10 jaar Dagopvang Middelharnis Ned. Patiëntenvereniging vierde haar 10-jarig bestaan met symposium O Snuffelmarkt Diekhuusplein Aktie 'Boeren planten bomen' weer van start Samenzangavond GBS belegt 31e toogdag in Barneveld Over 14 dagen Dynamische najaarscampagne bij Garantmarlit Minder bloeddonoren dan in maart jl. A. J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Overweldigende belangstelling bij mijlpaal Ramoco b.v. Diplomazwemmen De Staver 69e Jaargang VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187)485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^ JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Landschapsbeheer Zuid-Holland houdt dit winterseizoen voor de vierde keer de aktie 'Boeren PLANTEN bomen'. De aktie is be doeld om boeren en andere bewo ners van het Zuidhollandse platte land te stimuleren streekeigen struiken en bomen aan te planten. Via de aktie 'Boeren planten bo men' kunnen zij tegen lage prijzen plantmateriaal en beschermings materialen bestellen bij Land schapsbeheer Zuid-Holland. Deze worden bovendien gratis thuisbe zorgd! Vorig jaar liep de aktie uitstekend: 185 eigenaren plantten ruim 17.000 bomen en struiken aan! De aktie wordt geza menlijk georganiseerd met Landschaps beheer Utrecht. Daar loopt de aktie al 8 jaar zeer succesvol. Groen platteland Tijdens de aktie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs percelen, leilinden om de boerde rij, hoogstamvruchtbomen in een boom gaard, inheemse sierbomen en -struiken op het erf, jonge boompjes op een niet- gebruikt stukje grond; op deze wijze kan de eigen boerderij en het erf aanzienlijk verfraaid worden. De beplanting biedt bovendien nieuwe kansen voor de na tuur! Kwaliteit Het door Landschapsbeheer Zuid-Hol land geleverde plantmateriaal is van prima kwaliteit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gere nommeerde kwekers. Bovendien worden de bestellingen gratis aan huis geleverd. Landschapsbeheer Zuid-Holland zorgt ooiC voor gocuc instt'uóac^ vüöf uc aan plant, verzorging en bescherming. Bestelboekje 'Boeren planten bomen' Bewoners van het Zuidhollandse lande lijke gebied kunnen gratis het boekje 'Boeren planten bomen' met het com plete assortiment aanvragen bij Land schapsbeheer Zuid-Holland. In het boek je staat een uitgebreide beschrijving van de struik- en boomsoorten met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, toepassings- en gebruiksmogelijkheden en de betekenis voor natuur en land schap. Ook advies (telefonisch of aan huis) over wat nu aan te planten is mo gelijk. Wacht met het aanvragen hiervan niet tot het laatste moment! Het boekje 'Boeren planten bomen' is aan te vragen bij Landschapsbeheer Zuid-Holland, tel. (0182) 524500. OOLTGENSPLAAT Op 30 mei moest, vanwege omstandig heden, onze samenzangavond 'Alles wat adem heeft love de Heere' afgelast wor den. We hopen deze avond nu wel doorgang te kunnen laten vinden op donderdag 26 september om 19.30 uur in de Gerefor meerde kerk van Ooltgensplaat. Medewerkend zijn Chr. Gem. Zangver eniging 'Jubilate' en jongerenkoor 'Je- hosua', beiden uit Ooltgensplaat. Het programma bestaat uit koorzang, de clamatie en samenzang van bekende psalmen, gezangen en geestelijke liede ren. We hopen op uw aller komst. BARNEVELD - De Gereformeer de Bijbelstichting (GBS) belegt op D.V. zaterdag 5 oktober a.s. de 31e jaarlijkse toogdag. Plaats van sa- menkoms is de Rehoboth-kerk aan de Nairacstraat te Barneveld. De vlakby gelegen Markthal zal wor den gebruikt als overblijf-ruimte tussen de morgen- en middagbij eenkomst. De morgenbijeenkomst van de toogdag begint om 10.30 uur. De opening heeft plaats door ds. P. Blok uit Kootwijker- broek, voorzitter van de GBS. Daarna hopen te spreken ds. H. Zweistra uit Leerbroek en ds. J. Roos uit Opheusden. De pauze wordt gehouden van 12.30 tot 14.00 uur. Vervolgens hopen tijdens de middagbij eenkomst ds. A. van der Meer uit We kerom en ds. J. Veenendaal uit Elburg te spreken. De sluiting zal worden verzorgd door ds. A. J. Wijnmaalen uit Vianen, tweede voorzitter van de GBS. De Reifóboiii-keik iigt vlakbij het NS- station te Bameveld. In de middagpauze is er ruime gelegen heid om aan de boekentafels in de kerk en de Markthal Bijbels, psalmboeken en andere uitgaven van de GBS te kopen. Er is een complete nieuwe serie zakbijbels gereed gekomen, alsmede drie nieuwe kinderboeken. Verder is de Heidelbergse Catechismus met uitgeschreven bijbel teksten nu ook verkrijgbaar in een zwar te, stevige omslag met fraaie goudop- druk. Prijs 12,75. De paperback-uit- voering van 9,75 is ook uit voorraad leverbaar. De GBS werd in 1966 opgericht met als doel het handhaven en het bevorderen van het gebruik van de Bijbel in de Sta tenvertaling. De eerste toogdag werd gehouden op 20 augustus 1966 in Rot terdam. Daarna werd het een vaste ge woonte om elk jaar bijeen te komen. In april 1988 studeerde Jopie van Prooyen uit Dirksland af met haar eind- skriptie: Dagopvang... een noodzaak? Zij werkte toen alweer ruim 3 jaar bij de stichting Bejaardenwerk en had een leemte in de zorgvoorziening aan oude ren ervaren en omgezet in een experi menteel projekt. Daar schreef zij o.a. haar skriptie over. Want, op 23 september 1986 werden de eerste deelnemers door haar en een aan tal enthousiaste vrijwilligsters hartelijk welkom geheten in het Dienstencentrum te Middelhamis, op de allereerste pro- jektdag. Na ruim V/i jaar kon zij de noodzaak van zo'n projekt absoluut vaststellen. Dagopvang werd een aanvulling op de extra-voorzieningen voor ouderen die meer aandacht en zorg nodig hadden. Het werd onder andere een aanvulling op de Dagbehandeling van het verpleeg huis. Na het ontslag, zo werd veronder steld, hadden een aantal ouderen het vooruitzicht om onvoldoende in staat te zijn zich geheel zelfstandig in de thuis situatie te handhaven, ondanks alle pro fessionele hulp. Het projekt werd een voorziening in het kader van het Flankerend Ouderen beleid net zoals bijvoorbeeld 'tafeltje- dekje', sociale thuisalarmering, vrijwilli- gershulp bij ouderen thuis, tijdelijjce op name in het verzorgingshuis. 10 jaar later is 'Dagopvang' dankzij een samenwerking tussen Stichting Gezins verzorging G.O., HDG verzorgingshuis 'de G(^e Ree', de Stichting Bejaarden- werk 'Middelhamis' en Gemeente Mid delhamis nog steeds operationeel. Het is een onderdeel van het regionale samen- werkingsprojekt 'Dagverzorging- en Op vang'. In het verzorgingstehuis is Dag verzorging gehuisvest en in het Dien stencentrum Middelharnis en 'Ons Dorpshuis' Nieuwe Tonge zijn de Dag- opvanggroepen aktief. Vele ouderen hebben in die afgelopen jaren gebmik gemaakt van het projekt Dagopvang. Zij vonden en vinden daar aandacht, een gespreksgroep, stimule rende aktiviteiten, een arm om de schou der en vooral veel gezelligheid. En... ook naar de situatie thuis werd en wordt goed gekeken, aanvullende zorg bewerkstelligd en/of bezigheden ontwik keld. Zij kunnen per week lx samen een broodmaaltijd gebruiken en lx een warme maaltijd (overigens zelf betaald) wat veel prettiger is dan bijvoorbeeld steeds alleen aan tafel te moeten zitten. Er is veel veranderd in 10 jaar, maar de doelstelling van dit projekt wordt nog dagelijks bevestigd. Inmiddels ligt de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het projekt bij de stichting Gezins verzorging en wordt er erg nauw samen gewerkt met thuiszorg. Er maken mo menteel ongeveer 20 mensen gebruik van Dagopvang. De deelnemers en hun direkte omgeving reageren heel positief. De partners en/of familieleden zijn blij weer meer tijd voor zichzelf te hebben. Bestaande spannin gen nemen hierdoor af. De deelnemers hebben weer een doel in hun leven, maken nieuwe kontakten en vinden gezelligheid en saamhorigheid. De vrijwillige medewerksters zijn (bijna) allemaal nog steeds bij het pro jekt betrokken en blijven enthousiast. Op 24 september a.s. is het een beetje feest in het Dienstencentrum en zal even gevierd worden dat het allemaal alweer 10 jaar mogelijk is. opent mSomrnelsdiik orideréén; 2000 op bij Zaterdag 28 september is de laatste Snuf felmarkt van 1996 op het Diekhuusplein in Middelhamis. De Snuffelmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur, het plein is vanaf 8.00 uur open. Verkoopplaatsen zijn te huur voor 25,- informatie via telefoonnummer 482400 (Diekhuus). Voor iedereen, die een aardige of nood zakelijke aanvulling zoekt op huisraad, een verzameling of inventaris biedt de Snuffelmarkt een goede kans om het be geerde artikel te vinden. Boeken, speel goed, keukengerei, die voor de een over bodig zijn kunnen voor een ander een welkome aanschaf betekenen. Bij slecht weer gaat de Snuffelmarkt ge woon door, maar dan wordt gebruik ge maakt van het Diekhuus. De eerste Snuf felmarkt voor 1997 staat gepland voor 29 maart. Garantmarkt Goeree te Goedereede houdt evenals alle andere Garantmarkten in Nederland een dynamische najaars campagne, waarvan de consument veel profijt trekt. Vanzelfsprekend zijn er vlijmscherpe folderaanbiedingen, er worden waarde- boimen uitgegeven en er worden diverse acties op touw gezet. Als klap op de vuurpijl kan gespaard worden voor gratis levensmiddelenpakketten. De campagne voor de gratis boodschap- penpakketten start op maandag 19 sep tember en duurt tien weken. Bij beste ding van iedere 25 gulden aan bood schappen ontvangt de consument een pakketzegel. Als de speciale spaarkaart is volgeplakt met 25 van deze zegels, kan deze worden ingeleverd in rail voor een tegoedbon voor een gratis bood- schappenpakket met een winkelwaarde van 35 gulden. De pakketten zitten vol bekende gangbare merkartikelen, waar mee aatunerkelijk bespaard kan worden op de dagelijkse boodschappen. Op zaterdag 14 december kunnen de boodschappenpakketten worden afge haald tegen inlevering van de tegoedbon nen. MIDDELHARNIS - Middels een af gelopen woensdag gehouden mini symposium met als thema 'Als gene zen niet meer mogelijk is' vierde de afdeling Goeree-Overflakkee van de NPV haar tien-jarig bestaan. Ener zijds bestond er dankbaarheid voor haar bestaan, maar anderzijds jam mer dat ze er nog moet zyn, zoals één van de sprekers terecht opmerkte. Ook de voorzitter stond daarbij stil in zijn openingswoord, waarin hij kort schetste hoe snel de ontwikkelingen gaan in de gezondheidszorg en rond de vragen omtrent leven en dood. De arts P. J. Lieverse, anesthesioloog in de Daniël den Hoedkliniek vroeg zich af of het thema wel paste op een jubileum avond, maar maakte meer dan duidelijk hoe nuttig het is keimis te nemen van het voorkomen en bestrijden van pijn bij kankerpatiënten. Soorten pijn De mondige patiënt aan het eind van de twintigste eeuw komt vaak bij mij, aldus Lieverse met de eis, neem de pijn weg. Zij zijn opgegroeid met de wetenschap dat pijn niet meer hoeft en de arts heeft dan maar aan dit verlangen te voldoen. Nu is het wel zxj dat 75% van de kanker patiënten te maken krijgt met pijn, maar dat bij 90% daarvan de pijn inderdaad goed te bestrijden of zelfs te voorkomen is. Bij pijn kunnen we twee soorten onder scheiden. De acute pijn. Deze pijn is aan- dachtvragend maar voorbijgaand. Chronische pijn is echter blijvend, iso leert, is doelloos en vaak voelt de per soon met chronische pijn zich niet seri eus genomen. Eén van de basisregels voor een arts is altijd, neem de klacht serieus. Dit is niet zo vanzelfsprekend als gedacht wordt. Ook door artsen wordt nogal eens verge ten om naar de pijn te vragen, gericht als zij zijn op het genezen. De tweede basisregel is te werken vanuit een planmatige aanpak en dit ook te bespreken met de patiënt. 'Hoe kunnen we dit aanpakken'. Het wordt dan helder voor de patiënt, maar ook voor andere medici, voor ver pleegkundigen, maar ook voor andere hulpverleners. Misvattingen Over de bestrijding van pijn bij kanker patiënten bestaan er volgens spreker nogal wat misvattingen: Bij de ziekte kanker hoort pijn. Dit is absoluut niet zo. Meestal is de pijn goed te bestrijden. Morfine werkt verslavend. Bijna nooit meegemaakt. Wel heb je soms een hoge re dosering nodig om het pijnstillend ef fect te behalen, maar dit hoeft absoluut niet verslavend te werken. Morfine wordt alleen gebruikt voor iemand die opgegeven is. Ook dit is on juist. Morfine is gewoon één van de mid delen die gebruikt kunnen worden. Zo bestaan er ook misvattingen over de maximum dosering en het melden van de patiënt. In een grafiek liet Lieverse zien de mate Pati van emst van de pijn van een tumor en de pijn van de therapie. Sommige artsen kiezen weleens voor het uit schakelen van een ze nuw. Mijn ervaring is dat daar een veel te hoge verwachting van bestaat. Ik sluit het in de behandeling niet uit, maar het is wel één van de laatste dingen waar ik voor kies in de afweging van alle van invloed zijnde factoren. Palliatieve zorg spreker duidt dan aan dat kanker niet alleen pijn is. Er zijn lichamelijke klach ten, jeuk, misselijkheid, vermagering, obstipatie, etc. Ook psychische klachten spelen vaak een voorname rol, zoals angst, boosheid, eenzaamheid, afscheid nemen en dergelijke. Dat betekent dat palliatieve zorg, een zorg die zich richt op alle facetten van de ziekte en zijn ziekte. Een engelse dame stond aan de wieg van de hospisch beweging, die nu ook in Ne derland langzamerhand van de grond komt. De hospisch beweging staat voor eerder genoemde palliatieve zorg, waar een patiënt met zijn fysieke klachten, psy chisch lijden, de sociale pijn van b.v. geen beroep meer uit kunnen oefenen, niet meer mee tellen en ook spirituele noden, ook wel existentiële noden ge noemd, terecht kan. Daar is ook aandacht voor de mens ach ter de patiënt. Cure en care. Aandacht voor de vragen rondom lijden en dood. Aandacht voor geloofsvragen. Aandacht voor het verdriet. Aandacht voor de angst. Ook aandacht voor de vraag, waarom ik? Een vraag die deels niet te beant woorden is en die ook door ongelovigen wordt gesteld. Waarom? Een vraag in die alles verstik kende angst. Ook de Heere Jezus heeft angst gekend. Hoe duidelijk is dit niet beschreven, toen hij in de hof van Geth- semané was. Maar ook later aan het krais: 'Vader, waarom hebt Gij Mij ver laten'. Door ziekte, waarin geen genezing naar de mens gesproken meer mogelijk is, kun je je gevoel voor veiligheid verlie zen, maar ook je toekomstperspectief, je relaties, het kunnen genieten, je geloof kan aan het wankelen worden gebracht. De reacties bij gelovigen en ongelovigen zijn vaak gelijk. Anderzijds mag er ook een vastklampen zijn aan Gods belofte van heil en vergeving. Lijden heeft ook een andere kant. Is er toekomst in het lijden? Is er perspectief? Met enkele aangrijpende voorbeelden uit zijn eigen praktijk besluit Lieverse zijn Forumleden De forumvoorzitter, mevr. Konings woud-ten Hove geeft de foramleden ge legenheid zich kort voor te stellen en te reageren op üiema en inleider. De arts Van Kempen, werkzaam bij de Samaritaan geeft een cijfermatig en functioneel beeld van zijn werkomge ving, het verpleeghuis. Verpleeghuisge- neeskunde kan geschetst worden als, continue zorg, deze is langdurig en sys tematisch en bovendien multi-discipli- nair verzorgende. Kort gaat hij in op het onderwerp palliatieve zorg, welke door minister Borst is erkend als een waarde volle aanvulling in de zorgverlening. Echter er is op dat vlak nog te weinig kennis en vooral te weinig plaatsen en financiële middelen. Mevr. Dekker, wijkverpleegkundige die de, wegens ziekte afwezige, thuiszorg coördinator Top verving, werkt nauw samen met de coördinatoren van het thuiszorgprojekt van de NPV-afdeling. Haar functies zijn tweeledig. In de eerste plaats een signalerende, maar ook een indicatieve. Dit laatste is meer speciaal gericht op de indicatiestelling in de thuiszorg, dat rai- mer opgevat moet worden als vroeger de gezinszorg en de wijkverpleging. Door verhoudingsgewijs afnemende bud getten is het goed een achterdeur te heb ben in de vrijwillige thuiszorg, zo zegt spreekster, en vooral in de omgeving van Middelhamis en Sommelsdijk kan optimaal gebruik gemaakt worden van de vrijwillig(st)ers van de NPV. Elders op het eiland bestaan ook andere vormen van thuiszorg, b.v. vanuit ker ken. Wel moet je daar meer terag vallen op mantelzorgers uit familie en kennis sen. De predikant van de Hervormde Ge meente van Dirksland, dr. Paul is twee dagen per week verbonden als zieken huispastor aan het 'Van Weel-Bethesda- ziekenhuis'. Toen hij het thema onder ogen kreeg, had hij daar wat moeite mee. Genezen is altijd mogelijk. Misschien niet voor de mensen, maar wel bij God. God is mach tig alle ziekten te genezen. Maar juist ook de genezing van de ziel. Weten we ervan dodelijk ziek te zijn naar de ziel, maar mogen we ook weten genezing ver kregen te hebben van deze dodelijke kwaal. Ik krijg wel de vraag voorgelegd van patiënten die medisch gezien zijn opge geven: 'Mag ik nog wel bidden om ge nezing'? Dit mag altijd, maar het mag niet voortkomen uit een zich vastklam pen aan het leven. In de benadering van patiënten maakt het ook verschil of je daar nog een band mee op kan bouwen, of wordt je pas vlak voor het sterven ge roepen. Ik probeer toch altijd wat achter gronden te weten te komen. Zijn er ook nog onbeleden zonden? Belijdt elkander de misdaden. Soms mag het nog weleens zo zijn dat familievetes worden bijge legd. Bij patiënten in coma ga ik, aldus spre ker, er toch altijd vanuit dat zij mij ho ren. Met een verwijzing naar de Ziekentroost achter in de Bijbel besluit de predikant zijn korte inleiding. Het forum kreeg een keur aan vragen voorgelegd uit een bomvolle zaal. Van wege de grote belangstelling moest zelfs worden uitgeweken naar de aangrenzen de hal. Het bestuur van de NPV-afdeling Goe ree-Overflakkee kan in elk geval terug zien op een nuttige en geslaagde jubi leumavond. OUDE TONGE OOLTGENSPLAAT Woensdag 18 september 1996 had voor de tweede keer dit jaar de bloedafname plaats te Oude Tonge en Ooltgensplaat door de Bloed- transfusiedienst van het Ned. Rode Kruis. Te Oude Tonge kwamen 214 donoren zich aanmelden en te Ooltgensplaat 191. Zij gaven totaal 405 halve liters bloed, wat 20 een heden minder is dan op 5 maart jl. toen 424 eenheden werden ingeza meld. Te Oude Tonge verschenen jl. woens dag 214 personen om bloed af te staan. In september vorig jaar en maart jl. wer den respectievelijk 169 en 232 eenheden afgenomen. Te Ooltgensplaat gaven jl. woensdag 191 donoren gehoor aan de oproep. In 1995 kwamen in september 154 en jl. maart 193 donoren om bloed af te staan. Een vergelijking met maart jl. blijkt dat te Oude Tonge de opkomst is achter ge bleven. Totaal in beide dorpen verschenen woensdag 405 personen; in september vorig jaar 311 en in maart jl. 425 bloed gevers. Het verschil van 311 en 425 is een ge volg van de aktie die dit jaar in het voor jaar werd gevoerd voor meer donoren. Met dank De besturen van de beide afdelingen Oude Tonge en Opltgensplaat van het Ned. Rode Krais e.o. zijn dankbaar voor de goede opkomst en de vlotte mede werking. Mede namens het Centraal La boratorium van de Bloedtransfiisiedienst van het Ned. Rode Krais (CLB) te Am sterdam worden alle bloedgevers en medewerkers(sters) hartelijk dank ge zegd voor het bereikte resultaat. De volgende data voor bloedafname is vastgesteld op dinsdag 25 maart 1997 en dinsdag 16 september 1997. RENAULT-dealer SOMMELSDIJK Zaterdag 14 september was er diploma- zwemmen voor A- en B-diploma in De Staver. Alle kinderen slaagden, van harte gefeliciteerd. Het A-diploma werd behaald door: Willem-Jan Koert, Laurens den Haan, Coran Lugtenburg, Charlotte Donker, Colinda Huizer, Ralph Looy, Amanda Moerenhout, Sebastiaan van Eek, Ka- tinka Redert, Rick van de Sluys, Hijme de Waal, Sander Vliegenthart, Iris Maan, Taco Vonk, Richard de Vries, Peter Hout, Stefan Snijder, Judith Trommel, Laura van Helden, Richard Knöps, Kar thinka van Dijk, Ronald Hameeteman, Amber Grootenboer, Nienke Verwijme- ren, Marius Versteeg. Het B-dipIoma werd behaald door: Marieke Bakker, Anneloes Verhagen, Rianne Tiggelman, Traus Versteeg, Ti- mo Tollenaar, Anne Volwerk, Saranda van Putten, Dieuwke van Oers, Anne van Oers, Henk van Dijk, Rianne van Wage- ningen, Nick Moerland, Cora Bakker, Jelle Geelhoed, Johnny van Es, Celine Lugtenburg, Ivan Dogterom, Marleen Dorresteyn, Ben Visser, Serine Groene- veld, Sabrina van Kouteren, Pim Corst. Verhagen, Aart Jan Stroober, Jelle van Draningen, Arjan van Draningen. Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 611553 Fax:(0187)612280 BIVIW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. VOOR BEELD EN GELUID rOTO - VBCO STUDM HffORTMa FOTOflRAnE 1=1 c-j '~1', VQQI K-TaMxn iDtai) san»/ni «37» PrinhlKp-Hogmcn)172-T11mfllt1IM2*)l> voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 6116 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1