'De Korenaar' 250 jaar Han Kroos al 40 jaar bij Rumptstad Rumptstad actief voor 'Gered Gereedscliap' A. A. Blokland heemraad Restauratie spuisluis te Goedereede EHBO-cursus Laatste buitenwedstrijd Sasruiters Contactbijeenkomst verstandelijk gehandicapten Kerkdiensten Geref. Gemeenten Zaterdag a.s. jaarmarkt in Dirksland Psalmzangver. 'De Lofstem' Bevestiging en intrede ds. A. M. den Boer DINSDAG 10 SEPTEMBER 1996 No. 6534 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^ JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Aan de ingang van het dorp Stad aan 't Haringvliet staat korenmo len 'De Korenaar'. 250 jaar gele den werd de eerste steen gelegd van deze molen. Een gevelsteen aan de noordwestzijde van de romp herinnert aan dit feit. We lezen hierop: „Dese molen is gestigt door lohannes Nipyes en Yoptie Vree en den eersten steen geleyt door Gillis Nipyes den 2 Mey anno 1746". De molen is uitgerust met slechts één koppel maalstenen; de overige molens op het eiland werk(t)en met twee koppels stenen: een tarwesteen voor het malen van broodgraan en een voersteen voor de verwerking van voedergranen. Oorspron kelijk had de Stadse molen drie koppels maalstenen, waarvan twee tarwestenen (zgn. blauwe stenen) en één voersteen (zgn. kunststeen). In de loop der jaren werden twee koppels vervangen door een hamermolen en een haverpletter. De molenaars Tot 1880 werd de molen draaiende gehouden door de familie Nijpjes. In oktober 1880 nam Dirk Abraham Land heer, telg uit een molenaarsfamilie, uit Oude Tonge de molen over. Laatste molenaar was C. Arensman, die nog lang met wind heeft gemalen (ca. 1958), maar de molen bracht tenslotte het onderhoud niet meer op en raakte in verval. In 1965 kocht de voormalige gemeente Stad aan 't Haringvliet de molen, waarna in de jaren 1969-1971 restauratie volgde. In 1988 werd de molen overgedragen aan de Molenstichting Goeree-Overflakkee. De huidige molenaar is J. A. A. Campfens. De eerste molen De zolderbalken van de luizolder zijn wellicht afkomstig van een eerdere stan- In zijn kwaliteit van voorzitter van het hoofdstembureau heeft de dijkgraaf per 1 september de heer A. A. Blokland te Stellendam tot heemraad ongebouwd (dagelijks bestuurder in het Water- schapsbestuur) benoemd. De heer Blok land werd bij de vorig jaar gehouden verkiezing als plaatsvervanger van heemraad D. C. Goekoop gekozen. Nu de heer Goekoop dijkgraaf is geworden, vervult, ingevolge de Waterschapswet, de heer Blokland de leegkomen heem- raëdszetel. De Verenigde Vergadering ondezoekt in de vergadering van 27 sep tember de geloofsbrieven van de heer Blokland. derdmolen. Op deze plaats stond eerst een andere molen, die dateerde uit 1598 en was gesticht door Wouter Theunis, molenaar te Spijkenisse. Ambachtsheer Nicolaas van Bronckhorst bepaalde dat het geen dwangmolen mocht zijn. Een dwangmolen was eigendom van de ambachtsheer. De inwoners van de heer- lijkhed waren verplicht hun koren daar te laten malen. Theunis mocht de molen plaatsen tot zijnen costen op den dijck aldaar ten plaetse den zelven molenaer bestgelegen wesene..." De molenaar was verplicht als een beest of wagen voorbij kwam de molen stil te houden „...ten eijnden daer geen paerden, koeijen ofte andere bees ten by en werden beschadicht..." Hij moest tevens „...maken ende onderhou den twee oprellen aen wederzijde van de molenwerff..." Voor het gebruik van de wind moest de molenaar jaarlijks 4,- betalen aan de ambachtsheer. Van iedere achttiende zak meel, die werd gemalen in zijn molen, was er één voor de molenaar. Van het van buiten Stad aan 't Haring vliet geïmporteerde brood, had hij het recht van één op de 18 broden. Molenstichting Goeree-Overflakkee De Molenstichting Goeree-Overflakkee: - is eigenaar van tien van de twaalf molens op het eiland; - heeft ten doel instandhouding, restau ratie en onderhoud van deze molens; - wordt financieel gesteund door de vier gemeenten in haar werkgebied; - is verder afhankelijk van subsidies van rijk en provincie en van schen kingen; - vindt de molens zeer van belang als monument, als verfraaiing van het landschap en als toeristisch object; - hoopt op ruimte, ook financiële ondersteuning door particulieren en bedrijfsleven. Zaterdag 21 september a.s. organiseren de Sasruisters te Diiksland hun laatste buiten wedstrijd, waaraan iedereen kan deelne men die een paard of pony ter beschikking heeft 's Morgens wordt de dressuur voor alle klassen verreden. Men kan inschrijven van aspirant tot en met Z2 proeven, dus voor elk wat wils. 's Middags kan men een behendigheidsparcours verrijden. In dat parcours zitten wat sprongetjes maar je kan daar ook een alternatief voor kiezen, zodat iedereen, ook diegene die niet kan -, mag -, of wil springen, hieraan mee kan doen. We hopen op een grote deelname en mooi weer. Voor informatie en opgave kunt u terecht bij Erna v.d. Valk, tel. (0187) 601396. Op zaterdag 14 september 1996 zal om 10.00 uur de gerestaureerde spuisluis te Goedereede aan het gemeentebestuur worden overge dragen. Deze overdracht zal ge schieden door het officieel in wer king stellen van de spuisluis. De handeling die hiervoor moet wor den verricht, zal worden uitge voerd door de heer C. Sinke, bur gemeester van Goedereede. De restauratie is uitgevoerd in opdracht van het gemeentebestuur van Goederee de, eigenaar van de sluis. Het restauratie plan voor de sluis is ontworpen door architectenbureau Walraad en Van der Stoep te Woerden/Brielle; dit bureau heeft ook de directie gevoerd. De restau ratiewerkzaamheden zijn uitgevoerd door Dijkers en Pijl B.V. te Middelhar- nis. Het restauratiewerk omvatte in hoofdzaak het herstellen van het metsel werk en het vernieuwen van de houten vloeddeuren en de toldeur. De in 1948 aan de brug gebouwde schottenbalkbun- ker is lager gemaakt, waardoor vanaf de brug een beter zicht is ontstaan op de tol deur. De restauratiekosten hebben 570.000 gulden bedragen. Door het rijk zal in deze kosten worden bijgedragen. De huidige sluis is gebouwd in 1727 en is tot de afsluiting van de haven van Goedereede in 1956 in gebruik geweest. Nadere bijzonderheden over de sluis worden vermeld in het Goerees Gemeen teblad van september, dat geheel in het teken staat van de Open Monumenten dag op 14 september. Onthullen kunstwerk aan Bekaf Op de Open Monumentendag, zaterdag 14 september a.s., zal om ongeveer 10.15 uur het kunstwerk aan het Bekaf te Goedereede worden onthuld. Het kunst werk stelt een pek- en teergietende vrouw op de stadsmuur voor, zoals de vrouwen, tijdens de Hoekse en Kabel jauwse Twisten, Goedereede op 22 juli 1490 de stad verdedigden bij een aanval door de Hoeksen. De mannen waren op die dag in verband met de visserij op zee. Het kunstwerk is vervaardigd door de heer en mevrouw Jean en Marianne Bremers te Helvoirt. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De Psalmzangvereniging 'De Lofstem' heeft haar wekelijkse zangavonden weer aangevangen. We zingen op donderdag avond en beginnen om half 8. Nieuwe leden hartelijk welkom. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van 'Helpende Handen' Gehandicapten zorg van de Geref. Gemeenten nodigt alle verstandelijk gehandicapten met hun ouders en/of verzorgers uit voor de con- tactbijeenkoms, die gehouden zal wor den op D.V. zaterdag 14 september a.s. in de zaal bij het kerkgebouw der Geref Gemeente aan de Molenstraat 16 te Nieuwerkerk. Het programma voor deze middag is: opening om kwart over 2, bijbelse ver telling, felicitaties (met kado) en dia's over noodlijdende kinderen. Sluiting kwart over vier. Gehandicapten, ook van buiten de Geref Gemeenten, zijn hartelijk welkom. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. F. Harinck van Nieuwerkerk aan den Usscl DIRKLAND - donderdagmiddag 3.00 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke (bevestiging ds. A. M. den Boer); donderdagavond 7.30 uur ds. A. M. den Boer (intrede). NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben dijke. Aan de poort van Landbouwme- chanisatiebedrijf Rumptstad te Stad aan 't Haringvliet wapperde vrijdagmiddag de driekleur. Prins Claus was jarig, vandaar, maar stel lig is ook het 40-jarig jubileum van de heer J. G. Kroos aanleiding tot dat vlagvertoon geweest. Die zou met veertig jaar werkervaring best zestig kunnen zijn, maar hy is nog maar 56; sinds z'n 16e neemt hij deel aan het arbeidsproces en nog heeft hem dat geen dag gespeten. Niet met 'mijnheer' werd de jubilaris aangesproken, directie en medewerkers van 'Rumptstad Industries' zijn daar te close voor; beurtelings heette de jubilaris dan ook Johan, Han en ook werd 'ie Hans genoemd, maar 't sfeertje was opti maal in de (propere!) bedrijfskantine waar de jubilaris en z'n gezin ontvangen werden. 'Truus' koffieshop' en 'Anita's smikkelbar' hebben aan de gezelligheid hun bijdrage geleverd, maar 't mooist moeten de waarderende woorden zijn geweest die de jubilaris werden toege voegd. Rumptstad heeft mechanisatie- geschiedenis geschreven, door oud- directeur de heer A. J. van Rumpt heel betrokken verwoord en verbeeld in het boek 'Grondig bekeken', deze zomer verschenen t.g.v. het 60-jarig bedrijfs- jubileum van welke zestig jaren jubila ris Kroon tweederde deel met veel ambitie heeft meegedraaid. Dames en mennen, zo werd de Rumpt stad crew door de heer Van Rumpt aangesproken. Voor de minder oud gedienden haalde de heer Van Rumpt de tijd van 1956 en volgende jaren nog 'es naar voren, een tijd met een enorme vraag en volop werk. In de tachtiger jaren richtte Rumptstad zich tevens op productie voor de Derde Wereldlan den, en zowel in het een als in het ander had Han Kroos zich geïnteres seerd -, en een kien vakman getoond. De heer Van Rumpt getuigde dank ook van de 'voortreffelijke samenwerking' die bij van de jubilaris ervaren heeft. Een waardig vertegenwoordiger was de heer Kroos van het bedrijf wanneer hij geleverde machines bij de afnemers afleverde en bedrijfsklaar maakte, wat de heer Van Rumpt betreft mag Han nog in géén jaren weg; z'n vakman schap en ervaring worden daarvoor van te groot belang geacht. Goede woorden vervolgens van produc tiemanager Gerrit van Essen, uitermate verheugd dat achter de 40-jarige loop baan nog geen punt behoeft te worden gezet. Er komt nog een stukje achteraan, waarvan het bedrijf graag gebruikt zal maken. De heer Van Essen bood de jubi laris onder andere een fraaie jubileum- speld aan. Ook uit de kring van perso neel en namens de personeelsvereniging volgden goede woorden en mooie cadeaus waarna de jubilaris zelf het fees telijk intermezzo afrondde, 't Was hem tot dusver goed geweest bij Rumptstad te werken. Lief en leed heeft hij er meegemaakt en zo groot is de ver bondenheid altijd geweest dat er nooit plannen waren een andere werkgever te zoeken. Samen met het bedrijf hoopt de heer Kroos z'n pensioen te bereiken. Daarom ook sprak hij z'n waardering uit voor hen, die in een moeilijke bedrijfspe- riode de moed hebben gehad het Stadse bedrijf erdoor te slepen. Op D.V. zaterdag 14 september - monu mentendag - wordt er een gemeente- markt ofwel jaarmarkt gehouden aan de Ring rondom de Ned. Herv. Kerk te Dirksland en in het vemeigingsgebouw 'Onder de Wiek' van 8.30 tot 16.00 uur. Opbrengst voor de zending en voor het bekostigen van enkele aanpassingen aan voornoemd gebouw. Op de markt: boeken (oud en nieuw), fruit, antiek, verse bloemen, vis, snacks, houtsnijwerk, schilderijen, oliebollen, enz. enz. Naast deze en naast de gebruikelijke MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK EHBO Middelhamis-Sommelsdijk start half september een cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken met aansluitend de cur sus verbandleer. Deze cursus zal iedere woensdagavond worden gehouden. Wilt u zich opgeven of hebt u vragen, bel naar Betsy de Rek, tel. 483545. rommelmarktspullen zijn er tevens kin derspelen, ponyrijden, torenbeklimmen, koorzang, kerkrondleidingen, zang op de maikt en vesperdienst. Dus genoeg rede nen om even te komen kijken! DIRKSLAND - D.V. donderdag 12 sep tember hoopt ds. A. M. den Boer, geko men van Sunnyside (USA), intrede te doen als 15e predikant van de Gerefor meerde Gemeente te Dirksland. In een dienst welke aanvangt om 15.00 uur wordt ds. Den Boer bevestigd door de consulent van de gemeente, ds. J. de Pater van Krabbendijke. De intrededienst vangt aan om 19.30 uur. Beide diensten worden gehouden in het eigen kerkgebouw, Geldersedijk 1. De gemeente Dirksland is vacant sinds 1991, toen (nu wijlen) ds. J. Koster naar Urk vertrok. Toen in juni van dit jaar het 60-jarig bestaansjubileum van Rumptstad werd gevierd, heeft de directie van dit Stadse Landbouwmechanisatiebedrijf een genereus gebaar gemaakt in de richting van de Stichting 'Gered Gereed schap' te Kaatsheuvel. Die stichting geniet de grootste sympathie van de 82-jarige oud-Rumptstad directeur, de heer A. J. van Rumpt; z'n bewondering geldt ook de stu wende kracht achter de stichting, mevrouw Mien Blavers, die N.B. eigenhandig het gereedschap restaureert en als nieuw naar een Derde Wereldland verzendt, waar er een uitermate goed gebruik van wordt gemaakt. Vooral die ver zending kost de stichting geld, waarom de Rumptstad directie haar relaties die de receptie t.g.v. het 60-jarig bestaan bijwonden verzocht inplaats van wellicht de gebruikelijke bloemen -, een gebaar richting 'Gered Gereedschap' te maken. Aan mevrouw Balvers kon dezer dagen, door Rumptstad directeur dr. ir. P. Lerink, een che que van 5.000 gulden worden overhandigd. Mevrouw Balvers zal het besteden aan een project in Angola. Rumptstad blijft graag bereid overtollig of vervangen gereedschap in ontvangst te nemen om het aan genoemde stichting ter beschikking te stellen. U mag dan voorts van een hernieuwd gebruik van het gereedschap verzekerd zijn. Directeur Lerink overhandigt mevrouw Balvers de cheque van 5.000 gulden. VOOR BEELD EN GELUID raro - vneo - sniuo - MMKTAOE - poroQMm itjt* a C3 C3 g a a g I TaMoen (0197) 881812/Fêx 893734 laiiil >n o «i«ii o iii>iii o iii»i«'Oiti»iiiiO iitnonitniQ mtiii o «i( ,jafes«~<.^-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1