EIÜVriDEtl-lilEUWS Exploitatie-overeenkomst bedrijvenparl( Watertoren IVIuziekschoolorkest op Diekhuusplein Witviswedstrijd 'De Viscromte' Rv. De Reisduif Nieuw raadslid mevr. J. E. Struil(-Zitman Cursus Theologische Vorming gemeente leden - Middelhamis Reumapatiëntenvereniging Goeree-Overflakkee 2e Blad DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 No. 6532 Raad Dirksland: Er lijkt, najaren, perspectief te gloren voor de realisering van een bedrij venpark bij de Watertoren van Dirksland. Van de 'uiteindelijke overeen stemming' werd door het College gewag gemaakt in de toelichting op het voorstel daartoe met de v.o.f. Zijlstra/KSM te Andel in zee te gaan. Maar toen dat donderdagavond behandeld werd juichte niet de hele raad. met één zinnetje is dat door B en W aan de Gast duidelijk gemaakt", verweet hij het College. Wat hem betreft steekt dat schril af tegen de vele pagina's tellende overeenkomst met Zijlstra/KSM: „Wij Een plaatselijk ondernemer, benzine-sta- tion-carwash de Gast lijkt buiten de boot te zijn gevallen. In het voorstel werd het ontbreken van overeenstemming tussen de partijen weliswaar geconstateerd-, maar er werden, door het College, geen verdere consequenties aan verbonden. B en W stelden dan ook voor de concept overeenkomst met Zijlstra/KSM nu toch vast te stellen. Met name de SGP-fractie trok toen aan de handrem. Dhr. Koningswoud herinnerde z'n raads- collega's, geen uitgezonderd, aan wat ze in hun verkiezingsprogramma's omtrent de zorg voor de plaatselijke bedrijven hebben beleden, 't Was eigenlijk alleen maar de kleur van 't papier waarin de programma's zich onderscheidden, want elk van de partijen verklaarde z'n zorg van de plaatselijke bedrijven. Dat wilde dhr. Koningswoud nu graag gepracti- seerd zien waarom hij - overigens best gelukkig met de bereikte overeenkomst - voorstelde de vaststelling daarvan een maand uit te stellen om de partijen als nog gelegenheid te geven tot elkaar te komen en hun plannen in één plan onder te brengen, „later zal het voor de Gast zoveel moeilijker worden", vreesde dhr. Koningswoud. Bij monde van dhr. Driesprong liet ook de VVD fractie weten dat 'terdege' aan de belangen van de Gast dient te worden gedacht en ook dhr. L. van Prooijen (Gemeentebelang) bleek voor het SGP voorstel sympathie te hebben. Jaren aan gewerkt Burg. Boonstra kon dat best billijken, maar anderzijds zag hij het voor de Gast minder moeilijk in dan door de bezwaar den wordt verondersteld. Er wordt nu niet gesproken over het bestemmings plan-, maar over een exploitatie-over eenkomst die heel zorgvuldig is voorbe reid. Pas 'in de allerlaatste fase' is de Gast erbij gekomen, maar de partijen zijn er niet uitgekomen. Géén aanlei ding, dacht de voorz. om de exploitatie overeenkomst uit te stellen; de Gast zal gewoon weer met Zijlstra/KSM moeten onderhandelen. De voorz. achtte realisering van de plan nen van de Gast niet zonder meer van zelfsprekend. Die zouden een geweldige aanslag op het gebied plegen met een „ingrijpende serie bouwactiviteiten die een behoorlijke aanslag op ieders visueel vermogen zouden doen". Een maand uit stel zoals door dhr. Koningswoud ge vraagd leek de voorz. nutteloos, want 't zal de partijen zeker niet in een maand lukken op één spoor te komen. Uitstel leek de voorz. ook niet te rechtvaardigen tegenover Zijlstra/KSM, die zich voor stelt een heel mooi bedrijventerrein te realiseren, 43.050 m^ groot. De Gast heeft, ter realisering van z'n plannen de wei voor de watertoren aangekocht toen bleek dat de Provincie niet zou bewilli gen in een uitweg naar de Provinciale- weg. Overigens is het College graag bereid 'constructief' met de Gast verder te gaan. Dhr. Koningswoud maakte daar toch een kritische kanttekening bij: „Nog niet achten het belang van een plaatselijke ondernemer nét zo hoog als dat van deze v.o.f.", liet dhr. Koningswoud weten. Dhr. Robijn meende te weten dat dhr. de Gast geen behoefte meer heeft z'n aan vankelijk zo ambitieuze plan nog aldus uit te voeren, 't Leek hem daarom voor de gemeente „zo eenvoudig als 't maar kan", dhr. de Gast een welwillende hand te bieden. Nadat vanuit de fracties nog'es was be nadrukt zich voor de Gast in te zullen spannen werd de voorgelegde exploita tie-overeenkomst met Zijlstra/KSM vastgesteld want dét, vond de raad, mocht geen uitstel meer dulden. Alleen de SGP fractie trok - gedrieën - een andere consequentie. De fractie ver klaarde zich, met spijt, tegen de over eenkomst. Molenrestaurahe Pas in het jaar 2004 mag ten behoeve van de restauratie van molen 'de Dank baarheid' te Herkingen op een Rijks subsidie van 21.000,- worden gere kend, maar de restauratie is in volle gang, waarom de raad werd gevraagd een en ander te willen voorfinancieren. De raad ging daarmee accoord ten be drage van 53.362,- het bedrag dat no dig is de molen weer draaivaardig te ma ken. Voor het maal-vaardig maken zal daarna nog ƒ71.700,- nodig zijn, maar er wordt vanuit gegaan dat de Molen- stichting daartoe nog andere financie ringsbronnen zal weten aan te boren. Bezwaar Het College deed de raad mededeling van aantekening van een formeel beroep bij de Rechtbank te Den Haag, tegen de beslissing van de Provincie Zuid Hol land tot gegrond verklaring van het be roep van het bestuur van de Ver. voor Chr. basisonderwijs op Reformatorische grondslag, tot stichting van een basis school te Dirksland. Motivering van het beroep zal, aldus het College, langere tijd in beslag nemen dan aanvankelijk werd aangenomen, zodat behandeling Uitslag van de witviswedstrijd van 'De Viscromte' gehouden op 31 augustus 1996. Aantal deelnemers: 37. Poule A 1. J. Bruggeman24160 gram 2. G. Legierse15340 gram 3. A. Schaaf11160 gram 4. C. Westdijk7700 gram 5. T. Pijl6040 gram 6. J. Kalle4600 gram 7. L. Breederveld4080 gram 8. L. Meersman2520 gram 9. W. Melissant1940 gram 10. P. Zoon1680 gram 11. H. Maan1060 gram 12. P. van Nimwegen840 gram Aan het begin van de vergadering werd, met het afleggen van de belof te, mevr. J. E. Struik-Zitman beëdigd tot raadslid. Zij volgt, in de fractie Gemeentebelangen, dhr. Helmreich op die wegens verhuizing het raads lidmaatschap heeft beëindigd. Burg. Boonstra die mevr. Struik har telijk welkom heette in het raadscol- lege stelde vast dat met haar komst het vrouwelijk element in de raad met 100% is vermeerderd, het Her- kingense element met 33V6% al dient het raadslid niet specifiek de eigen woongemeenschap-, maar de gehele gemeente te vertegenwoordigen, be nadrukte de voorz. richting het nieu we raadslid dat, zo veronderstelde hij, haar weg zeker zal weten vin den. Hij wenste haar de daartoe benodigde wijsheid toe, ook in haar nestorschap van de raad. Dat deed dhr. Robijn nog het meest deugd. Zeven jaar geleden was hij de oudste in de raad, hij werd opge volgd door dhr. Leeflang die op zijn beurt nu weer door mevr. Struik is voorbijgestreeft. „Als 't zo doorgaat ben ik straks nog de Benjamin", grapte dhr. Robijn. Ook dhr. Leef lang sprak enkele goede woorden richting mevr. Struik, er op vertrou wend dat er goed zal kunnen worden samengewerkt. Spr. wenste mevr. Struik Gods zegen toe bij de vervul ling van het raadslidmaatschap. eerst in de septemberraad plaats zal kun nen vinden. Jaarrekening De jaarrekening 1995 kon worden vast gesteld met een batig saldo van 324.028. De vreugd daarover was niet totaal omdat een bedrag van ƒ214.000 daarvan komt op het conto van onbenut te begrotingsruimte. 13. B. van Vugt700 gram 14. B. Jordaan200 gram 15. B. Berkenbosch50 gram Poule B 1. J. Mastenbroek186800 gram 2. C. Koert6800 gram 3. J. van Lenten5600 gram 4. A. Koole5600 gram 5. J. Jordaan4000 gram 6. F. v.d. Burgt3820 gram 7. C. de Jager2700 gram 8. P. Kalle1760 gram 9. H. Vink1720 gram 10. Fr. de Raet1500 gram 11. M. Aartsen1220 gram 12. W. Schaaf1040 gram 13. A. vanHeukelen720 gram 14. D. de Boer340 gram 15. H. van Heukelen200 gram 16. P. Steenis180 gram 17. J. van Broekhoven50 gram Eén van de hoogtepunten van de geslaagde cursusnarkt afgelo pen zaterdag op het Diekhuusplein in Middelhamis was het optreden van het Muziekschoolorkest. Dit speciale gelegenheidsorkest onder leiding van Piet Westhoeve tracteerde het publiek op een gevarieerd en boei end concert, uitgevoerd door musici vam alle leeftijden en uit alle windstreken van Goeree-Overflakkee. Behalve het Muziekschoolorkest heeft de Muziekschool Goeree- Overflakkee sinds kort een vast orkest, waaraan eveneens mensen kunnen meedoen die geen leerling van de Muziek school zijn. Dit heterogeen ensemble, dat functioneert als "regiosymfonie", repeteert op vrijdagavond onder leiding van Wim Soeters. Wie meer wil weten over het heterogeen ensem ble en/of Muziekschoolorkest kan voor informatie bellen naar het Diekhuus/SBM in Middelhamis, telefoon 482400. Het SBM kan met tevredenheid terugkijken op een veelzijdige en succesvolle cursusmarkt, die duidelijk in een regionale behoefte voorziet. D.V. zaterdagmorgen 7 september 1996 bent u welkom in het nieuwe cursusjaar. Waar gaat het om? Bijbelse lijnen en verbanden ontdekken. Ethische vragen doordenken. De geschiedenis en het belang van zending en evangelisatie leren. Kerkgeschiedenis. En oefening in pastorale vaardigheden. Hoe is het Oude en Nieuwe Testament tot stand geko men? En nog vele andere aspecten van de theologie komen aan de orde in deze boeiende cursus, die door deelnemers enthousiast wordt gevolgd. Daarbij is de verbreding van kennis ook van betekenis voor het persoonlijk geloof. De cursus wordt landelijk georganiseerd door de Ned. Herv. Kerk. In Middelhar- nis stoelt, evenals in Gouda, Zeist en Harderwijk de cursus op Geref. Grond slag. De docenten komen daarom uit de kring van de Geref. Bond. Zij geven en zijn: O.T. ds. G.C. de Jong - Sliedrecht (cursusleider); N.T. ds. H.J. Lammers -. Benthuizen; Apostolaat, ds. H.J. Catsburg - Kamerik; Dogmatiek, ds. W. Westland - Middelhamis; Ethiek: ds. A. van Vuuren - Zoetermeer; kerkgeschie denis: drs. J. van Doorn - Strijen; Praktische Theologie: drs. W. C. Meeuse - St. Annaland. De cursus duurt 3 jaar en wordt eens per veertien dagen gegeven in gebouw 'De Hoeksteen" te Middelhamis. Op zater dagmorgen van 9.30 - 12.45 uur. Ook u, ook jij kunt er aan deelnemen, welke vooropleiding u ook hebt. De kosten bedragen 225,- per jaar, die in twee maal kunnen worden voldaan, na inschrijving. (Rek.nr. 3311.20.836 t.n.v. Cursus Theologische Vorming, p/a Mijzijde 39, 3471 GN Kamerik) Wij beginnen het seizoen 1996-1997 op maandag 16 september a.s. Op deze avond komt voor ons spreken mevrouw M. Dijkshoorn, reumaconsulente in de Dr. Daniel den Hoed-kliniek te Rotter dam. Leden en belangstellenden zijn van harte welkom en het bestuur hoopt op een grote opkomst. De reumaconsulente is de schakel tussen de reumatoloog en de reumapatiënt die meer wil weten over zijn of haar reuma. Zoals: hoe moet het nu verder kan ik nog blijven werken, hoe gaat het in mijn gezin? Heb ik aanpassingen nodig en nog veel meer vragen kunnen aan de orde komen. Door haar jarenlange ervaring zal zij ons zeker kunnen adviseren. Ook onze eigen reumapatiëntenvereniging heeft als taak en doel de mensen met reuma (in wat voor vorm dan ook) informatie en voor lichting te geven met als motto 'Door en voor reumapatiënten en samen staan we sterk'. En zeker niet in de laatste plaats streven we ook naar gezelligheid, het jaarlijkse reisje, kerstavond, creatieve avonden, Daarnaast moet nog enig lesmateriaal worden aangeschaft. Voor het volgen van deze cursus zijn geen toelatingseisen. De cursus staat open voor iedereen! Wie de drie cursus jaren heeft doorlopen, ontvangt een certi ficaat, uitgegeven door het Centrum voor Educatie van de Nederlands Hervormde Kerk. De eerste morgen kunt u vrijblijvend kennis komen maken met de cursus. Meer inlichtingen kunt u verkrijgen bij ds. G.C. de Jong, tel. 0184 - 420971). Het aanvragen van een rooster, of opga ve voor de cursus kan bij Ds. H.J. Catsburg, Mijzijde 39, 3471 GN Kamerik, tel 0348 - 401756). Van harte aanbevolen! zoals pergamano-zijde verven, waarmee we aantonen dat je met zere handen nog veel kunt doen. Je gevoel van eigenwaar de een duwtje geven is zeer belangrijk. Op Goeree-Overflakkee zijn een hele boel mensen met reuma nog geen lid van onze vereniging. We wachten op nieuwe leden, daarmee steunt u onze vereniging. Ook met uw donateurschap kunt u ons steunen. Op onderstaand telefoonnum mer kunt u informatie krijgen over bovenstaande mededelingen: (0187) 681927. Onze bijeenkomst is dus op maandag 16 september om 19.30 uur in het zieken huis van Dirksland, hoofdingang Ie etage in de rawbouw. U wordt van harte uitgenodigd. DIRKSLAND Ophalen oud papier Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, namens de vrijwilligers. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 31 augustus 1996 deel aan een wed- vlucht vanuit Orleans JD. Afstand 455 km. In concours waren 315 duiven die om 8.30 uur met noordwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 15.39.41 uur en haalde een snelheid van 1059.20 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: J. Groenendijk 1, 3, 8, 12, 16,19,20, 24, 35,65,79; Gebr. Kieviet 2,6, 26,27, 29, 34, 53, 55; M. A. van Nimwegen 4, 7, 10, 11, 13, 32, 37, 44, 46, 49, 56, 60, 63, 66, 67, 69, 74, 76; C. Kleijn 5, 23, 31, 33, 38, 41, 54, 59, 62, 64, 68; J. v.d. Slik en zn. 9, 17, 45, 47, 48, 52, 61, 71, 72, 73; A. de Gans 14, 15,18,28, 30, 36, 39, 40, 42, 50, 51, 57, 58, 70; P. van den Boogert 21, 22, 75; Patrick van den Boogert 25, 43; W. Nieuwland 77; J. de Blok 78. -63- Hij zal deze zomer de baas gaan worden en Heringa zal zich terag gaan trekken, hij wordt te oud. Maar hij gaat met een blij gemoed aan de kant voor zijn zoon. De jongen heeft al lang bewezen dat hij een goede boer is met hart voor zijn land en vee. Ze keren temg naar de boerderij en daar werkt Gerrit Silvius. Hij mest een stal uit, nu de koeien eruit zijn. Daarna zal hij met Bram de muren kalken, zoals dat elk jaar gebeurt. Het weer is goed. En de mensen op die grote, dras sige heide waarderen dat. Het is midden april als Gerrit op een stille avond bezoek krijgt. Het is Annegien, en Gerrit schrikt daarvan. Wat doet het meidje hier. Stel dat de mensen heur zien, daar komt gepraat van. „Wat moet ie hier, wicht?" vraagt hij bezorgd. „Denk toch an de mensen". Ze legt de zwarte omslagdoek af en zet zich bij de tafel. „De heb lak an de luu", zegt ze ongewoon fel. Gerrit voelt dat ze niet zo maar komt; er iets met haar aan de hand. „Vertelt het eens, wicht", begint hij vriendelijk. „Gerrit, ik wil 'ns effen met oe praten. Ik heb al een helen tied gewacht tot ie kwam, maar ie komt neet en daarum kom ik maar bie oe". Hij knikt langzaam. Het is waar, hij bekommert zich niet zoveel om Annegien. En de mensen in het dorp praten daarover. „Ja, heb ie nou ooit zo'n koeken gezien as die Sil- levius? Nou heeft hie een knap wicht, dat Anne gien van Hendrikus, ie weet wel, wier vrieër in de Pruus gebleven is, en nou laat ie heur stikken. Nou dat vind ik neet arg netties". Frits van Kleinsmans heeft hem al aangehouden en hem ronduit gevraagd: „Wat mankeert oe toch um dat Annegien te laten lopen? Ie bent neet goed wies". „Gerrit, ik make de verkering af', zegt ze dan in eens. Hij schrikt ervan. „Wat zeg ie mie nou?" brengt hij uit, want dat is ongehoord. Ze komt daar zo maar even aangestapt met de boodschap dat ze de verkering afmaakt, alleen omdat hie elke avond niet naar heur toe is gegaan? „Ja", zegt ze fel. „Umdat ie liever bie een aander op schoot zit, Sillevius. Ik mag dan een olde meid wezen, ik acht mie toch te goed veur een spelle- gien". Ze staat op en trekt de omslagdoek weer om haar schouders. „De ben oe meer as zat", zegt ze kortaf. „Ie altied met oen prakkezaties, ie met oen ver staand. Het is bie oe niks ans as laffigheid. Ie durft geen enkele verantweurding op oe te nemen". De deur knalt achter haar dicht en ze is weg. Haar harde woorden hangen nog in de kamer en lang zaam beginnen ze te werken. „Laffigheid, geen enkele verantweurding durf ie op oe te nemen". „Oen prakkezaties". Het joelt door zijn hoofd. Men heeft hem altijd ontzien, altijd sprak men met een zekere eerbied over die Silvius, die het zo zwaar had. Hij was verstandig, zei men. Waarom? Omdat hij de kool en de geit wou sparen. Hie was anders dan andere kinders. Geen ruzies veur Gerrit, Gerrit vocht nooit ofte nimmer. Daar was hie as kind al te verstandig voor. Of te laf? „Ik hol van Treeske", zegt hij hardop. „Allene maar van Treeske". En Treeske krieg ie nooit, joelt het in zijn oren. As ie verstandig bent, neem ie Annegien. Ie zult heur gaan waarderen, en goed ook. Ze is net as oen moeder. Lief en zacht. Gerrit weet dat. Hij weet het allemaal zo goed en zijn dwaze hart wil niet luisteren. Er wordt een deur geopend. Gerrit kijkt op. Wie komt daar nog aan? Annegien, die temgkeert? Niemand komt verder. De persoon blijft bij de bui tendeur staan en Gerrit opent de deur naar het keu kentje en roept: „Ben ie daar, Annegien? Kom er dan maar gauw in". Maar het is Annegien niet. Het is Frans Sandberg, die in het schrale licht te voorschijn treedt. Een zeer gebelgde Frans Sandberg, die zijn grijze sik uitdagend naar voren steekt en op zeer veront waardigde toon uitspreekt: „Wat zee ie daar, Sil levius? Dacht ie dat oen meidje daar was? Wel foei!" „Ach nee", zegt Gerrit, en hij maakt het er enkel erger mee. „Ik riep zo maar wat". Het is een zwak verweer en Gerrit weet dat hij morgen aan de dag onderwerp van gesprek is in Zandwierde en hij niet alleen, ook Aimegien. Een jongkerel, die alleen woont, en zijn meidje komt bij hem op bezoek, terwijl er niemand bij is. De doodgraver van het dorp blijft maar even. Hij zal wel zin in een kom koffie gehad hebben, zijn vrouw schijnt daar te zuinig voor te wezen, en daarom haalt hij ze wel veel bij zijn buren in het dorp. Maar met hem gaat ook de verontwaardiging het dorp in. Nergens zal er vanavond meer over gesproken worden dan over die Silvius en Anne gien van Hendrikus. En wie had dat toch gedacht. De volgende morgen weet Heringa er ook al van. Hij komt bij Gerrit staan, kijkt hem aan, loopt enige stappen weg en keert dan op zijn schreden temg. Hij kucht een enkele keer en als Gerrit vra gend afwacht, loopt de oude boer verder. Janneke, zijn zuster, ontwijkt hem de hele dag. Bram is stroef en uit de hoogte. Vrouwe Aaltje schudt verwijtend het hoofd en Geert van Boksejan loopt een eind voor hem uit als hij temgkeert naar huis. Bij het stulpje van Hendrikus staat de oude man op hem te wachten. Hij dreigt hem met zijn stok en roept hem. „Ie, smeerlap", zegt de oude, trillend van drift. „Um zo misbmuk te maken van mien Annegien. As ik twintig jaar jonger was, dan tim merde ik oe de botten in de zak". „Er is niets gebeurd dat het daglicht niet verdragen kan, Hendrikus", zegt Gerrit woedend. „Oen doch ter kwam bie mie um de verkering af te maken en toen is ze weggegaan. Een klein kwar-tiertje later was er weer volk bie mie an de deure en ikke dacht dat het oen dochter was en daamm riep ik heur". „Bewaart oen praaties maar veur de doomnee, die komt ook nog wel effen praten". De man verdwijnt achter zijn stulpje en Gerrit gaat door naar het dorp. Het zand knerpt onder zijn voeten en hij hoort het niet. Het is hem bang te moede. Hij gaat langs de molen en hij merkt niet dat die vandaag voor het eerst weer draait. Weliswaar zonder te malen, maar de molen wordt van top tot teen nagekeken. De nieuwe eigenaar is gearri veerd. De geschiedenis met Harmen zal nu defini tief worden afgesloten. Maar die andere geschiedenis, die gelijk begon, die is nog niet afgelopen, nog lang niet. En nu lijkt het wel of er opnieuw moeilijkheden zijn gerezen. Net als hij zijn schamel avondmaal op heeft, dient zich een bezoeker aan. Gerrit heeft hem al ver wacht, de dominee. De zieleherder heeft er zelfs zijn preek voor gelaten wat het was. „Silvius", begint hij dadelijk als hij gezeten is, „Silvius, man, ik heb een zware taak. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3