EIIAI1DEI1-I1IEUW5 TAALPRAATJE Libelleleyen inde(v)lucJit Mishandeling bomen Voorstraat Aan de leden van 'Onder Ons' Schadevei^oeding in wet slachtofferzoi^ een huis verkopen... Makelaar Tamboer 3e Blad VRUDAG 23 AUGUSTUS 1996 No. 6529 BEELD Een van de meest bekende betekenissen van het woord beeld is de nabootsing in hout, steen of metaal van een mens, een dier of een godheid, die door een beeld houwer in een kunstwerk wordt uitge beeld. Vaak dienen die beelden ter op luistering van parken, tuinen en plant soenen in steden en dorpen. Vandaar ook dat het voor beroemde personen tot een eer wordt gerekend een plaats te ver overen in het wassen beeldenmuseum van madame Tussaud. Iemand wiens houding en gelaat geen enkele beweging vertoont, wordt dik wijls met een beeld vergeleken. Als voorbeeld: „Het arme meisje werd bleek en zat als een marmer beeld op een graf steen". Een zin uit een boek van Jacobus Geel, Nederlands letterkundige, geboren in 1789 te Amsterdam en overleden in 1862 in Scheveningen. Hij was twaalf jaar lang gouverneur en van 1822 tot 1858 bibliothecaris van de Hogeschool van Leiden, die hem de titel van buiten gewoon hoogleraar verleende. Zijn be kendste werk is 'Lof der proza', waarin hij onder meer de kunstopvatting van de Romantiek behandelde. Geel was voor loper van de Gidsbeweging. We vervolgen met Vader Cats, die de onbeweeglijkheid van een beeld ook be schreef. „Sy lach daer als een beelt, haer leden niet gebogen, haer lippen niet ver zucht, haer oogen onbewogen". Een tamelijk onbekende uitdrukking uit Vlaanderen luidde „een beeldeken tus sen de kaarskens zetten". De betekenis was zijn tong uitsteken en beide wijsvin gers tegen de mondhoeken omhoog hou den en dan iemand met een onbeweeg lijk gezicht aankijken om hem te bespot ten. Vaak wordt een vrouw vergeleken met een beeld, vooral als haar schoonheid en bevalligheid de indruk wekken van een kunstwerk. Vandaar de samenstelling beeldschoon. Ook van kinderen gezegd, een beeld van een meisje. De kinderen worden dikwijls vergeleken met de ouders. De zoon lijkt sprekend op zijn vader, de dochter is het even beeld van haar moeder. Meestal is de dochter daarvan minder verguld dan de trotse moeder. Daarvan is de uitdrukking voorbeeldig gedrag afkomstig, een ge drag dat navolging verdient. Uit de Bijbel stamt: „de mens is gescha pen naar Gods beeld en naar Zijn gelij kenis". Genesis 1 vers 26: ,,en God zeide laat ons mensen maken naar ons beeld en onze gelijkenis, opdat zij heer sen over de vissen der zee, de vogels des hemels, over de gehele aarde met al het vee en kruipend gedierte". Vandaar de samenstelling evenbeeld. In vrijer gebruik is beeld ook van toe passing op wereldse zaken. Meestal voorkomend in soms wat overdreven dwepende gesprekken tussen vrouwen onderling, zelden in mannentaal. „Zij heeft in Parijs een beeld van een hoedje gekocht". Van de vele samenstellingen noemen we het woord beeldbuis. De volledige naam van de beeldbuis is eigenlijk elektronen- straalbuis, het vlak waarop het beeld, aanvankelijk alleen in zwart-wit, thans meestal in kleur, wordt gevormd. Daar bij past een uitspraak uit de Engelse li teratuur: „mensen die een hoge achting van zichzelf hebben, zien hun beeld niet graag onverwacht door een spiegel terug gekaatst". Een waarschuwing aan hen, die vaak en veel vol bewondering naar hun gezicht of figuur in de spiegel kij ken. Wel is diezelfde spiegel goed voor de bekende samenstelling spiegelbeeld. Nog een samenstelling is beeldenstorm, de vijandelijke aanval op beelden. Ver gelijk de Beeldenstorm in 1566, het ge weld in de Nederlanden op beelden in de Rooms-Katholieke kerken. Verder DIRKSLAND We maken er onze leden op attent dat we 27 augustus weer met onze repetities hopen te beginnen. Deze eerste repetitie is op dinsdag. Dit jaar bestaat ons koor 20 jaar. We re peteren op woensdagavond van 18.30 tot 19.30 uur in de recreatiezaal van 'Vroon- lande' onder leiding van dirigent Jaap Hollaar. Graag zagen we wat nieuwe leden. We denken hierbij aan dames en heren, in de leeftijd vanaf 50 jaar. Er heerst altijd een gezellige sfeer, waar in we ontspannen bezig zijn. Wie mogen we verwelkomen? met optimaal resultaat Tel. (0187) 48 3477 beeldspraak voor de manier waarop men door beelden en afbeeldingen zijn ge dachten uitdrukt. Deze wetenschap wordt toegeschreven aan de Egyptena- ren. Langendijk: „Ontvang dit zinrijk boek, daar veel is uit te leren, ten nut van zulken, die de beeldenspraak waar deren". Beeldspraak is ook een taalvorm, waar bij een gedachte of begrip indirect tot uiting wordt gebracht door middel van beelden. De metafoor. Hij is een leeuw (een held). Dat meisje is een roos. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen ais eieren. flakkee verhuizingen b.v. Lila, onze libellelarve uit het vori ge verhaal, slijt haar laatste dagen in een Polderplasje langs de Sta- verseweg. Ze heeft nu 'jarenlang gehuisd in de modderlaag van de slootbodem' en vindt het welletjes. Lila wil naar het licht. Ze zoekt een stevige plantenstengel op om daarlangs hoger sferen te berei ken. Thijsse klimt mee: „Nu kruipt ze uit het slib omhoog, stijgt tegen de bloemstengel naar lucht en zonneschijn. En pas zit ze in de zomerzon of haar slijkerig rug- kleed scheurt vaneen en het ge drocht verandert in een kleurige libelle, een wonderwezen van gra tie en kleur en vlugheid". Nimf Zo'n dag of vier geleden heeft de larve haar kopje boven water uitgestoken. Ze moest wel van de natuurklok die ook haar leven regelt. Het is tijd voor de grote metamorfose. Eerst krijgt ze voor even een andere naam. Die luidt: Nimf. Dat is in haar geval de face tussen larve en libel. Zodra Nimf het water heeft ver laten gaat de ademhaling gewoon via de lucht. Haar rug barst kruiselings open. Daar komt de libellekop met het borst stuk naar buiten. Dan hijst ze het achter lijf uit de scheur. Nog een laatste krachts inspanning en dan bungelt Libel met haar poten aan het oude, nu afgedankte mantelpakje. Er gaat bloed door de ade ren stromen zodat ook de vleugels zich gaan ontvouwen. Thijsse: „Alle hebben vier groote gazige vleugels die blinken in 't zonlicht. Maar de mooiste hebben op hun wieken een groote donkergroene vlek met speciale overgangen naar donkerblauw. Eén eigenschap hebben ze behouden uit hun vroeger duister leven: ze blijven moor denaars". Ontbijtbord De geboorte van Staverjuf heeft drie da gen geduurd. Zo'n gedaanteverwisseling is een ingrijpende operatie. Gaat gepaard met een drastische reorganisatie van de organen. Libel is afgemat. Heeft dan ook dik een rustperiode verdiend die ze door brengt aan een Zwanebloem. Volgens onderzoekers komt die rusttijd overeen met het popstadium van de hogere insec ten. Zoals we hebben gezien slaan de libellen die verstarde periode over en kruipen re gelrecht als imago uit de larve. Nu slaat onze juf haar vleugels uit en gaat achter de eerste maaltijd aan. Haar lichaam is er speciaal op gebouwd om prooien in de vlucht te vangen. Ze heeft ook reusachtige kijkers die een groot deel van de kop innemen. Door de be weeglijkheid van kop en borststuk be- Pauzeren in ons tuintje schikt ze net als in haar larveleven over een enorm gezichtsveld. En ook nu is die onderlip weer een speciale functie toebedeeld. Nee, geen vangtoestel. Bezet met haakjes en onder de kaken gelegen doet die lip nu dienst als schotel waarop de buit in de vlucht kan worden stukge beten. Een soort ontbijtbordje. Korfje Benieuwd wie of wat het eerste slacht offer is. O kijk, een dikke vlieg. Staver juf koerst er regelrecht op af. De buit komt binnen bereik. Libel spreidt haar poten naar voren uit als een soort korfje om daarin de maaltijd op te vangen. Boem! Hebbes. En dat met een snelheid van soms vijftig kilometer per uur. Een beste dreun, ook voor een frêle libel. Maar ze kan tegen een stootje, dankzij de bijzondere bouw van haar borststuk. Daarvan zij de segmenten schuin ge plaatst en doen zo dienst als schokdem per. Toch is ze beduusd want ze kijkt uit naar een plekje om te pauzeren. En dat vindt ze zowaar op de top van een bloem in ons voortuintje. Ze is er zomaar ineens. Heeft een rode kop. Misschien nog van de inspanningen der laatste dagen. Haar gazige vleugels hangen wat lusteloos naar beneden. We ontwaren een 'donkergroene vlek met speciale overgangen in' lichtgeel. Enne, dan is ze al weer weg. Plotseling. Ze vertrekt zoals ze is gekomen. We kijken nog naar boven maar een heiïge atmo sfeer heeft haar opgeslokt. Toch moet ze daar ergens zweven, op zoek naar een partner. Want in die korte tijd dat ze als libel mooi mag wezen, moet ze wel zor gen voor nageslacht. Offer Libel dringt het territorium van een mannetje binnen. Die vindt dat best. Seksegenoten vecht hij uit zijn gebied maar de vrouwtjes zijn welkom. En zo zien we nu in gedachten een libelleheer landen op de rug van Staverjuf. Hij heeft speciale handgrepen, beter gezegd: poot- grepen, om haar in de (v)lucht vast te houden. In tandemformatie begint er nu een copulatievlucht. Daarbij wordt er heel wat heen en weer gebocht. Na deze huwelijksreis door het luchtruim zoekt het span water op om de eitjes af te zetten. De mannetjes zorgen er altijd voor dat er in hun gebied vol doende nattigheid is. Laten we nu eens aannemen dat deze twee aansturen op onze Polderplas waar zij als larve uit het ei is gekropen. Kijk, nu wordt de landing ingezet. Ze Hierbij is een ruim honderd jaar oude foto van de Middelharnisse Voorstraat afgebeeld. Het eerste wat opvalt zijn de op eigenaardige wijze genoeide bomen. Is dit pure boommishandeling? Nu heeft men in Middelharnis een reputatie hoog te houden op het gebied van het snoeien van bomen; zie daarvoor het Laantje van Middelharnis. "Het Laantje" De vraag is natuuriijk: waarom deed men zoiets De bomen op "Het Laantje" zijn zo gesnoeid voor de sier, een vorm van ijdelheid van de bestuurderen van dit gegoede havenstadje. Middelhamis was natuurlijk geen stadje, maar met een sta tig raadhuis en een groeidende economie kon het toentertijd allemaal niet op. Degene(n) die deze bomen destijds heeft gesnoeid, had niet kunnen vermoeden, dat zijn werk zó beroemd zou worden. Helaas vertelt de historie niet wie het heeft gedaan. Was het een plaatselijk iemand, of heeft men hiervoor speciaal mensen over laten komen We weten het gewoonweg niet. Klachten over bomen Terug naar de bomen op de Voorstraat. Als we willen weten waarom iets werd gedaan, vinden we in het archief vaak het antwoord. Ook in dit specifieke geval. Zo schreven de bewoners van de Voorstraat op 17'oktober 1887 in een brief aan het gemeentebestuur: dat adressanten de aandacht van uw college wenschen te vestigen op het ongemak dat zij ondervinden van het hooge opgroeien der boomen aan de gemelde straat, daar zij vooral in het najaar bij donkere dagen, zoozeer van het noodige licht en lucht verstoken zijn, dat, zelfs op het midden van den dag in hunne aan die straat gelegene vertrekken halve duister nis heerscht; dat adressanten, hoewel ten volle de meening deelende, dat de met boomen beplante Voorstraat een sieraad van ons dorp mag genoemd worden, niettemin meenen dat dat genot om voor melde redenen door de bewoners dier straat op dit oogenblik te duur wordt betaald. Waarom zij uw college verzoe ken, hetzij de tegenwoordige boomen te doen rooien en door andere te vervangen, hetzij ze door aanmerkelijk snoeien zoo in hoogte te verminderen, dat zij niet lan ger het onmisbare daglicht uit hunne naderen de waterspiegel. Het mannetje zal nu wel loslaten want het vrouwtje gaat onder water. Maar nee, hij laat niet los. Ze gaan gezamenlijk kopje onder. Waarom? Wel, daar beneden kan er best een libellevijand op de loer liggen. Hap- slik, doet dan de snoek. Als nu het man netje door de roofvis wordt gepakt, kan het vrouwtje haar eieren aan een stengel kleven. Hij heeft zich dan in dit geval voor haar opgeofferd. Zo wordt de kans op succes vergroot. Wordt het vrouwtje weggehapt dan is dit een vergeefse bruiloftsvlucht geweest. Maar we gaan er natuurlijk vanuit dat ze geluk hebben. Want dat begint ook dit verhaal weer van voren af aan. Even rusten aan een Zwanebloem woonvertrekken onderscheppen." In deze brief wordt niet moeilijk gedaan over vallende bladeren, maar de meeste bewoners van de Voorstraat hadden de beschikking over een dienstmeid, die de ook straat schoon moest houden. Advies expert Het gemeentebestuur wilde de bomen (platanen en iepen) niet laten rooien, dus ging men advies inwinnen bij de boom kwekers en tuinarchitecten de gebroeders Heerma van Voss uit Roosendaal. Deze naam was niet onbekend te Middelhar nis, daar koopman en eigenaar van de touwslagerij, Amoldus Catharinus Kolff, telg uit de bekende regentenfamilie, was getrouwd Adriana Luminte Heerma van Voss. A.C. Kolff liet aan de Oostelijke Achterweg een herenhuis bouwen, thans advocatenkantoor Den Hollander. Het advies van de gebroeders Heerma van Voss luidde als volgt: zooals men op het eerste gezicht bemerkt, kunnen genoemde boomen zich niet töt hunnen natuurlijken staat naar alle zijden vrijuit ontwikkelen, tengevolge van de beperkte raimte, die in de straat bestaat voor het fraaie uitzicht, alsook om geen last aan de bewoners der straat te veroorzaken, heeft men de boomen jaarlijks aan de zijde der huizen moeten opsnoeien; de groei naar boven is echter nooit gestoord geworden door inkorting der toppen, ten gevolge waarvan de boomen des te ster ker in die richting zijn opgegroeid, het geen bij het inkomen der straat zeer zeker eenen aangenamen indruk maakt en het geheel een goed voorkomen geeft. Hoewel wij volsterkt geen voorstanders zijn van gesnoeide laanboomen en de voorkeur geven aan boomen, die vrij kunnen groeien, gelooven wij toch, dat het in dit geval raadzaam is om de boom en eene sterke snoeiing te doen onder gaan. Ongetwijfeld ware het beter geweest om de toppen der boomen, toen deze nog niet zulke zware takken gevormd hadden, jaarlijks of om de twee jaren wat in te korten; de boomen zou den dan niet zoo hoog opgegroeid zijn als nu het geval is en zooveel licht in de huizen benemen, als nu schijnt plaats te hebben. Dit zal na verloop van tijd natuurlijk nog erger worden als men de boomen onge snoeid laat opgroeien; wil men er dan echter verandering in brengen, dan zal men of tot rooien moeten overgaan of de boomen zoodanig moeten afhakken, dat In de Wet Slachtofferzorg wordt meer rekening gehouden met de belangen van een slachtoffer dan vroeger het geval was. In de richtlijnen voor Politie en Justitie wordt de nadruk gelegd op: - een correcte en persoonlijke behande ling van het slachtoffer; - het geven van informatie aan het slachtoffer over het verloop van de rechtsgang, te nemen preventieve maatregelen om een dergelijk misdrijf te voorkomen; - en de mogelijkheden tot schadever goeding. Schadebemiddeling U doet aangifte van een misdrijf. De da der is bekend. De politie zal, wanneer de schade niet te gecompliceerd is, tussen slachtoffer en dader bemiddelen over af doening van de schade. Is er geen overeenstemming te bereiken, dan is het mogelijk dat een Buro Slacht offerhulp, al of niet in samenwerking met de reclassering, een poging onder neemt. Ook wanneer de 'zaak' al werd inge stuurd naar het openbaar ministerie voor verdere vervolging, is het overeenkomen van een schadebedrag tussen dader en slachtoffer mogelijk en wenselijk. Weigert het slachtoffer vergoeding van de schade, ook wanneer de Officier van Justitie hem nog de mogelijkheid biedt, dan zal de zaak mogelijk voorkomen. Een slachtoffer kan zich/haar dan voegen zij om zoo te zeggen voorgoed bedorven zouden zijn. Daar men de boomen gaar ne wil behouden men aan het verlangen der ingezetenen, zoo mogelijk, wenscht te voldoen, meenen wij deze en boven genoemde omstandigheden in aanmer king nemende U.Ed.Achtb. te mogen aanraden om de boomen te doen inkorten tot op eene hoogte van ca. 5.50 m boven den grond en de onderste takken te doen afsnoeien tot op ca. 3.50 m boven den grond. Zoodoende zal men zware, lange takken moeten afzagen, hetgeen voordat de boomen in 't blad staan zeker geen fraai gezicht zal opleveren; doch de boomen zullen spoedig in 't eerste voor jaar geheel en al bezet zijn met jong hout en zullen meer gevulde kruinen vormen, die door het nu en dan inkorten der top pen meer in de breedte over de straat zul len groeien..." Aldus geschiedde. Het was vanzelfspre kend slechts uitstel van executie. Omstreeks 1900 of eerder moesten ze alsnog verdwijnen en werden ze vervan gen door jonge aanplant. Ook deze bomen zijn al geruime tijd geleden gekapt, omdat zij ook weer te groot waren geworden. En zo verstrijkt de tijd. Al wat rest is een foto en wat archief stukken, zodat wij gelukkig nog het e.e.a. kunnen reconstrueren hoe en waar om men vroeger bepaalde handelingen uitvoerde. Uit het voorgaande blijkt men vroeger weldegelijk oog had voor schoonheid, maar in dit geval moest zoe ken naar een compromis. De snoei-ope- ratie had waarschijnlijk niet het beoogde resultaat, daar men reeds korte tijd daar na tot jonge aanplant overging. Dit ver klaart dan ook, waarom wij later een der gelijke wijze van snoeien niet meer tegenkomen op foto's van Middelhamis. Blijft de vraag waarom wij de bomen van "Het Laantje" niet meer imiteren, deze boompjes waren zó bijzonder dat een bekende kunstschilder uit Amsterdam afreisde naar het dorpje Middelhamis om daar zijn ultieme mees terwerk op het doek te creëren. Het is een van de bekendste landschapsschilde rijen ter wereld geworden, maar wie tegenwoordig in Middelharnis op zoek gaat naar dergelijke boompjes vindt ner gens meer een laantje, en dat is toch wel jammer. Jan Both, Middelharnis Gebr. de Waal Drukkerij vóór de zitting en een schadeclaim in dienen. Het slachtoffer hoeft dan niet persé op de zitting te verschijnen tenzij de Officier van Justitie dat noodzakelijk acht. De rechter kan in het proces een schade vergoedingsmaatregel opleggen (d.w.z. de schade vergoeden en anders hechte nis) waarbij de vordering van het slacht offer blijft bestaan. Andere mogelijkheden van schadevergoeding Behalve door schadebemiddeling vóór of in het strafproces, zijn er mogelijkheden een vergoeding te krijgen voor de werke lijke kosten; inkomstenderving en/of smartegeld via de afgesloten eigen Ver zekeringen; het Waarborgfonds Motor- verkeer waar het autoschade betreft; bij het Schadefonds Geweldsmisdrijven in dien het om gevolgen van delikten gaat; Sociale verzekeringenZ-voorzieningen of eventuele particuliere Fondsen. Schadevergoeding is een erkenning naar het slachtoffer dat hem iets is aangedaan. Of er in uw persoonlijke situatie moge lijkheden zijn om schade te verhalen, kunt u navragen bij het Buro Slachtoffer hulp G.O., Langeweg 74 te Middelhamis (ISGO gebouw), tel. 484916. NVM UAKELAM ^BIKBIDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBÜÏUIZBiS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624 Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis .S^ Jf rP Jf Tel. (0187)482729 Fax (0187) 48 57 36

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 7