Toch weer meer kampeerders op het erf van de boer Schaakvereniging De Zwarte Pion ^CH^AA^ekfc v/tw cf{}fH T^if ^^eptemi^er 0 S(i>^'' Met De Motte op stap in het verleden (15) een huis verkopen... Makelaar Tamboer voor een \eAer ^eptePHÏ^eT J '^e^ctles ^Wi. r) vil: Uitgiftebrief 13 juni 1464 Gracht r f^ If Voetschotel Nog meer borden en schotels Lakenlood Beloning Ondanks tegenvallende zomer w ¥1 o s s c A s iJ J_ Ia. tJ Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 20 SEPTEMBER 1996 HERALDIEK IN DE GRACHT Nog een paar meter en hij heeft het ge haald.' Bijna aan het eind van zijn krachten hijst hij zich omhoog naar de top van de vieringtoren. Als de dakdek kers helemaal klaar waren geweest zou hij ongetwijfeld de weddenschap heb ben verloren. Maar nu is de beloning voor hem. Stijf klemt hij zich vast aan de windvaan! Zo hoog boven de grond is hij nog nooit geweest. De kruiskerk op was een makkie, maar de vieringto ren deed hem bijna de das om. Even gluurt hij naar beneden en ziet z'n ma ten op de Voorstraat staan. Ze zwaaien naar hem. Zelf durft hij niet. Voorzich tig blikt hij in het rond. Het Haringvliet bezoomt de gorzen en slikken. Zeiltjes blinken onder het land van Putten. Links meandert de Wildeman langs het dorp. Verder weg steekt de toren van Dirksland boven de monumentale kerk uit. Tussen beide dorpen wuiven de ko renvelden in de zomerwind. Z'n benen schijnen plots te verlammen. Hoogtevrees! Niet naar beneden kijken nu. Maar de drang is te sterk. In een flits ziet hij het witte uitgegraven zand van de gracht in de zon blikkeren. Hij realiseert zich tussen zijn angstgevoe lens door dat de voltooiing van de gracht rond de kerk en kerkhof bijna een feit is. Hoe anders ziet alles eruit van zo hoog. Naar beneden...! Eer de zwaartekracht hem een handje helpt. Haastig aanvaardt hij de terugweg, die nog moeilijker is dan de heenweg. Tril lend zit hij minuten lang schrijlings op het kerkdak en wacht tot'ie zich wat be ter voelt. Via een opening in de noord- beuk bereikt hij het inwendige van de kerk die aan de Maagd Maria gewijd zal worden. Even later sluipt hij stiekem de straat op; vers geschaafde houtkrul- len van z'n kleding kloppend. Gelukkig, behalve zijn vrienden, heeft niemand hem gezien! Ze dringen om hem heen en vragen honderd uit hoe het was...! ...die zullen ter eeren Gods zijne gebe- nedyde moeder Magette Maria, die dan patronesse wesen zall, een kercke maken ende volbrengen... (binnen de bedijking moet een kerk gesticht worden gewijd aan de maagd Maria, die door de inwoners moet worden onderhouden). Aldus geschiedde! In de maand mei van 1499 kwam de kerk gereed. Sommelsdijk dat gesticht werd in 1465 volgens het grondplan van een ring dijkdorp bezat net voor 1500 een schitte rende kruiskerk met vieringtoren, die op een kaart (ca. 1500) staat verbeeld. Het grondplan hield in dat rond de kerk o.a. een gracht werd gegraven, waarbin nen het kerkhof was gelegen. Sommelsdijk groeide onstuimig blijkens een kaart uit 1616 waarop de helft van het kerkhof aan de zijde van de Voor straat al was bebouwd met woningen. Tot september 1984 kon niemand precies zeggen wanneer de kerkgracht van Som melsdijk was gegraven. In elk geval tus sen 1464 (bedijkingsjaar) en voor 1499 (voltooiing kerk). De sloop van het hotel Spee op de hoek van het Marktveld en de St. Joris Doel- straat in de zomer van 1984, bood De Motte de gelegenheid een kijkje te ne men in dat deel van de gracht dat onder het logement was gelegen en in 1616 al was bebouwd. Uit dit onderzoek bleek dat de in aanleg I6e eeuwse gracht oorspronkelijk ca. 6 meter breed was, gemeten vanaf de top van het talud aan de slraatzijde tot de rand van het kerkhof. Daar bevond zich een 45 cm brede grachtmuur. De ver werkte bakstenen maten 25^A\\\Vi\6 cm. Een gangbaar formaat in de 14e en begin 15e eeuw. Zeepokken op de stenen tonen aan dat ze tot een gezonken scheepslading behoorden en dus secon dair zijn gebruikt. Het talud aan de <i. Kruiskerk met vieringtoren van Sommelsdijk. Links de kerk en toren van Middelharnis. Ca. 1500. Detail straatzijde bleek zanderig en hier en daar met vlechtwerkschermen afgeheind ten einde inzakken te voorkomen. De bodem van de gracht mat 2W meter breed. In een open gracht gooide men altijd af val, al dan niet klandestien. Voorwerpen onderin geven de oudste fase in tijd van de gracht aan en bovenin kan de periode van demping worden vastgesteld. Het ontbreken van pijpekoppen in de gracht vulling laat zien dat het water rond of even voor 1600 al gedempt is. Aarde werk in de oudste laag geeft een datering rond 1500. We kunnen dus gerust stellen dat de gracht rond 1499 is gegraven en gedurende de gehele 16c eeuw open lag. Voetschotel met heraldisch motief. Grachtvulling Sommelsdijk. Ca. 1500. Schaal 1:4 Pannekoekscholel, 16e eeuw. Nieuwstraat Dirksland. Roodbakkend met loodglazuur. Schaal 1:4 Eén vondst kan tot de oudste in de gracht gerekend worden en tot een zeldzaam heid. Een voetschotel. Deze schotel is aan de onderzijde voorzien van een brede voet. In de bovenzijde is een heral disch motief ingekrast door de potten draaier in zogeheten sgrafittotechniek. Daarbij wordt het oppervlak overdekt met gele slib, waarna de afbeelding in de slib wordt ingekrast, zodat deze in rode lijnen (ondergrond klei) tegen een gele achtergrond zichtbaar wordt. Aanvanke lijk (15e eeuw) waren het religieuze en symbolische voorstellingen, later meer heraldische. Randschriften zijn eerst goed leesbaar, zoals; Maria Mater Mei bijvoorbeeld. In de 16c eeuw verwater den ze tot onleesbare krabbels. De bekende archeoloog prof. dr. Renaud schrijft over voetschalen: De datering van voetschalen met hun uitgesproken versieringstechniek te gen het eind van de 15e eeuw vindt steun in een bijzondere omstandig heid. Het ornament bestaat namelijk uit een stukje fantasie-heraldiek; niet bestaande wapens met overigens be kende heraldische figuren als kepers, lelies en dergelijke. De vorm van de wapenschilden hangt sterk samen met de mode van de tijd, zodat men daarin een middel tot dateren heeft. Zeker is dat dergelijke schalen tegen het eind van de 15e eeuw de markt beheersen. In de middeleeuwen was het bord onbe kend. De middeleeuwer at van een ronde plak brood (bord is daarvan afgeleid) die hij nadien opat. Ook ronde of langwerpi ge snijplankjes stonden tot z'n beschik king: de teiloor! Bijna alle opgravingen - ook hotel Spee - op Goeree-Overflakkee laten het verschijnsel bord zien. Van een voudige roodbakkende borden met drie voetjes gaat de ontwikkeling naar exem plaren met slibversieringen en gekleurde bodems (spiegels). Faienceborden ver schijnen in de 17e eeuw die evenals ma- jolicaschotels uit het tweede deel van de 16e eeuw, beschilderd zijn. Aan het eind van de 17e eeuw wordt Nederland over spoeld door Rijnlands bordjes en komt een eind aan het fraaie schotelgoed. Teiloor - bord - schotel! Vijf eeuwen onder één noemer gevangen en alle be doeld om van te eten en om het eten ter tafel te brengen. De voetschotel getuigt daarvan! MIDDELHARNIS RSB-Competitle (16 september) Voor het tweede team van De Zwarte Pion is de RSB-competitie weer begon nen. Henk Taaie speelde een partij voor uit, maar verloor deze vanwege een ver keerde openingszet. Volgende week mogen de resterende zeven spelers laten zien wat ze waard zijn in de tweede klasse. Huishoudelijke competitie (16 september) Groep 1: A. L. Mourik - M. VerolmeVi - Vi W. I. Peeman - T. C. van Prooijen Vi-Vi Groep 2: L. Stolk - J. van GenderenO - 1 Bord met drie vinnen. Roodbakkend met slib en kopero.xyde op bodem. 16e eeuw. Nieuwstraat Dirksland. Eén bijzondere vondst uit de gracht mag hier niet ontbreken: een lakenlood van groot formaat. Datering ca. 1550-1600. Om in de late middeleeuwen tot een wollen weefsel van kwaliteit te komen waren vele bewerkingen nodig door verschillende gespecialiseerde hand werkers. Er waren spinsters, ham sters, wevers, nopsters, ververs, vol lers, droogscheerders en persers. In de middeleeuwen was laken, vervaardigd van fijne Engelse wol en door het vol len vervild tot een dikke stof, het voor naamste produkt. Drapeniers kochten wol op de wolsta pels in Calais en besteedden de deelbe- werkingen uit. In later tijd gebruikte men ook wel Spaanse wol; de inlandse wol was te grof. Door de stedelijke overheid werd kontrole op de produk- ten uitgeoefend om de voor de handel zo belangrijke hoge en konstante kwa liteit te handhaven. Dit gebeurde door de waardijns van de lakennering die jaarlijks uit de drapeniers werden ge kozen. Keuringen vonden diverse ma len tijdens vervaardiging van het laken plaats. Om de keuringen te be krachtigen werden loden aan de stof fen bevestigd. In de middeleeuwen bracht men de opdruk aan met een tang, later gebruikte men een stempel- pers. Voor verschillende keuringen werd het laken telkens naar de hal ge bracht: de zetel van de waardijns, ook wel zegelhuis of looijhal genoemd naar de loden zegels. Het laken werd in de hal over een stang gehangen en bij het volle daglicht bekeken. Aan de hand van een stalenboek werden de basis- kleuren zwart en blauw gekeurd. Waardijns die dit stalenboek beheer den, de keuringen op staal uitvoerden en het laken van een staallood voorza gen, waren de staalmeesters. Aan het eind van alle bewerkingen werd een eindlood aangebracht. In de middel eeuwen was dat er één, later soms wel vijf. Zij gaven de lengte, de breedte, het aantal draden, de soort, de plaats van fabricage, het verfprocédé en de verwerkte garens aan. Men kocht niet op het oog maar op het lood. De korte zijde waaraan de loden bevestigd wa ren, moest het laatst worden aangesne den, zodat de koper zich van de kwali teit kon overtuigen. NVM UMSAM met optimaal resultaat Tel. (0187)48 3477 A. A. Kaneshir - J. L. Minnaar1 - O A. Douw - C. J. Smit1 - O M. L. v. d. Waal - G. de Jager1 - O Groep 3: J. Noordijk - Ant. VisserO - I M. Bom - L. Struik1 - O H. K. Smit - K. W. Wijnands- Vi L. Neleman - R. Wolters1 - O C. Groenendijk - P. LesuisO - 1 W. Villerius - F. MeiaardI - O B. Loosjes - C. VerbiestO - 1 Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187)4827 29 Fax (0187) 48 57 36 Lakenlood, 2e helft 16e eeuw. Grachtvulling Sommelsdijk. Tekst: Rott dam dvbb stael Het lood uit Sommelsdijk draagt de tekst: ROTT DAM DVBB STAEL (Rotterdam dubbel staal) en een aantal merken. Uit Ooltgensplaat zijn eveneens loden bekend. Deze dateren uit de 14e eeuw. ...,Moetje zelf maar gaan kijken, juUie durven niet hè", schampert hij. ,JKom op, waar blijft m'n beloning!" Eén voor één drukken ze hem een muntstuk in de hand voor even zo vele kroezen bier. Hij heeft er dorst van gekregen. Langs de pas gegraven gracht lopen ze op die mooie zomerdag in 1499 naar de eerste de beste herberg. Dat ze op de rand balanceren van de middeleeuwen en de nieuwe tijd is voor hen en voor iedereen in de Lage Landen een onbe kend begrip. Slechts de tijd zal het de mens leren! Heeft u in dit artikel ook onbekende be grippen gelezen, dan moet u 'Bodem vondsten uit Goeree-Overflakkee' eens lezen. Balancerend op de drempel van diverse tijdvakken wordt u meegenomen de geschiedenis in van het eiland. Een sprekend verleden dat u al lezend eigen wordt. Informatie: De Motte, Molenblok 16, 3253 AL Ouddorp. Tel. (0187) 681005. De Motte Rias Olivier MEERKERK - Hoewel de zomer van 1996 zich niet van z'n beste kant heeft laten zien, zyn de kampeerboeren van de Stichting Vrije Recreatie (SVR) over het algemeen best te spreken over het byna afgelopen kampeersei- zoen. Zoals ieder jaar nam het aantal overnachtingen bg de boer toe, zü het dit jaar in mindere mate. Toch waren de SVR-boeren met elkaar (1200 in Nederland en ruim 500 in het buiten land) tot en met augustus goed voor ruim 1,6 miyoen overnachtingen. Kamperen bij de boer wint nog steeds aan populariteit. Steeds meer boeren (en particulieren) ruimen op hun erf een plekje in voor vakantiegasten. Voor de boer een welkome aanvulling op zijn dalend inkomend en voor de recreant (bij de SVR zijn ruim tachtigduizend ge zinnen aangesloten) een unieke kans om betaalbaar te kamperen of te logeren in een rustige en natuurlijke omgeving. Tegenstruding Het is een oud verhaal in recreatieland: Kamperen bij de boer zou een bedrei ging zijn voor de recreatie-ondernemer en bovendien een kwestie van oneerlijke concurrentie; althans volgens de Recron (de organisatie van recreatie-onderne mers). „Onze markt is verzadigd", meldt het septembernummer van het blad Re creatie, waarin voorts wordt gesteld dat de boer niets van het recreatie-ambacht weet en vervolgens wordt toegegeven dat de boer de krenten uit hun pap vist. De Stichting Vrije Recreatie verbaast zich al lang niet meer over deze uitlatin gen, maar verwondert zich wel over deze tegenstrijdigheid, want „als de boer niets van het recreatie-ambacht weet, kan hij toch ook geen echte concurrent zijn?" Overigens wil de SVR helemaal niet spreken over concurrentie, wel over grote verschillen tussen de massale com merciële campings en de kleinschalige boerencampings. „Neen, wij noemen het geen concurrentie" zegt de SVR, „onze beide organisaties vullen elkaar aan. Im mers de recreant die gecharmeerd is van bingo-avonden in kantines en recreatie teams die de kinderen vermaken, zal kie zen voor de camping waar dit allemaal aanwezig is; dus niet voor de boeren- camping. De recreant die daarentegen rust zoekt, aangevuld met ruimte, het contact met dieren en bovendien betaal baarheid, komt naar de SVR-campings". Aantrekkelijke prijzen en kampvuur Dat kamperen bij de boer alleen iets is voor ouderen is een onjuist beeld. Juist gezinnen met kinderen weten de boeren campings te vinden, vooral voor de ge zelligheid, de aantrekkelijke prijzen en de activiteiten die gezamenlijk worden gedaan, zoals kampvuur en huifkartoch- ten. Dat deze zaken voor velen belang rijk zijn, blijkt wel uit de 1,6 miljoen overnachtingen dit jaar bij de SVR-kam- peerboer. Met 365.000 overnachtingen was de provincie Gelderland de koplo per, Groningen sluit derij met 27.000, terwijl het buitenland met 105.000 een goede middenmoter is. Geen rommel op het erf De Recron schrijft „liever geen rommel op het erf'; de SVR is het daar volko men mee eens. De bij de Stichting aan gesloten kampeerboeren dienen te zor gen voor een propere camping met goede sanitaire voorzieningen. De va kantiegasten (donateurs) van de SVR zorgen er zelf ook wel voor dat het geen rommel wordt op het erf. Wie eenmaal bij de SVR-boer zijn va kantie heeft doorgebracht zal niet anders kunnen dan beamen dat de SVR-slogan 'kampeerders op het boerenerf waken tegen milieubederf' beslist geen loze kreet is. Voor meer informatie over het betaal baar kamperen of logeren by de boer: Stichting Vrije Recreatie, Meerkerk. Tel. (0183) 352741. Fax (0183) 351234. Puzzelreglement 1Stuur Je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3Z40 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang Je een boekenbon van 15,-. Op het moment hebben we 39 kinderen die meedoen aan onze puzzels. Het is een enthousiast groepje. Er kunnen er nog meer bij hoor. Dus wie je ook bent: Welkom! Snel wippen we naar de nieu we opgaven. Kijk je mee? Een heel eenvoudig idee. Drie plaatjes uit een kinderbijbel gekopieerd. Weet jij wie het voorstellen? Denk maar eens goed na over wie deze 6 mensen zijn. 't Is wel een hele gemakkelijke deze keer, vind je niet? Jessica Flikweert (Ouddorp) Fijn dat jij ook inzond. Ga je in het ver volg verder meedoen? Dat zou erg leuk zijn. Schrijf je eens iets over jezelf, je leeftijd, geboortedatum en wat over je familie. Tot schrijfs Jessica, ik hoop dat je een trouwe puzzelaar zal worden. Maaike Boeder (Ede) Heb je het boek: Een brief voor Eva van Mies Vreugdenhil al uit? Ja, ik kende die schrijfster wel hoor. Zo dus je was midden tussen de varkens en de kip pen met vakantie. Wat zullen die 14000 hennen kakelen als ze een ei leggen zeg! Plezierig dat je het goed naar je zin hebt bij het vervolgonderwijs. Houden zo! Inderdaad leuk dat je nicht Jorieke mee doet. Margreet Sleurink (Rotterdam) zorgde voor deze koffer met allerlei voorwerpen die je meeneemt als je gaat logeren bij voorbeeld. Probeer minstens 25 dingen te vinden. Welk woord(en) kom je meerde re keren tegen? Dank je wel Margreet! r^^ 1 1 T A N V N R T E K M A U 5 f N N T S E t O N D E R R O E K N P A T 0 0 D B R O K H T Z. E E P S 0 E P W E K E R S T E T K R D 0 A T K E D K A Z R N A O N V S E N H M D J U Z E Z B 0 T N C T N T 1 T E T P R H R A S C E E R H E S A A W A S H A N A M A U P T A A T N E N E K 0 B T N E T L H KT P R 0 N V T E Elize Boeder (Ede) Lekker genoten dus in het Zwarte Woud. Lijkt me schitterend zo'n rit met een stoomlocomotief. Slim om in de tunnel de ramen dicht te doen, anders waren jul lie wel pikzwart geworden van de rook wolken. Je waardeert de gedichtjes van Kees Stip. Nou Elize, alvast een leuke mededeling. Er komen er nog meer van hem hoor. Die zin van jou is ook een echte doordenker zeg. Als vliegen vlie gen, vliegen vliegen vliegen achterna. Inderdaad! Er is geen speld tussen te krij gen. Jan Willem en Leonie Bynagte (Scherpenisse) Oma hielp jullie een beetje met de opga ven die moeilijk waren. Prachtig is dat. Jong en oud is er zodoende bij betrok ken. Leonie gefeliciteerd met je A-diplo ma. Ben je inmiddels al begonnen voor je B? De Groen van Prinstererschool in jullie dorp groeide dus zo, dat er een nieuwe juf benoemd kon worden. En laat Jan Willem daar nu net bij in de klas komen te zitten. Dat is me even boffen. Hij kan nu ook zijn eerste boekenbon van oom Ko aan haar laten zien! Willemyn Tieleman (Ooltgensplaat) Geeft niets als je een beetje later bent met inzenden. Het was nog op tijd hoor. Sterkte met het vele huiswerk. De paar- denkaart was natuuriijk net iets voor jou. Vandaar! Ilona Slinger (Nieuwe-Tonge) Je rooit het aardig bij meester van Kranenburg. De school wordt verbouwd, er komt een lokaal bij en er wordt een ander fietsenrek gezet. Zou jij nog in dat nieuwe lokaal komen? Best handig dat je zo dicht bij school woont, dan kom je niet gauw te laat. Hoe maakt jullie vogel tje het? Groen met geel steekt wel leuk af bij elkaar. Allemaal de vijf en een vrolijke knipoog van oom Ko en tante Nel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6