Bank Emmastraat Oude Tonge overvallen inkomenssteun aan boeren voor wat, lioort wat... Dijkgraaf Van Kampenliout laat - in brede kring - solide indruk na Haringvlietoversteek 1996 Ere-penning (oucl)notaris Korbijn Ruim 12 jaar het gezicht van Waterschap Goeree-Overflakkee bepaald POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Van de twee Rabobanken in Oude Tonge, die per 1 september een (juridische) fusie zijn aangegaan, is de zgn. 'leidende bank', die aan de Emmastraat, jl. vrijdagmorgen, op de laatste dag van het zelf standig bestaan, overvallen. Bejaardenmiddag CVB Kerkdiensten Ger. Gem. Inkomenssteun is in ondernemers land een buitenissig verschijnsel. Boeren lijken bijzondere onderne- mers, want de Europese landbouw politiek geeft ruimte voor inko menssteun. Is onvoorwaardelijke steun wel terecht? Het boeren- kamp lijkt verdeeld. Europa maakt draai Europa geeft aan de landbouwpolitiek een flinke draai. Bouw de prijssteun af en maak van de boer een echte marke tier. Hij moet als ondernemer producten fabriceren voor de markt. De koper (con sument) bepaalt de hoeveelheid en kwa liteit van de producten die de boer pro duceert. Hoe groter of ruimer de markt, hoe meer concurrentie, hoe prijsbewuster de koper. De marktfilosofie is onaan vechtbaar, maar de boeren zijn er niet zo blij mee. Zij verliezen de bescherming vanuit Brussel en zijn volledig overgele verd aan de marktgrillen. De wending in de Europese landbouw politiek dateert van 1992. De Ier Mac Sharry was toen Europees landbouw commissaris. Hij introduceerde de afbouw van prijssteun en lanceerde enige genoegdoening aan de boeren via inko menssteun (de zogenaamde Mac Sharry- premies voor graan en vlees). Aanvanke lijk kregen boeren directe iiücomenssteun omdat de graan- en vleesprijzen flink kelderden op een vrije open markt. De glans van deze Mac Sharry-premies ver bleekt naarmate de jaren verstrijken. Europa is wel bereid om ook in de toe komst inkomenssteun te geven aan boe ren, maar niet onvoorwaardelijk. Twee vliegen in één klap Europa is op zoek naar een samenhang van landbouw- en milieupolitiek. De natuur- en milieuperikelen zijn voor een belangrijk deel op het Europese platte land, dus ook op het boerenland te vin den. Boeren werken in en met de natuur, beïnvloeden en zijn afhankelijk van bodem, water en lucht. De Europese beleidmakers hebben dus ook boodschap aan de boeren en hun goede of duurzame landbouwpraktijk. Het ligt dan ook voor de hand om boeren te belonen voor duur zaam gedrag. Met enige fantasie kun je zelfs Europees beleid voeren voor land bouw én milieu. Koppel inkomenssteun aan milieuvoorwaarden en je vangt twee vliegen in één klap: een boeren- én een milieubelang! Boeren lijken met deze voorwaardelijke inkomenssteun proble men te hebben. Zij vinden dat de inko menssteun aanvankelijk bedoeld was om de prijsdalingen na 1992 (de ommekeer in het Europese landbouwbeleid) op te vangen. Deze boerenkijk zal geen lang leven beschoren zijn. Politiek gezien lijkt Europa allerminst bereid onvoorwaarde lijk de boereninkomens te steunen. Zo'n onvoorwaardelijke ondersteuning wordt pas echt onhoudbaar als de Europese Unie haar vleugels uitslaat naar Midden- en Oost- Europa. Dat zou immers een gigantische druk leggen op de Brusselse schatkist. Goed ondernemerschap vraagt van de boeren een andere aanpak. Ervan uit gaande dat zij milieubewust en dus duur zaam willen produceren, moeten zij de milieuactiviteiten inpassen in hun bedrijfsvoering. Pas dan krijgen zij de milieubewuste consument (burger en belastingbetaler) mee. Boeren bouwen daarmee het draagvlak op voor 'duurza me' inkomenssteun. Dat zou een besten dige wending geven aan de Europese landbouwpolitiek die zijn doelstellingen verbreedt. En dat alles in het belang van de boer én van het milieu. En bovendien met instemming van boeren, burgers en buitenlui. sv/« Reddingboten te liulp geroepen voor surfers Z'n verkiezing met 22-14 stemmen was niet onomstreden geweest, zag hoofdin geland G. Joppe terug toen hij namens de ver. vergadering een afscheidswoord sprak, maar de nieuwe djkgraaf won aller vertrouwn en heeft zich waar gemaakt. Met 'grote klasse' verdedigde hij het nieuwbouwplan en hij maakte het waar geen cent boven de afgesproken begro ting van 5,9 miljoen te gaan. Ook nu in het waterschapsbestuur het traditionele ongebouwd, behalve het gebouwd ook de 'ingezetenen' naast zich heeft gekre gen, heeft de dijkgraaf in die nieuwe ver houding allen recht gedaan, waardeerde de heer Joppe, dijkgraaf Van Kampen hout bracht meer harmonisatie dan pola risatie, derhalve was er alle waardering voor de 'daadkrachtige leiding' zoals de heer Van Kampenhout die heeft uit gevoerd én voor zijn echtgenote door wie hij zich gesteund wist. Een prach tige antieke topografische kaart vorm de het afscheidscadeau met de wens dat het de familie Van Kampenhout op 'de Oude Plaete' nog heel lang goed moge gaan. Namens de ver. vergadering sprak de heer Joppe een hartelijk welkom tot de nieuwe dijkgraaf, Ing. D. C. Goekoop die voor de bijeenkomst door de com missaris van de Koningin, mevrouw Leemhuis-Stout, beëdigd was. De heer Goekoop kan steunen op een breed gedragen benoeming. Lang en spraakzaam was de rij van sprekers die het allemaal zeggen wil den hoezeer de ambtsvervulling door de heer Van Kampenhout hen heeft geïmponeerd. Gedeputeerde Heykoop deed dat met het compliment dat mede dankzij de Goeree-Overflakkeese dijk graaf tussen Waterschappen en Provin cie niet meer de vroegere hiërarchie bestaat, maar dat beter met elkaar wordt samengewerkt. Ook in de tot standkoming van het Integraal Water- beheers Plan van de W7 heeft de heer Van Kampenhout een markante rol gespeeld. Het speet de heer Heykoop dan ook van deze 'gezichtsbepalende' dijkgraaf afscheid te moeten nemen. Het beeld van het Waterschap was mede door de dijkgraaf bepaald. Zelfs de provinciale medewerkers was hij, voorbeeld van doortastendheid en rechtlijnigheid, tot vertrouwensman geweest; 't was loyaliteit over en weer geweest met deze dijkgraaf voor wie het houden van 'droge voeten' van levensbelang is geweest. Complimenten „U hebt uw karwei voortreffelijk afge maakt", zo prees dir. Van Gerdingen de scheidende dijkgraaf die enerzijds een ongekende affiniteit met het water schapsbestuur opntwikkelde en ander zijds een krachtige deurwaarderstaai bezigde. Aldus wist hij de problemen snel te analyseren en op te lossen. Enerzijds had hij zich oerouderwets en autoritair, anderzijds ook amicaal, sociaal voelend en hypermodern getoond, kortom het werken onder deze dijkgraaf was stimulerend en uit dagend geweest. De sprekers namens de Zuid-Hollandse Waterschapsbond en de Unie van Waterschappen, de heer Van Tuyl en de heer Van der Linde, de voorzitter van de W7 voerden omtrent 'het bij zondere mens, graaf Hendrik, een ware conference op. Eén ogenblik slechts was de dijkgraaf van slag geweest toen hij teveel naar het zuiden had gelonkt en een - zij het kortstondige - flirt met het Zeeuws meisje begon. „Zowel de heer Van Kampenhout als zijn echtge note zullen in de Waterschaps-vrien- denkring 'verschrikkelijk' worden gemist", zo werd hem verzekerd. De Goeree-Overflakkeese gemeenten lieten zich niet onbetuigd in het uit spreken van waardering voor de gepleegde 'waterstaatkundige verzor ging' van het gebied, zoals de heer Van Kampenhout die heeft uitgevoerd. Het was burgemeester Boonstra van Dirksland die over de betoonde koers vastheid waardering uitsprak. De heer P. Noordermeer deed dat ten slotte als voorzitter van de Landinrich tingscommissie waarna het woord was aan de dijkgraaf die, hij zei het met dankbaarheid, verzekerde een geweldi ge periode te hebben gehad. Uit die periode haalde hij vele -, en 't waren goede herinneringen op. 't Was niet alleen een terugblik, ook wierp de dijkgraaf een blik vooruit waarbij hij stuitte op het voornemen van Rijkswa terstaat het spuiregiem van de Haring- vlietsluizen te wijzigen, zodat weer zout water toe kan treden. Met trots had de dijkgraaf juist over het polder- beheer gesproken, met 20 gemalen kunnen de polders goed bemalen wor den en kan goed water geleverd wor den; wat nu in de waagschaal lijkt te worden gesteld. Waakzaamheid is geboden. „Een geweldige tijd gehad!", zo rondde de heer Van Kampenhout zijn waterschapsloopbaan af. Met dank aan allen die hem het functioneren mogelijk hebben gemaakt en met excuus aan hen met wie hij misschien wel eens minder tactisch is omgegaan. 'Zuinig, maar niet armoedig', is het be leid van dijkgraaf en bestuur geweest. Vandaar staat er het Waterschapshuis van een 'oogverblindende eenvoud'. Spreker wist, alle waardering ten spijt, niettemin te hebben gefaald, maar hij besloot aldus: „God Die mij met kracht omgordde, heeft mijn weg volkomen gemaakt. SoU Deo Gloria." Een laatste officiële daad was de over dracht van een nieuwe voorzittersha mer aan de nieuwe dijkgraaf, de heer Goekoop. De heer Van Kampenhout zelf had tal van mooie cadeau's gekregen. Een Oorkonde uit handen,van de nieuwe dijkgraaf, wegens het voortreffelijk vervullen van het dijkgraafschap, de traditionele karaf met glazen, en, even eens uit handen van de heer Goekoop, het eerste exemplaar van het boek 'Goeree-Overflakkee 1940-1945', ge schreven door ing. A. D. Smits, in nauwe samenwerking met ing. H. Stuurman. Het boek geeft in woord en beeld een nauwkeurige blik op de waterstaatkundige ontwikkelingen op het eiland in de genoemde periode. De uitgave wordt als een 'uniek' boek gewaardeerd. De heer Smits die ver bonden is geweest aan de Cultuurtechnische dienst, de Landin- richtingsdienst en de dienst beheer landbouwgronden, was zelf aanwezig om de totstandkoming van het boek toe te lichten. Hij is daarin met uiterste precisie te werk gegaan. Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Er is met een vuurwapen gedreigd, maar gelukkig zijn er geen slachtoffers gevallen. De politie hult zich zoals te doen gebruikelijk in een absoluut stil zwijgen, maar duidelijk is ons geworden dat iemand met een klein postuur via een raampje dat niet met de alarminstallatie verbonden was het bankgebouw is binnengedrongen. Toen om half negen, vrijdagmorgen het eerste personeelslid via de achterin gang binnenkwam en de alarminstallatie heeft uitgeschakeld moet de overval ler die al binnen was de deur hebben geopend voor z'n companen die zich buiten hadden schuil gehouden. De bankbedienden werden door de overval lers opgevangen en enkelen van hen werden gekneveld. Een van hen werd onder dreiging van een pistool gedwongen de kluis te openen waaruit contant geld werd meegenomen. De overvallers zijn daarmee verdwenen in een vlucht auto die in de buurt geparkeerd stond. Het is niet waarschijnlijk dat een kapi taal bedrag is buitgemaakt, het lijkt in de orde van grootte van enkele tiendui zenden guldens te zullen leggen, maar ook daarover worden geen mededelin gen gedaan. De geknevelde bankbediendes werden op het politiebureau van hun boeien ontdaan. Omdat de overval zich aan de achterzijde van het gebouw heeft afgespeeld en zich geluidloos heeft toegedragen is die vrijwel onopgemerkt gebleven, maar wellicht zijn er uit de plaatselijke bevolking die vrijdagmorgen in de omge ving van genoemde bank toch iets ongewoons hebben waargenomen. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De CVB afdeling Middelharnis-Som- melsdijk nodigt u weer hartelijk uit op dinsdagmiddag 10 september om 14.30 uur in 'De Hoeksteen'. De heer Van den Berg hoopt dan weer dia's te laten zien van ons bejaardenreisje. Heeft u vervoer nodig, dan moet u nu bellen naar mevr. Kieviet, 483516. U kunt zich nu ook opgeven voor het bejaardenreisje op 1 oktober a.s. OUDDORP - De dienst an a.s. woens dag, waarin zou voorgaan ds. G. Clements uit Abakaliki, gaat NIET door. OUDE TONGF - dinsdagavond (heden) 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld uit Zeist. OOLTGENSPLAAT - De dienst van dinsdagavond (heden), waarin zou voorgaan ds. P. Mulder, gaat NIET door. Jarenlang hebben de Europese boeren zich veilig gevoeld met de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek. Brussel stelde elk jaar een hele rij van landbouwprijzen vast. Als de markt van landbouwproduc ten tegen zat, wist de boer zich toch vei lig: hij mocht de producten inleveren tegen garantieprijzen. Toegegeven: de werkelijkheid op de Europese boerderij was iets ingewikkelder, maar de boer was redelijk verzekerd van een inkomen. Europa kende jarenlang een boervriende- lijk Inleid, ook al dachten de boeren daar wel eens anders over. Veel erger zijn echter de gevolgen van de tot nu toe gevoerde landbouwpolitiek. Europa zat in zijn maag met graan-, boter- en vlees- bergen en dreigde te verdrinken in de melk- en wijnplassen. De Europese bur ger zag het alles met lede ogen aan en merkte dat zijn belastingcenten besteed werden aan boterpakhuizen en de weg- geefactie's met agrarische producten. Vrijdag jl. heeft burgemeester A. J. C. van Pelt van Oostflaldcee een gemeente lijke ere-penning in zilver uitgereikt aan notaris M. A. Korbijn, vanwege diens bijzondere verdiensten voor de gemeen schap. Dhr. Korbijn beëindigde die dag het notariaat. Op 22 februari 1963 is de heer Korbijn als kandidaat-notaris in dienst getreden bij notaris A. H. Ris. Na het overlijden van de heer Ris is hij met ingang van 3 april 1967 benoemd als notaris met als standplaats Oude Tonge. Voorts is hij ruim 26 jaar actief geweest in het kerkewerk van de Nederlands Her vormde Gemeente van Oude Tonge. Ook heeft hij 19 jaar actieve bemoeienis gehad met het woningbouwbeleid in Oude Tonge als commissaris van de Wo ningbouwvereniging Samenwerking. Te vens heeft de heer Korbijn als voorzitter en later als penningmeester een belang rijke taak vervuld bij de fusie van het Wit-Gele en Groene Kruis. Hierbij is het Interkruis ontstaan. Verder is hij vanaf 26 januari 1973 be stuurslid geweest van de Stichting LOS (Lichamelijke Opvoeding Sport) en vanaf 14 mei 1965 van de Stichting O en O (Ontspanning en Ontwikkeling). Deze stichtingen zijn in 1991 opgeheven. Ook is hij (bestuurs)lid van de Lions Club. Tenslotte heeft de heer Korbijn zich ver dienstelijk gemaakt en is hij promotor geweest achter de viering van het 700- jarig bestaan van de Ambacht Heerlijk heid Grijsoord. Onder het toeziend oog van het talrijk opgekomen publiek begonnen afgelopen zaterdag 69 deelnemers vanaf het strand bij catamaranvereniging Hellecat aan de 3 km lange zwemprestatietocht. De omstandigheden waren niet optimaal, maar een forse noordwester zat groten deels achter de Haringvlietdam. De watertemperatuur was 18,6 graden. Door financiële steun van o.a. Albert Heijn (Ouddorp) konden de deelnemers aan de overkant worden gebracht met een bus. Voor de bewaking waren er diverse instanties wederom aanwezig. Zo voer Rijkswaterstaat met de Tille en de Dreg III schermde de achterzijde af. Ook de John Stegers (KMRS) deed mee. Daarnaast gaven de Reddingsbrigades van Hellevoetsluis en Ouddorp ook weer acte de presence. Voor eventuele calami teiten voer een uitgebreid team van duik- groep Alveoli (Ouddorp) over diverse boten verspreid mee. Ook de kano-ers van fiets- en kanocentrum de Puij (Oude Tonge) letten op de zwemmers. Een aan tal privéboten completeerde de beveili ging. Ondanks dat het geen wedstrijd was, wilde Theo Tanis het hele veld achter zich houden, hetgeen ook prima gelukt is. Mevrouw Adriaanse-Vos was het snelst bij de dames. Voor de Stelle was Kees Akershoek de beste heer en uiter aard Janet Tanis de beste dame. Eenmaal op het expostrandje aangeko men kregen de deelnemers namens Meubelcentrum 'Delta' (Stellendam) een vaantje aangeboden voor de geleverde prestatie. Uiteraard zal er ook volgend jaar weer een Haringvlietoversteek. De datum hier van zal te zijner tijd in dit blad bekend gemaakt worden. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO nUOW KMffTAOE - KTOaiUnC m m cj C3 c^ czn i^ izj cj m 35-TatrfocnlOIBT} 691812/^g €83734 ^Hff E3S^ BüüF^ Op vrijdag 30 augustus werden de red dingboten 'De Zeemanspot' uit Stellen- dam en 'Javazee' uit Hoek van Holland door de Kustwacht opgepiept voor een surfer, die in moeilijkheden was geraakt bij de Slufterdam. Zijn maat kon de wal nog bereiken, maar het lukte hem niet. De beide boten werden om 17.40 uur opgepiept. Eer ze echter ter plekke waren, kregen ze al bericht dat de surfer aan de wal was gekomen. Een politieheli had hem, met behulp v^an de hijskabel, naar het strand getroldcen. De Zeemanspot was 18.30 uur weer in de haven van Stellendam terug. Aan dijkgraaf Van Kampenhout in wie zoveel eigenschappen samengaan is ook zelfspot niet vreemd, 'n Beetje een 'ongewenst kind' heeft 'ie zich geweten toen hij mei '84 aantrad als dijkgraaf, immers voortgekomen uit het 'gebouwd' en geenszins van boerenstam zoals alle dykgraven vóór hem waren geweest. Bovendien werd 'ie 'een tikkeltje ijdel en een beetje eigenwijs' bevonden, maar 't is goed uitgepakt met deze dijkgraaf. Toen hij vrijdagmiddag afscheid nam was het waterschapshuis haast te klein om alle waardering en de blijken daarvan te bevatten. Het cadeau van de ver. vergadering, een antieke topografische kaart, aangeboden door hoofdingeland G. Joppe (r). De nieuwe, juist beëdigde dijkgraaf, ing. D. C. Goekoop, overhandigt het tweede exemplaar van het boek 'Goeree-Overflakkee 1940-1945' aan de commissaris der Koningin, mevr. Ing. Leemhuis-Stout.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1