EHM1DH1-I1IEUW5 NIEUWS uit de kerken Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Met De Motte op stap in het verleden (14) "DEMOCRATIE!." tm 4e Blad VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1996 No. 6533 OOLTGENSPLAAT, 1574 Roerloos, als gebeeldhouwd, staat hij op z'n post. Even roerloos glanst het traag stromende water van het Volkerak onder de fluwelen sterrenhemel. De au- gustusnacht ligt als een klamme deken over het land. Slechts de sprinkhanen roeren zich nadrukkelijk tussen het groen. Z'n wachtpost is eenzaam, 's Winters zou hij zich in het stenen wacht- huisje hebben teruggetrokken om zich te warmen bij een schamel vuur. Nu heeft de zwoele zomernacht hem naar buiten gedreven het donker in. 't Is makkelijk waakzaam te zijn onder de blote hemel. Geluid van de eventuele vijand die over het water moet komen, zal van verre hoorbaar zijn. Dan is er tijd te over de ijzeren korf met pek aan te steken en deze in de houten mast naast het wachthuisje te hijsen. Hèt alarmsignaal om het garnizoen in Oolt- gensplaat te waarschuwen. Enkele jaren geleden - in 1571 daarom trent gist hij - waren ze net op tijd om een aanval van de Watergeuzen te weer staan. Eén van hun bevelhebbers kwam toen jammerlijk om het leven. Stijf geworden gaat hij voorzichtig ver staan, waarbij z'n schoenen over iets hards in de aarde van het bolwerk kner pen. Al bukkend, tasten zijn vingers in de klei en peuteren een scherf aarde werk los. Bij de aanleg van de Schanse aan het eind van de zestiger jaren op het gors is veel afval uit het dorp ter aanplemping hier gestort weet hij en uit verveling keilt hij de scherf over het vlakke water de rivier in. Nog een half uur, dan komt er eindelijk aflossing! OUDDORP, 1665 Met het schuim op de mond draait het paard de laatste bocht door van de Duyne Wegh. Knarsend en krakend hobbelt de boerenwagen achter hem aan. De kar is tot berstens toe volgela den met duinzand. De voerman op de bok maant voor de laatste keer z'n paard tot grotere inspanning wanneer de Schans in zicht komt. Vorige week is het werk begonnen. De hoge heren heb ben talloze boeren uit de omgeving van Ouddorp in dienst genomen om hand en spandiensten te verrichten. Hij is onder meer aangewezen om duinzand aan te voeren waarvan de Schans gro tendeels zal worden opgeworpen. Er is haast bij sinds Holland vorig jaar in oorlog kwam met Engeland. Dampend wacht het paard tot de wagen is gelost. Ook de voerman staat te dam pen terwijl hij toeziet hoe men het zand uit de wagen schept. Tabakswalm stijgt op uit z'n stenen pijp, die versierd is aan de bovenzijde met franse lelies in pastillemotief. Zo dadelijk op huis aan, denkt hij, tevreden over deze aardige bijverdienste. Oorlog schept werk zegt men. In zijn geval schept hij zand maar in deze slappe tijd is dat mooi meegeno men. Wanneer de wagen leeg is, stapt hij weer op de bok, waarbij z'n voet weg schiet door een brok klei die onder z'n rechterzool zit. Met moeite kan hij een totale buiteling in het losse zand voor komen. De lossers hoort hij zachtjes gniffelen, terwijl hij z'n pijp zoekt die tijdens de val is weggeraakt. Verdraaid nog an toe, waar is 't ie gebleven. Daar voor de bok op de grond... in tweeën. Het paard heeft er met de achtervoet opgestaan, nadat z'n duikeling de nodi ge onrust bij het dier opriep. Z'n teleur stelling onderdrukkend drukt ie z'n hoed op het hoofd en met een ruk aan de leidsels zet hij het span weer in be weging. De zandweggetjes door waarbij het altijd draait van links naar rechts; de Schans achter de buitendijk achter zich latend... Militair punt Het gebied waar het Hollands Diep, het Volkerak en het Haringvliet samenko men, verkreeg in de Tachtigjarige Oor log (1568-1648) al spoedig mihtaire be tekenis. Het Volkerak bood gelegenheid voor ondernemingen tegen het zuiden van Holland. Dat vaarwater vormde de verbinding tussendoor tussen Holland en Zeeland. Op de oostpunt van Flakkee, onder Oolt- gensplaat, legden de Spanjaarden in het begin van de Tachtigjarige Oorlog een schans aan en vanaf die tijd is Ooltgens- plaat altijd tot een militair punt bestem peld geweest. Havenhoofd Ooltgensplaat met 'Schanse'. Detail kaart A. van Weel, 1728 Men noemde de schans 'De Schanse', hoewel het slechts een batterij was, die rechts van de havenmonding op het gors was gelegen. In 1571 deden de Water geuzen een aanval op De Schanse, waar bij een Spaanse hopman sneuvelde. Di verse schermutselingen vonden plaats in latere jaren. In 1575 werd een onderne ming van de Spanjaarden verijdeld tegen de verbinding van Holland en Zeeland. Hieruit blijkt dat Ooltgensplaat een gar nizoen had. Na een overval door de Spanjaarden in 1589 is sprake van verbe tering van de versterkingen om het dorp, waar onder een omwalling. Rond 1600 raakte De Schanse in verval na de inpol dering van de Weipolder (1594-96). Een verzoek van het plaatselijk bestuur om tot opmaking van het havenhoofd de be nodigde aarde te mogen halen van 't Fort aldaer vervallen leggende', werd door de Staten in 1601 van de hand ge wezen. Op een kaart van Anthonie van Weel uit 1728 wordt het bolwerk nog als een res tant aangegeven aan de buitenzijde van de rivierdijk. De middag van Jan Saenredam naar Hendrik Goltzius. 2e helft 17e eeuw. Man en vrouw dragen beide knopenreeksen In de jaren 1979-87 lokaliseerde De Motte bij toeval een deel van 'De Schan se' tijdens onderzoek van een 13/14e eeuwse nederzetting. Afvalresten geven aan dat het gaat om een aamplemping uit het laatste kwart van de 17e eeuw. Tus sen deze resten werden onder andere naast loden kogels, veel fraaie metalen knopen gevonden. Knopen Voor het sluiten van kledingstukken gebruikte men doorgaans koorden, rie men, haken en spelden. Een enkele knoop werd aangewend om het wambuis bijeen te houden. In de 2e helft van de 16e eeuw komt de knopenreeks in de -^ 3J Metalen knopen laatste kwart 17e eeuw. Ware grootte. Tek. A. Donker. Franse lelies 4. Vier gestyleerde lelies Bloemmotief+ 5. Imitatie vlechtwerk garenknoop gestyleerde dieren 6. Radmotiefmet knop in centrum Zesbladige bloem 7. Roofvogel in bladdecor mode bij de welgestelde burger. De la gere klasse kende het gebruik van kno pen niet. Op het wambuis van de man verschijnt een lange rij knopen, zo ook op de broek en mantel. Bij de vrouw voorziet men het voorstuk van knopen reeksen. Funktioneel gebruik is van on dergeschikt belang. Eerst meten de kno pen nog 1 Vé cm; maar ze worden snel kleiner tot 1 cm en nemen in aantal toe. Reeksen van 20 tot 40 knopen zijn geen uitzondering. Men giet de knopen van tin, geelkoper, nikkel en messing. Het gebruik van been en hout lijkt steeds meer op de achtergrond verdrongen. De versieringen op de bovenzijde zijn veel zijdig. Bloem- en bladmotieven (w.o. rozen en lelies), vlechtwerk dat herinnert aan de garenknoop, dambordmotieven of geribde modellen al dan niet in spiraal vorm. Een enkele maal komt een vogel voor. De oudste exemplaren hebben een door boorde staaf. Later doet het draadoog haar intrede. Kikker Tussen de afvalresten van de aanplem ping van de Schanse kwam tijdens het bodemonderzoek een merkwaardige vondst tevoorschijn. Een levensechte kikker van witbakkend aardewerk en bedekt met loodglazuur. Daardoor is de kikker gelig van kleur. Het is hoogst waarschijnlijk een plastiek van een zoge heten ringvaas die aan het eind van de 16e eeuw werd geproduceerd en tot de zeer luxe gebruiksvoorwerpen behoorde. Kikker van aardewerk. Ca 1600. Ware grootte. Decoratie van ringvaas Schans aan de zuidkant Tijdens de Tweede Engelse Oorlog (1664-1667) werd aan de zuidkant van Ouddorp een schans opgeworpen. Deze was bedoeld om het Brouwershavense Gat vanaf de kust van Goeree te verdedi gen. In 1665 vond de aanleg plaats. Het betrof een vierhoekige, gebastioneerde schans, volgens Oudnederlands model, omgeven door een gracht. Er konden vier compagnieën soldaten gehuisvest worden in barakken. Vanwege het 'ongelukkige' model werd het bolwerk in 1673 in opdracht van de Gecommitteerde Raden reeds geslecht. Hoewel het toch niet ongebruikelijk was verdedigingswerken na een oorlog af te breken. De grond had men vaak hard nodig voor dijkversterking! In 1680 schrijft Van Dam: „Oock heeft hier in dese Polder gelee- gen de Schans, dat een stercke Fort- resse was, maar seer onbequaem ge- ley'dt; het was beter de kosten aan de Stadt (Goedereede) besteet, geljjck een seeker Ingenieur oordeelde; maer wierdt niet gheapprobeert, en is der halve, om sijn onnuttigheijdt ende kostverloorends wille, afgebroken in de Jare 1673". In 1696 geeft het 'Kaertboeck van Voor- ne' de geslechte Schans nog zeer gede tailleerd weer in de oude gedaante. Aan de zuidkant is de toegangsbrug aan gegeven. Kenmerkend zijn de slecht verdedigbare rechte zijden. Opvallend is de doorsnij ding van 'Den Duyn Ee Wegh' die tot 1665 normaal begaanbaar was. Tijdens de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784) bouwde men weer kazernen op de Schans. Na de vrede zijn ze ver moedelijk (gedeeltelijk) gesloopt of niet meer onderhouden. In 1795 herstelde men de Schans tijdens de Franse overheersing. De vorm werd ingrijpend veranderd. De bastions wer den groter gemaakt, de rechte zijden kor ter en de gracht meer naar binnen gelegd. De kazernen werden hersteld. Na de vrede zullen deze in de loop van de 19e eeuw zijn gesloopt. Tot 1994 is de Schans als bouwland gebruikt. Nu wordt de Schans beheerd door de Stichting Zuidhoilands Landschap en is terugge- restaureerd tot de vorm van 1795. Oudheidkundige verkenning Voorafgaand aan deze ingrijpende re- konstruktie stelde De Motte een doelge richte opgraving in naar de situering van de barakken. In het centrum van de Schans werden twee barakken blootge legd waarvan de puinsleuven een grond plan lieten zien van 7x10 meter. Tussen beide gebouwen bevond zich eertijds een geplaveid straatje met een exacte breedte van 5 meter. De contouren zijn nu met moderne steen op de sterk verhoogde schans aangegeven. In de onderste laag van de opgeworpen Schans werd een gebroken kleipijp ge vonden, die op basis van het model en decoratie gedateerd kan worden tussen ca. 1640 en 1675. Dat is precies binnen die tijdsmarge dat de Schans werd aan gelegd (1665). Op de bovenzijde van de steel zijn 5 instempelingen aangebracht door de maker in de vorm van een pastil le met daar binnen een Franse lelie. De kop is onversierd. De hiel niet van een stempel voorzien. Het is een zogenaam de 'groffe pijp' die echter wel gedeco reerd is op de plaats waar men de steel vasthoudt: op het zwaartepunt van de pijp- NED. HERV. KERK Beroepen te Capelle aan den Ussel (wijk West) G. D. Kamphuis te Apeldoorn (b.w.); te Hollandscheveld (b.w.) L. Groenenberg te Oud-Beijerland; te Nieuwer ter Aa drs. G. van Wijk, kandidaat te Ridderkerk; te Dordrecht als predikant voor bijzondere werkzaamheden (ziekenhuispastor in het Drechtsteden Ziekenhuis) ds. J. Her- weijer, 1.1. predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger verpleeghuis 'Der Boede' te Koudeker- ke), die dit beroep heeft aangenomen; te Zwijndrecht A. van Vuuren te Zoeter- meer; te Streefkerk J. van Dijk te Tho- len; te Kralingen P. van Veldhuizen te Willemstad. Beroepbaar ds. J. Riemersma, Benedictushof 41, 4133 AH Vianen, tel. (0347) 320315. S. H. Hoogendijk, eervol ontheven predi kant. Orgelmakerstraat 5, 1825 DW Alk maar, tel. (072) 5611501. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oosterend (Texel) J. Vonk, kandidaat te Zwolle, die dit beroep heeft aangeno men; te Beetsterzwaag als geestelijk ver zorger van 't Heechhout (part-time) R. Klunder-Douma, kandidaat te Echtener- brug, die dit beroep heeft aangenomen en hier reeds werkzaam is; te Emmen als geestelijk verzorger van het Scheperzie kenhuis aldaar drs. W. de Groot te Hoogezand-Sappemeer, die dit beroep Type kleipijp (1640-1675) zoals onder de Schans werd aangetroffen. Naar Duco, 1987 Roken in Nederland De ontdekking van Amerika in 1492 bracht pijp en tabak naar Europa, hoewel men de gewoonte (nog) niet overnam. Vanaf 1560 komen zeevaarders en kolo nisten op de kusten van Virginia op nieuw in aanraking met het roken. Schepelingen nemen de gewoonte over als honger stillend middel. Eerst doet het in Engeland haar intrede, vanaf 1580 in Nederland. Hoorn, Enkhuizen, Amster dam en Brielle geven de toon aan. In een 'Biddaghs Keure' te Enkhuizen wordt het roken van bak op bepaalde kerkelijke hoogtijdagen niet toegestaan. Al gauw raakte het roken bij stedelingen ingebur- heeft aangenomen; te Zuidlaren als geestelijk verzorger van het psychia trisch ziekenhuis te Woltersum drs. E. A. Dompeling, kandidaat te Woltersum, die dit beroep heeft aangenomen; te Hillegom als geestelijk verzorger Aca demisch Ziekenhuis te Leiden drs. A. C. Houtkoop-Faber, geestelijk verzorger psychiatrisch ziekenhuis 'Vogelenzang' te Bennebroek (part-time), die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling J. Vonk, kandidaat te Zwolle. Benoemd tot predikant te Nes Ammim (Israël) (part-time) drs. J. W. van der Zaag te Hilversum die deze benoeming heeft aangenomen (ze zal hier samen met haar echtgenoot de theoloog N. de Wilde werkzaam zijn). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Hardenberg-Centrum H. G. Gunnink te Schildwolde. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ridderkerk H. de Bruijne te 's-Gra- venhage-West. Beroepen te Rotterdam-Zuid en te Tholen C. A. van Dieren te Stolwijk; te Middelhamis W. Visscher te Amersfoort. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Urk D. Monster te Bameveld. Schans te Ouddorp in de oudste vorm. Detail Kaertboeck van Voorne, 1696 gerd en de pijpenindustrie onstaat. Men gebruikt taai, witbakkende klei die in ko peren vormen tot strakke pijpen wordt geperst. Het was een exclusieve gewoon te waarvan men na een paar trekjes van het kostbare kruid verdoofd raakte Na import van pijpen uit Engeland gaat Ne- deriand in 1607 zelf op produktie over in Amsterdam, Leiden, Gouda, Dor- o.a drecht, Enkhuizen, Delft, Rotterdam, Zwolle en Deventer. Tand des tijds Opkomst en ondergang. Dat geldt voor onze beide schansen op Goeree-Over- flakkee. In Ooltgensplaat maakte de in poldering van de Weipolder een eind aan het militaire bolwerk, terwijl opslibbing van het gors buitendijks het restant van 'de Schanse' onder het maaiveld deed verdwijnen. In Ouddorp slepen de eeu wen de Schans glad. Erosie, overstro mingen en de invloed van de mens lieten hun sporen na. Rekonstruktie in 1995 deed de vertrouwde gedaante voorgoed verdwijnen. In 'Bodemvondsten uit Goeree-Over- flakkee' dat de Motte in 1994 deed ver schijnen kunt u kennis nemen van zaken die de tand des tijds wel hebben door staan, maar dan vaak ondergronds. In combinatie met hun omgevingswereld, ouderdom en gebruik, worden ze in zwart-wit en kleur gepresenteerd. Voor 39,50 stapt u die werel binnen. De Motte, Molenblok 16, 3253 AL Oud dorp. Tel. (0187) 681005. De Motte Rias Olivier Hou joe van vissen? Gebakke, za'j zaage,nee ik bedoele om uuren an een wae- terkantje te zitten om een levend wezen te ontmoeten die je noait gezieje heit. Zelf hou 'k er wel van oor om zo in alle rust van de vrieheid te geniejten ,as je tenminste earst an allelei regels voldae heit, toch? dus een gebonde vrieheid As je dan rond de twintig gulden betaeld heit in, dienk je dat je ken gae visse, mar dat is geen waer oor, h't viswaeter is verhuurd dus mot je toestemmieng hoa van de huurder H't vrieheids gevoel wordt al wat minder, h't verdwient bienae as je j' eige overal klem riejt, ongs moaije Flakkee is angerand, verkracht, h't gevoel van vrieheid is weg! overal kom je borden tegen dat hier joe vrieheid ophoud, je hoart hier niet, zaage die borden, nee, de polder is niet mear h't terrein van ont- spannieng voor de burger, je kriegt h't gevoel dat je vergeefs heit geploeterd om in drieenvuuftig om h't zaekje droag te houwen voor vrouw in kinders, zodat ze laeter in vrieheid mit droage voeten kenne wandele over weggetjes die angeleid binne deur de voorvaoders, tevergeefse moeite, de polderwegen binne niet mear van de geweune man! althans, een groat gedealte! Je kan niet mear geniejte van een slooskante mit allerlei moais, terwijl je kin ders blommetjes plokke, je mag noe effentjes uutruste op een paele of schom- mele op een kettieng. Mit heimwee dienk'k terug an jaeren geleje da'k gieng wandele mit m'n kroast ,kris kras deur h't polderlandschap, in hoa'k ze geleard in geweze op de won derlijke scheppieng van God om ongs heen, ongder h't gezang van de Karrekiet in de Leauwerik! Dat kan nog wel, langs de snelweg, want dat is noe de plekke waer je onge stoord nog kan geniejte van veugel gezang, as je h't hoart meschien, daer mag geniete van de scheppieng van de maans, lewoai, haest in stank! zongder ver- bods borden! Overal, of dat je noe naer de gorzen in slikken gaet, of geweun in de polder, of je noe wil fietse of visse, 't is prikkeldraed of borden in kettiengs, al die demo- cratiese uitvindiengen hoa mar eane booschap, joe plekke is hier niet. As m'n vaoder noe 's even zou kenne kieke ,zou 'n z'n hoad in verwarrieng schodde in zaage 'Hoa m'n daer noe voor gevochte in d'n tweade weareldoor- log, voor deze vrieheid Dit alles hoa'k overdocht naedat ik een gesprek had mit een paer Joegoslaven, die zatte te vissen in de polder, op een plekke waer h't netuurlijk niet mocht! 'k Had al effen naer die mannen gekeke oor, totdat 'k docht, k'Ken wel 's een praetje maeke" 'k Wist toen nog niet dat h't vluchteliengen warreoor, mar daer kwam 'k al gauw achter want ze verstonde me slecht, allean ean man, die kon wat Nederlands, ik vroeg of ze wat vienge "Nee" zei 'n, h't gieng niet zo best, ik vroeg weer waer ze op visten "Op Baerzen in Karpers" "Wat doe je daer dan mee?" vroeg ik weer "Opete natuurlijk!" 'k Doche bie m'n eige, da's beter dan ze terug te goaijen mit een zeare bek, voor je plezier, wat minder plezierig voor die vis, want die voelt daer niks van! zaage ze... "Waar komen jullie vandaan? ".."Van Sarajewo, wij zijn Bosnieers.. Moslims zei de man O., "doch 'k .Moslims, een beetje verzichtig wier ik wel oor, dat bin je niet zo gewend eeh. H't warre geweune maansen, je zag 'r niks biezonders an "Hebben jullie het hier goed naar je zin al praetend kwamme we op de c 'gezette wegen, want hie vroeg of ze daer niet mochte komme. "Nee zei i "Da's verbode toe gang"... Wat de man toen zei,., 'k was mit stomheid geslaege, hie zei, "Dan is het net als in Joegoslavië, daar had men ook zulke afzettingen, dat was het gebied van de Servieers, daar mocht je van de eene dag op de andere niet meer komme, dat was hun terrein .."Ons terrein werd steeds kleiner, enkel de stad!" Noe mag je dat netuurlijk niet mit mekaore vergelieke toch zit 'r een overean- komst in, in wel deze, dat sommige maansen of groepen Ie macht hoa om hun verworve terrein of te schaarmen deur middel van borden of kettiengs in grens paelen. As je earlijk bint, hoa ze geliek,want niemand van ongs zou h't prettig vinde as d'r voortdurend maansen deur je tuun liepe, dus een boer oak niet, zeker as hie zelf h't onderhoud mot betaele, om nog mar niet te spreke- van h't ongemak as t'r een auto tegen je in komt op zo'n smalle weg, zodat je in je waark belem merd wordt. Je zou 's wat hoare, as de geweune burger belemmerd wier om z'n broad te verdienen, zodat hie minder in z'n loan zakje zou kriege, of onbetaeld over- waark omdat hie overdag opgehouwe wier, want dat mot die boer oak as 'n niet op kan schiete, ze zouwe moord in brand schreauwe. Nee, daer zit de knoape niet, waer 'n dan wel zit, weet ik niet, ik weet allean dat, zo h't noe is.nee.., dat is geen reclame voor onze vrieheid in democratie, d'r hadde betere oplossiengen gezocht motte worre, of niet? De polders hao toch d'r schoanheid verlore, verkracht deur geld in burocratiese macht, of zie 'k noe verkeard? Mondriaan de schilder, die veul lijnen in recht hoeken geschilderd heit, zou 'r nog jeloers op worre, op die borden mit witte in roaije vlakken an kettiengs in op paelen. 'k Dienke mar zo, dat h't voor sommige maansen verkwikkend kan weze as je nog rechte hoeken ziet in deze kromme saemenlevieng, toch....? In we leve in een land mit een ver gevorderde democratie, of niet soms, mar soms dienk 's wel s' 't is een schrieffoutje, 'Zou d'r niet motte stae hao de demonen-creatie De groete uut Dirksland, J. Wolfert. VAN SCHANSE NAAR SCHANS ■'^'jé 'i^v vief; GEREF. GEMEENTEN iMfti^^^h ito

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 7