EIÜVriDEn-IIIEUWS Overdenking uit de Heilige Schrift Actieplan Fiets Zeeland E.H.B.O./E.P.U. Ouddorp HET ^^IJKVENSTER Mttua'i pnaiUEwaim (De Saggerman De echte landsverdediging ytaaitoui ivnanT-GEEi-nooo? ciuÊ vnn (torn Zomerzangavond Gerefornieerde Kerk de juiste taxatie... Makelaar Tamboer 2e Blad VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1996 No. 6529 Blik op kerk -yP en samenleving Cj - Zegels sparen - Het cadeaustelsel - Verlakkerij „Spaart u zegeltjes?" De onvermijdelijke vraag bij het uitladen van je boodschap- penwagentje aan de kassa van de super markt. En hoewel ik de vraag al talloze keren ontkennend heb beantwoord, wordt ;ze toch telkens opnieuw gesteld. Ach, het meisje aan de kassa kan dat na tuurlijk niet onthouden, wie wel en wie niet. Maar irriteren doet de vraag me iedere keer weer. Het is niet te hopen dat ik op zo'n moment ooit slecht geluimd ben, want dan flap ik het eruit: „Nee, ik spaar géén zegeltjes en dat kun je nu zachtjesaan wel weten. Mensen die wel zegels sparen moeten er een hele administratie op nahouden. Ze gels van de supermarkt en zegels van het pompstation. Lootjes in de tijd Sinter klaas en Kerst, en waardebonnen tijdens de winkelweek. En airmiles natuurlijk! Sommige mensen schijnen het leuk te vinden, anderen ergeren zich mateloos. Al die dingen moeten bewaard of inge- plakt, en op z'n tijd weer ingeleverd worden. En dan moet je je laten wijsma ken dat je weer zóveel verdiend hebt. We hebben dat allemaal te danken aan de afschaffing van het cadeaustelsel. Voor de oorlog kregen de huisvrouwen 's za terdags, als ze de boodschappen gingen betalen, een rolletje pepermunt. Na de oorlog is dat uitgegroeid tot enorme ca deau's, waarvan je natuurlijk op je vin gers kon uitrekenen dat je die eerst zelf betaald moest hebben. De middenstand speelt nu eenmaal niet voor Sinterklaas. Maar - de oude Romeinen wisten het al - de wereld wil bedrogen worden, dus wórdt zij bedrogen. De regering vond toen dat het met al die cadeau's uit de hand liep en zag zich geroepen de consu ment te beschermen tegen deze vorm van reclame. Het initiatief werd destijds genomen door de Partij van de Arbeid. Merkwaardigerwijze komt nu uit dezelf de hoek het idee om de wet op de beper king van het cadeaustelsel weer af te schaffen. Ze zou in strijd zijn met een eerlijke concurrentie... Het kan verke ren... Het is een nationale verlakkerij, die je nergens ter wereld in die mate aantreft. Maar je bent wel gedwongen er op de een of andere wijze aan mee te doen. Als er dan toch cadeau's afkunnen, of zegels waarop je later geld terugkrijgt, waarom dan het produkt niet goedkoper gemaakt of de korting contant uitbetaald? Dat zou aantrekkelijker zijn dan al die romp slomp. Het is een wonder dat de kerken zich tot nog toe afzijdig houden van deze pu- bliekstrekkerij. Hoewel, jaren geleden was er een speldjesrage. Een dominee die het kerkbezoek in de avonddiensten zag teruglopen heeft toen eens voorge steld: „Bij het bezoek van de tweede kerkdienst een speldje gratis". Maar of dat ooit wat geworden is weet ik niet. Waarnemer Deze vraag- en antvroord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in déze rubriek worden gepubliceerd. door een elastiekje. Plak met etiket op elk potje met datum en jaartal. Zorg wel voor de juiste verhouding van suiker en vruchten, want te veel suiker geeft kans op versuikering, zoals u vorig seizoen overkwam. Ik keek vaak toe als mijn moeder prui- menjam maakte, maar zelf maken lukt me niet. Hebt u het ouderwetse recept nog? Antwoord: Veel moeders maakten heer lijke pruimenjam volgens dit recept. Prui men wassen, halveren, ontpitten en we gen. Voor elke kilo vruchten is 750 gram suiker nodig. Zet de pruimen op met zeer weinig water in een wijde pan met dek sel en langzaam zacht laten worden. Dan het deksel eraf en, onder af en toe roeren, de massa in laten koken tot u ongeveer 2/3 van de inhoud over hebt. Nu de sui ker toevoegen en 15 minuten door laten koken terwijl u af en toe roert. Vindt u de jam zoet, dan neemt u als de jam de juiste dikte heeft, de pan van het vuur en roert er wat citroensap doorheen. Als een druppel jam op een koud bord na afkoe ling niet meer uitvloeit, is de dikte goed. Het mengsel zonodig afschuimen. Daar na in de reeds goed schoongemaakte pot jes overbrengen en dadelijk afsluiten met cellofaan of dun plastic, vastgehouden 01 OaOE 'HEF' Weet u van welk jaar de Rotterdamse hefbrug dateerde? Antwoord: Door gebrek aan staal tij dens en na de Eerste Wereldoorlog kon de draaibrug niet eerder worden vervan gen, maar in 1925 begon een Duitse fir ma aan de staalconstructie, terwijl de Hollandse Betonmij de betonnen funde ringen bouwde. Op 31 oktober 1927 reed locomotief 2130 een proefrit met succes over de gloednieuwe hefbrug. maHOtt KOPENHnGEN? Wat betekent eigenlijk de naam Kopen hagen? Antwoord: K0benhavn is een verbaste ring van het Deense woord voor 'koop- manshaven'. Vergeef het mij, maar 'kjCurfu metgenal^en, daar mijn gelaat rwggdmt van 't taatst ontbijt, en gij misscfiien reeds uren bezig zijt uzt> duizendvierde sfootje schoon te mak§n. Il^groet met diep ontzag uw aardse banden: WW kromme rug en moedeloze baard, waarlangs de regen naar beneden vaart, WW dunne benen en wwgrote handen. "De kgeien staf^n af en toe het grazen om op te zien met sluwe fipppigheid en luid te loeien dat ge een luiaard zyt, ■wanneergij rust om even uit te blazen. IHe stomme beesten zouden u ver^i^n; pas op uw tellen dus en schep maar raa^ Ihtrouw ookjtiet de raaf, die zwarte snrn^ die in uw slijmde wormen op kgmt pi^n. 9let is des iHéeren wil af 't zou niet wezen. Tn trouwens, man, het sBjkjnoet uit de sloot. "Wees dus maar stil,gy zyt toch spoedig dood: als gij in 't water ^kt dan kiuitgij 't lezen. •MOem Idsschot (1882-1960) Uit: De Mooiste gedichten over Vlaanderen. Verzameld door Sipke van der Land. Uitgeverij Kok te Kampen. Gebonden. 47pag.Prijs/ 16,50. SOMMELSDIJK E.H.B.O./E.P.U. te Sommelsdijk starten bij voldoende deelname in oktober een beginnerscursus. Voor opgave of infor matie kunt u bellen: Krijna Klein, 486174 of Tini Blok, 485108. Dus heeft u een avond over, kom dan naar de E.H.B.O. Want bedenk wel: eer ste hulp kan levens redden. „En Elisa zag het en hij riep: Mijn vader, mijn vader, wagen Israels en zijn ruiters" (2 Koningen 2:12) Een rouwklacht! Zo zou je bovenstaande tekstwoorden kunnen omschrijven. Uit het verband blijkt: Elia is zojuist door God van de zijde van Elisa weggeno men. Een vurige wagen bespannen met vurige paarden was neergedaald uit de hemel en engelenhanden hadden Elia op genomen de hemelse heerlijkheid in. Een wondere gebeurtenis, waar Elisa getuige van mocht zijn. Een groot verlies Desalniettemin het heengaan van Elia betekent voor hem een groot verlies. Im mers, in Elia verliest hij niemand minder dan zijn geestelijke vlder. Vandaar de eerste woorden van de rouwklacht: 'Mijn vader, mijn vader...!' Echter, het is niet alleen een diep verlies voor Elisa, het is evenzeer een groot verlies voor Israël. In Elisa's ogen staat het heengaan van Elia gelijk met het verlies van een heel leger van wagens en ruiters. Vandaar het tweede deel van zijn rouw klacht: 'Wagen Israels en zijn rui ters...!' Elisa wil ermee zeggen: van hoeveel waarde een leger voor de verdediging van een land ook is, toch is het profeti sche Woord zoals Elia dat mocht verkon digen van oneindig veel méér waarde. Immers, waar dat Woord verkondigd en geloofd wordt, daar bindt het een volk aan de levende God. Daar wordt het SMILLE Wanneer heeft Louis Braille zijn blin- denschrift ontwikkeld? Antwoord: In 1829, nadat anderen nor male letters verdiept afdrukten, kwam hij op het idee i.p.v. letters beter tastbare punten te gebruiken. Kunt u mij vertellen waarom de Belgi sche vlag de (Vlaamse of Waalse) kleu ren zwart, geel en rood voert? Antwoord: Ten tijde van de opstand tegen Jozef II, keizer van Oostenrijk, die in 1787 nog over de Zuidelijke Neder landen regeerde, voerden twee provin cies de sterkste oppositie: Brabant en Henegouwen. Het wapen van Brabant toonde van oudsher een gouden leeuw op een zwart schild, dat van het oude graaf schap Henegouwen had een samenge stelde vlag waarin de eigen rode leeuw zowel als de zwarte leeuw van Vlaan deren op een gouden veld waren afge beeld. De kleuren zwart, goud en rood overheersten, en werden het teken van de onafhankelijkheid in linten en kokardes, later - na de revolutie van 1790 - in de vlag. En en de zuiderlingen tegen ko ning Willem I in opstand kwamen, kozen zij weer voor het zwart/geel/rood en dat in staande banen, om zoveel mogelijk af te wijken van onze driekleur met de lig gende banen. SKm POETiEH Hoe kan ik een nieuw skai bankstel schoonhouden? Antwoord: Skai is een textiel vezel met PVC- of PUR-laag en daar valt niets aan te poetsen. U kunt uw bankstel met spons en zeem en wat lauw water schoon houden. Gebruik vooral geen boenwas. leven van ouderen en jongeren ontrukt aan de macht van de boze en gebracht onder de genadige heerschappij van Christus en zo gesteld onder de hoede en bescherming van God, de Vader. En dan, dan alléén is een volk veilig en welbe- waard. Immers, zo God voor ons is, wie of wat zal er tegen ons zijn? Samenvattend mogen we zeggen: Elia betekende middels de verkondiging van het levende Woord ontzaglijk veel meer voor Israël dan alle wagens en ruiters sa men. Als profeet en voorbidder was hij ten diepste de ware beschermer en verde diger van het land. En daarom die ereti tel: 'Wagen Israels en zijn ruiters...!' Het wapen bij uitnemendheid Intussen ligt in deze rouwklacht van Eli sa ook voor u en mij een geweldige les. Het laat ons zien: de grootste kracht van een volk schuilt niet in leger en vloot, maar in het Woord van Gód! Dat dat ver kondigd en geloofd wordt. Dat dat Woord dankzij de kracht van Gods Geest ingaat in het hart van jong en oud. Dat het als een zaad van wedergeboorte van nature harde en wederstrevige harten vernieuwt en herschept. Dat het als een kracht Gods tot zaligheid zondaren brengt aan de voeten van Christus en Zijn werk verheerlijkt in hun binnenste, zodat ze afsterven aan de zonde en bege ren te leven voor Hem. Déér gaat het om. Dét doet een volk opbloeien tot Gods eer. Elisa's rouwklacht scherpt het ons in: u kunt het Woord van de levende God niet hoog genoeg waarderen. Want het is niet minder dan het zwaard des Geestes (Ef. 6:17). Hét wapen van God, waarmee Hij onze hoogmoed vernedert. Onze inge beelde vroomheid en gerechtigheid ver breekt en ons in gebrokenheid van hart doet neerknielen aan de voet van het kruis in die ene bede: 'Heere Jezus, ont ferm U mijner'. Raakt dit Woord ons hart, dan worden we herschapen tot on derdanen van een Koning zó machtig, zó wijs, zó genadig, dat we onder Zijn hoede ook eeuwig veilig zijn en het mo gen zingen: 'Ik steun op God, mijn Toe verlaat, dies heb ik niets te vrezen...!' Tegelijk geldt: verwerpen we het Woord, keren we ons persoonlijk, of als gezin, of als kerk, of als volk van dit Woord éf, dan kunnen we de beste legers hebben en de beste bewapening en de beste econo mische cijfers, maar dan zijn we toch onze bescherming en veiligheid kwijt. Waarom? Wel, omdat God dan niet lan ger Zijn beschermende vleugels over ons uitbreidt. Maar zich van ons éfkeert en ons prijsgeeft aan de macht der duister nis, aan Zijn oordeel en toom. Jesaja zei het reeds: Indien we niet spreken en ho ren naar dit Woord, we zullen geen dage raad hebben (Jes. 8:20). En daarom: 'O, land, land, land, hoor des Heeren Woord' (Jer. 22:29)! Het echte leger Intussen blijft staan: wie door dit Woord werd overwonnen en werd ingewonnen voor de Heere Jezus Christus, die zal het Woord niet verachten, of verwerpen, maar liefhebben en met de psalmdichter belijden: 'Hoe wonderbaar is Uw getui genis dies zal mijn ziel dat ook getrouw bewaren!En zelf door dat Woord over wonnen, zult u dan net als Elia en Elisa begeren om het ook aan anderen door te geven. Vergeet het nooit: één eenzame profeet, die het Woord van God verkon digt, is voor een volk van meer waarde dan een heel leger van wagens en ruiters. Eén vader, of moeder, die met het Woord staat in zijn of haar gezin, één vergrijsde bejaarde, die gedurig voor kerk en volk bidt, doet uiteindelijk toch meer voor zijn volk dan een hele divisie blauwhelmen. Werd dit maar méér begrepen en ge loofd. Waren er maar méér, die deze geestelijke wapenrusting droegen. Hoe anders zou het eruit zien in kerk en maat schappij. Nochtans bidden we het ook nu ziende op Christus: 'Gord, gord, o Held, Uw zwaard aan Uwe zijde Uw blinkend zwaard, zo scherp gewet ten strijden Rijdt zegenrijk op 't Woord der waar heid, ja rijdt voorspoedig! M. L. W. Ch. R. VECETamiCHE MT Wij voeren onze poes van jongs af aan melk met brood maar desondanks blijft ze op vogels jagen! Hoe leren wij het haar af? Antwoord: Dat leert u een kat niet af. Elke gezonde poes heeft een maagdarm kanaal dat er op berekend is uitsluitend rauw vlees te verteren in de vorm van muizen, ratten, vogels en insekten. Uw lieveling moet zijn instincten en eetlust volgen en jaagt dus op lekkere levende hapjes. Daar ze (te) lang te weinig goed voedsel heeft gehad, moet u beginnen met elke dag een paar kleine stukjes rauw vlees en langzaam wat meer, naast een portie kattenbrokjes. Rauw vlees verteert beter en het laat de vitaminen volledig onaangetast. Waak tegen be smetting door insekteneieren, dus be waar rauw vlees voor dieren precies als voor u zelf in de koelkast! Wie vormen de Club van Rome, waar je over hoort? Antwoord: Dat is een stichting, in 1968 opgericht in Zwitserland, die bestaat uit een vijftigtal geleerden op verschillend gebied uit 30 landen. Zij onderzoeken de wereldproblemen. Het eerste rapport over de grenzen aan de groei (van de wereldbevolking) deed veel stof opwaai en, omdat het een realistisch beeld gaf van de overbevolking, vervuiling, en uit putting van de natuurlijke energiebron nen. De club met vestigingen in Rome, Geneve, Tokio en Den Haag werd gefi nancierd door de Volkswagenstichting. Abonneert U op Eilanden-Nieuws De provincie Zeeland heeft in het Regionaal Verkeer- en Vervoerplan (RVVP) vastgelegd dat de groei van het autoverkeer in deze pro vincie moet worden afgeremd en het fietsverkeer moet worden be vorderd. Om dat doel te bereiken, is een Actieplan Fiets Zeeland in het leven geroepen. Om de activi teiten uit dit actieplan te bundelen, is een speciaal fietscoördinatiepunt in het leven geroepen. Sinds 1985 houdt de provincie Zeeland op een aantal fietslocaties bij hoe het fietsverkeer zich ontwikkelt. Wanneer de cijfers van 1995 vergeleken worden met 1985, is er een forse daling te zien. Een van de oorzaken van de daling is dat steeds meer scholieren in de wintermaan den gebruikmaken van de bus. Maar niet alleen op schoolroutes is het fietsverkeer afgenomen, ook bepaalde toeristische verbindingen laten een flinke achteruit gang zien. Het autoverkeer daarentegen vertoont elk jaar een stijging. Met het Actieplan Fiets Zeeland, een onderdeel van het Regio naal Verkeer- en Vervoerplan, hoopt de provincie Zeeland de groei van het auto verkeer af te remmen en het fietsverkeer te bevorderen. Enkele actiepunten zijn: het concentreren van autoverkeer op hoofdwegen zodat andere wegen ge schikter worden voor fietsers, verbete ring van stallingsmogelijkheden bij sta tions, bushaltes, scholen en bedrijven en een vakantie-arrangement zonder auto met bagage-ophaalservice van het sta- Op vrijdagavond 30 augustus a.s. heeft de Werkgroep Missionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk te Ouddorp een zomerzangavond georganiseerd. Deze avond staat in het teken van zingen (samenzang) en luisteren naar muziek. Wat dit laatste betreft kan worden be richt dat aan deze avond het Evangelisa tiekoor uit Zuidland medewerking zal verlenen. De zomerzangavond wordt gehouden in de Gereformeerde Kerk te Ouddorp (in gang Dorpstienden). De aanvang is 20.00 uur. De kerk is open vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis; wel zal er een col lecte worden gehouden voor het plaatse lijk evangelisatiewerk. Na afloop is er gratis koffie of een glaas je fHsdrmik. Het belooft een fijne avond te worden. Iedereen van harte welkom! in het doolhof van prijskaartjes Tel. (0187)483477 tion. Speciale aandacht wordt gevraagd voorkinderen, om een 'fietsbasis' te leg gen bij kinderen en jongeren. Voor het Actieplan Fiets stellen Rijks waterstaat en provincie elk 50.000 gul den beschikbaar. -60- Buurvrouwen lopen nerveus bij elkaar over de vloer, de kinderen mogen niet meer buiten spelen. De mannen worden gewaarschuwd. En in gedachten heft men de vuist op naar de molen, die nog altijd stilstaat. „Dat hebben wie an oe te danken, ie Hol laander". De rijksen zitten daar rustig in het café. Ze drinken een kom koffie, praten wat, gaan een visite afleg gen bij Freek de veldwachter en vertrekken daarna naar de boerderij van Heringa. De oude boer, die grijs wordt de laatste maanden, ziet hen komen en met verbijstering merkt hij dat ze stoppen voor de poort van de boerderij. Jansen stapt uit en komt op de boer toe. „Goeien- dag, Heringa". „Dag Jansen", groet de oude boer stroef. „Wat brengt oe hier?" „Weinig, eigenlijk niks", geeft de man toe. Hij kijkt om zich heen en glimlacht.Je hebt een flin ke boerderij opgebouwd in al die jaren. Heringa". „Bie ie gekommen urn mie dat te vertellen?" wil de stroeve boer weten. „Nee", geeft de rijks toe met een vage, geheimziur nige glimlach. „De wou je graag even spreken". „Waarover?" „Over je dochter en wat er de laatste tijd gebeurd is in het dorp". „Er is de leste tied weinig gebeurd in het dorp", zegt de boer stug. Jansen kijkt op en schudt het hoofd. „Kom nou. Heringa. Je bent toch niet achterlijk". Hij loopt de boer voorbij en betreedt vrijmoedig de deel. Heringa volgt hem lichtelijk uit het veld ge slagen. Zijn benen worden loodzwaar en traag volgt hij de marechaussee over de deel. Bram en Gerrit zijn bezig met het uitmesten van de varkensstal en ze merken ineens dat er iets niet in de haak is. Ze zien de twee over de stenen vloer benen en ontzet zien ze elkaar aan, Gerrit leest ongerustheid in de ogen van Bram en Bram ziet regelrechte angst in de ogen van zijn zwager en vriend. Met een ruk gooit Gerrit de greep van zich af, veegt zijn handen af aan zijn werkbroek en beent achter de boer en de marechaussee aan. Bram volgt hem onmiddellijk. „Wat is er gebeurd?" vraagt Gerrit, terwijl hij de boer bij de arm pakt. „Kom met", gebiedt Heringa kortaf. Jansen wil tegenwerpingen maken, maar een blik van de boer en zijn begeleiders doet hem van dit voornemen afzien. Ze stappen de keuken in en daar zit Treeske bij het raam te lezen in een van haar tijdschriften uit Gro ningen. Het is net alsof er totaal geen boerenwerk is te doen en alsof ze nooit weet wat ze doen moet om zich nuttig te maken op de boerderij van haar vader. „Aha, ik had ook de juffrouw graag willen spre ken", begint Jansen, en hij merkt niets van de laai ende schrik, die door Heringa en Silvius heengaat. Treeske verbleekt en komt even overeind, maar dan gaat ze weer zitten, vouwt het tijdschrift dicht en gooit het op de vloer, wel een teken hoe ver schrikt ze is, want zo iets zal Treeske niet gemak kelijk doen met haar tijdschriften. Jansen gaat zitten en legt zijn linkerbeen over zijn rechter, de pet wordt over de stoelleuning gehan gen en hij kucht even. De vier anderen zien hem vol spanning aan en ineens gooit hij eruit: „Wat is de rol van je dochter in het gebeuren met Harmen Veenstra?" De verbijstering en de ontsteltenis doen zich bij drie van de vier volledig voelen, maar Bram kijkt hogelijk verwonderd op. „Treeske, heb ie iets te maken met Harmen Veenstra?" Jansen ziet slechts die verbijstering, eerlijke verba zing en verwondering. Gokt hij mis? En hij dacht zo zeker te zijn van zijn zaak. Dat kind vertelde toch een verhaal over een deftige juffrouw bij de molen? Een juffrouw, die werd versleten voor Treeske van boer Heringa? Die juffrouw had ook zijden handschoenen aange had en het leek alsof de deftige dochter van Herin ga die wel bezat. Het verhaal werd tot op zekere hoogte gecontro leerd, de moeder van dat meisje vertelde dat haar dochtertje inderdaad op die bewuste woensdag bij de kinderen Veldman had gespeeld. En het verhaal leek zo vreemd en zo bizar, dat het geen kinderleugens konden zijn. Bovendien, die zijden handschoen, die ze gevonden hadden? Maar het leek wel alsof de dochter van Heringa er niets mee te maken heeft gehad. En wat boos verwijt hij de aanwezigen: „Juffrouw Heringa is gezien bij de molen. Een kind uit het andere dorp, dat speelde bij de kinderen Veldman, heeft haar gezien en ook de kinderen Veldman hebben haar gezien, maar die weten nergens van". Het laatste zegt hij sarcas tisch en geërgerd. „Wanneer gezien bij de molen?" wil Gerrit weten. Natuurlijk weten ze dat allemaal best, heel best. En Jansen valt dan ook driftig uit: „Man, hou je niet van de domme, het is al bijna een half jaar geleden dat Harmen Veenstra vermoord werd. En zij is die dag bij de molen gezien door een meisje uit het andere dorp, dat haar heel goed herkend heeft". De schrikt zit er bij de drie diep in, maar Bram valt driftig uit: „Man, ie kletst. In de eerste plaats wan delt oiis Treeske nooit in het dorp en in de tweede plaatse was ze nog in Greuningen. De volgende dag is ze net weer gekomen met die mooie vrieër van heur". Heringa voorvoelt het gevaar. Bram uit een grove leugen en haastig komt hij ertussen: „Bram, jon gen, ie vergist oe. Ons Treeske is wel eerder uut Greuningen trugkommen. Ze is trugkommen toen Minke van Geert van Boksejan verkracht werd". Bram doet het zwijgen ertoe en Jansen kijkt even van de een naar de ander. Daar zitten ze, boer He ringa, zijn zoon en dochter en een dagloner. Hij vertelt zijn verhaal secuur en voor de toehoren den klopt het zo akelig goed. Dat kind, dat speelde bij Veldman, heeft het goed opgenomen. Treeske, die daar wat doelloos rondkuierde in het dorp, die het kind afsnauwde en langs de molen liep. En allemaal weten ze dat de rijks de waarheid vertelt, maar geen van hen zal dat ooit toegeven. Hier zul len ze zich buiten houden, deze zaak is een zaak van het dorp en verder van niemand. Geen mare chaussee uit de stad zal zich ermee bemoeien. En ze weten van niets, volkomen onschuldig, wat geërgerd zoals onwetende mensen dat kunnen zijn. Zo van: Ie holdt ons van het wark, Jansen, wie wilt verder met het boerwark. Jansen voelt dat hij staat te praten voor onwillige mensen, hij voelt dat ze niet willen luisteren, hij begrijpt dat hij verloren heeft, nu definitief verlo ren. Op de getuigenis van een kind dat afgesnauwd werd, kun je geen rechtszaak bouwen. Bovendien, hoe kwam het dat Harmen van zijn molen viel? Dat heeft het kind niet gezien. Die deftige dochter van Heringa zal daar zeker niet gevochten hebben met die knaap van een molenaar. Ze is er alleen geweest, meer niet, en dat is alleen ontzettend wei nig. Dit vervloekt stijfkoppige volk zal nooit iets loslaten. Kijk maar naar de kinderen, die krijgen het al ingeprent. (wordt vervolgd) :<^r >i NVM MAKHAItfl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3