NIEUWE BOEKEN amilieherichien BUNGALOW RAMOCO b.v. EIIAI1DEI1-I1IE1JW5 TAALPRAATJE Peugeot 106 Rallye 1.3 Telefoon (0187) 61 16 62 Geen stankoverlast meer van biobakken Woonwinkel-Antiek bekledingsstoffen en gordijnen Exclusieve lampen en antieke meubels VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1996 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 FAMILIEBERICHTEN Het is niet alleen belangrijk de weg die men gaat, maar ook het spoor dat men achter laat. Tot onze diepe droefheid is na een bewonderens waardig gedragen lijden van ons heengegaan, mijn geliefde man, onze zorgzame vader en lieve opa, mijn schoonzoon, mijn broer, onze zwager en oom JAN BRUGGEMAN echtgenoot van Johanna Tanis in de leeftijd van 70 jaar. J. Bruggeman-Tanis M. A. Sperling-Bruggeman C. Sperling Jacco Jeroen Ilse P. Tanis-'t Mannetje en verdere familie 15 augustus 1996 Groenmarkt 7 3252 AM Goedereede Gelegenheid tot condoleren: zaterdag van 15.30 tot 17.30 uur en maandag van 19.00 tot 20.30 uur aan het woonhuis. Dinsdag 20 augustus zal er een rouwdienst worden gehouden in de aula op de algemene begraafplaats te Goedereede, aanvang 13.30 uur, waarna aan sluitend de begrafenis zal plaats hebben. Vertrek vanaf het woonhuis 13.15 uur. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid de fami lie te condoleren aan huis. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, kunnen deze advertentie als zodanig beschouwen. LIEVE OPA BRUGGEMAN We konden altijd komen. Nu wordt er afscheid van je genomen. Je was er voor ons, keer op keer, We zullen je missen, telkens weer. Jacco Jeroen Ilse Goedereede, 15 augustus 1996 Tot ons groot verdriet overleed na een ernstige ziekte, toch nog onverwacht onze innig geliefde broer, zwager en oom JAN BRUGGEMAN echtgenoot van Johanna Tanis in de leeftijd van 70 jaar. M. H. Bruggeman L. J. Bruggeman-Flohil Marianne en Nico Linette en Alben Goedereede, 15 augustus 1996 Na jaren van strijd tegen een slopende ziekte en na vele dapper ondergane behandelingen is nu toch overleden, mijn schoonzoon, onze zwager en oom JAN BRUGGEMAN echtgenoot van Johanna Tanis in de leeftijd van 70 jaar. Goedereede: Goedereede-Havenhoofd: Ruurlo: P.Tanis-'t Mannetje J. Tanis N. Tanis-Groenendijk L. Hoijtink-Tanis J. Hoijtink neven en nichten Goedereede, 15 augustus 1996 Psalm 23 Met verslagenheid en diepe droefheid geven wij u kennis dat de Heere plotseling van ons weg nam mijn innig geliefde vrouw, onze zorgzame moeder NEELTJE GROENENDIJK echtgenote van L. D. Holleman in de leeftijd van 55 jaar. Zij die haar gekend hebben weten wat we in haar verliezen. L. D. Holleman Leen Peter Jan Willem 14 augustus 1996 Kerkstraat 6,3255 AJ Oude Tonge Gelegenheid tot condoleren op zaterdag 17 augus tus van 15.00 tot 16.30 uur in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw 'Diakonia', Kolfweg 1, Oude Tonge. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. maandag 19 augustus om 14.00 uur op de algemene begraaf plaats te Oude Tonge. Vooraf zal er om 13.15 uur een rouwdienst worden gehouden in 'Diakonia'. Na de begrafenis is er in bovengenoemd gebouw nog gelegenheid om de familie te condoleren. Geen bloemen Met leedwezen hebben wij kennis genomen van het overlijden van de heer JAN BRUGGEMAN oud-voorzitter en ere-lid van de Oranjevereniging Goedereede Wij wensen zijn vrouw, kinderen en verdere fami lie sterkte in dit verlies. Bestuur Oranjevereniging Goedereede 15 augustus 1996 Tot ons verdriet overleed na een ernstige ziekte, toch nog onverwacht onze neef JAN BRUGGEMAN echtgenoot van Johanna Tanis in de leeftijd van 70 jaar. Goedereede: J. Bruggeman-Tanis Jan en Mien Piet Schoonhoven: Dimmen en Ankie Goedereede, 15 augustus 1996 Met leedwezen hebben wij kennis genomen van het overlijden van de heer J. BRUGGEMAN voormalig raadslid in de gemeente Goedereede Van 1958 tot 1966 had hij zitting in de raad van de voormalige gemeente Goedereede en van 1966 tot 1967 in de raad van de huidige gemeente Goede reede namens de plaatselijke partij Algemeen Be lang. Van 1974 tot 1982 heeft hij in de raad van de ge meente Goedereede de belangen behartigd van de VVD. De heer Bruggeman was een raadslid die de belan gen waarvoor hij stond met verve uitdroeg en daarnaast een grote betekenis heeft gehad voor het verenigingsleven in Goedereede. Burgemeester en wethouders van de gemeente Goedereede, De burgemeester, C. Sinke. De secretaris, mr. H. Scholtens. Luc de Vos, Veldslagen in de Lage Landen. Uitgeverij Davidsfonds te Leuven i.s.m. Tirion te Baarn. Gebonden. Geïllustreerd. Groot for maat. 255 pag. Prijs 145,00. Vanaf de broedertwist tussen Kaïn en Abel tot op de huidige dag spelen oorlo gen helaas een grote rol in de geschiede nis van de mensheid. Onze bijna ten einde gekomen twintigste eeuw is in dat opzicht misschien wel de meest gruwe lijke geweest. Twee vreselijke Wereld oorlogen waren er en nog talloos vele meer locale twisten. Met name ons eigen Europa maar ook Afrika en het Verre Oosten zijn tonelen van wrede strijd geweest. Het klinkt paradoxaal: aan het oorlogsgeweld en strijdgewoel in de Lage Landen is nu een voortreffelijk en schitterend boek gewijd. Het boek waar van de titel en verdere gegevens hierbo ven staan. Er is door de eeuwen heen ook heel wat afgevochten in het toch vrij kleine gebied dat nu de afzonderlijke sta ten van de Benelux vormt. Bijna aan het eind van het boek brengt een geografi sche kaart driehonderd veldslagen en belegeringen in beeld. Opvallend is dan dat vooral in de Zuidelijke Nederlanden er heel wat is afgevochten. En wie denkt er dan niet aan - zeker wat België betreft - de meest gruwelijke van alle oorlogen wellicht: de Eerste Wereldoorlog, toen er sprake was van een aaneengesloten front van Nieuwpoort aan de Noordzee tot Bazel aan de grens met Zwitserland. Wie ooit bijvoorbeeld de Westhoek van Vlaanderen bezocht, leper en omgeving en de ontelbare graven en overgebleven loopgraven op zich liet inwerken, voelt iets van deze gruwel der verwoesting, waarin vele honderdduizenden mannen stierven, velen na mateloze angst en een groot lijden. Welnu - dit boek geeft er een beeld van. Enerzijds kroniekmatig en met veel fei telijke gegevens, maar niet dor. Eerder aangrijpend, mede door de vele treffende illustraties. De auteur weet waarover hij schrijft; hij is hoogleraar geschiedenis aan de Koninklijke Militaire School te Brussel. Al eerder publiceerde hij over militaire onderweipen. Na een brede en gedocumenteerde inleiding over de ont wikkelingen in het westerse krijgsgebeu- ren in het algemeen, geeft hij specifiek aandacht aan een kleine twintig veldsla gen en belegeringen, vanaf het jaar 891 ('De Vikingen in Leuven') tot het Ardennen-offensief in de winter 1944/45. Dit laatste onderdeel is het hart van dit boek; het telt ongeveer 160 pagi na's. Landschapsfotograaf Jan Decreton trok naar de twintig locaties waar de strijd werd geleverd; hij bracht ze alle in beeld. Ik neem de typering van de uitgever over; er is niets teveel mee gezegd. "Veldslagen in de Lage Landen is zon der meer een meesterwerk. De overvloe dige illustraties, de unieke tekst, de prachtige vormgeving maken van dit boek een fantastische lees- en kijkerva ring" - met één kanttekening: 'fantas tisch' heeft helaas wel betrekking op een uiterst bittere realiteit. En nu, wat verwacht ik, o Heere? Mijn hoop, die is op U. (Psalm 39:8 onber.) Met grote verslagenheid en diepe droefheid geven wij u kennis dat de Heere plotseling van ons heeft weggenomen, mijn innig geliefde man, onze lieve broer, zwager en oom JOHANNES VAN WEZEL echtgenoot van Lijntje Adriaantje van Putten in de ouderdom van ruim 88 jaar. Sterke de Heere ons in dit smartelijk veriies. L. A. van Wezel-van Putten en verdere familie 15 augustus 1996 Koomlust 19, 3245 XV Sommelsdijk Gelegenheid tot condoleren: maandag 19 augustus van 18.30 tot 19.30 uur in de rouwkamer van 'De Samaritaan', Kon. Julianaweg 59 te Sommelsdijk. De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden op dinsdag 20 augustus a.s. om 11.00 uur op de algemene begraafplaats te Som melsdijk. Vooraf zal er in de Lukaskapel van 'De Samari taan' de rouwdienst worden gehouden. Aanvang 10.15 uur. Geen bloemen Mochten wij u vergeten zijn een rouwkaart te stu ren, gelieve u deze advertentie als zodanig te be schouwen. De Heere bewaart de eenvoudigen (Psalm 116:6) De kerkenraad van de Christelijke Gerefomieerde Kerk van Middelhamis geeft met droeflieid kennis van het plotseling overlijden van zijn oud-ambts- broeder JOHANNES VAN WEZEL op de leeftijd van 88 jaar. Met dankbaarheid gedenken wij dat hij de ge meente in de jaren 1955 tot en met 1959 met trouw en toewijding heeft gediend in het ambt van ouderiing. De Heere trooste zijn vrouw en verdere familie. Namens de kerkenraad, W. Villerius, wnd.-preses. J. M. J. Kieviet, scriba. Middelhamis, 15 augustus 1996 is het blad voor uw TE HUUR in Drente Rustig gelegen en gezell. ingericiite Fietsen aanw. Vrij v.a. 23/8; sept. en okt. Telefoon (0591) 61 11 16 Willy Moons, Van IJzer tot Polder. Uitgeverij Davidsfonds te Leuven, i.s.m. Tirion te Baarn. Paperback. Geïllustreerd. 128 pag. Prijs 22,50. Dit boekje sluit enigszins aan op het vorige. Het geeft een introductie van de Westhoek van Vlaanderen, een streek met veel vlak land maar tevens prachtige stadjes vol historie en knusheid. Diksmuide, Veume, leper - het kan niet missen. Wat ook niet missen kan: een bezoek aan de Westhoek zal altijd weer herinneren aan die vreselijke oorlog uit het eerste kwart van deze eeuw. 'De Grote Oorlog' - zo wordt ze hier genoemd. Maar ook buiten dat is er veel te zien en te genieten in de beschreven Vlaamse driehoek. Dat de Reformatie beweging in de 16e eeuw hier grote invloed heeft gehad - helaas een al te korte tijd - wordt wel in enkele woorden gezegd, maar functioneert verder in dit boekje niet. Peter Schmidt, Het Lam Gods. Uitge verij Davidsfonds te Leuven i.s.m. Tirion te Baarn. Gebonden. Rijli ge'il- lustreerd. 79 pag. Prijs 45,00. Met dit fraaie boekwerk blijven we nog even bij onze zuiderburen. In een ander verband werd in deze krant enkele weken geleden aandacht gevraagd voor de stad Gent. Gewezen werd op de bij zondere historie van deze Vlaamse stad en tevens op het stedeschoon dat Gent biedt. De St.-Baafskathedraal is daarvan wel het glanzende middelpunt. En mid den in dat gebouw waarvan de stenen spreken van een glorieus verleden, is een prachtig kunstwerk te vinden: 'Het Lam Gods', ook wel 'De aanbidding van het Lam', het beroemde drieluik van de gebroeders Hubert en Jan van Eyk. Het ra .W schilderstuk zelf geeft door middel van een geschilderd kwatrijn informatie over zijn eigen geschiedenis. Het komt hierop neer: 'Op 6 mei 1432 werd het retabel ingehuldigd. Hubert van Eyk was ermee begonnen en Jan heeft het voltooid na diens dood in 1426. Opdrachtgever was een zekere Judocus Vijd.' Het veelluik dat in dit schitterend uitge voerde boek (in talloze detailafbeeldin gen in kleur) getoond en (even gedetail leerd) besproken wordt, is eigenlijk een cultuurschepping voor alle tijden. Nog steeds weet het mensen te ontroeren en te inspireren. Niet alleen kunstkenners en - minners overigens. Iemand als prof. W. van 't Spijker bijv. schreef naar aanlei ding van dit schilderstuk zijn 'Triptiek van de geschiedenis' (Goes 1981). "Zijn de panelen gesloten, dan onttrekt zich het Lam aan de blik. Maar gaan ze open, dan ziet men met het Lam ook het ande re. Er is veel in de geschiedenis dat ons aan deze triptiek doet denken. Het Lam overwon. De overwinning is behaald. Daarom kan ze niet uitblijven. Dit vraagt niet slechts om een beschouwing van de geschiedenis maar veel meer nog om een beslissing." Peter Schmidt is hoogleraar Exegese aan het Bisschoppelijk Seminarie te Gent. Al jarenlang is hij gefascineerd door dit ongewoon rijke kunstwerk. Wie zich door hem als gids dóór dit boek heen, meer nog: luik voor luik dóór dit retabel heen, leiden laat, heeft enkele verrijken de uren. Het zou de aanleiding kunnen zijn, het veeldoek zelf eens te gaan bezien. De gevraagde prijs voor dit boek is zeker niet te veel. JMJK augustus 1995, 37.000 km. Zwart. AA AA A Nieuwprijs ruim 29.000,- NU J ^^i«iUUi^ STAD AAN 'T HARINGVLIET RENAULT VREDE Een bekende uitdrukking was 'zijn hals in vrede behouden'. Dat wil zeggen niet met de dood door de galg worden ge straft en rechtsbescherming behouden. Van toepassing op moordenaars, wan neer er voor hen strafverminderende of verzachtende omstandigheden aanwezig waren, zoals krankzinnigheid. Die rechtsbescherming gold voor een stuk grond met een afrastering, heg of muur omheind. Nog terug te vinden in oude kinderspelen, onder andere 'buut vrij'. De plaats waar men niet getikt mag worden, een honk, een vrijplaats. In dit verband is de uitdrukking 'Half maart vrede' van bijzondere betekenis. Daarbij werd bepaald dat ten onrechte aangebrachte omheiningen en afrasterin gen, voor de eerste helft van maart om was, geopend moesten worden om vrije doortocht voor derden mogelijk te ma ken. Genoeg over de vrede als rechtsterm, thans wat over de meer gangbare beteke nis, namelijk de toestand van rust tussen de volken onderling, de tijd dat er een einde komt aan de vijandelijkheden, oor logshandelingen en wapengeweld. Als de kans op hervatting van de oorlog groot was, sprak men van gewapende vrede. Iemand die vrede, welvaart en rust in zijn land bevorderde, meestal een vorst, noemde men 'een man des vredes'. Het teken des vredes was de olijftak, dik wijls afgebeeld in de snavel van een duif, vandaar de samenstelling vredesduif. De vredesgodinnen luisterden naar de naam Pallas Athene en Irene. Een aantal zegswijzen hebben betrekking op die toestand van rust. Zo kenden de Romeinen de spreuk 'die vrede wil be reide zich voor op oorlog'. Een variant daarop was de uitspraak van Napoleon: 'wanneer de volkeren vrede willen, moe ten ze de speldeprikken vermijden die aan de kanonschoten voorafgaan*. Grappig is 'wie in vrede wil leven, moet zijn vrouw de overhand geven'. Volgens overlevering stond deze spreuk op een klok in Breda. Vergelijk de Vlaamse zegswijze: 'vrede in het huishouden is de beste geldkoffer'. De betekenis was: een dracht in het gezin maakt dat men rond komt met het loon en financieel de eind jes aan elkaar kan knopen. Dezelfde gedachte is te vinden in 'die kan geven en nemen, kan in vrede leven'. Anders gezegd 'hoor, zie en wil zwijgen, zo zult gij vrede krijgen', of 'die vrede wil moet doof, blind en stom zijn'. Als tegenstelling van toegevendheid gold 'neem weg het mijn en dijn, dan eerst zal er vrede zijn'. Zo betekende 'om vredes wil' dat men ruzie wil vermijden om de heersende vrede niet te verstoren. In het Orgaan Vrede door Recht van 1906 stond in ver band daarmee de opmerkelijke stelling: „Welnu ik wensch in vrede te leven met mijn buren en daarom laat ik loopgraven aanleggen voor mijn woning met een stel bomvrije kazematten". Zo'n man is bij zonder gesteld op huiselijke vrede, de gezelligheid en gemoedelijkheid van het leven in de familiekring. De Genestet: „'s Wintersavonds houd ik mij, in mijn bezig leven, graag als 't kan een uurtje vrij, zo van zes tot zeven. Dan is 't vrolijk woonvertrek, vol gezellighe- den, nieuwspapier en boekenrek, laat ik meest met vrede". Wie daarop inbreuk maakt pleegt een strafbare daad. Men noemt dat huisvre debreuk. Dat wil zeggen het wederrech- Op veel balkons en in tal van tui nen staat de groene GFT-afvalcon- tainer (biobak). Steeds meer Ne derlanders zijn milieubewust en scheiden het afval. Tydens vcarme zomerdagen kan de biobak echter een flinke stank verspreiden. Stank in biobakken wordt veroorzaakt door een vertraagde afbraak van orga nisch afval. Vooral bij warm weer is dit hinderlijk. Pokon biobak-fris zorgt voor een versnelde afbraak van organisch afval en geurstoffen, waardoor er vrijwel geen stank ontstaat. Hierdoor trekt de bak veel minder vliegen aan. Ook ont staan er minder vliegen en maden in de bak zelf. Wat is Pokon biobak-fris? Pokon biobak-fris was tot nu toe bekend onder de merknaam BioBest. Pokon Chrysal heeft de exclusieve verkoop- rechten van het product verworven voor de consumentenmarkt. Pokon biobak-fris is een verstuifbare vloeistof die bestaat uit een mengsel van geselecteerde - natuurlijke - bacterie stammen plus de benodigde voedings stoffen. Bovendien bevat Pokon biobak fris een aangename citroengeur. In te genstelling tot veel chemische 'milieu vriendelijke' reinigingsmiddelen is de bacterievloeistof niet schadelijk. Uit proeven blijkt dat de bacteriën een neu trale invloed hebben op het composte- ringsproces. Voor een optimaal resultaat met Pokon biobak-fris kunt u het beste vooraf de geleegde biobak reinigen en de gehele binnenkant bespuiten. Daarna is het vol doende om eenmaal per dag het afval te bespuiten. Werking bewezen Proefnemingen in Den Haag, Amster dam en Zeist in de warme zomer van 1995 hebben aangetoond dat het middel uitstekend werkt. Daarbij bleken de grote 'gezamenlijke' groene afvalcontainers van flats en in wijken volledig reuk- en vliegvrij gehou den te kunnen worden. De reukremmen- de werking van het biologisch middel was vaak al binnen één week actief. Pokon biobak-fris is verkrijgbaar in een aantal supermarkten en tuincentra. De consumentenadviesprijs van de 250 ml. pompspray is 9,95. telijk in een bij een ander in gebruik zijn de woning of besloten erf binnendringen, tegen diens wil daar vertoeven en weige ren op vordering van de rechthebbende zich te verwijderen. Het begrip vredelievendheid en vrede op aarde is dan ver te zoeken, hoewel het bekende kerstlied daarop zinspeelt: 'Ere zij God, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen'. Terug te vinden in Psalm 85: „goedertierenheid en trouw ontmoeten elkander, gerechtigheid en vrede kussen elkander". De samenstelling wereldvrede is van dat vrede op aarde afgeleid. Het is een vraagstuk van de eerste orde. We besluiten dit Taaipraatje over vrede met twee uitspraken van bekende perso nen. Van Carel van Mander, Nederlands letterkundige is: „wie oorlog heeft ge proefd, weet hoe vrede smaakt". Van Augustinus tenslotte: „het is roemrijker de oorlog te doden met het woord dan met het zwaard". Weer graag tot uw dienst met een prachtige collectie 'Een sfeervolle winkel', worden we genoemd en zo bedoelen we het. Zandpad 148 Middelhamis Telefoon 48 60 88 12^ Ben keuze maken Is niet moeilljkl i^ Kom eens vrijblijvend binnen kijkenl BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Sommelsdijk Tel. (0187)482614 vjra

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 11