Mobil MKB debat op Goeree-Overflakkee Speelveldje in Oude Tonge Unitiatief uit de burgerij} OpengeSteld Waterbeheer Grevelingenmeer kritisch belielcen Internat. Vredesweek Activiteiten Muziekver. 'Amicitia' kievit warmte 3 weken nog maar UJ OARAGE KNOPS, C.P.B. afd. 'Goeree' Muzikanten bij Streekmuseum Heemraad/hoofdingeland Open Monumentendag in Gemeente Goedereede VRUDAG 13 SEPTEMBER 1996 No. 6535 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur. A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^/ JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Optimaliseren beleid Het Grevelingenmeer is een uniek en gezond zoutwatermeer. Tegelij kertijd luistert liet beheer van het gebied nauw. Om na te gaan hoe het waterbeheer geoptimaliseerd kan worden, wil rykswaterstaat de komende maanden de speciHeke ideeën en wensen horen van be langhebbenden en geïnteresseer den. Als basis voor de discussies is deze week een evaluatierapport verschenen waarin wordt terugge blikt op vyf jaar waterbeheer in de Grevelingen. Het Grevelingenmeer is ontstaan met de aanleg van de Brouwersdam in 1971. Aanvankelijk verzoette het meer, maar door de aanleg van doorlaatsluizen in de Brouwersdam kan het water nu worden ververst met Noordzeewater. Het meer heeft een vast waterpeil op 20 centimeter beneden NAP. Het water in de Grevelingen is erg schoon en helder, een doorzicht van vier meter is geen uitzondering. Het heeft een hoog zoutgehalte en er leven zeer veel verschillende planten en dieren. Er leeft veel kleine vis, waar visetende vogels op af komen. Het gebied overschrijdt ruim schoots de norm voor een watervogelge bied van internationale betekenis (wet land). Kortom, het is een waardevol en uniek gebied. Het is de eerste keer dat er in de wereld een dergelijk zoutwatermeer is ge creëerd. Ervaringen referenties ontbre ken dus voor het Grevelingenmeer. Het vergt tijd voordat een dergelijk jong eco systeem haar evenwicht heeft gevonden. Dit vergt een beheer dat hierop is afge stemd. In het algemeen is rijkswaicrsiaat zeer tevreden met de ontwikkelingen. Bij een meer met stilstaand water is het normaal dat in de diepere delen gelaagd heid in het water ontstaat waardoor op die plaatsen zuurstofloosheid optreedt. Het beheer van de doorlaatsluizen is er vooral op gericht om het meerwater zoveel mogelijk te verversen met zeewa- Rectificatie: In het bericht, in de krant van dinsdag, over de benoeming van een heemraad in het Waterschapsbestuur, hebben we, spijtig genoeg, namen door elkaar ge haald. Dhr. A. A. Blokland is dan ook niet tot heemraad benoemd maar hij is per 1 september tot hoofdingeland benoemd. Ter benoeming tot heemraad wordt dhr. Th. L. Jacobs voorgedragen. ter en daarbij zuurstofloosheid te beper ken. Regelmatig klagen duikers over zuurstofloze putten, natuurbeschermers over de afname van zeegrasvelden, palingvissers over de uittrek van schier- aal, oestervissers over te weinig door spoeling, vogelliefhebbers over versto ring door recreanten en watersporters met snelle motorboten en jetskies over het snelvaarverbod. Bij het waterbeheer gaat het om kennis en keuzes. Hoe reageert het meer op in vloeden en ingrepen en aan welke speci fieke belangen kun je tegemoet komen. Daarover gaan besprekingen die rijkswa terstaat vanaf november gaat beleggen met belanghebbenden en geïnteresseer den, met als doel te komen tot een nog beter afgewogen waterbeheer. Het Rijks instituut voor Kust en Zee heeft het wa terbeheer in de Grevelingen over de afgelopen 5 jaar geëvalueerd. Een rap port hiervan is deze week verschenen en aan alle belanghebbenden toegestuurd. op 3 oktober opent Deco- ke speciaal woningtextiel. ------ Oostdijk 1, som. Op donderdag 29 augustus jl. werd in Recreatiecentrum 'De Staver' te Som melsdijk een informatie-avond geor ganiseerd voor bestaande en startende ondernemers uit het midden- en klein bedrijf. Naar aanleiding van het MKB-maatregeienboekje was het thema van deze avond: 'Fiscale maat regelen voor MKB en starters' (hoe profiteert u optimaal van fiscale maat regelen?) Een groot aantal (startende) ondernemers had positief gereageerd op de uitnodiging van accountants kantoor De Heer Co. en de Rabo- banken Middelhamis, Nieuwe Tonge en Ooltgensplaat De heer Coremans, directeur van Rabo bank Middelhamis opende de avond met een woord van welkom. In zijn ope ningswoord venvees hij naar de moge lijkheden en moeilijkheden waarmee de (startende) ondernemers geconfronteerd kunnen worden. De eerste inleiding werd verzorgd door de beer drs. A. W. A. M. Broos, alge meen directeur van MKB-Nederland. Na een algemeen verhaal verteld te hebben over de historie van MKB-Nederland, ging hij verder in op de doelstellingen van deze organisatie. Door overleg tus sen de overheid, ondernemers en verte genwoordigers van deze organisatie wordt ernaar gestreefd om het klimaat voor ondernemers gunstig te beïnvloe den. De heer Broos gaf aan dat landelijk gezien een lastenverlaging is doorge voerd. De lokale belastingen nemen daarentegen toe. Getracht wordt dan ook op dit gebied de lasten terug te dringen. Vervolgens behandelde de heer G. van der Have, onderdirecteur bedrijven bij Rabobank Middelhamis, een aantal fis cale instrumenten. Het eerste instrument betrof de Tante Agaath-regeling. Met deze nieuwe financieringsvorm kunnen particulieren tegen fiscaal gunstige voor waarden geld lenen aan startende onder nemers. De mogelijkheden van de Tante Agaath-regeling werden aan de hand van enkele voorbeelden verduidelijkt. Daarnaast wees de heer Van der Have op de financieringsmogelijkheid van de Rabo Tante Agaath B.V. Op basis van deze regeling wordt hiermee binnen het bancaire kanaal de mogelijkheid geo pend om de fiscale voordelen optimaal te benutten. Het tweede fiscale instru ment waar aandacht aan werd besteed, betrof de investeringsaftrek. De heer Van der Have verduidelijkte aan de hand van een voorbeeld hoe men optimaal van deze maatregel gebruik kan profiteren. Hierbij kan gedacht worden aan een fi nanciering uit eigen middelen of die op basis van financiële of operationele lease. Als laatste fiscale maatregel werd de reserve exportrisico's behandeld. Na een korte onderbreking vervolgde de heer Mr. A. J. Busink van De Heer Co. Accountants Adviseurs de infor matieve avond over de Tante Agaath- regeling versus de commanditaire ven nootschap. Met een voorbeeld verduide lijkte de heer Busink het verschil tussen een stille vennoot en iemand die een le ning onder de Tante Agaath-voorwaar- den heeft verstrekt in geval van discon tinuïteit. Een ander thema dat door hem werd behandeld, betrof de willekeurige afschrijving. Een voorbeeld verduide lijkte het geheel. De zelfstandigenafbrek is een ander onderwerp dat werd toege licht. Als laatste besteedde de heer Bu sink aandacht aan de door de heer Ver meend ingediende voorstellen en de fis cale gevolgen hiervan. In de forumdiscussie konden de aanwe zigen vragen stellen naar aanleiding van de lezingen waarvan ruimschoots ge bruik werd gemaakt. Uit deze vragenronde bleek de betrok kenheid van de aanwezigen zo memo reerde de heer Coremans in zijn slot woord. De avond werd met een informeel samenzijn afgesloten. Uit de diverse reacties bleek dat De Heer Co. en de Rabobanken Middelhamis, Nieuwe Tonge en Ooltgensplaat terug kunnen zien op een geslaagd seminar. Christelijke Plattelands Vrouwenbond afd. 'Goeree' en de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen afd. Goedereede-Oud- dorp organiseren samen op D.V. donder dag 19 september a.s. een MODE SHOW, voor hun leden. Medewerking verlenen: Modehuis Aleman; Schoenhandel v. d. Bok; Kapsels: Coiffure Petit Goederee- de; Bloemen: Tuincentrum Voogd; Mu ziek: Oostdam. Aanvang 20.00 uur. Plaats: verenigings gebouw 'Oostdam' te Goedereede. We hopen vele leden te mogen begroe ten. Van 22 tot 28 september wordt weer de jaarlijkse Internationale Vredesweek ge houden. De oecumenische werkgroep Goeree-Overflakkee, een samen diverse activiteiten ontplooiende groep mensen, uit de Gereformeerde Kerk, de Remon strantse Kerk, de Hervormde Gemeente Exodus en de Rooms Katholieke Kerk hebben het plan opgevat, ook in die week de speciale aandacht van de jonge ren op Goeree-Overflakkee op dat thema te vestigen door hun gelegenheid te bie den op diverse manieren van hun creati viteit blijk te geven. Er is uitgegaan van een 'wedstrijd' rondom het thema Vrede, ver weg en dichtbij. De jeugd kan in ver schillende leeftijdsgroepen hier aan deel nemen door het kleuren van platen, met vrije tekeningen, gedichten, korte opstel len, of met een werkstuk naar eigen keuze. De werkstukken kunnen worden ingele verd op zaterdag 21 september tussen 9.30 en 12.00 uur in de Gereformeerde Kerk, hoek Kon. Julianaweg-Langeweg in Middelhamis, waarna op woensdag 25 september van 14.00 tot 17.00 uur in de zelfde kerk een tentoonstelling zal wor den gehouden. Een deskundige jury zal de werkstukken beoordelen, waama 's avonds om 19.30 uur de prijzen zullen worden uitgereikt voor de bekroonde inzendingen. Contactadressen: Mevr. L. M. van Nieuwenhuyzen-Voge laar, Mariniersweg 70, 3255 VG Oude Tonge, tel. (0187) 641817. Mevr. W. J. van Welsenis-Jansen, Dub bele Ring 21, 3245 AD Sommelsdijk, tel.(0187)482492. Samen openden ze het terreintje, 't Was (nog) fraai nazomerweer, woensdagmiddag en dat was maar gelukkig, want in Oude Tonge stond een waar buurtfeest te gebeuren. Regen zou 't gekleurde crêpe pa pier van al die feestelijk versierde kinderfietsen hebben vernield, maar gelukkig, er was geen wolkje aan de lucht... Toen wat jaren geleden de nieuwbouwwijk rondom de Melk weg gestalte kreeg heeft de gemeente kennelijk niet op groen beknibbeld, langs de Melkweg kwam een mim plantsoen, vraag het de hondjes die er uitgelaten werden, maar dat was natuurlijk niet de bedoeling geweest. Dat begreep ook Jamie Visser uit de Uranusweg toen ze de gemeente vroeg of het daar geen speelveldje kon lijden. En jawel, dat kon. Het verzoek van Jamie heeft heel wat in beweging gezet. In de straat werden snelheidsbeperkende maatregelen getroffen, twee wegversmallingen werden aangebracht. Het speelveldje Jamie en weth. Maliepaard werd, met speelwerktuigen, ingericht en woensdagmiddag was de officiële openstelling daar, verricht door weth. R. Malie paard die zich heel tevreden toonde over het initiatief en over het resultaat waartoe het geleid heeft. Prima vindt het de wet houder dat uit de bevolking initiatieven komen, ten gemeente- kantore worden ze graag ingewacht. De gemeente zal trachten initiatieven, ook tot de aanleg van speelveldjes, waar mogelijk te realiseren. Als ze er liggen heeft de gemeente de hulp van de ouders nodig, want 't is dan zaak ze in goede staat te houden. Wat - ouderlijk - toezicht op een goed gebruik is derhalve gewenst. „Meedenken en vervol gens meebewaren", was de oproep van de wethouder voordat'ie, samen met initiatiefneemster Jamie met een gericht schot de opening verrichtte. De jeugd werd deze middag plezierig beziggehouden met meerdere attrakties en een smakelijk ijsje toe. Door de fanfare van muziekvereniging 'Amicitia' uit Dirksland zal op zaterdag 14 september a.s. om 10.30 uur een con cert worden gegeven op de Voorstraat in Dirksland. Dit concert vindt plaats tij dens de markt die daar elke week wordt gehouden. De regelmatige bezoeker van de markt weet dat dit niet de eerste keer is dat de plaatselijke muziekvereniging een concert organiseert tijdens deze weekmarkt. Er zal weer een programma met vrolijke en gevarieerde muziek ten gehore worden gebracht. Ook de majoretten en de drumband van 'Amicitia' zullen deze dag van zich laten horen. Zij zullen om 10.30 uur een rond gang door het centrum van Dirksland maken. Op zaterdag 21 september 1996 zullen de oudere majoretten deelnemen aan een festival in de sporthal van Zierikzee. Het is niet de eerste keer dat de majoretten deelnemen aan een festival, want in het verleden werd al een paar keer mee ge daan aan het jaarlijks door 'De Somi Girls' georganiseerde festival in Middel hamis. Hierbij zijn door de majoretten van 'Amicitia' redelijke resulaten be haald. Verder zal op zaterdag 21 september 1996 door de fanfare een concert worden gegeven in de tuin van het bejaardenhuis te Herkingen. De aanvang hier is 16.00 uur. Ook hier zal weer een vrolijk en ge varieerd programma worden gebracht. Bestuur en leden van muziekvereniging 'Amicitia' hopen u op een van de aange geven activiteiten aan te treffen en u te interesseren voor de instmmentale mu ziek of voor onze majoretten. In europees, landelijk en lokaal verband wordt voor de tiende keer de Open Mo numentendag gevierd op zaterdag 14 september 1996. De commissie te Goedereede die deze dag organiseert is verheugd dat weer een aantal feestelijke aktiviteiten plaats kun nen vinden. Met name de nauwe samen werking met de gemeente en de bewo ners van Goedereede, Ouddorp en Stel- lendam maakt dit mogelijk. Het is bekend dat de gemeente open staat voor initiatieven van de inwoners, zodat hieruit vaak mooie en inspirerende gebeurtenissen ontstaan. De drie lokaties Goedereede, Ouddorp en Stellendam hebben hierbij ieder hun specifieke karakter waardoor een heel eigen inbreng ontstaat. In Goedereede is de monumentale Toren (1467) dit jaar centraal punt en is op natuurlijke wijze een prachtige decor voor de Historische Klederdrachten Show. Ook wordt twee keer een Carilloncon cert gegeven en is er een Torenconcert op de begane grond van de toren, waar een historisch musefum gevestigd is. Het thema van de dag is Monument en Molen en de vier molens van de drie lo katies krijgen extra aandacht. Molen 'De Windvang' is de plaats om pannekoeken te eten in dit oude stadje. In verschillende woonhuizen aan de haven is een Expositie van Quilts, die prachtig uitkomen in de brede gangen. Op de Markt zijn marktkramen met in formatie over de quilts en verkoop van de traditionele Goereese Portwijn. In Ouddorp is het Museum in het oude Raadhuis vorig jaar gerenoveerd en staat nu te pronken in de vriendelijke dorps kern. Ook het 'Blaeuwe Huus' waar de VVV is gevestigd is een sieraad. Het landelijke thema is industriële Mo numenten en Ouddorp heeft er twee: de oude Meekrapfabriek 'De Onverwacht' en de oude Chichoreifabriek 'De Ceres'. De Molen 'De Hoop' verkoopt heerlijke honing en pannekoekenmeel, de Molen Tijdens de monumentendag, 14 septem ber, spelen Muzikanten bij het Streekmu seum in de Kerkstraat in Sommelsdijk. Tussen half twee en half vier spelen le den van ensemble Speelgoed muziek uit de 16e en 17e eeuw. Met luit, fluit en zang wordt in het karakteristieke Kerkstraatje een muzikaal accent gegeven aan de Monumentendag. Bij goed weer spelen de muzikanten ook buiten, bij regen biedt het Streekmuseum een gezellig onderdak. De muziek, die zal klinken is gevarieerd: van vrolijke volkswijsjes tot fraaie en gelse liederen, en van ondeugende liedjes tot fraaie luitklanken. Ook de bekende Moord van Stad staat op het programma. itm 'De Zwaan' heeft een terrasje met pan nekoeken. In Stellendam is de molen 'Korenlust' vorig jaar gerestaureerd en is het bezich tigen waard. Fier markeert deze molen het silhouet van het vissersdorp. De Ha ringvliet Expo heeft door de jaren be wezen een onmisbare attraktie te zijn voor de vele bezoekers die hier zo graag komen. Allen bereiden zich voor op een spran kelende en vrolijke dag die onderdeel is van het schilderachtige beeld dat de ge meente Goedereede biedt. Eigenlijk is Goedereede op zich een Open Monument! Mede dankzij de spontane inzet van een groot aantal vrijwilligers zal ook deze Open Monumentendag weer een onver getelijke dag worden. MOBIL STATION "DE RONDE BOOM" HET TANKSTATION VOOR U Wij bieden u: - een moderne shop met een groot assortiment artikelen, - de "Mobil Card" het electronische spaarpuntensysteem. - klantvriendelijk en sprvicegericht personeel. - dagelijkse^^^pi^hiRB^J^en van 06 00 t/p' zon^i^gs OÖ^O^rn 22 00 uur Informeer naar QnSwagoj;H'^'*beheersysteem voor het tanljïïitC Het jfi^tïrdeel hiervan is dat u een perfecte orTovwaScN^lijke kilometerregistratie bij kunt J^ouctonu f êK^e MofcjjrajtóffelTk'' De Ronde Boom" pfe mfertifaiTÏihfcwi élleen. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK VOOR BEELD EN GELUID rarro vioao«1111110 RVOKTAOC - FOTooiwne 1=1 t=3 1=1 a I W - TMAon IDtaq nf >n n< «9734 fnii)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1