75 jaar christelijk onderwys Henk G. van Putten geeft orgelconcert Nationale Speculaasjesweek Help het Rode Kruis op Goeree-Overflakkee in Ned. Herv. Dorpskerk van Oud- Beijerland Alzheimer Vereniging Zuid-Hollandse eilanden opgericht Grote koor- en samenzangavond Unieke ontwerpwedstrijd van Davitamon Total Junior en drogisterij Van Loon Duikongeval met dodelijke afloop te Scharendijke Kerkdiensten Ger. Gemeenten Commissie Westerschelde ingesteld Ophalen oud papier voor de zending Ontmoetingsdag jonge' weduwen en weduwnaren Zang- en informatie avond NBG Ouderen- en alleenstaandenmiddag in de Herv, Kerk te Oude Tonge Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Midden-Flakkee 69e Jaargang DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 No. 6538 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteun A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. F.VX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0/JAARABONNEMENT ƒ56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Steeds meer mensen in onze samenle ving hebben op de een of andere manier hulp nodig. Deze hulp kan echter niet altijd door de daarvoor aanwezige instan ties worden geboden. Op die momenten komt het Rode Kruis in actie. Waarschijnlijk kent u het Rode Kruis vooral van de internationale hulpacties die regelmatig de pers halen. Maar het Rode Kruis doet meer, ook op Goeree- Overflakkee. Wat dacht u bijvoorbeeld van Eerste Hulpverlening bij manifesta ties en evenementen, inzet bij rampen, huisbezoek bij minder validen, rolstoel vervoer, begeleiding en verzorging van zieken en gehandicapten, opvang van vluchtelingen en assistentie bij bloedaf- names? De Rode Kruis afdelingen op Goeree- Overflakkee bestaan uit een enthousiaste groep vrijwilligers die gezamenlijk hulp verlenen. Geen gemakkelijke taak, maar vrijwilligers worden goed op hun taak voorbereid. Zij krijgen een interne oplei ding en worden regelmatig bijgeschoold. Omdat de hulpvraag, ook op Goeree- Overflakkee, nog steeds toeneemt, heb ben wij steeds nieuwe vrijwilligers nodig. Enthousiaste mensen, die tijd en energie over hebben en deel vjfillen uit maken van een veelzijdige organisatie. Binnenkort starten er weer nieuwe cur sussen op Goeree-Overflakkee, dus meldt u snel aan! Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de plaatselijke Rode Kruis-afdeling of met de heer Hoek van het Rode Kruis district Goeree-Overflak kee, tel. 681885. Uw reactie graag voor zaterdag 5 oktober 1996. Wie kunnen er meedoen? De wedstrijd is bedoeld voor kinderen van 5 tot 10 jaar. Wat moetje doen? Een nieuwe verpakking van Davitamon Total Junior ontwerpen. Voor het maken van het ontwerp is alles toegestaan: plak ken, knippen, tekenen, kleuren enz. Alle inzendingen moeten vóór 14 okto ber ingeleverd zijn bij drogisterij Van Loon. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Wat kun je winnen? De drie mooiste inzendingen worden be loond met fantastische muziekprijzen van Akai. Als hoofdprijs is er een porta ble radio/cassette recorder te winnen, als tweede prijs een portable cassettespeler en als derde prijs een pak met vijf audio- casettes. Voor nadere informatie: Fa. M. van Loon, Kerkring 62, 3255 AH Oude Tonge, tel. (0187) 641252. Op zaterdag 21 september 1996 om streeks 13.00 uur heeft in het Grevelin- genmeer t.h.v. de Inlaag te Scharendijke een duikongeval plaatsgevonden waarbij een 42-jarige inwoonster uit Utrecht om het leven is gekomen. Het slachtoffer was met nog een aantal andere duikers bezig, onder toezicht van enkele instructeurs, een aantal duikoefe- ningen te doen voor een vervolgbrevet. Tijdens deze oefeningen is het slacht offer vermoedelijk onwel geworden en op een diepte van plm. 7 mtr. in bewus teloze toestand aangetroffen door een van de instructeurs. Nadat zij boven water was gebracht is men onmiddellijk begonnen het slacht offer te reanimeren. Dit is later overge nomen door het ambulancepersoneel die haar met spoed overbrachten naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Daar is geconstateerd dat zij inmiddels was overleden. Volgens een politie-arts is zij vermoede lijk door verdrinking om het leven geko men. In opdracht van de officier van justitie te Middelburg wordt door de technische recherche en de KLPD een onderzoek in gesteld naar de juiste toedracht van het ongeval. Uit het onderzoek is al wel gebleken dat de apparatuur van het slachtoffer geen gebreken vertoonde. HERKINGEN - donderdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder van Ridder kerk/ Slikkerveer. OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 7.30 uur ds. A. Bac van Bode graven. Minister A. Jorritsma-Lebbink van Ver keer en Waterstaat heeft officieel de Commissie Westerschelde ingesteld. Deze Commissie moet binnen één jaar advies uitbrengen over de compensatie maatregelen die nodig zijn in verband met het verlies aan natuurwaarden in de Westerschelde. Dit verlies treedt op als gevolg van de nog uit te voeren verrui- mingswerken in de vaargeul. Voor deze verruiming is op 17 januari 1995 een verdrag met Vlaanderen geslo ten, dat op 1 juli 1996 van kracht is ge worden. Leden van de Commissie zijn: de heer mr. J. A. M. Hendrikx (Commissaris van de Koningin in Overijssel), de heer drs. J. H. M. Kienhuis (voorzitter van de Pro- duktschappen voor Akkerbouwproduk- ten) en mevrouw ir. J. M. Leemhuis- Stout (Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland). De regering zal zo spoedig mogelijk na ontvangst van het advies een besluit ne men over de compensatiemaatregelen. OOLTGENSPLAAT Volgens plan zal D.V. woensdag 25 sep tember a.s. weer oud papier worden op gehaald, waarvan de opbrengst ten goede Vomt v3n de ^''"ding van de Geref. Ge meente. Met dank voor de medewerking wordt u tevens verzocht alles (liefst ge bundeld of in dozen) vroegtijdig gereed te zetten. De ploeg start om 5.30 uur nam. Als klein ventje speelde Henk G. van Putten (geb.g 1946) uit Nieuw- Beijerland al op het uit 1827 date rende Van Oecke- len-orgel in de Dcxpskeik van Oud- Beijerland. Vele jaren later was hij als adviseur in 1986 nauw betrokken bij de uitgebreide intonatiewerkzaamheden aan hetzelfde orgel. Hij kent het orgel dus op z'n duimpje en hoopt op zaterdag 28 september a.s. een orgelconcert te ver zorgen. Het betreft hier wederom een concert uit de serie 'Concertklanken uit de Dorpskerk van Oud-Beijerland'. Henk G. van Putten studeerde aan het Rotterdams Conservatorium o.a. bij Arie J. Keijzer. Hij slaagde met een speciale aantekening wegens bijzondere verdien sten op improvisatiegebied. Thans is hij als organist verbonden aan de Herv. ge meente te Kapelle (Zeeland). Jaarlijks geeft hij vele orgel- en beiaardconcerten. Het programma vertoont werken van de franse componist Alexandre Guilmant zoals Verset, Marche, Allegretto, Scher zo Symphonique en het fraaie koraal Was Gott thut. Binnenkort zal Henk G. van Putten orgelwerken van deze be roemde componist op CD vatleggen. Van Joh. Seb. Bach speelt hij de beroem de Passacaglia in c-moll. Van de blinde franse coponist Louis Vieme zal het An dantino vertolkt worden. Al even frans zijn de Litanies van Jehan Alain, een bruisend stuk wat in één vaart gespeeld wordt. Traditioneel vormen improvisatie en sa menzang begin en slot van het concert. De aanvang is 20.00 uur, de deuren zijn vanaf 19.30 uur open. De toegang voor dit concert bedraagt 6,50 voor volwas senen, jeugd t/m 12 jaar, CJP en Pas65 betalen 5,-. i: Zaterdag 12 oktober 1996 wordt in de Chr. Ger. Kerk 'De Fontein', Bikkers weg 7 te Bunschoten, een ontmoetings dag gehouden voor weduwen en weduw naren. We denken met name aan hen die (jonge) kinderen hebben of zij die op jonge leeftijd alleen zijn komen te staan. De dag zal worden geleid door drs. I. A. Kole. 's Morgens zijn er inleidingen door ds. J. Westerink (Chr. Ger. predi kant te Bunschoten) en mw. J. E. Schouwstra (lid van de werkgroep); 's middags zal worden nagedacht in works hops over de problemen waarmee iemand als 'jonge' weduwe/weduwnaar in het dagelijks leven wordt geconfron teerd. De dag begint om 10.30 uur. Rond 16.00 uur wordt de dag gesloten. Er is kinderopvang aanwezig. Voor informatie of opgave kunt u zich wenden tot: de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV), tel. (0318) 547888. De afdeling Middelhamis-Sommelsdijk van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) houdt D.V. op woensdag 2 okto ber a.s. een afwisselende zang- en infor matieavond in gebouw 'De Hoeksteen' in Middelhamis. Sprekers op deze avond zijn ds. M. J. Paul en ds. L. Wüllschleger. Zij gaan in op het thema 'De Bijbel open voor ieder een'. Ds. J. Willemsen, rayonvoorzitter van het NBG voor Goeree-Overflakkee en de heer J. van Eek, voorzitter van de afdeling Middelharnis-Sommelsdijk, verzorgen de opening resp. afsluiting van het programma. Muzikale medewerking wordt verleend door leerlingen van de chr. scholenge meenschap 'Prins Maurits' en door de organist, de heer L. Barendrecht. Natuur lijk ontbreekt ook de samenzang niet. De toegang is gratis. Wel wordt er gecol lecteerd voor een project van het Nederlands Bijbelgenootschap waarmee bijbelboekjes worden bekostigd voor schoolkinderen in Madagaskar. Het Nederlands Bijbelgenootschap is opgericht in 1814. Het is een vereniging zonder winstoogmerk die zich ten doel stelt de Bijbel te verspreiden en door te geven in Nederland en wereldwijd. Gebouw 'De Hoeksteen' is gevestigd aan Ring 5 te Middelhamis. De zang- en informatieavond begint om 19.,45 uur en duurt tot circa 21.30 uur. Iedereen is van harte welkom. Banketbakkers in heel het land vieren van 21 tot en met 28 september Nationale Speculaasjesweek. Aan het einde van de zomer komt de nieuwe oogst amandelen in ons land en dat zijn natuurlijk de lekkerste. Daarom hebben de banketbakkkers, verenigd in de Nederlandse Banketbakkers Onderne mers Vereniging (NBOV), de komst van de verse amandelen aangegrepen om elk jaar een 'Nationale Speculaasjesweek' te organiseren. De speculaastraditie stamt uit de zeven tiende eeuw toen de Verenigde Oost- Indische Compagnie specerijen aanvoer de naar de Amsterdamse stapelmarkt. Door de aanzienlijke omvang van deze scheepsladingen daalde de prijzen en kon speculaas aan zijn opmars beginnen onder brede lagen van de bevolking. Als uiting van echte volkskunst werden spe- culaasvormen eeuwenlang vervaardigd met behulp van koekplanken. Rond 1900 werden speculaasvormen vervangen door de eerste speculaasmachines. Handmati ge handelingen werden gebundeld door metalen en kunststof walsjes. De recep tuur moest iets worden aangepast, maar de kruidenmelanges van speculaas ble ven gehandhaafd. In de juiste verhouding zitten daar maar liefst vijf specerijen in: coriander, kaneel, kruidnagel, nootmus kaat en kardamon. Nationale Speculaasjesweek wordt een feestweek, waarop heel banketbakkend Nederland met vakmanschap de echte, de heerlijke speculaas zal bereiden. Tijdens de Nationale Speculaasjesweek zullen verschillende van deze speculaas- producten te proeven zijn bij Banketbak kerij Van Helden te Middelhamis en daar zal ook het maken van speculaasjes worden gedemonstreerd. Deze demon stratie zal plaats vinden op woensdag middag 25 september tussen 13.00 en 16.00 uur. HERKINGEN - "Wanneer we stilstaan bij het jubileum van onze school, moeten we in de eerste plaats de weldadig- heden des Heeren gedenken. Het is Zijn trouw dat we dit mee mogen maken." Dit zei ds. A. M. den Boer zaterdag tijdens de jubileumbijeenkomst van de Prins Johan Frisoschool in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. Het was op 1 september precies vijfenzeventig jaar geleden, dat de christelijke school in Herkingen werd opgericht. "Het was de vaste overtuiging van onze vaderen dat er eenheid moest zijn tussen kerk, school en gezin. Gedachtig aan de belofte bij de doop, hun kinderen op te voeden naar de voor- zeide leer, konden zij niet tevreden zijn met het onchristelijke onderwijs. Daarom bonden ze de strijd aan, die met Gods hulp geresulteerd heeft in een eigen school", aldus ds. Den Boer. Toekomst De Dirkslandse predikant sprak vervolgens over Hebreen 13:8: "Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwig heid." "Tegenover alle veranderingen in de wereld staat de onveranderlijkheid van God. Jezus Christus kan niet gemoder niseerd worden", zo zei hij. "Ik heb geen grote verwachtingen van de toekomst. In onze dagen worden de eerste symptomen van de grote verdrukkingen uit Openbaring zichtbaar. Het is een voorbode van de Antichrist, die ook de scholen niet onge moeid zal laten. Daarom worden we opgeroepen het pand van christelijk onderwijs, het pand van reformatorische scholen te bewaren." Geen thee J. Kardux, oud-voorzitter van het schoolbestuur, diepte enkele herinneringen aan zijn lagere-schoolperiode op. Er waren toen nog maar twee leerkrachten, meester Neels en meester De Jcng. "Het voordeel van de combinatieklassen was dat wij als eersteklassertjes de meester tijdens de taalles steeds al hoorden zeggen: 'Ik lust geen thee.' Toen we later in de vierde klas kwamen, wist iedereen dus al dat een persoonsvorm bij de eer ste persoon enkelvoud nooit op een t eindigt", aldus de heer Kardux. Ook ds. P. Blok memoreerde enkele episoden uit de geschie denis van de school. Hij verving hierbij oud-directeur N.D. Human, die wegens familieomstandigheden verstek moest laten gaan. Ds. Blok was nauw betrokken bij de totstandkoming van de huidige schoolstructuur, na invoering van ondere andere de Mammoetwet. Hij pleitte ook zaterdag voor eenheid: "Scheu ring en verdeeldheid is niet van God." De huidige schooldirecteur, J. Maliepaard, sloot hierbij aan. "Wij pretenteren christelijk onderwijs te geven 'op gerefor meerde grondslag'. Eigenlijk is dit niet juist, want hoe kan het dat er zo gevarieerd christelijk onderwijs is, terwijl er maar één Naam echt genoemd wordt?", zo vroeg hij zich af. Gedenken Ds. A. Schaap wees ten slotte op de woorden van Genesis 28:18, waarin we lezen hoe Jakob bij Beth-El een gedenkte ken oprichtte. "Dit was niet alleen ter herinnering, maar vooral een teken van dankbaarheid. Straks gaan ook wij weer onze gewone gang, maar doen we God dan niet tekort? Laat ons samenzijn dan een teken zijn tot eer van God", aldus de predi kant. "Het onderwijs is altijd gebrekkig en onvolkomen, ook wanneer het gaat om de grondslag, om het Woord en de belij denis. Maar toch mag het Woord gezaaid worden. U heeft als onderwijskrachten een geweldige opdracht!" OOLTGENSPLAAT De eerste ouderen- en alleenstaanden- middag na de vakantie zal D.V. gehou den worden donderdag 26 september a.s. om 2.30 uur. Allen zijn weer hartelijk welkom. Voor vervoer naar en van 'El- thato' kan men zich opgeven bij P. Mans, tel. 631336. Vrijdag 20 september j.l. is in het Diek- huus te Middelhamis de oprichtingsakte gepasseerd van de Alzheimer Vereniging Zuid-Hollandse eilanden. De doelstelling van deze nieuwe vereni ging is: - belangenbehartiging van familieleden van dementiepatiënten; - het organiseren van bezoek- en oppas diensten; - het houden van thema-bijeenkomsten; - het geven van voorlichting (ook via info-telefoon); - het organiseren en leiden van gespreksgroepen. Voor meer informatie: secretariaat C. Besuyen, Halsjuk 69, 3245 DA Som melsdijk, tel. (0187) 484660 of 485344. Zingen voor Israël De Stichting Christenen voor Is raël organiseert'op D.V. zaterdag 28 september 1996 in Oude Tonge een koor- en samenzangavond. Aanvang 19.30 uur (vanaf 19.15 uur samenzang). Toegang gratis. Medewerking wordt verleend door Herv. Kerkkoor Rijssen en Herv. Mannenkoor Rijssen o.l.v. Koos Riemens; begelei ding Henk Dasselaar en het Jongeren koor 'Con Amore' uit Dirksland o.l.v. Willem Arie den Hertog; begeleiding Ron van Ommen. Jacques van Broekho ven, trompet. Ron van Ommen, orgel. Opening door ds. A. Belder, predikant te Nieuwe Tonge. Spreker is ds. W. J. J. Glashouwer, voorz. Christenen voor Is raël. Thema: Volgend jaar in Jeruzalem! Verkoop produkten uit Israël. Voor meer informatie: Stichting Christenen voor Israël, Patroon- straat 1, 3861 RNNijkerk. Tel. (033) 2458824. fm Na onze zomerstop willen wij u hierbij weer uitnodigen voor onze eerste afde lingsavond van het nieuwe seizoen. Zoals u weet staat de maand oktober bekend als de wijnmaand. Om u alvast in de stemming te brengen hebben wij voor donderdag 26 september 1996 mevrouw Lelyveld uitgenodigd om ons het één en ander te komen vertellen over WUN. Het zal echter niet alleen luisteren zijn. Wij worden in de gelegenheid gesteld om te proeven. Er is ook een kwis aan verbon den. De avond is in het 'Diekhuus', Beneden Zandpad te Middelhamis en begint om 19.45 uur. We willen u vragen een pen en een waterglas mee te brengen. Introducees zijn van harte welkom, alleen zal van hen een bijdrage gevraagd worden van 5,-, gezien de invulling van de avond. Aan de Delta VOOR BEELD EN GELUID Kno-vntO'Wïïuoio-rKPtmTAaÊ-panmvjfm en g CU g g g c=3i Htatt*Mt- TaMbon (DTiq M»T2 Ak «UTM 172-Twlthon ^111) 40400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1