Een spiegel aan de wand Plaatwerk Havendag Oude Tonge Ekïhtpaar Robijn-v. d. Sluys te Dirksland 70 jaar getrouwd VERF EN BEHANG? kievit warmte met t team van Cor Melissant kunt u wel door de bocht ?)c2JUr^ C0RMELIS5ANT Nog maar 7 weekjes slapen alle merken Garage Knöps B.V. Bevestiging en intrede ds. P. den Butter Oude-Tongse in Duitsland overleden Orgelconcert Grote Kerk Dordt Hervatting repetities Tentoonstelling in de Dom te Brielle 69e Jaargang S>0EIB\}?>S- VRUDAG 16 AUGUSTUS 1996 No. 6527 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0/JAARABONNEMENT/56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Weet u waar nu riasr toe moet voor Want Van Dongen Verf en Behang il verhuisd -"ona^ï^én dak. U hoort er spoedig meer over. A. J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Ondernemersvereniging Oude Tonge organiseert ook dit jaar weer een havendag tijdens de omloop van Goeree-Overflakkee op 24 augustus. Deze dag speelt zich af rond de haven van Oude Tonge, waar de honderden deelnemers van de Omloop van Goeree- Overflakkee langs moeten, om hun voor laatste stempel in ontvangst te nemen. Een ideale plaats om de deelnemers nog eens extra aan te moedigen voor de laat ste loodjes, want die wegen immers altijd het zwaarst. Vanaf een gezellig tenas op de Kaai kan het publiek de lopers gadeslaan. Verder zijn er vele andere bezigheden zoals een gezellige braderie, een duik- tank waarin men zich kan laten afzinken voor een ervaring onder water, diverse kinderattracties. Ook zal er dit jaar weer een feesttent worden geplaatst die overdag zal dienen als ontvangstruimte voor de lopers, zodat zij gebruik kunnen maken van de vaak, hard nodige massages en eerste hulp. Na dat gebruik zal de tent vrijdag- en zaterdagavond als feesttent worden gebruikt. Enkele maanden geleden nam ds. P. den Butter te Driebergen het beroep aan naar de Chr. Geref. kerk te Middelhamis. Op donderdag 22 augustus a.s. hoopt hij in trede te doen. Drs. A. Baars, de vorige predikant van de gemeente en thans hoofddocent aan de Theologische Universiteit te Apel doorn, hoopt tijdens dezelfde kerkdienst de bevestiging te verrichten. De dienst zal plaatsvinden in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente aan de Ring te Middelhamis. Aanvang half acht. Ds. Den Butter diende de gemeente van Middelharnis al eerder, namelijk van 1982 tot 1988. De 55-jarige Nel HoUeman-Groenendijk uit Oude-Tonge is woensdag in een zie kenhuis in de Duitse plaats Neustadt, nabij Neurenberg overleden. Ze werd 's morgens op de camping waar ze de nacht hadden doorgebracht door een longem- bolie getroffen die de dood ten gevolge zou hebben. Het echtpaar van wie de drie kinderen al zelfstandig wonen, had samen een reis naar Roemenië gemaakt dat ze vorig jaar kerst namens de kerk hadden bezocht. Ook hadden ze in Hongarije een broer van mevr. Holleman bezocht die daar zijn vakantie door brengt en gisteren nog niet van het gebeurde op de hoogte was. Het stoffelijk overschot van mevr. Holleman wordt vandaag - vrijdag - naar Oude Tonge gebracht. Ze was een dochter van wijlen wethouder P. Groenendijk. In de orgelconcertserie van de grote kerk is woensdag 21 augurtus de organist Henk G. van Putten te beluisteren. Hij speelt werken van: Kittel (Preludio pro Organo pleno in a), J. S. Bach (Koraalvoorspel "Wir glauben all' an einen Gott, Vater"), Reger (Preludium in d), Guilmant (Lamentation) en Sonate nr. 7 in F), Vièrne (Andantino) en tot besluit "Incantation pour un jour Saint" van J. Langlais. Aanvang concert 20.00 uur. Toegangsbewijzen aan de kerk. STAD AAN 'T HARINGVLIET De Chr. gemengde zangvereniging 'Soli Deo Gloria' te Stad aan 't Haringvliet hervat haar repetities op dinsdag 20 augustus. Nieuwe leden zijn van harte welkom! Komt u gemst eens luisteren. We repeteren elke dinsdagavond van 19.45 tot 21.45 uur in verenigingsge bouw 't Trefpunt in Stad. Wie weet: tot ziens! De vader en moeder van het Dirkslandse raadslid Ger- rit Robijn vormen bijna een platina echtpaar; dinsdag 20 augustus zullen ze zeventig jaar getrouwd zijn en dan te bedenken dat die hechte-, bijna levenslange ver- bindtenis bijna niet is doorgegaan..., haast in de knop gebroken was...! Met een 'kwaaie kop' heeft de Dirkslandse Arjaon in z'n verkeringstijd op een zaterdagavond z'n Sommelsdijkse verovering Adriaantje v. d. Sluys toen in de steek gelaten. In 't maanlicht had'ie z'n geliefde naar een bosrijk plekje gevoerd maar tegen een laaghangende tak heeft hij toen danig z'n neus geschonden. Boos was Arjaon omdat Adriaantje toen gelachen heeft, van de schrik natuurlijk, maar wist hij veel... „Je heit gendag van Arjaon, die zie je noait meer terug", heeft de verbouwereerde Adriaantje, eenmaal thuis, haar moeder gemeld, maar de volgende zaterdagavond was'ie er toch weer en zeventig jaar lang al zijn ze onafscheide lijk aan elkaar verbonden. Het platina echtpaar, hij 97, zij 92,verkeert in een alles zins redelijke gezondheid, afgezien van wat ouderdoms- kwaaltjes als wat hardhorendheid van hem en gezichtspro blemen en vergeetachtigheid van haar, maar ze zouden niet durven klagen. Evenmin over de huisvesting in 'Gel dershof' en het mooie meubilair dat ze hebben. Nooit ge dacht dat ze er op de oude dag zo 'pront' bij zouden zit ten, al heeft Robijn Sr. als landarbeider wel op de barrica des gestaan om betere omstandigheden te bereiken. Hij is best wel'es boos geweest als zaterdags, bij 't afrekenen, de boer vroeg of er in de voorbije week nog verlet was geweest. Regenverlet werd niet doorbetaald, „het potlood stond dan stil" en het loon werd nog kariger. Arbeidzaam zijn ze altijd geweest, en eerlijk, maar deson danks heeft dhr. Robijn nog 3 weken achter de tralies ge zeten. In de oorlog was dat toen hij een van de Duitsers gepikte paal al bijna had opgestookt, maar toch nog betrapt werd. Op 't klompje heeft hij toen naar 't Haagse Veer in Rotterdam moeten lopen en op 't klompje is'ie ook weer teruggelopen, „süef onder de vloaien in de luuzen", herin nert Adriaantje zich die hem graag binnenliet toen hij in 't holst van de nacht op het slaapkamerraam tikte. Ze zijn er zonder grote averij doorgekomen, door het leven dat ook voor hen z'n ups en downs heeft gekend, want 't is nog maar een goed jaar geleden dat mevr. Ro bijn tweemaal door een hartaanval werd getroffen. „Je maakt heel wat mee als je oud wordt", zo stelt ze vast en heel gelukkig is ze dat ze al zo lang samen hebben mogen zijn. Ze kunnen 't maar niet begrijpen dat in onze dagen zoveel huwelijken stranden, „'t Is goed dat de omstandigheden beter geworden zijn dan vroeger, maar ze zijn nog steeds niet tevreden", verbaast zich dhr. Robijn, die heel andere tijden heeft gekend, die nog wel'es pinnen in het koren veld heeft gezet om de introductie van bindmachines te saboteren want zo werd een landarbeider het brood uit de mond gestoten. Dat was nog de tijd dat Adriaantje quasi boos op hem was als hij per week voor één dubbeltje rooksel kocht, maar als gezegd, 't is ook voor het platina echtpaar heel wat beter geworden. I 1 POLITIE 24.UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Loslopend paard beschadigt auto Op maandag 12 augustus wist een paard vanuit een veewagen aan de Kokseweg te Sommelsdijk de vrijheid te kiezen. Hij nam echter een stuk hek met zich mee en rende de bebouwde kom van Sommels dijk binnen. Op de Molenweg beschadig de het paard een auto. Het paard kon door de eigenaar gevangen worden op de Chr. de Vrieslaan. Vernieling van een ruit Op maandagmiddag 12 augustus werd door onbekenden op de Oostdijk te Mid delhamis een ruit vernield. Diefstal van een tas Bij de Schoenexpress op de Westdijk te Middelhamis nam op dinsdagmiddag 13 augustus een manspersoon een tas weg vanaf een rek dat buiten de winkel stond. Door de winkelbedienden werd de dader achtervolgd en ingehaald, waarna de da der zijn buit moest inleveren. GEMEENTE DIRKSLAND Wieldoppen gestolen Vanaf een geparkeerde personenauto werden in het afgelopen weekend aan de Esdoornhof te Dirksland de vier wiel doppen gestolen. Diefstal vuilcontainer In de nacht van dinsdag 13 op woensdag 14 augustus werd van een woning te Me lissant een bruine vuilcontainer gestolen. GEMEENTE GOEDEREEDE Gestolen goederen tegen betaling terug Op maandag 12 augustus werden in de gemeente Goedereede bij een Doe-het- zelf zaak een aantal'goederen aangebo den, die na een verbouwing zouden zijn overgebleven. De goederen werden te ruggenomen en teragbetaald. Later bleek echter dat deze goederen niet gekocht waren, maar eerder waren gestolen. Bij een andere doe-het-zelf zaak werd even eens geprobeerd op dezelfde wijze de winkelier op te lichten. De daders ver plaatsten zich in een blauwe Ford Escort met een valse kentekenplaat KV-81-VJ. Strandsurveillance Ouddorp Tijdens de surveillance van twee ruiters van de bereden brigade van de Regio, werden diverse zaken behandeld. Op het strand een 40-tal vliegers laten strijken, (verboden overdag, wegens gevaar voor de overige badgasten). Diverse honden laten aanlijnen. Diezelfde middag moest er nog geassi steerd worden toen een vrouw op het strand door een vlieger gewond was ge raakt. Tegen de eigenaar van de vlieger Vanaf 6 aug t.m. 14 sept. is er een over zichtstentoonstelling in de St. Catharij- nekerk in Brielle van een beeldend kun stenaar Otto Meijer, onder de naam "Pelgrimage". Er is een verscheidenheid van zijn werk te zien, zoals: beeldende impressies, materieschilderijen, etsen e.d. Naar aanleiding van deze tentoon stelling zal er op woensdag 21 aug. om 20.00 uur een zomeravondgesprek zijn onder het motto: "Grensvlak tussen Kunst en Kerk", waarbij Otto Meijer ook aanwezig zal zijn. werd proces-verbaal opgemaakt. Verder werd nog een aanrijding tussen een paard en een personenauto opgenomen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbreker overlopen Op maandagmiddag 12 augustus kwam een inwoner uit Oude Tonge tijdens de vakantie even naar huis om wat spullen op te halen. Toen de bewoner aan de achterzijde bij de woning kwam zag hij nog net een inbreker weglopen. De in breker heeft een rijbewijs en paspoort uit de woning meegenomen. Bij een onder zoek in de omgeving werd de dader niet meer achterhaald. Kinderen zijn een zegen van God. In Engeland is een vrouw in vemachting van een achtling. Zij wordt door een media-deskundige geholpen haar zwangerschap commercieel aan trekkelijk te maken. Het zou gaan over zo'n vier ton per baby. Geen baby geen geld. Heel cynisch wordt door de bemiddelaar gesproken over een kwestie van vraag en aanbod. De markt bepaalt de prijs. 'News of the World' kocht de 'rechten'. Ongetwijfeld zal als alles doorgaat de oplage drastisch omhooggaan als het blad met de verha len kan komen. De zaak is overigens nu zo in de belangstelling gekomen dat welk verhaal dan ook, ook van miskraam en dergelijke, kassa be tekent. Hierboven: een zin en een alinea. Twee benade ringen van het krijgen van een kind. Twee ethi sche benaderingen. En tussen die twee polen een wereld aan varianten, een scala van vreugd en verdriet, van verlangen en afwijzen. Het zou niet aangaan zich lang met dit geval in Engeland bezig te houden als hetgeen uiting was van het moderne levensgevoel en als het geen schrijnende voorbeeldwertdng zou hebben. De man en de vrouw waar het om gaat zijn yups op hun retour. Onder de regering Thatcher hoor den zij tot de snelle verdieners, de mensen met de losse levensstijl, voorbeelden van het 'ik-tijd- perk'. Nu gaat het allemaal bergafwaarts met de zaken. Wat bleef, is de levensstijl en de brokstuk ken daarvan. Zij: eerder gescheiden, heeft een kind. Hij heeft nog een vriendin waar hij kinderen bij heeft. Zijn week wordt verdeeld over beiden. Eigenlijk kan hij zich niet voorstellen zich te bin den aan een van de twee. Maar voor de kinderen wil hij een goede vader zijn, dat wel. Wij zijn geneigd daar tegenover de heilzame band van het huwelijk te stellen. Terecht, we moeten zeker geen 'paradijsbloemen' weggooien. Maar voor er veroordeeld wordt, moeten we dan wel goed nagaan hoe we zelf met die goddelijke in stelling omgaan. Voorbeelden als dit fungeren dikwijls als spiegel: Het mag niet zo, maar hoe breng ik het ervan af? Ondanks het feit dat de vrouw en de man dus beiden vruchtbaar zijn, ging een huisarts (ande ren schrijven dat het een privékliniek was) over tot het voorschrijven van een hormoonpreparaat dat een superovulatie (een eisprong waarbij veel meer eitjes vrijkomen dan normaal) bewerkstel ligde. Dat gaat verder dan dikwijls als ethisch uit gangspunt wordt gehanteerd. Bij de introductie van dit soort methoden is de onvruchtbaarheid uitgangspunt geweest Deze behandeling gaat - naar het zich laat aanzien - verder. Daarbij komt dat de partner van de vrouw nergens van wist - een voonvaarde bij dit soort behandelingen - en dat geadviseerd was gedurende de behandeling niet in verwachting te raken. Er zijn dus fouten en slordigheden begaan. Een schip op het strand is een baken in zee. Het voorval laat in ieder geval zien hoe de moraal op kan schuiven. De Times, een Britse krant con stateerde terecht dat het verkeerd is als de staat de voortplanting van mensen aan banden legt Tegelijkertijd constateert de krant dat die uit spraak onder dnik komt te staan door de onzorg vuldigheid waarmee zovelen een kind verwekken. In feite is dat een aanklacht tegen de veranderde moraal en een gebrek aan verantwoordelijkheid. Weer is er de neiging de bijbelse normering bin nen het huwelijk hier tegenover te stellen. Weer moet dan gewezen worden op het feit dat het belijden van die normering nog niet altijd hetzelf de is als het beleven. En het betekent zeker niet dat het huwelijksleven dan automatisch pro bleemloos verloopt Maar er is wel een norm, er is het gebod tot liefde (die 'vecht' in moeilijke perioden), er is de notie van samen voor het aan gezicht van God staan. Het is een goede zaak dat een bijbelse ethiek, of een ethiek die daaraan verwant is, wordt uitge dragen. We laten de methoden die hiervoor gebruikt worden even voor wat ze zijn. Ook in Engeland is een spraakmakende anti-abortuslob by. Wie het leven als vanuit Gods hand ontvangen ervaart, kan niet anders als zich verzetten tegen het in eigen hand nemen van het leven (in al zijn facetten) door de mens zelf Tegelijkertijd is het verijod van abortus provoca- tus geen absoluut verbod. In levensbedreigende situaties, meestal voor de moeder, mag worden ingegrepen. Onlangs werd bekend dat een vrouw in Engeland abortus vroeg van een van de twee vmchten (een tweeling) die zij droeg. Ze voorzag niet nog eens twee kinderen te kunnen opvoe den. DE toen opgelaaide discussie bleek overi)o- dig, de ingreep was al gepleegd. Een variant op deze argumenten is ook al bekend: een vrouw die haar verhaal zo vertelde in de media dat het er eigenlijk op neerkomt: geef me geld of ik laat me aborteren. Dat is de ene kant van het probleem en het ziet ernaar uit dat de pro-lifelobby aan het korste eind trekt in deze discussie. Daarom was die groep blij met de beslissing van de moeder van de 'achtling' dat zij haar vruchten wil behou den. Voorzover dat dan op een natuurlijke wijze kan. De onnatuurlijke wijze van venvekken wordt overigens niet meergenoemd. Ook in de medische wetenschap is niets zeker, maar worden processen voorspeld aan de hand van kansen. Welnu, deze beslissing levert vol gens de voorspellingen vrijwel geen kans tot 'overleven' van een van de acht vruchten en le vensgevaar voorde moeder. Het alternatiefweg nemen van zes embryo's geeft meer levenskan sen. Wie dit op zich in laat weri<en, begrijpt dat wetenschap vergaderen, inderdaad smart verga deren is. Theoretisch valt een standpunt wel te beredeneren. Er moet echter in een bepaald geval altijd een beslissing genomen worden. Dat geldt voor een ieder in vele zaken. Dan is het Op het team van Cor Melissant kunt u rekenen als op op zoek bent naar een (gebruikte) auto. Niet alleen liebben ze jarenlange ervaring met alle automerken, maar ze doen graag extra hun best voor tevreden klanten. AUTOBEDRIJF llldZUd iverheidswegZ) Dirksland (0187) 601598 Zie de advertentie elders in deze l<rant. Dan opent in Somme»v dijk een speciaalzaak in woningdecoratie De meest complete col lecties verf, behang, vloerbedekking en wpningtextiel allemaal centrale verwarming - sanitair J^ OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Middelharnis Telefoon (0187) 482222 Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 611553 Fax:(0187)612280 BMW MAAia RIJDEN GEWELDIG. van groot gewicht of we die beslissing alleen of samen moeten nemen of kunnen voorleggen aan de Heere God. En weer hebben we ons te onder zoeken. Zo heeft dit voorval een aantal kanten die ons terugwerpen op eigen (huwelijks)leven. Tegelij kertijd leert het wat nu precies bedoeld wordt als gezegd wordt dat een christen een leesbare brief moet zijn. Die begint in ieder geval niet met 'Ik', maar met 'Wij'. Nog beter is het als die brief be gint met'Hij'. .1. Ui 'M SiS^X-iS;SSKSiS*-SHHitHKiSiS-;SiK-®iS*iSiSiS*-SiSS5SvS'JK?C-;.;^ Rotterdam-Rijnmond 1^ I I I district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee VOOR BEELD EN GELUID FOTO - WEO - SniCMO - RCPOKTAOE - FOToanAnc ^^3 DQ^^QQ itJA CU IZ3 czj era c-i Iiti i OUDDOa^-WtttttnÊt 95-T^ttoom0187}niei2/Fut 983734 ~PrÈitthop-HoaÊB)Ofti172-niÊfoenfH11)48Z4m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1