CoUegé) Plaatwerk i Notaris Korbijn draalt vandaag z'n laatste dagje I Chipper of chipknip? oiek+ie VERF EN BEHANG? kievit warmte i Vrijwilligerswerk bij Zuidwester Nog maar 5 vveken... 'Gevleugelde vrienden' geeft afscheidscadeau Bij windkracht 10 WR189 binnengeloodst door De Zeemanspot 'Amsterdam Loeki Stardust Quartet' in Sommelsdijk Presentatie in het droogdok op open monumentendag I i I Milieubelasting agrarische sector neemt af alle merken Garage Knöps B.V. i I in september 2 weken mee te beleven!! POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 glém wöai* de voop o if najCKa\ri Kom tiian sne evew tangS; onze Als u plannen heeft om uw interieur op te gaan knappen kunt u beter wachten.' opent de best gesorteer de speciaalzaak op het nebied van woning- decoratie haar deuren W^ü waarunü naar toe moet voor Want Van Donsen Verf en Behans is verhuisd P.V. Gevleugelde Vrienden Dirksland, opgericht 31 januari 1948, lid van de Ne derlandse Bond van zaterdagvliegers, heeft als gevolg van een te klein leden bestand opgehouden te bestaan. De algemene ledenvergadering heeft be sloten het batig saldo ad 6.743,66 be schikbaar te stellen aan de Stichting VEMA die een succesvolle actie heeft gehouden het ziekenhuis te Dirksland aan een scan te helpen. De Wieringer Eurokotter WR 189 was voor de kust van Goeree aan het garnalen vissen op woensdag 28 augustus. Gezien het steeds slechter wordende weer, wind kracht 10 en harde regen, wilde de schip per de haven van Stellendam binnenlo pen. Vanwege zijn onbekendheid met het Goereese Gat verzocht hij de Kustwacht om assistentie. Via het station Ouddorp werd de beman ning van De Zeemanspot opgepiept om 23.45 uur. Zij voeren de Wieringer visser voor en loodsten hem veilig de haven van Stellendam in. Op 29 augustus 01.30 uur werd de Stellendamse reddingboot weer afgemeerd. Op uitnodiging van de Stichting Kerkconceiten Goeree-Overflakkee zal het bekende blokfluitensemble 'Amsterdam Loeke Stardust Quartet' zaterdag 28 sep tember optreden in de Ned. Herv. Exodus- kerk te Sommelsdijk. Het kwartet werd opgericht in 1978 en bestaat uit Daniël Bruggen, Bertho Driever, Paul Leenhouts en Karel van Steenhoven. De naam van het kwartet is ontleend aan één van de eerste bewericingen die zij speelden: de melodie van Loeki de Leeuw van de STER-rekla- me. De vier blokfluitisten studeerden aan het Sweelinck Conservatorium in Amster dam bij Walter van Hauwe en Kees Boeke. In de zomer van 1981 werd het kwartet winnaar op het Musica Antiqua Concours in Brugge. Het maakte tournees door de hele wereld. CD's werden meerdere malen bekroond met een Edison. Entreebewijzen voor dit unieke concert zijn vanaf heden veikrijgbaar bij VW/ ANWB Overflakkee, Kade 9, Middelhamis. Tel. (0187) 484870. De toegangsprijs is 15,00; scholieren, CJP en 65+10,00. De prijs is inclusief een kopje koffie of thee in de pauze. Het concert begint om 20.00 uur. 'De Christenvrouw' afd. Dirksland In het nieuwe seizoen willen we begin nen met een koffie-ochtend en wel op D.V. woensdag 4 sept. om half 10 in 'Onder de Wiek'. In ons midden hoopt dan mevr. Vermaat uit Maassluis te zijn met als onderwerp 'Ben ik aan het goede adres' (De Kananese vrouw). Deze mor gen hopen we samen met Middelhamis te beginnen. Ook nieuwe leden en gasten van harte welkom. Deze morgen is te beluisteren op de kerktelefoon. Jaco Vogelaar Ingenieur MIDDELHARNIS - De 24-jarige Jaco Vogelaar, J. W. Frisostraat 12, heeft zijn studie afgerond en zal dezer dagen zijn Ingenieursdiploma in ontvangst kunnen nemen. Jaco begon z'n studie aan de LTS te Middelhamis op de afd. Electrotechniek, zette die voort op de M.T.S. zuid te Rot terdam, gevolgd door een studie Electro- techniek^energie/automatisering aan de HTS te Vlissingen. Hij voltooide met suc ces zijn studie-opdracht aan de E.P.Z. kern centrale te Borssele. Een pracht prestatie! Op zaterdag 14 september is het Open Monumentendag. Een uitstekende gele genheid om het Droogdok te Hellevoet- sluis te bekijken. Iedereen is van harte uitgenodigd om een kijkje te nemen bij één van de indrukwekkendste voorbeel den van industrieel erfgoed in Hellevoet- sluis. De entree is op deze dag gratis en alle bezoekers worden ontvangen met een kop koffie of thee. De geschiedenis van het Dok, uitleg over de werking en een indmk van het leven rond het Dok in de 19e eeuw wordt ge toond door een aantal amateurspelers uit Hellevoetsluis. In historische kostuums brengen zij op een aantal plekken rond het Dok korte scènes. De presentatie wordt geregisseerd door Johan den Har- tog. Ook is er een optreden van een shan- ty-koor, dat zeemansliederen ten gehore zal brengen. Iedereen die meer informa tie wil hebben over het Droogdok kan te recht bij de vaste rondleiders. De voorstelling in het Dok wordt gepre senteerd van 11.00 tot 13.00 uur. Het Dok is verder de gehele dag (10.00 tot 16.00 uur) te bezichtigen. De entree is alleen op Open Monumentendag gratis. Op andere dagen worden ook gewone rondleidingen verzorgd, dan bedraagt de ^sntree/ 5,00. Deze eerste presentatie in het Droogdok vormt de start van de samenwerking tus sen de Stichting Hellevoets Openlucht Theater (HOT) en de Stichting Droog dok Jan Blanken. Voor deze voorstelling wordt daarnaast samengewerkt met de Stichting Open Monumentendag Voome en de VVV Voome. t f. ■.V Vandaag precies 65 jaar geleden vond in een werkmanswoninkje in Numansdorp een heugelijke ge boorte plaats, Meeuwis Arie Kor bijn aanschouwde er het levens licht, 't Moet haast zo zijn gegaan dat vader Korbijn, weer thuis van de Burgerlijke Stand, de boreling nog'es in de armen heeft genomen en toen, in 't Numansdorpse dia lect, verrukt heeft uitgeroepen: „Kaik nóu moeder, ons manneke lacht!" 't Manneke van toen is notaris ge worden, het ambt dat'ie vandaag 'ter standplaats Oude Tonge' voor de laat ste dag vervult, maar die lach is z'n kenmerk gebleven, ook al bungelt 'm een sigaar in de mond waarvan'ie er per dag twee wegpaft. Zo doet dat een notaris, heeft hij vanaf z'n eerste dagen in het notariaat ervaren, maar daar houdt de gelijkenis mee op. Notaris Korbijn was nooit zo'n vor melijke notaris die je met de pet in de hand benaderen moest, welnee. Hij heeft z'n ambt getrouwelijk vervult, dat zéker, maar 't grootste en 't warmste compliment heeft hij ooit in z'n kantoor aan de Kolfweg gekre gen, van een geboren en getogen dor peling die 't maar niks vond, al die overkanters in 't dorp. Nee, hij be doelde niet de notaris, „want joe bint 'n Ouwe Tongenaer!" Dhr. en mevr. Korbijn willen dat ook na vrijdag graag blijven, als de nieu we notaris mevr. mr. H. P. M. van Lennep de praktijk voortzet. Ze blij ven wonen in hun fraaie woning die gesierd is m.et de naam 'Suüm Cuique', ieder het zijne, al is 't N.B. de dominee geweest die er schalks aan heeft toegevoegd: 'Post partem Meam cep': nadat ik mijn deel geno men heb. Ook toen heeft de notaris z'n lach vertoond. Vader Korbijn, land- en grondarbei- der, „maar met 'n goeie kop", schiep er vreugde in z'n zoon te laten leren. Op de lagere school sloeg hij een paar klassen over, HBS-B werd moei teloos doorlopen al scoorde hij in wiskunde niet hoog, maar wat toen gedaan, in 't dorp Numansdorp met het diploma op zak? „Als toeval- treffers bestaan kan toeval aardig schieten", vindt notaris Korbijn. 't Was N.B. een oude kennis van z'n moeder die hem een baantje bezorgde op het notariskantoor van haar man. Hij werd er werkstudent en studeerde zes jaar lang in de avonduren. Op z'n 22e was Meeuwis Arie uit Numans dorp candidaat-notaris. In militaire dienst weigerde hij een officiersoplei ding omdat hij zich niet vond passen in de 'krijgstuchtsystemen' om in 1955 candidaat-notaris te Hoge Zwa- luwe te worden. Veel meer van Goeree-Overflakkee wist hij niet dan dat het over 't Haring vliet lag, maar in 1963 waagde hij de oversteek om wekelijks enkele dagen het kantoor van notaris Ris te Oude Tonge waar te nemen. Ook werkte hij enkele dagen per week bij notaris Risseeuw te Goedereede, tochten die hij, vanaf Hoge Zwaluwe, per fiets aflegde, nog niks was dat in vergelijk met z'n studietijd waarin hij soms driehonderd kilometer per week weg- trapte. Hij deed het ook voor pa, die z'n zoon graag wat zag worden en Sr. heeft het mogen smaken, het genoe gen dat z'n zoon notaris werd. „Alles in m'n leven is buiten enige berekening gevallen", zegt dhr. Kor bijn als'ie op z'n loopbaan temgblikt. De dood van notaris Ris in Oude Tonge, in 1966, was plotseling, in 1967 werd dhr. Korbijn tot zijn op volger benoemd en van harte is hij in Oude Tonge gebleven. Hij heeft, met z'n vrouw („een aantrekkelijk meidje uit Mijnsherenland dat ik aan geen ander gunde") best tegen de pensio nering aangezien maar méér nog tegen het voomitzicht de woning-, en misschien Oude Tonge te moeten ver laten maar nee, de nieuwe notaris zal haar kantoor elders in Oude Tonge vestigen, gelukkig maar voor de fam. Korbijn. Wie verre reizen doet-, maar ook hij die zolang notaris was, kan veel ver halen, maar dhr. Korbijn weet wat hij zeggen mag en waarover hij zwijgen moet. Van die partijen die elkaar in z'n kantoor een knal voor de kop ga ven en van weer anderen die ter plek ke vrede sloten. Of van die vrouw die hem en notaris Risseeuw de toegang weigerde, want, zei ze, uit Ps. 101: „Wie bedrog pleegt, zal binnen mijn huis niet blijven". Vooral bij boedelscheidingen heeft hij pure hebzucht meegemaakt en dan weer voorvallen dat iemand zich ter- wille van de ander wegcijferde, nee hij zou 't niet hebben willen missen, het boeiende notariaat in een dorps praktijk waar je iedereen nog kent. Z'n medewerker Jan van Vliet heeft 'm al die jaren trouw bijgestaan. „Als een jongere broer is'ie voor me ge weest", waardeert de scheidende no taris, begonnen als 'klusjesman' en geëindigd als notaris met een onbe smet blazoen. Naast de vervulling van het notariaat, met drie medewerkers, vond hij tijd om de Oude Tongse gemeenschap te dienen. Hij was 19 jaar lang betrokken bij het woningbouwbeleid als commissaris van Wbv. 'Samenwerking', hij was bestuurslid van de Stichting LOS en nog is hij bestuurslid van de Lions Club. O.m. was hij elf jaar ouderling in de N.H. Gemeente en 9 jaar lang heeft hij vertellingen gedaan op de Zon dagsschool. Vertellen is 'm tot een tweede natuur geworden. De glim lach is evenmin van 'm geweken. „Wie lacht niet die de mens beziet!" zal hij meermalen hebben overdacht. f. f Het nieuwe vrijwilligersseizoen gaat van start met de actie 'neem een ander mee!' Overal in het land worden op lokaal nivo Open Vrijwilligersdagen georganiseerd en wel op en in de buurt van 7 september. Deze dagen z^n spe ciaal gericht op werving: iedere vrywil- liger wordt gevraagd rond te Idyken in eigen kring of men iemand kan uitno digen om met het eigen vrijwilligers werk kennis te komen maken. Vrywil- ligers kunnen immers zelf het beste duidelük maken waarom vrywilligers- werk belangryk is en waarom het veel voor henzelf en anderen betekent. Zuidwester, organisatie voor zorg en dienstverlening ten behoeve van mensen met een verstandelijke handicap, werkt al vele jaren met vrijwilligers en neemt deel aan de actie. Indertijd is gestart met vrij willigerswerk binnen de woonvoorzie ning Hernesseroord te Middelharnis. Inmiddels is ook vrijwilligerswerk mo gelijk in de andere voorzieningen van Zuidwester in de regio. De vrijwilligers vormen een zeer belang rijke schakel in het leven van de bewo ners. Zij komen tegemoet aan de groeien de vraag naar uitbreiding van het sociale netwerk. Steeds vaker worden vrijwilli gers ingezet als bezoekvrienden. Bezoekvrienden zijn mensen die een per soonlijk contact onderhouden met een van de bewoners. Ze komen regelmatig op bezoek bij 'hun' bewoner en ondeme- men dan activiteiten binnenshuis of bui tenshuis. Naast de groep bezoekvrienden is er een grote groep recreatievrijwilligers actief Zij zijn behulpzaam bij de ondersteuning van diverse activiteiten zoals zwemmen, paardrijden, disco, café-avond, biblio theek, sportinstuif, kinderboerderij. In aansluiting op de actie 'neem een ander mee' biedt Zuidwester geïnteres seerden de mogelijkheid een kijkje te nemen bij bestaande vrijwilligersprojec- ten en kennis te maken met bewoners en andere vrijwilligers. Het zélf meebeleven van een of meerdere activiteiten betekent zien en ervaren wat vrijwilligerswerk betekent! De volgende activiteiten zijn in de perio de van 9 t/m 20 september, na telefoni sche afspraak, te bezoeken; de sportin stuif op maandagavond, het paardrijden op dinsdag- en donderdagmorgen, het zwemmen op diverse ochtenden, de bi bliotheek op woensdagmiddag en de café-avond op de donderdag. Ter gelegenheid van de actie is een vrij- willigers-promotiekrant uitgegeven waar in, naast een redactioneel gedeelte, de deelnemende organisaties worden ver meld. Deze krant is, op verzoek, verkrijg- De belasting van het milieu door de agrarische sector vertoont de laatste jaren op verschillende punten een da ling. Zo is het landelijke overschot aan fosfaat tussen 1985 en 1994 verminderd met 23% en dat van nitraat met 15%. De uitstoot van ammoniak is met een derde gedaald en het verbruik van gewasbe schermingsmiddelen met 40%. Wetgeving en een toenemend milieube wustzijn bij de agrariërs, maar ook de inkrimping van de melkveestapel heb ben hieraan bijgedragen. Het realiseren van een meer duurzame landbouw vergt grote inspanningen van de sector. baar bij Jantine de Knijper, coördinator vrijwilligerswerk Zuidwester, Oosthaven- dijk 30, 3241 LK Middelharnis, tel. (0187) 483888. Bij haar kunt u ook terecht voor alle in formatie over vrijwilligerswerk, de bro chure 'vrijwilligers als bezoekvrienden' of het maken van een afspraak voor het meebeleven van een activiteit. U heeft de advertenties van de banken over tiet nieuwe betaalmiddel chip-knip, of moet het chi- per zijn? natuurlijk ook wel gezien. Misschien heeft u het ook gelezen en vindt u dat best handig zo'n chipper, of moet het chip-knip zijn? In ieder geval is duidelijk dat over niet al te lange tijd de portemonnee overixxiig wordt. Dat wil zeggen, overbodig als hij geen sleu^es voor nog een paar carts bevat We gaan over van geld op betaalkaarten met een chip. We kunnen zelfs kiezen welke chip, alleen schijnt de een wat 'snuggerder' dan de ander. We kunnen natuurlijk al pinnen. Dat blijft voor de grote bedragen. De magneetstrip wordt door de betaalautomaat gehaald en de bijbehorende code wordt getoetst Er komt een verbinding tot stand met de bank waar de financiën van de klant worden beheerd. Als alles klopt, wordt de transactie uitgevoerd, het geld wordt overge schreven. Daarmee werd het betalen met groot geld eigen lijk overbodig. Het invullen van een bankcheque of girobetaalkaart lijkt ineens iets uit vervlogen tijden. We betalen elektronisch en wie zou er wat op tegen hebben? Het gaat wellicht wat makkelijker, je hoeft er geen geld voor te halen. Daar staat tegenover dat de uitgaven door de registratie door de bank of giro veel Inzichtelijker blijven. Nu wordt de aanval gedaan op het kleine geld. De uitgaven die we zo terloops doen. Pinnen voor een klein bedrag is te duur. Dus lopen we (nog) met geld op zak. Tot de chipknip - of de chipper Het principe van het nieuwe betaalmiddel is eenvoudig. Je krijgt een kaart met een ctiip, zeg maar een mini-geheugensteuntje. Die kaart kun je 'vullen' met een bepaald bedrag, bijvoorbeeld tot dertig gulden. Dat vol laten lopen gebeurt bij de bank, maar ongetwijfeld zal het niet lang meer duren of we kunnen het thuis via een mo dem en de telefoon ook realiseren. Lekker veilig. Bij het betalen wordt het bedrag van de kaart 'afgehaald'. In werkelijkheid zal het wel zo zijn dat de kaart voor een bepaald bedrag aan pun ten opslaat, die bij betaling ervan worden afge haald. De kaart met chip is trouwens ook nog een veili ger dan de magneetstripkaart. Daarbij komt dat de code alleen maar bij het 'laden' gebruikt hoeft te worden en dat bij verlies of diefstal alleen maar het geld wat er op staat weg is. In feite gebruiken veel mensen al zo'n kaart, bij voorbeeld om te telefoneren in een publieke telefooncel. Alleen dan koopje de kaart van de PTT en is hij niet herlaadbaar. Eigenlijk zou het best handig zijn als je met die portemonneekaart ook kon bellen, of de bus betalen. En daarmee lijkt het verschil tussen de twee concurrenten aangegeven. De Postbank was al bezig met het ontwikkelen en testen van een kaart die gebruikt kan worden voor veel meer dan alleen maar betalen in de winkel. De andere banken ontwikkelden een pinkaart-met- chip die voor transacties met de middenstand bestemd zou zijn, maar als veel meer uit de bus komt De klant lijkt de dupe, of de gelukkige. Die 'moet' er nu met twee kaarten op uit Tenzij elke winkelier een chipper- en een chipknip verwerker heeft. Of een apparaat waar beide kaarten doorheen kunnen. Het lijkt erop dat Postbank op het laatste aan stuurt. Het zou overigens nog makkelijker zijn als de initiatiefnemers van de afzonderlijke kaarten tot een eindproduct kwamen. Gezien de reclamecampagne zullen we op het laatste nog wel even moeten wachten. Het is nu maar de vraag of de concurrerende prijzen opwegen tegen investeringen voor twee kaar ten. Want 'ergens' zal ook dit systeem betaald moeten worden. Zo kunnen advertenties ineens de aandacht van de lezer wegtrekken van alle nieuws. 'Missie geslaagd', zal de ontwerper zeggen. Tegelijker tijd moet het voor ons een waarschuwing zijn. Dat we komen tot een ander betaalmiddel is op zich niet erg, zeker niet als het veiliger is. Als we ons maar niet op laten jutten door de ach terliggende gedachte: geld moet rollen. Dat gebeurde met de nu bijna ouderwetse porte monnee ook. We moeten ons niet verzetten tegen de verandering van het middel, maar die nen ons te bezinnen op het gebruik. De 'kaart' mag, vanwege gebmikersgemak, de drempel niet automatisch verlagen. De gebrui ker blijft verantwoordelijk, welke systeem ook gebruikt wordt. Soms vallen zaken bijna samen. De hier ge noemde advertenties lagen nauwelijks op tafel, toen een ander verhaal het bureau bereikte. Het is vakantie geweest Er zijn ook mensen naar Oost Europa geweest mensen met jaren lange kennis van zaken. Ze kwamen bepaald niet optimistisch terug. Daar spelen voor het overgrote deel van de bevolking nog wel andere vragen dan wordt het de chipknip of de chip per? Veel meer speelt: „Waar haal ik het geld vandaan?" Soms hoor je ook andere verhalen. Een predi kantenechtpaar, ergens uit Hongarije, was In Nederland geweest Pracht land, heerlijke tijd. Toen we thuis kwamen hebben we eerst gebe den. Of we tevreden mogen blijven met wat we hebben. En of we bewaard mogen worden voor de westerse ziekte van „dat zou ik ook nog wel willen hebben". Het is eigenlijk zo gek nog niet om bij de keuze tussen chipper of chip-knip dat verhaal in ge dachten te houden. Dan doet zo'n ding geen kwaad. GEERLAAN 39 RIDDERKERK (0180)425999 N0PAD3 MIDDELHARNIS (0187)4890651 ZEUGSTRAAT 4 GOUDA (0182)585331 in Sommelsdijk. Middelharnis Telefoon (0187) 482222 Zie de advertentie elders in deze krant. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Kfeit"feS5^^*-;fei^*;S*itHS-:s**-:^*-;^;s*vS-:^;K-*iS-:fi-*-:S5S**-:^^*i^ •:s -:s -» t vS 'M •:s i •:S 'M 'M 'k k ■■n 'M 'M 'M -:<^ 'M 'M 'M 'M 'M f 'M 'M 'M 'M 'M 'M 'M 'M •;s 'M 'M ■M 'M 'M 'M 'M 'M 'M ■V 'M 'M 'M VOOR BEELD EN GELUID rao vncO - snXW - MPOKTAQI POTDOfUfV ^^3 ^^SI^^O au*j C=3 T^ C=3 en CU co C3 I 96-TÊhtoonf01B7)aiei2/FtK 883794 HogÊÊOOm 172-Tahtoon 10111)492400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1