Verkeersdrempels Korteweegje Dirksland Van der Kamp in vernieuwde zaalc Jaap Tieleman legt zich toe op sfeerverwarming Middelharnis koopt banketfabriek Nïpius OPROEP PREDIKBEURTEN Boekje 'Onlusten in Goedereede 1616-1619' (Kreatieve Arbeid Met Plezier) Regionale Ambtsdragersvei^adering Geref. Bond Diensten Geref. Kerk OPHALEN OUD PAPIER STUDIERESULTATEN T.g.v. Monumentendag: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 6 SEPTEMBER 1996 (vervolg van voorpagina) Spijtig De leden van de commissie zaten even zeer met het probleem als de wethouder. De heer Robijn verzuchtte spijtig: „We hebben lang naar een oplossing voor het Korteweegje gezocht en nu blijkt het geen goed oplossing te zijn. Ik moet wel zeggen: het besluit is in samenspraak met een aantal bewoners van het Korte weegje genomen". De heren Kalle en Leeflang zeiden dat ze het probleem hadden zien aankomen, zij waren nooit voor de drempels ge weest. Mevrouw Tuinstra ging dieper op het vraagstuk in, waarbij ze opmerkte dat het Korteweegje een doorgaande route is en blijft, een hoofdroute voor Herkingen en het verkeer naar het bedrijfsterrein aan de Nijverheidsweg. „Daar ontkomen we niet aan, we kunnen van het Korte weegje geen woonerf maken". Mevrouw Tuinstra kreeg indirekt een complimentje van de bewoners van het Korteweegje: Van de vrachtwagens van de Tuinstra's wordt geen hinder onder vonden. Daarmee waren de complimenten wel op en was er overwegend sprake van klach ten en kritiek. De één bracht zijn of haar boodschap wat onderkoelder dan de ander, maar het signaal klonk scherp en duidelijk. Ten einde raad Voor sommige bewoners waren de drem pels een complete verrassing geweest. Het gemeentebestuur werd gebrek aan overleg met de bewoners verweten. De drempels hadden de verkeerssituatie niet veiliger maar onveiliger gemaakt. Be halve hinder en schade van trillingen werd geluidhinder aan de orde gesteld. Ter plaatse van de drempels is er sprake van wateroverlast naar de huizen zo zei den de bewoners. Bij elkaar genomen is het één grote ellende. Alles hadden de bewoners al gedaan: ge klaagd bij de ZWN, advies gevraagd bij Veilig Verkeer Nederland en alternatie ven aangedragen in de brief aan de ge meente, in reactie op welke brief ze nu ten gemeentehuize waren uitgenodigd. Eén van de bewoners was op een keer 's avonds - hij was zich al aan het uitkle den om naar bed te gaan - achter een ZWN-bus aan gegaan en had die bij Stel- lendam klem gereden. „Waarom doe je dat nou?" had hij aan de chauffeur ge vraagd. „Om te plagen" had hij ten ant woord gekregen en diéi werd hij nu zo moedeloos van. Ook werd het gemeentebestuur verweten dat er geen overleg geweest was met de ambulancedienst; de ambulances hebben kostbaar tijdverlies en hinder vanwege de verkeersdrempels. Volgens wethou der Eshuis was er wel degelijk overleg met de ambulancedienst geweest. De wethouder werd niet gespaard en werd geacht de drempels te laten weghalen. Bewoners zeiden over te zullen gaan tot akties, want: De situatie is om gek van te worden en het is nu levensgevaarlijk. Politie Uit recente metingen door de politie is gebleken dat er op het Korteweegje snel heidspieken van 60 en 70 km voorko men, aldus de heer Van den Boogert, verkeersdeskundige van de politie. „Er zal daar nog frequenter gemeten moeten worden, er zullen daar bekeuringen val len. Ik denk dat het op den duur best wel werkt. Een drempel werkt in elk geval snelheidsverlagend". Ook op agressief rijgedrag wordt door de politie gelet. Wethouder Eshuis legde uit dat de ge meente er aan hecht bij een verkeers technische ingreep het advies van de politie op te volgen omdat de politie an ders de handhaving van de verkeers maatregel niet garandeert. Eshuis wil vooralsnog bezien of het mo gelijk is te bewerkstelligen dat de weg gebruikers met een fatsoenlijke snelheid over de drempels heen gaan. Van de po litie mag worden verwacht dat die er op toeziet dat de verkeersregels worden ge handhaafd. Vervolg De wethouder slaagde er tenslotte in met de bewoners af te spreken dat één en an der wordt onderzocht en dat er een ver- volgbijeenkomst plaats heeft als er is ge meten en gerapporteerd. Als je altgd maar met creatieve zaken bezig bent en anderen het plezier van de Kreatieve Arbeid voorhoudt, dan moet ook de winkel waarin je 't allemaal ver koopt daartoe inspireren, hebben Wim en Elma v. d. Kamp uit Middelharnis altijd geweten, maar aan dat laatste was de laatste tijd niet zoveel aandacht meer besteed... Maar vorige week was er de uitnodiging bij de heropening van jl. dinsdagmiddag aan wezig te zijn; de outfit van de zaak op Westdijk 8 was grondig aangepakt, en nou was iedereen weer van harte welkom. Een paar weken was de zaak gesloten geweest waarom de knutselgragen popelden het hobbydomein weer binnen te kunnen. Daartoe heeft schilder/tekenaar Cees Mudde uit Muiden de officiële opening verricht en dat deed hij met genoegen in het dorp waarvan hij weet dat het het Rien Poortvliet- museum herbergt. Voor het werk van Poortvliet verklaarde dhr. Mudde trouwens de grootste bewondering te hebben; „een van de grootste schilders", zo zag hij op dhr. Poortvliet terug. De vernieuwde winkel van Van der Kamp (voor de Kreatieve Arbeid Met Plezier) heeft metterdaad een face-lift ondergaan en lijkt groter te zijn geworden al is dat niet het geval. Wel is de beschikbare ruimte effectiever benut waardoor het overzichtelij ker en rustiger is geworden. Leo van 't Hoff heeft er een staaltje vakwerk geleverd. Schilder Kees Mudde heeft op de openingsmiddag de bezoekers plezierig bezig gehouden met een gezellig praatje waarin hij liet weten dat iedereen tekenen kan. En passant maakte hij nog een mooie pasteltekening, kortom, 't was er een fijne mid dag bij V. d. Kamp die het allemaal in huis heeft, al die benodigdheden voor tekenen en schilderen en voor al die soorten hobby's die op Flakkee z'n honderden-, wellicht duizenden beoefenaars hebben. Mevrouw Van Ooijen, de heer Tieks en de heer Knops zullen optreden als ver tegenwoordigers van de bewoners die dinsdagavond aanwezig waren. Mevrouw Tuinstra droeg een tussenop lossing aan. Aan het adres van wethou der Eshuis: „Jullie kunnen op dit mo ment ook geen ijzer met handen breken. Een bewoner had affiches langs het Kor teweegje gezet. Die stonden daar niet goed, heb ik begrepen, maar ze werkten wel. Kan gemeentewerken die affiches dan niet goed neerzetten? Dan hebben we nu tenminste iets". Een stapje in de goede richting is ook dat een eind wordt gemaakt aan de on logische situatie dat men bij het binnen komen van Dirksland in het Korteweeg je vaart moet minderen naar 50 km per uur, maar bij het verlaten van het dorp daar gelijk gas mag geven naar 80 km per uur. Om onder meer het Korteweegje te ont lasten heeft de gemeente Dirksland ge zorgd voor een toegangsweg tot het nieuwbouwplan De Kleine Boezem die uitkomt op de Staakweg en direkt aan sluiting vindt op de provinciale weg. Zo doende hoeft bouwverkeer en woon werkverkeer voor De Kleine Boezem niet door het Korteweegje. Wellicht kie zen inwoners van Dirksland ook voor het gebruik van de provincialeweg van wege de hinderiijke hobbels in het Kor teweegje. Cathy Westdorp Zondag 8 september 1996 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. G. van Loon, voorbe reiding Heilig Avondmaal en 18.30 uur kand. L. D. Spies, Middelburg. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. L. D. Spies en 18.30 uur ds. R. Veldman, voorbereiding Heilig Avondmaal. Woensdag 11 september, Dorps kerk: 19.30 uur ds. J. G. van Loon - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lees- dienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. B. J. Hensinkveld - Doops gezinde Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Otterloo en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. A. Schaap, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. J. Kooien, IJssclstein. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. Veldman, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. G. van Loon, dankzegging Heilig Avond maal - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. A. V. d. Schee, Spijkcnisse en 18.30 uur ds. L. Krüger, Rotterdam. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt, Kocken- gen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur (H.A.) en 17.00 uur ds. Koetsveld, Dwingelo - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur dr. W. Verboom, Waddinxvecn en 18.00 uur ds. J. het Lam, voorberei ding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.(X)en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Hoek, Arnemuiden en 18.00 uur ds. A. Schaap, opening win- terwerk - Ger. Gem. lO.(X) en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. Mulder, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazander - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. F. Knoppers - Herv. 'Exo dus' Gem. 14.30 uur ds. J. H. Ver waal (intrededienst). MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. We.stland en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur (voorber. H.A.) en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.00 uur (H.D.) ds. J. de Pater, Krabbcndijke - Ger. Kerk 9.30 uur ds. H. Out en 17.00 uur ds. A. Jobsen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. M. Heemskerk - Chris tengemeente Vrienden van de Bij bel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br. H. Wulfraat. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student. A. Schot, Nieuw Beijerland. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur dr. M. J. Paul, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. P. J. Voets, Arnemuiden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. Zethof, Ko- ckengen en 16.00 uur Dr. W. Ver boom, Waddinxvcen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.45 uur ds. Tj.-Ausma, Naaldwijk en 18.00 uur ds. B. J. 01- denhuis (diensten in de Herv. kerk). DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.(X) uur ds. A. Vos, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dank-zeg- ging Heilig Avondmaal. Vrijdag 13 september: 15.00 uur ds. A. Vos, be vestiging en inzegening van het hu welijk van Richard Vroegindcweij en Martine Fokker - Ger. Kerk 10.00 uur drs. A. C. Fey en 18.00 uur drs. J. F. Ezinga. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 18.00 uur ds. W. Westland - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student W. J. Ka- rels - Ger. Kerk 9.30 uur J. van 't Was in de moderne woning niet meer nodig, het 'knapp'rend haardvuur'. Vervangen werd dat door CV. en vloerverwarming en pas toen werd bemerkt hoe gezellig en hoe sfeervol het altijd was geweest Maar de mens is vindingrijk en dus met selde men z'n open haard en sleepte kar- revrachten haardhout aan. Jaap Tieleman in Middelharnis stelt intussen vast dat dat z'n top voorbij is, want 't kan zoveel mooier en gemakkelijker, zonder 't gezeul met hout en zonder het milieu te belasten, zo heeft de vindingrijke mens ontdekt. Twintig jaar heeft hij zijn zaak in sanitair en verwarming aan het Zandpad te Middelharnis en daarin is 't altijd hard werk geweest, zó hard dat de rug gekwetst is en Jaap een besluit heeft genomen. Wég met het een en meer aandacht voor het ander. Hij stopte met de verkoop van sanitair vanuit de winkel, klanten daarvoor rijdt hij voortaan langs de groothandel die 't allemaal nog royaler tentoon heeft gesteld en met veel verwachting heeft hij de nieuwe trend binnengehaald, sfeerver warming, gecompletteerd met prachtige schouwen en dat moet een schot in de r(X)s zijn want in de verre omtrek vind je niet zó'n collectie. Trots is dhr. Tieleman op vooral de schouwen van Italiaans marmer, de bes ten en mooiste die te koop zijn. Zijn medewerkers installeren ze, voorzien van een gasgestookte open haard, maar 't kan ook een houtgestookte-, of electrische haard zijn, wat u maar wilt. 't Kan haast altijd want vrijwel elke woning heeft een afvoerkanaal. In nieuwe woningen worden die vrijwel altijd aangebracht, want men veriangt er naar terug, naar de sfeer van de haard waarvan in de showroomvan dhr. Tieleman echt prachtige voorbeelden staan. Hij heeft er N.B. z'n huis voor ver bouwd, 's Avonds branden er de lichtjes en lichten er de vuurtjes op. Kijkt u maar'es...! NIEUWE TONGE - Van de twaalf Regionale Ambtsdragersvergade ringen die de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. kerk voor dit jaar heeft uitgeschreven, zal voor de Regio VII: Goeree-Overflakkee en de provincie Zeeland deze samen komst D.V. gehouden worden vrij dag 13 september 1996 in het Her vormd Centrum Elim, Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge. Aanvang 19.30 uur, ontvangst vanaf 19.00 uur. Gemeenschap der heiligen... Voor dit jaar is als thema gekozen 'Ge meenschap der heiligen - het hart, de ruimte en de grenzen'Spreker drs. C. Blenk te Delft. Deze inleiding wordt verzorgd door een lid van het hoofdbestuur, terwijl de lei ding van de avond in handen is van een kerkeraad uit de regio, de plaats waar de vergadering wordt gehouden. Behalve ambtsdragers zijn ook kerk voogden en leden van besturen van her- vormd-gereformeerde evangelisaties en afdelingen van de Gereformeerde Bond van harte welkom. Een boekentafel is aanwezig, waar ook aantallen kunnen worden bekomen voor boekentafels in eigen gemeente. Het thuiszorgprojekt van de NPV heeft dringend behoefte aan een vrij williger, die in staat is en bereid om bij gunstige weersomstandigheden te wandelen met iemand uit Sommels- dijk die in een rolstoel zit. U kunt u hiervoor aanmelden bij mevr. A. Bom, thuiszorgcoördinator van de NPV, tel. 631292. STAD AAN 'T HARINGVLIET De diensten van de Gereformeerde Kerk zullen voorlopig worden gehouden in het kerkgebouw van Herv. Gemeente (zie ook de predikbeurten). Lambalgen en 18.00 uur drs. A. C. Fey. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. P. de Man, Rosmalen. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x lees dienst. De gemeenteraad - minus de frac tie Hoogzand - heeft gisteravond korte metten gemaakt met de waarschijnlijkheid dat de Raad van State gedeeltelijke goedkeu ring zou onthouden aan het Westplaat-plan; ze heeft de ban ketfabriek vanwaar dat onheil leek te zullen komen, in z'n geheel opgekocht. Aan de constructie die gisteravond open baar kwam ,is sinds half juni gewerkt. Nipius Banket Holding had een bebou wingsvrije zone van 100 meter geclaimd waarin de Raad van State leek te zullen bewilligen, maar voor de exploitatiemo- gelijkheid van het plan Westplaat zou dat desastreus zijn geweest. Zeker honderd woningen zouden daardoor minder kun nen zijn gebouwd. In de toelichting op het voorstel sprak het college van 'een ultieme poging om het geschil in der minne te schikken'. Het bleek dat voor een bedrag van 2.562.500 het Nipiusbedrijfsgebouw kon worden gekocht. In automaterialen- handel AGO werd tegelijk een koper gevonden, die betaalt voor het Nipius- pand 1.850.000. Weliswaar een nadelig verschil van 700.000 maar het college heeft de raad toch tot de transactie gead viseerd. Daarenboven werd ook het hui dige AGO bedrijfspand aangekocht voor de prijs van 650.000. De raad heeft met de transacties inge stemd. Niet met groot enthousiasme, „maar er zit niet anders op", zo ver woordde de heer Van de Ketterij. Met nadruk heeft de raad gevraagd een opga- SOMMELSDIJK Zaterdag 7 september komen de leden van het mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs vanaf 9 uur. Wilt u het gebun deld langs de straat zetten? STAD AAN 'T HARINGVLIET Henk Bakelaar is afgestudeerd aan de Hoge School Markus Verbeek Opleidin gen te Rotterdam. Hij heeft daar zijn NIMA A en B diploma en zijn S.P.D. Staats Praktijk Diploma bedrijfsadmini stratie behaald. André Bakelaar is bij Exin te Utrecht geslaagd voor alle modules van het Prak tijk Diploma Informatica 1 en 2. Hij ver volgt zijn studie in de Informatica voor het H.B.O. AMBI diploma. Studierich ting: Systeemontwikkeling en Onder steuning. ve te ontvangen van de hoogte van de investeringen die nu al met betrekking tot de Westplaat zijn gemaakt (bijna 5 miljoen wordt verondersteld) om een goed overzicht te blijven hebben. Banketfabriek Nipius zal zich terugtrek ken op de vestiging te Ouddorp (banket fabriek Tanis) of te Stellendam. Welis waar wordt het verlies van wericgelegen- heid ter plaatste betreurd -, maar in de regionale werkgelegenheid blijven ze behouden. Aankoop tegelhal Ook ten behoeve van het plan Westplaat, maar ten laste van het plan Herinrichting Spuiplein-Vissersdijk, werden de panden Spui 12 tot en met 22 aangekocht, eigen dom van de heer W. J. de Ruiter, voor een bedrag, inclusief schadeloosstelling, van 473.000. De raadsvergadering van gisteravond werd gepresideerd door wethouder Slootweg, burgemeester mevrouw Sleurink is met vakantie. Ten bate van de restauratie van het kerkdak van het Herv. kerkge bouw, zal volgende week zaterdag, de landelijke monumentendag, in Goedereede een boekwerkje ver krijgbaar zyn dat stellig heel inte ressant zal zijn voor de liefhebbers van de kerkelijke - en maatschap- pelyke geschiedenis van het stadje. Het werkje dat 67 bladzijoen telt en 15,- zal kosten draagt de intrigerende titel 'Onlusten in Goedereede 1616- 1619'. Het bevat de door de heer Frans van Heest bewerkte inhoud van een his torisch document dat in het gemeentear chief berust. In een nauwelijks te ontcij feren schrift geschreven maar de heer Breukhoven uit Ouddorp heeft dat in leesbaar Nederlands overgezet. De genoemde onlusten manifesteerden zich rondom de Remonstrantse predikant Arend Romijn, wiens naam in het Latijn luidde: Adrianus Sara alias Romanus. Hij was als predikant in de toen Gerefor meerd genoemde -, nu Hervormde kerk beroepen, maar de leer die deze predi kant bracht, was de Goereese gemeente met welgevallig. Door een uitspraak van de Synode - zo hoog was het conflict opgelopen - werd de predikant uit Goe dereede 'verbannen'. In zijn beroep naar Ooedereede was, volgens de opsteller van het geschrift, te wijten geweest aan het ongeluk der tijden' Dhr. en mevr. v. d. Kamp flankeren lekenaar Mudde Een van de fraaie marmeren schouwen uil de showroom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2