EIÜVriDEtl-tllEUWS Boeren met cijfers of met gezond verstand Flakkeese landbouwer wordt bekend predikant Het krachtigste wapen Meerlingmarkt trekt honderden bezoekers Koffie-ochtend Zangavond Woord en Daad Levensgeschiedenis ds. L. Gebraad verschijnt onder de titel: B9 de juiste taxatie... Makelaar Tamboer 3e Blad VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 No. 6537 Landbouwpraat Agrariërs boeren iets minder. Neder landse boer raal(t in Europa aciiterop. Landbouw in zwaar weer. Nederland se boer de beste verdiener in Europa. De rekenmeesters hebben de thermo meter van de Nederlandse landbouw gepresenteerd. Dat leidt tot een fraaie bloemlezing van reacties. Al vijfentwintig jaar lang maken de re kenmeesters van het Landbouw Econo misch Instituut in Den Haag de jaarba lans op van de Nederlandse land- en tuinbouw. Het zogenaamde Landbouw Economisch Bericht (LEB) was aanvan kelijk bedoeld voor de beleidsmakers en belangenbehartigers. Zij moesten op ba sis van de feiten en cijfers de koers uit zetten voor een goede landbouwpolitiek. Het huiswerk van de rekenmeesters le verde elk jaar een flinke brok harde cij fers. Af en toe waagden de schrijvers van het Haagse instituut zich aan politie ke bespiegelingen. Evenzovele keren wekte dat irritatie, zeker wanneer die be schouwingen niet pasten in de kraam van politici en belangenbehartigers. Toch blijft de thermometer van de land bouw een interessant verschijnsel. Het is een jaarlijkse bron van kennis, misver standen en zelfs verwarring. Men leze alleen al de reacties op het LEB en de vertaling of interpretatie van dit boek werk neemt de meest verscheiden kleu ren aan. Cijferbrij Wat moet de argeloze lezer met de variatie aan inkomensbegrippen. Het maakt nogal uit of het gaat over het on- dememersinkomen, het arbeidsinkomen of het gezinsinkomen. De buitenstaander houdt de blik op het getal en als dat hoog is, verdient de boer goed. Toch zegt dat getal lang niet alles en is er ook ellende op het boerenerf, ondanks vrij hoge cijfers. De rekenmeesters van het LEI proberen telkenjare en ook nauwge zet de diverse begrippen uit te leggen. De gemakzuchtige lezer - en ook vele journalisten - lopen over die uitleg heen en blijven turen op de cijfers. Het LEB levert daarom ook een bloemlezing van reacties en conclusies op. Met de naakte statistiek kun je elk weertype in de land bouw onderbouwen. Wat de een kom mer en kwel noemt, is voor de ander zonneschijn of perspectief. Het gekke ervan is dat de juiste goocheltruc met cijfers aan een ieder gelijk geeft. Zonder hier nader in te gaan op de cijferbrij uit het Landbouw Economisch Bericht, zijn bepaalde trends duidelijk aan te geven. Dat geeft de Nederlandse boer in elk ge val te denken. Het betekent ook dat de boerenreactie op die trends bepalend is voor zijn toekomst. Trends De land- en tuinbouw heeft te maken met beleidsmaatregelen die het produc tievolume bedwingen en zelfs reduceren. Dat heeft te maken met een agrarisch productie-aanbod dat uitgaat boven de vraag naar voedingsmiddelen. Als de boeren de toekomst willen veiligstellen zullen ze hun activiteiten niet op het vo lume (opbrengstverhoging) maar op de kwaliteit en duurzaamheid moeten rich ten. Daarvoor is alle aanleiding, gelet op de cijfers uit het LEB. Consumenten zijn kritisch en gemakzuchtig. De aankoop van levensmiddelen geschiedt voor tweederde bij grote supermarkten. De detailhandel en ook de voedingsmidde len-industrie gaan de grootschalige toer op en dicteren hun eisen aan de boer. Die eisen druipen van kwaliteit, gemak, natuur- en milieuvriendelijk. Als de landbouw op deze ontwikkelingen in steekt, betekent het een boerenerf dat ge kenmerkt is door meerwaarde en niet zozeer de productmassa. Boeren zullen specifieke producten moeten maken en hun inkomen moeten winnen uit de hoge toegevoegde waarde aan het agrarisch product. Het LEB geeft ook interessante ontwik kelingen op internationaal vlak aan. Boe ren worden meer dan voorheen gecon fronteerd met de buitenlandse markten en concurrenten. Zij zullen de bescher mende steun van hun nationale of Brus selse overheid gaan missen. Daarom zul len zij hun marktpositie moeten bevech ten met kwaliteit, natuur- en milieu vriendelijkheid en met typische, vaak regiogekleurde producten. De rekenmeesters van het Landbouw Economisch Instituut schilderen een internationaal klimaat waarop de Neder landse boer op tijd en alert moet inste ken. Of dit gebeurt? De inschattingen le veren een zeer gevarieerd toekomstbeeld op. Vandaar het sombere weer voor de een en de zon achter de wolken voor de ander. Uiteindelijk bepalen de boeren zelf hun toekomstbeeld en hoeven zij zich weinig of niets aan te trekken van betweters of rare stuurlui aan de wal. De landbouw heeft zeker perspectief, als de boeren het heft zelf in handen houden. B.Schouwing NUMANSDORP - Bijna driehonderd ouders, tientallen tweelingen en een handvol drielingen. Dat was de 'score' van de tweede Meerlingmarkt, die zater dag 14 september werd gehouden in Nu- mansdorp. Het waren er meer dan de eer ste keer, in april van dit jaar. De gehele dag was de boerderij van Jan en Heleen Dam aan de Molendijk het domein van ouders die één ding gemeen hadden: ze hebben kinderen die op dezelfde dag ge boren zijn. De Meerlingmarkt is opgezet door een viertal ouders van tweelingen. Ook nu weer werd het initiatief hoog gewaar deerd door 'lotgenoten' uit het hele land. Er kwamen zelfs mensen uit het oosten en uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij koch ten tegen vriendenprijsjes kleding, auto stoeltjes en bijvoorbeeld speelgoed van andere meerlingouders. In een aparte schuur stonden enkele tientallen twee- en drieling-kinderwagens, die door ouders te koop werden aangeboden. Hoewel de mooiste exemplaren razendsnel verkocht waren, raakte deze keer niet elke ouder de wagen kwijt. Kennelijk is de belang stelling voor kinderwagens zo vlak voor het natte en koude seizoen minder groot dan in het voorjaar. De markt werd ook druk gebruikt voor het uitwisselen van contacten. Ouders van hele jonge twee- en drielingen kre gen waardevolle praktijktips van de 'er varen' collega's. Voor de tientallen kin deren die waren meegekomen was er ondertussen voldoende lekkers, want bakker De Buck uit Piershil had voor iedereen eierkoeken gebakken en Albert Heijn Van Roon uit Numansdorp (waar van de eigenaars zelf een drieling heb ben) zorgden voor sappige mandarijnen. Vanwege de grote belangstelling is al weer een nieuwe datum vastgesteld voor de voorjaars-tweelingmarkt. Deze wordt op zaterdag 26 april 1997 gehouden, weer in de boerderij van Dam aan de Molendijk 16. Op D.V. 2 oktober is er weer een koffie ochtend in het verenigingsgebouw 'On der de Wiek'. Deze ochtend gaat uit van de Ned. Herv. Gem. te Dirksland. Spreekster op deze ochtend is Lies Drop uit Vlaardingen. Ze hoopt met ons te spreken over 'Een vrouw uit de bijbel'. De koffie staat vanaf 9.15 uur voor u klaar en wij ronden om ongeveer 11.30 uur af. Indien het mogelijk is wilt u dan zelf voor kinderoppas zorgen. Van harte willen wij u uitnodigen om deze ochtend bij te wonen en wij hopen velen te mogen ontmoeten. Werkgroep koffie-ochtend Dirksland De Noordlandsedijk bij Nieuwe Tonge. Mooi fietsweer, een goeie zin en dus welgemoed op stap. Kijk, een Klaproos in de berm. Eentje maar. Zoeven zijn we er aan de Oudelandsedijk honderden voorbijgegaan. Allemaal bij elkaar ge kropen. Wel een mooi gezicht maar de massa trekt niet zo aan. Wel die alleen staande hier. Kom, laten we er gezellig bij gaan zitten. Dat vindt ze best aardig want ze heft haar bloemhoofdje op. Dat doet ze altijd als haar leventje wordt ver- vrolijkt. Haar mooie naam luidt: Papa ver rhoeas. Papaver komt van het woordje pap dat de kinderen het eerst kunnen stamelen na mama. Rhoeas wil zeggen: afvallend. Kelk- en kroonbladen houden het al gauw voor gezien en dwarrelen dan ook snel naar beneden. Veldboeket Ze moet eerst kwijt dat ze het jammer vindt nu haar leven in de berm te moeten verslijten. Vroeger mocht ze tussen het koren wonen in gezelschap van Margrie ten en Korenbloemen. Zo met z'n drieën vormden ze dan voor langstrekkende mensenkinderen het mooiste veldboeket. Moderne landbouwmethoden en on- kruidbestrijding hebben haar het leven zuur gemaakt en nu moet ze genoegen nemen met stoffige wegranden. Nog meer maakt haar verdrietig. Er was een tijd dat kinderen met haar een spelletje speelden. Ze namen de bloemblaadjes als een bolletje in hun knuist en gaven er met de andere vlakke hand een klap op. Daaraan heeft de Klaproos haar naam te danken. Feest Eerst was er een wortelrozet. Daaruit groeide een rechtopstaande stengel met bladeren zonder stelen. Die geven we nu een hand en dan ontdekken we dat de plant van boven tot onder met borstelige haren is bezet. Deze dame vindt dat niet erg en is tevreden met de wijze waarop de natuur haar aankleedt en uitrust. Meestal laat ze het kopje hangen maar als de bloei in aantocht is richt ze zich blij op en bekijkt hoopvol het luchtruim of de insecten zich laten lokken door haar uitstraling. Want het feest duurt maar kort, een dag of wat. Eerst moeten de kelkbladen afvallen om de vier rode kroonbladen kans te geven zich te ont plooien. Die hebben al die tijd opgevou wen in de knop op deze vreugdevolle dag zitten wachten. Na de bloei gaat de doosvrucht zich ontwikkelen. De natuur prikt er gaatjes in en als dan een briesje De Slaapbol (illustraties REBO productions) ermee wil schudden, of er schommelt een schaap langs, worden de zaadjes verstrooid. Slaapbol Nog even terag naar de kleinsten. Klap roos heeft wat met kinderen. Er was eens een peuter die maar niet in slaap kon komen. Moeder wist er wel wat op. Ze kneedde een papje van melksap van de Klaproos. Alsjeblieft Jantje, doe je best. Hapslik, en het kereltje streek de zeilen. Werkelijk, het hielp. Daarom werd die Klaproos ook wel Slaapbol ge noemd. Nu is er in de Papaverfamilie ook een Echte slaapbol. Die heet Papa ver somniferum. Zou er soms ergens. Gewoon op zoek. Richting Nieuwe Tonge. Bij het benzinestation de ver keersweg oversteken en dan verder door het dorp. De zitbank bij de molen is be zet met pensioengenieters. Deze leef tijdsgenoten hebben ons al vroeg in de peiling. Hunne aangezichten draaien groetend mee met ons gangetje. Bij 'De Hoogte' rechtsaf en dan fietsen we op de Duivenwaardsedijk al gauw bui- (4) Eerste preken Gebraad was tweeënveertig jaar toen hij officieel uit preken ging. Zijn eerste dienst leidde hij in de gemeente van zijn vriend ds. Keek uit Staphorst. In een stampvolle kerk preekte Gebraad voor meer dan duizend mensen, met groot gemak en veel ruimte. Staphorst was tevreden en Gebraad ook. Wat overmoe dig, meende hij dat God hem altijd zou bijstaan als in deze ure. Voor de middag- dienst maakte hij zich geen zorgen. Maar Gebraad kreeg het moeilijk. Een Godvrezende ouderling zei na afloop in de consistorie: 'Gebraad, ik merkte wel dat je vanmiddag niet zo gemakkelijk sprak, maar daar ben ik nou juist blij mee man. Ik dacht: Als het vanmiddag net zo goed gaat als vanmorgen, dan heeft hij het teveel in zijn hoofd zitten. Degenen die alles met een hoofd vol wijsheid doen, kunnen allicht wel uit de voeten, maar Gods arme volk moet het van Boven krijgen.' Doordat Gebraad vanaf oktober op zondag vaak weg was, bedankte hij op 5 november 1936 voor zijn ambt als ouderling in de Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge. Boer in de crisisjaren Ook de verantwoording voor de grote boerderij was niet langer te combineren met het vele werk dat het voorganger schap met zich meebracht. Gebraad vond een oplossing, toen een kilometer verder op een boerderijtje gepacht kon worden met 5 gemet grond, dat eigendom was van de gezusters Zegers uit Sommels- dijk. Het gezinnetje verhuisde daarheen en Gebraad werd nu echt eigen baas. De jaren waar Gebraad middenin zat, waren de niet gemakkelijk. De beruchte crisisjaren, die het land in hun greep had den, gingen ook hem niet ongemerkt voorbij. Hij moest zijn aardappels verko pen voor veertig centen per mud en was blij dat hij er af was. De prijs van de uien lag nog de helft lager. Een mud 'juun' van 60 kg werd verkocht voor twee dub beltjes. Het gewas had niets opgebracht. Zijn inkomsten waren zo laag, dat hij twee jaar geen belasting hoefde te beta len. Die tijd was het ook bijna onmogelijk om de pacht te voldoen. Gebraad was met een paar anderen bij de incasseerder in een wachtkamer, om de verschuldigde som af te dragen. Hij was erg terneerge slagen en wachtte tot de anderen klaar waren. Uiteindelijk was Gebraad aan de beurt. Voordat hij zijn portemonnee kon pakken, werd hem een kwitantie in han den gegeven, die aangaf dat de pacht voor dat jaar al betaald was. Toen Gebraad vroeg naar de naam van de milde gever, deelde de incasseerder mee dat deze onbekend wenste te blijven. In verwondering fietste Gebraad terug naar huis. ten de bebouwing. De blik dwaalt even naar links over de polder Klinkerland. Daar liggen nogal wat herinneringen. Doch vijf windmolens draaien de opko mende nostalgie weer terug. Voorbij de Wellestrijpsedijk rijden we weer langs huisjes met een tuintje erbij. Een hoge heg omsluit zo'n hofje. En vlak daarachter rit selt een Slaapbol: hier ben ik. Peperbus Ik ben een verwilderde tuinplant, schrijven de mensen in hun dikke boe ken. Misschien kom ik wel overwaaien. Een ding is zeker: volgens uw Planten van Onze Aarde ben ik de Echte Klaproos. Die andere heet Gewone. Maar ja, volgend jaar ben ik er ook niet meer. Daarom moet ik nu gaan zorgen voor nageslacht. Natuurlijk, eerst zelf groot groeien, nu al tot haast een meter. De Gewone haalt maar net de zeventig centimeter. Ook mijn bloemknoppen neigen naar de aarde en veren op als er bloesem komt. Ook dat duurt maar even, net als bij onze geachte neven en nich ten. Mijn vruchtbeginsel is een soort tonnetje. Lijkt een beetje op uw peper busje. Nee, die gaatjes zitten bij mij niet in het dekseltje maar er net onder. Nu hoop ik maar dat de wind draait, want zo komt er achter die heg nog geen zuchtje. Veroordeeld Eigenlijk staan we niet zo goed bekend. Dat komt door dat boertje uit India die leefde in de eerste eeuw. Op een dag plukt hij een nog niet gerijpte vrucht van de steel. Peutert er wat aan en dan sijpelt er zomaar een kleverig goedje uit. Hij proeft ervan. Lekker. Krijgt de smaak te pakken van.de opium. Dan komt in de zeventiende eeuw het tabakroken uit Amerika overwaaien. Dan gaan ook onze 'klanten' inhaleren. De verslaving is er. Sindsdien zijn we veroordeeld. Maar wat kunnen wij er aan doen als de mensen ons misbruiken. Het kan ook an ders. Lees maar in uw eigen Veldgids. Die vindt het „,..een ongelukkige asso ciatie van deze plant met de verslaving van verdovende middelen. De zaden be vatten een belangrijke olie, die kan wor den gebruikt in de sla, bij het koken, als brandstof voor lampen, en ook bij het Gebraad met vrouw, dochter, schoonzoon en schoondochter Landelijke bekendheid Op zaterdag vertrok Gebraad naar de plaats, waar hij de volgende zondag zou spreken. Zo herinnerde Gebraad zich later: 'Ik weet nog goed, dat ik een keer in 'Calvijn' in Dordrecht sprak. Toen was ik nog evangelist of godsdienston derwijzer. Maar dat is ook al niks, als je niet meer bent dan dat; je bent beter als je van God geleerd bent. Ik had een keer daar gesproken en was er in maanden niet meer geweest, want ik had het zo druk op mijn manier. Och ja, je denkt het soms druk te hebben, terwijl er al zoveel drukte is. Maar goed, toen kwam ik daar weer en daar was schipper Van Westen of schipper Van Utrecht, Ik mag gelo ven, dat ze beiden van God geleerd waren. Hij kwam naar de consistorie. Ik dacht: 'Daar zul je het hebben, daar deugt niets van mijn preken,' Ze zeiden van binnen tegen me: 'Hou maar gauw op, met al je gepreek.' Ik zei niets, toen hij binnenkwam. Maar hij zei: 'Ge- braadje, ik moet je eens wat zeggen.' De dacht: 'Daar komt het.' Hij zei: 'Wat heb je geleerd in de laatste tijd? Want als ik je een tijd geleden gehoord heb, is er wat met je gebeurd, als ik tenminste goed luister.' Ik zei: 'Ja man, dat is waar. Er is een nadere weldaad aan mijn ziel gedaan,' In de loop van 1938 had ds. A, van der Kooy een beroep naar Nieuwe Tonge aangenomen, In september 1940 werd Gebraad door een kiescollege van die hervormde gemeente opnieuw gekozen tot ouderling. Hij bedankte echter. Daarop werd hij nogmaals gekozen. Gebraad wilde het toen in overweging nemen, als hij onbeperkte vrijheid zou krijgen om elders uit preken te gaan. De kerkenraad had hiertegen bezwaren, omdat Gebraad juist in Nieuwe Tonge De Klaproos vervaardigen van verven, lakken en zeep. De zaden worden ook nu nog door bakkers meegebakken in brood en koek omer een pikant smaakje aan te geven". O ja, nog wat vergeten. Mijn soortnaam somniferum komt van het Latijnse som- nifera wat in uw woordentolk wordt om schreven als slaapverwekkend. Het zij zo. Als u soms een tonnetje wil probe ren? Alvast welterusten van een Echte Klaproos.* J v P nodig was. Deze liet echter zijn preek- diensten zwaarder wegen dan een plaat selijk ouderlingambt, In de zomer van 1943 herhaalde zich deze procedure. Oorlogstijd Voor het uitbreken van de oorlog, had de overheid de bevolking geadviseerd om een schuilkelder te maken. Gebraad kon daartoe niet besluiten. Zijn buurman deed het wèl en zei nogal wraaklustig: 'Je hoeft er niet op te rekenen dat je bij mij in de schuilkelder mag, want dan moet je er zelf ook maar een maken,' Maar Gebraad had een betere schuil plaats, want hij was bepaald bij Psalm 91: 'Die in de schuilplaats des Aller- hoogsten is gezeten, die zal vernachten in de schaduw des Almachtigen.' Op 15 februari 1944 werd bekendge maakt, dat het eiland spoedig onder water gezet zou worden. Twee weken later, op maandag 28 februari, zou Ge'oraad zijn 25-jarige bruiloft vieren. De uitnodigingen hiervoor waren gedrukt en verzonden, maar de herden king kon niet doorgaan vanwege de ont ruiming. Door inundatie van vrijwel alle Flakkeese polders, meende de vijand een luchtlanding door de geallieerden te kun nen voorkomen. De gebieden die niet onder water stonden, werden vol gezet met 'Rommelasperges'. Dat waren pun tige palen, die met draden onderling ver bonden werden om landend vliegverkeer zoveel mogelijk te hinderen. De bevol king van Nieuwe Tonge zocht een goed heenkomen. Ds. Van der Kooy week uit naar Maarssen, de overige kerkeraadsle den naar Waddinxveen, Oegstgeest en Rotterdam, Ook het gezin Gebraad moest hun landbouwbedrijfje verlaten. Zodra de vrienden in Leersum, waar Gebraad nogal eens preekte, dit hoorden, nodigden ze hem uit om naar deze gemeente te evacueren. Gebraad accep teerde dit aanbod en trok met vrouw en kinderen, wat bezittingen en één koe, naar Leersum. in het doolhof van prijskaartjes Tel, (0187) 48 3477 ZIERIKZEE - Op zaterdagavond 28 september is er een zangavond van de stichting Woord en Daad in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Aan deze avond wer ken mee het mannenkoor 'Tehillim' en het gemengde koor 'Vox Humana' uit Dordrecht, Beide koren staan onder lei ding van dirigent Dick van Luttikhuizen. Het orgel wordt bespeeld door Tinus Korevaar. De avond begint om half acht en de toegang is vrij. Ds, Korving uit Kerkwerve houdt een appèl woord. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de bouw van twee scholen op Haïti. De gezamenlijke Zeeuwse comité's hou den daarvoor dit jaar verschillende ak- ties. De plaatselijke bevolking bestaat voornamelijk uit nakomelingen van vroegere Afrikaanse negerslaven en leven in zeer armoedige omstandighe den. De streek kent twee kleine, slecht uitgeruste schooltjes. De plaatselijke be volking heeft gevraagd om de bouw van twee nieuwe scholen zodat meer kinde ren, maar ook volwassenen naar school kunnen. Het verbeteren van het onder wijs is een van de projecten van Woord en Daad, om de bestaansmogelijkheden van de bevolking te verbeteren. NVM UMEUM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 13