eiüvhdeii-iiieijws Goedereede meer viskisten mist steeds uit de Vismijn De ondergang van de MD-1 'Luctor et Emerge' hirsus .aCCic rafc Zin in schoonschrijven? Orgelconcert Klaas Jan Mulder in de Laurenskerk ROMMELMARKT OUDE TONGE PIT-collecte voor zorg, opvang en morele ondersteuning Fietstocht voor 55+ te Middelhamis Aanvang repetities Chr. Jongerenkoor Psallite Deo 31 augustus Kerkring 40 kramen Dierenopvang Goeree-Overflakkee 2e Blad DINSDAG 27 AUGUSTUS 1996 No. 6530 Zlóveel viskisten worden jaarlyks ach terovergedrukt dat de exploitatie van de Vismijn te Stellendam vorig jaar ƒ128.000,- negatief was. CDA-verte genwoordiger M, Koese iieeft daar donderdagavond ter raadsvergade ring een balletje over opgegooid, „want", zei dhr. Koese bezorgd: „zó gaat het de verkeerde kant op". Het exploitatieverlies komt goeddeels op het conto van het viskistenverlies. Er moesten om de voorraad kisten op peil te houden in '95 tweemaal zoveel nieu we worden aangeschaft als het jaar daar voor het geval was geweest en het leek dhr. Koese toe dat die ontwikkeling niet zomaar stilzwijgend moet worden geac cepteerd. „'t Is een hardnekkig probleem", erken de raadsvoorz. burg. Sinke; „onze vis kisten worden aangetroffen in Ierland, tot zelfs in Letland toe. Weliswaar is dat diefstal maar Justitie wil daartegen niet optreden wanneer niet de Visafslagen zelf maatregelen hebben genomen. In name en uitgifte van viskisten wordt trouwens door een medewerker van de afslag begeleid, maar dhr. Koese trok uit de ontwikkeling de conclusie dat dat niet erg veel blijkt te helpen. Het heffen van statiegeld leek hem een beter idee, wat overigens door alle landelijke visafsla gen zou moeten worden gevolgd, maar burg. Sinke is er weinig enthousiast over; het zou zelfs klanten kunnen kos ten. Van het College lijkt zo'n voorstel dan ook niet te verwachten. .„maar als de twee grootste fracties een voorzet geven hoeft u alleen maar in te koppen.suggereerde dhr. T. Bakelaar. „Het probleem zit 'm zeker niet alleen bij de vissers", overwoog dhr. L. X. den Hollander (VVD)). De raad zal het er in Commissieverband nog ruimschoots over hebben, want elk van de fracties is het erover eens: zó kan het niet door gaan. Wat wél een goed bericht was was het overschot van 684.000,- op de reke ning 1995. Van die positieve ontwikke ling werd met genoegen kennis geno men. In memoriam De vergadering kreeg een droef begin toen burg. Sinke een woord sprak ter ge dachtenis van de overleden heer J. Brug- geman (70) die zeventien jaar lang raadslid is geweest, in de raad van het stadje Goedereede en later in de raad van de heringedeelde gemeente Goedereede. Dhr. Bruggeman werd getekend als een man die de gemeen schap van Goede-reede lief had en daar op vele activiteiten heeft gericht. Ondanks het verval van krachten was dhr. Bruggeman zeer betrokken-, en vol bloed gemeenschaps-mens gebleven. Hij laat een spoor van dankbare herinnering achter. Met een minuut stilte werd de overledene door de raad herdacht. Wel werd besloten aan het Zuiverings schap medewerking te verlenen tot de bouw van een slibontwateringsgebouw bijde afvalwaterzuiveringsinstallatie te Goedereede. Geen medewerking daarentegen werd verleend aan de gevraagde bouw van twee vrijstaande woningen aan de Ma- rijkeweg te Ouddorp. Het gebied is aangewezen voor de reali sering van 'Agrarische doeleinden' waar op geen bebouwing is toegestaan. De kinderopvang te Stellendam is per 1 januari beëindigd. Het aantal ouders dat van de kinderopvang als van het gastou- derburo gebruik maakte is zeer beperkt gebleven. Om toch in een evt. latere be hoefte te kunnen voorzien kunnen gast- ouderplaatsen worden gekocht a 1500 per jaar, maar vooralsnog werd daar over geen voorstel gedaan. De gemeen telijke bijdrage wordt derhalve niet meer (aan het ISGO) beschikbaar gesteld. „De ben er alleen maar blij om", gaf dhr. G. Moerkerk (RPF) z'n commentaar. Hij zou zeker geen voorstander zijn van de aankoop van gastouderplaatsen: degene die daar behoefte aan heeft moet dat zelf maar doen zonder dat de gemeenschap daarvoor opdraait. Overigens toonde dhr. Moerkerk zich bereid bijstandmoeders die preferen bij hun kleine kinderen te blijven boven - verplicht - te gaan werken, wat meer geld te geven. Bij voldoende belangstelling zal er op dinsdagmiddag, dinsdagavond (10 sep tember) en/of donderdagavond (14 sep tember) een cursus KALLIGRAFEREN voor beginners van start gaan. Deze cursus zal gehouden worden in het Diekhuus, Beneden Zandpad te Middel- hamis en bestaat uit 8 lessen van ander half uur, waarin 7 verschillende schrift soorten aan bod komen. De tijden zijn 's middags van 13.15- 14.45 en op de avonden van 19.00 tot 20.30 uur. Tijdens de Cursusmarkt Goeree-Over- flakkee van zaterdag 31 augustus a.s. (op het Diekhuusplein te Middelhamis) kan men kennis maken met het schoon- schrift. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen be langstellenden een indruk krijgen wat Kalligraferen inhouden ook kan men zich hier opgeven voor de cursus. Voor meer informatie: (0187) 486369. ROTTERDAM - Op zaterdag 31 augustus zal Nederlands bekende organist Klaas Jan Mulder uit Kampen een orgelconcert verzor gen op het fameuze Marcussen- orgel van de Laurenskerk in Rot terdam. Klaas Jan Mulder komt in het kader van zijn 50-jarig organistenjubileum op spe ciaal verzoek naar de Laurenskerk in Rotterdam en heeft dan ook voor deze gelegenheid een zeer speciaal program ma samengesteld. Naast zeer geliefde werken van J. S. Bach, J. Nieland en C. Franck zal Mul der een speciale Concert Fantasie spelen van E. H. Lemare welke uitloopt in een spectaculaire improvisatie over diverse volksliedjes. Klaas Jan Mulder besluit zijn concert met een eigen improvisatie welke is aangereikt door het publiek. Aanvang van het concert in de Laurens kerk is 20.00 uur. Aanstaande zaterdag 31 aug. is het weer zover. Dan zullen er weer zo'n kleine 40 kramen in de Kerkring staan, waar van alles zal worden verkocht. Meubels, gezelschapsspelen. Kaas, Glaswerk, Bloemen, Gebakken vis, en nog veel meer wachten die dag op een koper. Ook de inwendige mens is aan gedacht in de vorm van oliebollen, broodje hamburger/kaas, koffie etc. Kortom teveel om allemaal op te noe men, dus.... wij zien u graag vanaf 9.(X) uur aan de Kerkring te Oude Tonge. P.S.: Vrijdagmiddag start de paalzitwed- strijd weer, om 14.00 uur nemen de paal- zitters hun positie in, om op zaterdag de 31e om 14.00 uur weer naar beneden te komen: Komt u ook kijken, en hen aan moedigen?? Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT) houdt in de week van 2 t/m 7 sep tember 1996 ook in onze woonplaats voor de 49ste keer de jaarlijkse huis-aan- huis collecte. De opbrengst is bestemd voor zorg en opvang voor de duizenden jongeren in de krijgsmacht en voor mo rele ondersteuning van alle uitgezonden militairen. Socutera zendt de voorlich tingsfilm 'Waar is dat nu voor nodig?' uit op Nederland 2 op donderdag 29 augustus (18.59 uur) en vrijdag 30 augustus (23.25 uur). Jongeren in de krijgsmacht Defensie werft jongens en meisjes vanaf zestien jaar met enkele jaren voortgezet onderwijs. Voor velen van hen is dit een kans van school te gaan of het ouderlijk huis te kunnen verlaten. Veel jongeren nemen dan ook al een por tie problematiek mee bij indiensttreding. De problemen worden vaak nog vergroot door het gebrek aan privacy in de dienst, door puberteitsperikelen en door de mas sacultuur in de krijgsmacht. Defensie bezuinigt ruim 10 miljoen op de geestelijke zorg in de krijgsmacht. De toegenomen behoefte aan zorg en op vang rechtvaardigt een dergelijke bezui niging niet. Daarom geeft het PIT finan ciële ondersteuning aan het krijgsmacht pastoraat, het vormingswerk en aan mili taire tehuizen. Uitgezonden militairen Jaarlijks worden duizenden Nederlandse militairen uitgezonden naar diverse oor- logs- en crisisgebieden. Met name de uit zendingen in VN- of NAVO-verband plegen een aanslag op hun geestelijk evenwicht. De ervaringen werken vaak nog lang en diep in hun leven door. Zij verrichten hun werkzaamheden na mens het Nederlandse volk. Daarom geeft het PIT namens u morele onder steuning, o.a. door het schenken van schrijfmappen, zakbijbeltjes en kerstpak ketten. Deze gestes worden ervaren als een stuk erkenning waaraan grote be hoefte is. Een thuisfront vorm je samen Tijdens de huis-aan-huis collecte wordt u in de gelegenheid gesteld begunstiger van het PIT te worden door een bedrag over te maken op giro 241 van Stichting PIT te Rijswijk ZH. Zo kunt u meehelpen daar te zijn waar duizenden mensen zorg, opvang en mo rele ondersteuning nodig hebben. Doe mee, want een thuisfront vorm je samen. Om alle giften en actie-acceptgiro's op te kunnen halen, zijn er nog vrijwilligers nodig. Hiervoor kunt u zich opgeven bij de heer Joh. Kieviet, tel. (0187) 485375. Meer bewegen voor ouderen in sport en spel Het Lokale ouderenwerk Middel- harnis, de Bejaardenvereniging Nieuwe Tonge en het Bejaarden- comité Stad a/h Haringvliet orga niseren samen een fieitsrally voor ouderen op donderdagmiddag 29 augustus 1996. Een fietstocht langs de mooiste weggetjes en paden in de omgeving van de gemeente Mid delhamis. Plezier staat bovenin het vaandel, snel heid en wedstrijd zijn niet aan de orde. De fietstocht is ongeveer 20 i 25 km to taal lang en voert de deelnemers langs de 3 gebouwen waarin ouderen hun aktivi- teiten houden in Middelhamis, Nieuwe Tonge en Stad. In die gebouwen kunnen de deelnemers even uitrusten, genieten van een bakje of een drankje, maar.ook van andere akti- viteiten die daar plaatsvinden. Thema's zijn voor het Dienstencentmm 'fitness' voor 't Trefpunt, 'volksdans en bingo' en voor Ons Dorpshuis 'spel'. Tijdens de fietsrally moeten ook nog een aantal vragen beantwoord worden. Deelnemers starten in Middelhamis bij het Dienstencentmm, in Nieuwe Tonge bij 'Ons Dorpshuis' en in Stad a/h Ha ringvliet bij 't Treipunt vanaf 13.00 tot 14.00 uur. Zij keren ook weer naar hun startplaats temg om te finishen. De kos ten zijn 1,50 MBvO bijdrage. Het Ouderenwerk zet met deze aktiviteit haar aktiviteiten voor het komende win terseizoen weer op de rails. Mochten familieleden willen meedoen dan is daartegen geen bezwaar. Voor oudere mensen die niet meer kun nen fietsen pendelt een bus de gehele middag langs de 3 gebouwen om ervoor te zorgen dat ook zij kunnen genieten van hetgeen aldaar geboden wordt. Voor de organisatie tekenen in Middel hamis: Stichting Bejaardenwerk, tel. 483366; in Nieuwe Tonge: Mw. L. Brug geman, tel. 651330 en in Stad a/h Ha ringvliet: Mw. J. Arensman, tel. 611617. D.V. donderdagavond 29 augustus 1996 hoopt het Christelijk Jonge renkoor Psallite Deo weer een aan vang te nemen met haar wekelijk se repetities. Wij repeteren in de 'Dillenburg', depen dance van de Prins Maurits Scholenge meenschap aan de Juliana van Stolberg- laan te Middelhamis. Zin om te zingen in een pittig jongeren koor? Dan is het nu de ideale tijd om met ons koor kennis te maken, daar we een deels nieuw repertoire gaan instuderen. Loop dus gewoon eens geheel vrijblijvend bij ons binnen en proef de gezellige sfeer, waarin we met elkaar proberen er iets moois van te maken. In dit komend najaar hopen wij onze medewerking te geven aan een drietal uitvoeringen: Op D.V. zaterdag 22 sep tember a.s. zingen we in de Ned. Herv. kerk van Stellendam, het betreft hier een Jeugd Appèlavond. Op D.V. donderdag 31 oktober 1996, zingen we op uitnodi ging van het comité In de Rechte Straat tijdens hun jaarlijkse Hervormings Zangavond in de Ned. Herv. kerk te Middelhamis. Tenslotte hopen we onze jaarlijkse Kerstuitvoering te beleggen, waarover we nog nader hopen te berich ten. Aanvang 19.00 tot 20.45 uur. Allen hartelijk welkom! In het boek 'Middelhamis - Een eeuw in foto's en herinneringen' wordt op pag. 63 de ondergang van de MD-1 'Luctor et Emergo' ter sprake gebracht. Daarbij ko men de volgende zinnen voor: „Na de ramp ontstonden geruchten dat het schip niet zeewaardig zou zijn en dat men dat gemeld had bij de scheepvaartinspectie. De verkla ringen die daarover waren afge legd werden later weer ingetrok ken". Na het lezen van deze zin blijft de vraag bestaan of er nu werkelijk iets niet in orde kan zijn geweest. Voor mij was dat een boeiende vraag, vanwege een dub bele familierelatie met twee van de ver dronken bemanningsleden. De schipper, Willem van den Hoek, was getrouwd met Klaasje Verduin, een oudere zuster van mijn grootvader van vaders kant. De ouweman, Pieter van den Berg, was mijn overgrootvader van moeders kant. Een aardige bijkomstigheid is dat zijn dochter - mijn grootmoeder. Maatje Vos-van den Berg - te zien is op pag. 46 van het eerder genoemde boek. Dankzij een in Hellevoetsluis opgegroei de vriend, Bert Stevens, kon ik kennis nemen van hetgeen in het boek 'Vol en Zoet' van M. P. Zuydgeest en J. Bors- boom, Europese Bibliotheek, Zaltbom- mel 1991, over de ramp met de MD-1 gemeld wordt: „De houten sloep MD-1, 'Luctor et Emergo' werd op 15 augustus 1876 te water gelaten bij de gebroeders van der Windt te Vlaardingen, voor rekening van rederij J. C. Speelman te Pemis. Als PR-4 strandde de sloep op 11 febmari 1879 bij Nes op Ameland; hierbij werd de bemanning gered. Later is het schip weer vlot gekomen en na reparatie op nieuw in gebruik genomen. Op 1 mei 1897 werd de PR-4 verkocht aan P. L. Slis Zoon te Middelhamis en inge schreven als MD-1 'Luctor et Emergo'. Het schip vertrok, voor wat de laatste reis zou zijn, op 15 januari 1910 van Middelhamis ter beugvisserij onder schipper Willem van den Hoek. De MD- 1 werd tweemaal gepraald, op 22 januari 1910 door de MD-2 'Prinses Juliana' Tel/fax (0187) 651887 VERMIST te Sommelsdijk: Ongecas treerde kater, rood, naam: King. Draagt een grijs bandje, weg sinds 15-8-96. VERMIST te Sommelsdijk: Zwarte poes, wollig, getatoeëerd. Geen wit. VERMIST te Sommelsdijk: Gecyperde poes, grijs-zwart-bruin, draagt een zwart vlooienbandje. Is tenger. VERMIST te Sommelsdijk: Gec. kater, donker gecyperd, zwart vlooienbandje met belletje, mist stukje van een hoek tand. Weg sinds 6-8-96. VERMIST te Ouddorp: Zwarte gecas treerde kater, weg sinds 20-8. Bruine gloed over de vacht. Heeft aan de rechter zijkant een litteken. VERMIST te Dirksland: Lapjespoes. Onderkant wit, boven zwart-rood, weg sinds 18-8. GEVONDEN te Nieuwe Tonge: Lapjes poes. Witte ondergrond met vrij grote oranje en grijze vlekken. Gestreepte staart. GEVONDEN te Goedereede: Jong katje, 3 4 maanden oud, wit met grijs gecyperd. Erg aanhankelijk. GEVONDEN te Sommelsdijk: Kat, wit met grijs gecyperde vlekken. Is schuw. benoorden de Doggersbank en een dag later door de Vlaardingse sloep VL-176 'Henri en Ella'. De 'Luctor et Emergo' keerde niet van de reis temg; van schiper en bemanning (dertien koppen) werd niets meer verno men. Tijdens het onderzoek door de Raad voor de Scheepvaart kwam vast te staan dat het schip zich in een orkaan heeft bevonden en daarbij ten onder moet zijn gegaan. Te Middelhamis liepen gemch- ten dat de MD-1 niet voldoende zee waardig zou zijn geweest. Er werd ech ter vastgesteld dat deze gemchten op onwaarheid bemstten. Als getuige werd gehoord schipper de Waard, die gedu rende zes jaar als schiper op de MD-1 fungeerde en dit schip had verlaten omdat hij een grotere sloep van rederij Slis had gekregen. Deze schipper verklaarde dat de rederij goed voor haar schepen zorgde en nooit moeilijkheden maakte, wanneer schipper of scheepsbouwmeester verbetering of vernieuwing van delen van schip of in ventaris voorstelden. Reder Slis, ook als getuige gehoord, gaf te kennen dat het schip, toen het naar zee vertrok, geheel zeewaardig was en in goede staat verkeerde. De MD-1 werd geregeld op de werf van I. S. Figee ge- hellingd en geklamaaid gebreeuwd). Aldus werd na onderzoek door de expert van de Scheepvaartinspectie in oktober 1910 een certificaat van deugdelijkheid ontvangen. Ter zitting werd een schrijven voorgele zen van de directie der 'Onderlinge Ver zekering Maatschappij Vlaardingen', bij welke maatschappij het schip met lading en vistuig voor 14.000,- verzekerd was. Het schip werd in alle opzichten zee waardig beoordeeld op grond van het certificaat van de Scheepvaartinspectie, verstrekt door de expert L. van Dam. Ook scheepsbouwmeester I. S. Figee gaf te kennen dat de rederij op onbekrompen wijze voorzag in hetgeen door schipper of bouwmeester nodig werd geoordeeld. Tijdens het onderzoek in 1909 werd de bunafdeling, die geheel vernieuwd bleek, in uitstekende staat bevonden. Naden en bouten werden getoetst, de huid werd hier en daar geboord en een paar gangen (=huidplanken) uitgeno men. Inhouten (=spanten), stevens, kiel, zaadhout en dekbalken waren hard en gezond. De kiellas was goed verbonden. Een gang aan bakboordzijde werd over een lengte van elf meter, wegens worm aandoening, geheel vernieuwd. Ditzelfde gebeurde met een gang aan stuurboord- zijde. De pompen waren nagezien en in orde bevonden. De Raad kwam dan ook tot de slotsom dat het schip behoorlijk bemand en uitgemst en zeewaardig was en dat de oorzaak niet was aan te wijzen van de scheepsramp, die zich vermoede lijk op 24 januari 1910 voltrokken had". Een summiere vermelding van de onder gang van de MD-1 is nog te vinden in 'Een zee te hoog' van H. A. H. Boel- mans Kranenburg en J. P. van der Voort, De Boer Maritiem 1979. Daar wordt on der nummer 379 uit een reeks van 1002 geregistreerde scheepsrampen met visse- rijschepen tussen 1860 en 1979, volstaan met de opmerking: Datum: 24-1-1910; Nummer: MD-1; Naam: Luctor et Emergo; Type: Vis- sloep; Oorzaak: Storm; Doden: 13. Uit 'Een zee te hoog' blijkt het enorm grote aantal visserijschepen dat in de periode tussen 1860 en 1979 is vergaan. Zonder enige twijfel zijn veel schepen ten onder gegaan, mede dankzij de slechte staat waarin ze verkeerden. De MD-1 was daar - gelukkig - geen voor beeld van. Maarten Verduin, Eindhoven -61- „Niks zeggen an vreumden", prediken de ouders hen voor en daarom sluiten de monden zich stroef op de school als een nieuwe meester uit de stad probeert hun vertrouwen te winnen. Niks met te maken, ligt er dan te lezen in de ogen van dat gmt, mien moe heeft het gezegd, ie hebt niks met ons te maken. Jansen voelt zich zo moe als hij hen nogmaals aan ziet. Zal hij gaan smeken? Nooit ofte nimmer. Hij prakkezeert er niet over om voor dit stroeve heide volk, deze wroeters in die zure, dorre heide op zijn knieën te gaan liggen. Liever nog sluit hij vandaag het onderzoek af met de mededeling: Dood door vermoedelijke dronkenschap. En daar zal hij op aan moeten, dat weet de marechaussee heel goed. Hij kijkt nog eens naar de deftige jonge vrouw. Dan zucht hij even en staat op. „Heringa, het beste, ik kom nog wel eens weer". Bijna op hetzelfde moment is hij verdwenen. De achterblijvenden kijken elkaar verbeten en te gelijk opgelucht aan. Dan staat Treeske op en loopt weg zonder een woord te zeggen. Men ziet haar in haar jurk verdwijnen achter de grote schuur. Bram maakt nog een opmerking: „Het is nog te kold um zo weg te lopen", maar niemand let erop. Ze gaan weer aan hun werk. De schuur moet nog klaar. Heringa moet zijn gereedschap nog in orde maken. En even ter werken ze weer alsof er niets is gebeurd. Maar allen zijn beter gestemd, want ze weten dat het gevaar van de rijksen nu definitief voorbij is. Pas laat in de avond komt Treeske temg, rillend van de kou. Vrouwe Aaltje zit haar ongemst op te wachten en ze bereddert haastig om haar dochter warm te houden. De kachel wordt opgestookt, een veldkei wordt in het fomuis gelegd om te warmen voor straks in bed. Een kom warme melk wordt gemaakt, want dat is het best wat een koud mens kan drinken. Maar het mag niet baten. De volgende morgen is Treeske ziek. De koortsen zijn in de nacht komen opzetten en een beklemming valt over de boerderij als ze de reactie zien van Gerrit Silvius. Het is net alsof die dat weet. En de vreemde gebeurtenis van oudejaarsavond schiet hen weer te binnen. Nog een dag later is Treeske hard ziek en de dok ter wordt ontboden, de jonge dokter die in het andere doip woont. En hij constateert kortaf en re gelrecht: „Longontsteking". Het vechten met de dood begint. De dagen begin nen te tellen en elke avond zitten ze bij elkaar. Wat zal morgen brengen? En de negende dag, de grote crisis, nadert. Nooit hebben ze begrepen hoeveel ze nog hielden van dit vreemde, lastige kind. Heringa en zijn vrouw en hun zoon zitten uren en nog eens uren bij het bed van de jonge vrouw. Gerrit Silvius sluit zich op in zijn huisje. Hij wil niemand zien. Geert Mulders wordt met een grauw temggestuurd. Hij gaat met een: „Nou, dan neet". Annegien Kromnagel zit avonden achter elkaar op haar vrijer te wachten, maar Gerrit laat verstek gaan. Op de boerderij hebben ze geen tijd en geen oog voor Gerrit. Treeske ligt daar maar, doodziek. De negende dag breekt aan en de dokter wijkt niet van haar bed. De ouders klemmen zich vast aan iedere minuut, die voorbijstrijkt. „Aaltje, dat Hendrikusje heeft het toch ook ge haald? En dat was 'n olde kerel", zegt Heringa met de moed der wanhoop, maar Aaltje noemt zo drie anderen, die het niet hebben gehaald. „Dat oldste wicht van Boksejan is er drie jaren geleden ook an gestorven. En de oude vrouw van Kleinsmans, en..." Heringa zwijgt verslagen. Longontsteking is heel vaak een dodelijke ziekte. Gerrit Silvius werkt in de schuren. Hij is vermoeid en kribbig. Bram, die meer binnen is dan buiten, kan geen land met hem bezeilen. „Waar maak ie oe zo dmk over?" bitst hij onrede lijk. „Het is mien zuster, wat heb ie daarmee te maken?" Gerrit knijpt de lippen op elkaar en even flitst het door hem heen:Janneke heeft niks verteld. Het is toch een meid waar ie op ankunt". Dan smijt hij de greep achter zich in het hooi en snelt naar buiten en als Bram hem verbijsterd narent, ziet hij reeds de tengere gestalte verdwij nen, de heide op. „Heeft zekes muulukhedens met Annegien", bromt hij. „As of er bie ons neet ene ligt te star ven". En Bram spoedt zich weer naar binnen. De dag gaat martelend langzaam voorbij. Uur na uur verstrijkt met zo'n traagheid, dat de Heringa's denken dat het weken zijn. Janneke is de enige, die nog in staat is een pot eten op tafel te brengen en ook de dokter schept snel een bord op en verdwijnt ermee naar de ziekenkamer. De zieke ligt daar te ijlen, sterk vermagerd, bijna bewusteloos van de koortsen, die het lichaam slo pen. Maar de dokter vecht door. En Gerrit Silvius blijft rondhangen, ook al Is de avond reeds gevallen. Hij zit op de deel en treuzelt met het weggaan. Heringa heeft hem tegen vijf uur al verlof gegeven naar huis te gaan, maar hij blijft. En niemand die op hem let. Zelfs Janneke niet, die hem wel heeft gezien in de kilte van de vallende avond. Maar ze heeft geen tijd naar hem om te kij ken. Maar tegen tienen komt het verlossende woord. De dokter zegt het en eerst kunnen ze het niet gelo ven. „Ze haalt het, mensen". Heringa huilt als een klein kind en geen mens die zich daaraan ergert. Vrouwe Aaltje is ineens weer de boerin, die van doorpakken weet. Ze stapt met een als een vaardige moeder door de keuken en bedisselt als vanouds. „Dit moet wie hebben veur Treeske en dat moet er kommen". Pas dan denkt Janneke aan Gerrit, die nog altijd in de stal zit te wachten en ze snelt naar hem toe. „Ben ie hier nog?" roept ze in het donker. „Ja". Het klinkt als een noodkreet. Maar reeds schalt haar stem: „Ze heeft het gered, Gerrit". Het blijft even stil en Janneke roept: „Ben ie daar nog?" Maar dan duikt zijn gestalte op naast de hare. „Ja wicht, hier ben ik. Bc ga nu naar huus". Hij verdwijnt in het donker, tastend en zoekend naar de deur. Pas als hij buiten loopt in een heldere nacht, durft hij diep en lang in te ademen. „Ze wordt better", zegt hij hardop. „Ze wordt better". Hij ziet in het blauwe duister de stulp van Hendri- kus liggen en aarzelend blijft hij staan. Hij weet dat Annegien buiten achter de stmiken staat te wachten met een dikke zwarte wollen doek om de schouders geslagen. Hij wil haar niet ontmoeten, vanavond niet. En snel met een grote omweg gaat hij aan het stulpje voorbij en laat zijn meidje wachten. In zijn hoofd zingt het, zijn bloed bmist in zijn aderen. Treeske wordt beter. En hij denkt niet aan het kleine meidje van Hen- drikus, dat al avonden op hem wacht en pas tegen elven naar huis gaat en tegen Hendrikus zegt:Jlie is weer neet gekommen, va". (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3