EiuviiDEn-niEm/s De molen bij de stede van der Goereede en int Outdorp 7 Avis-vestigingen onder een paraplu Laatste Zomeroigelconcert Windhapperstochten E.H.B.O./E.P.U. Prijswinnaars Bijbelquiz Sursum Corda Dirksland Aanvang repetities 'Jubilate Deo' Hervatting repetities Hervatting repetities Zoekactie op de Grevelingen Op Monumentendag Jaarmarkt in Dirksland Historische oogstdemonstratie 2e Blad DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 No. 6528 Beschrijving uit 1515 geeft belang van molens aan Bij het doornemen van de archie ven van de rekenkamer van de Gra felijkheid, vond de heer M. Zaaijer C.B.zn. een overeenkomst van 17 augustus 1515 over de molens van Goedereede en Ouddorp, met het zegel van de stad Goedereede. Taxatie van molens In die overeenkomst van augustus 1515 bepaalden partijen gezamenlijk de waar de van de molen van de stad Goereede en de molen in het Outdorp. Enerzijds: Jan Corneliszn van Kerck- werve, de rentmeester van het land van Voome en Lieven van der Loene, secre taris der stede van den Briele. Beiden waren gecommiteerden van 'mijns gena- dichs heeren wegen des Eertshertogen prince van Spaengneijen'. Zij waren in gezelschap van meester Jan Hanneman, timmerman. Anderzijds: burgemeester, schepenen en de raad van de stad Goedereede met Di- rick de Vreese, 'oick meester tijmmer- man van de voorsz stede ende s gemeens lants van Westvooms'. De twee molens waren door genoemde stad en lande verkregen van de heerlijk heid van Voome in een erfpacht van 25 jaar - ruimschoots blijkend uit een veel heid van stukken - om bij het aflopen van de erfpacht weer overgenomen te worden en door de heerlijkheid aanvaard te worden 'ter selver weerde en prijsije'. Belangrijke objecten Een nauwgezette opsomming en taxatie van de onderdelen van de molens geven een duidelijk beeld van de korenmolens uit die tijd. Het archiefstuk geeft ook duidelijk aan hoe belangrijk de molens voor stad en lande waren. Het betreft hier houten standerdmolens, het korenmolentype van die tijd. In de loop van de 18e en 19e eeuw zijn de standerdmolens op Goeree-Overflakkee vervangen door stenen korenmolens. Om welk type molen het ook gaat, tot ongeveer halverwege deze eeuw zijn windkorenmolens heel belangrijke eco nomische objecten geweest, essentieel voor de voedselvoorziening van een dorps- of stadsgemeenschap. In de archieven zijn veel gerechtelijke procedures over molens te vinden. Mole naars behoorden normaliter tot de wei gestelden van de gemeenschap. Molens bleven vaak generaties lang in dezelfde molenaarsfamilies. Beeldbepalend Molens waren niet alleen belangrijk voor de voedselvoorziening voor de bewoners van dorp of stad, ze waren ook geogra fisch van belang. Met de kerktorens waren ze beeldbepalend voor de omge ving en oriëntatiepunten voor de scheep vaart. In de cartografie werden molens als meetpunten gebruikt, net als torens en sluizen. Planologisch gezien stonden de eerste molens op Overflakkee op een voorspel bare plaats. Vlakbij een dorp (soms een paar honderd meter vanaf de Kaai) op de havendijk, aan de windkant. Toen de stel lingmolens hun intrede deden was men qua lokatie minder gebonden. Waarschijnlijk stond de Goereese molen op de plaats waar nu de in 1791 gebouw de 'Windvang' staat, gezien de platte grond van Goedereede door Jacob van Deventer uit 1556/1557. Op deze plattegrond staat ter plaatse een standerdmolen op een terpje getekend (zie de omslag van 'Goeree-Overflakkee in bodemvondsten' van 'De Motte'). De plaats komt overeen met een anoniem stadsgezicht van Goedereede van 1512- 1591. Over de lokatie van de molen 'int Out dorp' in 1515 valt vooralsnog weinig met zekerheid te zeggen. Op de polder- kaart uit het Caertboeck van Voome (±1700) staat een standerdmolen aange geven op de plaats waar nu molen 'De Hoop' staat. Gelet op de naam Molen- tienden van het stuk land nabij de mo len, zouden we mogen aannemen dat de Ouddorpse molen daar ook vóór 1700 heeft gestaan. Stellingmolen 'De Zwaan' is in 1846 op een nieuwe molenlokatie gebouwd, aan de Dorpsweg op een plaats die toen nog aan de rand van het dorp lag. Na 1840 Na 1840, wanneer er kennelijk geen sprake meer is van het alleenrecht van één molen in een dorp, rijzen de molens - voor het merendeel stellingmolens - als paddestoelen uit de grond. In 1842 Cfiristusgaat naar de kof (^atttküs 26:30-40) Waarop, mijn zieC, mijn Hart en stem en zing de Cieve (of van iHem: mijn geest geden^ ^er op Heer Het bittere tijden van mijn ^Heer. ZoaCs !}{ij tot Z^n jongeren sprdki toen 9^ voor Hen de broden bralQ 'Qedenl^bij 't bref^n van dit brood 9dijn Cijden en Mijn bittere dood'. Ilit Zyn geschonden vlees en btoeed straalt my Qods liefde tegemoet. iMij, ongelukkige rebel, schon^!}Gj volledig eerherstel. Voordat van het maal opstond, was er een lofzang in Zijn mond. Zo hefookj^een loflied aan om by Zyn liefde stil te staan. "Waak^op, ■waak.op en zing van !Hem met hart en ziel, met heldere stem! geef van utuiHeer getuigenis met cd wat binnenin u is! Uit: In de schaduw van Uw kruis. Gedichten van Hallgrimur. Uit het IJsIands vertaald door wijlen ds. W. van Herpen. Herdicht door Johan JKIein. Uitgeverij J. J. Groen, Leiden. Paperback. 54 pag. Prijs 19,95. verrijst in Herkingen 'De Dankbaarheid', ondanks verzet van de molenaar van 'Het Fortuin' in Dirksland. 'Het Fortuin' was een grote stenen molen die midden op de havendijk stond, ongeveer op de hoek van de Boezem weg. 'Het Fortuin' is in 1912 gesloopt. In 1846 komt er in Dirksland een tweede korenmolen, 'De Eendracht'. In 1846 wordt aan de Zuiddijk in Oude Tonge een tweede korenmolen gebouwd (in 1936 door brand verwoest). In 1849 krijgt Middelhamis er ook een korenmolen bij, 'De Dankbaarheid' (in 1965 gesloopt). In 1852 krijgt Achthuizen 'Windlust'. In Stellendam vervangt in 1856 'Koren- lust' een houten korenmolen uit 1821. In Ouddorp wordt in 1845.'De Hoop' gebouwd op de plaats van zijn voorgan- ger(s), in 1846 komt 'De Zwaan' erbij. 'De Zwaan' is in 1905 gekocht door Bram Pape afkomstig uit Sint Annaland. Bram Pape is opgevolgd door zijn zoon Cor en nu is Kees, de zoon van Cor, mo lenaar op 'De Zwaan'. Evenals 'De Hoop' is 'De Zwaan' een korenmolen die nog steeds in bedrijf is en door een particulier wordt gerund. Een verklaring van de naam 'De Zwaan' kan Kees Pape niet geven. Hij kent wel andere wetenswaardigheden van de mo len en we hebben afgesproken dat we daarover later nog eens praten. Geschiedenis Wie zich in de geschiedenis van de mo lens van Goeree-Overflakkee wil verdie pen, komt allerlei interessante dingen tegen. Windrecht, belasting op het ge maal, strijd om monopolies, regelingen in geval van langdurige windstilte, frau de, controleurs, en onenigheid over de pachtsom. Molenaarsgeslachten met ups en downs, rekeningen van reparaties aan molens enzovoort. Wanneer de Stichting tot Behoud der Molens op Goeree-Overflakkee ooit de geschiedenis van de molens in deze regio te boek wil stellen, zal de Stichting Ge nealogisch Centrum Goeree-Overflakkee graag allerlei historische gegevens aan reiken. Cathy Westdorp Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee secretariaat: Stationsweg 2, 3247 BW Dirksland Met de aanstelling van AVIS auto verhuur Walcheren is tevens afge rond de opbouw van AVIS auto verhuur vestigingen in Zuid-West Nederland. Met vestigingen in Walcheren (Vlis-sin- gen). Goes, Zierikzee, Middelharnis, Oud Beijerland, Numansdorp en Marina Port Zélande is AVIS autoverhuur de grootste autoverhuurder in Zuid West Nederland. Onder management van AAZ Advies in Zierikzee zijn de Avis licenties in Goes (met vestigingen in Goes en Walcheren) en Zierikzee (met vestigin gen in Zierikzee, Middelharnis, Oud Beijerland, Numansdorp en Marina Port Zélande) samengevoegd tot een groot geheel waarbij alle voordelen van sa menwerking ten dienste staat van be staande en nieuwe huurders. Het aanbod van auto's bestaat op dit mo ment uit meer dan 75 eenheden, verdeeld over alle soorten en merken auto's. Met name in het bedrijfswagen trajekt zijn alle maten en soorten auto's beschikbaar: altijd klein rijbewijs, van 2,5 tot 16 m^ vele speciale uitvoeringen zoals aanne mersuitvoeringen, dubbele kabine en 4x4. Avis is steeds bezig mobiliteitsvormen te zoeken die het voor tijdelijke gebruikers van auto's aantrekkelijk maakt om daar MIDDELHARNIS - Dit zijn de prijs winnaars van de bijbelquiz en de Icleur- platenwedstrijd. Winnaars bijbelquiz: eerste prijs (T- shirt), Maartje van Alphen te Nieuwe Tonge, tweede prijs (spel grote bijbel quiz) L. Kraak te Swifterbant, derde prijs (leesboek) P. de Berst te Ouddorp, troostprijs Danielle Hoog te Nieuwe Tonge. Winnaars kleurplatenwedstrijd: eerste prijs (CD Elly en Rickert) Leonie de Wit uit Sommelsdijk (8 jr), tweede prijs (mu- ziekcassette) Lisette Vroegindewey uit Middelharnis (8 jr), derde prijs (lees boek) Arenda van Klinken uit Middel hamis (10 jr.), vierde prijs (leesboek) Matthijs Verolme te Oude Tonge (9jr) en troostprijs (Ark kinderbijbel) Martin Joppe uit Sommelsdijk (3 jr.). Het aantal deelnemers was 590. SOMMELSDIJK E.H.B.O./E.P.U. te Sommelsdijk starten bij voldoende deelname in oktober een beginnerscursus. Voor opgave of infor matie kunt u bellen: Krijna Klein, 486174 of Tini Blok, 485108. Dus heeft u een avond over, kom dan naar de E.H.B.O. Want bedenk wel: eer ste hulp kan levens redden. D.V. 22 augustus a.s. zullen de repetities van zowel het Kinderkoor als het Ge mengde koor weer beginnen. Houdt u van zingen, kom dan eens bij ons binnenlopen. Het Kinderkoor repeteert van 18.30 tot 19.30 uur in het verenigingsgebouw 'On der de Wiek' aan de Ring in Dirksland en staat o.l.v. Karin van Buren. Het Gemengde koor repeteert eveneens in genoemd gebouw van 19.45 tot 21.45 uur en staat o.l.v. Johan van Broekhoven. Zullen we zeggen tot ziens? Het bestuur van het Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' uit Ouddorp nodigt haar leden uit D.V. zaterdag 24 augustus 1996 de eerste repetitie na de zomervakantie weer bij te wonen. Na een drukke afslui ting van het eerste gedeelte van het jaar is de tijd toch weer aangebroken om te starten met de repetities. Er zal hard ge studeerd moeten worden aan het pro gramma van het jubileumconcert, wat het koor D.V. zaterdag 12 oktober 1996 in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, ten gehore zal brengen, zult hierover nader worden ingelicht, maar hou deze datum alvast vrij in uw agenda. Nieuwe leden zijn natuurlijk ook van harte welkom. Het koor repeteert weke lijks op de zaterdag in het Ned. Herv. verenigingsgebouw Eben-Haëzer aan de Preekhillaan 3 te Ouddorp, aanvang 17.45 uur met een kopje koffie, waarna de repetities van 18.00 tot 19.30 uur wordt gehouden. Het koor staat al tien jaar onder leiding van Jan Bezuijen uit Ouddorp. Onder zijn leiding worden psalmen, gezangen, overige geestelijke en vaderlandse liede ren ingestudeerd. Schroom niet om eens te komen luisteren of mee te zingen. Voor nadere inlichtingen kunt u altijd even bellen met de secretaris van het koor, tel. (0187) 683196. gebruik van te maken. Zo is de AVIS Club Card algemeen erkend als de voor deligste vorm van autohuren. En het is niet alleen eenvoudig en goedkoop maar men spaart ook nog voor vrije kilometers tijdens het huren. BRIELLE - Als Jaap Kroonenburg, or ganist te Maasluis, maandagavond 26 augustus a.s. achter de speeltafel van het Kam-orgel in de St. Catharijnekerk te Brielle plaatsneemt, begint het laatste concert uit de serie 'Zomerorgelconcer- ten' van dit seizoen. Hij heeft voor dit concert een programma samengesteld van orgelmuziek die bekend is en goed in het gehoor ligt, zodat we over een min of meer 'populair' orgelconcert kunnen spreken. Te horen zullen zijn composi ties van o.a. Krebs, Handel, Mendels sohn en uiteraard Feike Asma. Jaap Kroonenburg begon al op jonge leeftijd met muzieklessen (piano en or gel). Aan het Rotterdams Conservato rium behaalde hij zijn solistendiploma. Vanaf 1972 was hij tweede organist naast Feike Asma in de Grote Kerk te Maassluis en na dienst overlijden in 1984 is Jaap Kroonenburg vaste organist op het beroemde Garrels-orgel van de Grote kerk. Hij heeft diverse plaat- en CD-opnamen gemaakt en werkte ook mee als begeleider aan de nieuwste Kerst-CD van het Rozenburg's Mannen koor. Dit door de Cult. Comm. 'St. Catharijne' georganiseerde concert begint om 20.00 uur en de toegang is 7,50 (incl. koffie). Op zaterdag 24 augustus a.s. organiseert WTAC WATERSTAD te Hellevoetsluis 3 toerfietstochten. De langste tocht (TT) is 160 km en voert de deelnemers via de Rhoonse Grienden naar het Loetbos en de Vlist. Via de Alblasserwaard en de Hoekse Waard komt men dan terug. Start om 8.00 uur, kosten 5,-. De tweede tocht (TT) gaat via de zuid kant van Goeree-Overflakkee naar Oude Tonge en via de noordkant weer terug. Start om 9.00 uur, kosten 4,-. De kortste tocht (WTT) is 40 km lang en blijft in de omgeving van Hellevoetsluis. Start tussen 9.00 en 10.30 uur, kosten ƒ4,00. Vertrekpunt is steeds de kantine van WTAC WATERSTAD aan de Koningin- nelaan 2 te Hellevoetsluis. NTETJ-leden genieten/ 1,50 korting op de genoemde prijzen. De prijs voor kinderen t/m 12 jaar is slechts 1,-. Onder de deelne mers wordt een aantal bidons, beschik baar gesteld door de firma Reym, ver loot. Meer inlichtingen geeft de heer J. van Eek, tel. (0181)310948. WTAC WATERSTAD wordt gespon sord door R&S Cycleparts en Garage Sjaak Vermaat. OUDDORP Op D.V. donderdag 29 augustus hoopt de chr. gemengde zangvereniging 'De Lofstem' haar wekelijkse repetities te hervatten. Wij zingen psalmen en geeste lijke liederen. Heeft u belangstelling, kom dan geheel vrijblijvend kennis maken op de repetitie-avond van 20.00 tot 22.00 uur in 'Eben-Haëzer', Preek hillaan 1. Netbestuur DIRKSLAND Jeugdkoor 'luventa' te Dirksland start op D.V. 20 augustus (vandaag) haar repeti tie weer. luventa gaat uit van de Ger. Gem. te Dirksland. De volgende repetitie-avonden zijn op woensdag van 18.45 tot 19.45 uur. Ben je 7 tot 16 jaar, kom dan zingen in verenigingsgebouw 'Rehoboth' aan de Geldersedijk. Allen hartelijk welkom. C. Jelier, tel 602721 Op 15 augustus werd om omstreeks 18.45 uur de bemanning van de red dingsboot Griend door de kustwacht post Ouddorp opgepiept. Op de Grevelingen werd namelijk een kleine zeilboot met daarin twee personen van resp. 16 en 14 jaar al geruime tijd vermist. De zeilboot was vertrokken uit Den Osse. Na enige tijd zoeken werd besloten om ook de bemanning van de reddingboot John Stegers uit Stellendam op te piepen. Ook werd er assistentie verleend door een reddingboot van de O.R.B. en door de sleepboot Saartje. Tevens werd er door het kustwachtcentrumbesloten om de hulp in te roepen van een Orion vlieg tuig. Na ongeveer twee uur zoeken gaf de ha venmeester van Bruinisse door dat de be wuste zeilboot de haven van Bruinisse was binnengelopen. Met de twee beman ningsleden was gelukkig niets aan de hand. Voordat de Griend aan genoemde actie begon was deze net terug van een mel ding aangaande problemen met een speedboot op de Grevelingen. Bij de Mosselbank had een monteur de motor van een speedboot gerepareerd. Toen de monteur de motor startte viel deze overboord. De speedboot ging echter met grote snel heid rondjes varen en kwam daarbij in aanvaring met de monteur die daardoor een hoofdwond en een hersenschudding opliep. Door een touw in de schroef van de speedboot te gooien lukte het om de motor te stoppen. De ongelukkige mon teur is aan de wal onder dokersbehande- ling gesteld. Op D.V. zaterdag 14 september - monu mentendag - wordt er een gemeente- markt ofwel een jaarmarkt gehouden aan de Ring rondom de Ned. Herv. kerk te Dirksland, tussen 9.00 en 16.00 uur. Opbrengst gedeeltelijk voor de zending en voor het bekostigen van enkele aan passingen aan het verenigingsgebouw Onder de Wiek. Op de markt kramen met verse bloemen, bloemstukjes, handwerk, oude boeken, nieuwe boeken, fruit, 'antiek', en de ge bruikelijke rommelmarktspullen. En natuurlijk wordt de inwendige mens niet vergeten, koffie thee, limonade, ijs, vis, oliebollen, snacks, enz. enz. Tevens kinderspelen, en torenbeklim- men. De Stichting 'Het Werkend Trekpaard Zeeland' organiseert op dinsdag 27 augustus 1996 een historische oogstde monstratie. Eerder werd deze demonstratie uitgesteld ten gevolge van de ongunstige weers omstandigheden. De locatie is: J. de Visser, Oostweg 11, Biggekerke op 27 augustus 1996 van 16.00 tot 21.00 uur. Toegang 5,00 per persoon (tot 12 jaar gratis). Te zien zijn o.a. 21 trekpaarden, 2 zelf- binders, oogstwagens, dorsmachine met pers, ploeg, zaaimachine en een rosmo len. Alles is in werking met daarnaast handwerkzaamheden als vlegeldorsen, stuken en graanladen. Bij twijfel over doorgaan kan men op 27 augustus informeren bij de plaatselijke VW, tel. (0118) 561364 01551444. Mocht door slechte weersomstandighe den de demonstratie niet kunnen door gaan, dan wordt hij voor dit jaar defini tief afgelast. -59- Ze weten niet wat hij doormaakt op zo'n moment. Maar ze weten allemaal: hij ziet iets, maar wat? Het is bijna twaalf uur als hij terugkeert, moe en grauw, ver geten wat er dit jaar is gebeurd. Als de klok twaalf slaat, reikt men elkaar de hand. „En dat ie nog veule turven zult stekken in de veenput, Geert". „Wie zullen het hopen. He ringa". JDriek, dat dit jaar veur oe maar better magt wor den". „Laten wie het hopen. Aaltje". „Bram, dat het maar neudig mag wezen urn de wiege te veurschien te halen". „En bie oe hetzelfde, vrouw Belt". Gerrit zwijgt. Idiote wensen vliegen door de ka mer. Goeie turf, dat de koeien maar veel melk mogen geven, de eerste kinders bij de jongge trouwden. Hij voelt zich buitengesloten. Bij hem niets, geen vrouw, geen kinders, geen goeie turf, want hij krijgt ze van Heringa. Goed melkvee zal hem zijn werk doen behouden. Hij rilt even. Het was veel te koud om naar buiten te gaan. Maar het is weer voorbij. Het is hem al duidelijk dat het nieuwe jaar niet iedereen geluk en voorspoed brengen zal. HOOFDSTUK 13 Het wordt een zachte winter. Een enkele dag sneeuwt het als moet de hele heide wit, mar nog geen twee dagen later dooit het alweer. Het regent en het gladijst, de mannen blij ven thuis en de kinderen gaan niet naar school. Geert van Boksejan blijft ook thuis. Hij gaat niet meer naar de stad. briftige Geert heeft de pet niet afgenomen, toen de directeur langs reed. Om het nog erger te maken heeft hij een steen genomen en die de auto achtemagegooid. Het gebeurde op een zaterdagavond en het weekloon had hij in zijn broekzak. Ze kunnen de winter wel uitzingen, want er is bijna geen winter. Eind januari hangen de katjes al aan de wilgebomen langs de sloot. En de kinderen brengen ze mee naar huis: „Moe, hier heb ie katten. Nou kump het veurjaar, hè?" En moe knikt en zet de katten in een oude mos- terdpot midden op tafel waar ze uitbloeien tot dikke, wollige toppen. Ze worden er vrolijk van. Nog even en het werk komt weer an. Bij Gerrit Silvius gaat het allemaal wat minder goed. Voor het oog van Zandwierde lijkt het uit stekend. „Ja", zegt het volk, „eindelijk bent hem de ogen losgegaan. Wie hebt al zolange gezegd dat het tweede wicht van Hendrikus iets veur hem was. Nou, een aander neet te na gesproken, maar dat is nou net de vrouw veur Sillevius. Een wicht dat warken kan as de beste, een biedehaand wicht. Ja, ze zullen wel gauw gaan trouwen, ten slotte bent ze old en wies genog en Gerrit zit ook maar allene. Maar Gerrit zelf is niet zo enthousiast. Annegien is een best meidje, maar al die vastigheid van trou wen en zo. Nee, hij wil het nog even aanzien, maar niemand anders wil het aanzien. Hij heeft Anne gien een paar keer opgezocht, ook al op aandrin gen van zijn zuster Janneke. En Annegien vat dat op als vaste verkering. Och lieve, en dat terwijl Gerrit het allemaal wat zacht- jes-an wil doen. Maar het ergste is dat iedereen zo concent is met zijn keuze. Vrouwe Aaltje vindt hem een verstan dig man, Heringa schudt hem de hand en zegt dat hij eindelijk zijn hersens eens heeft gebruikt, „Want dat aandere, nee, dat was te gek um over te praten". En Janneke en Bram zitten al uit te vissen wanneer de bruiloft zal plaatsvinden. Ook in het dorp feliciteert men hem. „Ziej", zegt Frits van Kleinsmans, terwijl hij even bij het hek van Gerrits erfje blijft staan met zijn meidje, „ik had mie al zorgen gemaakt en ik had al bie mie zelf gedacht, hoe krieg ik hem nou zo gek dat hie eens naar Annegien geet. Wel, ie hadden blijkbaar dezelfde gedachten as ikke". En daar stapt Frits weer verder met zijn meidje aan de arm. Ja, die twee bent gek met mekaar, dat kan iedereen zien, maar Gerrit voelt zich bezwaard als hij naar zichzelf kijkt. Alleen Driek durft hij in vertrouwen te nemen. En die verklaart hem voor stapelgek. „Zo'n mooi en lief wichien as Annegien wol ie laten lopen? Veur Treeske van boer Heringa, ie bent stapelgek, dat zeg ik oe". „Dat hebt ze van oe ook gezegd, toen ie^zin kreeg an Zwaantje van Willem Roelofs", bits Gerrit ver ongelijkt. „Bie mie was het allemaal heel ans", verdedigt Driek zich. „O ja, wat dan? Oen Zwaantje was getrouwd, Treeske neet, ze heeft geen vrieër of niks". „Maar ze heeft het hoge op het gat dat ze neet eens weet dat ie bestaat, daar". Ja, dat is waar, dat is allemaal waar. Treeske is nog steeds even trots als altijd. Men zegt dat ze binnenkort weer naar Groningen zal vertrekken. Nee, bij Driek vindt Gerrit ook geen begrip. Men vindt allemaal dat hij een verstandige keus heeft gedaan en dat hij maar zo spoedig mogelijk moet trouwen. Hendrikus Kromnagel is erg content met de vrij erij van zijn tweede dochter. „Ja, dat is tenminste een fatsoendelijk man", houdt hij zijn oudste doch ter voor, die best zou willen trouwen en er zelfs een gestalte naar krijgt. Maar heur vrijer schijnt te denken: Wel de lusten, maar neet de lasten. Hendrikus is al twee keer naar de jongkerel toe ge weest en de tweede keer zijn er een aantal jongke- rels meegetrokken om zijn wens enige nadmk te geven, maar de jongkerel laat zich niet zien op de heide. En zijn oudste dochter barst in tranen uit. „Ik wil neet meer met hem trouwen", zegt ze snikkend. „Hie laat mie zo maar in de steek en jullie wilt hem met man en macht hier halen. Dat geet toch neet goed". Hendrikus krijgt er bijna een woede-aanval van. De wil neet met hem trouwen, nee, maar eerst wel effen met zo'n vrieër het heui in. Is het neet meer dan erg? Nou moetea ze van hun arremoei ook nog zo'n jong ding aan het eten houden. Even is het dorp er vol van. De jongens beleggen een vergadering in het café. „In het noorden van Overiessel haalt ze zo'n jongkerel met geweld op", zegt er een, maar het wordt haastig afgewimpeld door de anderen. „Ben ie gek? Wie hebt veurig najaar hier genog rieksen over de vloere gehad. Niks ervan". „Maar Stientje wil hem neet ipeer", zegt Driek praktisch. „Waamm zit jullie dan te bekvechten over die vrieër?" Ja, daar zegt Driek zo iets. Nou ja, veuruut, dan moeten ze dat bie Hendrikus zelf maar zien te re gelen. En daarmee is de zaak afgedaan. Het is ruim maart als het dorp opschrikt. De auto van de rijksen rijdt het dorp binnen en het gevaarte stopt voor het café van Driek. Jansen springt eruit met zijn twee onafscheidelijke assistenten. Het dorp is meteen in de weer. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3