Visverkoop De 7e Omloop Goeree-Overflakkee had weer een prachtig verloop Inrichting Kop van Goeree wordt mooier én economisch beter Orgelconcert Abram Bezuijen TIJDREDE SGP op jaarmarkt Middelharnis Zeilscheepje met gebroken roer geholpen door John Stegers Recente geschiedenis Goeree-Overflakkee in boek vastgelegd Start gegeven aan gebiedsgerichte aanpak jziging telefoonnummer politie Goeree-Overflakkee Studeren aan Faculteit der Godgeleerdheid DINSDAG 27 AUGUSTUS 1996 No. 6530 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0/ JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Op de komende jaarmarkt, 14 september, van de restauratiecommissie van de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis kunnen vis- liefhebbers weer ruimschoots hun hart ophalen. Naast gebakken vis en haring zijn er ook diverse gerookte vissoorten, waaronder paling. Paling moet echter ingekocht en voor het roken gereed gemaakt worden. Daarom is belangrijk om enigszins te weten om welke hoe veelheden het zal gaan. Wie op de jaar markt een portie heerlijke vers gerookte paling niet aan z'n neus voorbij wil laten gaan, doet er verstandig aan om zo snel mogelijk een bestelling op te geven bij Frans van Nimwegen, tel. (0187) 487124. U kunt verzekerd zijn van paling die de dag tevoren gerookt is, dus verser kan het bijna niet. Op de jaarmarkt ligt uw bestelling dan voor u klaar. De prijs voor gerookte paling is vastgesteld op 20,- per pond en 40,- per kilo. We hebben bij de start van de 7e Omloop Goeree-Overflakkee, vrijdagavond in Ooltgensplaat, door Gedeputeerde Wolff, niet vooraan gestaan, noch hebben we in de nacht het geploeter gevolgd, maar zaterdagmiddag waren we graag getuige van de glorieuze intocht van de ruim vierhonderd volhouders die 't gehaald hebben, de 110 km lange monstertocht die dit keer onder de 660 wandelaars zelfs al buitenlandse deelnemers bleek te hebben getrokken. Twee Engelse politie-ambtenaren, Rodger Hall en Steven Payne weten nu dat er in Holland, over the dikes, flink wordt doorge stapt, maar ze hebben zich niet laten kennen en zijn de hollandse doordouwers op de voet gevolgd. In Ooltgensplaat, bij de finish, hebben ze zich zaterdagmiddag stom verbaasd over het enthousiasme en het applaus dat daar voor alle binnenkomers opklonk. „D'r zit niks van me bij maar ik vind dit geweldig!" zei een Middelhamisse mevrouw die zich bij de verwelkomers had geschaard en ze had gelijk. Deelnemers en thuisblij vers vallen elkaar na 24 uur in de armen en samen gaan ze juichend de finish over, zó'n prachtig slot heeft ook de 7e aflevering van de Omloop gehad waarvan de spon sorgelden naar de vliegende oogartsen van ORBIS International gaan die dankzij het geld weer velen in de derde wereld voor blind worden zullen kunnen behoeden. De Engelse deelnemers komen binnen Leen van Seters, de enige politieman van de basiseenheid die meeliep, binnengebracht door de collega's van de bereden politie Deze man kwam binnen, haast gebukt onder de bloemen Abram Bezuijen besluit met Noorse composities de 9-delige serie die de E.O.-radio de afgelopen weken heeft uit gezonden. Sinds 4 jaar woont Abram in Noorwegen. Zijn studie van de Noorse orgelcultuur heeft geresulteerd in de c. d. "Norwe gians Composers" waarvan een aantal nummers wordt uitgezonden op D.V. woensdag 28 augustus om 18.30 uur op radio 4. Het zeilscheepje 'Riclace' uit Schiplui den geraakte op vrijdag 23 augustus in de problemen bij de Hoomse Hoofden bij Hellevoetsluis doordat het roer brak. Bij de blokkendam zetten zij het anker uit en sloegen alarm via het nummer 06- 11. Na een half uur belden zij nog eens en kregen toen contact met de politie te Dordrecht, die de politieboot P5 er op af stuurde. Aangezien die er niets aan kon doen alar meerden zij de Kustwacht, die via het station in de Ouddorpse vuurtoren de be manning van de lohn Stegers oppiepte om 17.30 uur. Bij het scheepje gekomen zetten zij een bemanningslid over en na men het op sleeptouw en brachten het naar de Helius-haven in Hellevoetsluis. De John Stegers was om 19.30 uur weer terug in de haven van Stellendam. OOLTGENSPLAAT Heden, dinsdag 27 augustus, 19.30 uur ds. L. M. Jongejan van Schoonrewoerd, kerkgebouw Geref. Gemeente (dus NIET op woensdagavond). In opdracht van het waterschap Goeree-Overflakkee heeft ing. A. D. Smits, die vele jaren verbonden is gevceest aan de Landinrichtings- dienst in Zuid-Holland, in nauwe samenwerking met ing. H. Stuur man, voormalig hoofd van de Technische Dienst van het water schap, een boek geschreven over Goeree-Overflakkee in de jaren 1940-1995. Binnen het waterschap leefde al enige jaren de wens om te kunnen beschikken over een relatiegeschenk dat mede de taak van het waterschap op het eiland Goeree-Overflakkee zou belichten. De directe aanleiding voor het verlenen van de uiteindelijke opdracht is het afscheid van de dijkgraaf H. L. van Kampenhout van Middelhamis, die per 1 september a.s. met pensioen zal gaan. Naar verwacht zullen de bewoners van het eiland belangstelling in dit boek stel len. Een beperkt aantal zal vanaf zater dag 31 augustus a.s. verkrijgbaar zijn bij boekhandel Vroegindeweij, Westdijk 48 te Middelhamis. De sterk gereduceerde publieksprijs bedraagt 27,50. Opzet Aanvankelijk lag het in de bedoeling om bij het schrijven van het boek in de spo ren te treden van jhr. ir. L F. Teixeira de Mattos die in deel X van zijn standaard werk 'De waterkeeringen, waterschap pen en polders van Zuid-Holland' op uit puttende wijze elke gedeelte en elk aspect van het eiland tot 1940 heeft beschreven. Een ondoenlijke opgave naar al snel bleek. Tal van zaken zijn immers na 1940 in een stroomversnel ling geraakt.De schrijvers hebben dan ook een keuze moeten maken en de belangrijskte zaken als inundaties in de oorlogsjaren, de opkomst van de mecha nisatie in de landbouw, ontwikkelingen binnen het openbaar vervoer, de water snoodramp, de Delta-werken, de concen tratie van polders en waterschappen en talloze verbeteringswerken, die hebben geleid tot de infrastmctuur anno 1996, gedetailleerd beschreven. Het boek is rijkelijk voorzien van In groen onderscheidt zich de ene polder nauwelijks van de andere, maar dan is er in Ouddorp, aan de voet van de vuurtoren, ineens de polder West Nieuwland die getekend wordt door een uitbundige kleurenpracht, zó verrassend dat de V.V.V. er zelfs twee 'bloemzaadteeltroutes' over uit bracht. De Vereniging Zaad, Plant en Bloem verleende daar graag z'n medewerking aan, mar volgens voorzitter Pieter Hugo Grinvds is de be wonderaar nog niet de helft aangezegd, veel en veel mooier kan het nog... én wordt het...! Er komt een gebiedsgerichte aanpak van de kop van Goeree waarvoor vrijdag middag de mouwen figuurlijk werden opgestroopt. Vertegenwoordigers van maar liefst zestien organisaties staan ge reed hun aandeel te leveren en dat is even wennen voor de grondbezitters die traditioneel hun eigen alckertje wieden. „Ik zeg het maar eerlijk", zei Goerees' wethouder Klepper vrijdagmiddag bij de aftrap: zóveel instanties die mee-beslis- sen over een gebied waarover de ge meente Goedereede de autonomie heeft..., we voelden er aanvankelijk weinig voor!" Nu al kon dhr. Klepper verklaren dat z'n aanvankelijke scepsis in enthousiasme is omgeslagen. Ook Pie ter Hugo Grinwis, man van dit Oud dorpse land, kent geen reserves meer: „laten we geen uur meer verloren laten gaan", wekte hij daarom op snel aan de slag te gaan. Als gezegd, zestien organisaties hebben zich daartoe vereend in een viertal werk groepen die de ontwikkeling in het ge bied van landbouw, recreatie, natuur en watervoorziening op elkaar af gaan stemmen zodat het, dhr. Grinwis zei het, toegankelijker wordt en economisch be ter verzorgd zal kunnen worden. Een dergelijke aanpak heeft de zegen van het Provinciebestuur dat eerder een Milieubeleidsplan en het Beleidskader Groen ontwierp maar er voorts aan hecht de uitvoering ervan niet vanuit het Pro vinciehuis te dirigeren, maar daarin vooral de streek te betrekken. En dus waren ze er vrijdagmiddag, bij de start, in bezoekerscentmm de Punt, samen met Gedeputeerde Heykoop. De vertegenwoordigers van de WLTO Goe ree-Overflakkee, van de Ver. Zaad, Plant, Bloem, van recreatie en toerisme organisaties, de Waterbeheerders en de authentieke foto's en illustraties waar door er al snel sprake is van herkenning. Heel plezierig is ook dat het boek start met een zeer uitvoerige teragblik op het ontstaan van het eiland. Mede door die keuze wekt het boek de schijn een veel ruimere periode te beslaan dan de afgelo pen 50 jaar. Voordeel hiervan is dat de lezer als het ware door de schrijvers aan de hand wordt genomen bij hun wande ling door de geschiedenis van dit zo bij zondere eiland. Voor wie interesse heeft in de waters taatkundige werken, de ontsluiting van het eiland en de sociaal economische ontwikkelingen, die zich hier de afgelo pen vijftig jaar hebben voorgedaan, is het boek 'Goeree-Overflakkee 1940- 1945' een absolute aanrader. andere Overheden. Geïnspireerd door dhr. Heykoop en weth. Klepper, en be laden met een flinke map documentatie hebben de betrokkenen zich gegord aan het werk te gaan om het gestelde doel te bereiken: het duurzaam samen gaan van de functies die het gebied kent en die een voldoende economisch draagvlak te bieden om voort te bestaan. Weth. Klepper verzekerde dat het gebied zeker grote potenties heeft om naar een hoger kwaliteitsniveau te worden getild. Bij die positieve punten werden door weth. Klepper ook de te overwinnen knelpunten genoemd. Er is een waterte kort in het gebied, de milieukwaliteit staat onder druk door vermesting en re creatie en landbouw staan onder grote dmk doordat ze over te weinig mimte beschikken, maar als in een gouden lijst je presenteerde dhr. Klepper het streef doel: een economisch rendabele en duur zame landbouw en recreatie te bereiken die rekening houdt met natuur en milieu, een zowel ecologische als economische leefbaarheid derhalve. Vier werkgroepen gaan ervoor aan de slag, werkend met en luisterend naar elkaar. Ook dat laatste is geboden. De politie van de gemeente Goedereede, Middelhamis, Dirksland en Oostflakkee (basiseenheid Goeree-Overflakkee) is vanaf 25 augustus te bereiken onder het telefoonnummer: (010)2741135 Op die datum wordt»de nieuwe telefoon centrale van het regionale politiekorps Rotterdam-Rijnmond, waar Goeree- Overflakkee onder valt, in gebmik ge nomen. Omdat de centrale in Rotterdam staat be tekent dit dat alle politiebureaus in de regio een telefoonnummer krijgen dat met (010) begint. Wie dit nummer belt krijgt echter wel direct de plaatselijke politie aan de telefoon. Bellen tegen lokaal tarief Voor het vanaf Goeree-Overflakkee bel len naar Rotterdam geldt normaal ge sproken een interlokaal (dus duurder) ta rief. Door middel van een technische aanpassing is gerealiseerd dat de politie tegen lokaal tarief gebeld kan worden. De overschakeling van de oude naar de nieuwe telefooncentrale zal 25 augustus de gehele dag in beslag nemen. Alle po litiebureaus blijven gewoon telefonisch bereikbaar. Gedeputeerde Heykoop (r) en weth. Klepper aan het werk Het startsein „De kop van Goeree is nog een van de weinige gebieden in Nederland waar op grote schaal bloemzaad wordt geteeld", zegt de VVV folder en daarop was dan ook het startsein gericht. Per fiets vertrok een aanzienlijk gezel schap vanaf 'de Punt' onder een drei gende hemel naar een perceel aan de Vrijheidsweg waar zowel Gedeputeerde Heykoop, als weth. Klepper en dhr. P. H. Grinwis wat 'vorkjes' bloemzaden- stro op een van die ruiters zetten, waar van er honderden in deze polder te vin den zijn. Dhr. Grinwis deed dat - als enige - als routinier. In het bezoekerscentrum had hij de aan wezigen z'n liefde voor het vak doen blijken met een schets uit het leven van de Ouddorpse bloemenzaadteler die met noeste vlijt een goede boterham kan ver dienen in de teelt die handmatig werk verlangt, maar mooi is het, en dikwijls lucratief. Heel wat beter dan de teelt van uien, vergeleek dhr. Grinwis, de telers dédrvan maken gigantisch veel onkosten terwijl hun producten soms niks waard zijn. De Ouddorpse bloemenzaadtelers houden het daarom maar liever bij Oost Indische Kers in 15 a 20 varianten, bij ijsbloemen, papavers, slaapmutsjes, lo belia's, pyrethemm, klaprozen en haag- bloemen... De Faculteit der Godgeleerdheid te Lei den biedt het komend studiejaar aan be langstellenden een toehoordersprogram ma aan met zeer uiteenlopende onder werpen. U wordt van harte uitgenodigd kennis te komen maken met bijvoorbeeld de boeiende wereld van het Oude of het Nieuwe Testament, met de verhouding Jodendom-Christendom in de Nieuwere Tijd, of u te laten meevoeren in de ont staansgeschiedenis van de kerk. Als u geïnteresseerd bent in andere godsdien sten dan het Christendom en het Joden dom dan zijn daar cursussen voor u over ondermeer Hindoeïsme of Islam. Een bijzondere collegecyclus die dit jaar gegeven wordt is: Heilige boeken en hei lige huisjes; opkomst en ondergang van canonieke tradities. Aan de orde is de bestudering van de factoren die een rol spelen bij de erkenning of afwijzing van een geschrift als heilig boek. Een cursus van een halfjaar kost slechts 250,-. Het programma boekje en/of nadere in formatie kunt u aanvragen bij: het Hoofd Bureau Onderwijs van de Faculteit der Godgeleerdheid, mw. dr. J. G. Mooi, Postbus 9515, 2300 RA Leiden, tel. (071) 5272570 ('s middags van 13.00 tot 17.00 uur). VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VK>eO - «TUOW R^OKTAOE - POTOOIUnE 2VAi n^9^Q¥|^^0 OUOOOIV-VmtwbaÊtaS-Tltafoon (0187} 681912/Fax 6S3734 r-Prtttahop - Ho^nooiR 172 - T«Wb0R (DTTI) •(«2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1