u 1 0 A F 5 u A P A A A A A A N R A B E RD 0 HE ^CH^dAi^ekje H 0 E H M R 1 E N C H OT U L C 5 U D 5 E b T 5 N E T U U p 5 a 5- Boer is dupe bij landje pik ^ost p b. yln^nstus O Orgelconcert St. Catharijnekerk Aktiviteiten voor 55-plussers in Ooltgensplaat Abonneert U op Eilanden-Nieuws Met De Motte op stap in het verleden (9) ^4^ kmAcTcn 3. 1- y^n^HstPis 3 Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1996 Ruisend dwarrelt de sneeuw omlaag, de kale akkers rond het dorp omtoverend in suikertaarten. De met een vliesje ijs bedekte sloten en kreken dragen plotse ling hun wintertooi. Het godshuis in het midden is gesierd met een kanten muts, waar de gracht als een ivoren halssie raad omheen ligt. De rieten daken van de huizen lijken dubbel zo dik door de wollige pluisdeken. Alle geluiden in het dorp worden gesmoord tot een fluiste ring, terwijl het vervagende namiddag- licht noodzaakt dat hier en daar reeds lichtjes ontstoken worden. Neel Dancke haast zich door de sneeuw naar huis. In de rieten mand aan haar rechterarm liggen onder een doek haar 'schaarse' feestinkopen. Een kerstbrood met rozijnen gekocht bij Abram Claesz. 'de backer' en een bout van een haas van Pier 'de slagter'. Met haar linker hand houdt ze de omslagdoek onder de kin bijeen. Haar lange rokken kunnen niet voorkomen dat de kou en de warre lende sneeuwvlokken haar benen ver killen. Vlug naar huis en maar hopen dat de haard nog gloeit! Voor Neel Dancke is het bestaan zoals voor velen niet al te rooskleurig, zeker niet sinds zij weduwe is. Ze woont nu dan ook achteraf in de Gorkumsestraat waar de kleine optrekjes dicht opeen staan. Lange ijspegels hangen als dol ken aan de druiplijsten van de houten gevels. Stampvoetend schudt Neel de sneeuw van haar kalfsleren schoentjes en stapt haar huisje binnen. Ze woont in één vertrek waar de haard in het midden is gelegen onder het ontluchtingsgat in het dak. De overgang van de witte we reld buiten naar de donkere 'binnen- haart' is volkomen. Bijna op de tast licht ze de 'vierclocke' van de gelukkig nog gloeiende as en met gebolde wan gen blaast ze de haard nieuw leven in. Met een brandende spaander steekt Neel vervolgens de 'wiek' aan die uit het aarden olielampje hangt en er niet is in geschoten zoals gister toen ze te scheutig was. Helder wiegelt het vlam metje in het altijd tochtige huisje aan de Gorkumsestraat, terwijl buiten de avond valt. Vanavond zal ze haas aan het spit rij gen en laten smorrelen. Wat zal dat heerlijk smaken na bijna een jaar geen vlees te hebben geproefd. Van de wand haalt ze alvast de roodaarden spitscho- tel en plaatst hem onder het tegen de haard aangeschoven spit. Kan die alvast wat opwarmen. De druiplepel legt ze binnen handbereik. De sneeuw weerkaatst het schaarse, flakkerende licht dat uit de huisjes stroomt, terwijl Sommelsdijk de nacht inglijdt. Morgen is het Kerstmis, 1566! opnieuw. Overtollig vet kon via een uit- schenktuit worden uitgegoten. 14e eeuw- se exemplaren bezitten nog geen hand greep, in tegenstelling tot latere vetvan- gers. Deze laatste hebben vaak onder de greep één of twee pbotjes om de schotel in de juiste positie te houden. Tegenover de tuit is een oog aangebracht om de doorgaans zware vanger aan de wand weg te hangen. Vuur klok De 'vierclocke' is een apparaat van aar dewerk gemaakt uit veiligheidsoverwe gingen en uit financieel oogpunt. In de tijd dat huizen nog niet uit steen werden opgetrokken, maar bestonden uit mate rialen als hout, leem en riet, was het brandgevaar uitzonderlijk groot. Om de stookplaats in het midden van de woon ruimte 's nachts of soms ook overdag af te dekken diende de vuurklok, ook wel vuurstolp genoemd. Uitspringende von ken kregen geen kans brand te veroorza ken. Eén of twee luchtgaten in de boven zijde zorgde er voor dat de as smeulende bleef tot bijvoorbeeld de volgende mor gen. Vuur maken kostte veel moeite en vuur halen kostte geld! Liever rakelde men het op. De centrale ligging van de stookplaats en de voortdurende aanwe zigheid van de vuurklok zijn er de oor zaak van dat het voorwerp iets extra's kreeg. Een rij standvoetjes aan de boven zijde, herinnerend aan die tijd dat men gewoon was een schaal of teil van aarde werk ondersteboven op de stookplaats te zetten, werd nog steeds door de poter tra ditioneel aangebracht. Het aanbrengen van een rond handvat met omgeslagen randen maakte hel gebruik van het zware gebruiksvoorwerp het meest efficiënt. De binnenzijde is doorgaans zwaar beroet en de onderzijde met de vlakke brede rand bedekt met een teerachtige aanslag. Zo wel in grijs aardewerk als in rood fabri ceerde men de vuurklokken. Verhuisde de haard door de aanwezigheid van mu ren naar de wand dan krijgt de klok een afgeplatte open zijde. Aantallen Bovengenoemde produkten van de potter kwamen in de huishoudens van de 14e- 17e eeuw in hun juiste verhoudingen voor. Dat wil zeggen dat één huis bij voorbeeld wel 10 kookpotten, 3 koeke- pannen, 6 waterkruiken, maar slechts één of twee olielampjes had, één spitschotel en één vuurklok. De funktie was bepa lend voor de aantallen en zelfs in welk milieu het gebruikt werd. Archeologisch onderzoek door De Motte leverde delen van spitschotels op in Goe- dereede, Dirksland, Oude Tonge en Oolt- gensplaat. Uit Sommelsdijk is het enige komplete exemplaar bekend! Van olielampjes worden vaak resten ge vonden uit de 17e en 18e eeuw. Vroege- ^X_^ Olielampje van roodbakkend aardewerk, ca. 1475-1500. Bodemvondst Molenstraat Goedereede Olielampje Wie weinig te besteden had gebruikte als verlichting een olielampje van gebakken aardewerk. In de 14e eeuw hangt deze aan twee doorboorde nokken aan de zol dering; vrij van de wand wegens brand gevaar. In de I5e eeuw geeft één door boorde nok aan dat zijn plaats naar de wand verhuisd is en dat de wand van steen is. Later wordt de lamp hoger en zet de potter een oog aan de rand. Neel Dancke heeft zo'n olielamp met één op- hangoog maar mag deze natuurlijk niet tegen de houten wand hangen. Dergelijke lampen bestaan uit een gegla zuurd schaaltje, met oog en schenklipje, dat rust op een massieve steun die ge plaatst is in het centrum van een iets gro ter schaaltje. Het bovenste schaaltje vulde men met (raap)olie die vreselijk stonk. Hierin legde men de wiek, een gedraaide pit, waarvan het uiteinde via de schenklip net over de rand hing en kon branden. Afdruipende olie werd op het onderste schaaltje opgevangen; de zogeheten vetvanger. Spitschotel De spitschotel noemt men ook wel vet vanger. Hij is altijd langwerpig van mo del en vaak versierd. Deze versieringen bestaan uit groeven en/of strepen en stip pen van witgele slib op de rand. De spit schotel werd onder het braadspit gezet, waarachter het vuur brandde. Het drui pend vet ving men op en dat bleef onder invloed van de warmte vloeibaar. Met een lepel bedroop men het spit eventueel re exemplaren komen op Goeree-Over- flakkee minder voor. Met de bodem van Goedereede en Sommelsdijk gaf restan ten prijs van lampjes. Vuurklokken zijn veel minder gevonden op het eiland. Zoals te verwachten ko men enkele delen uit het 15e eeuwse Goedereede. Uit Ooltgensplaat tot slot kent De Motte omgekeerde schalen als vuurklok naast één 'kompleet' exem plaar uit de 14e eeuw. Droom Onder een dik pak watten ligt Som melsdijk bedolven op die Kerstavond in 1566. Sterren twinkelen in de fluweel zwarte nacht. Alle dorpelingen hebben zich te bed begeven, om morgen vroeg ter kerke te gaan. Ook Neel Dancke. De wiek heeft ze uitgeblazen. De gesmoor de hazebout veilig weggezet tegen het ongedierte. De hete, nagloeiende as is zorgvuldig bijeen geschoven en afge dekt met de vuurklok. De spitschotel hangt weer, nadruipend van het vet, aan de wand. De stilte is volkomen, terwijl Neel van haar naderend feestmaal droomt! Wilt u ook eens wegdromen naar vroeger tijden? Naar een bepaalde eeuw om te zien onder welke omstandigheden men sen op Goeree-Overflakkee leefden; wat ze aan gebruiksvoorwerpen voorhanden hadden? Lees dan Bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee eens en maak een droomreis langs verschillende dorpen op het eiland. Een vrouw als Neel Dancke in de 2e helft van de 16e eeuw (naar Hans Weigel 1577) Spitschotel bedekt met loodglazuur, roodbakkend. Ca. 1550-1600. Bodemvondst Voorstraat 27 Sommelsdijk Vuurklok van grijsbakkend aardewerk. Ongeglazuurd. 14e eeuw. Bodemvondst Ooltgensplaat, gors. Gerestaureerd Inlichtingen: De Motte, Molenblok 16, 3253 AL Ouddorp. Tel. (0187) 681005. De Motte Rias Olivier LANDBOUWPRAATJE: Ecologische Hoofdstructuur: wie het begrip kent wordt er koud noch warm van. Het draait alle maal om meer natuur in ons land. En daarvoor is grond nodig. Maar wat zeggen de boeren ervan? Of tellen zij niet meer mee? In een klein land dat welvarend is blijft grond schaars. Als de mensen mooie nieuwe projecten bedenken wordt de druk op de toch al erg schaarse grond nóg groter. Nederland wil meer huizen, meer wegen, meer Schiphol en ook nog een Betuwe- en Hoge Snelheids Lijn. Dat vraagt om heroverweging van het grondgebruik. De plannen voor een Ecologische Hoofdstructuur zijn al een paar jaar geleden uitgezet. Het gaat om de aaneenrijging van een aantal natuur ontwikkelingsgebieden. De meest waar devolle en kwetsbare natuurterreinen worden met elkaar verbonden. Op deze wijze ontstaat er een ecologische lijn door Nederland, de zogenaamde Ecologische Hoofdstructuur. Ook dit nobele natuurplan vraagt uiteraard vele duizenden hectares grond. Er is sprake van een toenemende druk op de grondmarkt. Die is vooral bij de boe ren voelbaar, want zij beheren het over grote deel van ons nationaal cultuurare aal. Een van de hete hangijzers is de keuze tussen landbouw en natuur. De samenleving hecht meer dan voorheen waarde aan natuur (en recreatie) en lijkt bereid daarvoor landbouwgrond op te offeren, of de boeren blij zijn met deze trend is de vraag. Voor hen geldt zelfs de vraag of grond uitsluitend voor land bouw of voor natuur moet, dan wel dat landbouw heel goed samen kan gaan met natuur. Het nationale project, dat Ecologische Hoofdstructuur heet, is door politiek en samenleving (ook door de boeren) geac cepteerd. Daarmee is 150.000 hectare cultuurgrond gemoeid. Het project wordt gerealiseerd in 25 jaar tijd. Maar dat schijnt in de ogen van professionele natuurminnaars (lees natuurbescher mingsorganisaties) te lang te duren. En of het allemaal nog niet voldoende is: sommige natuurorganisaties presenteren alweer nieuwe grondclaims. Onder de fraaie titel "Nederland 2x zo mooi" wordt alvast gegokt op nóg enkele hon derdduizenden hectares landbouwgrond die voor natuur bestemd worden. De boeren kijken dit schouwspel met toene mende angst en zorg aan. Hoge grondprijs is funest Landbouwminister Van Aartsen heeft ruim 160 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de aankoop van gronden ten behoeve van natuur. Dat is niet genoeg, zegt de club Natuurmonumenten (waar van Pieter Winsemius de leidsman is). Die club wil extra grond tegen fikse prij zen aankopen. Daarmee wordt de grond mobieler en komen de natuurdoelen dichterbij. Het gezonde boerenverstand zegt dat hogere grondprijzen funest zijn voor de landbouw. Aan die hoge prijzen worden namelijk de pachtprijzen, de vermogens- v4h Oüm ^0 Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 i 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. We zijn al weer toe aan de derde augus- tus-aflevering. De afgelopen week heb ben we een hele zwik brieven en reacties van jullie binnen gekregen. Ja, jeugdboek wordt goed gelezen. Ik kan dat opperbest merken aan de dingen die binnenkomen. Namelijk andersoortige puzzels. Prima! Jammer dat sommige puzzelaars ineens versloffen en na één, twee keer inzenden ineens niets meer van zich laten horen. Ze zijn enthousiast begonnen en pardoes als een plumpudding in elkaar gezakt. Verder hebben we niets te klagen hoor, ben in mijn nopjes met de trouwe inzen ders! Mooie opgaven worden door jullie op gestuurd, op mijn beurt probeer ik ze soms iets te verfraaien en te verduidelij ken. Voordat ze officieel in de krant ver schijnen zijn ze ook nog eens bewerkt door de mannen achter de computer van de krant: De heren v.d. Valk en Koppelaar. Zij benutten zeker de vele technische mogelijkheden die de compu ter van tegenwoordig biedt. Complimenten hoor!! Ko gunt het je van hartE. En wenst je veel plezieR. Voor de Castricumse dames. Zo logeerden je zus en jij. Uit huis, fijn bij opa Piet en oma RienA. Samen naar de Sommelsdijkse markt gegaaN. Snel op de donderdag naar de giraffeS En jullie zagen vast de struisvogel en emoE, Neushoorn, aap en leeuw in de dierentuiN. Voor een ondeugende puzzelaar uit Achthuizen. Maar wie schetste mijn verbazing, ploef, plufV. Als postzegel zag ik een bejaard meneer tje, ahA. Raden wie het is? Jouw puzzelmaN. Leuk, maar of dat allemaal wel maG? En alsof dat niet genoeg was laat je mij, al. Nog op mijn achterwerkje vallen en broek en biL Ellendig verschroeien in vuur en aS. Jantine Anker (Gouderak) Oei, voor jou niet zo'n moeilijk naamge dicht. Met elf letters kan het niet, 't is geen gezicht. Tien jaar geleden woonde je dus in Oude-Tonge, maar nu haal je Goudse lucht in je lon gen. 'k Weet vervolgens ook je leeftijd: Veertien. Tot volgende week, snel naar de krant om je trappuzzel te zien. BOEKENBONNEN: Die vielen in han den van Gijs, Gert, Maaike en Mariene. Jullie kunnen er weer op uit om leesvoer aan te schaffen. In elk geval gefeliciteerd. JARIGEN: Op 17 augustus hoopt Richard Buscop in Oude-Tonge een jaartje ouder te worden, op 20 augustus tijdens haar vakantie in Duitsland ver jaart Maaike Boeder uit Ede. Allebei alvast een gezegend nieuw levensjaar toegewenst. GROET: Vriendelijke groeten voor iedereen! Z- De brieven zijn dit maal op een bijzonde re manier beantwoord. De naam van degene voor wie het schrijven bestemd is zit erin verwerkt. Kijk maar eens naar de eerst letters en de laatste letters van elke regel. Zie je de voor-en achternaam te voorschijn komen? Hier en daar is van zelf wel een kunstgreep toegepast om het geheel kloppend te krijgen. Voor een meisje uit Ede. Mooi kamperen op de boerderij, naast de kociendraB. Andere dagen naar het Zwarte Woud en oom KO. Altijd moet die maar ploeteren, zweten, hÈ, hÈ, Intussen ben jij in DuitslanD. Langs de luchtpartijen slingert een serie cijfers van Ilona Slinger uit Nieuwe-Tonge. Probeer eens te ontcijferen wat er geschreven staat. De code is heel eenvoudig te kraken, 't Gaat namelijk zo, alfabetisch. 1-A; 2-B; 3-C; 4-D; 5-E; 6-F enz. Goed bedacht Ilona! Negen vierkanten met letters zijn hier getekend door Jolanda v.d. Wende (Ouddorp). Van de letters van elk blok kunnen jullie een Bijbelse naam maken. Begin met de dikgedrukte! Leuk om te doen Jolanda, mijn waardering ervoor! belasting en de successierechten gekop peld. Om nog maar niet te spreken over overname van bedrijven door jonge star tende ondernemers. Tot nu toe reikt de grondmobiliteit jaar lijks tot 35.000 hectares landbouwgrond, dat is 1,75% van het totale landbouware aal. Van deze 35.000 hectares gaat 6.500 hectare "uit de landbouw", waarvan 2.000 hectare met een uitgesproken natuurbestemming. Wanneer de natuur beschermingsorganisaties dat mobili teitsproces willen versnellen door hogere grondprijzen af te dwingen, leidt dat voor de landbouw tot onoverkomelijke ellende. Natuuriijk zijn hoge grondprij zen voor de verkopende (en vaak stop pende) boer aantrekkelijk. Maar die attractie pakt averechts uit, want andere boeren houden hun grond langer aan met het oog op toekomstige hogere grond prijzen. En zo leidt grondmobiliteit tot immobiliteit. Het rendement van land bouwgrond legt het steeds meer af tegen het (maatschappelijk) rendement van landbouwgrond, infrastructurele voorzie ningen en mooie waardevolle natuur. Vanaf zo'n moment moet er gekozen worden tussen een perspectiefvolle land en tuinbouw en andere nationale wensen. Het vervelende is nu dat Nederland (zelfs de politici) een echte keuze niet (durven) maken. Boeren zouden veel Het voorlaatste orgelconcert in de serie "Zomerconcerten" van maandag 19 aug. a.s. zal een internationaal tintje hebben omdat de in Utrecht wonende Engelse organist Stephen Taylor de uitvoerende musicus zal zijn. Zijn muzikale loopbaan begon in het Koor van de Kathedraal van Bristol. Vanaf 1989 is hij organisfcantor van deNicolaïkerk in Utrecht en is gastdo cent van het Antwerps Conservatorium. Stephen Taylor zal orgelwerken uitvoe ren van o.a. Handel, Byrd, Purcell en Wesley. Dit door de Culturele Commissie "St. Catharijne" georganiseerde concert begint om 20.00 uur en kost incl. kopje koffie 7,50. Tussen 19.00 en 20.00 uur zal Geert Bieriing het carillon bespelen. baat hebben bij duidelijkheid, tot nu toe wordt er voortdurend geknabbeld aan de schaarse landbouwgrond. En de boeren blijven tegen wil en dank tobben op een "aangevreten land" om uiteindelijk het onderspit te delven. En dan tellen zij inderdaad niet meer mee. B. Schouvfing M.i.v. 20 augustus starten de aktiviteiten van de SWOO weer in 't Centrum in Ooltgensplaat. Op dinsdag en donder dagmiddag, van 13.30 tot 16.30 uur, kunt u er terecht. Op dinsdagmiddag kunt u ook komen handwerken. Er worden steeds nieuwe technieken en ideeën uit geprobeerd. Met koersballen wordt weer begonnen op donderdagmiddag 5 september. Komt u er eens mee kennismaken. Er kunnen nog enkele deelnemers bij. De MBVO groep (Meer Bewegen voor Ouderen) is ook weer van start gegaan en wel op maandagmorgen van 9.00 tot 10.00 uur in D'n Bogaerd. Met houtsnijden op donderdagmiddag wordt weer begonnen op 26 september a.s. U bent van harte welkom bij boven staande aktiviteiten. Voor informatie kunt u terecht bij de SWOO, tel. 641344. Vijurklokken rond Kerst 't M^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6