EIUVriDEII-flIEmi/S Nationale Dierenshow '96 Raadsvergadering Goedereede korter dan kort Rode Kruis start nieuwe opleidingen Bosvolk in gemeenschapsbibliotheek Goede prestaties op recordwedstrijd Scliotejil Bijzondere bijstand thema voor koffie-ochtend Opening Centrum voor Pleegzoi^ Cursus woondecoraties/ poppen maken Concert West Brabants kamerorkest Klassikale lessen muziektheorie 2e Blad DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 No. 6538 Dé vergadering van de gemeenteraad van Goedereede afgelopen donderdag was waarschijnlijk de kortste aller tij den: men had ongeveer een kwartier nodig voor de bescheiden agenda. Geluidsoverlast De meeste woorden werden nog besteed aan een der ingekomen stukken, te weten een brief van de Stichting Bestrij ding Akoestische Milieuvervuiling. Deze brief had de SGP-fraktie bijzonder aangesproken en de fraktie vond de reak- tie van het College van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van de stichting wat te vrijblijvend. Het College van B en W stelde namelijk voor de stichting BAM te berichten dat de gemeente bij vergunningveriening op grond van de wettelijke regelingen zo veel mogelijk rekening houdt met ge- luidsaspekten. De heer Lokker zei namens de fraktie dat de SGP voorstander is van een dras tisch inperken van het toegestane volu me van onder andere geluidsinstallaties via een aangescherpt vergunningenbe leid. Burgemeester Sinke merkte op dat het College bij het voorstel is uitgegaan van objektieve gegevens van de milieudienst van het ISGO. Deze wettelijke voor schriften worden integraal in een ver gunning verwerkt, aldus de burgemees ter. „Daar is nimmer enige afbreuk aan gedaan". De heer Sinke zei dat de stich ting BAM verder gaat en in zijn alge meenheid waarschuwt tegen de geluids milieuvervuiling via radio's, terrassen enzovoort. Jlet is de bedoeling van het College daar te allen tijde iets tegen te doen daar waar het mogelijk isï Die mo gelijkheden zijn echter wel beperkt. Als men bijvoorbeeld het geluid van een vrachtwagen of een vliegtuig wil beper ken, dan zal dat toch via landelijke nor mering plaats moeten vinden". Restauratie kerkdak De gemeenteraad besloot zich garant te stellen voor een lening om de restauratie van het dak van de kerk van de Her vormde Gemeente in Goedereede te fi nancieren. Het gaat om een lening van totaal ƒ500.000,-. De heer Van Oosterom (CDA) merkte op dat de kerk de laatste maanden be hoorlijk lang onder zeil is geweest. Nu ziet men dat de zeilen aan het verdwij nen zijn en dat er een schitterend dak te voorschijn komt. „Voor de kerkelijke gemeente van Goedereede een bittere noodzaak en voor de burgerlijke ge meente van Goedereede in het kader van het beschermd stadsgezicht een goede zaak om op deze wijze in samenwerking tot de restauratie van het dak van de kerk te komen", was zijn mening over de ge meentelijke garantstelling. Aanbieding begroting 1997 De raadsleden kregen een pakket stuk ken aangeboden, houdende de begroting 1997. Volgens het College van B en W was die begroting allerwegen met span ning tegemoet gezien, omdat er mogelijk nogal wat pijnpunten aan zaten te ko men. Pijnpunten die vooral voortkomen uit externe ontwikkelingen, aldus het College. „Daarbij moet gedacht worden aan in voering van de Wet Onroerend Zaak Belasting, de nieuwe verdeling van het Gemeentefonds, de ontwikkelingen rond het Binnenhof e.d. Uitgangspunt voor ons college is geweest dat, wat er ook allemaal zou gebeuren, tot het uiterste getracht moet worden een lastenverho ging voor de burger te voorkomen. Uitgaande van de stand van zaken op dit moment is dat gelukt, met uitzondering van de reeds geplande rioleringsheffing met 75,- en voor wat betreft de toeris tenbelasting, de verhoging van de over nachtingsbijdrage met 0,10". Het is het College van Burgemeester en Wethouders gelukt een sluitende begro ting te maken, zij het met een bevriezing van de uitgaven voor de afdeling Ge meentewerken op het niveau van 1996. Op 24 oktober kan de gemeenteraad in de zogenaamde begrotingsvergadering zijn oordeel over de voorgestelde begro ting geven. P.V. De Trekvogels Uitslag van de wedvlucht vanuit Pe- ronne op 14 september 1996. Gelost om 10.45 uur. Wind: N.N.W. Deel name 309 duiven. De eerste duif arri veerde om 14.14.33 en maakte een snelheid van 1059.21 m.p.min. Comb. Pijl-Verhage 1, 2, 5, 11, 20, 24, 25, 62, 74; Comb. Grinwis 3, 9, 22, 23, 30, 32, 49, 51, 58, 70, 76; H. Grinwis 4, 10, 28, 29, 54, 55, 64, 66, 69, 71; Krij ger-Zonneveld 6, 31, 35, 43; A. Klijn 7, 12, 16, 17, 18, 19, 21, 26, 34, 38, 40, 45, 50, 65, 77; K. Breen 8, 41, 46, 56, 57, 60, 63; J. Bakelaar 13, 59, 67; A. Kievit 14, 27, 36, 39, 47, 48, 73, 75; J. Akers- hoek 15, 42, 44, 52, 53, 61, 68, 72; J. v.d. Berg33;H.Kleyn37. Uitslag van de wedvlucht vanuit Or leans op 21 september 1996. Gelost om 8.00 uur. Wind: Oost. Deelname 149 duiven. De eerste duif arriveerde om 16.18.30 uur en maakte een snelheid van 913 m.p.min. De afstand bedroeg 455 km. Dit is tevens weer de laatste uitslag van het vliegseizoen 1996. A. Klijn 1, 2, 7, 8,13, 14,15, 19, 27, 28, 31,35,36, 46, 50; L. Tanis 3, U, 12, 41, 43, 48; A. Kievit 4, 6, 10, 17, 24, 25, 30, 37, 38, 40, 42; Krijger-Zonneveld 5, 9, 26, 35, 44, 49; Comb. Kievit 16, 18, 21, 22, 33, 34, 45; Comb. Grinwis 20, 32, 47; J. Akershoek 23; K. Breen. Het Rode Kruis afdeling Ouddorp zoekt nieuwe vrijwilligers om ook voor de toe komst haar taken te kunnen blijven voortzetten. In september starten diverse opleidingen tot hulpverlener bij het Nederlandse Rode Kruis, waaraan geen kosten zijn verbonden. Afhankelijk van waar uw belangstelling naar uitgaat, kunt u zich opgeven voor de volgende opleidingen: - eenheidsdiplpma EHBO, inclusief de aantekening verbandleer, als basis voor eerste hulp bij sport, evenemen ten en voor hulp in en om het huis; - reanimatie, ongeacht of u actief bent in de hulpverlening; - verpleging en verzorging, voor assis tentie bij gehandicapten en de verzor ging van zieken; - opvang en verzorging, als men zich wil inzetten voor hulp aan niet-gewon- de slachtoffers na een calamiteit of bij zondere gebeurtenis. Bij voldoende belangstelling wordt eind september begonnen met de nieuwe opleidingen. Voor inlichtingen en/of aanmeldingen kunt u zich wenden tot familie A. Hoek, Bok weg 10 te Oud dorp, tel. 6781885. In het kader van de Kinderboekenweek exposeert Cora Moree met werkstukken van klei. Paddestoelen, muizen en andere bosbewoners vinden in de bibliotheek aan het Kerkepad in Middelhamis een tijdelijk onderkomen in de vitrine in de jeugdafdeling. Cora Moree, onderwijzeres op de open bare basisschool Roxenisse te Melissant, maakte aanvankelijk lesondersteunend materiaal. Toen eenmaal bleek dat ook volwassenen haar werk wisten te waar deren, trad ze er mee naar buiten. De afbeeldingen ademen een sprookjesachti ge sfeer uit en zijn het resultaat van jarenlang experimenteren met verschil lende soorten klei. Uiteindelijk viel de keuze op een zelfhardende kleisoort die goed hecht op natuurlijk materiaal. Een maal gedroogd, wordt de klei beschil derd met aquarelverf. De werkstukken zijn de gehele maand oktober te bekijken in de Gemeenschaps- bibliotheek aan het Kerkepad te Middelhamis. De openingstijden zijn: dinsdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur; woensdag en don derdag van 10.00 tot 17.00 uur; vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zaterdag 14 september werd door de 'Schotejil' de recordwedstrijd schoolslag gehouden in het recreatiecomplex de 'Staver'. De prestaties waren opnieuw uitstekend. Dit moge o.a. blijken uit het verbeteren van maar liefst 46 persoonlij ke records op wedstrijd-afstanden van 50 meter, 100 meter en 200 meter. De aller kleinsten zwommen 25 meters. Naast persoonlijke records werden ook weer een aantal clubrecords verbeterd. Bij de meisjes waren het de zusjes An- nemiek en Willemijn Veltman, die alle bei een 100 meter record scherper stel den. Annemiek Veltman in 1.51.3 bij de meisjes onder 10 jaar, en Willemijn Veltman bij de meisjes onder Iw jaar in een tijd van 1.33.6. Bij de jongens werden 4 clubrecords ver beterd. Willem Joppe verbeterde zowel het 50 meter als het 100 meter record bij de jongens onder 10 jaar, in resp. 0.46.2 en 1.41.7. Deze prestatie werd bij de jon gens onder 14 jaar ook door Michiel de Gelder geleverd. Hij zwom de 100 meter in 1.26.9 en de 200 meter in 3.11.6. De snelsten per leeftydscategorie waren: Mary-Beth van Zoest, 25 m meisjes onder 8 jr. 0.40.7; Dominique Jordaan, 25 m jongens onder 8 jr., 0.31.8; Anne miek Veltman 50 m meisjes onder 10 jr. 0.51.2 clubrecord; Annemiek Veltman 100 m meisjes onder 10 jr. 1.51.3; Wil lem Joppe 50 m jongens onder 10 jr. 0.46.2 clubrecord; Willem Joppe 100 m jongens onder 10 jr. 1.41.7 clubrecord; Willemijn Veltman 50 m meisjes onder 12 jr. 0.42.7 Willemijn Veltman 100 m meisjes onder 12 jr. 1.33.6 clubrecord; Mark Verwijs 50 m jongens onder 12 jr. 0.50.7; Mark Verwijs 100 m jongens onder 12 jr. 1.52.4; Marjet Goedhart, 100 m meisjes onder 14 jr. 1.36.4; Marjet Goedhart 200 m meisjes onder 14 jr. 3.36.7; Michiel de Gelder, 100 m jon gens onder 14 jr. 1.26.9 clubrecord; Mi chiel de Gelder 200 m jongens onder 14 jr., 3.11.6 clubrecord; Marjon van Kem pen 100 m meisjes onder 16 jr. 1.26.8; Jantine Slinger 200 m meisjes onder 16 jr. 3.22.3; Gerwin Grit 100 m jongens onder 16 jr., 1.28.5; Gerwin Grit 200 m jongens onder 16 jr., 3.15.9; Ellen Vroeg- indewei, 100 m dames 1.37.0; Ellen Vroegindewei 200 m dames 3.39.2; John Albrechts 100 m heren 1.22.5; Addie Vroegindeweij 200 m heren 3.04.8. DIRKSLAND Buurtvereniging 'West' Op 26 september zal in de Victoriahal te Dirksland een GELD BINGO worden georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 8 rondes en 1 Super- ronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging 'West' garant voor een klinkend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet... voor een van de vele klinkende prijzen. Graag tot ziens op donderdag 26 septem ber. Op donderdag 3 oktober a.s. organiseert de SWOO (Stichting Welzijnswerk voor Ouderen Oostflakkee) een koffie-och tend in het Infocentrum aan de Bern- hardstraat 27 te Oude Tonge. Het thema van deze ochtend is de bijzondere bij stand. Een medewerkster van de Sociale Dienst van de gemeente Oostflakkee is uitgenodigd en zij zal uitleg geven over de bijzondere bijstand, wat het precies inhoud en wie ervoor in aanmerking komen. Deze ochtend is bedoeld voor een ieder die belangstelling heeft voor het onder werp, ongeacht leeftijd. Aanvang 10.00 uur. De kosten zijn ƒ1,- inclusief koffie. Op woensdag 25 september a.s. wordt in Dordrecht het Centrum voor Pleegzorg Zuid-Holland-Zuid officieel geopend door de heer G. Brouwer, gedeputeerde Provinciale Staten Zuid-Holland. De ope ningshandeling, het ingebruikstellen van interactieve teletekstpagina's, vol infor matie over pleegzorg, zal worden ge volgd door een feestelijke viering van deze opening in middeleeuwse stijl voor pleegouders, (pleeg)kinderen en geno digden. De vestiging van een Centrum voor Pleegzorg voor Zuid-Holland-Zuid, ge subsidieerd door de provincie Zuid-Hol land is een gevolg van de Wet op de jeugd hulpverlening en de decentralisatie van taken van de rijksoveriieid naar de regio's. Het Centrum voor Pleegzorg voert alle taken uit op het gebied van pleegzorg: plaatsing van kinderen in pleeggezinnen, begeleiding van pleeggezin en werving en voorbereiding van nieuwe pleegou ders. DIRKSLAND - Clarine Bemelmans start binnenkort weer een nieuwe cursus. Naast de gebruikelijke maskers, poppen, spiegels en vazen, kunnen er nu ook ab stracte beeldjes gemaakt worden. Als materiaal wordt zelfhardende klei gebruikt. Alle cursussen zijn inclusief materiaal. Men hoeft niet creatief aange legd te zijn om een dergelijke cursus te volgen. Een cursus duurt 6 weken. De cursussen worden gegeven op maandag/ dinsdag/donderdagavond en op woens dagochtend. Ook zal er weer een kindercursus van start gaan op woensdagmiddag. De kin dercursus duurt 3 weken. Tijdens de creatiefbeurs in de Staver op 12 oktober a.s. zal Clarine 5 workshops leiden waar een aantal van haar cursisten laten zien wat er zoal gemaakt kan wor den tijdens een cursus. Voor vrijblijvende informatie kan men kontakt opnemen met Clarine Bemel mans, tel. (0187) 603445. Brabanthallen vol met duizend en één huis- en boerderijdieren op zaterdag 5 oktober, vlak na Werelddierendag, vindt in de Brabanthallen te 's- Hertogenbosch de 12e editie van de Nationale Dierenshow plaats. Duizenden bekende en bijzondere huis- en boerderijdieren laten zich bewonderen en aanraken. Van onschuldig konijn, pratende kaketoe, griezelige vogelspin tot eigenzinnige kat en kakelende kip. Dierminnend Nederland kan genieten van wervelende shows en prach tige presentaties. Daarnaast kan men de uitgebreide beurs bezoeken of actief deelne men aan tal van doe-aktiviteiten. De Nationale Dierenshow '96 is geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 13,50. Kinderen van 5 t/m 12 jaar 7,50. met een programma gewijd aan W. A. Mozart Op 20 september 1996 werd in de Doopsgezinde Kerk te Ouddorp een concert gegeven door het West Brabants kamerorkest, gespon sord door de Klepperstee en geor ganiseerd door Stichting De Welle. Mozart, die 240 jaar geleden werd ge boren en die 35 jaar later overleed, heeft een dermate grote hoeveelheid muziek nagelaten op praktisch elk terrein van de muziek, heeft een grote variatie in mu ziek geleverd, waarvan een gedeelte werd uitgevoerd op 20 september. Het Salzburger divertmento met 3 on derdelen: Allegro, presto en andante. Het concert voor viool en orkest nr. 4 KV. Symfonie in A. KV 186a/201. Dit concert door het Kamerorkest o.l.v. Alexandreu Lascae liet ons een deel meemaken van de virtuositeit van Mozart. De musici speelden met verve en duidelijk was de concentratie van ieder van hen om het maximum eruit te halen. Voor de pauze werd het viool concert gespeeld door Vesko Eschkenazy. Ook deze uitvoering was van dien aard dat de violist een grote applausregen over zich uitgegoten hoorde. Na de pauze die druk werd gebezigd om over het concert te praten onder het ge not van wat koffie, kwam de Symfonie in A. Na het einde hiervan kwam er bij het publiek geen einde aan een welver diend applaus en het ensemble vergastte ons nog op een leuk stuk van een Bel gisch componist waar motieven inzaten van Israël, Hongarije, Schotland enfin zeer veel leuke muziekjes. Toen wij naar huis reden, hebben wij ons verbaasd dat iemand die niet ouder werd dan 35 jaar zo'n uitgebreid mu- ziekpalet heeft kunnen maken ondanks al die grote reizen die hij ondertussen met zijn vader maakte tot in Holland toe. Voor iedereen die met muziek bezig is De Muziekschool Goeree-Overflakkee start weer met klassikale lessen in muziektheorie. Vooral voor actieve muziekbeoefenaars is muziektheorie onmisbaar als steun bij het spelen en/of zingen. Zonder kennis van maat, toonsoort enz. en zonder een goed ontwikkeld gehoor met betrekking tot bijvoorbeeld toonafstanden en akkoorden is het eigenlijk niet mogelijk om goed te musiceren. Daar het veelal zo is dat er in de reguliere instrumentale/ vocale lessen te weinig tijd beschikbaar is om uitgebreid op deze ondersteunende elementen in te gaan, wil de muziek school hierin op professionele wijze voorzien. Muziektheorie is een totaal begrip voor een heleboel vakken. Aan bod komen zaken als gehoortraining (solfège), alge mene muziekleer, harmonieleer, contra punt, analyse en muziekgeschiedenis. Wellicht klinkt het allemaal nogal moei lijk (contrapunt is bijvoorbeeld het leren begrijpen hoe muziek kan bestaan uit verschillende stemmen tegelijk), maar al deze facetten dragen bij aan een beter begrip van het fenomeen muziek. De doelgroep voor deze lessen (groeps grootte ongeveer 10 personen) is in ieder geval de leerlingen van de muziekschool, maar ook iedereen van buitenaf is harte lijk welkom. Docent is Paul Kieviet die onder andere het hoofdvak Theorie der Muziek studeerde aan het Rotterdams Conservatorium. De lessen worden gegeven op donder dagmiddag in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelhamis. Van 16.30 tot 17.00 uur worden de kinderen ver wacht, terwijl van 17.00 tot 17.30 uur de volwassenen aan de beurt zijn. De kosten bedragen voor het schooljaar 1996/1997 85,-. De eerste les is don derdag 3 oktober en u kunt zich aanmel den tot woensdag 25 september bij de administratie van de Muziekschool. U kunt ook bellen (liefst alleen 's mor gens): 482400. -69- „Daar valt niks an te veraanderen, men moet dat maar nemmen". Veur de dood moet de mens op zied. Daar kan men niks tegen doen, daar staat men machteloos tegenover. De dood is iets waar geen mens tegen vechten kan. Maar het leven, daar kan men hier en daar nog wel eens wat aan doen, neet veul natuurlijk, het leven heeft sien eigen gang, ten slotte gebeurt er zoveul op de wereld. Een enkele keer kan dan een mens zelf iets terecht brouwen. En dat hoopt het hele dorp in de kwestie met Gerrit Silvius en het tweede wicht van Hendrikus Kromnagel. Die twee bent gewoon veur mekaar bestemd. Nee, Hendrikus zou dat zelf wel willen regelen. Driek neemt afscheid en haast zich naar zijn café terug. Hendrikus sjokt verder met zijn prakkeza- ties. Het leek zo mooi vanmorgen en nou is de zon weer verduisterd achter de donkere wolken, die zich aan Hendrikus levenshemel vertonen. Het blijft niet lang stil in de donkere kamer van de molen als Hendrikus eenmaal weg is gegaan. Ger rit steunt het gezicht in zijn hand en kijkt de mole naar peinzend aan. „Stommeling, dat ie bent",-zegt Bertus heftig. „Ie laat de beste lopen". „De wil die beste neet, ik wil 'n aander". Bertus hoeft niet te vertellen dat de verblinde Ger rit zijn Treeske nooit krijgt, dat hebben ze hem al vaker verteld. Dat gelooft hij niet eens meer. „Wel, trouwt heur. Trouwt met Treeske en breng heur in oen kleine huussien. Zet heur in de kinde ren, laat haar hongerlieden in de winter, elk jaar een kleine. Dat is het leven wat jou te wachten staat hier in dit dorp, als ie de zin van het dorp niet doet". „De kan Treeske meenemen naar de stad". Bertus lacht hem uit. „O ja, dat kun ie. Ie kunt heur op een bovenhuus zetten met twee stinkende kleine kamers, met een wastobbe en een lucht, die er na een week nog hangt. Dat kun ie allemaal doen". Gerrit zwijgt. Bertus daagt hem uit. „Nou,dat is 'n aantrekkelijk beeld? Ie kunt ook die andere nemen en oen baan tje bie Heringa kriegt ie temg. Over een jaar zal niemand meer weten wat er tussen jullie is voorge- vaUen. Je olde aanzien krieg ie weer". Gerrit luistert wat verbeten naar die vreemde woorden. Half Hollands, half plat betuigen ze hoe verkeerd hij is. Maar dan hoort hij eindelijk de woorden die hij al lang, zo lang heeft willen horen. Bertus zet twee mokken koffie op tafel. Hij klemt de zijne tussen zijn grote knuisten en slurpt ervan. „Gerrit, jong, ieder mense heeft zien eigen gehei men bie zich. Geheimen, die hij an niemand ver telt. Gevulens, die hij diep in zich vortstopt. Waar hij in stille uurtjes van dreumen kan, um ze weer an te vergetten. ledere man en iedere vrouw heeft ze, een onbereikbare man of vrouw, die ze hoog hebt vereerd. Alleen een dwaas zal zeggen dat ie dat neet magt. Een mens kan niet leven bie brood alleen. Een mens moetwat te dreumen hebben. Hie moet zich in kunnen denken hoe het allemaal was geweest ast ans was gegaan. Waarum zol ie neet mogen bedenken hoe het zou wezen as ie met Treeske getrouwd waren.en dan kiek ie Annegien an en ie rilt, umdat ie zo blie bent dat ie Annegien hebt. Maar dreumt maar gerust. Het zal vanzelf wel weggaan". „Zou 't waar wezen?" vraagt Gerrit. „Reken maar, heur. Maar zet oen schouder onder het leven met Annegien. As ie heur kiest, moet ie ook zorgen veur heur geluk. As ie dat neet wilt, moet ie heur neet nemen". Het volk van het dorp ziet diezelfde middag Gerrit uit het dorp vertrekken. Ze zien hem in de kille zon over de Brink stappen. Hij slaat de weg in naar de stad. Driek tuurt over de gordijntjes en voelt even de schrik in zich opstijgen. Geet hie veurgoed? Freek de veldwachter staat bij zijn eeuwig mislukte roze- struiken en blikt de jongkerel na. Binnen een uur gonst het dorp van de gemchten. Vanmorgen heeft Hendrikus Kromnagel met hem gesproken op de molen, Hendrikus was stil, toen hij teragging naar huis. „Het geeft gien pas", zegt de driftige Frits van Kleinsmans, als hij terugkeert naar huis met Geert van Boksejan. ,3et is 'n schaande". Geert beaamt het van harte. „Ik had dat neet ver wacht van mien olde kameraad". ,JIet was altied 'n stille. En zegt men neet dat stil le waters diepe gronden hebt?" 's Avonds trekken ze naar het café. Voor het eerst sinds maanden ziet men nu de oude garde van vorig jaar weer. Frits is er. Geert Mulders, Klaas Kromnagel ook. Hendrik van Botterdiene mist men, die zit ergens in Holland, bij de haven. Men heeft eigenlijk verwacht dat Klaas ook weg gegaan zou zijn, maar die blijft maar plakken, steekt wat turf in het veen en klungent verder bij de deur rond. Hij schijnt eerst te willen weten hoe het afloopt met zijn zuster en zijn kameraad. Driek Munsters luistert naar de jongelui. Freek de veldwachter komt binnenstappen om een bortel. Hij krijgt er ook een en zit ijverig mee te redene ren. „Hie komt neet weer temg", zegt Geert woedend. „De begriepe neet hoe hie zo kan handelen. Het is toch glad verkeerd". Klaas drinkt zijn gals leeg en zegt: „Hie is een vrije mense. Hie kan gaan en staan waar hie wil". ,JIol ie toch stil, met oe is geen zinnig woord te praten", snauwt Frits. „De wete iets betters, wie gaan hem halen". „Ie bent gek", zegt Klaas. Maar de anderen zijn het met hem eens. De drank heeft hen al goed in de ban. Ze denken er niet aan dat men de vluchteling vermoedelijk niet te pak ken zal krijgen. Tenslotte is de stad wel iets groter dan Zandwierde. Maar men gaat op pad. De dagen lengen al, het is raim acht uur en het is nog niet donker. Ze lenen het ouwe paard van Mulders en een gammele kar en daarmee rijden ze naar de stad, zingend, schel dend op die Sillevius, die allene maar schaande over het durp brengt. Nog voor ze goed en wel de stad in zijn, worden ze al gearresteerd. Jansen en zijn helpers hebben het niet alleen voor het zeggen op hun bureau, maar ook in de straten en als ze net bij een café zijn aangeland, waar ze nog even een borrel willen inslaan om beter hun plicht te kunnen doen, leggen zich een paar handen zo hard als ijzer op hun ste vige schouders. De rijksen. Ze worden opgebracht nadat ze zich hevig vloe kend en scheldend verzetten, het stadse volk, nie mand snapt waar het zo snel vandaan komt, hoont en lacht de pummels uit. „Sluit ze maar op, brigadier", zeggen stemmen. Razend van woede gaan de drie opstandige zeden- beschermers mee. De nacht zullen ze moeten door brengen in de cel van het politiebureau. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3