MobilD Scholier Jan Tanis op oefening met reddingsboot Realisering omleiding Stellendam in zicht Groep Over 6 weken gebeurt het -fiRF EN BEHANG? In memoriam Jan Bruggeman Ramoco b.v. ZWN openbaar vervoer introduceert Lijntaxi in Zeeland en op Goeree-Overflakkee Rally Formula Garage Knöps B.V. Radio uitzending Omloop '96 'One More Voice'- nieuws VRUDAG 23 AUGUSTUS 1996 No. 6529 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930-Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Het wordt nu zo stil in Goedereede Dinsdag 20 augustus 1996. Onder een stralend blauwe hemel gaat een lange stoet mensen de weg over de Mariadijk, met helemaal voorop: Jan Bruggeman. Zoals bij elk feest altijd Jan Bruggeman voorop ging. Onder vrolijk feestgedruis, snaterende kinderstemmetjes, de wiebelende lampions aan een stokje, het dave rende rombom van de muziek van Goedereede, majorettes van her en der, was er - jarenlang - altijd één man stappend, dapper, daar vooraan: Jan Bruggeman, 'onze' Jan Top. En zó stil is nu deze lange zwijgende stoet mensen, er zijn alleen die voetstappen te horen, zovele, achter die stille baar met nog éénmaal op die plaats vooraan: Jan Bruggeman. Zo drukkend warm en stil is het, geen zuchtje wind, 't lijkt of de natuur de adem inhoudt voor het afscheid van Jan. En hoe roerend is die stilte. Hoe indrukwek kend. Nooit hadden we beter of overtuigender kunnen zeggen met z'n allen: „Dag Jan". Ieder op zijn eigen manier, in zijn eigen relatie tot Jan. Want vele waren zijn functies, vele zijn hoedanigheden. Als we bedenken, dat hij een full-time job ver vulde als administrateur aan een Technische Lerarenopleiding in Rotterdam, hij alle 'taken' in Goedereede daarbij nam, van gemeenteraadslid, bestuurder Groene Kruis, de kleuterschool, de muziek, 't ondersteuningsfonds Apollo, de Oranjevereniging, 't Sinterklaascomité - dit is slechts een 'greep' - dan vraag je je af: „Hoe kon je dit allemaal opbrengen. Jan? Hoe sterk was je thuisfront? waar kwam deze gedrevenheid vandaan?" Behept met deze gedrevenheid - ik hóór Jan 't zeggen: „Het was er vanzelf, ik móest wel, want geen ander deed het", moet je thuisfront heel sterk geweest zijn. Jan. Een formidabele vrouw, jouw Hanne, bescheiden, rustig en geduldig. Even sterk op de achtergrond als jij op de voorgrond. Laten we wél beseffen, dat zij de halve Jan Bruggeman nu eenmaal in al deze jaren vertegenwoordigde. Zoals er geboren leiders zijn en geboren volgelingen, manifesteerde Jan Bruggeman zich als een geboren leider. Bruisend, daverend en oh zeker: door douwend, heilige huisjes omverwerpend, voor welk goed doel dan ook. Controversieel bij tijd en wijlen, hij botste af en toe flink met dezen en genen. Maar met een zekere flair wist hij buitengewoon veel doelen te verwezenlijken. Zijn naam Jan 'Top' heeft hij bepaald niet voor niets verdiend! Als titelsong voor zijn turbulent leven, zo apart 'stijl Jan Bruggeman' zou ik hem deze mee willen geven: 'I did it my way. Koninklijk goud verdiende hij, maar éénmaal ook de sleutel van de stad Goedereede uit de handen van de Geuzen in 1972 - Goedereede veroverd op de Spanjaarden, 400 jaar geleden - Drie gouden feestdagen beleefden wij, Goereese poorters, onder elkaar, onder Jan Bruggeman's Stadhouderschap. En 'zoet' moet toch ook de keten geweest zijn rondom je hals met daaraan de 'gouden pepemoot', ander jaar de 'vergulde speculaas' bij de ontvangst van Sinterklaas, Jan. Kostelijke ogenblikken. Als 'kostelijk' ervaar ik persoonlijk ook mijn Goereese gebeurtenissen met jou, Jan. De vIp t^^'^len, dat ik op jouw ver zoek kindertekeningen moest jureren, of versierde kinderfietsjes, of schoolwed- strijden. Heerlijk en zó gezellig! Ook toen ik uit jouw handen de beker mocht ontvangen als 'miss Goeree'! 1972? Wat leuk was dat, met bijbehorende rijtoer door de gemeente, toen was ik dus nog mooi! - En betrokken bij dit eiland. Anderzijds kan ik een pas terug doen en buitenstaander zijn - als import, 33 jaar geleden - Jan beoordelen met de blik van die buitenstaander in strikte zin en hoe luidt die? Jan Bruggeman: een unieke figuur, prominent, met vele tegenstrijdigheden. Men kon niet om hem heen. Wij zien geen nieuwe figuur van zijn formaat. Onvervangbaar. Historische betekenis voor Goeree in deze periode. Als Goereese: Jan, we hielden van je, al vochten we soms. Dag. We zullen je nooit vergeten. Rust zacht! Dieke Schippers-Vaarzon Morel RENAULT-dealer voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 6116 62 Verkoop na 17.00 uur. C. Breen, (0187) 682496 Tegelijk met de ingang van de nieuwe dienstregeling op 1 september a.s. start ZWN Openbaar Vervoer met een nieuw produkt: Lijntaxi. De in voering van Lijntaxi zorgt voor een sterke uitbreiding van de reismoge- l^kheden met het openbaar vervoer in Zeeland en op Goeree-Overflak kee. Dit geldt vooral voor de minder dichtbevolkte gebieden en in de avonduren. korte rit die met de bus wordt gemaakt, dan bestaat de kans dat er enige tijd moet worden gewacht. Het reserveren kan op alle dagen van de week van 06.00 tot 01.00 uur. Het is ook mogelijk om voor langere tijd een vaste afspraak te maken. Dit kan alleen via de Lijntaxi- centrale. Lijntaxi rijdt in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Walcheren, de Bevelanden en Goeree-Overflakkee. Op de lijnen waar Lijntaxi wordt ingezet zal overdag over wegend met een bus worden gereden, terwijl Lijntaxi in de avonduren en weekeinden rijdt. Een aantal lijnen wordt zelfs helemaal met Lijntaxi ge reden. Zoals de naam al zegt wordt Lijn-taxi gereden met gewone taxi's of taxi-bus jes. Lijntaxi rijdt op vaste tijden de route van de bus en stopt alleen bij de ge wone bushaltes. Het enige verschil met een streekbus is dat er tijdig moet wor den gereserveerd. Het reserveren van Lijntaxi Lijntaxi moet minimaal één uur van te voren telefonisch worden gereserveerd via telefoonnummer (0113) 252000. Er kan ook bij het instappen in de bus wor den gereserveerd. Ook dan geldt een re serveringstijd van één uur. Is het een Wat kost Lijntaxi? Voor de Lijntaxi geldt hetzelfde tarief als voor de streekbus. Alle openbaar ver- voerplaatsbewijzen zoals strippenkaar ten, sterabonnementen en de OV-studen- tenkaart zijn geldig op de Lijntaxi. Bij de taxichauffeur kan ook een 2-, 3- of 8- strippenkaart worden gekocht. Het is nog niet mogelijk om met de Zeeland- kaart op de Lijntaxi te betalen. In het nieuwe busboekje Zeeland/Goe- ree-Overflakkee van ZWN Openbaar Vervoer staat precies vermeld waar en wanneer Lijntaxi rijdt. Dit busboekje is voor 3,75 te koop bij de ZWN-chauf- feur, het ZWN-verkoopkantoor in Zie- rikzee, de VVV en een aantal winkels. Reisinformatie over Lijntaxi kan ook worden aangevraagd bij OV-Reisinfor- matie, telefoonnummer (06) 9292 (50 cent per minuut). DanopentinSomrnels- d4 speciaalzaak .nv^ behang, vloerbedek: in de verre omtrek. \We houden u op de hoogte. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 De redactie van Eilanden Nieuws heeft zich tot dusverre steeds afzijdig gehou den waar het opname van programma's en berichten van de 4 eilandelijke radio zenders betreft. Jl. dinsdag gingen we voor één keer door de knieën, met opname van een bericht van radio Goeree over de radio verslaggeving van de Omloop, maar al snel liet radio Flakkee weten dat dat be richt al te zeer gekleurd was om objec tief te mogen heten. De zenders hebben nl. gestoeid, geruzied eigenlijk over de vraag wie de Omloop zou verslaan. Het bestuur van de Stich ting Omloop Goeree-Overflakkee had een gezamenlijke productie voorgesteld, maar daar is het niet toe kunnen komen waarna het bestuur de knoop heeft door gehakt en de - 'gedwongen' zegt ze - keuze heeft gemaakt voor een samen werking tussen de SLOF en Radio Vrije Vogel te Achthuizen. Daar is radio 'Goe ree' gepikeerd om en van de weersom- stuit noemt zij haar bijdrage de Omloop nieuwsradio tegenover de Omloopradio van de twee verkozen zenders SLOF en Vrije Vogel. Met nogal wat documentatie, o.a. de no tulen van een gehouden bijeenkomst waaruit de onwil tot samenwerking van radio Goeree en Superstar zou blijken, heeft Radio Flakkee ons willen overtui gen, maar wij hebben daar nauwelijks behoefte aan. Wel vinden we het jammer dat de sfeer rondom de Omloop wat rimpelingen heeft gekregen en dat de commercie er wat vat op gaat krijgen. Redactie Weet y waar u nu mm toe moet voor Want y§Q ponsen Verfenlehans is4i«(tiylsd Zie de advertentie elders in deze krant. Voor morgenavond staat er een kamp vuur op het strand op het programma. We nemen zangbundels mee en ook is er de mogelijkheid om te voetballen, een stuk te wandelen of gewoon gezellig te kletsen. Voor elk wat wils dus. Dit alles gaat gebeuren op strand 'Flau we Werk' tussen paal 11.5 en 11.25. We vertrekken om 19.30 uur vanaf 'De Hoeksteen'Als je een auto tot je be schikking hebt, wil je die dan meebren gen? Hopelijk tot morgen! De 12-jarige Jan Tanis uit Ouddorp heeft in zijn laatste schooljaar op basisschool Koningin Beatrix een werkstuk over de KNRM gemaakt. Nog mooier dan de 7% die hij voor zijn werkstuk kreeg was wellicht de oefentocht met de 'Zeemanspot' en de 'John Stegers', waarvoor ook Jan was uitgenodigd. Visserszoon In de voorlaatset week van de zomerva kantie varen we met schipper Leen Koese de buitenhaven van Stellendam uit. Het is een vrij rustige avond en de 'Zeemanspot' zet om zeven uur zachtjes deinend koers naar de Maasvlakte. Machinist en plaatsvervangend schipper Jan Keyzer meldt aan de kustwacht in IJmuiden en aan de vuurtoren van Ouddorp dat de 'Zeemanspot' en de 'John Stegers' naar buiten gaan om een oefening te houden. Een poosje later komt de 'John Stegers' achter ons aan, een snelle rubberboot die in een loods aan de binnenhaven van Stellendam gestationeerd is om hulp te bieden op het Haringvliet. De 'Zeemanspot' zal een voorwerp uit zetten, dat de 'John Stegers' moet zien te vinden. Tenger ogend tussen de bemanningsle den van de 'Zeemanspot' in hun overle- vingspakken, volgt Jan Tanis oplettend wat er om hem heen gebeurt. Hoe is hij er toe gekomen een werkstuk over het reddingswezen te maken? „We zijn thuis donateur van de KNRM, want mijn vader is visser en we hebben een klein sportvisbootje. Pa vaart op de G08, volgende week ga ik met hem Vanavond hopen dirigent Willem Chr. Meyboom en de leden van het Christelijk Vocaal Ensemble 'One More Voice' voor het eerst na een lange zomervakantie weer te be ginnen met hun repetities. De eer ste repetitie zal vooral in het teken staan van het bespreken van het programma voor het seizoen 1996- 1997. Voorzover dit en de muziek keuze vaststaat, heeft het koor een aantal extra stemmen nodig. Met 2 sopranen, 1 tenor en 1 alt extra zou het komende koorjaar net iets ge makkelijker te organiseren zijn. Om de drempel, voor het eerst tijdens een koorrepetitie binnen te stappen te ver lagen, organiseert 'One More Voice' op vrijdagavond 30 augustus a.s. een open repetitie-avond, ledereen is daar van harte welkom. Denk niet te stel, de muziek die 'One More Voice' zingt is voor mij veel te moeilijk en niets voor mijn stem. Met een normale stem en een grote dosis moti vatie kom je zeker een heel eind. Meerdere koorleden van 'One More Voice' kunnen je daar alles over vertellen. De avond zal verlopen als een gewone repetitie. Na het welkomstwoord door de voorzitster van het koor, Els van Splun- der, zal dirigent Willem Chr. Meyboom beginnen met wat oefeningen om de stem na de lange vakantieperiode weer wat losser en helderder te krijgen. Van algemeen adjunct Corine Soeteman krijg je vervolgens je bladmuziek voor de hele avond. Daarna gaan we in rap tempo aan de studie voor de grotere werken voor de concerten van 29 en 30 november a.s. Op het programma staan: Lobet den Herren van Johann Sebastian Bach en Gloria van John Rutter. In de pauze, omstreeks 21.00 uur wordt u een kopje koffie aangeboden en is er volop de gele genheid om van gedachten te wisselen met de dirigent en de secretariële dui zendpoot van het koor: Conny van Dam. Na de pauze worden bekende muziek stukken van 'One More Voice' gezon gen, want er moet ook nog gerepeteerd worden voor de diverse aktiviteiten op de a.s. Monumentendag en voor het con cert in de Grote Kerk van Schiedam op zaterdagmiddag 21 september a.s. Wees gerust, muziek voor het jaarlijks terugkerende kerstconcert op de markt in Goedereede, wat uiteraard ook dit jaar weer op het programma staat, blijft voor lopig in de map. Zoals je ziet, je kunt gezellig tussen de leden rustig meezingen en repeteren. Wie weet, misschien krijg je wel zo de smaak te pakken, dat we voortaan jouw stem kunnen toevoegen aan onze voices. Tot ziens! (Vrijdag 30 augustus a.s., vanaf 19.45 uur in 'de Lukaskapel' van verpleeghuis 'de Samaritaan' te Som melsdijk). mee. We zijn thuis dus redder aan de wal (zo heet dat als je donateur bent). Het is mijn eerste echte werkstuk, we mochten zelf een onderwerp voor het werkstuk kiezen. De heb het KNRM-kantoor in IJmuiden gebeld en daar heb ik informatiemateri aal van gekregen. En ik heb een inter view met Leen Koese gemaakt. Met het interview ben ik gelijk op de boot wezen kijken. Koese heeft uitgelegd waar alles voor was. De zou het niet alle maal meer weten, maar hij heeft het wel uitgelegd". Praktijk Als we de Maasvlakte naderen, vaart de OD-3 voor ons langs. Die komt van stuurboord en heeft dus voorrang weet Jan Tanis. Weet Jan al wat hij worden wil? Ook vis ser? ,,Geen enkel idee. Ik ga nu naar de Technische School in Middelhamis en dan zie ik het wel". Vanaf de 'Zeemanspot' gaat een man te water, die zogenaamd gered moet wor den. Een grijze rubberboot gaat vanaf de red dingsboot het water in en er worden proefrondjes gedraaid. De 'John Stegers' heeft zijn werk gedaan en is inmiddels langszij de 'Zeemanspot' gekomen. Jan Tanis heeft zijn zwemvest aangetrok ken, want het moment van de avond is aangebroken voor hem. Veilig tussen de grote kerels mag hij mee op de 'John Stegers', die als een vogel over het water scheert en dansend rondjes draait rond de 'Zeemanspot'. Als aDe reddingsmiddelen getest zijn is het negen uur. Een schitte rende zonsondergang valt ons ten deel. Jan komt weer aan boord van de 'Zeemanspot' en we gaan terug naar Stellendam. Jan mag de boot terugvaren, terwijl Jan Keijzer een oogje in het zeil houdt. „Mag 't ie een beetje harder?" vraagt Jan. „Vooruit dan maar", zegt Jan Keijzer en hij geeft aan hoe dat moet. Zo gaat de 'Zeemanspot' richting Haring-, vlietsluizen met Jan Tanis aan het roer, die kennelijk niet voor het eerst een boot bestuurt. „Je hoeft hem niets wijs te maken", vindt men op de 'Zeemanspot'. In weer en wind Onderweg komen we de GO 41 tegen, die een dag tevoren vanwege motorsto ring door de 'Zeemanspot' naar binnen is gebracht. Er wordt hartelijk gezwaaid. Leen Koese neemt het roer van Jan Tanis over, zodra we dichter bij de wal komen. Jan heeft duidelijk respect voor hem. „Die heeft al heel wat meegemaakt, ook doden', zegt hij ernstig. Leen Koese knikt hem peinzend toe en antwoordt even ernstig. „Ja Jan, dat hoort er ook bij". Aan de wal bladeren we het werkstuk van Jan Tanis even door. De inleiding daarvan spreekt boekdelen: „Als onderwerp heb ik gekozen de KNRM, omdat ik persoonlijk veel van water hou en ik als visserszoon opgroei met de zee, maar ook de geva ren er niet van onderschat. Daarom heb ik veel respect voor die mensen dat ze met weer en wind de zee op gaan". Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben dinsdag ingestemd met het voorstel tot besteding van een investeringsimpuls van 25 miljoen, in de periode 1997-2001. De omleiding bij Stellendam a 11,5 miljoen wordt een van de te realiseren projecten genoemd. Tot de investeringsimpuls is besloten nadat de beschikbare middelen onvoldoende bleken om de knelpunten die in het Collegeprogram '95-'99 aandacht vragen binnen die periode op te lossen. De omleiding Stellendam heet op korte termijn uitvoerbaar te zijn. Het is de laatste ontbrekende schakel in de aanleg van de Provinciale wegenstructuur op Goeree- Overflakkee, de 'ruggegraat' die van grote betekenis is voor de economische en toe ristische ontwikkeling van de streek. Het zandlichaam ligt er al vele jaren maar het heeft de Provincie tot dusver aan de middelen ontbroken de weg te realiseren. Gedeputeerde T. Jansen heeft zich voor de realisering zeer beijverd; toen hij vrijdag 14 juni in Middelhamis was sprak hij publiekelijk de verwachting uit dat de rondweg om Stellendam er voor 1999 zal liggen. Het gaat erop lijken dat de Gedeputeerde het gelijk aan z'n kant krijgt. Overigens staat wel het tracé-, maar staan nog niet de aansluitingen vast. Waarschijn lijk zal de aansluiting bij het Korteweegje vervallen en worden verplaatst naar het punt waar de nieuwe weg op de bestaande aansluit. Aan Melissantse kant zal met een rotonde worden aangesloten op de bestaande Provincialeweg. Een en ander zal op een nog te beleggen voorlichtingsavond nader worden besproken. Inmiddels is bekend gemaakt dat op maandag 9 september 1996 een informatiemid dag en -avond gehouden wordt over het ontwerpplan voor de aanleg van het nieuwe weggedeelte. Ten noorden van Melissant wordt het nieuwe gedeelte aangesloten op de oude N215. Tevens wordt de Voorstraat te Stellendam aangesloten op het nieuwe weggedeelte en zal het nieuwe weggedeelte eindigen in een aansluiting op de N57. Volgens de huidige planning kan de aanleg in het voorjaar van 1997 starten én zou de weg eind 1998 opengesteld kunnen worden voor het verkeer. Opdrachtgever voor de aanleg is de provincie Zuid-Holland. De voorbereiding ge schiedt door IngenieursBureau Zuid-Holland. De informatie wordt gegeven in 'Melishor, Binnenweg 61 te Melissant, tussen 15.00 en 17.00 uur en tussen 18.30 en 20.00 uur. Deskundigen van de provincie Zuid-Holland, de betrokken gemeenten en Ingenieurs- Bureau Zuid-Holland zullen het plan toelichten en vragen beantwoorden. Omwonenden en andere belangstellenden zijn van harte welkom bij deze informatie middag en -avond. VOOR BEELD EN GELUID F=OTO-VIOEO-SnJINO-RB>ORTMlC-FOTOQRAF1E B^Tü RTOü ITOffl C=JC=ll=Jt:Z3dllZJCJCZ3C=l| OCJIWCmP- WMtsfract35- TaMbon (0187) 681612/Fax683734 ^mBmÊlÊ^ -Printihop-Hogaxoom 172-Ttlafoon(0111)462400 ^y'^^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1