brieven zijn 'of verzonnen' of bewust naar buiten gebracht In het laatste geval zijn dat nietje (politieke) vrienden. En wat voor uitwerking zo'n programma kan hebben, kan de heer Brinkman haarfijn vertellen. In ieder geval heeft nog niemand iets ontkend. Dat kan ook niet Daarom kan de Kamer een debat aangaan over de grenzen die gelden voor dit soort praktijken. Het zal niet venvon- deren als tijdens dat debat blijkt dat men vindt dat de WD'er net even bulten die grenzen opereerde. Juridisch moge het waar zijn dat de brief aan minister Borst/Beste Els geschre ven is in de kwaliteit van commissaris, hij komt natuurlijk anders over. Dat maakt het maatschappelijk functioneren van een politi cus zo moeilijk, hij is niet los te denken van zijn Haagse functie. Daarmee is de kneep in het verhaal aangege ven. Bolkestein is waarschijnlijk niet over de schreef gegaan en kan zijn verhaal juridisch afdekken. Tegelijkertijd blijft het beeld van een politieke spotprent hangen. Plaatje een: Fractieleider Bolkestein die vindt dat de bur ger veel te makkelijk zijn hand ophoud bij de overheid. Plaatje twee: Commissaris B. die zijn hand ophoudt bij de overheid. Misschien ziet hij zelf ook wel in dat het zo werkt en laste hij daarom een afkoelingsperio de in. Of is er werkelijk sprake van bedrijfs blindheid? Je zou het denken. Het is tenmin ste niet handig de vaderlandse media voor niets naar Cyprus te laten komen. Het is rfe' vraag of het moest, maar als ze er eenmaal zijn, lijkt een antwoord beter dan een verwij zen naar een persconferentie op Schiphol. Wie groeit in de politiek, raakt kwetsbaar. Eigenwaan kan de geldende verhoudingen doen vergeten. En de concurrent is alert. Vermoedelijk heeft die binnenskamers een beste week gehad. De verkiezingsstrijd kan immers niet vroeg genoeg ingezet worden? ALS U MEER WILT DAN DE LAAGSTE PRIJS VingeriingS - 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187) 482518 Audio - Video apparatuur - Elektrisclie huislioudelijl<e app. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK n Molenweg 28 Telefoon: 0187 475400 Fax: 0187 484210 Middelhamis Openingstijden: ma t/m vrij; 8.00-12.00 13.00-17.00 vrij; 19.00-21.00 za: 9.00-12.00 Ambulancehulpverlening met de meest geavanceerde apparatuur. Cardiogrammen maken, zuurstof in bloed meten, het kan tegenwoordig in de ambulance. De diagnose kan worden gesteld voordat de patiënt in het ziekenhuis arriveert. Coördinator Ambulancedienst Goeree- Overflakkee Frans van de Leemputte (r) en chauffeur en waarnemend coördinator Leo de Jong (l) bij het ambulancegebouw in Dirksland. VOOR BEELD EN GELUID FOTD-WWO-SnNMO-RVOftTAOe-FOTOQRAnE Bffü Büffl BTHtÜ OUDOOIIP-WmtÊkwMM-T9hkK)nfiia7)eaiei2/FÊK983734^9mÊm£/_ i172-T*kH)on(0111)4«Z40O ^BfBTO^ Een goede en betrouwbare occasion vindt u op het drIve-in park van Cor Melissant. Diverse merken die door ons team weer in topconditie zijn gebraclit. Tevens officieel Mazda dealer. AUTOBEDRIJF

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1