EIÜVt1DEt1-t1IEUW5 Augustus was warm en nat Oktober? Tuinideeën: een nieuw terras Thuis in uw tuin Als de R in de maand is QQ Strofiguren in het Streekmuseum Grote koor- en samenzangavond Meere Handel Coniferen (ver)planten Vijver schoonmaken en voorbereiden op de winter Besplanten Handige tuinhulpen Uitslagen damvereniging 'Denk en Zef PRIVACY IN DE TUIN Tuinmaand! L^te bloeiers, warme kleuren Wuivende siergrassen in de Herv. Kerk te Oude Tonge Winterbescherming 4e Blad VRUDAG 20 SEPTEMBER 19% No. 6537 Weerpraatje door Jan Versteegt De laatste zomermaand van dit jaar was warm. De gemiddelde etmaaltempera- tuur bedroeg in De Bilt 17.3 graden, ter wijl volgens het langjarig gemiddelde een score van 16.7 normaal zou zijn ge weest. Daarmee was de oogstmaand de beste van de drie zomermaanden. Er werden op ons landelijk instituut zes zo merse dagen in de wacht gesleept; dat is precies volgens het boekje. Wat betreft het aantal tropische dagen liepen we een achterstand op, want op geen enkele dag wist het kwik in De Bilt de 30 graden te halen of te overschrijden. Dat was wel het geval in Eelde, want daar werd op 20 augustus de hoogste landelijke waarde van de maand genoteerd, het Werd er 31.7 graden. Op meer plaatsen overigens werd op 19 en 20 augustus de tropische grens bereikt of overschreden. Heel lang was augustus aan de droge kant, net als de voorgaande maanden. In de laatste dagen bracht de depressie 'Wiimie* erg veel neerslag, vooral in het midden en zuiden van het land. Van 28 op 29 augustus werd in Stramproy, gele gen in zuidelijk Limburg, in 24 uur tijd 87 mm in de boeken weggeschreven. In twee etmalen werd in het zuiden van het land lokaal meer dan 100 mm afgetapt. Daarmee kwam echter het record van augustus zeker niet in gevaar. Op 3 augustus 1948 werd in Voorthuizen na melijk 208 mm binnen het etmaal in de regenmeter aangetroffen. Dat staat nog altijd te boek als het officiële neerslagre- cord in deze eeuw. Niet overal was de neerslag in de laatste dagen van de maand moessonachtig. In Ruinerwold bijvoorbeeld werd in twee etmalen 'slechts' 26 mm geregistreerd. Door het waterballet werd de maand op de valreep erg nat, zo bedroeg het lande lijk gemiddelde maar liefst 103 mm, te gen 69 normaal. De maandsommen lie pen overigens uiteen van 63 mm in De Voor wie met Open Monumentendag niet in het Streekmuseum Goeree-Over- flakkee is geweest, bestaat nog de kans om tot half oktober een collectie strofi guren te bewonderen, die zijn gemaakt door Lia Roodzant uit Dirksland. Het zijn stuk voor stuk ware kunstwerk jes van stro. Het vlechten van dergelijke oogstsymbolen is een volkskunst met eeuwenoude oorsprong. Men wilde zo uiting geven aan hun geloof in de oogst- godin. Toentertijd geloofde men, dat de geest van het graan of de graangodin, die ge durende de zomer in het korenveld leef de, zich bij de oogst steeds verder terug trok in dat gedeelte van het veld wat nog niet gemaaid was. Van dit laatste graan werden poppen en andere symbolen ver vaardigd. Uit veel landen zijn nog tradi tionele figuren bewaard gebleven, die nu gemaakt worden om onze huizen te ver sieren. In ons land is niet veel van de strotraditie bewaard. Het maken van strofiguren is in de jaren zeventig weer nieuw leven in geblazen. Tegenwoordig geeft men overal in den lande weer stro- vlecht-cursussen om deze techniek niet verloren te laten gaan. Veel gebruikte figuren en symbolen zijn de haan. Meiboom, Levensboom en de Hoorn des Overvloeds. In het museum hangen stro-objecten uit verschillende werelddelen met vaak een bijzondere ge schiedenis, zoals de 'Mare' of 'Cripple Goat' en de 'Staffordshire Knot'. Naast de prachtige strofiguren, die u zeker gezien moet hebben, is er ook nog ouderwets snoepgoed te koop. Brengt u zeker binnenkort nog eens een bezoekje aan het Streekmuseum in het Kerk- straatje tè Sommelsdijk. 1 Bilt tot 187 in Maastricht en 205 in Hoensbroek. Gemiddeld over het land scheen de zon gedurende 190 uren, tegen 187 normaal. Terschelling was het zonnigste plekje, daar was de warmtebron 223 uur aktief. Volkel kwam echter niet verder dan 162 uur. De depressie 'Winnie' lag op 28 augus tus nagenoeg boven ons land en zorgde vooral in het zuidwestelijk kustgebied voor erg veel wind. Het station Vlissin- gen noteerde bijna een zware storm, windkracht 9 a 10. Die waarde op de schaal van Beaufort komt in de zomer heel zelden voor. Ook in de top-zomer van 1947 leverde de augustusmaand een storm op, dat was in de eerste week. Daarna herstelde de zomer zich echter snel. De laagste temperatuur van de afgelopen maand werd gemeten op het vliegveld Twente, daar daalde het kwik op 3 augustus tot 4.5 graden. Trouwens niet alleen augustus, maar ook de voorgaan de zomermaanden werden gekenmerkt door vrij veel koude nachten. Juli was hofleverancier van kille zomernachten. Met het einde van augustus is er ook een streep gezet onder de meteorologische zomer van 1996. Het afgelopen seizoen verliep thermisch gezien vrij normaal. Natuurlijk is er geen enkel vergelijk te trekken met de seizoenen van 1994 en 1995. Dat waren top-zomers, die een plaats veroverden in het klassement van warmste zomers in deze eeuw. Eigenlijk zou je kunnen zeggen dat de zomer van 1996 voor veel mensen vrij gunstig is ver lopen. Juist toen de vakanties begonnen werd het vriendelijk weer met overdag vaak temperaturen boven de 20 graden. Alleen de strandliefhebbers kwamen duidelijk minder aan hun trekken. Hoewel augustus nat verliep, was de zomer in het algemeen vrij droog op de meeste plaatsen. Zingen voor Israël De Stichting Christenen voor Is raël organiseert op D.V. zaterdag 28 september 1996 in Oude Tonge een koor- en samenzangavond. Aanvang 19.30 uur (vanaf 19.15 uur samenzang). Toegang gratis. Medewerking wordt verleend door Herv. Kerkkoor Rijssen en Herv. Mannenkoor Rijssen o.l.v. Koos Riemens; begelei ding Henk Dasselaar en het Jongeren koor 'Con Amore' uit Dirksland o.l.v. Willem Arie den Hertog; begeleiding Ron van Ommen. Jacques van Broekho ven, trompet. Ron van Ommen, orgel. Opening door ds. A. Belder, predikant te Nieuwe Tonge. Spreker is ds. W. J. J. Glashouwer, voorz. Christenen voor Is raël. Thema: Volgend jaar in Jeruzalem! Verkoop produkten uit Israël. Voor meer informatie: Stichting Christenen voor Israël, Patroon straat 1, 3861 RNNijkerk. Tel. (033) 2458824. Toen Abraham Meere senior in 1821 zijn pas gebouwde orgel in de Hervormde kerk te fommelsdijk plaatste, was Georg Friedrich Handel (1685-1759) een begrip uit het verleden. Nü was het de tijd van Mozart en Beethoven. Onlangs ontdekte organist Paul Kieviet hoe perfect de klankwereld van Meere en die van Handel op elkaar aansluiten, nl. in Sommelsdijk. Aanstaande zaterdagavond, 21 septem ber (20.00 uur) kunt ook er getuige van zijn, hoe Handels 'koekoek en nachte gaal' kwinkeleren op allerlei fraaie roco- co-fluitstemmen! Belangstelling? Vorige week vrijdag in formeerden we er u uitvoeriger over in het 'Eilanden-Nieuws'. Welkom. Uitslagen 16 september 1996 Afdeling 1: H. Verolme - H. KoeseO - 3 J. A. Dekker-1. Mackloet3 - O I. Koese - C. PolderO - 3 C. Spee-A. Verolme1 -1 Afdeling 2: A. van der Veer - J. Lodder3 - O A. Knape - R. Jacobs1 -1 M. Klink-P. van Brussel1 -1 A. Krijgsman - F. Noordijk1 -1 Afdeling 3: J. van der Kooij - G. M. Koese1 -1 H. Schellevis - H. Noordijk1 -1 J. Nipius - J. Verbiest1 -1 J. Groenendijk- T. Staal1 -1 Zonnen, eten, luieren en praten met vrienden wil iedereen graag onbespied doen. Dus de meeste mensen kiezen voor een besloten tuin. Er zijn tal van moge lijkheden. -Allereerst is er de haag. Wordt het een haag van beuk (met bruin blad irkde winter) of van haagbeuk? Of toch maar liever groenblijvende coniferen zoals Taxus of de bekende Cupresso- cyparis leylandii. De laatste groeit snel en verdraagt zeewind. Een andere mogelijkheid is een schut ting, variërend van vlechtwerk ('tuun') en groen gaas tot houten schuttingde len. Tegenwoordig zijn er vele decora tieve modellen te koop. Trellis (van hout of gaas) neemt weinig plaats in, doet luchtig aan en biedt in combinatie met wintergroene klimplanten zoals Hedera (klimop) een goede afscherming. Een leuke optie voor kleinere tuinen. Een andere mogelijkheid is de houten schut tingdelen combineren met stenen pilaar- tjes. Met de juiste hulpmiddelen gaat het plaatsen van elke schutting snel en vakkundig. Vraag advies aan de hove nier. Om het plezier van het tuinieren in de herfst te onderstrepen is Oktober uitgeroepen tot Tuinmaand. Tal van tuincentra, winkeliers en hoveniers maken het tuinieren in oktober met speciale aanbiedingen extra aantrekke lijk. Vraag er naar! In september sluiten coniferen hun groei af. Vanaf dat moment kun nen we (ver)planten, totdat de vorst invalt. Vriezend weer is ongeschikt voor planten en ver- planten. In de warme grond worden snel nieu we wortels gemaakt. Geef de planten extra water in het plantgat en tij dens warm weer is het beslist nodig om dagelijks te gieten. Herfst Tuin De nazotner heeft heel wat te bieden. De lage zonnestand, in combinatie met avond- of ochtendnevel, geeft de tuin die heel speciale geheimzinnige sfeer die bij de herfst hoort. Het is dan heerlijk toeven op het terras of op een verscholen zitplekje elders in de tuin. Zo ontspannen genietend, is de kans groot dat de tuinkriebels toeslaan en dat u zaken wilt aanpakken. Als u het terras wilt veranderen zijn de volgende vragen van belang: Op welke plaats wilt u het terras? Welke soort bestrating heeft uw voor keur; baksteen, betonnen stenen of natuursteen? Bovendien zijn ver schillende legpatronen mogelijk. Een hovenier kan u hierover adviseren; hij zal ook altijd trachten het bestaand materiaal te combineren met nieuw mate riaal. Ook de tuintneubels zijn belangrijk bij de keuze van de grootte, de vorm en de stenen van het terras. Wanneer u het terras toch verandert. kunt u meteen verlichting aan laten leggen. In de herfst en winter kunt u dan vanuit uw huiskamer van de tuin genie ten. Het terras krijgt met wintermooie planten in vorstbe stendige, decoratieve potten een groen aanzien. Struikklimop, Skitntnia's, bamboes en kerstroos staan vorstelijk op het ter ras. Voor de kale plekken in de borders zijn er winterbloeiers zoals de Viburnum tinus. Viburnum bodnantense 'Dawn' alsmede winterjasmijn(leistruik). De toverhazelaar en Prunus subhirtella 'Autumnalis Rosea' zijn eveneens winterbloeiers die de tuin in de winter een vrolijk aanzien geven. Overigens kunnen al deze planten al in de herfst de tuin in! Met planten geeft u kleur aan de herfst en de winter. Reiwviitii' van de verlmniing, cii de nanle^ viiii veiikhtinx kunnen liet beste gelijktijdi^i worden cuui^^epnkt, zodat de grondkcibel vuoi electriciteit naait of onder de verharding kan worden ingegraven. Het vak von hovenier is enorm veelzijdig. Hij heelt lien- nis van de grond en van de planten die daarbij passen, bestrating, vijvers en het plaatsen van schuttingen en andere afscheidingen. De hovenier vertoolt uw ideeën naar uitvoering. Hfi moet daarom ook creatief lijn om steeds weer in te spelen op de vele vragen die opdrachtgevers en de tuin zelf stellen. De omstondighe- den zijn altijd weer anders. Een tuin is een gebruiksruimte. De invulling hangt of Stamrozen en vorstgevoelige planten zoals Gunnera zijn bij vriezend weer gebaat bij bescherming. Plastic folie is echter niet geschikt, dat geeft broei en schimmelvor ming. Gebruik liever bosjes stro (slamroos) of blad in een gaaskoker (vaste planten): licht en luchtig! van de eisen die aon dot gebruik gesteld worden. De meeste mensen hebben de neiging om veel te veel in hun meestal vrij kleine tuin te willen samenbrengen. Naar welk tuintype uw voorkeur ook uitgoot, in gesprek met de hovenier zult u merken dot deze steeds tot de elemen taire zaken wil terugkeren, wil vereenvoudigen en vor men zal vinden om de verschillende eisen die u heeft in één sfeer en tot één tuinelement samen te voegen. Als u met hem of haar goot praten, dan merkt u vanzelf wat we bedoelen. Het maken von een tuin is echt meer dan het samenbrengen van planten, stenen enz. U speelt er zelf de grootste rol in en dot onbenoemde ele ment dat u zelf bent, zal de hovenier erin vertalen, zodat u, als het klaar is, kunt zeggen: "Inderdaad, dit is het helemaol." Don voelt u zich er geborgen, vrij en helemaal op uw gemak. Dan is het üw tuin. Ook de tuin heeft 'vitamines' nodig als de R in de maand is. Gazon en borders moeten aansterken om de winter door te komen. De hoofdelementen in een tuin zijn kali, fosfor en stikstof. In de herfst heeft de tuin kali en fosfor nodig. SHkstof stimuleert de groei wat juist in het voorjaar nodig is. Voor het toe dienen van het één of het ander is het handig te weten hoeveel er al in uw tuin aanwezig is. De zuurgraad van de grond bepaalt hoeveel er opgenomen kan worden. Met kalk is de zuur- Vaste planten kunnen in de nazomer nog heel uitbundig bloeien. Er zijn veel zachte kleuren, goed passend bij de sfeer van het sei zoen. Neem bijvoorbeeld leverkruid (Eupato- rium) met z'n purperroze bloemschermen. Eenzelfde bloemkleur heeft hemelsleutel (Sedum 'Herbstfreude'), een vlinderplant die niet hoger wordt dan 50 cm. De zilverkaars (Cimicifuga) is een échte laatbloeier. Tot diep in november kunnen we genieten van warme herfstkleuren. Sommige planten staan echt in vuur en vlam. Hosta's en Ginkgo verkleuren geel, fluweelboom (Rhus) en amberboom (l.iquidambar) worden vuur rood en het krenteboompje (Amelanchier) zitten daar tussenin. graad te beïnvloeden. Overigens moet het gazon bij de laatste maai- beurt iets langer blijven, dan is het bij vorst minder kwetsbaar. EK Om de grond op zuurgraad en voe- il dingstoestand te laten onderzoeken is liet nil de juiste tijd. Ga naar het tuin centrum afvraag de hovenier naar de mogelijkheden om een grondmonster te laten nemen. In de herfst wordt ook de vijver bedekt met bladeren en ander drijvend vuil. Er zijn aller lei handige accessoires in omloop om dat te voorkomen of om het vuil te verwijderen. Tegen de winter vraagt een vijver extra aan dacht, Is de vijver minder diep dan circa 60 cm, dan is het raadzaam om uw vijverpornp- je uit voorzorg weg te halen. Dat is tevens een goede gelegenheid om het schoon te maken. Sla het vorstvrij op, bijvoorbeeld in een emmer met water. In diepe vijvers kan een pompje het hele jaar door blij ven zitten en ook in werking blij ven. Een spuitfiguur of sculptuur gaat er bij vorst zelfs extra span nend uitzien, vooral met (onderwa- ter)verlichting! Ruimte in de tuin voor een mooie besheester of kleine boom? Dan is het nu tijd om een keus" te maken. Een lijsterbes, meidoorn of sierappel is zó geplant. Voor in potten zijn klei ne besheestertjes geschikt: Pernettya, Gaultheria of Skiramia reeve- siana. Ze zijn nu op hun mooist en er is volop keus. lila besjes, dat is nog eens een apar te kleur! De heester Callicarpa lit er vi)\ mee. In een bosrijke omgeving kan er veel blad in de tuin komen. In de border is dat eerder een voor- dan een nadeel, want dor blad is prima isolatiemateriaal. Op het gazon is blad onge wenst, omdat het gele plekken veroorzaakt. Daar wordt het dus weggeharkt en naar de composthoop gebracht. Van een tuinmobiel of kruiwagen heeft u dan veel gemak. Op grote percelen kan een bladblazcr praktisch zijn. Het op hopen geblazen blad kan gemak kelijk worden verzameld. Ook een hakselaar is een handige tuinhulp, die al voor tuinen vanaf 300 m2 goede diensten bewijst. Versnipperd snoeihout zorgt immers voor prima compost. Eet bij aanschaf op de capa citeit; takken zijn al gauw minstens 1 cm dik. Siergrassen bloeien met sierlijke pluimen. Ze zijn spectaculair in borders, bij het terras en bij het water. Wie kent niet het mooie, hoge pampasgras (Cortaderia) afkomstig van Zuidafrikaanse prai ries.' Er is een wit- en een rozebloei- ende vorm, tot 200 cm hoog. Voor kleine tui nen zijn er laj,'i' re: 'Bertini' (60-100 cm) en 'Puniila (120 cm). .Andere mooie siergrassen zijn: Jonleingras (Pennisetum) met opvallende flesseragervormige bloeiwijzen. Of japans zil vergras (Miscanthus sinensis) dat wel 200 a 2.S() cm hoog kan groeien en prachtig bloeit.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 9