Allemaal vruchten: Herfst In oktober de hele maand 'woonwinkelen' MEDISCHE DIENSTEN Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Rondvaart op de Marco Polo op zaterdag 12 oktober a| Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen „EAN OAGE" Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS In oktober hangt de her£st in de lucht. Dat is te zien aan het verkleuren van veel bladeren en aan de kleurrijke vruchten die menige plant sieren. Met die vruchten zorgt een plant in de natuur voor z'n voortbestaan. In de tuin zijn ze vooral mooi. Kleine besplanten zijn geschikt voor potten, bakken en manden. Goed nieuws dus voor iedereen met een balkon. Pernettya, vol bessen Van de kleine struikjes die zich rijk tooien met bessen, is Per nettya mucronata het meest spectaculair. Hoe bescheiden van formaat de plant ook is, opvallen doet hij zeker. De kleine blaadjes zijn bijna onzichtbaar door de vele bessen. Die heb ben de kleuren purper, roze of wit en alle nuances daar tussen in. Koop gerust planten waarvan de bessen nog gedeeltelijk groen zijn, ze kleuren binnen een paar weken. Laat in het sei zoen kopen heeft als nadeel dat de keus beperkt is. Hoewel Pemettya's meestal op kleure worden verkocht, worden som mige op naam aangeboden. Voorbeelden daarvan zijn de zachtroze 'Parelmoer', die dieprode 'Signaal' en de witte 'Wintertime', die heel laat is. De bessen blijven mooi totdat het flink gaat vriezen. Wees voorzichtig met de wortels en zet de struikjes in ruime potten, met verse potgrond. Een stuk of drie bij elkaar staat leuk, met wat klimop langs de rand voor de afwerking. Als tuinplant zijn Pemettya's geschikt voor een halfbescha- duwd plekje op zure, humusrijke grond. Ze behoren tenslotte tot de heide-achtigen (Ericaceae), die zo hun speciale wensen hebben. Pemettya's zijn tweehuizig. Dat betekent dat ze als tuinplant alleen rijkelijk bessen dragen, als er een mannelijk exemplaar in de buurt groeit. De vrouwelijke (stamper)bloem- pjes (mei) kunnen namelijk alleen uitgroeien tot bessen als er voldoende stuifmeel (van mannelijke planten) beschikbaar is. Opvallende vruchten Er zijn nog meer kleine struikjes met opvallende vruchten. l-.en goed voorbeeld is Gaultheria procumbens. die niet hoger wordt dan 15 cm. In de tuin is het een goede bodembedekker, die uitlopers maakt en zo een mooi tapijt maakt. Maar de plan ten doen het alleen gt'ied in humusrijke grond. Die is meestal aan de zure kant en dan groeien alle soorten die tot de heidefa milie behoren het beste. In potten en bakken is gewone potgrond goed. De plantjes sie ren zich met grote rode bessen en zijn maandenlang motii. In de winter verkleurt het blad bronsachtig tint. Bosbessen in soorten In ons land is blauwe bosbes (Vaccinium myrtillus) het meest bekend. De smakelijke bessen die aan de struikjes komen groeien 'in het wild' in bos- en heidegebieden. Er zijn nog veel meer Vacn>i/tt/n-soorten, die mooie èn lekkere bessen geven. Ze zijn allemaal geschikt voor zure, humusrijke grond en blad verliezend. Kruipende soorten zoals cranberry (V. macrocar- pon) en rode bosbes (V. vitis-idaea) zijn geschikt als bcxlembe- dekker. Een flinke struik (tot 2 m hoog) maakt Amerikaanse bosbes (V. corymbosum). Daarvan zijn een groot aantal vrucht- rassen te koop die grote, g(x;d bewaarbare blauwe bessen ge ven. Ze zijn zelfs ais fruit te koop. Het blad verkleurt mooi in de herfst. Klimmer met bessen De mooiste bes-klimheester is zonder twijfel boom wurger, Celastrus. Zoals de naam al aangeeft, is de groeikracht enorm. Met meterslange windende scheuten verovert hij alles wat in de buurt staat. C. scandens is geschikt vcxir aan een pergola, C. orbiculatus wordt nog iets groter (tot 10 m.) Plant liefst ook een mannelijke plant, alleen dan zullen er veel oranje of geel- oranje bessen verschijnen. Oktober? Tuinmaand! Om het plezier van tuinieren in de herfst te onderstrepen is oktober uitgeroepen tot Tuinmaand. Tal van tuincenü-a, winke liers en hoveniers, herkenbaar dixir de Oktober? Tuinmaand! sticker en poster, maken het tuinieren in oktober met speciale aanbiedingen extra aantrekkelijk. Vraag er naar! UITTIP De tuin als inspiratiebron voor kunstenaars. De verbeelding van de tuin in de vroege Nederiandse kunst (15e en 18e eeuw) is het onderwerp van de grote expositie 'Aardse Paradijzen', die het Frans Halsmuseum organiseert in tentoonstellingsde pendance De Vleeshal, Grote Markt 16 te Haarlem van 14 t/m 24 november, boeiend voor kunst- en tuinliefhebbers. UTRECHT - De vakanties zijn grotendeels achter de rug. Sterker nog, het zomerseizoen is afgelopen en het buitenleven, voor zover daar al sprake van was, maakt van lieverlee plaats voor huiselijkheid. Een hele poos in de vrije natuur bivakkeren mag dan nog zo fijn zijn, op een gegeven moment ga je toch verlangen naar thuis. Uitein delijk komt aan alles een eind en er is niets heerlijkers om na ver loop van tijd de sleutel van je eigen voordeur om te kunnen draaien... Als u geen ongenode gasten hebt gehad hebt u ook geen 'verbouwd' interieur, om het zo maar uit te dmkken. Veran deren kunt u in alle opzichten beter zelf doen. Wat dat betreft hebt u nog een paar maanden om er straks, met de feest dagen, perfect bij te zitten. Iets nieuws Het voordeel van nu vernieuwen is, dat u uw interieur geheel kunt aanpassen aan de huidige trend. Uw woninginrich ter weet daar alles van, omdat zijn col lecties intussen overeenkomen met de stijlrichtingen zoals die op de laatst ge houden internationale woon(vak)beur- zen werden aangegeven. De hele maand oktober staat trouwens in het teken van het interieur: Nationale Woonmaand Oktober wel te verstaan, alweer voor de dertiende achtereenvolgende keer! U kunt dan lekker 'woonwinkelen', want tien tegen één dat u van plan bent om iets nieuws aan te schaffen. Bijvoor beeld gordijnen, omdat u er op uitgeke ken bent of omdat ze na zoveel jaren verschoten zijn. Met name dit artikel laat een opmerkelijke vernieuwing zien, zo wel in de kleurenrange als qua dessine ring. Zelfs geheel nieuwe dessins, als gevolg van het vervagen van de grenzen tussen de stijlgroepen. De Deja-collectie (Dehnert Jansen BV) laat daarover geen twijfel bestaan. Naast een groot aantal moderne drukstoffen en fraaie weefstoffen die talloze combinatiemoge lijkheden bieden, is een aantal kamerho- ge gordijnstoffen toegevoegd aan het toch al zeer brede assortiment dat uiter aard ook glas-, vouw- en optrekgordij- nen omvat. Op het gebied van exclusie ve vensterfournituren aangevuld met twee types gordijnroede. Ten eerste de exotisch aandoende 'Safari' en vervol gens de decoratieve houten 'Dynamo', een naturel of in kleur gespoten roede met elegant gevomidc zwart metalen on derdelen. U moet er beslist naar vragen. De kans is niet denkbeeldig dat een van beide uitvoeringen precies past in het interieur dat u voor ogen staat. Wonen op wielen Ztiwel in de kleding- als woonm(xle vol gen de trends elkaar in hoog tempo op. Voor het seizoen 1996/'97 zijn welge teld zes sfeerrichtingen gecreëerd; inge togen, landelijk, uitbundig, oosters, functioneel en weelderig. Op het eerste gezicht erg verschillend, maar aan de andere kant hebben ze vrij veel gemeen. Opvallend is wel dat voor bijna elke stijl teruggegrepen wordt op het verleden. Het optimisme van de jaren '50 en '60, de heimwee naar het koloniale tijdperk en het simpele plattelandsleven, dan wel de bewondering voor de strengheid van het constmctivisme. De 'technische per fectie' loopt overal dwars doorheen, of het u gaat om de vrije vormgeving van kunststof produkten of het geraffineerde hang- en sluitwerk voor houten meube len. Afgezien nog van de tafels en kas ten op wielen. Iedereen die van verandering houdt schijnt het 'wonen op wielen' tot lifesty le te maken. En waarom ook niet? Meu bels op wielen ogen grappig en je kunt ze naar hartelust verplaatsen. Zelfs voor het klassiek interieur zijn de kleine koperen zwenkwieltjes (bekend van zit meubels, salontafels en piano's) weer helemaal 'bon ton'. Geen wonder dat de fabrikanten zich massaal hebben gestort op het flexibele design, niet op de laatste plaats voor keuken- en badkamermeu- bels. Ladenblokken op wielen, trolleys voor handdoeken of kookgerei en natuur lijk het verrijdbare hakblok. Nieuw voor de keuken is een werkblad dat dankzij twee zwenkwielen om een vast punt kan draaien. Het is erg praktisch, speels en het biedt extra schoonmaakgemak voor ieder huishouden dat geacht wordt op rolletjes te lopen. Investering Ladenblokken, al dan niet op wieltjes, zijn ideaal om in hal of gang de dage lijkse spulletjes onder handbereik te houden. Ook zo'n smal console-tafeltje kan een aanwinst zijn voor de entree; het is een echte klassieker die dikwijl ge combineerd wordt met een mooie spie gel. Overigens zijn juist deze plekken in huis het meest belopen en daarom is een duurzame en hygiënische vloer eigenlijk een must. Er is genoeg keus dienaan gaande: tapijt, (natuur)steen, laminaat, parket, linoleum of kurk. De vaak 'kille' sfeer in een hal kunt u wegnemen met tapijt, dat desnoods doorloopt in de woonkamer. Zachte vloerbedekking im mers is geluiddempend en heeft boven dien een isolerend vermogen. Aan de andere kant kies je tapijt niet zomaar. Het is een investering in wamite en be haaglijkheid, design en kleur. In het kleur rijke interieur - de jongste trend in wo ningdecoratie - vomit tapijt dan (K)k op nieuw een onmisbaar basiselement. De nieuwste collecties wollen kwali teitstapijt, onder andere van het merk 'Wools of New Zealand', laten veel bril jante kleuren zien. Waar anders vind je lavendelblauw gestreept tapijt als blij vende herinnering aan die eindeloze zomers in de Provence? Of dat sensatio nele framboosrood, dat de hele kamer in een warme gloed zet? Expressieve kleu ren als saffraangeel, koraalrood en lila- blauw voeren zelfs de boventoon. Op In- ter Decor is het hele oeuvre in het zon netje gezet, inclusief de excellente 'Jabo Wools Collection'. Negen stijlvolle en comfortabele tapijten, elk met een eigen gezicht maar steeds met een vertrouwde basis van minimaal 80% Nieuw Zee land-wol. Elk wat wils Bij 'sophisticated' interieurs horen inge togen kleuren en materialen. Hout speelt de hoofdrol, aangevuld met gezands traald glas en her en der wat chroom. Totaal anders dan de inrichting bij men sen die op dit moment gecharmeerd zijn van de eerlijke grootmoedersstijlen. Want ook dat is begrijpelijk, gezien het evenwicht van het kalme plattelandsle ven tegen de doorgaans hectische bui tenwereld. Overigens zijn naast typische aardetinten als strogeel, olijfgroen en abrikoos voor het komend seizoen ook de fmitige kleuren van de Provence in opkomst, met op het keuken- en tafelge- rei veel kippen en koeien als alternatief op het bekende boerenbont. En wat de stoffering beü^eft krijgen de ruige wafel- tjesdoeken en het ongebleekte katoen meer rijkdom en romantiek. Zelfs de raambekleding laat een folkloristisch beeld zien. De patchwork drukstoffen en de opgestikte braderie geven het inte rieur hoe dan ook een landelijke sfeer, waarbij het verleden op een eigentijdse manier levend wordt gehouden. Anders gezegd: voor elk wat wils! van vrijdag 20 sept. 1996 t/m zondag 22 sept. 1996 Unieke Op zaterdag 12 oktober organiseert de Havenvereniging Rotterdam een rona- vaart met het nieuwste schip van de bpi- do, de MARCO POLO. Op zich al een belevenis om aan boord van dit futunsti- sche vaartuig een trip te maken. Wij starten bij de Spido aanlegsteiger en varen door het havengebied naar de ETC-Delta terminal. Deze rondvaart exclusief voor de Haven vereniging Rotterdam en we varen een speciaal door het bestuur vastgestelde route. Vanzelfsprekend zullen de be-stuursle- den voor de nodige toelichting zorgen over de verschillende havens en bedrij ven waar we langs komen. Het schip heeft een grote capaciteit, zo dat u uw familie en kennissen zonder problemen mee kunt nemen. Het belooft een zeer speciale trip te wor den. Zoals gebruikelijk wordt u met een kopje koffie ontvangen. Er wordt een brood- VRUDAG 20 SEPTEMBER J dag: lunch geserveerd; beiden zijn bij de inbegrepen. Alle andere drankjes versnaperingen zijn voor eigen rekeni, Vanaf 10.30 uur ligt de Marco Polo inscheping aan de Spido steiger aan Leuvehoofd 5 te Rotterdam. De afv is om 11.00 uur precies. Om 16.30 zijn we weer terug. U kunt deze dag uw auto pariceren op| Gemeentelijke Parkeerplaats voor ƒ1 of gebruik maken van het Openbaar voen metrostation Leuvehaven, Erasn tramlijn 20 en tramlijn 6 stoppen ■- buurt. I Voor deze dag hebben we een specil regeling met de Spido kunnen treffJ waardoor de prijs op 49,00 per perso komt. I U kunt zich voor 5 oktober bij het secl tariaat opgeven: Havenvereniging Rotterdam Postbus 30250,3001 DF Rotterdi en het bedrag over te maken op giroreM ning 357000. 'k Kon 't nie wete dat wat 'k geschreve hao ,de maansen zo bezig zou houwe, h't hei m'n beetje verbaesd in stille gemaekt,earlijk waer! Juulle zalle h't nog wel herinnere da'k schreef over de "Vlinder", daer kwam- me nogal wat reakties op,weer wat laeter over h't oppassen,in nog mar effen-1 tjes geleje over de ofgezette polderwegen in h't kromme pad in h't Korte- weegje. Wat dat leste stikje angaet, dat lag begin Augustus al op de redactie, ik kon toen niet wete dat 'r zó aarg over gemopperd zou worre, daer stieng 'n heal artiekel over in een vorige krante, in h't stikje dat ik geschreve hao stieng dat h't landbouw verkear deur Dirksland mot, mit alle gevolgen vandien, mar h't is nog veul slimmer, deur de ofgezette wegen hao de combienes weinig keus over, evenzo de stroowaegens in persen, in deze waarktuugen binne zo bread, dat ze niet deur de wegversmallieng in 't Korteweegje kenne zongder de zaek 1 kcpot te riejen, dus... wat doewe ze noe, ze gaen de proviciaale weg op, zo naer de brugge over d'n haeven naer de waetertoren, dus niet over de Staekweg in h't Korteweegje, begriep je? Ze magge daer healemaele niet komme, mar wat motte ze aores? In al h't verkear naer Haarken, groat of klein, of zoas h't in de krante stieng, naer h't indusü-ie terrein, of al h't groate agrarische verkear voor de zuudwest hoek van de Dirkslandse polder? Wat een ramp voor die maansen, toch? Nee, daer hao ongze bestuurders niet goed over nacgedocht, ze hao d'r eige wel laete vooriichte deur "wieze" ondes kundige deskundigen, 'k dienke dat dat maansen binne die geen verstand hoa van een durpsgemeanschap, nee... ze motte aerlijk toegeve dat ze d'r in ge- slacgd binne om een chaos te scheppen! Nog iets wat m'n verbaesd heit is, dat klachten over h't te hard riejen op d'n buuzemwcg niet serieus behandeld worre! vrachtwaegens mit of zongder grond ricje daer veuls te hard! Zal j't vertelle hoe dat gieng. Een beweuner van de Buuzemweg, die iedere dag de kinders op schoole mot brienge pakte op een dag de telefoon in belde de Peliesie, die was wel vriendelijk oor, mar die zeijc dat ze mar twea auto's hadde om contoleren, dus... geen tied, ze vroege wel wie 'r dan wel zo hard reje, da's netuurlijk onzin, want dat hoeft de burger niet te weten, dat kenne ze oak niet wete allean in dit geval wel, dus de belster zei "Dat zijn die vrachtwagens die h't terrein bouwrijp aan het maken zijn ten Noorden van Dirksland". "O., maar mevrouwtje, dan moet je bij de gemeente zijn "Ja dat kan dan wel, maar die gaan toch niet over de snelheidsoveitre- dcrs?" Mar h't hielp niet wat ze zei, ze mos mar naer h't Gemaente huus belle, dus zo gedae, mar daer was h't nog veul slimmer, want daer kreeg ze te hoaren dat ze van te voren hadde kenne wete dat 'r verkear langs zou komme, ze hadde d'r zelf voor gekoze om daer te gaen weunen, ze weune d'r al zes jaer trouwens in van h't ge weune verkaer hao ze niks geen last, mar die grongdwaegens, die dendere te hard voorbie. Affijn, ze most niet kliere,zoas in 't Korteweegje.want daer kreeg de beste man een punthoad van, in daer kon z't mee doewe! Lust je nog koekjes.... Wat de stikjes betreft die betrekkieng hao op misbruuk van kinders, zoas "vlin ders in oppasse", ik wist dat 'r ontzettend veul gebeurd in ongze saemenle- vicng, mar wat 'r de laesten tied geopenbaerd wordt... verschrikkelijk., walge lijk in maansontearend! In dat allemaele om geld in macht,want wie geld heit, heit macht. Ongze Belgische buren hoa veul om over nae te dienken, mar wiele toch oak? jao toch? D'r staet in d'n Biebel dat geldgierigheid de wortel is van alle kwaed, nou da's noe wel gebleeke, h't is te hopen dat de schuldigen van zoveul ellende gepakt in gestrafd worre. Toch as je d'r goewd over naedienkt is h't kwaed daer niet allean mee bestreje, wclneant... want zo as een Belgische pastoor zei "Je kunt het onkruid verwijde ren., goed, maar zolang er een voedzame akker blijft bestaan, zal er telkens weer nieuw onkruid opwassen!" Wieze woorden, vin'je oak niet? In die vruchtbaere akker is overal om ongs heen, toch? Kiek mar 's om je heen, bie alles wat 'r te koap wordt angeboje staet 'r wel een bloate of half bloate vrouwe bie, zelfs bie de kaese, gae mar kieke in de super- mart, nou nee. liever niet! Boekjes mit opwindende plaetjes of films mit allerlei seksueele hande-liengen.i in waerom? Zouwe de maekers noe echt dienke dat je daer wiezer van wordt? nee, h't is d'r allean mar om te doewen dat je oagen d'r naer toe getrokke worre, zodat de begeerte toeslaet, je wil h't oak hao, je wil h't oak beleve! In juust de minst weerbaeren ongder ongs, de zwakkeren.za'k mar zaage, die bin ne h't slachtoffer. Neem noe ongze jongelui, bie h't zien van al die ophitsende beelden, bluve die zitte mit h't gevoel "In ikke dan?!" Wat ze gezieje hao, wille ze meemaeke in beleve, toch?, is h't niet goewdschiks, dan mar kwaedschiks, mar ze zalle hun zin kriege! Volwasse maansen, meast mannen, die ontucht plege mit kinders... da's heale maele walgelijk in onbegriepelijk, of soms toch niet? Zouwe die inaansen soms zo gefrusteerd weze, dat ze hun lustgevoelens bie voorkeur loslaete op kinders dan op volwassenen? Daer is wat van te zaagcn, want laete we earlijk weze, an veul vrouwen is geen pure vrouwelijkheid mear te bekennen, H't reine, prille, 't maagdelijke in de subtiele waerdigheid, die een vrouw pas echt moai'maekt, is bie de measte jonge vrouwen verdwene.'t liekene wel naemaek mannetjes, toch? in sommige mannen binne zo verwuufd, dat je d'r miseraobel van wordt! Of zie'k noe healemaele verkeard? Soms dienk 'k wel 's, "In de netuur hao m'n alles overhoap gehaeld, mar oak in de verhoudiengen van de maans, h't klopt niet mear, we wete veul, mar we wete schienbaer niet mear evenwichtig in netuuriijk mit mekaore te leven Zelfs wat uutpraete, gebeurd mar in wei nig gezinnen, praete doewe ze wel, deur de telefoon, buuten of in de auto, mar as t'r gepraet mót worre, speule ze stommetje. As ik een vrouwe was, zou 'k heftig protestere, omdat m'n soortgenoten te pas in te onpas misbruukt worre, da's toch vrouw onwaerdig, of niet soms? Een vrouwe is toch uniek, ze bezit eigenschappen die een man niet heit? Meege- krege van de Schepper! In as 'k man zou weze, in dat bin ik, zou 'k m'n eige motte schaeme, want as al mien soortgenoten die vunzige troep nie mear zouwe koape of wille zieje, zouwe die schurken d'r geen winst uut kenne haele, dus... schaem 'k m'n eige oak, want zoas een oud gezegde zeit, "t Is niet goewd, mar ean oage waeg 'k 'r an!" De groete uut Dirksland, j^ Wolfert Pernettya's, gecombineerd met zwierige brem: wekenlang een fleurige blilcvanger door John de Rijke WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelhamis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter J. L. v. d. Ven, tel. 482117. Dirksland - Herfcingen - Melissant van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter S. Broek, tel. 601262. Ouddorp: Elk weekend dienst: tel. 681312. Stellendatn - Goedereede: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur praktijk Stellendam, tel. 493253. Nieuwe Tonge- OudeTonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter G. C. A. M. van Hattem, tel. 641259. Stad aan 't Haringvliet- Den Bommel - Ooitgensplaat van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. M. Nijhof, tel. 631201. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Visser, Eisenhowerlaan 28, Oude Tonge, tel. 642091 (van 11.00 tot 11.30 uur). Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Middelharnls. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, M'harnis,) 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Bulten deze tijden: 48 36 66. Apotheek SL Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277 Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Inkontinentle-lijn Medittieek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. t/m vr.: 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden van za. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur/17.00-17.30 uur zo. 11.30-12.00 uur/17.00-17.30 uur Voorspoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendelijl< verzoctit te bellen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12,00 tot 13,00 uur en van 16,30 tot 17,00 uur. Zondag van 12,00 tot 12,30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 683789. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de ant woordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge. 64 24 41L Tjebbes, Middelharnls, 48 29 66; W, J, Vink, Sommelsdijk, 48 28 97, KRUISWERK ZUIDHOLLANDSE EILANDEN Voor informatie en advies op het gebied van thuiszorg en zorg voor kinderen van O tot 4 jaar zijn wij 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE: tel,nummer (0181) 626226. Afspraken dieetspreekuur, tel, (0181) 626226, tijdens kan tooruren; Ledenadministratie, tel, (0181) 626226, tijdens kantooruren; Thuiszorgwinkel, tel, (0181) 679700, geopend van maandag t/m vrijdag van 10,00 tot 17,30 uur en op zaterdagmorgen van 09 00 tot 12.00 uur Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon 48 51 66; Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, tel, (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Postbus 1185, 3220 BD Hellevoetsluis (0181)310000: Bevallingsliin (24 uur/dag bereikbaar) GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Flakkee: 64 10 44 Stichting Bejaardenwerk ■MIODELHARNIS'.Tel, 483366 SL Welzijnswerk voor Ouderen 'OOSTFLAKKEE'. Tel, 64 13 44 BURG SUCHTCFFERHULP Tel./fax484916 NED. M. S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K, M, Schippers-Berghuis, 491815 VERTROUWENSTELEFOON NEO. PATIËNTEN VER. 683149/482411, ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 06-11 ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf. tel, (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIENTEN Goeree-Overflakkee e,o, Havenv\«g 8, Ouddorp, tel, 6819 27 LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad) Vrouwen met borstkanker worden ondersteund door lotgenoten. Er zijn vefschillende manieren om lotgenotencontact te maken: Telefonisch: Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw, Zuidh, Eilanden Gezondheid Service, tel, (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel, 607119 ('s ochtends). Uw naam en telefoonnummer wordt dan doorgegeven aan een contactpersoon van het lotgenotencontact. Zij belt u dan zo spoedig mogelijk terug. Persoonlijk: Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten in een daarvoor door het kruiswerk beschikbaar gestelde ruimte, U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H.G,Snauw-v,d, Krol, 6318 21 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS dhr, A, Wagner, Postbus 20,3247 ZG D'land WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53. Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 8212; (06) 0730 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 492498 Borstvoeding Natuurlijk, 652394 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor ttiuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010) 4130230. Voor klachten omtrent de behandeling in de Gezondtieidszorg en Maatscliappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KUCHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) p/a Dienstencentmm, Doetinchemsestraat 27, 3241 AA Middelhamis. Tel. 483366.2e en 4e maandagmiddag van de maand van 13.30-16.00 uur; telefonisch en op afspraak spreekuur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 14